סקטור בפוקוס: כיצד תתחילו להשקיע בקנאביס?

הצפי לגידול חד בצריכת הקנאביס העולמית בעקבות תהליכי הלגליזציה במדינות רבות מרכז עניין אצל המשקיעים - יש סיכוי להפסדים אך גם פוטנציאל גדול

 |  (7)
בתקופה האחרונה אנו עדים לעניין רב של משקיעים בכל העולם סביב תעשיית הקנאביס ומניות החברות העוסקות בתחום. תחום הקנאביס נמצא בפוקוס המשקיעים בעולם בשל הצפי לגידול חד בצריכה העולמית בעקבות תהליכי הלגליזציה במדינות רבות וההכרה ביכולותיו הרפואיות האדירות של הקנאביס.
מחקרים צופים ששוק המריחואנה החוקית צפוי לגלגל כ-60 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2027 לעומת כ-9 מיליארד ב-2017, כשעיקר הצריכה הינה בצפון אמריקה. (קנדה וארה"ב).
בשנים הקרובות, כ-2/3 מהצריכה צפויה להיות רפואית וכ-1/3 צפויה להיות בתחום הפנאי שהולך וצובר תאוצה עם ההקלות ברגולציה במדינות ארה"ב השונות וקנדה שצפויה להתיר שימוש בקנאביס לצורכי פנאי עוד השנה.
העניין בא לידי ביטוי גם בתשואות החריגות של מניות הסקטור וגם בכניסת חברות חדשות רבות לתחום עיסוק זה. נכון להיום נסחרות בעולם כ-250 חברות ציבוריות בתחום בעיקר בבורסות קנדה, ניו יורק ובורסת הנסדאק.
מדד Solactive North American Medical Marijuana הכולל 49 חברות מרכזיות בתחום עלה מאז השקתו במרץ 2017 בכ-50% והצפי של אנליסטים רבים הוא שזאת רק ההתחלה.
בשוק המקומי: פעילות קאנביס מוכנסת לתוך חברות ציבוריות
גם בשוק המקומי ניתן לראות מגמה זו כשפעילות קאנביס מוכנסת לתוך חברות ציבוריות. ככל שהועמק המחקר הרפואי, נמצאו עוד ועוד סגולות רפואיות בצמח הקאנביס שנמצא יעיל לטיפול בעשרות סוגי מחלות כגון טרשת נפוצה, אלצהיימר, אפילפסיה ועוד וכן במחלות נפש שונות, אוטיזם ועוד תופעות רבות בנוסף לשימושים בתחום הטיפוח.(קרמים ומשחות למיניהן).
תהליך זה גם מתפרש ל-2 ווקטורים מרכזיים. הווקטור הראשון הוא עלייה דרסטית בשימו במריחואנה רפואית ברחבי העולם. עוד ועוד מדינות מאשרות שימוש רפואי מוסדר ומקלות ברגולציה לשימוש בו.  קנדה, 30 מדינות בארה"ב והחל מ-2017 גם גרמניה הן רק חלק מעשרות מדינות שבהם הותר שימוש מסוג זה.
על מנת לסבר את האוזן, רק במהלך שנת 2018 צפוי לזנק שוק המריחואנה הרפואית בכ-23% מ-5.7 מיליארד דולר ב-2017 ל-7 מיליארד דולר ב-2018, כשפתיחת השוק האירופאי הינה בהחלט משמעותית בהקשר זה.
 
הווקטור השני הוא כאמור תחום הצריכה לצורכי פנאי של מוצרי קאנביס. ביולי השנה נושא הלגליזציה עלה לכותרות עם אישור השימוש לפנאי בקנדה. באמצעות BILL C-45. החל מה-17 לאוקטובר השנה, יותר שימוש פנאי חוקי  בכל רחבי קנדה. בכך מצטרפת המדינה ל-9 מדינות בארה"ב שמאשרות שימוש מהסוג הזה כשהאחרונה והמשמעותית ביותר בהן היא מדינת קליפורניה.
בניגוד לטענות של מתנגדי הלגליזציה שטענו כי תהיה עלייה בפשע, תאונות דרכים ושאר השפעות שליליות, המציאות במדינת קולורדו בה הותר השימוש ב-2014 מלמדת אחרת. כל הנתונים מצביעים כי לגליזציה של מריחואנה הקטינה צריכת אלכוהול מזיק, הגדילה משמעותית גביית מיסים ובכל הפרמטרים בהם צפו בעיה כלשהי נרשמו נתונים חיוביים של ירידה בתאונות דרכים, ירידה בפשיעה וחיסכון משמעותי מאוד של העלויות שירדו מסעיף המלחמה בסמים שהפכה במקרה של מריחואנה למיותרת בקולורדו.
בהתייחס לקולורדו, ניתן לראות כי צריכת הקנאביס נמצאת בעלייה מתמדת מ-683 מיליון דולר ב-2014 ל-1.5 מיליארד ב-2017. המכירות מתייצבות ברמות אלה ומספקות למדינה הכנסה ניכרת במיסים עם ירידה בתאונות הנגרמות מנהיגה תחת אלכוהול וירידה בשיעורי הפשיעה.
 
בצפון אמריקה מחזור השימוש לפנאי עמד על 2.5 מיליארד דולר ב-2017. ב-2018 ההערכות הן כי נראה זינוק של 68% בצריכה לכדי 4.2 מיליארד דולר כשכמות המוצרים והשימוש הרווח צפויים להתרחב עוד יותר בשנים הבאות.
 
הגידול בצריכת הפנאי הוא ה"אפסייד" הגדול הטמון במניות החברות
רכבת הלגליזציה יצאה מהתחנה ולא מתכוונת לעצור עד שנראה עוד ועוד מדינות ברחבי ארה"ב והעולם שיתירו שימוש גם למטרות פנאי (רחמנא לצלן) ובהמשך נראה אישור גם ברמה הפדרלית בארה"ב, .
 
מניות הסקטור כוללות חברות במספר תחומי פעילות. המרכזי כמובן הינו גידול הצמח ושיווקו. כיום ישנן מספר חברות ענק שביצעו השקעות אדירות לצורך הגדלת יכולת הייצור שלהן ומגיעות כיום למאות טונות בשנה. לדוגמא canopy growth  עם הסימבול הסמלי WEED שנסחרת בשווי שוק של כ 6 מיליארד דולר.
בנוסף, ישנן חברות תרופות המבוססות על קנאביס. הגדולה שבהן GW PHARMA נסחרת כבר היום בשווי שוק כ 4.2 מיליארד דולר. אל החברות האלה מצטרפות לחגיגה חברות לציוד גידול, חברות ביוטכנולוגיה לשיפור הגידול וחברות המייצרות אמצעי צריכה למיניהם כמו משאפי אידוי, ערי עישון ועוד.
 
תחזית צמיחה לצד תנודתיות גבוהה
בתוך כל עומס המידע הזה משקיעים חייבים לשים את דעתם שמדובר אמנם בסקטור צומח בקצב מהיר אך בתנודתיות מאוד גבוהה שנובעת מהעובדה שרוב החברות נסחרות במכפילי הכנסות גבוהים מאוד (מכירות/שווי שוק) המגלמים צפי לצמיחה עתידית אדירה ורובן עדיין לא רווחיות. כל שינוי קטן בתחזיות העתידיות יכול להשפיע בצורה ניכרת על מחיר המנייה הנוכחי לכן ההמלצה למשקיעים צריכה להתמקד שני היבטים מרכזיים.
 
ההיבט הראשון הוא להבדיל בין חברות קנאביס ישראליות לחברות הנסחרות בצפון אמריקה. למרות הידע הרב והניסיון היחסי של חברות ישראליות כלל האצבע לפי שעה הוא להעדיף התמקדות בשוק העולמי. למרות שישראל הינה מקום אידאלי מבחינת תנאי הסביבה לגידול וחברות ישראליות הן מהמובילות בעולם בתחום הביוטכנולוגי.
שוק חברות הקנאביס בישראל עדיין לא הבשיל ועשוי להיות תנודתי במיוחד בשל מגבלות בלתי צפויות אותן בלתי ניתן להעריך בעיקר בתחום הרגולציה לצריכה רפואית בישראל ולייצוא של מוצרי החברות הישראליות לחו"ל.
לעומתן, המניות הנסחרות בחו"ל נהנות משווי שוק גדול יותר וסחירות גבוהה יותר. כך לדוגמה, 3 המגדלות הגדולות בקנדה נסחרות בשווי שוק גבוה יותר כיום מהשווי של בנק מזרחי. החברות בתחום הקנביס בצפון אמריקה נהנות מסביבת רגולציה בהירה יותר ושקופה יותר, על פיה ניתן לבצע הערכות שוק לעתיד הקרוב והרחוק.
 
Canopy (חברת הגידול הקנדית הגדולה בעולם) נסחרת בשווי גדול מאלביט מערכות למשל והייתה יכולה להיות הנייר מספר 7 בגודלו במדד ת"א 35. חברת Aphria הקנדית מדווחת על יכולת יצור של כ-225,000 טון בשנה ומחזור המכירות שלה היה 20 מיליון דולר ב-2017 ו-30 מיליון דולר בחצי הראשון של 2018 עוד לפני המכירות לתחום הפנאי שיתחילו ברבעון הרביעי. ואלה רק מס' דוגמאות.
 
איך תשקיעו בשוק העולמי?
למשקיעים המעוניינים לשוק הקנביס העולמי מומלץ להיחשף לסל מניות או מדד מניות קנביס עולמי באמצעות קרן נאמנות מקומית (מנוהלת או מחקה) והן ברכישת המדד על מנת לייצר פיזור בין החברות השונות ובין תחומי הפעילות השונים במגזר הקנאביס המתפתח.
 
המשקיעים בתחום חייבים להפנים כי מדובר באפיק תנודתי מתאים רק למשקיעים המסוגלים להכיל תנודתיות וגם סיכוי להפסדים אך בהחלט בעל פוטנציאל גדול. יתרון נוסף הוא מתאם לא מלא לשוק המניות הרגיל.
 
הכותב הוא סמנכ"ל איילון קרנות נאמנות
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  קרנות בארץ
  טולי 09/08/2018 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן ירדו כ-10%. בדיוק הזמן לרכישה . ג.נ מחזיק ומחזק. גם בתחומים אחרים (ביוטכנולוגיה,סייבר, תעשיה....) יש סיכון בהשקעה. בקנדה התחום פורח ופורץ. בארץ עם כל בירוקרטיה עוד נחכה חודשים אם לא שנים... בהצלחה למושקעים בסקטור.
  סגור
 • 3.
  ישנה TLRY שהונפקה ביולי בארצות הברית
  tlry 05/08/2018 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הונפקה ב 19.7 ב 17 דולר (חברה קנדית - הנפקה בארצות הברית)
  סגור
 • 2.
  עושים סיבוב על גב החולים
  ייאי 04/08/2018 09:20
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כיום כבר אין כל ספק על סיוע הקנאביס לחולים והיתר? חברות לתרופות ובמיוחד אלה שתרופותיהן נגד כאב והפסיכיאטריות המנסות בכל דרך לצמצם ירידה ברוחיהן.בנוסף רגולאטורים המנסים לעשות סיבוב על התעשיה - כמו המשרד לבטחון פנים הדורש מאות שוטרים למשימה "כדי שלא תהיה זליגה" ומשרד הבריאות שיוצר עוד ועוד שכבות "לפיקוח". זה כמובן אבסורד מושלם. אמר לי רופא :"בכל בית מרקחת יש תרופות עוצמתיות לאין ערוך מקנאביס,התרופות הפסיכואקטיביות וגם מורפיום, ביחס לאבטחת אלה לא דורשים קמצוץ ממה שדורשים ביחס לקנאביס." זאת ועוד:בישראל יש כ 130,000 המשתמשים בקנאביס רפואי על פי מרשם.מעבירים אותם שבעה מדורי גיהינום לקבלתו וגם עלותו גבוהה. לעומת אלה יש כמיליון וחצי "עבריינים" המשתמשים בקנאביס לצורכי פנאי - כך שהטיעון על חשש מ"זליגה" הוא קשקוש שנועד לקושש עוד תקנים למשרד לבט"פ ולמשרד הבריאות=לנפח תקנים והוצאות וביורוקרטיה והכל? על גב החולים! החשש שלי ושל רבים אחרים היה כי השימוש בקנאביס יעלה את היקף וחומרת תאונות הדרכים. לכן בנוסף להיבט של סיוע הקנאביס לחולים גם הנתון ביחס לת"ד הוא מאוד חשוב.
  סגור
 • ניתוח מדויק, אבל סיום מוטעה...
  כאנאביסיולוג 04/08/2018 23:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חפש באינטרנט ותיווכח לדעת שבכל המקומות ששם הותר השימוש בצמח ירדה כמות תאונות הדרכים בשיעור דראסטי. אל תאמין לשטיפות המוח המאורגנות של המערכת ושל בעלי האינטרסים, כי האמת והעובדות שונות לחלוטין ממה שסיפרו לך וממה שהזהירו אותך. חפש למשל את המחקר של אוניברסיטת מאאסטריכט בהולנד לעניין הקשר שבין כאנאביס לתאונות דרכים.
  סגור
 • 1.
  תיזהרו תוכן שיווקי
  אנליסט 03/08/2018 18:11
  הגב לתגובה זו
  2 2
  המדד המדובר נפל החודש ביותר מ10אחוס.. קאנופי המצויינת בכתבה 20% מהמדד! זה מדד גרוע שעושה יחסי ציבור רעים לאפיק ההשקעה הזה.. והקרן של איילון גם פח אשפה
  סגור
 • הקרן המחקה של איי.בי.איי גרועה שבעתיים.. (ל"ת)
  יועצת השקעות בכירה 05/08/2018 21:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • בגלל שכל מיני חברות קומבינה מערבבות איפה שלא צריך...
  כאנאביסיולוג 04/08/2018 23:18
  הגב לתגובה זו
  5 3
  כמו למשל חברת טוגדר שמשחררת כל הזמן הודעות לבעלי המניות על זכרון דברים כביכול שנעשו מול מתעניינים מגרמניה ומקנדה, מה שמקפיץ את שער המניה, אבל כל מי שמכיר את המצב בשטח ומכיר את החברה יודע שהכל עבודה בעיניים. אגב, החברה הזאת תמיד מוציאה דיווחים, אבל מסרבת לחשוף את שחקני העלילה, מה שאומר דרשני...
  סגור