הדילמה מולה ניצבים אנליסטים טרם הנפקה

הקהילה העסקית בישראל מחקה בדקדקנות רבה את ה"חלום" האמריקני אך יש מצבי קיצון עסקיים שהחברה המקומית לא יכולה להכיל

 | 
במקרים קיצוניים חייבים מנהלי ההשקעות להעדיף את האינטרס הערכי-מוסרי על פני רווחיות הפרויקט. הצעת מניות לציבור על ידי פירמה העוסקת בהפצת סיגריות שהוגדרו כ"מסוכנות לבריאות הציבור" העלתה לדיון את הדילמה מולה ניצבים אנליסטים וועדות השקעה מוסדיות בבואם להחליט אם להשתתף בהנפקה. יצוין כי ההצעה זכתה להצלחה, הכספים גויסו ומניות הפירמה נסחרות בבורסה של תל אביב.
בעבר הונפקו לציבור פירמות שבעליהן "שמרו שבת" והשביתו כל פעילות ביום השביעי. שווי החברה הושפע מהעדפת השיקול הערכי של שמירת השבת על פני תשואת המניות. לעומת זאת, נורמות חברתיות כמו זיהום סביבתי, שיווק מוצרים המזיקים לבריאות או מיקומה של הפירמה בשטחים המוחזקים - לא היוו שיקול בקבלת ההחלטה אם לקנות.
 
האירוע המתואר להלן ממחיש היטב סיטואציה קיצונית לפיה הצעת מניות מצד פירמה העוסקת בנושא כאוב וקונטרוברסלי נכשלה בוועדות ההשקעה המוסדיות אצלנו בעוד תחום העיסוק של החברה פופולרי מאד בארצות הברית.
בראשית שנות ה-2000 התאגדה חברה בשליטת יצחק תשובה לעיסוק במימון חולים סופניים. הכוונה היתה לרכוש פוליסות ביטוח חיים של חולי סרטן בעלי תוחלת חיים קצרה, על פי המודל הרווח בארה"ב. החברה רוכשת את הפוליסה ב-60% משווייה, "נכנסת לנעלי" המבוטח וממשיכה לשלם במקומו את הפרמיה החודשית.
החברה דואגת לרכישת כיסוי ביטוחי מ"לוידס לונדון" למקרה שהחולה ממשיך לחיות מעל 3 שנים. תשואת הפרוייקט כפי שהופיעה במצגת היתה 8%-9% לשנה. הנימוק להצדקת עיסוק בעייתי זה היה הצורך לספק פתרון פיננסי לחולים כאלה שקצרה ידם לממן טיפולים יקרים.
מיותר לציין כי ההצעה נפסלה בנימוק שאין לכספי הציבור כל עניין לספסר בתוחלת חיים של חולי סרטן סופניים וכי יש גבול להעדפת השיקול העיסקי-רווחי על פני השיקול של "טוהר הכסף".
סירובן של קרנות הכספים הפנסיוניים להיכנס לנושא כאוב זה, על אף רווחיותו הגבוהה יחסית, הביאה לגניזת ההצעה וזכתה להדים חיוביים בכלי התקשורת. התקדים המבורך מצד מנהלי הכסף המוסדי הוכיח שגם אם הקהילה העסקית בישראל מחקה בדקדקנות רבה את ה"חלום" האמריקני. יש מצבי קיצון עסקיים שהחברה המקומית לא יכולה להכיל.
 
הכותב עוסק בייעוץ פיננסי ומכהן בוועדות השקעה מוסדיות וכדירקטור בתאגידים ציבוריים ופרטיים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה