השיטה שמניבה לוורן באפט תשואות של כמעט 20% בשנה

השנה האחרונה הייתה שנת שיא לעסקאות מיזוג בארה"ב עם כ-50 עסקאות בשווי של כטריליון דולר שנסגרו בשנת 2017; גם בארץ ישנן כמה הזדמנויות על הפרק

 |  (12)
ציבור המשקיעים בארץ ובעולם צמא מאז ומתמיד לאפיקי השקעה עתירי תשואה ומאמצים רבים מופנים על ידו לאתר את האפיקים הפוריים הללו. לאחרונה, משימה זו הפכה לקשה ביותר בייחוד נוכח המציאות של ריבית נמוכה מאוד במשק שמובילה למצב שבו השקעה בפיקדון בבנק מניבה תשואה נמוכה מאד ואפילו השקעה באגרת חוב ממשלתית מניבה תשואה ריאלית אפסית.
"אך לא אלמן המשקיע המיומן", מעקב קפדני אחר המתרחש בשוק הפיננסים העולמי וניתוח נתיבי ההשקעה השונים בשוק זה מוביל למסקנה שלפחות אסטרטגיית השקעה אחת, שמשקיעים ידועים ומנוסים בעולם הגדול עושים בה שימוש נרחב, מניבה תשואות משמעותיות  גם בעידן הנוכחי.
 
מיזוגים ועסקאות עם סיכון נמוך
אסטרטגיה זו, המכונה Merger Arbitrage, עוסקת במיזוגים ועסקאות עם סיכון נמוך. לאסטרטגיה זו יש יכולת להניב תשואה שנתית דו ספרתית עם קורלציה נמוכה להתנהגות שוק המניות הכללי ועם יחס סיכוי/סיכון גבוה ביותר. קרנות רבות בעולם מתמחות בסוגים שונים של השקעות אלה. עסקאות רבות מסוג זה זמינות גם למשקיע הממוצע (שאינו עושה שימוש בגידורים, מכירות בחסר, וכיוצ"ב) כפי שנפרט ונדגים בהמשך.
 
במה מדובר? עסקת Merger היא תרחיש שבו חברה X מודיעה על רכישת חברה ציבורית Y. על פי דיני ניירות ערך הנהוגים בעולם, כאשר חברה מבקשת לרכוש/להתמזג עם חברה ציבורית, החברה הרוכשת (חברה X) חייבת לפרסם על כך הודעה פומבית ולהעביר הצעת רכישה אחידה לכל המחזיקים במניה של חברה Y.
ברוב המקרים, על מנת להניע את בעלי המניות הנוכחיים של חברה Y למכור לחברת X הרוכשת את אחזקותיהם הנוכחיות, חברת X תצטרך להציע לבעלי מניות אלה מחיר גבוה יותר ממחיר השוק. מיד לאחר ההודעה לציבור על העסקה הנרקמת צפוי מחיר המניה של חברת Y לטפס לטווח המחיר של העסקה המוצעת (ולהדביק את הפרמיה שהחברה הרוכשת מציעה לבעלי המניות החדשים).
 
בשלב זה מופעל על ידי המשקיע המעוניין אלמנט ה-Arbitrage. במרבית המקרים מחיר המניה של חברה Y לא עולה לערך הזהה למחיר הסופי של העסקה המוצעת על ידי חברה X אלא יוותר מרווח קטן בין מחיר המניה בשוק לבין המחיר המוצע בעסקה. פער זה נוצר הן בשל הצפי שסגירת העסקה תתרחש רק מספר חדשים לאחר פרסום ההצעה על רכישת המניות והן עקב הסיכוי שבעלי מניות בחברה Y ידחו את העסקה המוצעת על ידי חברה X. כמו כן, קיים סיכוי שהעסקה לא תצא לפועל (למשל, תדחה על ידי הרגולטור כפי שקרה לאחרונה בעסקת המיזוג בין AT&T  ו-Time Warner בארה"ב).
משקיע נבון, שידע לאתר את העסקאות עם סיכויי ההשלמה הגבוהים ביותר יוכל לרכוש את המניה מיד לאחר ההודעה על המיזוג בין שתי החברות ולהחזיק בה עד יום סגירת העסקה. אם העסקה תצא לפועל, המשקיע ייהנה מרווח על הפער בין מחיר המניה בשוק לאחר ההודעה על העסקה לבין מחיר העסקה הסופי. יש להדגיש שחברה X תשלם לכל בעלי המניות את התמורה בין אם בעלי מניות אלה רכשו את המניות של חברה Y לפני או אחרי ההודעה הפומבית על העסקה.
למרות שהפער הנ"ל במחיר המניה יכול להיות קטן, אם העסקה נסגרת בטווח זמן קצר, התשואה השנתית שניתן להרוויח יכולה להיות נאה ביותר. לדוגמא, תשואה של 2% בחודשיים תגיע (הודות לאפקט ריבית דריבית) לתשואה שנתית של למעלה מ-12.5%!
עסקת אינטל-מובילאיי כדוגמה 
כאשר חברת Intel הודיעה ב-13 מרץ 2017 על כוונתה לרכוש את חברת Mobileye הישראלית במחיר 63.54 דולר למניה (פרמיה של 36% מעל מחיר השוק של Mobileye ביום הסגירה לפני ההודעה), מניית Mobileye עלתה בערכה בכ-30%  לכ-61.50 דולך בלבד אחרי ההודעה הפומבית.
משקיע שקרא בעיתון ב-13 במרץ על ההודעה של Intel אודות העסקה (בלי להזדקק למידע פנים), יכול היה לרכוש את המניות ולהרוויח משמעותית על כל מניה שרכש ב-61.50 דולר. וזאת כיון שכל מי שהחזיק ביום השלמת העסקה (שיצאה לפועל בסופו של דבר לאחר כ-6 חודשים) במניה של Mobileye קיבל לידיו עבור כל מניה 63.54 דולר. הרווח של המשקיע על כל מניה שרכש היה אם כן כ-2 דולר בטווח זמן של כחצי שנה (תשואה שנתית של כמעט 7% עם סיכון נמוך).
כמוזכר בתרחיש לעיל, קיימת כמובן האפשרות שעסקת הרכישה/מיזוג בין חברות X ו-Y לא תצא לפועל, מה שיכול להוריד את מחיר מניית Y בחדות אף למחיר הנמוך ממחיר המניה לפני העסקה המוצעת. מאידך, לפעמים מתפתח מה שנקרא בשפה המקצועית "Bidding War" שבו חברה שלישית, Z, תבקש גם היא לרכוש את מניות חברת Y והיא תצטרך להציע עבור מניות אילו מחיר גבוה יותר מההצעה של חברה X. מחיר מניית Y יטפס כמובן למחיר שישקף הצעת פרמיה זו. הצעות נוספות של חברות אחרות, אם תבואנה, תעלנה בהתאם הלאה את מחיר המניה.
 
מצב כזה התרחש לאחרונה כאשר רשת הכבלים האמריקאית FOX הודיעה על רכישת רשת SKY הבריטית במחיר מניה של GBP 10.75. בזמן שהרגולטור הבריטי בחן את העסקה, חברה אמריקאית נוספת ,COMCAST, נכנסה לתמונה והציעה לקנות את SKY במחיר הגבוה בכמעט 20% מההצעה של FOX. כיום, השוק מתמחר למצב שתבוא הצעה שלישית מצד  FOX שתגבר על ההצעה של COMCAST, ולכן המניה נסחרת כעת במחיר שגבוה משתי ההצעות הנ"ל.
 
לעתים שוק המניות מציע למשקיע כסף "שמונח על הרצפה"
בקטגוריה של השקעות מניבות פרי מסוג זה נמצאת כעת גם השקעה במניות של חברת Royal Hawaiian Orchards שנסחרת Over the Counter בארה"ב. חברה קטנה ובלתי מוכרת זו השוכנת בהוואי, מגדלת ומשווקת אגוזי מקדמיה והיא בעלת שווי שוק לא גדול של כ-50 מיליון דולר. ב-7 במאי, 2018 פרסמה החברה הודעה על כך שהיא מבקשת לבצע מה שנקרא "Reverse Split" בדרכה להפוך לחברה פרטית שאינה נסחרת בבורסה.
במסגרת זו, החברה בישרה שכל מי שמחזיק  2,000 מניות של החברה יקבל לידיו מניה אחת במקומן. כמו כן, כל מי שמחזיק בפחות מכמות זו (דהיינו, 1,999 מניות או פחות) יקבל לידיו בתאריך הקובע סכום של 2.41 דולר במזומן עבור כל מניה שהוא מחזיק במקום אותה מניה. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, מחיר המניה עומד על 2.37 דולר.
על כן, כל מי שמצליח לרכוש מניה זו כיום (המסחר במניה דליל ביותר) ייהנה מרווח של 4 סנט למניה בטווח של חודש. מדובר בתשואה חודשית של 2% כמעט ללא סיכון או (במקרה של מימוש 1999 מניות) ברווח של 288 שקל לפני עמלות ומסים.
 
גדולי המשקיעים בעולם כולל Warren Buffett ו-Seth Klarman (מחבר הספר  הידוע "Margin of Safety"), מצליחים להשיג תשואות של כמעט 20% בשנה באמצעות שימוש נרחב באסטרטגית ה-Merger Arbitrage. משקיעים דגולים אלה לימדו אותנו שלעתים שוק המניות העולמי מציע למשקיע הסבלן שיורד לעומקם של דברים כסף "שמונח על הרצפה לפניו".
השנה האחרונה הייתה שנת שיא לעסקאות Merger בארה"ב. כ-50 עסקאות בשווי של כטריליון דולר נסגרו בשנת 2017 כאשר מעל 90% מהעסקאות שהוצעו נסגרו בסופו של דבר. ישנן עוד עשרות רבות שמחכות להשלמה. גם בארץ קיימות מספר עסקאות על הפרק, כולל הרכישה של פרוטרום הישראלית על ידי חברת IFF האמריקאית (Fragrances International Flavors).
 
כיצד להשקיע?
כמובן שלכל עסקה מסוג Merger Arbitrage יש מאפייני סיכון משלה. לרוב כדאי להתרחק מעסקאות עם פער גבוה בין מחיר המניה של החברה הנרכשת בבורסה לבין המחיר המוצע בעסקה (מה שמעיד על ספקנות של השוק בנוגע להוצאת העסקה לפועל). כמו כן, עדיף להשקיע בעסקאות עם סיכונים רגולטורים נמוכים (למשל קיום בטחון שיתקבל אישור מהרשות להגבלים עסקיים, בעסקאות שבהן אישור זה נדרש) ולהתמקד בעסקאות בהן העסקה מתבצעת במזומן בלבד.
כמו כן, עדיף להשקיע בעסקאות של חברות עם שווי שוק נמוך בהן המשקיעים הגדולים אינם פעילים (כיון שכניסתם של אלה לעסקה יכולה לבטל את ה-Arbitrage). כמובן שכמו בכל תיק השקעות, חשוב לפזר בין מספר עסקאות ולהתייעץ עם גורם מקצועי. ניתן לעקוב אחר עסקאות אלה בארה"ב (חלק מהמידע מוצע בחינם) באתר insidearbitrage.
 
***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
הכותב הוא מנהל תיקים בקוואנטום שוקי הון
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מה שבא בקלות באותה הקלות יעלם (ל"ת)
  שלום חנוך 04/06/2018 23:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  הרבה יועצים מדברים מאוד יפה אבל כמה מהם באמת עשו כסף? (ל"ת)
  אדם מן היישוב 04/06/2018 23:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • מנוהל אצל יואב
  אוהד 05/06/2018 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני מנוהל אצל יואב זליקוביץ בשניפ האחרונות הממוצע היה מעל 20 אחוז
  סגור
 • קשקוש
  רמי 11/06/2018 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנסה יותר 0% אצל יואב
  סגור
 • 7.
  כתבה נהדרת יואב (ל"ת)
  דניאל 04/06/2018 21:28
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 6.
  השיטה של באפט, בהסתמך על הסרט התיעודי היא "בדל הסיגריה"
  כגן 04/06/2018 10:50
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ואותה כל עולל יכול ליישם, עם סבלנות ושכל.
  סגור
 • 5.
  קשקוש לא באפט (ל"ת)
  יעקב 04/06/2018 08:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מעניין תודה (ל"ת)
  yaniv5a33 04/06/2018 06:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ממש לא מעניין. ביזבוז זמן על פטנטים שלא מבינים אותם
  שט 04/06/2018 10:13
  הגב לתגובה זו
  6 3
  כנס לאמזון ותמצא עוד 100 ספרים שמסבירים לך איך להרוויח בקלות על בטוח. אילו סתם עיצות שאינן ברורות עד הסוף ואי אפשר ליישם אותן. כאשר זה לאה מצליח מאשימים אותך שלא הבנת היטב, ואילו הספר צדק בבילבולי המוח שלו.
  סגור
 • 3.
  אין ארוחות חינם חביבי (ל"ת)
  טוטו תמוז 03/06/2018 21:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  כתבה מעניינת ומידע VIP (ל"ת)
  אלי 03/06/2018 18:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  תשואות נפלאות
  נדי 03/06/2018 18:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשלא מתחשבים במס רווחי הון...
  סגור