אלטרנטיבת השקעה לתכנית "חיסכון לכל ילד"

ירון שמיר, המומחה הפנסיוני של  Bizportal, על מסלול קופת הגמל להשקעה - מה התשואה האפשרית ועד כמה תוכלו להגדיל את החיסכון?

 | 
בשבועות האחרונים מלאים אתרי האינטרנט בסיכומים לגבי תכנית החיסכון לכל ילד ועל התשואות הנאות שצברו החוסכים לאחר למעלה משנה לקיום התכנית. חיסכון לכל ילד אכן השיא תשואות נאות אבל האם אפשר לנצל את אפשרות החיסכון הזו וליהנות מתשואות דומות?
לחוסך המעוניין להגדיל את החיסכון עבור הילד או עבור כל מטרה אחרת, אפשרות ההשקעה הנוספת בקופת חסכון לכל ילד אינה אפשרית. הקופה מוגבלת להפקדות של עד 100 שקל לחודש אשר מחצית מהסכום משולמת על ידי הביטוח הלאומי ומחציתה הוצעה כאופציה למשפחות להגדלת החיסכון.
להפקיד בקופה הספציפית אי אפשר אבל האם קופות דומות עשו תשואות דומות אשר מאפשרות לנו דה פקטו להגדיל את החיסכון? לצורך בדיקה זו הלכנו ובדקנו את המכשיר הדומה ביותר לקופת החיסכון לכל ילד - קופת הגמל להשקעה.
על יתרונות קופת הגמל להשקעה הסברנו במאמר מקיף לפני שבועות אחדים. נזכיר רק שמדובר על חיסכון נזיל בכל עת שנהנה מדחיית מס, מאפשר קבלת פנסיה פטורה ממס, ומוגבל בהפקדה של 70,000 שקל לשנה קלנדרית.
לצורך השוואה, לקחנו 4 גופים שמנהלים קופות משני הסוגים: מסלולי סיכון בחסכון לכל ילד ובקופת הגמל להשקעה. בדקנו אחוז חשיפה למניות ב-2 מתוך הגופים ב-3 מסלולי השקעה.
אלו המסקנות:
  1. קופת הגמל להשקעה הינה אלטרנטיבה טובה להגדלת החיסכון מעבר למה שמאפשר החיסכון לכל ילד.
  2. התשואות שהושגו בקופת הגמל להשקעה באותה רמת סיכון בשנה האחרונה היו גבוהות במעט ובאחוז חשיפה למניות נמוך יותר, לפחות בגופים שנבדקו, פרט למסלול המנייתי באלטשולר שחם.
  3. קיימת שונות בין הגופים בתשואות בשנה האחרונה.

יש להדגיש כי הקופות עדין "צעירות" וסך הסכומים הצבורים בקופות עדיין נמוכים יחסית כאשר בקופות גמל להשקעה מדובר בכ-3.3 מיליארד שקל ובחסכון לכל ילד 2.9 מיליארד שקל.
כמובן שעדין לא ניתן להסיק מסקנות על סמך שנת פעילות אחת בלבד אך נראה כי קופת הגמל להשקעה הצומחת ליד קופת החיסכון לכל ילד מהווה מכשיר השקעה למי שמעוניין להגדיל את החיסכון לטווח בינוני וארוך.
חסכון לכל ילד

קופת גמל להשקעה
נתונים על פי גמל נט לתאריכים 2/2017-1/2018
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו/או ייעוץ מס ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו/או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות ו/או נותנים שרותים כמוזכר במאמר זה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה