לקראת 2018: כך תתכננו את אסטרטגיית ההשקעה שלכם

פרשן וול סטריט של Bizportal על עתידו של הנשיא טראמפ - האם ימשיך להוביל עליות בשוק המניות? וגם - הסלים שאתם חייבים להכיר
 |  (60)
כל המומחים והפרשנים מצטרפים כעת למשחק הניחושים לגבי 2018 בוול סטריט. אומנות התחזית בנושא נעשית קשה יותר בכל שנה, מאז החלה ההתמזגות הגדולה של מהפכת הטכנולוגיה לתוך כלכלת המיינסטרים ב-2008, וזאת בעקבות השינויים הגדולים שהתמזגות זו יוצרת. אבל לנו ברור ששני דברים חייבים המשקיעים ההגיוניים להביא בחשבון ל-2018. הראשון הוא שההשקעות, בכל תחום, צריכות להתרכז בסלים והשני, החשוב יותר, הוא עתידו של הנשיא טראמפ. בימים שההגנה בפני סיכונים הופכת חשובה יותר ויותר באסטרטגית ההשקעה, טראמפ והסלים הופכים לחלק חשוב יותר מידי יום.
על הסלים (וקרנות הנאמנות) אנחנו מדברים מאז החלה היציאה ממשבר 2008 ואנחנו מעריכים שב-2018 תימשך מגמת ההתרחבות של מכשירי השקעה אלו שיאפשרו "כיסוי" של יותר ויותר תת-נישות. אבל טראמפ, בכל הנוגע למדיניות ההשקעה, הוא הספור הגדול באמת. למה? כי מה שראינו בסוף השבוע שעבר נתן תשובה ברורה לשאלה, "האם העליות במניות מאז נובמבר 2016 הן Trump Rally או שזו הכלכלה ורווחיות החברות?" והתשובה היא, "זה לפחות % 80 Trump Rally" או במילים אחרות, ללא טראמפ המדדים לא היו מגיעים לשיאים שהגיעו והמניות לא היו מגיעות לערכים אליהן הגיעו.
בשבוע שעבר ולא חשוב אם זה קרה בגלל הגנרל או בגלל ההתעכבות בהעברת חוק המיסוי החדש בסנאט, נפל הדאו ג'ונס, בתוך דקות ספורות מהופעת הפרסומים בנוגע לגנרל ולהתעכבות ההצבעה על הקיצוץ במיסים, ביותר מ-332 נקודות. 332 נקודות על 24,000 זה לא ביג דיל אומנם אבל אין לנו ספק כלל שאם חוקי המס לא היו עוברים היינו עומדים, ביום ב' האחרון, בפני Black Monday קטנצ'יק. אגב, תגובת השוק האלימה ביום ו' שעבר קשורה גם במהפכת הטכנולוגיה והתמזגותה שהביאה לשחקני השוק כלי משחק מתוחכמים שמחליטים בעצמם מה ואיך לעשות. הרי אינכם מאמינים שהיו אלו יצורים חיים שרצו יחדיו ובתוך פחות מ-15 דקות הורידו הדאו ב-332 נקודות. "המכונות" ודם האלגוריתמוס המופלא שמניע אותן עשו זאת.
איך שלא יהיה, הפחד שהשתלט לכמה דקות על הציבור הצביע על מה שיקרה אם טראמפ ייכשל בתכניותיו לגבי התחום הכלכלי. אפשר כמובן לומר על טראמפ כל דבר, מפקפוק בשפיותו ועד לסטייל התנהגותו והשימוש בטוויטר אבל (לדעתנו כמובן) כל הדברים שהבטיח במהלך המירוץ לנשיאות נכונים וצודקים, בטח מהבחינה הכלכלית אבל גם חברתית ופוליטית. נכון, השוק לא היה עולה אלמלא ההתאוששות הכלכלית בארה"ב אבל הסיבה להתמשכות העליות ורמות הערכים היא טראמפ נטו, התוצאה של האמון של צבור המשקיעים בתכניותיו של טראמפ וביכולתו לבצע אותן. המשקיעים מאמינים שאם הנשיא, הבלתי קונבנציונלי הזה, יבצע את תכניותיו אמריקה באמת Will be great again.
התקשורת ויפי הנפש האמריקאים ובעולם כולו אינם מסוגלים לעכל את הנשיא ומנהגיו אבל הציבור האמריקאי (וחלק גדול מהציבור בעולם המערבי), לבטח המשקיעים, יודע שהאיש צודק. ארה"ב, שמאז מלחמת העולם השנייה לא השקיעה סנט אחד בתשתיותיה, מימנה (ישירות ובעקיפין) את עלייתן של כלכלות אירופה, יפן, סין, ווייטנאם וממשיכה, בביקושים שיוצרים הצרכנים האמריקאים, להיות הסיבה העיקרית לצמיחתן של כלכלות רבות, בטח זו של סין וששלחה את בניה להילחם ולהיהרג כדי להגן על העולם המערבי ובתמורה לכל אלו קבלה יריקה בפרצופה, זקוקה לרה ארגון ושיפוצים שרק איש כמו טראמפ מסוגל לבצע.
לנו, כעוקבים אחריו מאז שנות השמונים ברור שיצליח כי האיש הוא כמו שחקן שחמט, רואה הרבה צעדים קדימה (וזה נכון, כך תגלו, גם בקשר להסכם שלום עם הפלשתינים שההכרה בירושלים היא חלק מהתהליך שהוא יוזם).
מריל לינץ מפרסם תחזיות ל-2018: והם מאוד אופטימיים בקשר לצמיחה הכלכלית ופחות בקשר למניות. זה לא שהם מודאגים ביחס למניות אבל הם לא חושבים שהעליות תהיינה חזקות כ"כ וזאת משתי סיבות. הראשונה, שבעקבות הצמיחה יתחיל הבנק המרכזי לנקז נזילות מהשוק "על באמת" והשנייה, האינפלציה שתתגבר בשל הלחץ על שוק העבודה. ה-S&P500 יגיע ל-2800, עלייה של כ-7.7% לעומת היום וזאת בעיקר כיוון שרפורמת המס תגדיל רווחיות החברות ב-14%בממוצע. הכלכלה הגלובלית תצמח ב-3.8% והאמריקאית ב-2.4%. אנחנו חושבים שהם טועים מטה בצמיחה האמריקאית ולגבי המניות, נדבר רק אם יהיה תיקון.
עוד שלב ברה ארגון הכלכלי-חברתי הגלובלי שכופה מהפכת הטכנולוגיה: CVS, ענקית השיווק המשולבת של תעשיית הבריאות האמריקאית רוכשת את חברת הבטוח הרפואי המשולבת אתנה (סימול: AET) בעסקת הרכישה הגדולה בהיסטוריה בתחום הבריאות, 77 מיליארד דולרים (67 פלוס 10 מיליארד חוב). זה הצעד המשמעותי הראשון למיפוי מחדש שמייצרת מהפכת הטכנולוגיה בכלכלה ובחברה הגלובלית וכרגיל ההתחלה בארה"ב אבל זה ימשיך לעולם כולו. השינויים, שמתקדמים באמצעות תהליכים של חדשנות מחד והתייעלות מאידך ובקצב שהולך וגדל, מצביעים על שני מסלולים ברורים של התקדמות. הראשון מוביל ליצירה של מבנה אוליגופול בכל סקטור והשני על מסלול של יצירת תת-סקטורים שתומכים בחברות שמרכיבות את האוליגופול.
התהליך הזה, בהתקדמותו, יוצר למשקיע כאב ראש לא קטן. החדשנות המהירה יוצרת בעיה של הבנת המוצר. ההתפתחות המהירה של נישות חדשות בתעשיית הבריאות כדוגמה, מנישת הביו-טכנולוגיה שמתפצלת כל הזמן לתת נישות כמו תאי הגזע, האבחנה, המניעה, הובלת תרופות דרך נישת הציוד הרפואי שמתפצלת לנישות הרובוטיקה, האופטיקה ועוד ועד לנישת השירותים הרפואיים, בתי החולים, מרפאות ושכמותם שעוברים מהפך עצום בעקבות ההתפתחות בהעברת אינפורמציה. הוסיפו לכל אלו את כניסת ה-AI, הענן וה-IOT והרי לכם בעיית הבנה שהולכת וגדלה. האפשרות של "המשקיע הקטן" לבחור בהשקעה מנצחת הולכת ונעשית בלתי אפשרית ועל כך אנחנו חופרים לכם מזה שנים. אבל ההתקדמות בכיוון האוליגופול מוסיפה בעיות "חדשות".
קחו למשל את הסלים שהומצאו על מנת להקל על המשקיע לבחור ולהנמיך את רמת הסיכון בהשקעה במניה בודדת. התקדמות המהפכה יוצרת מצב שהסלים הקיימים הופכים  במהירות ללא רלוונטיים. הסלים אינם מתאימים יותר להגדרה שלהם. התקדמות המהפכה ויצירת האוליגפולים, בין אם מדובר בתחום המוליכים למחצה, האופנה, המזון, הבריאות או כל סקטור אחר, מביאה לשינויים במבנה הסקטורים כך ש"סל מייצג" מפסיק למעשה לייצג את מה שהיה אמור לייצג. עסקת CVS/AET, כמו עסקאות AT&T/טיים ורנר, סופטבנק/ARMH, אמאזון/Whole Foods ואחרות, "מערבבת" 2 נישות ויותר מה שדורש יצירת סלים חדשים, מתואמים יותר להגדרתם.
מה מוביל את CVS לרכוש את AET ומה מוביל את הנהלת ובעלי מניות AET להסכים? בשורה התחתונה מדובר בשתי חברות ענק שפועלות בשני תחומים שונים, שיווק ובטוח בהתאמה. לפני שננסה להבין את הסיבות בואו ונסתכל על המצב הנוכחי של תעשיית הבריאות כולה. הסיבה הראשונה שהביאה את CVS לחשוב בכיוון היא המהפך במערכת היחסים בין צרכני הבריאות לספקים, מהפך שהביאה המהפכה שטשטשה את הקווים בין תחומי הפעילות המסורתיים. מערכת היחסים שבעבר עברה בין משרד הרופא לצרכן באופן אישי עוברת במהירות למערכת שמקשרת את ספקי הבריאות לצרכן באמצעות הטלפון והרשת (אלחוט ואפליקציות).
ל-CVS יש 9700 מרכזי מכירת תרופות ועוד 1100 מרכזי ייעוץ/מרפאות (walk-in healthcare clinics) ואילו לאתנה יש 22 מיליון מבוטחים. הרכישה אינה רק כדי לרכוש 22 מיליון צרכנים שבויים אלא כדי להפוך לספק שירותי בריאות מוביל ולא פחות כדי להתכונן לכניסתן של ענקיות הטכנולוגיה אפל (סימול: AAPL) ואמאזון (סימול: AMZN) שכבר נכנסות לתחום. הראשונה נכנסת לתחום האבחון והשנייה, כרגע, לתחום מכירות תרופות גנריות ברשת אבל לשתיהן זו רק התחלה.
CVS גם נלחמת בחירוף נפש ממש נגד ענקיות הצרכנות המסורתיות ובראשן וול מארט (סימול: WMT) שמובילה בתחום מכירת תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם וגנריות. "כהתחלה", אומרת CVS, "המיזוג ייצר רשת מרכזים כל-ארצית שבהם יוענקו טיפולי בריאות, יהיו מרפאות אמבולטוריות, מרפאות לטיפולים בראייה, שמיעה, הפרעות אכילה, קוסמטיקה ואבחנה וזה בנוסף לכל המוצרים והשירותים ש-CVS נותנת היום". כלומר, CVS מאותתת לצרכנים ולשוק הבריאות שנוצר כאן שחקן שיעמוד מול צרכני הבריאות השונים ויהיה מסוגל לספק להם את כל צרכיהם, את חליפת הבריאות האולטימטיבית ולפי דברי יו"ר CVS, לארי מארלו, "אנחנו פותחים דלת לעולם הבריאות באמריקה".
לדבריו, זה עדיין לא הסוף, הם בודקים אפשרויות כניסה לייצור וגם לניהול בתי חולים. "הטכנולוגיה של היום", אמר מארלו, "מאפשרת ניהול איכותי ושליטה מלאה של ארגונים גדולים חובקי עולם". מארלו, רוקח בהכשרתו, שהגיע ל CVS ב 1990, התחיל לעבוד, כבר ב-2014, 3 שנים לאחר שהתמנה כמנכ"ל החברה, על תכנית המעבר של CVS למה שכינה "החברה שתוביל את הצרכן במשעולי תעשיית הבריאות בצורה הטובה ביותר". לטענתו יכולה CVS להפוך את המרפאות שלה לשירות שיתחרה בבתי חולים, "לנצל את הטכנולוגיות החדשות והיכולת להעברת אינפורמציה לייעל למקסימום את השירות לצרכן הבריאות. CVS תהיה הרופא שלך..." העסקה אינה סגורה עדיין, מצפה לאישורי הרשויות. ההנחה היא שלמרות כמה התנגדויות האישורים יתקבלו.
העולם הרפואי כולו והממשל האמריקאי עוקבים אחרי הדיל הזה ומכמה סיבות. החשובה שבהן קשורה למצב בתחום הבריאות שנמצא במצב של חוסר בהירות וויכוחים עזים בין הגורמים השונים, מהרופאים ועד למבטחים וחברות התרופות, שמנסים להבין מה הולך לקרות לנוכח אי הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית והשפעות הקיצוץ במסים, ביטול תכנית האובמהקר, ההתקפות מהבית הלבן על חברות התרופות וכל זה אל מול עליות חדות בעלויות, ליצרנים ולמשתמשים, כולל תרופות מרשם.
חוסר הבהירות מושפע גם מההתקדמות הטכנולוגית המהירה שמשנה את כללי המשחק. הצלחת המיזוג שתביא למודל שבו המחירים סבירים וגם השירות טוב "תעזור" גם לממשל (המסבסד הגדול של תכניות המדיקר והמדיקייד, ששתי החברות "לקוחות" גדולים שלהן) להחליט. המעקב חשוב כי יש מומחים שטוענים שתוצאת המיזוג דווקא תגרום להעלאת מחירים. אחת החששות מעניינת כי לטענתה הצלחת הדיל תביא להשתלטותם של משווקים, במקום הרופאים, על מערכת הבריאות.
המיזוג ייצר חברה  שמכירותיה יגיעו ללמעלה מ-260 מיליארד עם עצמת שיווק שכל ספק ירצה להצטרף (מה שיגביר את כוחה). ההצעה נעשית לפי 207 דולר למניית AET כאשר בעלי מניות AET יקבלו 70% (145 דולר) במזומן והיתרה, 30% במניות CVS. תשעה אנליסטים בדקו את הצעת הרכש ומשמעויותיה מאז תחילת החודש. 4 מתוכם ממליצים לקנות את CVS ו-5 ממליצים ב-Hold. דויטשה בנק התחיל לסקר את CVS בתחילת השבוע עם המלצת קניה ומחיר יעד של 90. קונצנזוס האנליסטים חוזה לחברה רווח של 5.9 דולר ו-6.46 דולר למניה השנה וב-2018 בהתאמה, מכפילים של 12 ו-11. החברה משלמת 2 דולר דיבידנד למניה, 2.8% תשואה.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(60):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  אסתי -" האמא של רון" פרצה שוב פעם לשיא חדש אתמול (ל"ת)
  סימול el 14/12/2017 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  el אתמול הרביצה עוד פריצה לשיא חדש של כול הזמנים (ל"ת)
  אסתי המפורסמת 14/12/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • וזה אומר מה?
  שלמה גרינברג 14/12/2017 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד 1578 מניות עשו זאת אתמול
  סגור
 • 22.
  Baba
  רועי 11/12/2017 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, אשמח לדעתך על החברה .
  סגור
 • יש שאלה כזו פעמיים בכול שבוע ועניתי מספיק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/12/2017 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  peri
  משקיע ערך 10/12/2017 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם מתחיל שם שינוי עם ההנהלה החדשה ?, תודה.
  סגור
 • בזמנו כתבתי כתבה על החברה
  שלמה גרינברג 10/12/2017 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והסברתי הבעיות מאז איני עוקב מקרוב אבל הרבעון האחרון לא מראה עדיין שפור
  סגור
 • 20.
  לשלמה -לגבי IOT מהכתבה הקודמת
  דודו 10/12/2017 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה, האם יש לך מניות מעניינות בתחום ה iot' CPRY ,JUO MES ושבבי התוכנה ? תודה
  סגור
 • יש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/12/2017 17:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • והם
  IOT 10/12/2017 20:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח אם תתן כמה כמובן בלי המלצה וכו'
  סגור
 • טען עוד
 • כתבתי על אפשרויות ההשקעה ב IOT
  שלמה גרינברג 11/12/2017 08:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני מבין מה הקשר ל Corporate Property Associates (CPRY ) או לאתרי מסרים
  סגור
 • חברות מתחום IOT
  דודו 11/12/2017 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה, סליחה, התכוונת לחברות תוכנה מתחום IOT, בתחום שבבי תוכנה כמו IMPINJ סימול pi
  סגור
 • דודו-עדיף שתחכה לתיקון טוב ב"גרביים" ותיכנס.
  ארז 13/12/2017 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .(SOXX)
  סגור
 • כתבתי לאחרונה מאמר על תחום השבבים/מוליכים למחצה
  שלמה גרינברג 11/12/2017 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נא לחפש
  סגור
 • 19.
  מדד הפחד?
  מורן 09/12/2017 18:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה
  סגור
 • ומה השאלה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/12/2017 12:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 18.
  הפעם נהנתי לקרוא את הכתבה ובטח עד סופה
  המתחזה 09/12/2017 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שאלה קטנה התייחסת למטה לדולר שקל שהכיוון בעיקר יהיה בגלל פער הריביות, כבר כיום קיים פער ריביות והשקל רק מתחזק, אז למה לדעתך הפעם ארהב יעזרו ממש לפלוג בהעלאה הקרובה והשקל לא יחזור לשיא חדש? תודה
  סגור
 • זו אינה דעתי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/12/2017 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה לא אתה רשמת "תלוי ברמת הריביות בין המדינות" ? (ל"ת)
  המתחזה 10/12/2017 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אכן רשמתי
  שלמה גרינברג 11/12/2017 08:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל לא שהאמריקאים "יעזרו"
  סגור
 • 17.
  למה שלא תפרסמו מה היו ההמלצות שנה שעברה?
  ירון 09/12/2017 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנוכל לדעת כמה הם קלעו בול?,או שלא.
  סגור
 • כדי שתוכל להאשים אחרים בכשלונותייך (ל"ת)
  אבנר 10/12/2017 09:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  לביזפורטל:עצה לי אליכם:אנא פרסמו את ההמלצות
  צ'וצ'קוואט 09/12/2017 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והאסטרטגיות של אותם "מומחים"...בשנה שעברה,דצמבר 2017...או קיי?...שנדע עד כמה הם "מומחיי השקעות"...הערה בונה...ולא הקנטה.
  סגור
 • כדי שיהיה לך את מי להאשים? מה זה יתן לל (ל"ת)
  אבנר 10/12/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  המשקיע מרטין שיף, טוען שהמשבר בדרך והזהב הוא הבטוחה
  יוסי 08/12/2017 17:27
  הגב לתגובה זו
  1 2
  המשקיע שניבא את משבר 2008 , טוען שמשבר גדול פי כמה בדרך, ושהמקלט הבטוח הוא הזהב (=הפיזי). הוא טוען שבמשבר כה, גם הדולר יקרוס, וגם הביטקוין. מה דעתך?
  סגור
 • אתה מתכוון פיטר שיף, מרטיו זה רופא
  שלמה גרינברג 09/12/2017 06:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אז פיטר שיף זכאי לדעתו, דעתי ידועה
  סגור
 • 14.
  שלמה שאלה לגבי סין וטכנולוגיה
  אבי3 08/12/2017 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני יודע שסין מפתחת ומתחזקת כבר הרבה שנים אבל אני שם לשינוי בשנה האחרונה אז שאלתי היא, האם עלייתה של סין מבחינה טכנולוגית תפגע לטווח הארוך בחברות האמריקאיות,זאת אומרת האם יש מצב שסין תעלה על חשבון אמריקה או שהעלייה של סין היא תיהי עם אמריקה ביחד?אולי על חשבון אירופה בכלל?
  סגור
 • למה "על חשבון" (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/12/2017 06:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה שעולה וזה שיורד? (ל"ת)
  אבי3 09/12/2017 22:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • זה שעולה וזה שיורד? (ל"ת)
  אבי3 09/12/2017 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  שלמה שאלה לגבי סין וטכנולוגיב (ל"ת)
  אבי3 08/12/2017 15:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  שלמה כתבה יפה מאוד קלאסיקה אמיתית (ל"ת)
  אבי3 08/12/2017 15:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 11.
  מה קשור יפי נפש
  כלכלן 08/12/2017 13:09
  הגב לתגובה זו
  0 4
  מאוד לא מקצועי, יש אמריקאים שלא רוצים מלחמת עולם עם צפון קוריאה או אינטיפאדה רביעית בארץ, זה לא יפי נפש זה אנשים עם חשיבות לקדושת החיים, אגב ערך עליון ביהדות.
  סגור
 • כלכלן יו אר פול אוף שייייט (ל"ת)
  קלקלן 08/12/2017 15:40
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2017 15:04
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 10.
  ארהב לא השקיעה סנט בתשתיות מאז מלחהע ה2?
  מהתעשייה 08/12/2017 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לך איזה תימוכין למשפט הזוי שכזה?
  סגור
 • איני כותב בלי "סימוכין"
  שלמה גרינברג 08/12/2017 15:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תבדוק בגוגל השקעות תשתית (רכבות כבישים וכו בארה"ב
  סגור
 • 9.
  חדש בהשקעות
  ואדים 08/12/2017 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה.. מה דעתך (באופן כללי לא יעוץ לקנות או לא).אני מודע שנטפליקס פייסבוק אפל ועליבאבא עלו עשרות % ומכפילי חלל.האם "מאוחר מידי" להכניס אליהן קצת כסף (נניח 5% מהתיק)או עדיף להמתין למשבר הבא. תודה . ואדים
  סגור
 • בשביל שאלות כאלו יש יועצי השקעה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2017 15:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 8.
  התלבטות
  מירי 08/12/2017 08:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניחה שהרבה אנשים מתלבטים.השוק כבר כמה שנים שובר שיאים של עצמו. אני על הגדר כבר הרבה זמן.כל פעם הכותרות שהתיקון מגיע.מפחיד להכנס ולחטוף בדיוק תיקון של 20%. אחכ כדי להחזיר יצטרך לעלות 28% רק כדי להחזיר.. תיקון מתי אתה כבר מגיע??
  סגור
 • לא צריך לנחש
  אש 08/12/2017 21:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הדבר הגרוע ביותר שקורה לרוב חסרי הנסיון הוא לשבת על הגדר עד שהבועה מנופחת ורק אז להאמין שהמגמה היא מגמת עליה, לצלול כל הדרך למטה (כי כמו שעכשיו את בטוחה שכל רגע הירידות מתחילות מי שבפנים בגל ירידה מאמין שכל רגע הירידות מסתיימות).ואז מוכרים בשפל רגל לפני שהעליות חוזרות....בקיצור, בתקופת עלייה צריך להיות בפנים כאשר בכל רגע נתון יודעים באיזה מחיר יוצאים (עדיף באמצעות פקודת stop loss) בשום אופן לא לנסות לפגוע בשיא או בשפל. קו ההגנה מתעדכן אחת למספר ימים או שבועות בהתאם לתוכנית ההשקעה שלך.
  סגור
 • רעיון טוב.... אני אישם. תודה (ל"ת)
  מירי 08/12/2017 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בד"כ כשלא מצפים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2017 15:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 7.
  Trump
  Veiss 08/12/2017 01:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  Beautiful article I'm a big believer as well
  סגור
 • 6.
  Attu
  ישראל 07/12/2017 23:45
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ערב טוב, האם דעתך על החברה השתנתה?נמצאת בשוק צומח ולא מצליחה לפרוץ , אתה עדיין אופטימי? אם כן אשמח אם תסביר לי מדוע, תודה מראש
  סגור
 • דעתי לא השתנתה אבל כנראה אתה מצפה למשהו שונה
  שלמה גרינברג 08/12/2017 15:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אוראקל ומייקרוסופט לא תמצא כאן
  סגור
 • 5.
  VT vs SPY
  שגב 07/12/2017 23:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם המדד העולמי צפוי להוביל, האם VT מומלצת יותר מSPY
  סגור
 • תבדוק המרכיבים ותחליט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2017 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  אגב agx ששאלו שבוע שעבר -24% היום
  טמיר 07/12/2017 23:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעיות על backlog (הזמנות) עתידיהמניה צנחה 24% ביום אחרי הדוחות שלא היו כ"כ רעים. 44$. בעיני מעניינת. מה חושב שלמה? תודה
  סגור
 • Argan
  שלמה גרינברג 08/12/2017 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עניתי. מה שקרה הוא ש"המשקיעים" התאכזבו מההנחיות ואז היום היא יותר מעניינת
  סגור
 • 3.
  מניית ge כתבת עליה רבות
  זיו 07/12/2017 22:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה דעתך על הרפורמה של המנכל?מה דעתך על הסיכוי להתאוששות?מה בכל זאת דעתך על המחיר? 17.7$ כלכלי הגיוני? תודההרבה
  סגור
 • דעתי ידועה וברורה
  שלמה גרינברג 08/12/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הלחץ על מחיר המניה ׁ(שעדיין לא הסתיים) נובע מכמה סיבות ביניהן החשש מהוצאת המניה ממדד הדאו, מנתוני רבעון אחרון גרועים, מהורדת הדירוג ועוד. דעתי שהרה ארגון מתקדם יפה והמחיר בהחלט כלכלי שהרי רק האחזקה של החברה בחברת בייקר ( % 62.5 ) שווה יותר ממחיר המניה כולו וזה החלק הפחות מוביל בעסקי GE.
  סגור
 • תודה שלמה. דעתך כדעתי. נקווה שנצליח. (ל"ת)
  זיו 08/12/2017 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  סל מים ומים בכלל
  אבנר 07/12/2017 21:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום שלמה. תודה על המאמר.סלי המים עלו בשנתיים האחרונות לא מעט. מה למשל יכול לגרום לסל כזה לרדת 15-20% ? ההיצע לא יגבר על הביקוש ולמוצר אין מתחרים או תחליף?תודה רבה
  סגור
 • תחשוב על השאלות ששאלת
  שלמה גרינברג 08/12/2017 09:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה יכול לגרום לסל כזה לרדת? על ראשית על איזה סל מדובר. שנית אני יושב על סל מסויים 17 שנה והוא ירד מספר פעמים. שלישית הסל יורד כשיש יותר מוכרים מקונים ורביעית הסלים האלו ירדו כשתפטר ביית המים בעולם שהיא הבעיה האנושית מספר אחד
  סגור
 • כיצד תיפטר בעיית המים?
  אבנר 08/12/2017 11:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על תגובתך..
  סגור
 • לא תפטר בקרוב, ענה לך בציניות (ל"ת)
  עמי 13/12/2017 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • באמצעות פתרונות קלין-טק של המוח היהודי.
  גד 13/12/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • 1.
  ולאן להערכתך (בלבד) ילך הדולר? וביחס לשקל? (ל"ת)
  יוסי 07/12/2017 21:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ככלכלן?
  שלמה גרינברג 08/12/2017 09:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תלוי ברמת הריביות בין המדינות
  סגור