על תאריכי האימה בוול סטריט, ו-2 מניות ענק שהוספדו - וכיום שוברות שיאים

פרשן וול סטריט של Bizportal על תרחישי האימה בשוק והשפעתן על החלטות השקעה

 |  (82)
בינתיים השוק חוצה את כל תאריכי האימה המקובלים בקלות ולאחר שעבר, בסוף השבוע שעבר, את יום השישי ה-13 לחודש אוקטובר לא נשארו למעשה שום "תאריכי אימה מקובלים" עד למאי 2018 שאז מגיע "sell in May and go away". נכון, ישנן צפון קוריאה ואיראן אבל מלחמות, עד כמה שזה נשמע מוזר תמיד "עבדו" בשביל הבורסה ולא נגדה. 
האמת היא, וכבר הזכרנו זאת, שהחלטות השקעה שמעוגנות בתאריכי אימה או בתחזיות מומחים אינה מדיניות השקעה חכמה במיוחד שהרי עובדתית היא נוגדת את ההתפתחויות האמתיות לאורך זמן ולא חשוב אם המגמה היא מעלה או מטה. אבל בעולם של אינפורמציה חופשית ושווה לכל נפש כשהתקשורת חייבת להתמקד בחדשות רעות שעבורה חשובות עסקית, העיסוק בנגטיביות פורח.
קחו למשל את 'Friday the 13th' כדוגמה. הפחד מהתאריך הזה מוגדר היטב בתורת הפסיכולוגיה כ-Triskaidekaphobia שמשמעותו "הפחד מהמספר 13". הפחד הזה, שמקורו בסעודה האחרונה של ישו שבה השתתפו 13 אנשים ויהודה, האיש שבגד בישו היה המוזמן ה 13 ושנכנס לתודעה הגלובלית ע"י מיסיונרים בריטיים במאה ה 19, "תפס" גם בוול סטריט.
בארה"ב ישנם אנשים לא מעטים שחיים מחיטוט בשטויות סטטיסטיות ושיוכן להחלטות השקעה ותתפלאו כמה אוהדים יש לדבר הזה. כיוון שבימים אלו אנחנו מבלים בהרי צפון ניו יורק אנחנו יכולים לספר לכם שבעיתון המקומי שיוצא בעיר איתיקה, מושבה של אוניברסיטת קורנל היוקרתית, הכותרת של יום חמישי האחרון בסקטור הכלכלי הייתה "Trading on the 13th can be frightful".
איך התחבר הפחד מהסועד ה 13 להחלטות השקעה? מסתבר ש"משוגעי המספרים" הללו גילו שהשוק "אינו פועל טוב" בימי שישי שנופלים על תאריך ה-13. מאז משבר 1929 היו 152 ימי שישי  שנפלו על ה-13 לחודש ושממוצע העליות בהם היה % 0.02 וזאת בהשוואה ל- 4466 ימי שישי שלא נפלו על ה-13 בהם הממוצע היה על % 0.05, וואו!!
ריאן דיטריך, מה-US News, הוציא מחקר תחת הכותרת, "Friday the 13th in October? Oh, no". כלומר, מילא חודש אוקטובר הנוראי אבל להיות בשוק ביום השישי ה-13 של החודש הנורא הזה? זה שאוקטובר הוא בד"כ חודש טוב בבורסה וימי שישי גם הם טובים עובדתית לא אכפת לאיש בתקשורת שהרי הנפילות הגדולות, 1929, 1987, 1997 ו-2008 אירעו כולן באוקטובר ואם מחברים את אוקטובר ליום שישי השחור הרייטינג עולה.  
תיקוני ערך ואמונות טפלות
האם כל זה אומר שעד מאי לא יהיה תיקון? מה פתאום, מה הקשר בין תיקוני-ערך לאמונות טפלות? התיקון, למטה כמו למעלה, קשור בהערכות מוגזמות של נכסים ולא באמונות. הבעיה היא שקשה מאוד לדעת מתי המשקיעים מגיעים למסקנה שההערכות באמת מוגזמות ומה מצית את התיקון. לכן, ולמרות ההערכות שיחסית נראות היום גבוהות ולמרות כל האזהרות, התיקון עדיין לא הגיע כי נראה שהמשקיעים עם חכמת ההמון שלהם מאמינים שהעובדות הכלכליות והאלטרנטיביות למניות הן כאלו שאינן מצדיקות תיקון.
נוצר כנראה מין צירוף בין האמונה שטראמפ כן מצליח לשנות דברים שצריך לשנות, שהכלכלה, ברמות המקרו והמיקרו, כן מתחזקת (אפילו ה-IMF, הבנק העולמי והפרופסור רוביני הצטרפו למאמינים בכך) ושהחברות ימשיכו להכות התחזיות ולהגדיל הדיבידנדים בסביבה שתישאר ללא אינפלציה ממשית ושהריבית לא תגיע לרמת תחרות עם תשואת המניות.
הוסיפו לכך את העובדה שהשוק חצה בהצלחה את תקופות האימה של ספטמבר, אוקטובר ומכירות המס אז לא נותרה שום סיבה הגיונית, מלבד רמות המחירים, לתיקון. אז נראה שהתיקון נדחה, בינתיים, לתאריך אחר שרק דבר אחד בטוח לגביו, שלא נדע מתי יגיע. 
"בינתיים", סיכם האיש שכתב את הכתבה ביומון של איתיקה, "אוקטובר האיום עוד לא נגמר!!". אגב, לשוורים יש תיאוריה משלהם שכמו כל האמונות האחרות "עוגנה" גם היא בסטטיסטיקה. התאוריה טוענת שכאשר הדאו חוצה, ללא תיקונים ממשיים, 3 אלפיות כלפי מעלה בתוך שנה ועושה זאת בניגוד לדעת גורואים, המומנטום רק מתחיל. כיוון שהדאו חצה 20000 בפברואר, 21000 במאי, 22000 בספטמבר ו 23000 כעת אז "מומנטום  מייצר מומנטום חזק יותר", יופי.
כמובן רבותיי שהכל שטויות, הסברים יש בשפע אבל עם כל האלגוריתמים וה-AR אין בעולם דרך שתצפה תיקונים במדויק. יחד עם זאת תהיה זו פעולה חכמה למכור חלק מהתיק ולהמתין על מזומן כי אין אמנם דרך לחזות  מועד תיקון אבל אין גם ספק שיגיע.
אבל הכלכלה בכל זאת משפיעה כי מה שמעניין בעליות של השנים האחרונות הוא הסלקטיביות. שלא כבעבר, אין כאן "עדר". המשקיעים אינם מעלים הכל ביחד או מורידים הכל ביחד ולמרות רמות המחירים המגמה הכללית היא של זהירות בהשקעות דווקא. נכון, ישנן מניות שמשוטטות בחלל, אבל את זה אפשר להסביר בהתלהבות מיכולות החברות הללו בהווה והציפיות להמשך בעתיד.
"מקרה וולמארט"
אבל אם נסתכל על מדד ה-S&P או הנאסד"ק שכוללים את מיטב החברות נגלה שבמהלך השנים האחרונות סקטורים ומניות מובילות נבחנו בהתאם לביצועים ולא סופחו לעדר. תסתכלו למשל על וולמארט (סימול: WMT) שבתחילת 2015 הגיעה לשיא כל הזמנים ואו אז, "ללא הודעה מוקדמת" החלה בהתדרדרות ארוכה, עד סוף 2016, שעלתה לבעלי המניות בכ-40% מערך השקעתם. מאז עלתה בחזרה ב-54% והיא כיום שוב צמודה לשיא ונסביר תופעה זו בהמשך.
גם קאטרפילר (סימול: CAT) עברה תהליך דומה בין תחילת 2014 לתחילת 2016 וגם היא היום בשיא כל הזמנים ובשני המקרים התנודות לא נגרמו "בגלל השוק" אלא "בניגוד לשוק". מה שקרה ל-WMT ל-CAT ולעוד חברות רבות מצביע על כך שהמשקיעים לא רצים כעדר. נעבור לפיכך, צעד לאחר צעד, על "מקרה וולמארט" מה שיעזור להבין התנהגות משקיעים במהפכה טכנולוגית שמתפתחת.  
WMT כאמור הגיעה, בינואר 2015, לשיא כל הזמנים של כ-90 דולרים כשהיא אחת המניות המוחזקות ביותר בארה"ב. אין שום ספק שהחברה הגיעה למצב זה ב"צדק כלכלי", 65 שנות הישגים עסקיים מדהימים מחד והגדלת הדיבידנד בעקביות מאידך. 3 תיקוני נפילה גדולים עברה WMT מאז שנות ה-50. הראשון, ב-1999 היה תיקון הערכה פר אקסלנס שנבע מהצטרפותן של מניות הכלכלה הישנה לעדר שנסחף במומנטום הטכנולוגי.
בשנים 1997-1999 עלתה WMT ב-490%. עלייה זו, לצד עליות דומות של חברותיה המובילות האחרות הלא-טכנולוגיות הביאה לתיקון, עד סוף 2002, של כ-50% מערכה. ב-2008 ירדה המניה בכ-30% והתיקון השלישי הגדול היה במהלך 2015, 45%. אבל הנפילה של 2015 לא הייתה קשורה בערכים או במשבר כלכלי. ביחד עם העליות של 2017 היא מייצגת שינוי בתהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים באשר לשינויים שיוצרת מהפכת הטכנולוגיה/אינפורמציה במנהגי הצריכה.
הנפילות ב-2015 החלו לאחר שהחברה הודיעה שהיא מתחילה רה ארגון להתאמתה לתנאים המשתנים מה שהעלה חששות שהחברה מתקשה לעמוד בשינויים. אחת הנקודות שבלטו ברה הארגון הייתה ההודאה כביכול של החברה על קשיים במעבר לקמעונות הרשת. זה, לצד העלייה המטאורית במכירות של חברות רשת כמו אמאזון ועלי באבא הביאו רבים למסקנה שבשני השווקים הגדולים של וול מארט, ארה"ב וסין, מתפתחת לחברה בעיה רצינית.
המתחרה הגדולה, אמאזון
הכניסה של אמאזון לתחום הקמעונאות הפיזית, כשהודיעה השנה, על רכישת Whole  Foods Market (סימול: WFM), הוסיפה לחששות וגרמה לירידה חדה של 12% במניות WMT בתוך חודש מיציאת ההודעה. אבל דווקא ההודעה הזו הביאה למעשה להכרה שלפי המצב האמתי שמתפתח בתחום הקמעונאות, לא וולמארט היא שצריכה לחשוש מאמאזון אלא ההפך ונסביר מדוע.
הודעת אמאזון, לצד מכירות הרבעון השלישי שלה שעלו בעצמה גרמה לאנליסטים של קמעונאות להסתכל מחדש על תחום הקמעונאות. לבדוק עד כמה הוא מושפע באמת מפעילות הרשת ועד כמה וולמארט באמת פגיעה.
ב-2016 עלו מכירות הקמעונאות ברשת בארה"ב ב-15.6% לעומת 2015 והגיעו לסך של 394.9 מיליארד דולרים, עלייה דו-ספרתית זו נמשכת מאז 2009. סך מכירות הקמעונאות בארה"ב הגיעו, ב-2016, ל-3.375 טריליון דולרים, עלייה של 3.9% לעומת 2015 (קצב של בין 3 ל-5 אחוזים מאז 2009). מכירות קמעוניות מכוונות, שהתחילו את המאה עם 0.6% מסך המכירות וסיימו את 2016 עם 11.4% מהסה"כ מרשימות אמנם בצמיחתן אבל רחוקות מאוד מ"לנצח" בתחרות מול המכירות המסורתיות.
אמאזון מחזיקה כרגע ב-37.2% מהשוק הקמעונאי המקוון וקצב העלייה השנתי שלה בתחום מעל ל-30%. בסך המכירות היא מחזיקה ב-4.35%. וולמארט סיימה את 2016 עם 485 מיליארד מכירות או 14.4% מסך המכירות. אבל הצמיחה הגדולה של וולמארט, 68-70 אחוזים במחצית הראשונה של השנה, היא בתחום המקוון והקצב הזה, על פי בלומברג, לא עומד לרדת.
מה שראו המשקיעים ב-2017 ואת אותו דבר הבינו באמאזון קודם לכן, הוא שבשנתיים שעברו מאז 2015 השקיעה ענקית השיווק סכומי עתק בפתוח מכירות מקוונות והיא, למעשה, המתחרה המסוכנת ביותר של אמאזון בתחום. השנה, על פי המנכ"ל, ייפתחו עוד 1000 נקודות מכירה מקוונות. הכניסה של אמאזון לתחום הפיזי מצביעה על כך שהחברה מבינה שלמרות ההובלה שלה במקוון ולמרות צמיחתה המהירה שם היא חייבת להיכנס ולהילחם בוולמארט גם בתחום שלה, המסורתי כי וולמארט נוגסת במהירות בתחום של אמאזון, המקוון.
למרות ש-AMZN שווה 486 מיליארד ואילו WMT "רק" 256 מיליארד כל אנליסט ובטח באמאזון מבינים שמהמצב הנוכחי לוולמארט יש יתרון יחסי של עצמת שוק, היא נמצאת בכל פינה ומסוגלת להתחרות בכל מחיר שתציע אמאזון, בטח ביעילות מתחרה. אז למכור וולמארט ולקנות בכסף AMZN בגלל שזו נכנסה לשדה של WMT זה לא חכם ולכן WMT חוזרת לשיא (מה שכמובן לא אומר ש-AMZN "תתרסק"). את כל זה אגב כתבנו בעת ההכרזה על רכישת WFM.
לבסוף, GE שרבים מתלוננים שהיא יורדת וטוענים ש"המלצנו עליה", שיהיה. GE, די בדומה לפייזר או IBM אבל לא בדומה למניות אחרות כמו NOK, Veolia, ORA ורבות אחרות שהזכרנו שעברו משברים מסוגים שונים לחלוטין, נמצאת בשלב האחרון של הרה ארגון הארוך שהחלה בתחילת המאה וגם החלפת המנכ"ל היא חלק מהתהליך שייקח עוד זמן וכאב למי שמחליט להאמין בתהליך, אנחנו בין אלו. כתבנו מספיק ונמתין לראות כיצד משלים המנכ"ל החדש את התהליך ואו אז ייהנו המשקיעים שאוספים מפירות עמלם ואם טעינו בהערכה שלנו אז נשלם על הטעות ונשתוק!! כרגיל, מי שנכנס למניה על "המלצות" שכביכול קרא בטור זה בלבד מגיע לו שיסבול.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(82):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 30.
  tsem הלילה קיבלה לדעתי איתות אזהרה למחזיקים
  לקראת הדוחות ב 7 25/10/2017 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקראת הדוחות שיפורסמו ב 7 לנובמבר. האיתות הוא חברת AMD שקרסה ב 11 אחוז אחרי שחרור הדוחות בתום המסחר ביום שלישי. פעם ראשונה ש AMD מראה declining revenue. כמובן כול חברה בתחום שונה - אבל טאואר עלתה המון - 70 אחוז מתחילת השנה. יהיה מעניין.
  סגור
 • תיקון
  שלמה גרינברג 25/10/2017 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשפט, "פעם ראשונה ש AMD מראה declining revenue." אינו נכון כי החברה הציגה ירידות בהכנסה מספר פעמים בעבר. בנוסף, היא הציגה עלייה נאה במכירות ברבעון השלישי שפורסם שלשום והכתה התחזיות בכול הסעיפים. הירידות באו בשל ההנחיות לשנה הקרובה שמצביעות על החלשות. TSEM בהחלט עשויה/עלולה לרדת לאחר פרסום הדוחות כי זה הפך לנוהג בוול סטריט בשנים האחרונות אבל אם הקונצנזוס צודק והחברה תשיג רווח למניה של 2.04 ושל 2.45 לשנים 2017-18 אז יחסית המחיר אינו גבוה, יחסית!!!
  סגור
 • טאואר גם עלתה לא מעט מאז הדוח הקודם ב 3 לאוגוסט (ל"ת)
  עלתה 26 אחוז 25/10/2017 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  אמזון טוחנת מים?
  שילקה 24/10/2017 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמזון מתעקשת לעשות הכל לבד בעצמה גם אתר מכירות גם לוגיסטיקה גם שיפינג אפילו את הרובוטים למחסניה היא מייצרת בעצמה ובהתאם לכך היא מעסיקה כפול עובדים (350000)מאפל (116000)ששווה כפול ממנה והרווח הנקי בהתאם אחוז אחד מההכנסות האם היא טוחנת מים?
  סגור
 • איני מבין השאלה
  שלמה גרינברג 24/10/2017 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הקשר בין אמאזון לאפל?
  סגור
 • למה באמת היא לא מתמקדת רק ברשת \ ענן
  שילקה 25/10/2017 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין השוואה בין אמזון לאפל רק רציתי לחדד שהיא נחשבת לחברת הייטק בעוד שהיא יותר חברת לוגיסטיקה ושם מועסקים המספר האסטרונומי של עובדיה אם היא הייתה מתמקדת רק במכירות ולא בלוגיסטיקה ושיפינג היא הייתה מרוויחה 30% כמו איביי. על הנייר איביי מרוויחה רווח נקי יותר מאמזון האם אני טועה?
  סגור
 • מי אני שאציע לבוזוס כיצד לנהל? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/10/2017 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • גם להגיד שאמזון "מוכרת" זה לא מדוייק
  לא פשוט 25/10/2017 23:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול אחד יכול למכור כול דבר באמזון, כולל ספר משומש שקניתי וקראתי. לדוגמה מכרתי את הספר המשומש ב 10 דולר, ה "טירחה" של אמזון בעניין היתה שרותי האתר שהם נתנו ובתמורה הם גובים עמלה. אחכ מתפלאים שיש להם מחזור מפלצתי (מחזור של 136 מיליארד דולר בשנת 2016) - ולא הזכרתי שיש להם גם צי ענק של 18 מטוסי בואינג ועוד 6 מטוסים הוזמנו. .Amazon Prime Air Fleet Details and History
  סגור
 • shock and awe
  הלם ואימה 24/10/2017 18:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוחות ביום חמישי 26 לחודש בסיום המסחר.
  סגור
 • 28.
  GE המלכוד של המנכל החדש
  GE 24/10/2017 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המנכל הודיע בשיחה הוועידה ביון שישי שבשנתיים הבאות החברה תמכור פעילויות בשווי 20 מיליארד דולר - וכך תחזק את ההון הפיננסי של הקבוצה בסכום הנל. הבעיה היא ש GE אמורה לחלק דיבידנד של 8 מיליארד דולר בכול אחת מהשנתיים הבאות. מכאן יוצא שאם הדיבידנד לא יקוצץ - GE ממשת נכסים רק על מנת לחלק דיבידנד למשקיעים.
  סגור
 • טען עוד
 • ואכן מדברים על קיצוץ
  שלמה גרינברג 24/10/2017 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי זה צעד מתחייב אבל לא בטוח בגלל לחץ מוסדיים
  סגור
 • 27.
  מה דעתך על החברה שרכשה
  אפי 22/10/2017 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת סטארט-אפ ישראלית ויפה יותר מאלף אחוז, סימול Hmny
  סגור
 • חברת קטנה לייעוץ ל IT
  שלמה גרינברג 24/10/2017 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא עוקב
  סגור
 • 26.
  שלום שלמה תוכל לתת התייחסות למזור רובוטיקה?
  אייל 22/10/2017 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משפט או שניים אם זה הזמן לממש את ההשקעה,חלקה? התחילו לסקר אותה לשלילה,מה הכיוון?
  סגור
 • אתה באמת מצפה ממני לתשובה?? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 15:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • בהחלט כן,האם תגובתך פירושה ברח כל עוד נפשך בך? (ל"ת)
  אייל 22/10/2017 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • קשה להבין למה אנשים רואים בכתבות של שלמה מעין המלצות
  כגן 22/10/2017 17:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • מאיפה אתה מגיע למסקנות כאלו???
  שלמה גרינברג 22/10/2017 16:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איני היועץ שלך. אני נותן תמונות מצב ואתה צריך ללמוד את הנושא ולהחליט לבד. תקרא מדוע (ומי) נתנו המלצות שליליות, תחליט בעצמך, על סמך הנתונים, אם המניה יקרה לטעמך או לא ואז תקבל החלטה ותבצע.
  סגור
 • 25.
  GE ההמלצתך היתה לשבת ולהמתין ולראות איך יתפתחו הדברים
  מאיר 22/10/2017 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן אין זו המלצה לקנות או למכור. למעשה זו היתה המלצה של אנליסטים שונים בארה"ב. החברה מגמגמגת ויש לחץ בענין גובה הדיבידנד שהיה עד כה מהנדיבים ביותר.
  סגור
 • הוא מעולם לא התייחס לאף מניה
  כגן 22/10/2017 17:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בצורה של "למכור"\לקנות. לא ברור מדוע אנשים ממשיכים לחשוב שהוא ממליץ כאן על משהו, רק משום שהוא בוחר חברה מסוימת לסקר.
  סגור
 • 24.
  מעריץ את הכתיבה שלך - אבל המשפט החביב עליך
  ארז 22/10/2017 09:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המשפט החביב עליך שחוזר לעיתים קרובות [יחד עם זאת תהיה זו פעולה חכמה למכור חלק מהתיק ולהמתין על מזומן כי אין אמנם דרך לחזות מועד תיקון אבל אין גם ספק שיגיע.] - קניתי את מנית אמזון בשנת 2009 במחיר 100 דולר, עבדתי לפי המשפט החביב עליך, בשנת 2013 מימשתי כמעט הכול המחיר 400 דולר (300 אחוז רווח) - היום המניה על 1000 דולר. הכול תאורתי כמובן. בקיצור זה לא בדיוק עובד. ויש עשרות מניות שביצעו מהלכים כאלה NVDA FB וכו.
  סגור
 • אז טעית
  שלמה גרינברג 22/10/2017 11:42
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אני לא מממש "כמעט הכול" אלא את החלק שיכסה את הוצאת הרכישה והשאר אני משאיר כול עוד לדעתי (ולאחר בדיקות מעמיקות מפעם לפעם) החברה מובילה וצומחת. אם החברה צומחת ובא תיקון גדול אוסיף מניות ללא קשר למחיר הקנייה ההתחלתי.
  סגור
 • 23.
  מישהו כבר יכול לאסור על החטיאר הזה לפרסם? להזכיר:
  היסטוריון 21/10/2017 22:50
  הגב לתגובה זו
  0 5
  החכמולוג הזה המליץ לרכוש מניות של הבנק האמריקאי בר-סטרנס, שבוע לפני שהבנק פשט את הרגל.
  סגור
 • תוכל להביא הוכחה?
  שלמה גרינברג 25/10/2017 08:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא רק שדבריך, שאתה חוזר עליהם מידי שבוע בשם אחר, אינם נכונים העובדה היא שאני דווקא תמכתי לאפשר לבר סטרנס לפשוט רגל. בכול מקרה כנראה שאתה קנית המניה ואכלת אותה, לבריאות היסטוריון שלי.
  סגור
 • 22.
  NEOT
  יונית 21/10/2017 20:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד קטנה שנתנה ראלי מטורף בשבועיים האחרונים, כשביום אחד נתנה 240 אחוז, ועכשיו כרגיל חוזרת אחורה. האם היא כמו כל ההרצאות שהבלון מאבד אויר מיד אחרי? תודה ושבוע מבורך, כתמיד מעניין לשמוע ממך חוות דעת כלליות על מניות
  סגור
 • מכיר היטב את החברה
  שלמה גרינברג 22/10/2017 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתחום הטיפול באובסיטי אבל זו חברה שמוגדרת כ clinical-stage specialty pharmaceutical company , חברת חלום.
  סגור
 • די לזרוק כסף על חברות פח אשפה (ל"ת)
  שווי 17 מיליון דולר 21/10/2017 22:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  שלמה היקר ! לקרוא ולהתפעם- מהידע העצום יסודי ומקיף (ל"ת)
  יישר כח . 21/10/2017 19:56
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • איזה ידע? אלה חירטוטים לא מבוססים. מספרים מהאוויר. פחחח (ל"ת)
  היסטוריון 21/10/2017 22:51
  הגב לתגובה זו
  2 11
  סגור
 • אתה היסוריון תחת .. קשקשן וטיפש !! (ל"ת)
  מיוחד בשבילך .. 22/10/2017 09:25
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 20.
  כל עוד טראמפ בשלטון העליות רק התחילו. (ל"ת)
  נכון או לא? 21/10/2017 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  הכול שטויות
  משקיע 21/10/2017 18:29
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לא צריך כתבה כזו ארוכה כדי להסביר דבר פשוט ״אין תאריכים״ נקודה . ישנו הפד בראשות ילין שקיבל הנחיות מטראמפ ברורות בורסה עולה ללא הפסקה . ילין יכולה לבחור לממש זאת או פיטורין והיא בחרה להישמע לנשיא עד 15/11 שימנה אותה לקדנציה נוספת ( שכחתם שאיים לפני שנבחר שיפטר אותה) לכן היא תזרים כסף ותריץ את מניות הבנקים לתמוך המדדים שיעלו בכל מחיר ולא משנה מה המצב מסביב או מצב החברות או הכלכלה היא מזרימה כסף ולא מדברת כבר חודשים אפילו לא רומזת על הפעולות שנעשות בלי ליידע אף אחד . הממשל מורכב מאנשי עסקים שזה טוב להם אישית והם תומכים במהלךגם בלי לומר כלום בעניין
  סגור
 • שטויות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 05:34
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • ניתוח מדוייק של המצב
  פפינו 21/10/2017 21:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השוק נשלט 100 אחוז עי הממשלות ונגידים . 1984 כאן. המנגנון עובד בשביל אחוזון עליון . שאר האזרחים כמו רובוטים נשלטים.
  סגור
 • שטויות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 11:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  מה הסגידה הזו לוול-מארט? ההכנסות קפואות כבר 5 שנים.
  יוני 21/10/2017 16:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התיקון במניה לא אומר שהחברה בצמיחה.
  סגור
 • תוכללתת דוגמאות, המספרים לא מסכימים אתך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 05:35
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 17.
  שלמה דבר הכי חשוב שכדאי שתדע:
  משקיען 21/10/2017 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אנו נמצאים בשוק שורי 10 שנים בערך והמניות עלו המון וגם ממדדי המניות אז איך בכל זאת מניות רבות הן בארה"ב באירופה ובישראל ירדו המון ונמצאות בתחתית שלהן או במחירים נמוכים מאוד ? (לדוגמא בישראל חברת כי"ל חברה לישראל טבע אפריקה ישראל ועוד המון המון מניות ) התשובה פשוטה מאוד - המשקיעים בעולם אינם מטומטמים חברות שמציגות דוחות טובים צמיחה תזרים וכו' עולות המון וכל היתר שמציגות דוחות גרועים צונחות כמו אבן.
  סגור
 • חבל שלא קראת הכתבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 05:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ואו גילית את אמריקה. איזה ידע מדהים (ל"ת)
  משקיען קשקשן 21/10/2017 21:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  מה דעתך על הגירעון של ה20.5 טרליון
  שי.ע 21/10/2017 11:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שגודל במהירות ורק בחודשיים האחרונים נוסף עוד חצי טרליון לחוב וגם קטע מTHE MARKER: הממשל הפדרלי בארה"ב סיים את שנת התקציב 2017 עם גירעון תקציבי של 666 מיליארד דולר, גידול של 80 מיליארד דולר לעומת שנת התקציב הקודמת, והגירעון השנתי הגבוה ביותר מאז שנת 2013. איך החובות ישפיעו על הבורובות והאג"ח? נושא חשוב שאולי תקדיש לו מאמר שלם בבקשה כי הוא יפשיע בעתיד על הכול
  סגור
 • הקדשתי מספר פעמים בעבר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 05:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • יש גרעון אבל יש גם מדפסת (זו של הדולרים)
  לא לשכוח ! 21/10/2017 22:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואל תגיד לי שאתה חושש מהתפרצות אינפלציה....
  סגור
 • 15.
  NVMI
  AA 21/10/2017 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלומה שלום אשמח לקבל התייחסות שלך לNVMI, חברת סמיקונדקטור בדיוק כמו טאואר שמצא את הנישה האיחודית בתחום עם צמיחה יפה ומכפיל 28 שלא קיים דבר כזה בתחום כיום. תודה
  סגור
 • התייחסתי נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 05:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • Klac עדיפה עליה (ל"ת)
  ג׳ו 21/10/2017 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • השוואה שאינה במקומה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2017 11:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  מיקרון המעצבנת
  ערן 21/10/2017 08:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפני שנה וקצת מניית מיקרון הייתה ב18$. תכננתי לקנות, כל המספרים העידו על "מציאה". היום ב41$ כבר לא ממש מציאה. או שכן ? דעתך תתקבל בברכה
  סגור
 • זה בדיוק הזמן לבדוק, לחקור ולהתייעץ עם מי שמייעץ לך
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:39
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כול החומר זמין ברשת
  סגור
 • 13.
  הודו או יפן
  טמיר 21/10/2017 08:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שוקל לקראת 2018 להכניס לתיק etf של אחת מהן ... דעות יתקבלו בשמחה
  סגור
 • כתבתי על כך מפורשות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • זוכר שכתבת משהו כללי על יפן ...
  טמיר 21/10/2017 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יפן??
  סגור
 • 12.
  Ge דעתך על הדוחות אולי מסמנות שינוי חיובי (ל"ת)
  מוסא 21/10/2017 08:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • כשיגיע הזמן אתייחס (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  GE
  פחדן 21/10/2017 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שקנה את GE סמך עליך ומעריך את דעתך!!! ולכן התשובה אליו צריכה להיות בשוק המניות אם הניהול ישר !!! לא תמיד מצליחים !!! ולא תמיד עושים את הדברים הנכונים ולכן אני מקוה שקניתם גם מניות אחרות שפיצו אותכם על הירידה ב GE נשאלת השאלה האם GE היא מניה מומלצת עדין ואם כן מדוע מה הולך לקראות שם!!
  סגור
 • שאלה מצויינת ליועץ שלך
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:37
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אגב, "מי שקנה את GE סמך עליך ומעריך את דעתך!!!" ??? דעתי הייתה לקנות? למשקיע הסולידי? תוכל לתת דוגמה? הרי כתבתי במפורש שמדובר ברה ארגון שלדעתי יצליח זה הכול.
  סגור
 • ההמלצה היתה להמתין בצד. (ל"ת)
  מאיר 22/10/2017 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • במארי לינץ' היו הרבה יועצים...... (ל"ת)
  . 21/10/2017 19:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  nok
  ג'ו 20/10/2017 13:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שלמה אשמח לשמוע מה אתה חושב על NOK ואיפה היא נמצאת בתהליך של רה ארגון והמצאתה מחדש. הבנתי שנוקיה מפתחת שבב שיושתל בבני אדם וזו טכנולוגיה מהפכנית שאמורה להחזיר אותה לימי הזוהר שלה ובגדול. בנוסף אני קורא על שיתופי פעולה עם אמזון בתחום הענן ועם bosch בתחום האינטרנט של הדברים וכד' אשמח לשמוע את דעתך
  סגור
 • לאחר הדוחות הבאים אתייחס (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • עפ"י דיווחים, מעוניינת להוסיף מעל אלפיים משרות בצרפת
  רז 20/10/2017 17:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עד סוף הרבעון הראשון של 2018, פתרונות האצת ביצועים ברשת אלחוטית, פתרונות VR להדמיה הרפואית וזה עוד לפני שיתוף הפעולה המיוחל עם בוש. אישית, על הכוונת שלי לזמני תיקון.
  סגור
 • 9.
  מעריך את הכתיבה שלך - אבל למה לנסות לתזמן את השוק
  ארז 20/10/2017 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשפט החביב עליך שחוזר לעיתים קרובות [יחד עם זאת תהיה זו פעולה חכמה למכור חלק מהתיק ולהמתין על מזומן כי אין אמנם דרך לחזות מועד תיקון אבל אין גם ספק שיגיע.] איך בדיוק מישמים אותו על מנית אמזון שב 2009 היית ב 100 דולר והיום על 1000 דולר. הרי בשיטה כזו ב 2013 היינו מממשים את הרוב ב 400 דולר. גם זה ניסיון לתזמן את השוק (וכנל אפל ב 2012 הייתה על 20 והיום ב 155) פייסבוק כנל).
  סגור
 • מה השאלה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • מה לא ברור ? זה פשוט קנית nvda ב 20 מכרת ב 40
  והיום היא על 200 20/10/2017 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  nvda ב 2014 היתה ב 20 דולר, בסוף 2015 מימשת ב 35 דולר - אז היום היא ב 200 דולר. הפסדת הזדמנות של רווח פי 10 על הכסף.
  סגור
 • 8.
  מה ש"מתקן" את אוקטובר הנוראי הוא דצמבר המוצלח
  רז 20/10/2017 13:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שבו כל ענף הRETAIL עולה למעלה ומתפוצץ בזכות "בלאק פרידיי", "סייבר מאנדיי" שמגיע מיד אחריו וחגיגת הקניות המקבילה של הסינים, שמגיעה גם היא זמן קצר אחריהם. כתבת נפלא, כתמיד, שבת שלום.
  סגור
 • כולל כל מניות השילוח למיניהן.
  רז 20/10/2017 17:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
 • 7.
  מצטרף לשאלה מהשבועיים האחרונים
  זיו 20/10/2017 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על גזפרום. תודה על תגובתך שלמה
  סגור
 • איני עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  דוחות איי בי אם
  סתיו 20/10/2017 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ענן צמח יפה עלתה יפה..דעתך על דוחות ibm שלמה.. יש סיכוי שחוזרת לצמיחה?
  סגור
 • הסברתי דעתי על החברה, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  Ual
  Tami 20/10/2017 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום רבחברת יונייטד קונטיננטל צנחה 12% אחרי הדוחות... הנהלה כנראה לא ממש טובהכיצד לדעתך חברה שכזו עם הנהלה שכזו נכנסה לתיק של וורן באפט שמטיף ובצדק שכלל מספר 1 אל תפסיד כסף וכלל מספר 2 אל תקנה ual.? תודה
  סגור
 • שאלה לבאפט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  שלמה, האם זה שלא כולם עולים ביחד זו אפשרות שיש בועה?
  אבי3 20/10/2017 12:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא שאני אומר שיש, אבל הרי גם 2000 לא ממש כולם עלו ביחד אבל הייתה בועת טכנולוגיה, בשנת 2017 לדעתי אין בועה אבל יש בעיות בשווי של חלק מהחברות, כמו טסלה, כמו פייסבוק ואמזון, כמו סנאפ ועוד חברות שהשווי שלהן גבוה ולדעתי מוגזם, זה לא אומר שהן ירדו בזמן הקרוב ולא אומר שנכון או לא נכון להשקיע בהם, זה כן אמר ששוב הטכנולוגיה עולה גבוהה יחסית לעומת הצריכה, האם וולמארט צריכה להיות שווה חצי מאמזון ? האם טסלה צריכה להיות חברת הרכב הגדולה בעולם?האם פייסבוק צריכה להיות שווה כמעט כמו מייקרוסופט? ויש עוד דוגמאות שלא עולות לי בראש כרגע.שוב זה לא אומר שתיהי נפילה וזה לא אומר שאנו בשנת 2008 או כל שנה אחרת של מפולת זה כן אומר שלדעתי צריך לבוא תיקון ושהוא צריך להגיע מחלק ניכר מהטכנולוגיה, אבל אני אומר את זה כבר כמה שנים ובינתיים עליות.*אני בעד השקעה בחלק מהחברות שהזכרתי, זה שהשווי גבוה לדעתי זה לא אומר שלא כדאי להשקיע בהן
  סגור
 • תשובתיי בכתבה ואחרות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  חברת ומניית גזפרום הרוסית
  ארנון 20/10/2017 12:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה היקר.רוצה לשאול אותך קצת על גזפרום.הבעיות הגדולות ידועות ובראשן התחרות מצד העולם המתפתח של הודו סין וכו'בעיית פוטין והמאפיה הרוסית.אבל.. וזה אבל גדול.. המספרים, המכפילים מראים סיפור שמתומחר בזול מתחת לערך הספרים ועם מכפיל מכירות של 0.24. נראית מציאה, מה דעתך על משוואת הסיכון - סיכוי בגזפרום?טודה
  סגור
 • איני עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  טכנולוגית הקריספר
  עינב 20/10/2017 11:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שלום שלמה. תודה על המאמרהאם יצא לך לשמוע/להכיר מעטטכנולוגיה רפואית ביוטכנולוגית בשפ crisper. ? יש מספר חברות מובילות כגון edge , crsp , ntle אשמח לכמה מילים על תעשיה זו ואולי גם על חברה מובילה בו
  סגור
 • עניתי לך בפעם הראשונה
  שלמה גרינברג 21/10/2017 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראה התייחסותו של IGOR
  סגור
 • הינדוס גנטי הוא ממש בחיתוליו.
  וגם 20/10/2017 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דווקא בארץ שועטים ובועטים בעניין מייטב הנוער.
  סגור
 • קריספ
  igal-igor 20/10/2017 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוי עינב עינב לפחות תדייק בסימבולים של החברות והחברות הן NTLA, EDIT, CRSP, הטכנולוגיה בהחלט שם, אך כל החברות הן עדיין בשלבים מוקדמים מאוד ורק לא מזמן התחילו בניסויים ראשוניים בבני אדם. המוסדיים המובילים כבר שם. שלמה הטכנולוגיה באמת מעניינת ושווה מעקב. עינב זה עדיין חלום וצריך להמתין לתוצאות לפחות בפזה 1 עדיף כמובן לראות את התוצאות של פזה 2 . שוק באמת ענק אם זה באמת עובד, בינתיים זה כמו מדע בדיוני שכנראה עובד. אך באמת עדיין מוקדם, מכסימום בינתיים לשים קצת ולשכוח.
  סגור
 • חבר'ה תרגיעו
  עולב 20/10/2017 16:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הוא או היא בסהכ קראו כתבה באתר הפח אשפה (ביזפורטל) ומאז שבוע אחרי שבוע הוא רודף אחרי שלמה ש"יאשר לו שהוא יצליח להרוויח הרבה כסף אם ישקיע בתחום" (בלי להשתמש במילים האלה כמובן....)
  סגור
 • 1.
  צודק בכל מילה. בעיקר בפסקה האחרונה (ל"ת)
  עמית 20/10/2017 11:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור