21:03 סגירה יציבה בוול סטריט: המשקיעים מחכים להתפתחויות בסין, נטפליקס איב... >>

19:51 וול סטריט:מניית גולדמן זאקס נופלת 2.5% לאחר פרסום הדו"חות

18:08 התמונה העגומה על השווקים העולה מהדו"חות של הבנקים הגדולים בארה"ב >>

16:24 בני ברק: עשרות עצורים בהפגנות החרדים נגד מעצר העריקים

15:22 המאבק נמשך: ארגוני הנכים מפגינים כעת ליד ביתו של רה"מ בירושלים

14:40 השר בנט: אין לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

האם השוק ניצב על יסודות מוצקים או מרחף על המומנטום? הנה כמה דוגמאות

פרשן וול סטריט של Bizportal על זיהוי הזדמנויות בשוק המניות שמשייט ברמות שיא
 |  84
מבט עומק
Share
האם השוק ניצב על יסודות מוצקים או מרחף על המומנטום? זה רק טבעי שכאשר שוק מניות שובר שיאי ההערכה ואת השיאים הקודמים אליהם הגיע מתחילים משקיעים לחשוש מתיקון. החשש הולך וגובר כאשר התקשורת הפיננסית מצרפת דעתם המלומדת של גורואים למיניהם שקובעת ש"משבר נוסח 2008 או 1930 או 1987, מתקרב" והחששות מגיעים לשיאם אם השוק שובר שיאים דווקא בחודשי ספטמבר-אוקטובר הידועים כ"חודשי תיקון/משבר".


בשלב הזה, של שבירת שיאי הערכה באוקטובר ולמרות איומי הגורואים, מתחילים מומחים שגם מבינים בתחום ניירות ערך לחשוש ממעבר ל"מומנטום". כאשר ייוולד האדם שימציא נוסחה שתקבע מתי המעבר הזה מתבצע בפועל ובאיזה שלב המומנטום נמצא הוא, ללא ספק, ייכנס לרשימה המובילה בין עשירי העולם. תהליך של היווצרות מומנטום בשוק המניות הוא תהליך שבו הקשר בין שוויי אמתי, חזוי וכלכלי של חברה מתנתק, ללא סיבה מוגדרת, מהערכתה בבורסה. מה זה בעצם אומר? זה אומר שמשקיעים מוכנים לשלם מחיר שאין שום אפשרות הגיונית/כלכלית ואפילו חלומית להסבירו, הספור המפורסם עם קופסת הסרדינים. למה זה קורה? זו שאלת מיליון הדולרים.

אפשר היה להבין היווצרות מומנטום אם היה מדובר רק במשקיעים צעירים, חסרי ניסיון אבל כאשר מומנטום משתלט על השוק זה קורה לכולם, כולל פרופסורים לכלכלה וגורואים שנסחפים לשואב האבק הענקי שנקרא "מומנטום". זו אכן שאלת מיליון הדולרים כי מי שיפתור אותה כאמור יידע בדיוק מתי לצאת מהשוק ומתי לחזור איליו וזה ידע שעדיין לא נמצאה הדרך לפענחו. אנחנו משוכנעים בכך כי הכסף שהושקע במחקרים שיסבירו/יפענחו את תופעת ה"מומנטום" גדול פי כמה מהכסף שהושקע בניסיון לפתור בעיית האנורקסיה כדוגמה.הקדישו כמה דקות לבדיקת הנושא ותגלו שאין בי"ס רציני אחד למנהל עסקים שלא יצאו ממנו תוארי MS או PHD שמבוססים על תזות בנושא המומנטום והבעיה היא שהיכולת לאבחן מומנטום הולכת וקטנה ככל שמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה מתקדמות כי ככל שהן מתקדמות כך נוספים משתנים ל"מודל המומנטום" שנעשה קשה יותר לפענוח.מומנטום מתחיל, בדרך כלל, כאשר השוק, שכבר נמצא ברמות שיא וכאשר ההערכות השווי מנותקות מהתפתחויות הכלכליות מקרו ומיקרו, ממשיך לטפס והעליות סוחפות לתוכן מניות מכל הסקטורים ובכל שווי, אפילו כאלו שהחברות שהן מייצגות סובלות מבעיות עסקיות. נניח שהמשקיע ההגיוני/אינטליגנטי מעריך שהמומנטום מתחיל והוא, בהתאם להערכותיו, מחליט "לברוח". הסיכוי שעשה את הצעד הנכון (יצא בשיא) נמוך ביותר, שואף לאפס שהרי לא רק שמומנטום נמשך חודשים רבים אלא שההערכה של משקיע בודד אינה בהכרח תואמת הערכתם של מיליוני המשקיעים אחרים שרואים את התמונה בצורה שונה.

נביא כמה דוגמאות: ביולי-אוגוסט 1983 שלח בית השקעות מסוים בישראל מכתבים לכל לקוחותיו ובהם הומלץ בחום למכור את כל מניות הבנקים בתיקיהם ולרכוש בכסף דולרים. ההסבר במכתב היה שלאור בדיקות מחלקת המחקר של בית ההשקעה הערכות הבנקים הגדולים בישראל "מטורפות" (זו המילה בה השתמשו) שהרי לא ייתכן שבנק לאומי כדוגמה מוערך גבוה מצ'ייס מנהטן האמריקאי. פחות מ-5% מהלקוחות הסכימו עם הערכת מחלקת המחקר אלא שבין המכתב שיצא ביולי אוגוסט 1983 לפריצת המשבר באוקטובר 1983 המשיכו מניות הבנקים לטפס וחלק גדול מאלו שהסכימו עם ההמלצה החליטו שלא למכור.

בית ההשקעות בדק כמובן מדוע אין הענות להצעה שהייתה מגובה באותות ובמופתים, שהערכת הבנקים אכן מטורפת ויותר מכך, שהדולר הוערך אז בחסר משמעותי כלפי השקל. "זו הצעה של Win-win", הסבירו היועצים ללקוחות אלא שהבדיקה הוכיחה שבקיץ 1983 האמינו הלקוחות, באמונה שלמה, שמניות שלושת הבנקים הגדולים בישראל ימשיכו לעלות ומדוע, "הבנקים לא יתנו למניות שלהם לרדת", נו? יש מודל שיכול לחזות דבר שכזה? רוצים לדעת כמה לקוחות, מתוך למעלה מ-2000 לקוחות בית ההשקעות, מכרו לבסוף את מניות הבנקים שלהם ועברו לדולר באוקטובר 1983? אחד בלבד, ומדובר בלקוחות שלא היו משקיעים חסרי הבנה. היו ביניהם פרופסורים לכלכלה, אנשי עסקים מובילים, מנהלי סניפי בנקים ואפילו שר אוצר היה שם.

באוגוסט 1987 החלו מומחים בניו יורק לתמוה על הסיבות שהובילו לעליות פראיות בניו יורק וזאת בניגוד לביצועי הכלכלה האמריקאית או ביצועי החברות. בלטה אז מניית IBM ששברה שיאים בסיטונאות וזאת למרות שבמהלך 3 הרבעונים הראשונים של 1987 עברה לירידה במכירות ולהפסדים כבדים. יודעים מה הצית את מפולת 1987 בניו יורק? התוצאות שהציגה IBM ברבעון השלישי של 1987 ושהתפרסמו באמצע אוקטובר 1987, כ-6 מיליארד דולר הפסד נטו. "ההפסד הזה" נכתב לימים, "עורר את המשקיעים מהמומנטום שהתחיל כחצי שנה קודם". 6 מיליארד דולר הפסד באותם ימים ובמיוחד של "הכחולה הגדולה" הכה את המשקיעים בהלם, עצר המומנטום והוביל להערכות מחודשות שהביאו לנפילה היומית הגדולה בהיסטוריה של הבורסה בניו יורק, % 22. עד היום לא הצליחה האקדמיה להבין מה הוביל לעליות של קיץ 1987.

מומנטום יכול גם להיווצר באמצעות חלומות וללא קשר לביצועים הכלכליים ואין דוגמה טובה מהחלום הטכנולוגי שיצר, במהלך 1995-2000 את המומנטום שהביא לפיצוץ הבועה הטכנולוגית דאז ומומנטום יכול גם להיווצר על בסיס של "חוסר אלטרנטיבות". משבר 2008, למרות שנדחף ע"י מומנטום מטורף בתחום הנדל"ן, לא היה "משבר מומנטום" קלאסי אלא  משבר ייחודי שנוצר כתוצאה מפעילות פרועה של מהנדסי החלל בוול סטריט ועל כך דברנו רבות בעבר.

המצב היום, לאחר תקופה כה ארוכה של עליות במחירי המניות ולצד ההתקדמות הטכנולוגית המהירה, התפתחויות גלובליות והשינויים הדרסטיים בהרגלי הצריכה, מעמיד בפני המשקיע הרציונלי בעיה רצינית של הערכה. לקראת סוף 2017 נמצא שוק המניות במצב שכל הערכה שנשענת על מה שגרם למשברי עבר יכולה להתקבל. האם יש תופעה של "הערכת יתר"? בהחלט. האם יש חלומות שמושכים הערכות מעלה ועלולים לייצר מומנטום? ללא ספק. האם קצב העליות במניות תואם את קצב הצמיחה הכלכלית? בספק והאם המומחים מזהירים ממשבר? ועוד איך.

עולה השאלה, "האם להישאר במניות או שהגיעה העת לברוח? האם המומנטום בתחילתו או לקראת "פיצוץ"? ומעל הכל מרחפת השאלה שחוזרת על עצמה מאז החלה התאוששות 2009-10, "האם המשבר הבא יהיה תיקון שיהווה הזדמנות קניה שוב (כפי שקרה כשבע פעמים מאז 2009) או שמה אנחנו בפתחה של האימא של המשברים כפי שמבטיחים אנשים כמו רוג'רס ופאבר"?

כמובן שאנחנו לא יודעים את התשובה לשאלה "איך לפיכך צריך המשקיע להתנהג?" אבל חשוב לציין שתי עובדות: הראשונה, ששום משבר אינו דומה למשברים שקדמו לו כך שלפעול על סמך משברי עבר זו טעות עובדתית והשנייה, שאין משבר רציני שאינו קשור בטבורו למצב המקרו כלכלי. שתי עובדות אלו מביאות את המשקיע ההגיוני של אוקטובר 2017 למצב קשה ביותר לקבלת החלטות וזאת כיוון שהוא מודע לכל הבעיות שהזכרנו בקטע הקודם ולכל הסיכונים הקיימים, מודע לסיכונים הכלכליים שעולים עם עליית מחירי המניות ולסיכונים הפוליטיים שהולכים ומתרבים ברחבי העולם ולמרות כל אלו השוק ממשיך לעלות.

המשקיע ההגיוני מודע להמשך העלאות הריבית, לאפשרות שהאינפלציה תרים ראש, רואה כיצד הבנק המרכזי סופג נזילות ובהחלט מודע להתנהגותו של הנשיא טראמפ שהתקשורת כל כך מזהירה מפניו ושאינו מצליח להעביר חלק גדול מהבטחותיו בבחירות ולמרות כל אלו הוא ממשיך להפנות כסף למניות.

במילים אחרות, התמונה שמצטיירת משוק ההון נכון לאוקטובר 2017 אומרת  ובקול צלול ובטוח, דבר אחד, "כן, כל הסיכונים נלקחים בחשבון אבל אנחנו מאמינים בהמשך ההתאוששות הכלכלית שמוליכה מהפכת הטכנולוגיה וכל תיקון ימשיך להוות הזדמנות קניה".

שימו לב שהמשקיעים אינם רצים כעדר כפי שמאופיין במומנטום. העובדה שמניות הנפט "מדוכאות", העובדה שמבחינים ש-GE, אחת המניות המוחזקות ביותר בארה"ב, "מלכת התעשייה" עדיין בבעיות ומוכרים ולעומתה קונים את אינטל (סימול: INTC), שלצד GE משכה הדאו מטה בשנים האחרונות, מוכיחה שהמשקיעים עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות. אינטל היא שמושכת, בחודשים האחרונים את הדאו מעלה בגלל ההתאמה שהיא עושה בתחומי טכנולוגיה חדשים (כמו המכונית האוטונומית), GE עדיין לא הוכיחה "הצלחה" ברה אורגניזציה שעשתה. העובדה שהמשקיעים מנסים לזהות בצורה הגיונית את ההתפתחויות בקמעונות לאור מה שקורה בקמעונות המקוונת ועוד דוגמאות.

בקיצור, וול סטריט אינה רואה את הרצפה נופלת מתחתיה, ההיפך. וול סטריט מאמינה שבין המשך המהפכה הטכנולוגית שיוצרת נישות חדשות לבקרים לבין השינויים האדמיניסטרטיביים וההשקעות שיוזם טראמפ ושוול סטריט מאמינה שלבסוף יעברו ממשיכה הכלכלה לתמוך במניות. אנחנו ממשיכים להאמין (כפי שאנחנו חוזרים וכותבים מאז 2009) שכל תיקון יהווה הזדמנות קניה כי מהפכת הטכנולוגיה רק בתחילתה.

המסקנה? העליות במניות מאז 2009 אפשרו ולדעתנו ימשיכו לאפשר למשקיע ההגיוני לבצע את מה שאנחנו מאמינים הפעילות הנכונה בשוק המניות של המאה ה-21, לרכוש מניות מובילות בעתות תיקונים ולמכור חלק מהרכישות כשהשוק שובר שיאים ובעיקר להתמקד בסלים/קרנות מגזריים מובילים. מהנבחרת שלנו אפשר היה להגיע לתיק חינמי במניות כמו PFE, CHKP, MSFT, EW, ISRG, NOK, VIE, TMO, ORA ועוד, "נכשלנו", בינתיים, עם GE (שנמתין לתוצאות סוף השנה על מנת להחליט אם באמת טעינו או לא).

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

84 תגובות ב-43 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
43 אופוריה 17/10/2017 19:30 שלמה, הקטליזטור בדרך
כתבה מעניינת. יש קטליזטור שפשוט מתעלמים ממנו לחלוטין וזה צפון קוריאה. נכון שארה"ב תפרק את צפון קוריאה אבל הנזק הכלכלי לטווח קצר (שנה-שנתיים) או ח"ו ל5-10 שנים עלול להיווצר בגלל פגיעה בתשתיות, מפעלים, אוכלוסיה, ואולי פצצת אטום על טוקיו או סיאול וכדומה, השם ישמור. פשוט מתעלמים לחלוטין מהאיומים על מלחמת גרעין או מלחמה שתזיק לכלכלת יפו, קוריאה דרום וארה"ב (בעקיפין-מישרין). ברגע שתפרוץ מלחמה ויראו את הנזק המפולת תהיה סחרור בין 20%-50% מטה. אפילו לא מצמצים חשיפה למניות (אולי מעטים) או לוקחים רווח. אם לא היה את הסיפור עם צפון קוריאה אז באמת יש צד למימוש סימלי של 10%-15% בצורה מתונה עקב מימוש רווחים או מקסימום דישדוש לחצי שנה או שנה ותו לא...מה דעתך?
טראמפ 17/10/2017 21:08 אופוריה אתה חי בסרט ראית יותר מידי שטוית (ל"ת)
42 dedi 17/10/2017 10:05 כתבה יפה תודה (ל"ת)
41 שמרלינג 16/10/2017 20:45 לשלמה
תגיד לי למה הכל לא טס כמו שצריך רק מדשדש בכליות קצרות יש לך אולי הסבר חשוב לקוראיך
40 מאיר 16/10/2017 14:05 הכישלון עם GE כל כך צורם שזה מאפיל על כל השאר!!!!!
ו...שוב. אני מתפלא עליך שאתה לא שם דגש על מניית העשור: נובה מלבד להזכיר אותה באגב.
39 לסבא'לה 16/10/2017 12:01 מה עובר עליך אחינו
הכתבה נכתבה ב 13 לחודש ותגובות החלו ב 10 בחודש. חבל באמת שאי אפשר לשפצר את עברנו הוא שחור משחור.
38 שילקה 15/10/2017 18:26 הנאסד"ק מייצג את המוצלחים!
הסיבה שהנאסד"ק מציג תשואה עודפת על פני כל שוקי המניות הוא מפני שהוא מייצג את כל המוצלחים ללא יוצא מן הכלל בעוד שבפוצי ובדאקס וכו' אין שום חברת הייטק\אינטרנט מהענקיות המוכרות וכמובן לא מארבעת הענקיות. אם כן "נאסד"ק" מייצג פשוט את "מדד המוצלחים" ולכן איננו בועה כה ענקית כפי שנדמה
37 שלמה גרינברג 15/10/2017 15:45 מטייל בעקבות המוהיקני האחרון
הגענו בסוף השבוע לאוניברסיטת קורנל ומחר נשוב לטיול הרגלי בהרי צפון מדינת ניו יורק בעקבות הסרט "המוהיקני האחרון", מדהים. כשאחזור, מתי שהוא, אתייחס לשאלות, כולל המטופשות
היי 16/10/2017 15:24 מתי שהוא? (ל"ת)
אייל 16/10/2017 14:05 תהנה מהטיול-שאלה לגבי מזור רובוטיקה
החברה צומחת למעלה משנה והרגע תגובות מאד שליליות עליה, בעיקר שחדשות לבקרים כל דוח כספי מסתכם בהפסד, האם יש פה הזדמנות קנייה? או שיש צורך לשבת על הגדר, מודה לך ומאחל לך המשך טיול מהנה וחזרה בטוחה לארצנו.
הייתה חייב 16/10/2017 12:05 להוסיף בסוף מטופשות איש רע שכמוך (ל"ת)
משה 15/10/2017 16:19 מאחל לך המשך חופשה נעימה (ל"ת)
יוסקו 15/10/2017 18:02 תבלה שלמה.. מגיע לך. (ל"ת)
רחמן 16/10/2017 15:25 למי לא מגיע? (ל"ת)
36 אביה 14/10/2017 22:36 ICHR
היי שלמה, חןחן על כתבה מחכימה , מהסוג הרחב יותר ולא התמקדות בחברה או בסקטור ובזה אתה טוב יותר..האם אתה עוקב אחרי חברת ICHR שמתעסקת בתחון שמתכתב עם תעשיית המוליכים?
35 דוד הגנן 13/10/2017 19:02 חרטא של בירבורים !!! (ל"ת)
איפו 16/10/2017 12:04 התיש נעלם??? (ל"ת)
34 עדי 13/10/2017 18:05 מטבעות דיגיטליים - ביטקוין
היי שלמה, חג שמח. מה דעתך על ביטקוין? על הטכנולוגיה? והאם יהיה לו מקום לצד מטבעות ממשלתיים מפוקחים (שקל, דולד וכו)
33 עוד אנאלי-סט 13/10/2017 15:12 "טעינו" במרכאות עאלק. הכותב המליץ בחום על בר-סטרנס שבוע
לפני שהבנק פשט את הרגל.
מוט 16/10/2017 15:25 לא מאמין אתה רציני? (ל"ת)
פאדי דליית 17/10/2017 10:45 רציני רציני כןלמ יודעים (ל"ת)
32 פחדן 13/10/2017 13:25 שלמה אשמח אם תכתוב על האור בקצה המנהרה של GE
שלמה כתבת לא פעם את GE כמניה לפנסיה היום שהמניה במשבר אשמח לשמוע האם אתה חושב שהיא הזדמנות קנייה כמו שאני חושב
בחיאת זומזום 14/10/2017 18:04 למה האחרונים תמיד בסוף ?
יש עוד 4 ימי מסחר עד לפרסום דוחות החברה. מה אתה רוצה בדיוק ? לתפוס תחתית ? שהוא יאשר לכה "כאן קונים" הדוחות יתפרסנו ביום שישי הקרוב לפני תחילת המסחר (ואם אתה לא היית מודע לפרט הזה אז בכלל אין לכה מה לחפש במניות בודדות).
יוסי 15/10/2017 12:48 פחדן - מפנה אותך לשורה האחרונה בכתבה (ל"ת)
פאדי דליית 17/10/2017 10:44 אחנו לא כשלנו אתה כשלת אדוני הנחמד (ל"ת)
31 יוסי 13/10/2017 12:45 תודה.
רק החלפתי לעצמי "מומנטום" ב"אופוריה".בד"כ מומנטום עבורי הוא שבועי/חודשי/שנתי ואופוריה היא רב שנתית. ניחוש שלי שכרגע אנו עדיין לא שם בגלל : 1. יותר מדי נביאים/גורואים וכו' מדברים על המפולת. 2.במקרו עדיין ריביות ~0. 3מרווחים באג"ח לא 2.5-5% 4. עדיין קל לפרטים/חברות/מדינות להחזיר חובות שהם נמצאים בהם מעל הראש. 5עדיין מאמינים לטראמפ. 6.סין עדיין מושכת. 7...וכו. לדעתי עוד תיקון של כ10% ושווקים יגידו היו 7 כאלו אז עוד אחד ויחזרו לעלות כ5-7% ואז תבוא מפולת. הסיבה יכולה להיות כזו שאף אחד לא חושב אליה, או היצטברות הרבה סיבות קטנות. סתם ניחוש שלי.
30 EMMA 13/10/2017 12:16 כתבה מענינת...
ציינת 2 עובדות שאליהן מתיחסים להערכת השוק. יש עוד עובדה וזה יש לקחת בחשבון. העץ לא מגיע לשמיים והקילה לא מגיע לרצפה. התיקון חייב לבוא. ה- S&P הגיע פעמיים ל 2555.24 ולא עבור אותו. כרגע נכנס גם הכסף "הטיפש".
29 המלומד 13/10/2017 11:52 יש סימני מפולת מובהקים.
יש סטיה שלילית בין העליות לבין יציאה ענקית של כספים של המוסדיים. אנחנו בסוף גל אליוט 5 שהתחיל ב2009. הולך להגיע תיקון אדיר למטה של כמה חודשים. אל תקנו בירידות שום דבר. כי זו תהיה רק תחילת הירידות. קנו רק כשתחזור מגמת העליה.
דרור 13/10/2017 21:23 המלומד אתה ממש אבל ממש לא מבין
ממי העתקת את הקשקוש שקשקשת
למלומד תתעורר 16/10/2017 17:44 אפילו רוביני מתחיל להתהפך
האיש שחזה את הסאבפריים מאמין בהמשך העליות למרות חששות האינפלציה הכלכלן העולמי מאמין שהכלכלה העולמית על הדרך הנכונה גיא בן סימון | 15/10/2017 אם אתם שואלים את הכלכלן נוריאל רוביני, בהתחשב כיוון הצמיחה העולמי למרות האינפלציה הנמוכה אצל הכלכלות המפותחות, אז הכלכלה העולמית נמצאת "בנקודה מתוקה". אם אתם שואלים את הכלכלן נוריאל רוביני, בהתחשב כיוון הצמיחה העולמי למרות האינפלציה הנמוכה אצל הכלכלות המפותחות, אז הכלכלה העולמית נמצאת "בנקודה מתוקה". נזכיר כי רוביני חזה את משבר הסאבפריים כאשר בבספטמבר 2006 בהיותו פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק,
28 ניקולה 13/10/2017 11:41 תיק עם ביצועי חסר
לצערי, עם כל הכבוד לכותב, התיק שהוא מציג כאן הוא עם ביצועי חסר בשנים האחרונות. בחירה גרועה של מניות. !!!
עדי 13/10/2017 18:06 אתה טועה ומטעה, ואני עוקב כבר כמה שנים!
ועשיתי השוואה מסודרת למגוון כלי השקעה ולמדד S&P 500
לווציץ ועדי 17/10/2017 10:41 משוני. ניקולא צודק בגדול אל תבלבלו מוח אנ י עוקב שנים ו
ויש לי כל כתבות ואני רואה יותר הרבה כישלונות אל תבלבחלו מוח רק כי אתם מעריצים שלו אבל א י חושב הוא לוזר
וויציץ 13/10/2017 11:59 ניקולה תבדוק שוב לפני שאתה מקשקש (ל"ת)
27 לורה 13/10/2017 11:06 At
מבקשת טובה . מה הסיבה שהמניה ירדה אתמול מעל 4% מחכה לתשובה תודה
26 חוזרים לשוק הישן 13/10/2017 10:59 מה קרה שלמה, תם "העידן החדש" בשוק ההון ?
איך יודעים שיש בועה, כשהיא מתפוצצת ועד אז אלף הסברים למה המחירים סבירים.
המרקיז דה מונטקלם 16/10/2017 12:10 הוא בטח יהיה באמריקה עוד פעם שבעבה שנים האעקרוט (ל"ת)
25 המתחזה 13/10/2017 10:50 מצד אחד אתה קובע עובדה של הערכת יתר
האם יש תופעה של "הערכת יתר"? בהחלט. האם יש חלומות שמושכים הערכות מעלה ועלולים לייצר מומנטום? ללא ספק. מצד שני אתה רומז שהעליות יימשכו וככה תמיד תהיו צודקים :) העליות במניות מאז 2009 אפשרו ולדעתנו ימשיכו לאפשר למשקיע ההגיוני לבצע את מה שאנחנו מאמינים הפעילות הנכונה בשוק המניות של המאה ה-21 ומי אלו אנחנו ? שחקני המעוף ? חוץ מזה אהבתי את החלק הראשון של הכתבה, קצת היסטוריה למי שלא היה בשוק אף פעם לא תזיק ואפילו תועיל. תודה וסופ"ש נעים.
BLASTER 15/10/2017 14:47 שחקני מעו"ף
למיטב ידיעתי שחקני המעו"ף הגדולים אינם מהמרים על כיוון השוק. אלו הם שחקני ארביטראז' שמנצלים סטיות בתמחורים של אופציות מול נכס הבסיס על מנת לפתוח פוזיציות שיתנו רווח מובטח ללא סיכון (לדוגמא במכירת חוזה סינטטי מול קנית נכס הבסיס, ביום הפקיעה הרווח מובטח ולא משנה שער הפקיעה).
24 טכני 13/10/2017 10:45 תבנית "ראש כתפיים " לטווח הבינוני פותרת הבעיה
שימו חב בכל מהלך העליות בשום שלב , עד עהה לא היתה תבנית "ראש כתפיים " מושלמת כשתהיה , זה סימן מובהק למפולת !!!!!!
רפאל 13/10/2017 12:55 איפה??
תוכל לפרט איפה אתה רואה את התבנית הזו?
23 דוידי 13/10/2017 09:56 שלמה, אתה ענק אבל לא ציינת את הסיבה העיקרית
להמשך העליות. אין אלטרנטיבה!!!!!!!!! בסביבת ריבית כזו.
מוט 16/10/2017 15:27 ענק? (ל"ת)
22 קובי 12/10/2017 18:09 טבע צפוייה להמשיך לשלם 7% תשואת דיב' (ל"ת)
21 רפי 12/10/2017 11:53 יחס סיכוי/סיכון
שוב תודה שלמה על מאמר מקצועי ומחכים. דרך נוספת להצליח לדוג חברות עם תשואה אפשרית אטרקטיבית בכתבה הבאה https://mehonleom.com/2017/07/
20 עזר 12/10/2017 09:48 גרינברג
מאמר מדהים !!
19 נדב 11/10/2017 19:00 מאמר טוב. נהנתי לקרוא (ל"ת)
18 נפתלי 11/10/2017 15:05 אני האחד שהוא דיבר עליו שמכר באוקטובר 83,כל הכבוד איך
זכרת שלמה חוץ מזה אתה לא עונה על שאלות,אז אני מקווה ששלומך טוב
המתחזה 13/10/2017 11:01 אני כבר מ 1985 קונה מניות ועוצם עיניים
לא מאמין בפרשנות, רק השוק קובע בסופו של דבר.
17 Jon934 11/10/2017 09:50 למה? פשוט:חמדנות. האדם הוא יצור חמדן.
וגם קנאי. קשה לו לראות אחרים מרוויחים והוא בחוץ. לכן בסוף כמעט כולם נופלים.
16 הראל 11/10/2017 09:18 שלמה,במילה אחת נהניתי (ל"ת)
15 סינבד 11/10/2017 08:30 שלמה מדוע אינך עונה ??מקווה שמסיבה טובה (ל"ת)
14 האמיתי 11/10/2017 05:00 הכל בלוף נורא
על מה אתה מדבר שלמה השוק מורץ באופן פראי בסין ואמריקה בקרוב הכל יתמןטט כי אין יסודות ציפיתי ממך שבתןר איש מקצוע תגיד לכולם לצאת אבל מה לעשות אתה הרי מוכר מניות וחלומות שלא יהפכו לבלהות
זורו 11/10/2017 08:28 האמיתי אתה קורא יותר מידי כותרות
אבל לא באמת מביןאז מספיק עם הרעש
האמיתי 16/10/2017 22:40 בלוף המאה
כאשר מדד הויקס בשפל היסטורי והנאסאדק בשיא תמיד הגיע מכה מכפילי הרווח באמריקה נושקים ל21 במפולת ב2008 הגיעו ל17 כאשר ביפן הממשלה מאלימה את השוק וגם בסין יש רק אפשרות אחת הבועה הזו תתפוצף בקרוב ממליץ לקנות אופציות על הqqq לעוד 5 חודשים ולזה שאומר שאני לא מבין מקווה בשבילך שזיהית את הסימנים של הבועה
13 שמואל 11/10/2017 01:42 מדד הפחד
מה סימול המניה לקניה של מדד הפחד.
יעקב 13/10/2017 10:24 מדד הפחד vux
uvxy
ז'וז'ו רגוע היום 13/10/2017 00:40 הוא מכונה מדד הפחד, אבל הוא מדד התנודתיות בלבד!!!! (ל"ת)
1.1 מיליון דולר 11/10/2017 09:02 בזכות כמוך תאלר קיבל השבוע פרס נובל לכלכלה
שזה פאקינג 1.1 מיליון דולר !. אין לכה תושיה לגגל לבד "השקעה במדד הפחד" אבל יש לכה כול האומץ שבעולם לשים כסף על המכשיר ההכי מסוכן שקיים בשוק ההון !.
זורו 11/10/2017 08:29 Vix זו לא מניה אלא מדד (ל"ת)
12 יבגני 10/10/2017 22:40 מאמר מצויין כמו תמיד שלמה
מאמר מצוין. כייף לקרוא אותך שלמה. אני קורא אותך תמיד ומבין את השוק טוב יותר כל פעם עוד ועוד הידע שאתה מקנה כל כך רב כל כך שונה מהמינסטרים עם הכותרות חסרות התכלית. הלוואי שילמדו ממך שיהיו עוד כתבות ומאמרים שינסו באמת לרדת לעניין ולא לזרוק כותרות שרלוונטיות ליום אחד במקרה הטוב ול 10 דקות ברגיל. אכן כך אף אחד לא יודע מתי יהיה תיקון אם זה מומנטום או שזה שוק חדש של עליות מתונות לאורך זמן רב. מה שבטוח שהצמיחה תמשיך ותתגבר הצריכה תעלה ותעלה היעילות תכפיל את עצמה עוד ועוד ובהתאמה מניות החברות השוק הכללי יהיה בטוח יותר גבוה עוד 5 , 10, 15 והלאה. אז אפשר לקנות את השוק שוב וושוב במרווחים קבועים ולישון בשקט.
11 טוני סופראנו 10/10/2017 21:54 מאמר על ge בעקבות פרישת הסמנכל
הצרות הסמויות של ג'נרל אלקטריק ומה הקשר לפדרל רזרבהאם ניתן היה לזהות את הבעיות במאזן הביקוש וההיצע המשתקף בגרף המניה ומה צפוי הלאה?פנחס כהן /blogs/pinchascohenפנחס כהן | פנחס כהן10/10/2017 | 14:26ביום שישי, סמנכ"ל הכספים של ג'נרל אלקטריק הטיל פצצה והודיע על פרישה. המשקיעים היו מאוכזבים מאובדן אדם שהעריכו כ-inside man, איש דוגרי עם ערכים של פעם שהגביל עלויות, והענישו את החברה בפקודות מכירה שמשכו את המחיר למטה בכ-4%, הצניחה החדה ביותר זה 15 חודשים.באותה שנה שמניית החברה צנחה ב-25% נגד שוק שעלה בכ-14% – ביצועי המניה נפלו ב-39% מול השוק –
חירטוטי חירטוטים 11/10/2017 09:35 קראתי ומתלבט אם הכתבה שלו זה בירבורי בירבורים או
וברצינות - לדעתי המשקיעים ב GE בעמדת פחד ואימה לקראת יום שישי הבא 20 לאוקטובר לפני פתיחת המסחר.אז יפורסמו התוצאות הרבעוניות. לדעתי הפחד הוא שההנהלה תודיע על קיצוץ בדבידנד (המנכל החדש אמר שלא מפחד מצעדים קיצוניים).
זורו 11/10/2017 12:09 נכון. אבל שסמנכל מתפטר 10 ימים לפני
דוחות זה לא סימן כל כך טוב
חירטוטי חירטוטים 11/10/2017 14:10 ה"ציורים שלו" - אלה בירבורי בירבורים
מה משנה אם סמנכל הכספים עזב ? הרי הכול כבר כתוב לו בציורים ויש משולש שמראה עד לאן המניה תיפול....
ארז 11/10/2017 12:06 אם הייתם יודעים לאילו תחומים GE נכנסת הייתם מבינים
שרומן איתה צריך להיות לטווח הארוך.
שמאי 12/10/2017 14:42 לארז הרגע וחדל קשקשת (ל"ת)
10 משקיע מתחיל 10/10/2017 17:37 בינתיים ביקום מקביל
שוב תודה שלמה על טור מרחיב דעת. אני יודע שאינך אוהב או נוהג לכתוב על המתרחש בישראל, אבל בכל זאת you can't blame me for trying. בהתאם לתיאורך האם שוק הדיוק בישראל לא נמצא במצב של "מומנטום"? אנשים מוכנים לשלם על דירות סכומים שאין להם הצדקה. ברוב הערים בישראל תשואת השכירות מגרדת את ה3% מלמטה בעוד שהרבית על המשכנתא חצתה את ה4% וכפי שצינייתה הכיוון הוא ככל הנראה כלפי מעלה בריביות. שלא נדבר על הפער העצום בין העליה במחירי הדירות לעומת העלייה הצנועה יחסית במחירי השכירות. תודה וחג שמח.
רז 11/10/2017 07:50 לדעתו של מי "אין הצדקה"?
.
9 איש אחד 10/10/2017 16:24 או שמא, השוק לא באמת עולה
אולי השוק לא באמת עולה, אלא ערך הכסף הולך ויורד. שווי החברות עומד במקום, אבל הדולר שווה פחות. מדד המחירים לצרכן לא באמת משקף את ערך הכסף. בשנים האחרונות הודפסו טריליוני דולרים. איפה הם?
בר 13/10/2017 10:23 היכן הכסף
הכסף נמצא בחשבונות של התאגידים הגדולים, הם אפילו לא משלמים מסים על הרווח,כאשר התאגידים ישאבו חלק גדול מהכסף שהוזרם עקב המשבר שהיה ,השווקים יעצרו ,ואז נעמוד במצב שהשווקים יתחילו לרדת ,כמובן שאפשר יהיה לפתור את הבעיה על ידי הזרמת כסף נוספת וחוזר חלילה,עד ליום שמי שהוא יבין שאי אפשר לפתור את הבעיות רק על ידי הדפסת כסף
8 רוי 10/10/2017 16:05 מומנטום שמומנטום
שהכל יפול בחצי מה יגידו כל הממליצים,תמיד זה בא שלא מוכנים ,ככה זה בבועות.
רז 11/10/2017 07:50 יש תחרות ביניהם כדי שאם יהיה משבר הם יקפצו עם "אני
התרעתי ראשון"
7 מאמר מרתק! 10/10/2017 15:54 ואחרי שסין שחררה חסמי האשראי, סביר שהשוק ימשיך ויעלה (ל"ת)
6 עינב 10/10/2017 15:00 חברות רפואיות ביוטכנולוגית בתחום
תחום חדש יחסית ברפואה.. תחום הקריספר, האם מכיר ? חברות כמו crsp. Ntla. Editתודה רבה
5 אבנר 10/10/2017 14:58 סוני זה כל השוני
תודה על המאמר שלמהחברת סוני החליפה הנהלה... התחרות מאוד גדולה, אבל תחום המוזיקה צילום גאדגטים פורח וימשיך לצמוח.אשמח לדעתך.. תודה אבנר
4 טמיר 10/10/2017 14:54 טבע טבע
הסיפור שאינו נגמר.. שלמה דעתך על הקופאקסון של מיילן ושל ההולנדים והשפעתו על טבע? תודה רבה
3 ירדן 10/10/2017 14:53 גזפרום הרוסית
הבעיות והסיכונים הפוליטים ידועים... פוטין ושות' אבל נסחרת במכפילים "מצחיקים" 0.2 על ההון והמכירות..שווה בספרים יותר ממה שנסחרת. מה דעתך על משוואת הסיכון סיכוי שלה?תודה רבה
רז 11/10/2017 07:54 שאל את מגדלי הפלפלים מה דעתם על עסקים עם אמא רוסיה.
.
אריאל 10/10/2017 19:51 כל השוק הרוסי נסחר בזול
לא רק גזפרום, תראה את הנתונים של ERUS. אז מה? הסיבה היא שאנשים לא אוהבים להשקיע במדינת מאפיה !!!
איך הוא 16/10/2017 15:29 נכנס לאמריקה האם דרך מכסיקו לא יאומם (ל"ת)
2 Rsi-69.10 10/10/2017 13:49 הבעיה שלמה שבזמן האחרון אין תיקונים !
כל יום של ירידות למחר כאילו כלום
ארז 11/10/2017 07:54 זה מה שהוא ממליץ-להמתין.
.
1 אנונימי 10/10/2017 13:43 אני מכרתי שבועיים לפני המפולת.
אני מכרתי ממש בשיא את כל מניות הבנקים. עברתי לדולרים. מכרתי אותם במזומן. ונתקעתי עם השארית של הדולרים הירוקים. מהירוקים הפסדתי את כל מה שהרווחתי מהמניות. ואני סתם מנהל חשבונות זוטר.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.