18:08 התמונה העגומה על השווקים העולה מהדו"חות של הבנקים הגדולים בארה"ב >>

16:24 בני ברק: עשרות עצורים בהפגנות החרדים נגד מעצר העריקים

15:22 המאבק נמשך: ארגוני הנכים מפגינים כעת ליד ביתו של רה"מ בירושלים

14:40 השר בנט: אין לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס >>

13:11 למ"ס: הצמיחה במשק ברבעון השני עמדה על קצב של 2.4%

12:40 מניית תמר פטרוליום צוללת ומשלימה נפילה שבועית של מעל 6%

12:38 מניית אל על יורדת 2.8% ומשלימה ירידה של 19% מתחילת השנה

12:36 מניית שטראוס עולה 1.3% ומשלימה 4 ימי עליות רצופים

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

ליום תיקון - מתחילים להסתכל על מניות שנכון יהיה לנצל בהן גלי ירידות

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal מתייחס לסקטור שצפוי להוביל בהסתכלות קדימה
 |  86
מבט עומק
Share
בין פסיכולוגיית ספטמבר-אוקטובר שמתחילה להפיץ ריחה ולצד הילד המופרע מצפון קוריאה שתופס ביטחון עם כל יום שעובר והוא אינו חוטף שתי סטירות רציניות, יכול מאוד להיות שסוף סוף נקבל תיקון מעניין. למה מעניין? כי הוא יאפשר למשקיע ההגיוני לטווח הארוך לנצל המזומנים שאגר, בחודש-חודשיים האחרונים, כשמכר חלק מאחזקותיו שהגיעו למחירי שיא, לחזור לאותן מניות מובילות שמכר במחירים כלכליים יותר כי בסה"כ מהפכת הטכנולוגיה עדיין בתחילתה והכלכלה הגלובלית תמשיך לצמוח וכך גם רווחי החברות.


תעשיית הרשת (The Internet Industry) רק בתחילת דרכה? מה זה בכלל "תעשיית הרשת"? זו תעשייה שמורכבת משני חלקים מרכזיים, סקטור התשתיות וסקטור התכנה/אפליקציות. בתשתיות נכללים תת-סקטורים כמו סקטור הגישה, רישום התחומים (domain name registration), שירותי מרכזי המידע (Internet data center) ומרכזי הפצת תוכן (content distribution network-CDN). באפליקציות נכללים תחומי העברת הדואר, מנועי החיפוש, מסרים מידיים (instant messaging), משחקים על הרשת, פרסומת על הרשת, המסחר (כל ה-E-business) והסקטור הפתוח של האפליקציות החדשות/עתידיות.

בסוף 1975, השנה שבה החל הציבור האזרחי לעלות על הרשת (הצבא והאקדמיה החלו להשתמש ברשת כבר בסוף שנות ה-60) נרשמו 16 מיליון משתמשים. במרץ 2017 הגיע המספר ל 3.739 מיליארד כאשר המיליארד הראשון נחצה בדצמבר 2005, השני במרץ 2011 והשלישי ביוני 2014, כל הסטטיסטיקה מצויה ב-www.internetworldstats.com.עוד נתון אחד מעניין הוא שברבעון הראשון של 2017, הכי הרבה משתמשים, 1.872 מיליארד, היו באסיה ושם גם קצב הצמיחה המהיר ביותר אבל אחוז החדירה שם היה רק 45.2% לעומת 88.1% בצפון אמריקה ומתחת לממוצע העולמי של 49.7%. אפריקה עדיין מפגרת עם אחוז חדירה של 28.3. ברבעון הראשון של 2017 היו בעולם 7,519,028,970 בני אדם, 75% במה שמוגדר "אסיה" ו"אפריקה" ושם אחוזי החדירה הנמוכים ביותר וזה, אם הפוליטיקאים של העולם לא יהרסו את הכדור קודם לכן, הוא הסיפור של מהפכת הטכנולוגיה ומה היא עושה לכלכלה הגלובלית ולאנושות כולה באמצעות הכנסת קהלים חדשים לפעילות הכלכלית בעלויות שהולכות ויורדות והאינטרנט הוא התורם המרכזי.המהפכה בהתקדמותה מייצרת את התנאים להגשמת החלום. בדרך יש כל מיני עיכובים שדורשים יכולות פיתוח והמון כסף אבל העיכובים זמניים כי הביקוש למוצרים שהמהפכה מייצרת גדל ככל שהיא מתקדמת. המשקיע ההגיוני ניצב בפני בעיה, איך לנצל את התקדמות המהפכה? אם ההנחה היא שמספר המשתמשים יעלה, שהדרכים של התעשייה להרוויח מהמשתמשים ימשיכו להשתפר (כפי שהראתה פייסבוק כדוגמה אחת) אז אין ספק שכל משקיע הגיוני חייב להימצא ב"אינטרנט", אבל היכן בדיוק? המגוון עצום.

כלכלת הרשת לאן?

אחת הבעיות הגדולות של המשקיע היא להבין את כיווני ההתפתחות של כלכלת הרשת. ההבנה תעזור לזהות פרויקטים להשקעה. תעשיית האינטרנט משנה צורה ככל שהמהפכה הטכנולוגית מתפתחת ומה שהתחיל, בשנות ה-60 של המאה שעברה, כפרויקט לשיפור העברת אינפורמציה באקדמיה ובצבא והחל לחדור לכלכלה המסורתית בשנות ה-90 הופך, בשל התקדמות המהפכה והתמזגותה לכלכלה המסורתית, למנוע הצמיחה הכלכלי הגדול בהיסטוריה שתורם גם להרחבת הצריכה, גם לחדשנות והתייעלות התעשייה וגם למיתון האינפלציה.

הכל התחיל באוניברסיטת MIT מגאון מחשבים דאז בשם Joseph Licklider שבשנת 1962 פרסם עבודה בשם "Intergalactic Computer Network" שבה תיאר במדויק את ההתפתחות העתידית של האינטרנט, כולל אגב את טכנולוגיית הענן. האיש הבין שאפשרות העברת מידע בין מחשבים תשנה את הכלכלה. המחקר נכתב בדיוק בתקופה של תקצובי ענק בתחום שאישר הנשיא אייזנהאואר בעקבות שילוח ספוטניק 1, ע"י רוסיה ב-1957 לחלל. הנשיא נבהל מהטכנולוגיה הסובייטית והעביר את התקציב על מנת "לפתוח רשת התקשורת בין מחשבים כנגד אימפריית הרשע". הוחל אז למעשה בבניית תשתית לשימוש עסקי/צבאי ברשת מה שמשך חברות פרטיות (IBM והיוליט פאקארד למשל) להיכנס לתחום.

ב-1970 הצליחה חברת Network Working Group לצאת עם הפרוטוקול הסטנדרטי הראשון לשת"פ בין מחשבי ובסוף 1971 החלה לפעול רשת המחשבים הראשונה שחיברה את 15 מרכזי האקדמיה המובילים בארה"ב. היה צריך עוד גאון שיתאים הפרוטוקול לעתידו בעולם העסקי וזה היה Rober Kahn שפיתח את ה-TCP/IP Internet network protocol ולאחר מכן, ב-1972, את ה-open-architecture networking ואו אז החל האינטרנט להשפיע על הכלכלה כולה.

בין שנות השבעים לתשעים התגבשה הקונספציה העסקית (במיוחד חלק הדוקומנטציה שקשורה בהפעלה) מחד והתשתית הטכנולוגית מאידך ומי שרוצה להתעמק שייגש לאתרים: "היכל התהילה של האינטרנט" ו-"חברת האינטרנט".

ב-1985 כינס המשקיע דן לינץ' סמינר ל-250 מנהלים מובילים בנושא התאמת הפרוטוקולים של הרשת לתחום העסקי וה-TCP/IP מתחיל להיות מאומץ כפרוטוקול שיוביל המעבר למסחור. עוד כעשר שנים עברו עד שב-1995 העביר ה-Federal Networking Council את ההגדרות שאפשרו ההפעלה של מערכת אינפורמציה גלובלית שאפשרה התחברות גלובלית באמצעות מערכת כתובות מבוססת פרוטוקול ((IP והדבר גרם להתפתחות שני דברים "גדולים". הראשון התפתחות של תעשיות תשתיות ותכנה חדשות והשני, שהתפתח כתוצאה מהבנת הפוטנציאל של הראשון, תקופת הדוט.קום בוול סטריט. וול סטריט הבינה היטב את המשמעות של ההתפתחויות באינטרנט ויצרה חלום סביב הנושא, מ-B2B ו-C2C ועד לפוטנציאל השינוי שתביא הרשת בכל תחומי החיים, במיוחד בבריאות שם העברת האינפורמציה ואחסונה ישנו כליל את עולם הרפואה.

כל הסיבות שהביאו להתנפחות ההערכות המטורפת של 2000 בוול סטריט החלו להתממש עסקית/כלכלית שנים לאחר מכן, בתוך כדי (אבל ללא קשר) משבר 2008, השקת האייפון הצביעה על העתיד לבוא. חברות הטכנולוגיה שהגיעו ב-2000 לערכי חלל על חלומות מממשות מאז תחילת העשור השני של המאה את אותם חלומות (מי שמשווה את בועת 2000 לשיאי 2017 אינו יודע על מה הוא מדבר).

תעשיות נישה

התמזגות תעשיית הרשת לתוך הכלכלה המסורתית החלה לייצר גלים של נישות תעשייתיות חדשות. חברות כמו אמאזון ופייסבוק, שנוסדו ב-1994וב-2004 והיום מובילות ההכנסות בתחומיהן, נוסדו על בסיס התקדמות המהפכה הטכנולוגית והתקדמות ההתמזגות שלה לכלכלה המסורתית. משקיעים חכמים הבינו היטב, ב-2000, את הפוטנציאל שהציגה אמאזון, פוטנציאל אין סופי לקמעונות הרשת ולכן שילמו עבור המניה בהערכות דמיוניות ממש. מה שהם לא העריכו נכון היה הזמן שייקח לבזוס לעשות זאת כי ב-2000 (בעיקר בשל התלהבות המדיה, מדעני האקדמיה ויכולות שיווק המניות של בזוס) הם האמינו שהמעבר לקמעונות הרשת נמצא מעבר לפינה.

מדוע ילדי מיראבילס (ICQ, זוכרים?) או AOL הענקית, שרכשה אותה ב-1998, לא הצליחו לממש הצלחה כפי שעשתה זאת פייסבוק בעשור השני של המאה? כי ל-ICQ (או ל-AOL הענקית) לא היו התנאים (התשתית הטכנולוגית) שהיו לזוקרברג ב-2004-8 ולבטח לא חלמו עדיין כיצד יחברו את המשתמשים להכנסות, האפשרויות הללו החלו להפוך ריאליות רק תוך כדי ולאחר משבר 2008 כאשר נתנה מהפכת הטכנולוגיה את הכילים הדרושים (האפליקציות) לעשות זאת. הגל האחרון של כלכלת האינטרנט הוא ההתפתחות של טכנולוגיות הענן וה-IOT (שהענן היא חלק ממנו).

על הענן להזכירכם דיבר Licklider כבר ב-1962 והאינטרנט של הדברים נולד בשנות השמונים אבל התמזגות טכנולוגיות אלו לכלכלת המיינסטרים מתחילה למעשה רק לאחרונה. ההשפעה שיש לשתי טכנולוגיות אלו על התקדמות מהפכת הטכנולוגיה ועל הכלכלה והגלובליזציה רק בתחילתה והתקדמות מיזוגן לבטח תייצר גלים נוספים שימשיכו לקדם את תעשיית הרשת.

הבעיה של המשקיע שמחפש "מנצחות" בתעשיית האינטרנט היא היכן להתרכז? יש אין ספור אפשרויות מ-AMZN ו-FB דרך CSCO, ARMH ו-INTC עד לחברות התכנה SAP, MSFT ו-ORCL. הדעה שלנו היא ש"תעשיית ה-IOT" (שעדיין קשה לתחום אותה במדויק), היא מקום ההשקעה המעניין לעתיד. למה? כי על הפלטפורמה הזו תתקדם המהפכה כולה ומי שלא "יתחבר" יישאר מאחור. השתלבות מערכות ה-IOT בתעשייה ובמסחר, תחייב, לפי קבוצת המחקר הטכנולוגי גארטנר, ייצור והתאמה של עד ל-300 מיליארד "התקני חיבור", תלוי בהתקדמות ההשתלבות מה שיגרור מחזור של 300 מיליארד דולרים כבר ב-2020.

קבוצת המחקר של מאקינזי טוענת שרק שוק הייעוץ להתחברות ל-IOT לבדו יגיע, ב-2020 ל-3.7 מיליארד וג'ון צ'מברס, היו"ר לשעבר של סיסקו, מדבר על "תעשיה שתגלגל 19 טריליון דולרים". כלומר, מהפכת הטכנולוגיה, בדיוק כפי שייצרה את האיפון, הרובוטיקה, האנרגיה האלטרנטיבית או את התפלת המים מציגה לפני המשקיע עוד התפתחות חדשה שהפוטנציאל שלה עצום אז איך "תופסים טרמפ" על הדבר הזה?

אתר ה-computerworlduk בדק את תהליך האדפטציה של ה-IOT בתעשיית האנרגיה הבריטית שנכנסה להשקעות בתחום. "למי פונה סקטור כזה כשמנהליו מאמינים שה-IOT ישנה עבורם את מגרש הפעילות?". הסתבר שהאיגוד האנרגיה הבריטי הסתמך על 21 חברות שנשכרו לייעץ בנושא ולא מפתיע שמדובר בענקיות הטכנולוגיה דווקא. החברות הבאות השתתפו בייעוץ: (SAP (תכנה), GE (שמובילה ב-IOT לתעשייה), חברת Rolls-Royce המובילה במנועים, ARMH (תשתיות), BOSCHLTD (הסימול לענקית התעשייה הגרמנית Bosch), חברת CSCO, ענקית "החיבור בין מכונה למכונה" Ingenu הפרטית מקליפורניה שהוקמה ב-2008 לחיבור בין מפעלי תעשייה לאינטרנט, חברת שירותי הרשת של AMZN, חברת שירותי האנרגיה הבריטית Centrica, AT&T (התאמת התקשורת), DELL, פוג'יטסו גלובל, GOOG, HPE, IBM, INTC, MSFT, ORCL, QCOM, CRM וסמסונג.

נושא ההשקעה בתחום מטריד מאוד את וול סטריט. יש מומחים שטוענים שצריך להתרכז ביצרני אפליקציות. באמת? באיזה? מצד אחד יש הענקיות שהוזכרו, SAP, ORCL, MSFT ומן הצד השני נכנסות חברות סטארט אפ חדשות כמו פטריות לשוק (בעיקר הודיות). באוניברסיטת הרווארד (שם חקרו את השאלה עבור בתי השקעה גדולים) טוענים שהדרך הטובה להשקעה ב-IOT היא לבחור נציגות מהתחומים הבאים: מחשבים, מוליכים למחצה, תכנה ואפליקציות ושירותי רשת, אבל איזה?

מה אנחנו למדים מכל זה? שקשה מאוד לבחור מניות מנצחות. יש כמה סלים וקרנות כמו הסל הגלובלי ל-IOT, ה-SNSR, שהגיע לשוק בסוף 2016 ומאז הניב כ-22%. אלא שזה בדיוק מה שהניב הסל הטכנולוגי של ה-S&P, ה-XLK או סל הטכנולוגיה הגלובלי IXN. הדעה שלנו? בנושא ה-IOT צריך המשקיע ההגיוני וארוך הטווח להתרכז בסלי הטכנולוגיה הגדולים, עדיף הגלובליים פשוט כי אין דרך לקבוע "מנצחות" ואסור להישאר בחוץ. הבעיה? רוב מניות ה-IOT למיניהן מוערכות גבוה לטעמינו אז כפי שפתחנו בהתחלת הכתבה כדאי להמתין לתיקונים.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

86 תגובות ב-35 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
35 אנונימי 21/08/2017 12:00 מחכים
תענוג לקרא, מחכים ומלמד יישר כח
34 עופר כהן 19/08/2017 14:26 איזה כתבה מצויינת
תודה שלמה.
33 אסף 16/08/2017 14:10 סלים
שלמה היקר, רוצה להודות לך על הטורים המרתקים. עוד סיבה לחכות לימי חמישי:) מבקש לדעת למה אתה ממליץ רק על XLK,XLF וכדו' ולא על תחליפיים, לדוגמא: סלי VANGUARD. תודה רבה
שלמה גרינברג 16/08/2017 15:16 ממליץ על XLF, XLK ???
ראשית הסלים הללו מייצגים אך ורק מניות בסקטור הספציפי שנסחרות ב S&P 500 ואני משתמש בהם כדוגמה בלבד (אתה מתכוון כנראה ל XLV לא XLF אבל זה לא משנה). אתה יודע כמה סלים וקרנות טכנולוגיים יש?, למעלה מ 83 סלים ולמעלה מ 60 קרנות שכולם מכילים, פחות או יותר, את המניות שב XLK וכך זה גם לגבי XLF או XLV וכ"א מ 11 סלי הסקטור של ה S&P. למה לא שאלת לגבי סלי הטכנולוגיה של פידליטי או ג'נוס או בלאקרוק?
32 חנני 16/08/2017 06:28 ביוונדקס
מה דעתך על המנייה כהשקעה לכמה שנים האם יש לה פוטינציאל מעניין ברמת המחירים במסחר בארץ.תודה
שלמה גרינברג 16/08/2017 09:11 חברים יקרים, מספיק
מדובר בהשקעת חלום שעליה עניתי מספר פעמים. פוטנציאל ברור שיש וזו אך ורק השקעה "לכמה שנים" (הרבה ) אבל לא יותר מאחוז קטנטן בתיק ולצד עוד 10-12 כמותה.
BVXV 16/08/2017 09:00 חבר'ה תרגיעו עם חברות כלום ושום דבר
שיש מארוריהם "סיפור" שאפשר "להתעלף" רק ממנו. בסהכ אתה קונה כרטיס חיש גד. אדם לא אמור להתרגש כשהוא מפסיד את כול כספו בכרטיס חיש גד. נראה לכה שלשלמה יש תשובה לשאלה הזו - כול מה שהוא יכול להגיד לכה זו מילה אחת "חלום" ויש דוגמה לחברה קרוב קרוב שכבר קיבלה אישור FDA והמשקיעים אוכלים ממנה חצץ. חברת בריינסוויי שכבר שנים יש לה אישור מלא מלא לרפא דיכאון עמיד לתרופות בעזרת הקסדה. - למה הם לא מצליחים לייצר הכנסות של מאות מיליוני דולרים ורק צפים מעל המים.
31 ג ו זוננה 15/08/2017 15:18 klac
שלמה האם KLAC משתלבת בתחום של ה- IOT? אשמח לדעת מה אתה חושב עליה המימוש האחרון שהיה בחברה עושה רושם שיצר הזדמנות כניסה מעניינת בייחוד לאור העובדה שהחברה מעלה תחזיות ומעדכנת שהביקוש למצורים הוא חזק ועוד יגדל בהמשך
שלמה גרינברג 15/08/2017 17:37 KLA-Tencor
מת החברה, בזמנו בקרתי רבות במפעל ביוקנעם ומכיר המוצרים. אכן חברה מצוינת אבל איני עוקב מקרוב. אני מניח שהם משתתפים ב IOT כמו רוב חברות המוליכים למחצה. המספרים שם מצויינים וגם המניה מתנהגת יפה (טוב יותר מטאור) אין ספק שהביקוש למוצרים יגדל.
30 עובד ARM 15/08/2017 10:04 ARMH נמכרה ליפנים
כבר אינה נסחרת באופן עצמאי, אלא כחלק מSOFTBANK היפנית(SFTBY).
שלמה גרינברג 15/08/2017 10:56 אכן
ואם תפשפש תמצא כתבה על סופטבנק ורכישת ARM
29 משקיע 15/08/2017 07:57 טליט
עם כל הרעש והבלגן טליט אחת החברות המצלחות בתחום(עוזי כץ עשה עבודה מדהימה,חבל עליו)חוזה עם טסלה.אשמח עם תתיחס
שלמה גרינברג 15/08/2017 11:02 צודק, נסחרת בלונדון, בהזדמנות נעשה (ל"ת)
הזדמנות 16/08/2017 12:21 לא רק טסלה
הם מוכרים גם לאוודי בקרוב כל רכב יהיה מחובר לייצרן 24/7 עם הטכנולגיה של טליט
28 רע-לי הראלי הזה 14/08/2017 23:11 קים הנמושה-בסוף אפילו קפצון לא הוציא (נהיה רכיכה)
לא פלא שהדרום קוריאנים לא רצו לרוקן את כול הסופרים ממזון.
שלמה גרינברג 15/08/2017 12:31 סבלנות (ל"ת)
27 yyyy 14/08/2017 20:12 לדעתך האם יש מצב שחברת תרופות תקנה את טבע תודה (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/08/2017 11:05 או שכן או שלא
בגדול יהיה קשה לדעתי לחברה גלובלית גדולה לנהל את טבע כפי שהיא ומסיבות שונות. יש גופים ישראלים שיכולים לנסות ויש אולי שיציעו לרכוש חלקים אבל בסה"כ זו לא נראית לי אופציה.
26 Moses 14/08/2017 17:40 Buy SKYY (ל"ת)
25 יוסף - באר שבע 14/08/2017 09:49 שלמה - חסרה אבן דרך משמעותית מאוד
שלום שלמה, בתיאור שלך את התפתחות הרשת חסרה אבן דרך משמעותית. בתחילת שנות התשעים, טים ברנס לי המציא את ה Web. בשנה שעברה הוא קיבל על כך את פרס טיורינג. הוא המציא את פרוטוקול http ש"יושב" על TCP אותו תיארת היטב. ואז, רק אחרי המצאת הווב, קרה ה בום הגדול.
שלמה גרינברג 14/08/2017 13:47 טים ברנרס לי
צודק ואפילו היה בכתבה אלא שמפאת אורך הספור הייתי חייב לחתוך והוא מהנחתכים
24 ג ו זוננה 14/08/2017 08:50 swks
שלמה מה דעתך על swks? נכנסת יותר ויותר לתחום של IOT ועושה הרושם שלמרות העליה הגדולה שם עדיין החברה מתומחרת זול בעיה עיקרית שרוב ההכנסות נכון להיום מגיעות מאפל ואם זו תחליט להפסיק להתקשר עם החברה היא תצנח בפרעות
שלמה גרינברג 14/08/2017 09:33 Skyworks Solutions
זו אחת מקבוצת החברות שמתמחה בפתוח IP לתקשורת (די בדומה ל CEVA אבל לא בדיוק) ומתחרה בכמה ענקיות כמו QCOM (מאז רכשה את NXP, ) Analog Devices, AVAGO TECHNOLOGIES ושכמותן. שאלה כמו "שרוב ההכנסות נכון להיום מגיעות מאפל ואם זו תחליט להפסיק להתקשר עם החברה היא תצנח בפרעות " מתאימה כמעט לכול חברה שהיא קבלנית משנה לגדולות אבל, כפי שאתה יכול לראות בהתנהגות המניה המשקיעים אינם חוששים מכך.
23 Yaronsng 13/08/2017 18:24 שלמה, הכתבות שלך נפלאות אחת, אחת
מחכה לכל כתבה בקוצר רוח. גם מרתק, גם מקצועי וגם משכיל. אתה הדובדבן של ביזפורטל!!!
22 נתון שהושמט 13/08/2017 13:22 ויגודמן וטבע
בכתבה של אבי טיומקין בגלובס על טבע מ 10 לאוגוסט (כפי שנפלה טבע כך עלולה לקרוס גם כלכלת ישראל).. הוא מביא נתון מדהים - וזה שויגודמן היה דירקטור בטבע במשך 5 שנים (מ 2009 עד שמונה למנכל ב 2014). כלומר כבר לא איזה עבם שהוצנח מבחוץ אלה אחד שהיה חשוף לכול הנתונים, דוחות פרזנטציות לגבי התחום במשך תקופה ארוכה.
שלמה גרינברג 13/08/2017 13:43 נתון מדהים ? (ל"ת)
21 רמי 13/08/2017 13:01 רדהיל במציר הנמוך אי פעם
רדהיל חברת חלום.אם להכנס מבחינת מחירים זה עכשיו 8.3$ למניה. מה דעתך על החברה(לא המניה) והאם הפוטנציאל קיים מה מפספסים המשקיעים במניה?תודה רבה
שלמה גרינברג 13/08/2017 13:54 הפוטנציאל קיים
והמשקיעים לא מפספסים כלום. מפעם לפעם, כשצצות שמועות על הצלחות בניסיונות או שמועות על רכישה המניה, כמו כול מניית חלום במקרה כזה, עולה אלא שלאחר זמן מה המניה יורדת. במחירה הנוכחי, הערכה של 148 מיליון אינה נמוכה כלכלית אבל הפוטנציאל שם ונקווה שיצליחו, יש להם צנרת יפה של תרופות בפתוח. האנליסטים שמכסים אותה אוהבים את הפוטנציאל .
RDHL 13/08/2017 14:39 לפחות הם גייסו 38 מיליון דולר בדצמבר- לא ינקנקו המשקיעי
לאחר ביטול הנפקה קודמת: רדהיל גייסה 38 מיליון ד'; המניה נפלה 10% לפני כחודש וחצי ביטלה רדהיל הנפקה בה ביקשה לגייס 25 מיליון דולר במחיר של 11 דולר למניה, עקב חוסר ביקוש. בקופתה של רדהיל היו נכון לסוף הרבעון השלישי כ-40 מיליון דולר, שהיו מספיקים לה לדבריה לכשנה וחצי, כך שהגיוס לא היה דחוף לה. אולם, החברה מנהלת כיום מספר רב של ניסויים קליניים במקביל, כך שצרכי המזומן שלה עשויים לצמוח בשנים הבאות. כמו כן, החברה הצהירה בעבר כי היא עשויה להגדיל את הפורטפוליו שלה באמצעות רכישה, וייתכן כי החליטה לחדש את ניסיונות ההנפקה תוך זמן קצר משום שהיא זקוקה למזומן לצורך זה. לחלופין, ייתכן שהחברה העדיפה לא לקחת סיכון ולגייס לפני שמגיעות תוצאות קליניות מהותיות, אשר תמיד ישנו סיכוי שיהיו גם שליליות. בשנה הקרובה מצפה החברה לכמה אבני דרך מרכזיות: תוצאות ביניים מניסוי יעילות בטיפול במחלת קרוהן ברבעון הראשון של 2017; תוצאות שלב III בגסטרואנטריטיס (קלקול קיבה) עד אמצע 2017; תוצאות שלב II במעי רגיז עד אמצע 2017; והגשה מחודשת של הבקשה לאישור שיווק התרופה לטיפול במיגרנה במהלך 2017.
רמי 13/08/2017 15:47 תודה על התגובות. מעניין. (ל"ת)
20 משה 13/08/2017 10:23 שלמה מדוע אתה מתעלם מ RADA
מדוע אן התייחסות לדוח של RADA ?? שנת 2017 נרשמה כשנת המהפך והמניה מגיבה בהתאם ( עלייה של 400 אחוז מהתחתית )
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:45 ראשית התיחסתי
וכשיהיה משהו קונקרטי אתייחס שוב
19 אתה גאון.. 13/08/2017 09:12 על השקעה בaol לא חשבתי! (ל"ת)
18 רק עצה קטנה 13/08/2017 07:44 מקריאת התגובות כאן נראה שיצאת עם אישיות " נרקסיסתית "
אני ואני ואפסי עוד ...... גם בגילך עדין לא מאוחר לשפר את התנהגותך . כן.....כן,, הצנון בא ללמד את הגנן.... תרצה או לא תרצה גם הצנון יודע מה טוב לו יותר מהגנן.......
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:46 אז לא יכולת להתאפק וחזרת (ל"ת)
למר שלמה מאיציק 13/08/2017 11:19 תרגיע חבר. קורא ונהנה לרוב. ולעיתים פחות ולעיתים לא..
אכתוב בשמי או דרגתי או הכינוי במידה וארצה "להזיק או להועיל"...מאז מאז שביקשת...ממש אני לא מגיב ולא נמצא בין השורות..קביעתך מלמעלה כללית וגורפת ולצערך לא באת לדג הנכון..מאחל לך בריאות והצלחות.
ויכול להיות הסבא שלך 13/08/2017 09:15 תתבייש חוצפן - ככה אתה כותב לאדם שסביר שמתקרב לגיל 80
חתיכת זבל - במקום להגיד תודה על המאמרים המדהימים שהוא תורם לנו ממקצו ומזמנו.
רק עצה קטנה 13/08/2017 11:48 עכשיו אני מרוצה
סוף סוף קופצים הצעירים להגנת המבוגרים בחברה , עכשיו אני מתמלא שוב בגאווה ישראלית . כנראה מישהו היה צריך לעשות את זה תמשיכו כך ....עבודה טובה מאוד..
מוטי 14/08/2017 00:22 נשמע שיש לך עבר כואב
מסרים סמויים בינך ובין שלמה .שלמה אני לא מכיר אותך הרבה זמן, אבל כנראה שאתה היסטוריה לא קטנה לחלק מהמשקיעים . מעניין..
einatcn 13/08/2017 20:01 מחאה על דיון מכוער ולא ראוי מצידו של הקורא"רק עצה קטנה"
כקוראת ותיקה של שלמה גרינברג אני חשה תודה על השקעת זמנו וידיעותיו עבורינו הקוראים, כולנו מורוווחים רבות מכך. תגובת הקורא איננה ביקורת לטעמי אלא הערות פוגעניות תמיד ישנה האפשרות פשוט לא להשתתף.תודה
(-: 14/08/2017 11:09 פתחת את הדלת לדיון עינייני לכן אני אענה לך
התגובה שלי באה כמחאה על תרבות הדיון והלך הרוח הציבורי , שנובע מה לעשות גם בטוקבקים שיש להם השפעה סמוייה על הציבור . לידיעתך אני קורא את כתביו של שלמה ואני מאוד מאוד מעריך את הפרספקטיבה שלו.......אז אולי הוא טעה עם טבע היי מה לעשות אנחנו סה"כ בני אדם... אבל עד עכשיו לא השתתפתי בדיונים ורק הקשבתי ......החלטתי לשים לכם מראה מול העינים שתראו איך תרבות הדיון כאן התדרדרה ..... כנראה צריך לעשות מעשים שלילים עלמנת להוציא ממכם את החיובי.....
17 שי 13/08/2017 07:13 כתבה מעניינת באמת אבל לדעתי לייחס Joseph Licklider
את עניין העננים של היום זה לא כל כך נכון. בהתחלה לפני עידן הPC התפישה היתה של מחשוב מרכזי שאנשים מתחברים אליו. התוכנות והדאטה יושבים על מחשבים מרכזיים ולמשתמשי הקצה יש תחנות עבודה חלשות ואז באה מיקרוסופט ושינתה את התפישה בגלל שהם רצו למכור מערכות הפעלה חזקות למשתמשי הקצה. אבל למעשה ה"קרב" בין מחשוב מרכזי לתחנות עבודה חזקות אף פעם לא נגמר והיום יש גם וגם. אבל עניין הענן זה מעבר למחשוב מרכזי, כי מחשוב מרכזי היה קיים מההתחלה. הענן מאפשר לנצל את המשאבים של המחשוב המרכזי בצורה יעילה בהרבה ממחשוב מרכזי וגם לאפשר גדילה קלה יותר לתוכנות שרצות על השרתים. בקיצור נראה לי אבל אני לא בטוח שהוא דיבר על מחשוב מרכזי ולא על עננים. 2. IOT ועננים זה שני דברים לא קשורים. כן העננים מאפשרים ל IOT להתפתח טוב יותר כי הם הגלגול המודרני של מרכזי שרתים בימיינו אבל גם לפני העננים IOT היה יכול לפרוח אם החומרות של ה IOT היו זולות כמו היום. היום להוסיף למכשיר כלשהו חומרה שמאפשרת חיבוריות לאינטרנט עולה סדר גודל של דולר. זה כמו חומרות ה GPS ו וג'יירוסקופים שבעקבות מהפכת האייפון שהביאו לעולם רחפנים זולים
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:51 כדאי שתבדוק את טענותיך
"בקיצור נראה לי אבל אני לא בטוח שהוא דיבר על מחשוב מרכזי ולא על עננים" אם אינך בטוח תבדוק בעבודתו " IOT ועננים זה שני דברים לא קשורים" ואתה ממשיך, "כן העננים מאפשרים ל IOT להתפתח טוב יותר ", תחליט. ומה הקשר לחומרה?
שי 13/08/2017 22:48 הבהרה
התכוונתי שהוא דיבר על מחשוב מרכזי, אבל לא על עננים. בטעות כתבתי שהוא לא דיבר על מחשוב מרכזי. קצת גדול עלי לקרוא את כל עבודותיו וחשבתי שאתה יכול להבהיר את הנושא. חומרה זה 50% מ IOT ועיקר המגבלה שהיתה לתחום הזה אחרי שהאינטרנט נהיה מאוד זמין. רק בזכות הסמארטפונים שהורידו את מחירי החומרה להתחברות לאינטרנט אלחוטי ה IOT נהיה זול. העננים זה רק בונוס לעניין ה IOT אבל לא משהו שבלעדיו היתה בעיה לעשות IOT. ושוב הכתבה באמת מעניינת.
ארז 20/08/2017 15:35 "עננים זה רק בונוס". אתה מוזמן לבדוק ממה אמזון עושה את
רוב הרווח. רמז: לא ממכירות.
בנצי 13/08/2017 09:49 שי אתה קשקשן גדול גדול (ל"ת)
16 אריאל 12/08/2017 22:11 התיקון היחיד
בינתיים התיקון היחיד שיש לנו זה ה"תיקון הכללי"
15 ארתור 12/08/2017 21:07 שלמה, מה דעתך על AMD לטווח ארוך. תודה (ל"ת)
14 יואל 12/08/2017 19:23 זהירות המפולת בפתח להיות זהירים (ל"ת)
כגן 17/08/2017 11:15 אם היה לי שקל על כל אמירה כזו.
.
13 פלוריסטים 12/08/2017 16:06 מפתחת חיסון נגד קרינה ממשלת ארה"ב תומכת בה
וגם ישראל נתנה מענק. כמו שביונדווקס זינקה ככה פלוריסטים צריכה להיות בשער 800 מינימום .
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:52 מפתחת מזה שנים
אם וכאשר תראה הצלחה המשקיעים בהחלט ישמחו והמניה תגיב.
מוטא 12/08/2017 20:51 מה הקשר
ביונדווקס מפתחת תרופה למשהו שקיים ושקורה כל הזמן, סוגים שונים של שפעת, ואילו פיתוח נגד קרינה שזה דבר חשוב אבל מתי זה קרה קורה?!
חברת פח 12/08/2017 20:13 זהירות שלא תחטוף "קרינה" מהדוחות שיתפרסמו בקרוב
חברת פח שמשלמת משכורות ותגמול מניות במיליונים למספר מצומצם של מנהלים בלי הצדקה.
12 טבע בבת עיניך שלומה 12/08/2017 15:52 פה ושם גם ה"גאונים" כושלים
וכאן אתה מערבב אותנו טהופכנו לפסיכים כמטט מושלמים או בעצם כמו שאתה כותה אתם הופכים אותנו לאהבלים ואכן בקודם של המכתב לבן של..ראיתי את הצעירים שנעלבו תופסים גובה ונותנים לך מנה אחת אלפיים ממש לא מתאים לאדם כמוך אך ליכלכת קשות טבע הייתה אצלך אז יותר גדולה ומדוברת מאשר אפלל היום
טבע בבת עייניך 12/08/2017 19:11 נ.ב
בינואר שהוא המליץ בפרוש ואילו לחץ להיכנס המחירים היו על המדרון מנשיא אבל גם מעת ההמלצה זה נחתך לשניים. אני מקווה שיפורסמו ויפסיקו לערבב אותנו וזה סותר את זה שאתה איש טוב ובדרך כלל מביא דברים יפים
טבע בבת עייניך 12/08/2017 19:06 כתבתי בכתבה הקודמת על המכתב
לבן של הורביץ והבאתי ציטוט אחד לאחד שבו גרינברג בכתבה ב13.01.17 ממליץ בפרוש על טבע ומציע ומהיר סימוכין להיכנס לטבע שעמדה אז 12.500 ..כמובן שהשמיטו את תגובתי כי היא מוכיחה בפרוש את דעתו והמלצותיו של שלמה במשך המון שנים כולל מנשיא וכל הדרך מטה. יש ציטוט מלא שהעתקתי ואיני מוכן לקבל שקרים. ואם יצאת אי פעם אז למה עכשיו אתה מודיע לנו וחוץ מזה אם יצאת לפני 7 שנים ממש לא נוגעת לשיא שהיה 72 דולר או 24.000. לא תוכל להכחיש חביבי הכל כתוב בשימך. גם גדולים טועמים אפשר לתפוש בעכוזם ואל תספר סיפורים ועוד בשם אנחנו
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:55 רק הערה אחת לשטויות
על יציאתי כתבתי באפריל 2010 ולפחות 5-6 פעמים לאחר מכן בכתבות על סלים רפואיים.
11 אין הצדקה כלכלית 12/08/2017 15:51 המחירים שם כבר יקרים כמו מחירי הדירות בישראל מסוכן לקנו (ל"ת)
10 עידן 12/08/2017 15:31 תיקון
היי שלמה,לפי דעתך לאחר תיקון של כמה אחוזים בשווקים פחות או יותר יהיה כדאי שוב להכנ לשוק? מתי אפשר לומר שהשוק כבר לא יקר מידי?
מוטי 14/08/2017 00:28 התיקון
התיקון יקרה כשכמעט כולם יהיו בשוק, כשתשמע את השכן שלך שאין לו מושג מה זה שוק ההון והוא פתאום מדבר איתך על מניות .אז תדע שהתיקון מגיע או יותר נכון שזה הזמן לצאת .נכון לעכשיו הריבית בשוק היא אפס או קרובה לזה, אין אלטרנטיבות להשקעה ולכן זה לא יקרה מהר .ואם יקרה אז יהיה תיקון קטן ולא רציני .זאת דעתי .
עתק למניות 12/08/2017 20:09 ל-10 ככול שעובר הזמן עוד כמוך נשברים ומכניסים סכומי
ולכן כבר חודשים ארוכים אין תיקון חד של יותר ממספר אחוזים בודדים. שלא לדבר על שורטישטים שמפסידים כספים, נשברים וקונים את המניות על מנת להתכסות. אנחנו בשיא עונת הדוחות - היו לא מעט טרגרים שיכלו ליצור תיקון בעקבות הדוחות של חברות ענק.
עידן 12/08/2017 23:41 נו ומה זה שור למה ששאלתי? לא חידשת שום דבר (ל"ת)
9 יוסי 12/08/2017 13:53 יצאת מהתחת עם העקשנות שלך להשמיט את ה"א הידיעה. גולם!!! (ל"ת)
משלי כז כב 13/08/2017 11:35 אם תכתוש את האוויל במכתש... בעלי, לא תסור מעליו איוולתו (ל"ת)
עמוס 13/08/2017 11:01 כבר העירו לו על כך. הוא נועץ, כנראה, באנשי וול סטריט... (ל"ת)
יעל 13/08/2017 07:17 זה טיבם של עמי ארצות: הם משתבחים בבוּרוּתָם. (ל"ת)
8 טבע בבת עייניך 12/08/2017 13:24 לשלומה כך כתבתי אז אז וטחנת אותי
ראה תגובה בסוף התגובות בכתבה על מכתב להורביץ ששם לצערי אתה מתעמת עם הכותבים. אבל מה שהעלתי שם בסוף התגובות והערכה/המלצה לקנות בביטחה בשער 13.500 נקודות אי אפשר למחוק כי זה כתוב. אז בו נחליט בדיוק מה לעשות..לקנות למכור לקזז. לדעתי טבע בדיעבד היא הפלופ הגדול ביותר שהייתה לנו מאז ומעולם.
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:57 תחליט, 13,500 או 12,500
מתחזק הרושם שלא קראת וספגת הפסד כבד בטבע אבל אלו החיים בבורסה
7 כלכלן, 2008 12/08/2017 11:23 שלמה לא "יעצת" לרכוש מניות בר-סטרנס ימים לפני שפשט רגל? (ל"ת)
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:57 בטח שיעצתי וגם את אנרון ואחרות מסוגן (ל"ת)
6 כלכלן 12/08/2017 11:21 הפיגור של ה-FAKE NEWS ושביזפורטל משווק:
"הדעה שלנו היא ש"תעשיית ה-IOT" (שעדיין קשה לתחום אותה במדויק), היא מקום ההשקעה המעניין לעתיד. למה? כי על הפלטפורמה הזו תתקדם המהפכה כולה ומי שלא "יתחבר" יישאר מאחור." ........איזה משפט מפגר! .....הכסף הוא איפה שיש פרסום, ולא מעיל חורף שמחובר לאינטרנט עם כרטיס-רשת סיני ב- 1$ ואפליקציית חינם.
5 ראובן 12/08/2017 08:39 שלמה, כתבה נהדרת. שאלה-אפרופו ענקיות אינטרנט, מה דעתך
על BAIDU ? תודה מראש.
שלמה גרינברג 13/08/2017 10:58 לא עוקב (ל"ת)
4 משקיע מתחיל 11/08/2017 08:37 HACK
שלום שלמה, כרגיל תודה על הטור. יש אפשרות לשמוע את התיחסותך לרמת התימחור של ה-HACK? בניגוד לנסדק הסל לא הגיע לרמת השיא. האם גם סל זה ברמת תימחור גבוה לדעתך? תודה ושבת שלום.
ראובן 12/08/2017 08:42 hack-אין דיבידנד, ויש בה יותר מדי "חברות חלום"
.
ע 11/08/2017 11:39 סייבר
מיכאל שלום , יש המלצה על מניות סייבר ?
שלמה גרינברג 11/08/2017 09:24 כתבתי אין ספור על HACK, נא לחפש
רמות תימחור של סלים קשורה ישירות ברמות התימחור של האחזקות, במיוחד המובילות. ב HACK 10 מניות בתוך סך של 25 אחזקות "שוקלות כמעט % 40 מהסל. עצתי שתלך לאתר מהסוג של http://portfolios.morningstar.com/fund/holdings?t=HACK®ion=usa&culture=en-US שהוא אמין מאוד ותבדוק בעצמך.
3 einatcn 11/08/2017 08:14 מכוניות אוטונומיות
שלום שלמה כתבה מענינת ונותנת יידע. תודה. האם ישנה תעודת סל המשקיעה בתחום המכוניות האוטונומיות? תודה
שלמה גרינברג 11/08/2017 09:25 עדיין לא כי אין מכוניות כאלו בפועל
סלי רובוטיקה ו AI מכילים, בד"כ את כול החברות שפועלות בתחום.
2 משיח הכסף הזול הלך? 11/08/2017 00:12 אשמח אם תרחיב בנושא תקרת החוב המתקרבת, ומחיר הכסף
לפי מה שאני קורא, התקופה הזאת תושפע יותר מנתוני המקרו, מאשר מהריווחיות של החברות עצמן.
שלמה גרינברג 11/08/2017 09:27 לזה צריך מאמר שלם ואולי נעשה זאת
אין ספק שנתוני המקרו חשובים שהרי רווחי החברות "תלויים" בהם
1 לתת שתי סטירות? 10/08/2017 19:05 מלחמה תביא להרס סיאול ולמכה לכלכלה העולמית
סין תהיה זו שתרוויח משיתוק התעשיה הדרום קוריאנית (ואולי גם של יפן)...אבל מנגד, היא תוצף במיליוני קוריאנים רעבים, שלך תדע איך לטפל בהם.
שלמה גרינברג 11/08/2017 09:39 אף אחד לא "ירוויחח" אבל
מזה 62 שנים מנסה ארה"ב לספק רצונה של צפון קוריאה ע"מ להגיע להסכם. הם קבלו מיליארדי דולרים, ציוד חקלאי בלי סוף וכול מה שבקשו, חפש והאזן היטב לנאום קלינטון בתחילת שנות ה 90 לאחר ההסכם עם האבא של הפסיכופת הנוכחי. הגיע הזמן שהעולם יבין שלסינים אין שום השפעה בדיוק כפי שלאף אחד לא הייתה השפעה על היטלר או על סאדם חוסיין. כעת יש לו טילים בליסטים. מה אתה חושב שהוא ידרוש כעת? והאמן לי שבשיקול סיכון/סיכוי מול ארה"ב, הסיכון שיצליח להרים טיל אחד אפילו מול קוריאה הדרומית, נמוך לעומת הסיכון שימשיך. למה שלא תיסע לצפון קוריאה (הם מקבלים ישראלים בזרועות פתוחות משום מה) ותראה בעצמך מול מי העולם עומד. לבסוף "הצלחה" של הצפון תהווה איתות נהדר לאייטולוןת.
smart cookie 10/08/2017 19:33 איך אמר דונלד דק על קים באפריל האחרון
בקרוב הסינים ירגיעו את הרוחות ואז נקבל את האם אמא של כול הרליז - כי נמנעה מלחמה שהיתה הורסת את כלכלת העולם.... Trump: Kim Jong-un is a ‘pretty smart cookie US president Donald Trump calls North Korean leader Kim Jong-un ‘a pretty smart cookie’ for being able to hold on to power after taking over the reclusive Asian nation at a young age
שלמה גרינברג 11/08/2017 09:28 ןזה אומר מה?? (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.