ליום תיקון - מתחילים להסתכל על מניות שנכון יהיה לנצל בהן גלי ירידות

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal מתייחס לסקטור שצפוי להוביל בהסתכלות קדימה
 |  (86)
בין פסיכולוגיית ספטמבר-אוקטובר שמתחילה להפיץ ריחה ולצד הילד המופרע מצפון קוריאה שתופס ביטחון עם כל יום שעובר והוא אינו חוטף שתי סטירות רציניות, יכול מאוד להיות שסוף סוף נקבל תיקון מעניין. למה מעניין? כי הוא יאפשר למשקיע ההגיוני לטווח הארוך לנצל המזומנים שאגר, בחודש-חודשיים האחרונים, כשמכר חלק מאחזקותיו שהגיעו למחירי שיא, לחזור לאותן מניות מובילות שמכר במחירים כלכליים יותר כי בסה"כ מהפכת הטכנולוגיה עדיין בתחילתה והכלכלה הגלובלית תמשיך לצמוח וכך גם רווחי החברות.
תעשיית הרשת (The Internet Industry) רק בתחילת דרכה? מה זה בכלל "תעשיית הרשת"? זו תעשייה שמורכבת משני חלקים מרכזיים, סקטור התשתיות וסקטור התכנה/אפליקציות. בתשתיות נכללים תת-סקטורים כמו סקטור הגישה, רישום התחומים (domain name registration), שירותי מרכזי המידע (Internet data center) ומרכזי הפצת תוכן (content distribution network-CDN). באפליקציות נכללים תחומי העברת הדואר, מנועי החיפוש, מסרים מידיים (instant messaging), משחקים על הרשת, פרסומת על הרשת, המסחר (כל ה-E-business) והסקטור הפתוח של האפליקציות החדשות/עתידיות.
בסוף 1975, השנה שבה החל הציבור האזרחי לעלות על הרשת (הצבא והאקדמיה החלו להשתמש ברשת כבר בסוף שנות ה-60) נרשמו 16 מיליון משתמשים. במרץ 2017 הגיע המספר ל 3.739 מיליארד כאשר המיליארד הראשון נחצה בדצמבר 2005, השני במרץ 2011 והשלישי ביוני 2014, כל הסטטיסטיקה מצויה ב-www.internetworldstats.com.
עוד נתון אחד מעניין הוא שברבעון הראשון של 2017, הכי הרבה משתמשים, 1.872 מיליארד, היו באסיה ושם גם קצב הצמיחה המהיר ביותר אבל אחוז החדירה שם היה רק 45.2% לעומת 88.1% בצפון אמריקה ומתחת לממוצע העולמי של 49.7%. אפריקה עדיין מפגרת עם אחוז חדירה של 28.3. ברבעון הראשון של 2017 היו בעולם 7,519,028,970 בני אדם, 75% במה שמוגדר "אסיה" ו"אפריקה" ושם אחוזי החדירה הנמוכים ביותר וזה, אם הפוליטיקאים של העולם לא יהרסו את הכדור קודם לכן, הוא הסיפור של מהפכת הטכנולוגיה ומה היא עושה לכלכלה הגלובלית ולאנושות כולה באמצעות הכנסת קהלים חדשים לפעילות הכלכלית בעלויות שהולכות ויורדות והאינטרנט הוא התורם המרכזי.
המהפכה בהתקדמותה מייצרת את התנאים להגשמת החלום. בדרך יש כל מיני עיכובים שדורשים יכולות פיתוח והמון כסף אבל העיכובים זמניים כי הביקוש למוצרים שהמהפכה מייצרת גדל ככל שהיא מתקדמת. המשקיע ההגיוני ניצב בפני בעיה, איך לנצל את התקדמות המהפכה? אם ההנחה היא שמספר המשתמשים יעלה, שהדרכים של התעשייה להרוויח מהמשתמשים ימשיכו להשתפר (כפי שהראתה פייסבוק כדוגמה אחת) אז אין ספק שכל משקיע הגיוני חייב להימצא ב"אינטרנט", אבל היכן בדיוק? המגוון עצום.
כלכלת הרשת לאן?
אחת הבעיות הגדולות של המשקיע היא להבין את כיווני ההתפתחות של כלכלת הרשת. ההבנה תעזור לזהות פרויקטים להשקעה. תעשיית האינטרנט משנה צורה ככל שהמהפכה הטכנולוגית מתפתחת ומה שהתחיל, בשנות ה-60 של המאה שעברה, כפרויקט לשיפור העברת אינפורמציה באקדמיה ובצבא והחל לחדור לכלכלה המסורתית בשנות ה-90 הופך, בשל התקדמות המהפכה והתמזגותה לכלכלה המסורתית, למנוע הצמיחה הכלכלי הגדול בהיסטוריה שתורם גם להרחבת הצריכה, גם לחדשנות והתייעלות התעשייה וגם למיתון האינפלציה.
הכל התחיל באוניברסיטת MIT מגאון מחשבים דאז בשם Joseph Licklider שבשנת 1962 פרסם עבודה בשם "Intergalactic Computer Network" שבה תיאר במדויק את ההתפתחות העתידית של האינטרנט, כולל אגב את טכנולוגיית הענן. האיש הבין שאפשרות העברת מידע בין מחשבים תשנה את הכלכלה. המחקר נכתב בדיוק בתקופה של תקצובי ענק בתחום שאישר הנשיא אייזנהאואר בעקבות שילוח ספוטניק 1, ע"י רוסיה ב-1957 לחלל. הנשיא נבהל מהטכנולוגיה הסובייטית והעביר את התקציב על מנת "לפתוח רשת התקשורת בין מחשבים כנגד אימפריית הרשע". הוחל אז למעשה בבניית תשתית לשימוש עסקי/צבאי ברשת מה שמשך חברות פרטיות (IBM והיוליט פאקארד למשל) להיכנס לתחום.
ב-1970 הצליחה חברת Network Working Group לצאת עם הפרוטוקול הסטנדרטי הראשון לשת"פ בין מחשבי ובסוף 1971 החלה לפעול רשת המחשבים הראשונה שחיברה את 15 מרכזי האקדמיה המובילים בארה"ב. היה צריך עוד גאון שיתאים הפרוטוקול לעתידו בעולם העסקי וזה היה Rober Kahn שפיתח את ה-TCP/IP Internet network protocol ולאחר מכן, ב-1972, את ה-open-architecture networking ואו אז החל האינטרנט להשפיע על הכלכלה כולה.
בין שנות השבעים לתשעים התגבשה הקונספציה העסקית (במיוחד חלק הדוקומנטציה שקשורה בהפעלה) מחד והתשתית הטכנולוגית מאידך ומי שרוצה להתעמק שייגש לאתרים: "היכל התהילה של האינטרנט" ו-"חברת האינטרנט".
ב-1985 כינס המשקיע דן לינץ' סמינר ל-250 מנהלים מובילים בנושא התאמת הפרוטוקולים של הרשת לתחום העסקי וה-TCP/IP מתחיל להיות מאומץ כפרוטוקול שיוביל המעבר למסחור. עוד כעשר שנים עברו עד שב-1995 העביר ה-Federal Networking Council את ההגדרות שאפשרו ההפעלה של מערכת אינפורמציה גלובלית שאפשרה התחברות גלובלית באמצעות מערכת כתובות מבוססת פרוטוקול ((IP והדבר גרם להתפתחות שני דברים "גדולים". הראשון התפתחות של תעשיות תשתיות ותכנה חדשות והשני, שהתפתח כתוצאה מהבנת הפוטנציאל של הראשון, תקופת הדוט.קום בוול סטריט. וול סטריט הבינה היטב את המשמעות של ההתפתחויות באינטרנט ויצרה חלום סביב הנושא, מ-B2B ו-C2C ועד לפוטנציאל השינוי שתביא הרשת בכל תחומי החיים, במיוחד בבריאות שם העברת האינפורמציה ואחסונה ישנו כליל את עולם הרפואה.
כל הסיבות שהביאו להתנפחות ההערכות המטורפת של 2000 בוול סטריט החלו להתממש עסקית/כלכלית שנים לאחר מכן, בתוך כדי (אבל ללא קשר) משבר 2008, השקת האייפון הצביעה על העתיד לבוא. חברות הטכנולוגיה שהגיעו ב-2000 לערכי חלל על חלומות מממשות מאז תחילת העשור השני של המאה את אותם חלומות (מי שמשווה את בועת 2000 לשיאי 2017 אינו יודע על מה הוא מדבר).
תעשיות נישה
התמזגות תעשיית הרשת לתוך הכלכלה המסורתית החלה לייצר גלים של נישות תעשייתיות חדשות. חברות כמו אמאזון ופייסבוק, שנוסדו ב-1994וב-2004 והיום מובילות ההכנסות בתחומיהן, נוסדו על בסיס התקדמות המהפכה הטכנולוגית והתקדמות ההתמזגות שלה לכלכלה המסורתית. משקיעים חכמים הבינו היטב, ב-2000, את הפוטנציאל שהציגה אמאזון, פוטנציאל אין סופי לקמעונות הרשת ולכן שילמו עבור המניה בהערכות דמיוניות ממש. מה שהם לא העריכו נכון היה הזמן שייקח לבזוס לעשות זאת כי ב-2000 (בעיקר בשל התלהבות המדיה, מדעני האקדמיה ויכולות שיווק המניות של בזוס) הם האמינו שהמעבר לקמעונות הרשת נמצא מעבר לפינה.
מדוע ילדי מיראבילס (ICQ, זוכרים?) או AOL הענקית, שרכשה אותה ב-1998, לא הצליחו לממש הצלחה כפי שעשתה זאת פייסבוק בעשור השני של המאה? כי ל-ICQ (או ל-AOL הענקית) לא היו התנאים (התשתית הטכנולוגית) שהיו לזוקרברג ב-2004-8 ולבטח לא חלמו עדיין כיצד יחברו את המשתמשים להכנסות, האפשרויות הללו החלו להפוך ריאליות רק תוך כדי ולאחר משבר 2008 כאשר נתנה מהפכת הטכנולוגיה את הכילים הדרושים (האפליקציות) לעשות זאת. הגל האחרון של כלכלת האינטרנט הוא ההתפתחות של טכנולוגיות הענן וה-IOT (שהענן היא חלק ממנו).
על הענן להזכירכם דיבר Licklider כבר ב-1962 והאינטרנט של הדברים נולד בשנות השמונים אבל התמזגות טכנולוגיות אלו לכלכלת המיינסטרים מתחילה למעשה רק לאחרונה. ההשפעה שיש לשתי טכנולוגיות אלו על התקדמות מהפכת הטכנולוגיה ועל הכלכלה והגלובליזציה רק בתחילתה והתקדמות מיזוגן לבטח תייצר גלים נוספים שימשיכו לקדם את תעשיית הרשת.
הבעיה של המשקיע שמחפש "מנצחות" בתעשיית האינטרנט היא היכן להתרכז? יש אין ספור אפשרויות מ-AMZN ו-FB דרך CSCO, ARMH ו-INTC עד לחברות התכנה SAP, MSFT ו-ORCL. הדעה שלנו היא ש"תעשיית ה-IOT" (שעדיין קשה לתחום אותה במדויק), היא מקום ההשקעה המעניין לעתיד. למה? כי על הפלטפורמה הזו תתקדם המהפכה כולה ומי שלא "יתחבר" יישאר מאחור. השתלבות מערכות ה-IOT בתעשייה ובמסחר, תחייב, לפי קבוצת המחקר הטכנולוגי גארטנר, ייצור והתאמה של עד ל-300 מיליארד "התקני חיבור", תלוי בהתקדמות ההשתלבות מה שיגרור מחזור של 300 מיליארד דולרים כבר ב-2020.
קבוצת המחקר של מאקינזי טוענת שרק שוק הייעוץ להתחברות ל-IOT לבדו יגיע, ב-2020 ל-3.7 מיליארד וג'ון צ'מברס, היו"ר לשעבר של סיסקו, מדבר על "תעשיה שתגלגל 19 טריליון דולרים". כלומר, מהפכת הטכנולוגיה, בדיוק כפי שייצרה את האיפון, הרובוטיקה, האנרגיה האלטרנטיבית או את התפלת המים מציגה לפני המשקיע עוד התפתחות חדשה שהפוטנציאל שלה עצום אז איך "תופסים טרמפ" על הדבר הזה?
אתר ה-computerworlduk בדק את תהליך האדפטציה של ה-IOT בתעשיית האנרגיה הבריטית שנכנסה להשקעות בתחום. "למי פונה סקטור כזה כשמנהליו מאמינים שה-IOT ישנה עבורם את מגרש הפעילות?". הסתבר שהאיגוד האנרגיה הבריטי הסתמך על 21 חברות שנשכרו לייעץ בנושא ולא מפתיע שמדובר בענקיות הטכנולוגיה דווקא. החברות הבאות השתתפו בייעוץ: (SAP (תכנה), GE (שמובילה ב-IOT לתעשייה), חברת Rolls-Royce המובילה במנועים, ARMH (תשתיות), BOSCHLTD (הסימול לענקית התעשייה הגרמנית Bosch), חברת CSCO, ענקית "החיבור בין מכונה למכונה" Ingenu הפרטית מקליפורניה שהוקמה ב-2008 לחיבור בין מפעלי תעשייה לאינטרנט, חברת שירותי הרשת של AMZN, חברת שירותי האנרגיה הבריטית Centrica, AT&T (התאמת התקשורת), DELL, פוג'יטסו גלובל, GOOG, HPE, IBM, INTC, MSFT, ORCL, QCOM, CRM וסמסונג.
נושא ההשקעה בתחום מטריד מאוד את וול סטריט. יש מומחים שטוענים שצריך להתרכז ביצרני אפליקציות. באמת? באיזה? מצד אחד יש הענקיות שהוזכרו, SAP, ORCL, MSFT ומן הצד השני נכנסות חברות סטארט אפ חדשות כמו פטריות לשוק (בעיקר הודיות). באוניברסיטת הרווארד (שם חקרו את השאלה עבור בתי השקעה גדולים) טוענים שהדרך הטובה להשקעה ב-IOT היא לבחור נציגות מהתחומים הבאים: מחשבים, מוליכים למחצה, תכנה ואפליקציות ושירותי רשת, אבל איזה?
מה אנחנו למדים מכל זה? שקשה מאוד לבחור מניות מנצחות. יש כמה סלים וקרנות כמו הסל הגלובלי ל-IOT, ה-SNSR, שהגיע לשוק בסוף 2016 ומאז הניב כ-22%. אלא שזה בדיוק מה שהניב הסל הטכנולוגי של ה-S&P, ה-XLK או סל הטכנולוגיה הגלובלי IXN. הדעה שלנו? בנושא ה-IOT צריך המשקיע ההגיוני וארוך הטווח להתרכז בסלי הטכנולוגיה הגדולים, עדיף הגלובליים פשוט כי אין דרך לקבוע "מנצחות" ואסור להישאר בחוץ. הבעיה? רוב מניות ה-IOT למיניהן מוערכות גבוה לטעמינו אז כפי שפתחנו בהתחלת הכתבה כדאי להמתין לתיקונים.
תגובות לכתבה(86):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 35.
  מחכים
  אנונימי 21/08/2017 12:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תענוג לקרא, מחכים ומלמד יישר כח
  סגור
 • 34.
  איזה כתבה מצויינת
  עופר כהן 19/08/2017 14:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה שלמה.
  סגור
 • 33.
  סלים
  אסף 16/08/2017 14:10
  הגב לתגובה זו
  1 3
  שלמה היקר, רוצה להודות לך על הטורים המרתקים. עוד סיבה לחכות לימי חמישי:) מבקש לדעת למה אתה ממליץ רק על XLK,XLF וכדו' ולא על תחליפיים, לדוגמא: סלי VANGUARD. תודה רבה
  סגור
 • ממליץ על XLF, XLK ???
  שלמה גרינברג 16/08/2017 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית הסלים הללו מייצגים אך ורק מניות בסקטור הספציפי שנסחרות ב S&P 500 ואני משתמש בהם כדוגמה בלבד (אתה מתכוון כנראה ל XLV לא XLF אבל זה לא משנה). אתה יודע כמה סלים וקרנות טכנולוגיים יש?, למעלה מ 83 סלים ולמעלה מ 60 קרנות שכולם מכילים, פחות או יותר, את המניות שב XLK וכך זה גם לגבי XLF או XLV וכ"א מ 11 סלי הסקטור של ה S&P. למה לא שאלת לגבי סלי הטכנולוגיה של פידליטי או ג'נוס או בלאקרוק?
  סגור
 • 32.
  ביוונדקס
  חנני 16/08/2017 06:28
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה דעתך על המנייה כהשקעה לכמה שנים האם יש לה פוטינציאל מעניין ברמת המחירים במסחר בארץ.תודה
  סגור
 • חברים יקרים, מספיק
  שלמה גרינברג 16/08/2017 09:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מדובר בהשקעת חלום שעליה עניתי מספר פעמים. פוטנציאל ברור שיש וזו אך ורק השקעה "לכמה שנים" (הרבה ) אבל לא יותר מאחוז קטנטן בתיק ולצד עוד 10-12 כמותה.
  סגור
 • חבר'ה תרגיעו עם חברות כלום ושום דבר
  BVXV 16/08/2017 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיש מארוריהם "סיפור" שאפשר "להתעלף" רק ממנו. בסהכ אתה קונה כרטיס חיש גד. אדם לא אמור להתרגש כשהוא מפסיד את כול כספו בכרטיס חיש גד. נראה לכה שלשלמה יש תשובה לשאלה הזו - כול מה שהוא יכול להגיד לכה זו מילה אחת "חלום" ויש דוגמה לחברה קרוב קרוב שכבר קיבלה אישור FDA והמשקיעים אוכלים ממנה חצץ. חברת בריינסוויי שכבר שנים יש לה אישור מלא מלא לרפא דיכאון עמיד לתרופות בעזרת הקסדה. - למה הם לא מצליחים לייצר הכנסות של מאות מיליוני דולרים ורק צפים מעל המים.
  סגור
 • 31.
  klac
  ג ו זוננה 15/08/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם KLAC משתלבת בתחום של ה- IOT? אשמח לדעת מה אתה חושב עליה המימוש האחרון שהיה בחברה עושה רושם שיצר הזדמנות כניסה מעניינת בייחוד לאור העובדה שהחברה מעלה תחזיות ומעדכנת שהביקוש למצורים הוא חזק ועוד יגדל בהמשך
  סגור
 • KLA-Tencor
  שלמה גרינברג 15/08/2017 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מת החברה, בזמנו בקרתי רבות במפעל ביוקנעם ומכיר המוצרים. אכן חברה מצוינת אבל איני עוקב מקרוב. אני מניח שהם משתתפים ב IOT כמו רוב חברות המוליכים למחצה. המספרים שם מצויינים וגם המניה מתנהגת יפה (טוב יותר מטאור) אין ספק שהביקוש למוצרים יגדל.
  סגור
 • 30.
  ARMH נמכרה ליפנים
  עובד ARM 15/08/2017 10:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר אינה נסחרת באופן עצמאי, אלא כחלק מSOFTBANK היפנית(SFTBY).
  סגור
 • טען עוד
 • אכן
  שלמה גרינברג 15/08/2017 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואם תפשפש תמצא כתבה על סופטבנק ורכישת ARM
  סגור
 • 29.
  טליט
  משקיע 15/08/2017 07:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עם כל הרעש והבלגן טליט אחת החברות המצלחות בתחום(עוזי כץ עשה עבודה מדהימה,חבל עליו)חוזה עם טסלה.אשמח עם תתיחס
  סגור
 • צודק, נסחרת בלונדון, בהזדמנות נעשה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/08/2017 11:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • לא רק טסלה
  הזדמנות 16/08/2017 12:21
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הם מוכרים גם לאוודי בקרוב כל רכב יהיה מחובר לייצרן 24/7 עם הטכנולגיה של טליט
  סגור
 • 28.
  קים הנמושה-בסוף אפילו קפצון לא הוציא (נהיה רכיכה)
  רע-לי הראלי הזה 14/08/2017 23:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פלא שהדרום קוריאנים לא רצו לרוקן את כול הסופרים ממזון.
  סגור
 • סבלנות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/08/2017 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  לדעתך האם יש מצב שחברת תרופות תקנה את טבע תודה (ל"ת)
  yyyy 14/08/2017 20:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • או שכן או שלא
  שלמה גרינברג 15/08/2017 11:05
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בגדול יהיה קשה לדעתי לחברה גלובלית גדולה לנהל את טבע כפי שהיא ומסיבות שונות. יש גופים ישראלים שיכולים לנסות ויש אולי שיציעו לרכוש חלקים אבל בסה"כ זו לא נראית לי אופציה.
  סגור
 • 26.
  Buy SKYY (ל"ת)
  Moses 14/08/2017 17:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 25.
  שלמה - חסרה אבן דרך משמעותית מאוד
  יוסף - באר שבע 14/08/2017 09:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלום שלמה, בתיאור שלך את התפתחות הרשת חסרה אבן דרך משמעותית. בתחילת שנות התשעים, טים ברנס לי המציא את ה Web. בשנה שעברה הוא קיבל על כך את פרס טיורינג. הוא המציא את פרוטוקול http ש"יושב" על TCP אותו תיארת היטב. ואז, רק אחרי המצאת הווב, קרה ה בום הגדול.
  סגור
 • טים ברנרס לי
  שלמה גרינברג 14/08/2017 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק ואפילו היה בכתבה אלא שמפאת אורך הספור הייתי חייב לחתוך והוא מהנחתכים
  סגור
 • 24.
  swks
  ג ו זוננה 14/08/2017 08:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה מה דעתך על swks? נכנסת יותר ויותר לתחום של IOT ועושה הרושם שלמרות העליה הגדולה שם עדיין החברה מתומחרת זול בעיה עיקרית שרוב ההכנסות נכון להיום מגיעות מאפל ואם זו תחליט להפסיק להתקשר עם החברה היא תצנח בפרעות
  סגור
 • Skyworks Solutions
  שלמה גרינברג 14/08/2017 09:33
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זו אחת מקבוצת החברות שמתמחה בפתוח IP לתקשורת (די בדומה ל CEVA אבל לא בדיוק) ומתחרה בכמה ענקיות כמו QCOM (מאז רכשה את NXP, ) Analog Devices, AVAGO TECHNOLOGIES ושכמותן. שאלה כמו "שרוב ההכנסות נכון להיום מגיעות מאפל ואם זו תחליט להפסיק להתקשר עם החברה היא תצנח בפרעות " מתאימה כמעט לכול חברה שהיא קבלנית משנה לגדולות אבל, כפי שאתה יכול לראות בהתנהגות המניה המשקיעים אינם חוששים מכך.
  סגור
 • 23.
  שלמה, הכתבות שלך נפלאות אחת, אחת
  Yaronsng 13/08/2017 18:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מחכה לכל כתבה בקוצר רוח. גם מרתק, גם מקצועי וגם משכיל. אתה הדובדבן של ביזפורטל!!!
  סגור
 • 22.
  ויגודמן וטבע
  נתון שהושמט 13/08/2017 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בכתבה של אבי טיומקין בגלובס על טבע מ 10 לאוגוסט (כפי שנפלה טבע כך עלולה לקרוס גם כלכלת ישראל).. הוא מביא נתון מדהים - וזה שויגודמן היה דירקטור בטבע במשך 5 שנים (מ 2009 עד שמונה למנכל ב 2014). כלומר כבר לא איזה עבם שהוצנח מבחוץ אלה אחד שהיה חשוף לכול הנתונים, דוחות פרזנטציות לגבי התחום במשך תקופה ארוכה.
  סגור
 • נתון מדהים ? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2017 13:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  רדהיל במציר הנמוך אי פעם
  רמי 13/08/2017 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רדהיל חברת חלום.אם להכנס מבחינת מחירים זה עכשיו 8.3$ למניה. מה דעתך על החברה(לא המניה) והאם הפוטנציאל קיים מה מפספסים המשקיעים במניה?תודה רבה
  סגור
 • הפוטנציאל קיים
  שלמה גרינברג 13/08/2017 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 2
  והמשקיעים לא מפספסים כלום. מפעם לפעם, כשצצות שמועות על הצלחות בניסיונות או שמועות על רכישה המניה, כמו כול מניית חלום במקרה כזה, עולה אלא שלאחר זמן מה המניה יורדת. במחירה הנוכחי, הערכה של 148 מיליון אינה נמוכה כלכלית אבל הפוטנציאל שם ונקווה שיצליחו, יש להם צנרת יפה של תרופות בפתוח. האנליסטים שמכסים אותה אוהבים את הפוטנציאל .
  סגור
 • לפחות הם גייסו 38 מיליון דולר בדצמבר- לא ינקנקו המשקיעי
  RDHL 13/08/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאחר ביטול הנפקה קודמת: רדהיל גייסה 38 מיליון ד'; המניה נפלה 10% לפני כחודש וחצי ביטלה רדהיל הנפקה בה ביקשה לגייס 25 מיליון דולר במחיר של 11 דולר למניה, עקב חוסר ביקוש. בקופתה של רדהיל היו נכון לסוף הרבעון השלישי כ-40 מיליון דולר, שהיו מספיקים לה לדבריה לכשנה וחצי, כך שהגיוס לא היה דחוף לה. אולם, החברה מנהלת כיום מספר רב של ניסויים קליניים במקביל, כך שצרכי המזומן שלה עשויים לצמוח בשנים הבאות. כמו כן, החברה הצהירה בעבר כי היא עשויה להגדיל את הפורטפוליו שלה באמצעות רכישה, וייתכן כי החליטה לחדש את ניסיונות ההנפקה תוך זמן קצר משום שהיא זקוקה למזומן לצורך זה. לחלופין, ייתכן שהחברה העדיפה לא לקחת סיכון ולגייס לפני שמגיעות תוצאות קליניות מהותיות, אשר תמיד ישנו סיכוי שיהיו גם שליליות. בשנה הקרובה מצפה החברה לכמה אבני דרך מרכזיות: תוצאות ביניים מניסוי יעילות בטיפול במחלת קרוהן ברבעון הראשון של 2017; תוצאות שלב III בגסטרואנטריטיס (קלקול קיבה) עד אמצע 2017; תוצאות שלב II במעי רגיז עד אמצע 2017; והגשה מחודשת של הבקשה לאישור שיווק התרופה לטיפול במיגרנה במהלך 2017.
  סגור
 • תודה על התגובות. מעניין. (ל"ת)
  רמי 13/08/2017 15:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  שלמה מדוע אתה מתעלם מ RADA
  משה 13/08/2017 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדוע אן התייחסות לדוח של RADA ?? שנת 2017 נרשמה כשנת המהפך והמניה מגיבה בהתאם ( עלייה של 400 אחוז מהתחתית )
  סגור
 • ראשית התיחסתי
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וכשיהיה משהו קונקרטי אתייחס שוב
  סגור
 • 19.
  על השקעה בaol לא חשבתי! (ל"ת)
  אתה גאון.. 13/08/2017 09:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  מקריאת התגובות כאן נראה שיצאת עם אישיות " נרקסיסתית "
  רק עצה קטנה 13/08/2017 07:44
  הגב לתגובה זו
  3 6
  אני ואני ואפסי עוד ...... גם בגילך עדין לא מאוחר לשפר את התנהגותך . כן.....כן,, הצנון בא ללמד את הגנן.... תרצה או לא תרצה גם הצנון יודע מה טוב לו יותר מהגנן.......
  סגור
 • אז לא יכולת להתאפק וחזרת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תרגיע חבר. קורא ונהנה לרוב. ולעיתים פחות ולעיתים לא..
  למר שלמה מאיציק 13/08/2017 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אכתוב בשמי או דרגתי או הכינוי במידה וארצה "להזיק או להועיל"...מאז מאז שביקשת...ממש אני לא מגיב ולא נמצא בין השורות..קביעתך מלמעלה כללית וגורפת ולצערך לא באת לדג הנכון..מאחל לך בריאות והצלחות.
  סגור
 • תתבייש חוצפן - ככה אתה כותב לאדם שסביר שמתקרב לגיל 80
  ויכול להיות הסבא שלך 13/08/2017 09:15
  הגב לתגובה זו
  10 0
  חתיכת זבל - במקום להגיד תודה על המאמרים המדהימים שהוא תורם לנו ממקצו ומזמנו.
  סגור
 • עכשיו אני מרוצה
  רק עצה קטנה 13/08/2017 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סוף סוף קופצים הצעירים להגנת המבוגרים בחברה , עכשיו אני מתמלא שוב בגאווה ישראלית . כנראה מישהו היה צריך לעשות את זה תמשיכו כך ....עבודה טובה מאוד..
  סגור
 • נשמע שיש לך עבר כואב
  מוטי 14/08/2017 00:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מסרים סמויים בינך ובין שלמה .שלמה אני לא מכיר אותך הרבה זמן, אבל כנראה שאתה היסטוריה לא קטנה לחלק מהמשקיעים . מעניין..
  סגור
 • מחאה על דיון מכוער ולא ראוי מצידו של הקורא"רק עצה קטנה"
  einatcn 13/08/2017 20:01
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כקוראת ותיקה של שלמה גרינברג אני חשה תודה על השקעת זמנו וידיעותיו עבורינו הקוראים, כולנו מורוווחים רבות מכך. תגובת הקורא איננה ביקורת לטעמי אלא הערות פוגעניות תמיד ישנה האפשרות פשוט לא להשתתף.תודה
  סגור
 • פתחת את הדלת לדיון עינייני לכן אני אענה לך
  (-: 14/08/2017 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  התגובה שלי באה כמחאה על תרבות הדיון והלך הרוח הציבורי , שנובע מה לעשות גם בטוקבקים שיש להם השפעה סמוייה על הציבור . לידיעתך אני קורא את כתביו של שלמה ואני מאוד מאוד מעריך את הפרספקטיבה שלו.......אז אולי הוא טעה עם טבע היי מה לעשות אנחנו סה"כ בני אדם... אבל עד עכשיו לא השתתפתי בדיונים ורק הקשבתי ......החלטתי לשים לכם מראה מול העינים שתראו איך תרבות הדיון כאן התדרדרה ..... כנראה צריך לעשות מעשים שלילים עלמנת להוציא ממכם את החיובי.....
  סגור
 • 17.
  כתבה מעניינת באמת אבל לדעתי לייחס Joseph Licklider
  שי 13/08/2017 07:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  את עניין העננים של היום זה לא כל כך נכון. בהתחלה לפני עידן הPC התפישה היתה של מחשוב מרכזי שאנשים מתחברים אליו. התוכנות והדאטה יושבים על מחשבים מרכזיים ולמשתמשי הקצה יש תחנות עבודה חלשות ואז באה מיקרוסופט ושינתה את התפישה בגלל שהם רצו למכור מערכות הפעלה חזקות למשתמשי הקצה. אבל למעשה ה"קרב" בין מחשוב מרכזי לתחנות עבודה חזקות אף פעם לא נגמר והיום יש גם וגם. אבל עניין הענן זה מעבר למחשוב מרכזי, כי מחשוב מרכזי היה קיים מההתחלה. הענן מאפשר לנצל את המשאבים של המחשוב המרכזי בצורה יעילה בהרבה ממחשוב מרכזי וגם לאפשר גדילה קלה יותר לתוכנות שרצות על השרתים. בקיצור נראה לי אבל אני לא בטוח שהוא דיבר על מחשוב מרכזי ולא על עננים. 2. IOT ועננים זה שני דברים לא קשורים. כן העננים מאפשרים ל IOT להתפתח טוב יותר כי הם הגלגול המודרני של מרכזי שרתים בימיינו אבל גם לפני העננים IOT היה יכול לפרוח אם החומרות של ה IOT היו זולות כמו היום. היום להוסיף למכשיר כלשהו חומרה שמאפשרת חיבוריות לאינטרנט עולה סדר גודל של דולר. זה כמו חומרות ה GPS ו וג'יירוסקופים שבעקבות מהפכת האייפון שהביאו לעולם רחפנים זולים
  סגור
 • כדאי שתבדוק את טענותיך
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "בקיצור נראה לי אבל אני לא בטוח שהוא דיבר על מחשוב מרכזי ולא על עננים" אם אינך בטוח תבדוק בעבודתו " IOT ועננים זה שני דברים לא קשורים" ואתה ממשיך, "כן העננים מאפשרים ל IOT להתפתח טוב יותר ", תחליט. ומה הקשר לחומרה?
  סגור
 • הבהרה
  שי 13/08/2017 22:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התכוונתי שהוא דיבר על מחשוב מרכזי, אבל לא על עננים. בטעות כתבתי שהוא לא דיבר על מחשוב מרכזי. קצת גדול עלי לקרוא את כל עבודותיו וחשבתי שאתה יכול להבהיר את הנושא. חומרה זה 50% מ IOT ועיקר המגבלה שהיתה לתחום הזה אחרי שהאינטרנט נהיה מאוד זמין. רק בזכות הסמארטפונים שהורידו את מחירי החומרה להתחברות לאינטרנט אלחוטי ה IOT נהיה זול. העננים זה רק בונוס לעניין ה IOT אבל לא משהו שבלעדיו היתה בעיה לעשות IOT. ושוב הכתבה באמת מעניינת.
  סגור
 • "עננים זה רק בונוס". אתה מוזמן לבדוק ממה אמזון עושה את
  ארז 20/08/2017 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוב הרווח. רמז: לא ממכירות.
  סגור
 • שי אתה קשקשן גדול גדול (ל"ת)
  בנצי 13/08/2017 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  התיקון היחיד
  אריאל 12/08/2017 22:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בינתיים התיקון היחיד שיש לנו זה ה"תיקון הכללי"
  סגור
 • 15.
  שלמה, מה דעתך על AMD לטווח ארוך. תודה (ל"ת)
  ארתור 12/08/2017 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  זהירות המפולת בפתח להיות זהירים (ל"ת)
  יואל 12/08/2017 19:23
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • אם היה לי שקל על כל אמירה כזו.
  כגן 17/08/2017 11:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • 13.
  מפתחת חיסון נגד קרינה ממשלת ארה"ב תומכת בה
  פלוריסטים 12/08/2017 16:06
  הגב לתגובה זו
  6 0
  וגם ישראל נתנה מענק. כמו שביונדווקס זינקה ככה פלוריסטים צריכה להיות בשער 800 מינימום .
  סגור
 • מפתחת מזה שנים
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם וכאשר תראה הצלחה המשקיעים בהחלט ישמחו והמניה תגיב.
  סגור
 • מה הקשר
  מוטא 12/08/2017 20:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ביונדווקס מפתחת תרופה למשהו שקיים ושקורה כל הזמן, סוגים שונים של שפעת, ואילו פיתוח נגד קרינה שזה דבר חשוב אבל מתי זה קרה קורה?!
  סגור
 • זהירות שלא תחטוף "קרינה" מהדוחות שיתפרסמו בקרוב
  חברת פח 12/08/2017 20:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חברת פח שמשלמת משכורות ותגמול מניות במיליונים למספר מצומצם של מנהלים בלי הצדקה.
  סגור
 • 12.
  פה ושם גם ה"גאונים" כושלים
  טבע בבת עיניך שלומה 12/08/2017 15:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  וכאן אתה מערבב אותנו טהופכנו לפסיכים כמטט מושלמים או בעצם כמו שאתה כותה אתם הופכים אותנו לאהבלים ואכן בקודם של המכתב לבן של..ראיתי את הצעירים שנעלבו תופסים גובה ונותנים לך מנה אחת אלפיים ממש לא מתאים לאדם כמוך אך ליכלכת קשות טבע הייתה אצלך אז יותר גדולה ומדוברת מאשר אפלל היום
  סגור
 • נ.ב
  טבע בבת עייניך 12/08/2017 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בינואר שהוא המליץ בפרוש ואילו לחץ להיכנס המחירים היו על המדרון מנשיא אבל גם מעת ההמלצה זה נחתך לשניים. אני מקווה שיפורסמו ויפסיקו לערבב אותנו וזה סותר את זה שאתה איש טוב ובדרך כלל מביא דברים יפים
  סגור
 • כתבתי בכתבה הקודמת על המכתב
  טבע בבת עייניך 12/08/2017 19:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לבן של הורביץ והבאתי ציטוט אחד לאחד שבו גרינברג בכתבה ב13.01.17 ממליץ בפרוש על טבע ומציע ומהיר סימוכין להיכנס לטבע שעמדה אז 12.500 ..כמובן שהשמיטו את תגובתי כי היא מוכיחה בפרוש את דעתו והמלצותיו של שלמה במשך המון שנים כולל מנשיא וכל הדרך מטה. יש ציטוט מלא שהעתקתי ואיני מוכן לקבל שקרים. ואם יצאת אי פעם אז למה עכשיו אתה מודיע לנו וחוץ מזה אם יצאת לפני 7 שנים ממש לא נוגעת לשיא שהיה 72 דולר או 24.000. לא תוכל להכחיש חביבי הכל כתוב בשימך. גם גדולים טועמים אפשר לתפוש בעכוזם ואל תספר סיפורים ועוד בשם אנחנו
  סגור
 • רק הערה אחת לשטויות
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  על יציאתי כתבתי באפריל 2010 ולפחות 5-6 פעמים לאחר מכן בכתבות על סלים רפואיים.
  סגור
 • 11.
  המחירים שם כבר יקרים כמו מחירי הדירות בישראל מסוכן לקנו (ל"ת)
  אין הצדקה כלכלית 12/08/2017 15:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  תיקון
  עידן 12/08/2017 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  היי שלמה,לפי דעתך לאחר תיקון של כמה אחוזים בשווקים פחות או יותר יהיה כדאי שוב להכנ לשוק? מתי אפשר לומר שהשוק כבר לא יקר מידי?
  סגור
 • התיקון
  מוטי 14/08/2017 00:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התיקון יקרה כשכמעט כולם יהיו בשוק, כשתשמע את השכן שלך שאין לו מושג מה זה שוק ההון והוא פתאום מדבר איתך על מניות .אז תדע שהתיקון מגיע או יותר נכון שזה הזמן לצאת .נכון לעכשיו הריבית בשוק היא אפס או קרובה לזה, אין אלטרנטיבות להשקעה ולכן זה לא יקרה מהר .ואם יקרה אז יהיה תיקון קטן ולא רציני .זאת דעתי .
  סגור
 • ל-10 ככול שעובר הזמן עוד כמוך נשברים ומכניסים סכומי
  עתק למניות 12/08/2017 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן כבר חודשים ארוכים אין תיקון חד של יותר ממספר אחוזים בודדים. שלא לדבר על שורטישטים שמפסידים כספים, נשברים וקונים את המניות על מנת להתכסות. אנחנו בשיא עונת הדוחות - היו לא מעט טרגרים שיכלו ליצור תיקון בעקבות הדוחות של חברות ענק.
  סגור
 • נו ומה זה שור למה ששאלתי? לא חידשת שום דבר (ל"ת)
  עידן 12/08/2017 23:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  יצאת מהתחת עם העקשנות שלך להשמיט את ה"א הידיעה. גולם!!! (ל"ת)
  יוסי 12/08/2017 13:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • אם תכתוש את האוויל במכתש... בעלי, לא תסור מעליו איוולתו (ל"ת)
  משלי כז כב 13/08/2017 11:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כבר העירו לו על כך. הוא נועץ, כנראה, באנשי וול סטריט... (ל"ת)
  עמוס 13/08/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • זה טיבם של עמי ארצות: הם משתבחים בבוּרוּתָם. (ל"ת)
  יעל 13/08/2017 07:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  לשלומה כך כתבתי אז אז וטחנת אותי
  טבע בבת עייניך 12/08/2017 13:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ראה תגובה בסוף התגובות בכתבה על מכתב להורביץ ששם לצערי אתה מתעמת עם הכותבים. אבל מה שהעלתי שם בסוף התגובות והערכה/המלצה לקנות בביטחה בשער 13.500 נקודות אי אפשר למחוק כי זה כתוב. אז בו נחליט בדיוק מה לעשות..לקנות למכור לקזז. לדעתי טבע בדיעבד היא הפלופ הגדול ביותר שהייתה לנו מאז ומעולם.
  סגור
 • תחליט, 13,500 או 12,500
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתחזק הרושם שלא קראת וספגת הפסד כבד בטבע אבל אלו החיים בבורסה
  סגור
 • 7.
  שלמה לא "יעצת" לרכוש מניות בר-סטרנס ימים לפני שפשט רגל? (ל"ת)
  כלכלן, 2008 12/08/2017 11:23
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • בטח שיעצתי וגם את אנרון ואחרות מסוגן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הפיגור של ה-FAKE NEWS ושביזפורטל משווק:
  כלכלן 12/08/2017 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 5
  "הדעה שלנו היא ש"תעשיית ה-IOT" (שעדיין קשה לתחום אותה במדויק), היא מקום ההשקעה המעניין לעתיד. למה? כי על הפלטפורמה הזו תתקדם המהפכה כולה ומי שלא "יתחבר" יישאר מאחור." ........איזה משפט מפגר! .....הכסף הוא איפה שיש פרסום, ולא מעיל חורף שמחובר לאינטרנט עם כרטיס-רשת סיני ב- 1$ ואפליקציית חינם.
  סגור
 • 5.
  שלמה, כתבה נהדרת. שאלה-אפרופו ענקיות אינטרנט, מה דעתך
  ראובן 12/08/2017 08:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  על BAIDU ? תודה מראש.
  סגור
 • לא עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 13/08/2017 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  HACK
  משקיע מתחיל 11/08/2017 08:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלום שלמה, כרגיל תודה על הטור. יש אפשרות לשמוע את התיחסותך לרמת התימחור של ה-HACK? בניגוד לנסדק הסל לא הגיע לרמת השיא. האם גם סל זה ברמת תימחור גבוה לדעתך? תודה ושבת שלום.
  סגור
 • hack-אין דיבידנד, ויש בה יותר מדי "חברות חלום"
  ראובן 12/08/2017 08:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • סייבר
  ע 11/08/2017 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכאל שלום , יש המלצה על מניות סייבר ?
  סגור
 • כתבתי אין ספור על HACK, נא לחפש
  שלמה גרינברג 11/08/2017 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רמות תימחור של סלים קשורה ישירות ברמות התימחור של האחזקות, במיוחד המובילות. ב HACK 10 מניות בתוך סך של 25 אחזקות "שוקלות כמעט % 40 מהסל. עצתי שתלך לאתר מהסוג של http://portfolios.morningstar.com/fund/holdings?t=HACK®ion=usa&culture=en-US שהוא אמין מאוד ותבדוק בעצמך.
  סגור
 • 3.
  מכוניות אוטונומיות
  einatcn 11/08/2017 08:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלום שלמה כתבה מענינת ונותנת יידע. תודה. האם ישנה תעודת סל המשקיעה בתחום המכוניות האוטונומיות? תודה
  סגור
 • עדיין לא כי אין מכוניות כאלו בפועל
  שלמה גרינברג 11/08/2017 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סלי רובוטיקה ו AI מכילים, בד"כ את כול החברות שפועלות בתחום.
  סגור
 • 2.
  אשמח אם תרחיב בנושא תקרת החוב המתקרבת, ומחיר הכסף
  משיח הכסף הזול הלך? 11/08/2017 00:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפי מה שאני קורא, התקופה הזאת תושפע יותר מנתוני המקרו, מאשר מהריווחיות של החברות עצמן.
  סגור
 • לזה צריך מאמר שלם ואולי נעשה זאת
  שלמה גרינברג 11/08/2017 09:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אין ספק שנתוני המקרו חשובים שהרי רווחי החברות "תלויים" בהם
  סגור
 • 1.
  מלחמה תביא להרס סיאול ולמכה לכלכלה העולמית
  לתת שתי סטירות? 10/08/2017 19:05
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סין תהיה זו שתרוויח משיתוק התעשיה הדרום קוריאנית (ואולי גם של יפן)...אבל מנגד, היא תוצף במיליוני קוריאנים רעבים, שלך תדע איך לטפל בהם.
  סגור
 • אף אחד לא "ירוויחח" אבל
  שלמה גרינברג 11/08/2017 09:39
  הגב לתגובה זו
  18 1
  מזה 62 שנים מנסה ארה"ב לספק רצונה של צפון קוריאה ע"מ להגיע להסכם. הם קבלו מיליארדי דולרים, ציוד חקלאי בלי סוף וכול מה שבקשו, חפש והאזן היטב לנאום קלינטון בתחילת שנות ה 90 לאחר ההסכם עם האבא של הפסיכופת הנוכחי. הגיע הזמן שהעולם יבין שלסינים אין שום השפעה בדיוק כפי שלאף אחד לא הייתה השפעה על היטלר או על סאדם חוסיין. כעת יש לו טילים בליסטים. מה אתה חושב שהוא ידרוש כעת? והאמן לי שבשיקול סיכון/סיכוי מול ארה"ב, הסיכון שיצליח להרים טיל אחד אפילו מול קוריאה הדרומית, נמוך לעומת הסיכון שימשיך. למה שלא תיסע לצפון קוריאה (הם מקבלים ישראלים בזרועות פתוחות משום מה) ותראה בעצמך מול מי העולם עומד. לבסוף "הצלחה" של הצפון תהווה איתות נהדר לאייטולוןת.
  סגור
 • איך אמר דונלד דק על קים באפריל האחרון
  smart cookie 10/08/2017 19:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקרוב הסינים ירגיעו את הרוחות ואז נקבל את האם אמא של כול הרליז - כי נמנעה מלחמה שהיתה הורסת את כלכלת העולם.... Trump: Kim Jong-un is a ‘pretty smart cookie US president Donald Trump calls North Korean leader Kim Jong-un ‘a pretty smart cookie’ for being able to hold on to power after taking over the reclusive Asian nation at a young age
  סגור
 • ןזה אומר מה?? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/08/2017 09:28
  הגב לתגובה זו
  10 1
  סגור