אפל פרצה לשיא - האם קיים עוד אפסייד במניה?

 |  (2)
אפל החברה הגדולה במונחי שוק פרסמה בשבוע שעבר דוחות רווח והגיע הזמן לצלול מעט לדוחות ולנסות להבין האם קיים עוד אפסייד למשקיעים לרכוש את המניה גם כשהיא מתומחרת בשיא כל הזמנים.
אפל  APPLE +1.44% APPLE 207.48 +1.44% APPLE סגירה:0 פתיחה:204.43 גבוה:207.75 נמוך:203.9 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  הכתה את תחזיות האנליסטים בכל הקשור לרווחים ולהכנסות בוול סטריט ברבעון האחרון. הכנסות החברה הסתכמו ב-45.41 מיליארד דולר לעומת 42.36 מיליארד דולר בשנה שעברה. החברה רשמה רווח נקי בסך 8.72 מיליארד דולר לעומת רווח של 7.8 מיליארד דולר לפני שנה. הרווח למניה הסתכם ב-1.67 דולר לעומת רווח של 1.42 דולר בתקופה המקבילה הקודמת.
יתרה מזאת, ההנהלה צופה כי ההכנסות ברבעון הקרוב יהיו בין 49 ל-52 מיליארד דולר - זאת בהשוואה לטובה לעומת תחזיות האנליסטים ל-49.1 מיליארד דולר בהכנסות לפני ההכרזה.
המשקיעים ללא ספק מרוצים מאוד מדוח הרווחים האחרון של אפל, המניה נסחרת בשיאים היסטוריים, והאנליסטים נותנים תשומת לב רבה למודולי ה-iPhone 8 הקרובים  וכיצד הם יכולים ליצור הזדמנויות צמיחה חדשות עבור אפל.
גורמים אלה הם ללא ספק חשובים. עם זאת, התכנית לרכישת מניות ולהגדלת הרכישות לדבר שאין לזלזל בחשיבותו בכל הקשור למחיר המניה. 
בשיחת המשקיעים שלאחר פרסום הדוחות הודיעה אפל כי ההנהלה קיבלה אישור מהדירקטוריון להגדלה של 50 מיליארד דולר!!  לתכנית רכישת המניות של החברה, ובכך הרחיבה את מסגרת הזמן של התכנית בארבעה רבעונים נוספים .
 
החברה הגדילה את הסכום הנדרש לתכנית הרכישות ל-210 מיליארד דולר מרמה של 175 מיליארד דולר שהודיעה לפני שנה, כאשר גם בשורת הדיבידנדים החברה הודיעה על הגדלת שיעור הדיבידנד ב10% ל-63 סנט למניה לרבעון.
 
שיעור תשואת הדיבידנד השנתי של אפל עומד על 1.61ֵֵ% כאשר שיעור החלוקה מהרווח עומד על 26%. מה שאומר שהנהלת החברה בוחרת חד משמעית להעדיף רכישה חוזרת של מניות מאשר לחלק אותו ישירות למשקיעים באמצעות דיבידנד. זהו צעד נדיר וחסר תקדים בשוק המניות שכן החברה פשוטו כמשמעו חושבת שמחיר המניה מתומחר בחסר מהותי שהיא מוכנה לרכוש מניות גם בשיאים חדשים, אני מזכיר לכולם כי מחיר מניית אפל זינק מתחילת השנה ב-36% .
רק כדי לסבר את האוזן ברבעון האחרון לבדה החזירה אפל 11.7 מיליארד דולר למשקיעים באמצעות דיבידנדים וקניות חוזרות. על פי ההנהלה, התוכנית החדשה להון תשקיע סך כולל מצטבר של 300 מיליארד דולר מאז תחילת התוכנית  עד סוף מרץ 2019.
 
אפל החלה להחזיר הון לבעלי המניות באמצעות רכישת מניות באוגוסט 2012. באותו זמן, מחיר המניה היה תנודתי למדי כאשר המחיר נע בין 51-86 דולר ב-2013-2012, שווי השוק נע בטווח של 350 מיליארד דולר ל-550 מיליארד דולר.
במהלך חמש השנים האחרונות אפל הפחיתה את כמות המניות לציבור ביותר מ-20%, והמניות צברו יותר מ-80% לעומת התקופה, כך שרכישות חוזרות נעשו במחירים נמוכים ונוחים, והמשקיעים באפל נהנו מהותית מאותן רכישות.
 
האם מניות אפל מתומחרות באופן אטרקטיבי?
מניות אפל צברו מעל 35% בשנה האחרונה, כך המשקיעים עשויים לתהות האם רכישות חוזרות של מניות עדיין הגיוניות ברמות השווי הנוכחי. חשוב להבין, כי ההערכה אם להשוות את מחיר המניה לעומת מדדים בסיסיים כגון רווחים ותזרימי מזומנים, ולבחון את הערכת המחיר לבד לא ממש יספרו לנו הרבה על הערכות צופות פני עתיד.
 
מצורפת טבלה שלוקחת את חברות הטכנולוגיה הגדולות שנסחרות במכפילים סבירים. כאשר מסתכלים על מכפילים כמו הPEG (מחיר המניה לחלק צמיחת הרווחים)  ואת מחיר תזרים המזומנים החופשי, אפל יוצאת כמניה הזולה ביותר בקבוצה. באופן דומה, רק סיסקו ואינטל זולות יותר מאשר אפל על בסיס מחיר לרווחים (אך לא בשאר היחסים).

חוץ מזה, שווי יחסי צריך להיות מפורש בהקשר רחב, כזה שגם רואה את הביצועים הבסיסיים וציפיות להמשך. בדוחות האחרונים אפל הציגה תחזיות למכירות חזקות לרבעון הקרוב, ואנליסטים בוול-סטריט מגדילים את יעדי המחיר שלהם ואת תחזיות הצמיחה של החברה. כאשר הציפיות לרווחים עולות, מחיר המניה בדרך כלל נע באותו כיוון.
מצרף כאן תרשים שמסכם את כלל המלצות האנליסטים נכון לכרגע באפל (קרדיט לזאקס):
לסיכום, חברות שמתגמלות את המשקיעים בדיבידנדים שהולכים וגוברים כאשר אחוז הדיבידנד מהרווח נמוך ב-50% מסך כל הרווח וקניות חוזרות במחירי שוק משתנים לאורך תקופה ארוכה נוטות להכות את השוק לאורך השנים, ואפל מתגמלת למשקיעים כמויות עצומות של מזומנים. בנוסף, המניה היא במחיר סביר למדי כפי שהסתכלנו על ההשוואה לחברות מתחרות, וזאת אם משקללים את ציפיות הצמיחה הגדלים לאחר פרסום דוח הרווחים האחרון. ניתן להסיק כי אפל ממוצבת היטב עבור תשואות אטרקטיביות גם בעתיד הנראה לעין.
הכותב הוא מוטי כהן, יועץ בשירות האיתותים של אלומות ואנליסט שווקים חו"ל מטעם בורסה גרף 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  נהנה לקרוא אותך כל שבוע מחדש !
  דור 08/08/2017 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כותב בטעם ולא מתלהם . ענייני וכנה . תמשיך ככה
  סגור
 • 1.
  חברה מספר 1 (ל"ת)
  ערן 06/08/2017 21:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור