הסיפור של המניה שטסה 125% השנה מול שלל המלצות 'מכירה'

 |  (76)
מה יכול המשקיע ההגיוני לעשות בין הכותרות לאנליסטים? נביא את אפל (סימול: AAPL) ואת Lumber Liquidators (סימול: LL) כדוגמאות. 6 אנליסטים מכובדים מיהרו אתמול להעניק המלצת קניה לאפל. 5 מתוכם היו בהמלצות Hold או Sell בין פברואר ליוני שנה שעברה כשהמניה ירדה לסביבות ה-90-93 דולר. האם בתוך 12 שעות הספיקו ששת המכובדים לעבור בדקדקנות על הדוחות, ללמוד את ההנחיות ואת מצב השוק על מנת לשנות המלצות?? ראינו כמה מהם גם במהלך 2013 כשהמניה ירדה ל-55 דולר טוענים שאפל הגיעה אז לסוף דרכה.
מילא האנליסטים אבל התקשורת? הכותרות? הזלזול במשקיע ההגיוני מגיע לשיאים חדשים והקשר בין התקשורת למציאות ולעובדות נעלם ממזמן. בעצם טוב שכך כי למשקיע ההגיוני לטווח הארוך ניתנת ההזדמנות לבדוק כל נתון ומידע בעצמו ובעזרת הכותרות  לגבש דעה במה לא להשקיע. אפל אגב וכפי שכתבנו ב-2012, עדיין מייצגת, מבחינה מאזנית ועסקית, את החברה החזקה בעולם, אפילו אם המכירות בסין בירידה (שהפעם לא החרידה את המשקיעים כפי שעשתה ב-2012 וללא סיבה).
מילא אפל אבל מה עם LL? בתגובה לתוצאות הרבעון השני "שהדהימו" את המומחים והשורטיסטים, עלתה LL שלשום ב-36% ל-33.6 דולרים, זאת לאחר שמאז סוף 2013 אבדה 90% מערכה. הסיפור של LL מול האנליסטים והכותרות מדהים. החברה, שהובילה בארה"ב בתחום ריצוף העץ וב-2013 הגיעה לשיאי הערכה של 120 דולר המניה, החלה להתדרדר בעקבות חקירות שנפתחו נגדה בנוגע לטיב המוצר והפגיעה ביערות שבהם שוכן הנמר הסיבירי (שהעלתה חמתם של נאמני הסביבה). אם צרות אלו לא הספיקו הרי שבתחילת 2015 בישרו הכותרות שהנדל"ן האמריקאי עומד שוב לפני משבר "נוסח 2008 ויותר" מה שגרם לנפילות בסקטור כולו (RWR כדוגמה ירד בין ינואר לספטמבר 2015 ב-20%) ו-LL נחתה, בסוף 2015, על 12 דולרים.
מישהו שלח לנו שאילתה אז לגבי החברה ובהכירנו אותה ואת הצלחות העבר שלה, בדקנו הנושא לעומק ועשינו עליה כתבה. המסקנה שלנו הייתה שלמרות מקהלת הפרשנים/אנליסטים שהוציאו גזר דינה של החברה למוות נוצר מצב מעניין לאותם משקיעים, עם נפש ספקולטיבית, שמוכנים לצלול לבדיקה ובהנחה שמשבר נדל"ן אינו מאיים באמת על ארה"ב. לכאלו, כך הסברנו, יתגלה שאם החקירות יסתברו שלא כצעקתה החברה ובעקבותיה המניה יחזרו. בין סוף 2015 לתחילת השנה המשיכה לדשדש לחוצה בין "שורטיסטים של כותרות" לבין  המלצות שליליות של האנליסטים שעד אמצע מאי השנה המליצו ב "החזק" או "מכירה" (בסוף יולי השנה יצא האתר evergreencaller.com בכתבה שלפיה כול הסימנים מראים שהכיוון הוא מטה). אבל מי שעקב ברצינות ראה בברור שמצב החברה הולך ומשתפר ותחום הנדל"ן פורח.
במאי השנה החלו לפתע האנליסטים לשנות המלצות ל"קניה". הם לא עשו זאת בגלל בדיקות מעמיקות אלא בגלל ששמו לב שמתחילת 2017 התחילה העלייה במניה לתפוס תאוצה ועד למאי הוסיפה לערכה 100%. מי שגרם לעליות ומי שאסף לאורך 2016 היו אותם משקיעי טווח ארוך הגיוניים שבדקו את החברה לעומק והבינו שהמעוות תוקן (כמעט כל הבעיות המשפטיות הסתיימו בתחילת 2016), שריצוף בעץ פורח, שהחברה חוזרת לאיתנה ושהעתיד אינו מבטיח "חזרה ל-2008", ההפך. הרבעון השני של 2017 שפורסם השבוע מאשר את הנחת המשקיעים הנ"ל ומצביע בוודאות שהחברה חוזרת לעצמה, המכירות עלו בעצמה והחברה עברה לרווחים.
הקונצנזוס, שערב פרסום הדו"ח היה על הפסד של 6 סנט למניה, "הופתע" לגלות שהתוצאה בפועל הייתה רווח של 16 סנט. האנליסטים Seth Sigman ו-Kieran McGrath מקרדיט סוויס, שבאמצע אפריל האחרון יצאו עם המלצת Hold והורידו מחיר המטרה מ-32 ל-22 דולר, "הסבירו" מה קרה כאן. "מגיע הקרדיט להנהלה על ההתקדמות המרשימה", כתבו, "שהרי מדובר ביותר מסתם turnaround". רבותי האנליסטים, "ה-turnaround" התחיל בתחילת 2016.
המקרים הנ"ל ועוד רבים כמותם מוכיחים לקוראים שחשוב שיקבלו החלטות השקעה (קניה וגם מכירה) בעצמם וזה קל יחסית כי האינפורמציה העובדתית נמצאת כולה על הרשת. כשהרשת מתמלאת בכותרות שמבטיחות את פירוקה, התרסקותה והיעלמותה של GE למשל תבדקו מדוע. למי שלא מוכן לבצע בדיקות בעצמו אנחנו מציעים שישקיע רק בסלים וקרנות.
 
אורמת (סימול: ORA) עולה בעוד מדרגה ובוול סטריט מתחילים להשגיח: לפני שנתמקד בחברה אין מנוס מלבכות את העובדה שבדומה לכל התרומות הגדולות האחרות שתרמה ישראל לתעשייה/כלכלה הגלובלית, מהחקלאות והמים ועד לתעשיות הביטחוניות, האופנה, התוכנה, המוליכים למחצה ועוד, גם טכנולוגיות הפקת האנרגיה הגיאותרמית של אורמת, על קנייניה הרוחניים המרובים, עוברת, למעשה, לידיים זרות, הפעם ליפן. אומרים לנו חברים שאין מה לדאוג, זרם היצירה הטכנולוגית בישראל ימשיך לעד, הלוואי. לנו נראה שמדינה, שמטפחת תרבות האקזיט ושמוותרת למנפנפי הצ'קים השמנים, על אוצרות הידע שלה, צריכה לפשפש במעשיה שהרי אם תשאלו את כל אלו שהשתלטו על הקניין הרוחני הישראלי, מהשמוטי ועד הדיסק און קי, נטפים, תנובה ומוביליי, הם יגידו לכם שהדבר שהכי הפליא אותם זה נזיד העדשים שבעבורו הסכימו הישראלים לוותר על הפוטנציאל המסחרי של ה-IP שפיתחו.
העובדה היא שלמרות הידע העצום שפותח בישראל ושהוביל לכמה מההצלחות המסחריות הגדולות בעולם רק חברה ציבורית גדולה אחת "על באמת" יצאה מישראל, טבע, וגם זו אם לא תמהר למצוא לעצמה מנהל ראוי (וגם כמה דירקטורים רציניים) תדרדר.
אורמת טכנולוגיות עוסקת בהקמה ותפעול של תחנות כוח הפועלות על אנרגיה גאותרמית. כמו כן, מייצרת החברה ציוד לייצור חשמל וציוד עזר. כתבנו על אורמת מספר פעמים מאז נכנסה פימי לחברה, ב-2012 וגם הסברנו את התרומה הגדולה שהביאה פימי לחברה גם מהבחינה העסקית וגם בצד הניהולי כשהביאה למינוי המנכ"ל ומנהל הכספים. פימי, למעשה, העלתה את החברה, שהוקמה לפני 52 שנים כחברה לייצור טורבינות ע"י צמד היזמים המדהים יהודית ולוסיאן ברוניצקי, על הגשר להצלחה העסקית הגלובלית ועזרה למעשה לייצר את המצב שלמעשה "עודד" את היפנים לקנות שליטה. אם לבחון מבחינת עתיד החברה ופוטנציאל ההצלחה שלה, המכירה של הברוניצקים ופימי ליפנים היא צעד נכון. השליטה עוברת לחברה גלובלית גדולה ובעלת עצמה כספית ושיווקית שבעזרתה תוכל אורמת להמשיך ולשגשג. כניסתה של אוריקס מחייבת לכן התייחסות נוספת כי נוצר מצב חדש והפוטנציאל גדל משמעותית.
מהו תחום הפעילות? מדובר בחברה בינלאומית בתחום יצירת אנרגיה וחשמל באמצעות אנרגיה גיאותרמית. אורמת מעצבת, מפתחת, בונה ומפעילה מפעלים לצורך כך וכן משחזרת/מתאמת מפעלים קיימים והיא הגדולה בתחום. בנוסף מעצבת החברה ומקימה מפעלים וציוד להפקה שאותם היא מוכרת לאחרים. אורמת היא החברה היחידה שפועלת וורטיקלית בתחום שכול שלבי הייצור והפיתוח בבעלותה ובעלת הניסיון המעשי הארוך ביותר בתעשייה מה שנותן לה יתרון יחסי גדול.
אנרגיה גיאותרמית מהווה חלק זעיר ביותר בתוך מערך אספקת האנרגיה הגלובלי. אנרגיה גאותרמית, אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית ביחד תורמות 1.4% מסך האנרגיה בעולם. 81.5% מאספקת האנרגיה בעולם באים מנפט (31.8), פחם (28.1) וגז (21.6). 4% באים מאנרגיה גרעינית,  ו-13.4% מגיע מאנרגיה אלטרנטיבית שמתחלקת כדלקמן: ביו פיול ואנרגיה מפסולת מספקים 9.5%, אנרגיה מתנודת מים מספקת 2.5% והשאר (גיאותרמית, סולארית, רוח וגלי ים), 1.4%. (סקר מצוין על המצב בתחום תמצאו באתר Renewables.
התחום הגיאותרמי כולו מגלגל כ-80 מיליארד דולרים ועל פי המחקר האחרון שהוציאה באפריל השנה, קבוצת Global Market Insights, היקף הפעילות תגיע ל-130 מיליארד דולרים עד 2024. בהתחשב במהירות הצמיחה של התחום, בהתקדמות המהפכה הטכנולוגית שהופכת אותו לכדאי בהשוואה למקורות אחרים והביקוש הגדל לאנרגיה נקייה ומעמדה הנוכחי של אורמת אפשר להאמין שהפוטנציאל שעומד בפני החברה, שסיימה את 2016 עם הכנסות של 662.6 מיליון דולרים, גדול מאוד ומזכיר לנו את סוף שנות ה-80 אז החלה טבע את מסעה לכיבוש התחום הגנרי שאז היה בחיתוליו. יש כאן סיפור גדול שכמעט כולו תלוי בניהול.
2016 הייתה שנה מצוינת לחברה ומכל הבחינות. המאזן חזק ההכנסות, ממשיכות לגדול כאשר יותר ויותר נכסי השקעה נכנסים למעגל המכירות. צבר ההזמנות גדל וכך גם היעילות שאפשר לראות בהתפתחות הדוחות.  "אורמת", מסכם המנכ"ל יצחק אנגל, "ממוצבת היטב להמשך ההצלחה גם ב-2017 ומעבר לכך". אנגל אגב החל להוביל החברה ביולי 2014 והגיע מואריפון לאחר ששימש כמנכ"ל ליפמן אלקטרוניקה שנרכשה בזמנו ע"י ואריפון. אנגל הגיע לחברה כחלק מתהליך ההבראה שיזמה קבוצת פימי שנכנסה כבעלת מניות מובילה בחברה ב-2012 כאמור.
אורמת סיימה את 2009 עם מכירות של 415.1 מיליון דולרים, רווח תפעולי של 68.8 מיליון ורווח נקי של 68.5 מיליון או 1.51 דולר למניה, סיימה את 2016 עם מכירות, רווח תפעולי ונקי של 662.6, 201.9 ו- 101.5 מיליון בהתאמה ורווח למניה של 1.87 כאשר הקונצנזוס ל 2017 הוא על רווח למניה של 2.17. שישה אנליסטים ממליצים בקניה (האחרון הוא Cowen  עם מחיר יעד של 67 דולר) כאשר מחיר היעד בקונצנזוס הוא 65.43 דולר. מכפיל 2016 של 31.7 וחזוי ל-2017, של 22 פעם עשירים משהו אבל נובעים מקצב העלייה המתחזק של המניה בשנתיים האחרונות (למעלה מ % 100) גם בגלל השיפור המשמעותי בדוחות אבל לא פחות מהצטרפות משקיעי ערך (מריו גאבלי ביניהם) שמבינים את ההתפתחויות בתחום האנרגיה ומעבירים כספים לתחום האנרגיה האלטרנטיבית.
ההצטרפות של אוריקס (סימול: IX) חשובה מאוד כאמור ולא פחות חשובה בוול סטריט.  אוריקס היא חברה יפנית שמגדירה עצמה כחברת שירותים פיננסיים שעיסוקיה מתפשטים על תחומים רבים ביניהם השקעות  בתחומי הסביבה והאנרגיה. ההצטרפות תעזור לאורמת בצד הפיננסי, השיווקי והניהולי. אוריקס רכשה 22.1% מהחברה מפימי ומשפחת ברוניצקי (7,202,646 ו-3,323,482 בהתאמה לפי 57 דולר המניה). אוריקס, בינתיים, ממנה 3 דירקטורים (מתוך 9) שיחליפו את נציגי פימי והמשפחה ביניהם Todd Freeland שגם יהיה יו"ר מועצת המנהלים החדש. האיש מנהל את חטיבות האנרגיה והשירותים הכלכליים של אוריקס ואחראי על תחומי האנרגיה החילופית, ניהול פסולת ושינוע אנרגיה, אדם בעל רקע עסקי ופיננסי ארוך ועשיר.
ויש עוד "תרומה" פוטנציאלית מעניינת של אוריקס, קרנות הדג' רבות וחזקות, מהגדולות בעולם, מעורבות בחברה היפנית, ביניהן קרן רנסאנס וקרן ביילארד שמחפשות פרויקטים מעניינים כול הזמן והאמינו לנו שהם כבר בודקים את אורמת. אם לוקחים בחשבון את כול הפוטנציאל החיובי שהוזכר אז ההצעה שלנו, כמו שכתבנו ב-2012 רק בהדגשת יתר, בתיקון המתקרב תתחילו לאסוף ולא צריך למהר כי מדובר בתהליך שרק מתחיל. כדאי לעיין בכתבה של בחור צעיר בשם Ian Dyer.
תגובות לכתבה(76):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  ביונדווקס
  יוסף 07/08/2017 19:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם תוכל לחוות דיעה על החברה,התקדמותה ומחיר המנייה..המון תודה
  סגור
 • חלום (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/08/2017 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יוסף - תפנים שעברת "החתמה" כמו אפרוח של אווזה
  אתה אפרוח 08/08/2017 15:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כידוע אם תראה לאפרוח של אווזה אפילו מקל של מטאטא ישר בלידה - האפרוח יזהה את המטאטא כאימו. ככה אתה (לא אישית) - מתוך אלפי חברות ביו שאפשר "להתעלף" מהסיפור סביבם - בסהכ עברת "החתמה". מקווה עבורך שלא שמת שם סכומים רציניים. ושוב פעם, זה לא אישי. יש בלי סוף כמוך.
  סגור
 • 26.
  WMT TGT החזירו את כול הנפילה מאמצע יוני
  מדהים 07/08/2017 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעקבות עסקת AMZN-WFM לעומת זה COST KR עדיין רחוקות מהערכים שלפני העסקה.
  סגור
 • זה אשר הסברתי בקשר לוולמארט
  שלמה גרינברג 08/08/2017 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשירדה על הודעת אמזון
  סגור
 • 25.
  anika
  ג ו זוננה 06/08/2017 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום בעבר שאלתי אותך על החברה הזו, נראה כי לאחרונה מתחילים לקצור את הפירות של האסטרטגיה שהתוותה ההנהלה ההכנסות והרווחים גדלים והם נמצאים בישורת האחרונה לקראת קבלת אישור FDA לתרופות שלהן (שבשלב זה משווקות באירופה קנדה ולאחרונה חתמו חוזה גם בהודו) יש לך דעה בעניין של החברה הזו? האם אתה צופה רכישה אפשרית שלה? אשמח לשמוע את דעתך תודה מראש
  סגור
 • אכן, לכן המניה עולה מתחילת השנה
  שלמה גרינברג 06/08/2017 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יחד עם זאת "ישורת האחרונה לקראת קבלת אישור FDA ", היא אחת הסיבות לעליות ואם לא יקבלו תיווצר בעיה. איני יודע איך "צופים רכישות". איני עוקב מקרוב על חברות ציוד רפואי קטנות, יש אין ספור כאלו.
  סגור
 • 24.
  רדהיל רדהיל
  מיקי 06/08/2017 15:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה לדעתך יש לרדהיל מקום בנבחרת החלומות? יש שם פוטנציאל לטווח ארוך או שעד שיגיע הטווח הארוך לא תשאר חברה בקצב שריפת המזומנים והניסויים?תודה רבה
  סגור
 • האמת? אין לי כוח לענות שוב על החברה
  שלמה גרינברג 06/08/2017 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת חלום רחוק וגם מה שאתה כותב על הטווח הארוך צריך להילקח בחשבון בכול חברת חלום
  סגור
 • 23.
  סאפיינס
  טמיר 06/08/2017 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מדוע סאפיינס נעצרה השנה ?קרה משהו מהותי ? תודה
  סגור
 • טען עוד
 • ראה תשובתי ל 22 דומה
  שלמה גרינברג 06/08/2017 16:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה הרגילה של רוב החברות הישראליות שיש להן מוצר/'ים מובילים, אינן מסוגלות לפרוץ במכירות
  סגור
 • 22.
  לא על טבע
  אפי 06/08/2017 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון טבע בוערת ,אבל הייתי רוצה להפנות זרקור לחברה ישראלית קטנה אך מובילה בתחומה -סרגון. ראינו אותה בשנה האחרונה מטפסת לגבהים כדי ליפול עמוק. האם אלה הכותרות עליהם אתה מרבה לדבר או הביזנס. אשמח לקרוא את דעתך.
  סגור
 • סרגון. מובילה בתחומה?
  שלמה גרינברג 06/08/2017 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא בדיוק אבל במהלך 2016 החלה החברה להציג עליות במכירות, רווח תפעולי ועברה מהפסדים לרווחיות מה שגרם למניה לעלות. בא הרבעון הראשון של 2017 והכול התהפך, המכירות ירדו, הרווח התפעולי ירד חדות והחברה עברה להפסד. מן הראוי שלפני ששאלת היית מגלה זאת. צריך להמתין לפרסום הרבעון השני בקרוב ואז לראות מה קורה ואיך הגעת לחברה מובילה?
  סגור
 • CRNT הלם ואימה
  shock and owe 06/08/2017 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחר יום שני, 7 לאוגוסט - דוחות לפני תחילת המסחר.
  סגור
 • 21.
  רובוטיקה ואינטליגנציה מלאכותית
  avigad47 06/08/2017 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית תמיד מעניין לקרא וללמוד. אשמח לקרא דעתך בנושא AI ורובוטיקה , האם יש ETF יעודי שעוסק מהשקעה בחברות רלבנטיות
  סגור
 • אשמח לקבל הקישור (ל"ת)
  avigad47 08/08/2017 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כתבתי ארוכות, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/08/2017 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  קוואלקום
  פרי נדלן 05/08/2017 21:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרובה לנמוך של ה3-4 שנים האחרונות סביב 50$. דיבידנד בסוף אוגוסט 4.3% ומכפיל 17. מצד שני יורדת בהכנסות וברווחים. שלמה דעתך על qcom
  סגור
 • QCOM
  שלמה גרינברג 06/08/2017 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינה עסקית ומאזנית החברה במצב מצוין שאפילו הולך ומשתפר והדוחות, במיוחד האחרון, מצביעים על כך. הבעיות הן בעיקר מכיוון אפל, סין והרגולטורים באירופה. אלו בעיות שעלולות להסתיים הקנסות גדולים ובתחרות גוברת אבל לדעתי לא בפגיעה בחברה. האנליסטים מעדיפים להיות זהירים ולכן הם ממתינים למרות המכפיל, הדיווידנד והרווחיות. בסוף יולי נתנה וולס פארגו המלצת קניה ואולי זה מסמל שינוי בגישה (שהרי הבעיה הגדולה היא עם אפל וכבר הכול שם ברור). מקרים דומים עברו על ISRG ועל EW ונראה לי שגם כאן המהומה תסתיים בלא כלום.
  סגור
 • דיבידנד=טיארה (להפסיד 40 אחוז בשביל דיבידנד ?)
  מדיבידנד תעשה טיארה 06/08/2017 10:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  די עם החרטה של דיבידנד. זה מתאים לתקופה אחרת שבה מניות רק עלו ועלו. על ה 4 אחוז (שנתי) דיבידנד ממשלת ארצות הברית לוקחת 25 אחוז מס (גם אם אתה מופסד על המניה תשלם את המס). המניה ירדה 19 אחוז מתחילת השנה מה שאומר שבקצב הזה ההפסד השנתי יהיה 40 אחוז. לא אומר שהמחיר כן או לא אטרקטיבי - פשוט להגיד "דיבידנד" כאשר מחזיקי המניה מפסידים כסף בארגזים במניה הזו זה לא לעניין.
  סגור
 • 19.
  נראה לי שנכון להיום יותר בטוח להשקיע
  אסף 05/08/2017 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב VRXמאשר ב TEVA
  סגור
 • למה VRX ?
  שלמה גרינברג 06/08/2017 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינת "בטוח" המשקיע ההגיוני צריך להיזהר בשני המקרים אבל אין שום דמיון מלבד הירידות במניות.
  סגור
 • 18.
  שלמה אתה מכיר את טבע הכי טוב מכולם באתרים בארץ
  ישראל 05/08/2017 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי את מה שרשמת למטה. אבקש אם תוכל לאור המצב להכיו טור מיוחד עליה על מצבה היום ואיך אתה רואה אותה בעתיד בתרחישים אופטימים ופסימיים רק אתה תוכל לתת לנו חוות דעת ולא המלצה עליה
  סגור
 • טבע
  שלמה גרינברג 06/08/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כתבתי קטע קצר לגבי מהו הפתרון היחיד שיעצור ההתדרדרות וזה יתפרסם היום. בגדול, אין שום סיבה שטבע (החברה, לא המניה) "תתרסק", "תיעלם" ועוד כאלו תיאורים מטופשים. טבע היא החברה המובילה בתחום הגנרי שכרגע סובל אומנם מבעיות פוליטיות בארה"ב אבל זה עדיין התחום החשוב ביותר לעתיד הרפואה ולטבע הצנרת המובילה בתחום. הצעות הנאנליסטים להתרכז בתרופות מיוחדות כמו הקופקסון מעליבה את האינטליגנציה, שטות. טבע עדיין חברה רווחית והחוב שכולם מדברים עליו אינו "גדול עליה", אפילו יותר הזדמנות במצב הנוכחי. לטבע יש בעיה אחת גדולה מאז שעזב הורוביץ ז"ל, ניהול. מבנה ההון של טבע הוא כזה שבעלי המניות (במיוחד אלרגן וכמה מוסדיים) יכולים לכפות שינוי מהיר בהנהלה ובמועצת המנהלים. בלי שינוי כזה ההתדרדרות עלולה להפוך למומנטום שאז יסכן את החברה על באמת. נקווה שמישהו (ויש לא מעט שמתבוננים ומתכננים) יפעל בנקודה הזו.
  סגור
 • 17.
  פרדוקס האנליסטים
  אנליסט אנליסטים 05/08/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחד בתחילת המאמר אתה מבקר את האנליסטים הבכירים, ככאלה שמושפעים עמוקות מתנודות השוק ומתרבות הכותרות. ומאידך בסוף הכתבה אתה מציג אותם כראייה לחוזקתה של אורמת.... פרדוקס? אולי אפשר לוותר על שילובם בטקסט.
  סגור
 • אכן, יש צדק בדבריך
  שלמה גרינברג 05/08/2017 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק שכחתי לציין ההבדל בין sell side analysts לבין buy side analysts
  סגור
 • 16.
  מה עם בבת עיניך טבע?
  חיימון 05/08/2017 01:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שלמה, אל תתעצבן... אבל זו שאלה מתבקשת, לא?
  סגור
 • אהבל- הוא כתב כבר לפני שנים לא לגעת בטבע
  טיפש 05/08/2017 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ולהעדיף תעודת סל
  סגור
 • בבת עיניך?
  שלמה גרינברג 05/08/2017 09:35
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מאז תחילת 2010, אז פרסמתי הכתבה לפיה מכרתי את כול אחזקותי בטבע ועברתי ל XLV והסברתי הסיבות לכך (מספר פעמים מאז חיימון. רק שאתה שואל כיוון שהתעקשת להישאר עם מניית העם) היא אינה בבת עיני. למעשה, שום מניה אינה בבת עיני ומעולם לא הייתה, למה שאתעצבן?
  סגור
 • 15.
  תודה שלמה, כמו תמיד מעולה. ושאלה לגבי אורמת
  איחטיאנדר 04/08/2017 18:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בכתבה הקודמת ציינת שהיא בתהליכי יציאה ממשבר (כמו GE). עכשיו, לגבי GE זה מובן, הטורנארואנד מאוד נראה לעין. אבל למה לדעתך זה עדיין המצב באורמת? נראה שהחבר'ה מתומחרת לא בזול, נקנתה ע"י חברת אחזקות גדולה. אז למה לדעתך אנחנו רק באמצע התהליך בה?
  סגור
 • גם ge יקרה. לא רק אורמת (ל"ת)
  Spencer 05/08/2017 21:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הסבר
  שלמה גרינברג 05/08/2017 09:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תחילה חזור לכתבה וקרא בעיון. קטע שלם מדבר על מצב האנרגיה הגאותרמית והעתיד. אורמת מובילה תחום זה. זה לא סתם חברת אחזקות שנכנסה אלא חברה עם רקורד תמיכה מצוין בחברות בהן היא מושקעת, שיכולה לתת לאורמת הגיבוי הדרוש להמשך הצמיחה. זו גם חברה שוול סטריט וקרנותיה עוקבים אחריה. כעת תחשוב למה הפוטנציאל לאורמת גדול.
  סגור
 • 14.
  מי הן החברות האלה?
  עמי 04/08/2017 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פטרבורג מנכ"ל טבע טוען קנייניות התרופות בארה"ב עברו תהליך של קונסולידציה הפכו לענקיות - וכך כוח המיקוח שלהן מול יצרניות התרופות ובהן טבע הולך וגדל (כלומר הן מצליחות להשיג הנחות משמעותיות). אולי החברות הנ"ל שוות השקעה. מי הן? תודה מראש!
  סגור
 • אגב, האיש צודק אבל אם זה חלק מהנימוקים
  שלמה גרינברג 04/08/2017 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלו לירידות של טבע הוא טועה בגדול.
  סגור
 • המובילות הן CVS , WBA, RAD, TGT ו WMT (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 17:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 13.
  בהמשך לנשאל קודם
  רנן 04/08/2017 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך פיזור ב4 etf עדיף על השקעה ב1 spy .גם מבחינת התשואה וגם מבחינת הסיכוןתודה רבה
  סגור
 • מדוע שלא תבדוק לבד? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 17:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  שלמה אשמח לדעתך
  המתחיל 04/08/2017 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תיק שבנוי מ4 etf.אחד מים, אחד טכנולוגיה, אחד סייבר, אחד רפואה. מחפש בגדול 6-8 אחוזי תשואה בממוצע לעשור הקרובתודה רבה
  סגור
 • תמשיך לחפש בגוגל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 17:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 11.
  מדוע RWR מדשדש מתחילת השנה אם הנדל"ן פורח? (ל"ת)
  משה 04/08/2017 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • RWR
  שלמה גרינברג 04/08/2017 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא מדשדש כי בקיץ שעבר הגיע לשיא כול הזמנים ומאז קרנות הנדל"ן, כמו IYR או VOQ מדשדשות וזו תופעה די אופנתית לתחום שבתקופות גיאות בבורסה מפגר בד"כ אחרי הסקטורים האחרים.
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  משה 05/08/2017 07:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  שלמה. מתי נדע שזה אתה עונה ולא מתחזה? (ל"ת)
  מאיר 04/08/2017 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • אני מגיב בשמי המלא ואם מישהו כותב בשמי אני מעיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  כיף לקרוא, תודה.
  מייק 04/08/2017 06:37
  הגב לתגובה זו
  9 0
  .
  סגור
 • 8.
  SODA
  עמי 04/08/2017 00:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתמול למרות דו""ח מצויין ועתיד לא רע בכלל, ירדה חזק. החלטתי לרכוש, היום תיקנה מעבר למצופה, לכן בניגוד לאופי שלי, מימשתי הכל.
  סגור
 • שמח עבורך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  סתם קטנוני אבל
  אבי3 03/08/2017 22:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם צ'ק פוינט לא נחשבת הצלחה על באמת?חוץ מיזה עוד כתבה נפלאה מבית שלמה גרינברג, הכותב הגדול ביותר שיצא לי לקרוא בנושא כלכלה.
  סגור
 • הצלחה גדולה
  שלמה גרינברג 04/08/2017 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואני מחזיק ממנה מזה שנים (בקבוצה המובילה מאז 2009 ) ולדעתי תמשיך להוביל אבל כשאני כותב על חברה ציבורית גדולה אחת "על באמת" אני מתכוון ל"גדולה באמת במונחים גלובליים". מכירות של פחות משני מיליארד וערך שוק של 17.6 מיליארד זה לא בקטגוריה.
  סגור
 • ודאי שהיא נחשבת הצלחה על באמת.
  מייק 04/08/2017 06:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם המציאו את הפיירוול (!).
  סגור
 • הבנתי, תודה (: (ל"ת)
  אבי3 04/08/2017 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  סיסקו
  אמיר 03/08/2017 21:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום שלמה שאל פה קודם מישהו על איביאם.היכן לדעתך ממוקמת סיסקו בתחרות?תודה רבה
  סגור
 • ההשוואה בין סיסקו ל IBM אינה נכונה
  שלמה גרינברג 04/08/2017 09:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סיסקו אינה צריכה "התאמה" כפי שחייבת IBM. החברה צומחת ומרוויחה היטב. "הבעיה" של המניה (לא של החברה} היא שלטעם המשקיעים שמכתיבים התנועה לטווח הקצר והבינוני הצמיחה אינה מהירה מספיק והצמיחה תמשיך להיות איטית בעתיד הנראה לעין בגלל טבע העסקים של החברה (די בדומה לאינטל). זו מניה לקרנות גדולות, משקיעי ערך ולטווח הארוך למשקיעים שמשלבים הכנסה עם צמיחה
  סגור
 • תודה שלמה.. מקווה לתיקון בסיסקו ואקנה קצת
  אמיר 04/08/2017 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על התגובה
  סגור
 • 5.
  חברות הנפט השוואה קצרה
  דלקן 03/08/2017 21:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר.ידוע לי שאתה עוקב אחרי שברון בתחום הנפט, אם כך סביר שאתה בודק גם את מתחרותיה אקסון ורויאל דאטש של.לפי בדיקה שעשיתי אקסון מכפילים טובים יותר, צמיחה ויחס שירות חוב/דיבידנד טובים יותר.. מה דעתך על אקסון וגם רויאל דאטש אם מכיר. תודה רבה
  סגור
 • אכן, מכפילים ודיווידנד משתפרים אבל
  שלמה גרינברג 04/08/2017 08:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה קורה מהסיבה שכותב האדם שענה לך. המניות מתדרדרות בעיקר בשל ירידת מחירי הנפט שמשפיעה על רמת ההכנסה. יחד עם זאת חשוב לזכור שחברות כמו XOM או CVX או רויאל דאטש נכנסות לתחומי האלטרנטיבות. כיוון שמדובר בענקיות ההשפעה לוקחת זמן. הן מודעות היטב לעובדה שמחירי הנפט, הגז והפחות ימשיכו לרדת ולכן הן פועלות לשינוי. לדעתי זה ייקח זמן בדיוק כפי שלוקח זמן לענקיות טכנולוגיות תעשייתיות וותיקות כמו IBM, GE או AT&T
  סגור
 • דיבידנד = טיארה (עפיפון בסלנג)
  מה נעשה עם דיבידנד ? 03/08/2017 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה שאני זוכר - החלק השני שלא כלול במה שכתבת הוא ששלמה מאוד שלילי לגבי מחירי הנפט (לטווח של שנים קדימה). מכאן שאם הוא צודק המשקיע ימצא את עצמו מפסיד בארגזים כתוצאה מירידת מחיר המניה ומקבל דיבידנד זניח.
  סגור
 • גם בתיקוני שוק ומחיר נפט נמוך במיוחד
  דלקן 04/08/2017 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות העל של הנפט לא קרסו והדיבידנד נשאר. במקרה של xom מדובר על משברי ענק של 100 שנה אחרונות. עדיין לא קרסה(כמו טבע) עדיין מגדילה דיבידנד בשיעור של מעל 3% לשנהנחכה לתיקון נוסף בשוק כולו ונקנה אחת מהן. תודה על התגובות
  סגור
 • מניות העל של הנפט
  שלמה גרינברג 04/08/2017 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "קרסו" ? XOM ירדה ביותר מ % 30 במהלך 2014-15 ומאז דצמבר 2016 ב % 14 אבל להשוות לטבע זה לא רציני
  סגור
 • קרסה 30% ומייד תיקנה חזרה. (ל"ת)
  הדלקן 04/08/2017 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אי בי אם. מכיר אותה? סתם בצחוק
  כוכבע 03/08/2017 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגיעה ל4% תשואה, נסחרת לא ביוקר.מצד שני באפט מכר, ולא ברור היכן היא ממוקמת בתחרות מול המפלצות האחרות אמזון אפל גוגל ופייסבוקתודה רבה איש יקר
  סגור
 • IBM
  שלמה גרינברג 04/08/2017 08:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  IBM, AT&T, GE ושכמותן עברו (ולמעשה עדיין עוברות) רה אורגניזציה להתאמה להתפתחויות מהפכת הטכנולוגיה/אינפורמציה, מהלך שלוקח שנים בחברות עם סדרי גודל ופיזור עסקים כזה. זו הסיבה שמאז 2009 הן מניבות פחות ממדד ה S&P בעיקר כי הכסף הגדול רץ לחברות הטכנולוגיה החדשות המובילות ובצדק (בגלל קצב הצמיחה והרווחיות). אבל שלושת החברות שהזכרתי כבר עשו זאת בעבר והן עושות זאת שוב בהווה ומשהשוק יזהה את הצלחת הרה ארגון הן יקבלו הכבוד הראוי להן
  סגור
 • הלוואי אמן (ל"ת)
  גילי 04/08/2017 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  פלוס500
  לואי 03/08/2017 21:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חברה ישראלית במקור..האם עוקב? מספרי צמיחה מרשימים מאוד. אשמח לדעתך
  סגור
 • למה אני אוהב את P500:
  Yaronsng 04/08/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שציינת צמיחה מרשימה, אבל בעיקר בגלל התנסות ממושכת במסחר דרכם שמגלה פלטפורמה נהדרת וכיפית וגם ממכרת קצת. וכן מאמין שתמשיך לנסוק.
  סגור
 • מכיר ולא עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  רדהיל שוב ירידות משמעותיות
  ירדן 03/08/2017 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה לא מצאתי הסברים לירידות החדות בנייר, להבנתי רק באוקטובר יהיו תוצאות מה לדעתך מתרחש בחברה ? תודה
  סגור
 • עם כול הכבוד ירדן, איזו מין שאלה זו?
  שלמה גרינברג 04/08/2017 08:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שהרי מדובר בחברת חלום שיש לה צנרת תרופות בעלת פוטנציאל גדול מחד ובתחומים חשובים ומאידך אין לה הכנסות, זוללת מזומנים והתנודות במניות מסמנות ציפיות ואכזבות נטו לא שונה משאר החלומות. ולגבי אוקטובר/נובמבר, הלוואי ובאוקטובר אם יצאו תוצאות הן תהיינה חיוביות אבל כמשקיע בחברות מסוג זה את/אתה חייבים לקחת בחשבון שהתוצאות לא ימצאו חן בעיני המשקיעים.
  סגור
 • 1.
  טבע
  דוד 03/08/2017 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה אפשר מילה?
  סגור
 • בהחלט
  שלמה גרינברג 04/08/2017 08:26
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קלסיקה של ניהול כושל של חברה שמובילה באחד התחומים החמים ביותר ברפואה וכפי שכתבתי בכתבה היום, "טבע, וגם זו אם לא תמהר למצוא לעצמה מנהל ראוי (וגם כמה דירקטורים רציניים) תדרדר." לפני שפורסמו התוצאות. לא הרכישות הן שגרמו למשבר, כולן כמעט היו מצוינות לחברה כטבע אבל נעשו בחופזה ובכמות גדולה מידי ולדעתי זה קרה כיוון שהאדונים הנכבדים שמנהלים את החברה הושפעו (ולפי דברי המנכ"ל הנוכחי, עדיין) ממחירי המניות יותר מאשר מהאסטרטגיה העסקית
  סגור
 • שלמה צודק ואני אוסיף
  אבי3 04/08/2017 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה הכי גדולה של טבע שהמנכל לחוץ ונראה שרק רוצה לרצות את בעלי המניות בטווח המידי במקום לשרת את החברה בטווח הארוך, אלרגן, ליבריס, אוספוקס ורמיסה לא כל כך גרועות כמו שזה נראה, אבל שהכל נעשה בכזו מהירות וללא כסף אמיתי זה הפך לחוב גדול ובעיות אחרות לטווח קצר.עכשיו המנכל במקום להרגיע את הרוחות עושה צעדי התייעלות שיעזרו אולי בטווח הקצר אך הארוך לא בטוח
  סגור
 • כן, אבל רק אחת. תאמר את מילתך. אני מקשיב.
  ש.ג. 04/08/2017 06:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • טבע-שלמה האם עודך חושב שטבע מועמדת להרכש
  פרפר כחול 04/08/2017 06:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  במצבה הנוכחי? יש הכותבים שגודל החוב אינו מצדיק את רכישתה כעת. תודה רבה
  סגור
 • מדוע לא? אבל לא לפני שתוחלף ההנהלה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/08/2017 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתה מאמין שתפשוט רגל?
  ליאור 04/08/2017 22:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האנליסטים נותנים תחזיות שחורות משחור. החברה מרוויחה עדיין ולא מעט!
  סגור
 • אסון טבע...
  עמי 04/08/2017 00:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה ניתן להגיד?! הים סוער ועד שלא יגיע רב חובל רציני שיקח את ההגה לידיים, הנייר ימשיך דרומה, או במקרה הטוב ידשדש.
  סגור