הכישלון המהדהד של הטיפול שאמור היה לנצח את סרטן הריאה

 | 
אסטרה זנקה פרסמה אתמול בבוקר (יום ה') תוצאות מצוינות לרבעון, אבל מספר דקות לאחר מכן פרסמה את תוצאות מחקר ה-MYSTIC ובתגובה לכך נפלה מניית אסטרה זנקה ב-15%. גם מניית בריסטול מייארס נפלה כ 5%. הראשונה זו חברה בשווי של 84 מיליארד דולר (טרם הנפילה) והשניה זו חברה של מעל 90 מיליארד דולר. כלומר רעידת אדמה של ממש.

אז מה קרה?

חברות התרופות הגדולות לרבות אסטרה זנקה בריסטול מייארס ומרק מפתחות את הדור הבא של טיפולים לסרטן הרותמים את מערכת החיסון של החולה למלחמה בגידולים. ישנן תרופות מאושרות לשימוש במסגרת קבוצה זו למשל 'קיטרודה' של מרק או 'אופדיבו' של בריסטול.

מחקר ה'מיסטיק' של חברת אסטרה זנקה היה המחקר שניסה לברר את עליונות טיפול אימונותראפי משולב בשתי תרופות מסוג זה על טיפול כימותראפי מקובל בסרטן הריאה מסוג NSCLC. הטיפול של אסטרה זנקה הוא טיפול משולב בשתי תרופות כנגד הסרטן. האחת abTremelimum הינה תרופה ממשפחת 4.-CTLA והשניה durvalumab ממשפחת ה-L1 -PD. תקצר היריעה מלתאר את מנגנון הפעולה של מולקולות אלו אבל כל אחת נחשבת פריצת דרך בתחום הטיפול בסרטן.

הציפיה הגדולה לתוצאות המחקר והאמונה של אסטרה זנקה שהמחקר יצליח הביאה את החברה לדחות הצעת רכש של פייזר. החברה האמינה כי התרופה תעזור לה להכפיל את המכירות עד שנת 2023.

ומה קרה בפועל?

הניסוי היה ניסוי גלובאלי לא סמוי וכלל שלוש זרועות טיפול:

זרוע אחת Durvalumab שהינו נוגדנן מונוקלונאלי ממשפחת L1-PD

זרוע שניה טיפול משולב Durvalumab+Tremelimumab

זרוע שלישית טיפול סטנדרטי Paclitaxel + Carboplatin

היעד המרכזי של הניסוי היה לבחון PROGRESSIN FREE SURVIVAL שפירושו הישרדות ללא התקדמות המחלה. מתברר כי השילוב של התרופות לא הצליח להביא לחולים הישרדות ללא התקדמות יותר מאשר טיפול כימותראפי מקובל וסטנדרטי (Paclitaxel + Carboplatin). החברה עוד מתכוונת לבדוק האם הטיפול האריך את חיי החולים אבל זו תוצאה משנית.

כיוון שהניסוי נכשל הרי תקוותיה של אסטרה זנקה לכבוש את שוק הטיפול האימונותראפי בסרטן.

מאת: ד"ר זאב ז"ק, מנהל מחלקת ביומד – רוסאריו קפיטל

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה