המדד של סיטי - שמהווה כעת איתות מדאיג נוסף

 |  (2)
סנטימנט המשקיעים כלפי גוש האירו במחצית הראשונה של 2017 חיובי כפי שלא היה מזה זמן רב. הנתונים הכלכליים שפורסמו עד כה היו חיוביים, ונראה כי החששות מהסיכון הפוליטי התפוגגו כליל. למרות כל זאת, המניות האירופאיות הניבו תשואת חסר ביחס לארה"ב במחצית הראשונה של השנה כאשר מדד ה-STOXX50 הניב תשואה כוללת של 7.3% בעוד שה- S&P 500 +0.88% S&P 500 2,933.68 +0.88% S&P 500 סגירה:2,907.97 פתיחה:2,909.99 גבוה:2,936.31 נמוך:2,908.53 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: הניב תשואה כוללת של 9.3% .עם זאת, במונחים דולריים, אירופה הניבה תשואה עודפת על פני ארה"ב על רקע מכיוון התחזקותו המשמעותית של האירו מתחילת השנה אל מול הדולר. תמונה דומה משתקפת כאשר בוחנים את הביצועים במונחי שקלים. 
השאלה היא האם אירופה הגיעה לשיא במחזור הפעילות הכלכלית? או שמא יש לה עוד לאן להשתפר? הערכתנו היא שלמרות כל האופטימיות המשתקפת מהנתונים הכלכליים, הצמיחה באירופה כבר הגיעה לשיאה וסביר כי נראה האטה מסוימת במחצית השנייה של השנה. מדדי מנהלי הרכש אותתו במחצית הראשונה על צמיחה חזקה, המדיניות הפיסקאלית הפכה להיות פחות מגבילה והמדיניות המוניטארית נותרת אולטרה-מרחיבה. כל אלו, ביחד עם השיפור שנרשם במהלך 2016 בפעילות הכלכלית בעולם תמכו בנתונים החזקים שאנו רואים כיום באירופה. בנוסף, בזירה הפוליטית, תוצאות הבחירות בהולנד וצרפת היו מעודדות ונתנו דחיפה למחנה הפרו-אירופי ששואף לראות אינטגרציה חזקה יותר באירופה. עם זאת, כיום כשהסנטימנט כלפי אירופה עדיין בשיאו, יש לשים לב לכמה מגמות שצפויות לתרום להאטה בפעילות ומכאן גם ישפיעו על ביצועי האפיקים השונים:
1. חלק גדול מהשיפור שהיינו עדים לו בביצועים וברווחי החברות נגע לפיחות בערכו של האירו במהלך השנה שעברה. אם נתבונן על הקשר בין השינוי הרבעוני ברווח למניה לבין השינוי הרבעוני באירו ברבעון שקדם לו, מתקבל קשר מאוד חזק (ראו תרשים).

בעונת הדו"חות הקרובה, הרווח למניה של ה-STOXX50 צפוי לרדת במקצת ביחס לרבעון הראשון של השנה, אך בשל השפעות קצה חזקות מנתוני הרבעון השני של 2016 ,הקצב השנתי יראה חזק מאוד ונראה כותרות כי רווחי החברות האירופאיות עלו ב-25%-30% בשנה האחרונה. עם זאת, ההתחזקות של האירו תבוא בעיקר לידי ביטוי ברווחיות החברות ברבעון השלישי, אז נראה ירידה של ממש ברווחים בהשוואה רבעונית ועלייה מתונה בלבד בקצב השנתי. לאור ההערכות הקונצנזוס כיום כי הרווחיות של החברות באירופה תעלה בשנה הקרובה ביותר מ-30%, אנו רואים מקום רב לאכזבה. לסיכום, לאור פתיחותה הגדולה של אירופה למסחר בינלאומי, התחזקות האירו תבוא לידי ביטוי בחולשה מחודשת ברווחי החברות וכתוצאה מכך גם נראה את ההשפעה באה לידי ביטוי בנתוני צמיחה חלשים יותר בהמשך.
2. הנתונים הכלכליים באירופה עדיין חזקים, אך במהלך השבועות האחרונים ניתן לראות סימני אכזבה ראשוניים. מדד ההפתעות הכלכליות של CITI עבור אירופה שינה כיוון במהלך השבועות האחרונים לאחר ששהה ברמות גבוהות במהלך רוב השנה. ירידה זו מביאה לידי ביטוי אכזבה גוברת מהנתונים בפועל לעומת הציפיות. על בסיס העבר, מדד ההפתעות של CITI גם נותן כיוון לשוק המניות ולנתוני הצמיחה. זהו איתות נוסף להאטה בקצב הצמיחה במהלך החודשים הקרובים.

3. אנו מעריכים שנראה האטה בסין בחודשים הקרובים שתשפיע על הסחר העולמי, שבשלושת החודשים האחרונים כבר התחיל לדשדש לאחר העלייה החדה בשנה שעברה. האטה בסין ובסחר העולמי תשפיע על היצואנים האירופיים. לראיה, מדד הסחר העולמי של ה-CPB רשם ירידה של 0.5% מתחילת השנה ועד לחודש אפריל (הנתון האחרון שפורסם), לאחר שעלה במחצית השנייה של 2016 ב-3.2% .מאחר וגוש האירו פתוח מאוד לסחר בינלאומי, ההאטה לה אנו עדים בחודשים האחרונים בסחר העולמי צפויה, להערכתנו, להשפיע לשלילה על היצואנים האירופאים מה שיביא לשינוי בסנטימנט ולהאטה הדרגתית בקצב הצמיחה.
לסיכום, אירופה אכן נראית מצוין מתחילת השנה, אך המומנטום צפוי להתפוגג במחצית השנייה של השנה על רקע התחזקות האירו והאטה מסוימת בסחר העולמי. מאחר ועדיין אין סימנים לאינפלציה באירופה, ומאחר והתחזקות האירו וירידת מחירי הנפט מרחיקה את ה-ECB מהיעד עוד יותר, אנו מצפים שה-ECB ימשיך לשמור על המדיניות האולטרה-מרחיבה שלו עוד זמן רב.
הכותב הוא אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הפוך גוטה
  אאודי 04/07/2017 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל אתה טועה כמו שטעית באינפלציה בישראל אתה לא מבין את העיקר המדיניות המרחיבה הסתיימה לא קשור לשום נתון ודום מודל עלוב של סיטי הנגידים הבינו שהמשכה הוא כרגע יותר מזיק ומועיל ומביא לבועת נכסים
  סגור
 • 1.
  שלום אורי
  יניב 03/07/2017 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוכל בבקשה לתת את הלינק למעקב של מדד ההפתעות של CITI היכן רואה את זה למעקב חודשי יומי תודה
  סגור