ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

המדד החדש שמשיקה הבורסה - האם הוא אטרקטיבי כיום?

שוק ההון, צילום: Getty images Israel
הבורסה הודיעה אתמול על השקת מדד אג"ח קונצרני חדש – מדד תל בונד גלובל. המדד יושק ב-16 ביולי, 2017, כאשר המועד הקובע לקביעת הרכב המדד יהיה בתום המסחר ב-6 ביולי. המדד יכלול את כל סדרות האג"ח הזרות שיעמדו בתנאי הסף למדד, כאשר בפועל מדובר ברוב סדרות האג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות שהנפיקו חוב בבורסה המקומית בשנים האחרונות. מכיוון שרבות מסדרות אלו נסחרות בתשואה גבוהה יחסית לדירוג הפומבי שלהן, התשואה הגלומה במדד החדש צפויה להיות גבוהה יותר ממדדי התל בונד האחרים.
מה הופך אג"ח לזרה?
כחלק מהשקת המדד, הבורסה הוציאה הגדרה עדכנית למונח "סדרת אג"ח זרה". בדומה להגדרה במדדי המניות, גם כאן הזהות הלאומית של החברה נקבעת לפי מקום התאגדות החברה, היקף הפעילות בישראל, היקף נכסים בישראל, האם החברה ביצעה הנפקת מניות בבורסה בתל אביב, ועוד. מאחר שכל חברות הנדל"ן האמריקאיות שגייסו חוב בישראל לאחרונה עומדות בהגדרה של חברה זרה, אגרות החוב שלהן יחשבו לסדרות אג"ח זרות ולכן יכללו במדד החדש. ראוי לציין שהמדד לא יכלול, נכון להיום, אף סדרת אג"ח שאינה שייכת לחברת נדל"ן אמריקאית. על פי הערכה שביצענו על בסיס נתוני השוק הידועים היום, להלן סימולציה של הרכב המדד החדש:
נכון למועד כתיבת שורות אלו, המח"מ הגלום במדד החדש הוא 3.6 שנים והתשואה הגלומה בו עומדת על 4.6%. לשם ההשוואה, במדד תל בונד תשואות שקלי, בו כלולות רבות מחברות הנדל"ן האמריקאיות, המח"מ הגלום עומד על 3.6 והתשואה הגלומה עומדת על 3.55%, כלומר מדובר בתוספת תשואה משמעותית. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר במדד בעל פרופיל סיכון גבוה במיוחד, שכן כל החברות הכלולות בו פועלות בתחום אחד – נדל"ן בארה"ב.
למרות שנהוג להתייחס לכל החברות הללו כמיקשה אחת, ישנם הבדלים מהותיים בין החברות השונות, כפי שמתבטא גם בתשואה הגלומה בסדרות אלה. כך, התשואה הגלומה במויניאן א' עומדת על 3.2%, בעוד שהתשואה הגלומה באקסטל ב' (הנסחרת במח"מ דומה) עומדת על 11.7%, למרות ששתי החברות פעילות בתחום הנדל"ן במנהטן. הפערים בין סדרות האג"ח נוגעים להיקף הייזום בחברות השונות, איכות הנכסים, מיקום הנכסים, היבטי ממשל תאגידי ועוד. בשקלול כל הגורמים הללו, ובהתחשב בכך שכל החברות במדד חשופות לסיכונים דומים, אנו סבורים שבמשוואת סיכון-סיכוי מדד זה אינו אטרקטיבי מספיק ברמת המרווחים הנוכחית.
מאת: ידידיה אפק, אנליסט מדדים בפסגות
*הסימולציה למדד מבוססת על נתוני שוק הידועים במועד ההכנה ועשויים להשתנות בהתאם לשינויים בשוק. הרכב המדד הינו הערכה בלבד המתבססת על הכרות מוגבלת עם החברות המוזכרות, ועדת המדדים של הבורסה בת"א תיקבע בשבועות הקרובים את הרכב המדד הסופי.
 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ידידיה איך אתה לא מתייחס לסיכון
  מסוכן 19/06/2017 09:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  המטבעי??? תפתח דוחות ותראה שרובם לא עשו הגנות מטבע
  סגור
 • הוא אף פעם לא מתייחס לסיכון מכוון שהכסף לא שלו (ל"ת)
  יוסף 01/09/2017 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מרבית החברות לא עשו הגנת מטח!
  לא מבין 19/06/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך בדיוק יחזירו את החוב אחרי שהדולר ירד מעל 7 אחוז?
  סגור