20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? שימו לב למצב הקיצון שמאיים להתפרץ >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

10:31 אקסלנס ברוקראז': "התקלה בתמר - אירוע חיובי לבזן" >>

10:16 תאת טכנולוגיות: חוזה בשווי של 40 מיליון דולר עם חברת תעופה גדולה >>

10:09 אירונאוטיקס רוכשת את Chassis Plans תמורת 6 מיליון דולר >>

10:05 טראמפ: איראן משתפת פעולה עם צפון קוריאה, הסכם הגרעין לא מוצלח

08:10 מזור חוזרת עם פער חיובי של 4.1%

08:10 טאואר חוזרת עם פער שלילי של 2.3%

08:10 טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.2%

22:30 סגירה יציבה בוול סטריט: אפל איבדה עוד 1%, טסלה צללה >>

22:42 ג'ון מקיין הודיע כי החליט להצביע נגד ההצעה הנוכחית לביטול "אובמהקר" >>

20:26 העליות בזהב נחלשות לאחר סיום המסחר באירופה

18:26 טסלה השלימה ירידה בזק של 9% מהשיא, הזדמנות או סכין נופלת? >>

16:48 מדד הפחד (הויקס) קופץ 3.5% עם פתיחת המסחר בוול סטריט

16:00 תיק המניות של הקרן הגדולה בעולם - הנה ההחזקות המרכזיות >>

11:11 סגירה שלילית בבורסות אסיה: האנג סנג איבד 0.8%, ניקיי ירד 0.25% >>

08:46 היורו מטפס 0.3% מול הדולר ל 1.19 דולר ליורו

08:22 בורסות אסיה: מדד ההאנג סנג מאבד 0.8%

20:56 ענקית החיפוש רוכשת את חטיבת הפיתוח של HTC תמורת 1.1 מיליארד דולר >>

18:26 בורסות אירופה: הקאק מטפס 0.6%

15:39 רשות ניירות הערך האמריקאית: האקרים פרצו למאגר וגנבו מידע פנים >>

09:54 הזהב נופל מתחת ל-1300 דולר ברקע לזינוק בתשואות

08:51 ביל גרוס: "אם הפד' ימשיך לדבוק במדיניותו, ארה"ב בדרך למיתון" >>

08:22 מגמה חיובית הבוקר בבורסות המזרח: הניקיי מטפס 0.3%

23:05 סגירה מעורבת לאחר הצהרת הפד': מניות הטכנולוגיה משכו למטה, הבנקים עלו >>

17:57 אפל מאבדת 2.7% ברקע לביקורות מאכזבות על מוצר הדגל >>

11:48 אחד הסקטורים הבולטים של השנה האחרונה ממשיך להיחתך, הזדמנות קניה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

2 הנושאים שהכי ישפיעו על כלכלת ישראל בעשורים הקרובים - לא זוכים להתייחסות

תחזיות הלמ"ס שפורסמו השבוע הן הזדמנות להציף לדיון ציבורי נושאים בעלי חשיבות עצומה בטווח הארוך
 |  28
מבט עומק
Share
הטור הזה לא נכתב משנאה לחרדים, וגם לא מאהבה אליהם. הטור נכתב כראייה מפוקחת של העתיד של מדינת ישראל כפי שעולה מתחזיות הלמ"ס המעודכנות שהתפרסמו השבוע ובחינה של השפעות ההתפתחויות הדמוגרפיות על הכלכלה הישראלית. התחזית להזכירכם מראה מספר דברים חשובים. שני החשובים בהם מדברים על הזדקנות האוכלוסייה בישראל ועל עלייה דרמטית במשקלם של החרדים באוכלוסייה הישראלית.


צריך לומר מראש שבתחזיות (בוודאי לטווח כל כך ארוך) יש הרבה אי ודאות. כך למשל לא ברור כמה מתוך החרדים יצאו בשאלה או כמה מתוך החילונים יחזרו בתשובה. התחזית מניחה שלא יהיו מעברים בין הקבוצות השונות ואנו יודעים שזה לא המקרה בישראל. באופן דומה לא ברור מה יהיו השינויים בחברה הישראלית מבחינת פריון ילדים לאישה בכל אחת מהקבוצות או השתתפות בכוח העבודה של כל אחת מהקבוצות.

אחרי שסייגנו את הדברים חשוב בכל זאת להסתכל על התחזית ולשאול את עצמנו מה אנחנו יכולים ללמוד ממנה. אחד הדברים הברורים הוא שיהיה צורך בשינוי משמעותי של כמה מהפרמטרים על מנת להמשיך את תוואי הצמיחה של מדינת ישראל. אבל נלך טיפה אחורה על מנת שנוכל להסתכל קדימה.בסוף שנות ה-70 אחוז הגברים החרדים שעבד במשרה מלאה היה דומה לאחוז זה בקרב גברים חילונים, כך על פי מרכז טאוב (ראו גרף, הקו האדום). לאורך השנים הייתה ירידה משמעותית באחוז הגברים החרדים שעובדים ובתחילת שנות ה-2000 הגענו לשפל כאשר בערך שליש מהגברים החרדים השתתפו בכוח העבודה. בעקבות התכנית הכלכלית של שנת 2003 עלה מאוד שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק, גם הכללי וגם באופן ספציפי בקרב גברים חרדים. מגמה זאת נמשכה עד לאחרונה כאשר הגענו למצב שקצת יותר ממחצית הגברים החרדים משתתפים בשוק העבודה. באחרונה התעוררו סימנים מדאיגים לעצירת מגמה זאת ואף להפיכתה, ככל הנראה בשל הגידול בתקציבים לישיבות.

כעת נשאלת השאלה לאן המגמה הזאת תלך בעתיד. אם לשנייה נניח שמגמה זאת נעצרה ובקרב גברים חרדים אנחנו נמשיך לעמוד על שיעורי תעסוקה נמוכים של כ-50% (לעומת 90% אצל גברים יהודים לא חרדים) אזי ברור שעליית משקלם של החרדים באוכלוסיה משמעה ירידה בכוח העבודה העתידי של מדינת ישראל. אם לעומת זאת אנו מאמינים שהחברה החרדית תסגור את הפער (מבחינת השתתפות בכוח העבודה) אזי בטווח הארוך אין לנו מבחינה זאת סיבה לדאגה אמתית.

אבל כבר מניסוי מחשבתי זה אנחנו למדים הרבה. על מנת שישראל תוכל להמשיך לצמוח כלכלית ב-50 השנים הבאות נדרש (בין היתר) להעלות משמעותית את שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה של הגברים החרדים. כדי לעשות זאת צריך תכניות ממשלתיות סדורות שיסייעו לגברים החרדים להצטרף לשוק העבודה.

אך חשוב לשים לב לעוד משהו. גם הגברים החרדים שעובדים משתכרים לרוב שכר נמוך. זה נובע מכך שהכישורים שלהם אינם מתאימים לשוק העבודה המודרני. לכן על מנת לאפשר לגברים חרדים להשתלב בשכר ראוי בשוק העבודה נדרשת מהפכת חינוך שתאפשר הכנסה של לימודי מתמטיקה ואנגלית אל החינוך החרדי לגברים.

חשוב להדגיש שגם החינוך הלא חרדי סובל מבעיות קשות. במגזר הערבי הציונים במבחנים הבינלאומיים הם מתחת לכל ביקורת ואפילו במגזרים הממלכתי והממלכתי-דתי הציונים הם בסה"כ בממוצע ה-OECD. כלומר יש צורך במהפכת חינוך שלמה בישראל. אבל אין ספק שלאור עליית משקלם של החרדים באוכלוסייה ולאור החינוך שלהם שאינו מתאים לשוק העבודה המודרני חשוב להתחיל לשנות את תכנית הלימודים שלהם כבר היום. השפעות של חינוך הן ארוכות טווח ולא ניתן לעשות שינויים מהירים ולקבל תוצאות מיידיות בתחום זה. לכן קובעי המדיניות חייבים לטפל בנושא כבר היום.

עוד דבר שאנחנו למדים מהתחזית הדמוגרפית של הלמ"ס הוא שהאוכלוסייה בישראל צפויה להזדקן בצורה משמעותית. כלומר הולכים להיות יותר אנשים בגיל השלישי ופחות אנשים עובדים באוכלוסייה. גם לזה השלכות מרחיקות לכת על המדיניות שצריכה להינקט. אפשר להבין שהוצאות הבריאות של ישראל צפויות לעלות וכך גם תשלומי הרווחה. האם מדינת ישראל ערוכה לכך?

לפני מספר חודשים נכחתי בהרצאה של מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בה הוא התייחס למגמה ואמר שמשרד הבריאות התחיל להתכונן לתרחיש הזדקנות האוכלוסייה. זה סימן מעודד אבל חשוב שכבר היום השיח הציבורי יבחן את הצעדים שמשרד הבריאות נוקט בהם.

לסיכום, התחזית הדמוגרפית של הלמ"ס היא בוודאי אינה מדויקת ויהיו עוד הרבה שינויים בפני החברה הישראלית שישפיעו על התוצאות הסופיות בהקשר זה. אבל אין זה אומר שהתחזית אינה מספקת לנו נקודת מבט חשובה על העתיד של ישראל. ניתן ללמוד ממנה על החשיבות הרבה של הכנסת הגברים החרדים לשוק העבודה ועל החשיבות שבשימור אנשים בגיל השלישי בשוק העבודה.

כרגע שני אמצעי המדיניות העיקריים שצריכים לעלות לדיון הציבורי הם הכנסת לימודי ליבה לחינוך החרדי והעלאת גיל הפרישה לפנסיה (או מתן אפשרות להמשיך לעבוד אחרי גיל הפרישה). שני נושאים אלו ישפיעו בצורה הכי בולטת על התפתחותה של ישראל בעשורים הקרובים אך הם לחלוטין לא על שולחן הממשלה ובוודאי לא בדיון הציבורי. מכאן אנחנו למדים על חשיבותה הגדולה ביותר של תחזית הלמ"ס - לצאת לרגע מההסתכלות על היום יום ולהציף לדיון הציבורי נושאים שיהוו חשיבות עצומה על החיים של כולנו עשורים קדימה. 

** הכותב הוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת בן גוריון ששימש במשרד האוצר במספר תפקידים. בין השאר היה עוזר למנכ"ל המשרד, יועץ כלכלי לסגן שר האוצר, הוביל 3 רפורמות גדולות במשרד ושימש כמרכז ועדת הריכוזיות וכמרכז וועדת שטרום.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

28 תגובות ב-20 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
20 אזרחית 29/05/2017 10:23 הגברים החרדיים באחוזים גדולים עובדים בכסף "שחור" (ל"ת)
19 דוד 28/05/2017 17:26 תראו אך קופות הגמל מתנהלות בהילון ארהל 100 קומות
מאפו הכסף זה מהציבור עים יתנו לנו את הרבית הוגנת לו ישאר להם לקנות נחסים לכן חייב לפתוח בנק שינהל את הכסף של הציבור הוגן זה יהה אך ורק לנהל את כול הקופות הגמל של הציבור ולו חברת הביטוח שיגזול את הכסף של הציבור
18 דוד 28/05/2017 17:22 לכחלון שלום אני מפריש כבר 20 שנה וכול הקופות נשקים אות
הם חגגים על הכסף שלי הם קונים נחסים על חשבוני ואני לו נשאר כלום למה שכול הכסף של קופות הגמל יפתח בנק כמו טפחות מלוום ל ציבור ואני לעת זקנה יהנה כמו שביבי אומר חייבים להפריש כסף לעת זקנה אבל פו הם לקחים את הכסף ואני לו מקבל כלום על הכסף שלי בסוף לעת זקנה אני לו יכול להתקיים למה כי כך מתנהלת הממשלה לגרוף את הכסף של הציבור לעת זיקנה לחפש אוכל בפחי אשפה
17 א 26/05/2017 18:31 חייהם של הצעירים שלנו יהפכו לגיהנום
אם החרדים לא ישתלבו בחברה ולא יתחילו לעבוד כמו כולם ולא לחיות על חשבון הקופה הציבורית כמו בימינו. כמובן ,גם שררות צבאי/לאומי הם חלק מהעניין.
16 הדוד סם 26/05/2017 18:00 מורשת קנדי
תזכורת לכולם ובעיקר לפרזיטים שמחקים למן מהשמים . כל אחד שישאל עצמו מה עשה למען המדינה ולא מה המדינה עושה בשבילו.
15 משה ראשל"צ 26/05/2017 17:14 יש המון גברים שאחרי גיל 50 נזרקו מעבודתם ואין להם
מקום תעסוקה דומה ( חוץ משמירה )לדוגמא זקני ההייטק אז על תדברו על חוסר עובדים זה בולשיט אחד גדול
14 דב בירן 26/05/2017 16:48 כיסואולוגיה.
בנט,אורי אריאל,ליצמן,וגפני,אלה חברי כנסת דתיים שדואגים אך ורק לאנשי שלומם,ולנו העם אין מי שיחשוב קדימה,ממשלה וראשה מעונינים בכיסאולגיה לכן לא נלחמים לפתורבעיות,למשל צבא,לימודי הליבה,ועוד.
13 אביאל 26/05/2017 16:30 כתבה ירודה- זאת הבעיה של המדינה? חרדים? נגמרו הבעיות (ל"ת)
12 דניאל 26/05/2017 15:35 דמגוגיה מבית היוצר של לפיד
אדוני הכתב ..אתה קשקשן וסלפן מדיניות לפיד גרמה לעצירה בגיוס החרדים ולא לתמרוץ .מדיניות לפיד גרמה שהחרדים הפסיקו לעבוד ( בעצם לא הפסיקו אלא התחילו לעבוד בשחור ) לכן כל מה שאתה אומר זה קשקוש אחד גדול .החרדים משתלבים בעבודה ואפילו בגיוס כל שנה זה רק עולה .. זה פשוט תהליך טבעי אבל אנשים כמוך וכמו לפיד גורמים למהלך לנסיגה ואפילו עצירה .חבל חבל שבגלל אנשים חשוכים כמוך שבמסווה של דאגה למדינת ישראל גורמים לשיסוי בחלק חשוב מהחברה הישראלית
משה ראשל"צ 26/05/2017 17:16 כל מילה אמת בסלע - דמגוגיה של יהיר לפיד (ל"ת)
11 יוסף 26/05/2017 15:07 הכל בגלל השמאלנים (ל"ת)
10 אבשלום 26/05/2017 14:19 הסמול. הסמול ורק הסמול אשם!!! במה דברים אמורים?
בדרך לישראל מיליוני עולים ( משכילים ועובדים) מאירופה המוסלמית וארה"ב עם גלי האנטישמיות. העולים יפקיחו את הגליל חופי הים והנגב ויהודה ושומרון. החרדים יעשו ילדים ואני אצטרך לעבוד עד 73.....מה לא אעשה למען אחדות המולדת?!
דניאל 26/05/2017 15:36 שמאלני במסווה
אדיוט אתה חושב שלא קולטים מי אתה .משחק אותה ימני ...כל כך שקוף
9 חרדי 26/05/2017 14:08 בגלל 800 ש"ח לחודש לאברך ישיבה???
זה הסיבה שחרדי בעל משפחה של 5-10 ילדים לא יוצא לעבוד? אתה אמיתי? תעשה שיעורי בית...
8 חסיד 26/05/2017 13:53 זה המצב.אם הם יכולים לעשות את זה אז למה שלא יעשו את זה?
רק שלא יביאו לחורבן הבית.
7 גבי 26/05/2017 13:51 אחוז החרדים שעובדים גדול מהחילונים רק עובדים בשחור
עובדה שאחוז בעלי דירות אצל החרדים גדול מהחילונים ממה?? ממאה השקל של קצבת ילדים?! אצל החרדים יש תת כלכלה מתחת לרדאר של הלמ"ס
6 אלי 26/05/2017 13:28 גרעון ביטוח לאומי
צריך להוסיף לכל הנתונים החשובים מהכתבה את הגרעון האקטוארי הענק של הביטוח הלאומי. בעוד כ 25 שנה צפויות העתודות שלו להתאפס ואז יהיו דמי ביטוח לאומי+השתתפות המדינה יצטרכו לכסות סכום של כ 200 מיליארד ש"ח בשנה.
מני 26/05/2017 15:08 היום אוכלים את קצבאות הזקנה של מחר (ל"ת)
5 לילי 26/05/2017 13:26 מחיר המופקע של הגז ישפיע יותר מכל דבר אחר (ל"ת)
4 שאול מב"ב 26/05/2017 13:20 חינוך האוכלוסיה
הקדמת תרופה למכה במקרה זה היא לחנך ללמוד מקצוע לחנך לעבודה ולפרנסה . במקביל להגביל מתן קיצבאות לאנשים שמסוגלים לעבוד ולא עובדים תוך טיפול בהתנגדויות שיש להם ולסביבתם ללעבודה .
3 שי 26/05/2017 12:49 אצל הנשים החרדיות עובדות יותר מהחילוניות כך שזה מתקזז (ל"ת)
חסיד 26/05/2017 13:54 הן לא (ל"ת)
חרטה בריבוע לוג 26/05/2017 13:25 נשים חרדיות עושות לרוב עבודות שחורות
ללא כל השכלה
המפחד 26/05/2017 13:17 ומה הגברים עושים ב (ל"ת)
2 טוביה 26/05/2017 12:29 משגיחי כשרות,זו עבודה,או,
בעצם חרטה?
שמואל 26/05/2017 14:01 חרטה טוביה
ובאיזה עבודת חרטה אתה עובד ?
1 חרדי מתון 26/05/2017 12:20 ביבי והעסקנים החרדים גורמים להשמדת מדינת ישראל
רןב החרדים רוצים ללמוד מתימתיקה ואנגלית אבל עסקנים החרדים בגיבוי הממשלתי הורסים כל תיקוה.
"חרדי מתון" 28/05/2017 08:40 חרדי אמיתי לא כותב עם שגיאות... (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.