הסערה בשוק הדיור - זמן למהלך של ראש הממשלה

בעקבות הדיון בחוק מיסוי דירה שלישית ארז כהן, יוצא בפנייה אישית לרה"מ נתניהו להתערב בשוק הדיור

 |  (4)
אדוני ראש הממשלה, לא. אין זו כלל ועיקר סיבה לפתוח בקבוקי שמפניה. בבוקר שאחרי החלטת בג"צ, הנכונה כשלעצמה, להחזיר את הדיון על חוק מס דירה שלישית לוועדת הכנסת, מה שללא ספק יקבור החלטה הזויה זו סופית, לא נראה תור ארוך של משקיעי נדל"ן חוזרים לשוק הדיור. שוק הדיור ימשיך גם מחר, מחרתיים, ובחודשים הקרובים, ובכלל, להתאפיין בחוסר יציבות ועצבנות של כל השחקנים, מקבלי ההחלטות בממשלה, הוועדות המאשרות, הפקידים, המתכננים, המהנדסים, האדריכלים, ראשי הערים והרשויות המקומיות, היזמים והקבלנים וכמובן רוכשי הדירות. החיים שאחרי ביטול חוק מס דירה שלישית לא יהיו שונים בעליל.
אדוני ראש הממשלה. על מנת להוציא את שוק הדיור מתוך סערת הטייפון שכחלון ושות' השכילו ביד אמונה להכניס אותו אליה, דווקא כשקיבלו ממך, כמי שמתמצא ויודע היטב לנווט נושאים כלכליים וכשר אוצר שהוציא את מדינת ישראל מ"ברוך" כלכלי בעשור הקודם, ובכן קיבלו ממך את כל הסמכויות האפשריות, הן תפקיד חסר תקדים של שר על לענייני דיור, והן את יתר התיקים הכלכליים המשמעותיים, בתוכם תיק הכלכלה ותיק הבינוי והשיכון.
והתוצאות, אדוני ראש הממשלה, "מדברות" בעד עצמן: לעומת שלל הבטחות שהיו לנו לפני כשנתיים ומשהו, עת נכנס כחלון לתפקיד שר האוצר, "תעודת מחצית הקדנציה" מלמדת בעליל על  אפס הצלחות. תכנית מחיר למשתכן, שכל כך תלו בה תקוות גדולות, תקועה וחמור מכך, תוקעת את שוק הדיור כולו. הסכמי הגג מקרטעים ללא תקציבי פיתוח תשתיות וללא מוסדות ציבור, הופכים כבר היום לפארסה של ממש וסביר להניח שהוצאת המיליארדים עליהם תככב בדו"חות מבקר המדינה הקרובים.
למרות ההבטחות לקדם לפחות 80 אלף דירות לשנה, היצע הדיור דליל להפליא ביחס לביקושים ואינו חוצה את רף ה-45 אלף לשנה. מחירי השכירות באזור הביקוש עולים, הן מהחרדה שהייתה בקרב המשקיעים מחוק מס דירה שלישית והן כתוצאה מהיעדר היצע. משקיעים מהארץ ומחו"ל בורחים מהשוק בהמוניהם הן כתוצאה מהכפלת מס הרכישה והן כל מיני "ברווזי מיסוי" שהועלו השכם והערב על ידי כחלון ושות' זוגות צעירים מיואשים לאחר שנרשמו להגרלה ורק מתי מעט מהם זכו בדירה הנכספת.
לא, אדוני ראש הממשלה, אין זו הדרך להבריא את שוק הדיור. אני פונה אליך אישית, כמבוגר האחראי: אנא, תתערב במה שקורה בשוק הדיור. ראה בכך, לא פחות מהאיום האיראני, נושא קריטי מאין כמותו לביטחון מדינת ישראל. הביטחון הכלכלי והחברתי, אדוני, חשוב לטעמי לא פחות מהביטחון הלאומי הצבאי. גדל כאן דור שלם של צעירים שאוהבים את המדינה, שירתו בצבא ורואים בה את עתידם, אולם באין יכולת להגיע לדירה, המציאות מבחינתם עלולה להשתנות.
ראה את הנתונים, אדוני ראש הממשלה: כמה משכורות היה צריך לפני עשור שנים על מנת לרכוש דירה וכמה היום? מה היה אחוז הישראלים שהיו לפני 30 שנה בעלי דירה וכמה היום? האם יודע אתה שכיום כל ישראלי שלישי וכל ישראלי צעיר שני מתחת לגיל 40 (!) אין בבעלותו דירה? האם זה סביר, לדעתך, שבמדינות מערביות עשירות מאיתנו דוגמת ארצות הברית או מדינות מערב אירופה, קל הרבה יותר כיום להגיע לדירה?
לכן, באין טיפול שורש יסודי בשוק הדיור וזה אומר, קיצור משמעותי של הביורוקרטיה. וזה אומר הפשרת קרקעות מדינה מאסיבית לדיור, כולל הרבה קרקע באזור הביקוש. וזה אומר, ללכת על מהלך לאומי כולל של התחדשות עירונית ארצית בכל הערים הוותיקות, היכן שיש קרקע בשפע, שיכונים מתפוררים שהוקמו במאה שעברה וכמהים להתחדשות, שלא לדבר על מיצוי זכויות הקרקע, וזה אומר בד בבד לקדם תשתיות תחבורה המונית כהלכתה, כפי שיש בכל מדינה מפותחת בעולם, כמו גם תעסוקה איכותית בשפע היכן שבונים ערים חדשות והיכן שבונים שכונות ענק. שוק הדיור, אדוני ראש הממשלה, איננו עומד ברשות עצמו. הוא חייב וצריך להיות חלק ממהלך אסטרטגי כלכלי לאומי כולל של השקעה בו זמנית בדיור, תעסוקה ותשתיות. חומר למחשבה.
הכותב הוא ארז כהן, שמאי מקרקעין ולשעבר יו"ר לשכת השמאים
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא רלוונטי
  קולט אינטרסנטים 11/05/2017 18:22
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מר ארז כהן היקר.....זה שאתה אינטרסנט...זה זועק מכל אות בכתבות שלך אחינו!!!! עכשיו אתה מבין למה הרייטניג של הכתבות שלך הוא "0" עגול!!!! אלוף הפייק ניוז!!!!!!
  סגור
 • 2.
  ארז כהן אשם בבועת המחירים
  אחד שזוכר 11/05/2017 11:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בסוף שנת 2009 במקום להתריע שיש מחסור חמור בהיצע, והמחירים צפויים לעלות ב 80% תוך מספר שנים, הוא אמר שאחרי שהמחירים זינקו ב 20% במהלך שנת 2009 נראה מימוש מחירים וירידה של 4%-7% בגוש דן
  סגור
 • אתה מדבר על כתבת YNET בשם "מפת בועת הנדל"ן - כלכלה"
  אוק' 2009 11/05/2017 13:19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אכן מביך מאוד לראות את התחזיות של ארז כהן ולשכת השמאים בכתבה ההיא. חוסר הבנה טוטאלי.
  סגור
 • 1.
  פעם אחת כתבת לעניין
  דודו 10/05/2017 23:59
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הבעיה שביבי כ"כ עסוק בלגרום לכחלון להיראות רע שהוא בחיים לא יתערב. רק ייתן לכחלון לשקוע ויחכה שהוא יפסיד מנדטים בבחירות הבאות.
  סגור