הניצחון (הצפוי) של מקרון - וההשלכות על השווקים

ניר חצב, אנליסט אירופה באופנהיימר, על משמעות תוצאות הבחירות בצרפת עבור הסוקרים והמשקיעים

 |  (1)
תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות בצרפת עמדו, לשם שינוי, בתחזיות ובסקרים המוקדמים. המועמד העצמאי עמנואל מאקרון, ראש תנועת En Marche, זכה ב-23.9% מהקולות והעפיל לסיבוב השני, ביחד עם מארין לה פן, מועמדת מפלגת החזית הלאומית.
פרנסואה פיון מהמפלגה הרפובליקנית והפתעת הבחירות, ז'אן לוק מלנשון ממפלגת השמאל הקיצוני La France insoumise, היו קרובים מאוד אך בסופו של דבר לא העפילו לסיבוב השני. המפלגה הסוציאליסטית, מפלגתו של הנשיא המכהן פרנסואה הולנד, קרסה לחלוטין בבחירות אלו, כשמועמד המפלגה בנואה המון גרף רק כ-6% מהקולות.

הסיבוב השני, בהשתתפות מאקרון ולה פן, יתקיים ב-7 במאי, כאשר ב-11-18 ליוני, יתקיימו הבחירות לפרלמנט הצרפתי, גם הן בשני סיבובים. הסקרים הנוכחיים מלמדים על יתרון משמעותי לעמנואל מאקרון, שצפוי לקבל כ-65% בסיבוב השני.
כפי שציינו בעבר, הפוליטיקה הצרפתית כבר ידעה סיטואציה דומה בעבר, כשב-2002 התמודד ז'אן מארי לה פן, אביה של מארין, מול ז'אק שיראק בסיבוב השני בבחירות. למרות פערים קטנים בין המועמדים בסיבוב הראשון (כ-20% לשיראק לעומת כ-17% ללה פן), הסיבוב השני היה חד צדדי לחלוטין, כששיראק קיבל כ-82% מהקולות, בעקבות התאחדות של כל המערכת הפוליטית בצרפת מאחורי שיראק, בניסיון למנוע בחירה בלה פן הקיצוני.
מצב דומה צפוי להתקיים גם במערכת הנוכחית, וכבר עכשיו פרנסואה פיון ובנואה המון מיהרו לתמוך במאקרון בסיבוב השני  (ז'אן לוק מלנשון נמנע משלב זה מלתמוך באחד המועמדים). לכן, במידה ולא יקרו דברים בלתי צפויים, עמנואל מאקרון צפוי להיות נשיא צרפת הבא.
משמעויות עבור השווקים הפיננסיים
 
בשבוע שעבר הוצאנו סקירה זהירה בנוגע לשוק המניות הצרפתי, בשל חשש מתוצאה שאינה רצויה על השווקים בסיבוב הראשון, כמו אי העפלת מאקרון לסיבוב השני (לפיון היה פער קטן הרבה יותר מול לה פן), או העפלת מועמד השמאל הקיצוני מלנשון מעפיל לשלב הבא.
כפי שציינו בסקירה הקודמת, האפשרות המועדפת על השווקים היא בחירה במועמדי המרכז והימין, עמנואל מאקרון ופרנסואה פיון ולכן, סיבוב שני בין מאקרון ללה פן מתקבל כתרחיש חיובי, בעקבות הסיכוי הנמוך לכניסה של לה פן לארמון האליזה. אכן, אפיקי הסיכון מגיבים בצורה חיובית מאוד לתוצאות הסיבוב הראשון, עם עלייה בשער האירו, ביחד עם זינוק ב-CAC וסגירת מרווחים באגרות החוב הצרפתיות.
 
עמנואל מאקרון הוא סוג של "דף חלק" עבור השווקים, אבל התבטאויותיו בעד הורדת הוצאות ממשלתיות, קיצוץ מסים וניסיון (שצפוי להיות מאתגר מאוד) לשינויים בשוק העבודה הצרפתי, מתקבלים בהתלהבות נכון לרגע זה. גם עברו של מאקרון כבנקאי השקעות וניסיונו להעביר רפורמות משמעותיות כשר הכלכלה (ה-"Macron Law") תורמים לתפיסה החיובית לגביו אך חשוב מכל, מאקרון הוא אינו "אירו-סקפטי" והביע תמיכה בהישארות צרפת בגוש האירו ובהותרת הסכם שנגן על כנו.
דרכו של מאקרון בפוליטיקה הצרפתית אינה צפויה להיות חלקה, בשל העובדה שהוא מייצג מפלגה חדשה, שכוחה בפרלמנט עדיין אינו ידוע (תלוי בבחירות שיתקיימו כאמור ביוני) ולכן, ייתכן והוא יצטרך להסתמך על בריתות עם מפלגות מהימין ומהשמאל, שעשויות להתברר כמשענת קנה רצוץ.
 
מבחינת משמעויות ההשקעה, הסיבוב הראשון בהחלט מפזר את הערפל ומאפשר להתמקד ביסודות הפונדמנטליים של שוק המניות באירופה בכלל ובצרפת בפרט. כאמור, אם לא יתרחשו אירועים יוצאי דופן, מארין לה פן תתקשה לסגור פער כה גדול בשבועיים ועמנואל מאקרון יהיה זה שייבחר לנשיאות.
כפי שציינו בסקירה שפורסמה בחודש פברואר, אנו מעריכים כי שוק המניות האירופאי הינו אטרקטיבי להשקעה בשל שילוב של שיפור משמעותי בתחזיות הרווח ובתמונה המאקרו-כלכלית. שיפור זה בולט במיוחד בשוק הצרפתי, במיוחד בהיבט תחזיות הרווח (עם עלייה של 13% בתחזית הרווח המצרפי של ה-CAC בשנה האחרונה ושל כ-3% מתחילת השנה). לכן, אנו מאמינים כי שוק המניות הצרפתי ראוי למשקל יתר בתוך החשיפה המנייתית באירופה.
** סקירה זו הוכנה בידי אופנהיימר ישראל, חברה בשליטת קבוצת אופנהיימר שהינה תאגיד בינלאומי העוסק במסחר בניירות ערך, חיתום, הפצה ונהול השקעות בניירות ערך. אופנהיימר ישראל ומי שהועסק על ידה בהכנת הסקירה אינם בעלי רישיון שיווק ו/או ייעוץ השקעות, ולפיכך סקירה זו מיועדת למשקיעים מסווגים (כהגדרת מונח בחוק ני"ע) בלבד ואינה מיועדת להפצה לאחרים, ועל מקבל הסקירה נאסר להעבירה ו/או להציגה למי שאינו משקיע מסווג. דו"ח זה אינו מהווה המלצה לבצוע עסקאות בנייר הערך הנסקר, אינו מתבסס ו/או מתחשב בצרכיו ו/או בנתוניו של הקורא   ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אנליסט או פרשן פוליטי צרפתי? (ל"ת)
  יש ר א לי 24/04/2017 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור