תכנית 'נטו משפחה' - האם מדובר במעקף מבריק?

 |  (5)
תכנית "נטו משפחה" ששר האוצר כחלון בישר אודותיה בעיצומן של חגיגות המימונה, הינה ללא ספק תרגיל מעקף מבריק לתדמית שלו  כ"שר על לנושא  הדיור". 
במכה אחת הצליח שר האוצר שכבר הוספד על ידי רבים וטובים להשיג שתי מטרות: האחת, פופולריות אדירה, בעיקר בקרב השכבות העממיות, ובעיתוי מושלם של חגיגות המימונה, בשורה של הטבות דוגמת נקודות זיכוי, הטבות מס, הנחות לצהרונים ומחירים מופחתים על מכשירי סלולר (מזכיר לכם משהו?). השני, ניצול העובדה שלציבור יש זיכרון קצר והסחת הדעת מהמשבר האמיתי, משבר הדיור.
וככלות הכל: העובדה שלרכוש דירה ממוצעת במדינת ישראל צריך היום כ-150 משכורות חודשיות פלוס משכנתא של כמה אלפי שקלים טובים, לא השתנתה כלל ועיקר בעקבות "נטו למשפחה". אבל, בינינו, למי זה אכפת, כשההכנסה הפנויה למשפחה גדלה בכמה מאות שקלים, וכשהבשורה הזו נחשפת לעין כל באמצע נגיסת המופלטות?
אין ספק. כחלון הצליח הצלחה מזהירה לתעתע בכל מי שכבר הספיד אותו, כולל ראש הממשלה שככל הנראה שמע על מסיבת העיתונאים שמתכנן שר האוצר שלו בזמן אמת. כותרות יומני החדשות ועיתוני הבוקר עוסקים רובם ככולם בהפחתת יוקר המחיה למשפחה ונושא הדיור, שכבודו במקומו מונח, נדחק קמעא הצידה.
באחד מהעיתונים המובילים הופיעה אף כותרת צנועה, לצד "נטו למשפחה", המבשרת על כך שמחירי הדיור לא עלו כלל בארבעת החודשים האחרונים. זהו, כך נראה, ניצחון לא בנקודות, אלא בנוק אאוט, של מי שכבר כולם הספידו אותו אישית ופוליטית. גם העובדה שכחלון זכה הפעם בכל הקרדיט, ללא גיבוי או שותפות כלשהי, אפילו לא בתמונה משותפת עם ראש הממשלה, מהווה ללא ספק הצלחה משמעותית.
האם, אם כן, צפויים אנחנו ל"מחר חדש" עם תכנית "נטו למשפחה"? האם הכסף הפנוי, כמה מאות שקלים טובים, ישפר אכן את איכות החיים של השכבות העממיות ואולי אף יסייע להם להגיע לדירה או להקל, ולו בקמעא את עול המשכנתא?
צר לי לאכזב, אולם לאחר שיתעוררו משכרון חגיגות המימונה, יצטרכו אזרחי ישראל לעשות חשבון קר כמה יצטרכו לשלם מידי חודש בחודשו עבור חלום הדירה, לא כל שכן סיוע עבור ילדיהם שזה עתה סיימו צבא, הגיעו לפרקם ורוצים להקים בית בישראל, יסתבר להם שהמציאות בפועל לא השתנתה, וחלום הדירה נותר רחוק כפי שהיה גם לפני חג החירות האחרון. אמנם ההכנסה הפנויה תגדל בכמה מאות שקלים, אולם מחיר דירה ממוצעת עדיין יחצה את המיליון וחצי שקלים, לא כל שכן דירה באיזור הביקוש במרכז הארץ.
לכן, ומבלי לזלזל בחשיבות ההקלות על מחירי צהרונים ומכשירי סמסונג ואייפון למיניהם, אני קורא לראש הממשלה, כמבוגר האחראי, וכמי שכשר אוצר הצליח בעשור הקודם להציל את כלכלת ישראל מהמשבר העולמי ולייצב את המשק, להכנס לעובי הקורה ולטפל, אישית, במשבר הדיור.
וזה אומר: לשחרר, ובמהירות קרקע מתוכננת לבנייה, ובראש וראשונה באזור הביקוש במרכז הארץ. לקצר, כמה שיותר, הליכים ביורוקרטים ארוכים ומיותרים. לדחוף, סוף סוף, התחדשות עירונית כוללת בערים הוותיקות וזה כולל גם ערים בפריפריה, החל מבאר שבע בדרום וכלה בטבריה וקרית שמונה בצפון. להוריד, כמה שיותר, מיסוי ותקורות מיותרות. להכניס טכנולוגיות חדישות שיקצרו משמעותית את משך הבנייה ויביאו את ענף הדיור אל המאה ה-21. 
והכי חשוב: במקום "פירורים" דוגמת הנחות לצהרונים, להחזיר את מענקי והלוואות המקום המשמעותיים שבעבר קיבל כל מי שרכש דירה בפריפריה. מדובר, אדגיש, לא במאות שקלים למשפחה, אלא מאות אלפי שקלים שיוכלו בהחלט להוות "שובר שוויון" ראוי לרבבות רבות של זוגות צעירים ומשפרי דיור שיוכלו סוף סוף להגשים את חלום הדירה. זוהי, ורק זוהי, תכנית "נטו למשפחה" האמתית ושום מעקף או הטבות נקודתיות לא יוכלו להשכיח אותה.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לגבי ביבי הצחקתני היהפוך כושי עורו
  יעקב 23/04/2017 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא האחרון שאני יכול לבנות עליו לטפל בדיור הוא וחבר מרעיו לא מעונינים בהורדת מחירי הדיור כי זה מעשיר את קופת המדינה וכך יכול הנהנתן וחבר מרעיו להינות ולהתענג נכספי הציבור ממנו לא תשמע אף משפט בנושא הכלכלי אלא רק דעש חמס אירן ובוחריו אוכלים את הלוקשים שלו הכתב הנכבד אתה לא מציאותי
  סגור
 • 4.
  לשכן את העניים בחצי חינם בפריפריה!!!
  אבשלום בריזה 21/04/2017 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לתת לרוכשי דירה ראשונה (גם דירה יד שניה או יד שלישית מרופא!!) מענק של 429,000 ש"ח בתנאי שיתגורר בדירה עם אשתו היפה ועשרת ילדיו לפחות 10 שנים!!! כך נקבל פיזור אוכלוסיה מהמחנק המסריח של ת"א והעניים יפרחו ויצהלו וירקדו בחינם שעה ברכבת מתל אביב!!!
  סגור
 • 3.
  בלי להיכנס להיותי מרכז שמאל או ימין
  גיל 20/04/2017 17:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בינימין נתניהו ראש ממשלה כבר יותר 8 שנים (!!!). מה גורם לך לחשוב שדווקא עכשיו הוא יחליט להיכנס בכל כוחו לפיתרון של משבר הדיור? ושוב פעם אדבר עובדות - הוא כלל אינו עסוק במציאת פתרונות לעניינים כלכליים ומאז היותו שר אוצר משנתו הכלכלית ודעותיו הכלכליות מעורפלות לחלוטין. נדיר שהוא משמיע דעה בנושאים כלכליים וחברתיים בשנים האחרונות, נדיר שעשה משהו באופן ישיר בעניינים כלכליים. לדעתי, עשרות אלפני צעירים משעבדים את עצם ל-30 השנה הקרובות. אני אישית מכיר זוג שלקח משכנתא בגובה של מעל מליון שקל לפני מספר שבועות כדי לקנות בית במחיר מופקע בנתניה.אני לא רוצה להגיד פריארים, אבל אנשים רבים עשו בהסתברות לא רעה התאבדות כלכלית לדעתי, בעצם קניית דירה למגורים במחיר כ"כ גבוה שעם קצת הגיון בריא לא שווה את המחיר.
  סגור
 • 2.
  לגבי קידום אתרים
  cohenarik18 19/04/2017 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רציתי לדעת האם שיווק אינטרניטי כגון האתר http://seo-google.co.il/ יכול להני פרי באותו האופן כמו שיווק במדיה חברתית ?
  סגור
 • 1.
  הכל בטל ומבוטל לעומת מחירי הדיור וזה נכון (ל"ת)
  חיים 19/04/2017 13:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור