4 קושיות למקבלי ההחלטות כיום בשוק הדיור

על רקע הנתונים המרשימים בשוק הדיור בשבוע האחרון, ארז כהן - לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, עם השאלות שכל רוכשי הדירות צריכים לשאול

 |  (6)
אין ספק. מדובר בשבוע עתיר מספרים ונתונים מרשימים בתחום הדיור. הוא התחיל בקידום 3600 דירות חדשות במסגרת מחיר למשתכן ונמשך במספר אסטרונומי, הסכם גג בסך 17,000 דירות ברמת בית שמש. ארצנו הקטנטונת אכן הולכת וגדלה ומי שהיו עד מכבר עיירות פריפריאליות קטנות, הופכות לערים גדולות. לכאורה חלום שהתגשם.
עיירות פיתוח דוגמת קרית גת, עפולה ונתיבות יכפילו ואף יותר את אוכלוסייתן, בית שמש עתידה לחצות את ה-200 אלף תושבים תוך שנים ספורות, כך גם אשקלון, באר שבע תתקרב ל-300  אלף והיד עוד נטויה.
בסך הכל קרוב לרבע מיליון דירות חדשות במסגרת הסכמי הגג ב-18 עיריות ועוד רבבות מחיר למשתכן. קשה, מסתבר, להשבית שמחה כזו באיבה, אולם קיימות, לצערי, מספר קושיות שמוטב היה אם מקבלי ההחלטות היו מסבירים לעם ישראל שיסוב בימים הקרובים סביב שולחן הסדר ויקרא בדבקות  את ההגדה.
1. האם יהיו מקומות עבודה בקרבת מקום לכל מי שיקנה דירה במקומות אלה? האם, חלילה, לא יזדקקו, בנוסף למשכנתאות הענק, לשני כלי רכב למשפחה על מנת להגיע למקומות העבודה במרכז הארץ?
2. האם יהיו להם מוסדות ציבור כהלכתם, החל ממערכת חינוך וכלה במראה וטיפת חלב?  האם לא ימצאו רבים מהם את עצמם בתוך שכונות שיהיו חדגוניות, תואמות אחת את רעותה וללא "וויב" עירוני מינימלי?
3. כמה מבין הרוכשים יהיו מחוסרי דיור ומשפרי דיור ולאו דווקא משקיעים זריזים? האם אכן ייווצר בערים החדשות הצומחות כפטריות אחרי הגשם מרקם שכונתי וקהילתי או שמא רבות מהן יהפכו לקרתניות ומשמימות?
4. האם לא מוטב היה להשקיע את הסכומים האדירים הללו בהתחדשות עירונית במרכז הארץ? האם לא היה זה פתרון זול ואפקטיבי בהרבה? על מנת לסבר את האוזן: מנתוני משרדי מתברר כי עלות ממוצעת של הקמת דירה במסגרת הסכמי הגג גבוהה פי שניים ורבע לערך יותר לעומת הקמת דירה ממוצעת במסגרת התחדשות עירונית. ואם נכפיל משוואה זו ב-230 אלף דירות נגיע למספר אסטרונומי של מאות מיליוני שקלים מבוזבזים, אם לא מיליארדים.
ועל מנת שמקבלי ההחלטות יצלחו כהלכה את שלב ארבע הקושיות ולא יזדקקו, חלילה, לעבור לשירת "די דיינו", הייתי ממליץ להם בחום, לפני שהם מתבשמים מהנתונים המרשימים של השבוע האחרון, לעשות פאוזה קטנה ולשקול שוב האם זו אכן הדרך שתבריא את שוק הדיור, תביא לו  את ההיצע המקווה וגם תפריח את הפריפריה.
באיחולי חג חירות שמח לכולנו!
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שמאי נשאר
  שוקה 18/04/2017 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמאי. ומה בכלל מבין שמאי בכל זה? ולמה עיתון נותן לשמאי כזו במה? ויש לי עוד כמה קושיות... בפעם אחרת... יאללה ארז... תאכל בננות... תרגע... חחחח
  סגור
 • 5.
  זו בדיחה ?
  נועם 07/04/2017 14:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם כשמקדמים בנייה של עשרות אלפי דירות זה לא טוב ? יבנו בכל הארץ, ומי שמתאים לו, יקנה. ואם לא יהיה ביקוש, המחירים באותם אזורים ירדו. קושיות, עאלק.
  סגור
 • 4.
  פיזור עם ישראל בכל א"י חשוב יותר מכסף ומחישובים עקומים (ל"ת)
  אמיר 07/04/2017 09:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  תשובות . 1) רכבות סביב השעון במהירות האור יסיעו את
  אבשלום חום 05/04/2017 22:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העניים לעבודה במרכז. 2)יהיה חינוך ללא הפשע הזנות והסמים שלך במרכז. 3) יווצר מרקם קהיתי בלעדך. "יא' פלצן." 4)לא. לפיזור האוכלסיה יש הבט בטחוני. תחבורתי. אנושי!!!
  סגור
 • 2.
  האמת ארז?
  חוטיבילי 05/04/2017 20:56
  הגב לתגובה זו
  7 0
  זדיין אפחד לא סופר את השטויות שאתה כותב יא אהבל
  סגור
 • 1.
  הסכמי הגג זה לא כסף מבוזבז- זה מגיע לרשויות המקומיות
  אבי 05/04/2017 16:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  האם כספי הארנונה הם בזבוז? האם רשויות לא משתמשות בכספים כדי לפתח את העיר?
  סגור