"מחיר למשתכן", התכנית שמחלקת מתנות להשקעה

 |  (9)
תכנית "מחיר למשתכן" במתכונתה הקיימת היא בזבוז כספי הצבור ומתן סובסידיה לחלק גדול מהזוכים, אשר אינם ראויים לכך. אחרי יותר משנה בה התכנית פועלת ניתן לבחון אותה בעיניים מקצועיות והוגנות.
תוצאות ההגרלות ושיחות עם הזוכים, מצביעות על נתון מדהים שלפחות 50% מהם רכשו דירות באתרים בהם אינם חושבים לעבור לגור בהם. מדוע קנו? המדינה נותנת. לא תיקחו? הגיעה הזדמנות, המדינה מחלקת מתנות אז הרוכשים משקיעים בדירה להשכרה לחמש שנים ואחרי כן מוכרים, נהנים מהרווח וחוזרים לשוק החופשי לחפש דירה עם הון מתנת המדינה.
זאת ועוד, מאחר ואין כל קריטריונים של הכנסה והון, על זהות זכאים, הרי בין הזכאים ישנם גם כאלה שבאו מבתים עשירים ושיכולים בנקל לממן להם רכישת דירה אז מדוע המדינה נותנת להם מתנות?
במצב הנוכחי התכנית ממריצה למעשה זוגות צעירים לרכוש דירה ולהיכנס לחובות ארוכי טווח כאשר הם היו מעדיפים ליהנות מדיור ראוי בשכירות. ראוי היה אילו המדינה הייתה יוזמת בניה להשכרה, בדמי שכירות מופחתים ורק לאלה שאכן מתכוננים לגור בדירה וללא שעבוד לתשלומי משכנתא גבוהים.
זה לא בשמים. המדינה יכולה לצאת במכרזים של "עסקת קומבינציה" בעיקר באזור המרכז, ירושלים וחיפה, בה הקבלן מקבל את הקרקע מהמדינה ותמורתה משלם למדינה באחוז מסוים של דירות מתוך הפרויקט. הדירות תשארנה בבעלות המדינה, אשר תקבע את דמי השכירות ברמת מחיר נאותה לאותם זכאים. הדירות תשמשנה לאורך השנים להשכרה להרבה דיירים זכאים והסובסידיה תתחלק בין כולם ולא תינתן כמו היום לבודדים שחלקם אכן זכאים ראויים, אבל "מכריחים" אותם לרכוש דירה, והשאר מצפים לרווחי הון.
מחירה של דירה משקף שני מרכיבים - האחד, שכר דירה המשקף את הצורך במגורים, והשני, נכס להשקעה. ככל שעובר הזמן מתברר שמחיר למשתכן הוא לא יותר מכותרת שהיא גם היא כבר לא מי יודע מה. המדינה צריכה לסבסד לזכאים רק את מרכיב שכר הדירה ולא לחלק מתנות "נכס להשקעה".
הכותב הוא יו״ר קבוצת שמאות המקרקעין המאירי
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  תכנית מחיר למשתכן היא תכנית נכונה ומצויינת !!
  אחד העם 09/04/2017 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 3
  כתבה זו היא עוד דוגמא לכתבה ממומנת של עוד אינטרסנטים. תכנית מחיר למשתכן היא התכנית הכי נכונה והכי צודקת שיש לזוגות הצעירים. מאחר והיא מאפשרת לכל זוג צעיר להחזיק בדירה. ואין זה משנה כלל אם הם יגורו בה או לא. בסופו של יום הזוג הצעיר יחזיק בדירה. וזה מה שחשוב כאן. בהצלחה כחלון. תתעלם מכל האינטרסנטים.
  סגור
 • 7.
  עדיף דירות לעניים בהנחה משמעותית בפריפריה
  אבשלום חום 05/04/2017 22:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ולמכור בחצי חינם רק למי שמתכוון לגור. במקביל להכפיל תדירות הרכבת. ולאפשר נגישות למרכז
  סגור
 • 6.
  מחיר למשתכן - התכנית שמלחיצה את האינטרסנטים (ל"ת)
  יוסי בלו 05/04/2017 08:49
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 5.
  תוכנית גרועה שמעכבת את ההיצע (ל"ת)
  ארז 05/04/2017 07:53
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 4.
  כמה שטויות בכתבה אחת
  שי 04/04/2017 23:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שקונה קונה לא בשביל סיבוב קונה בשביל שיהיה לו דירה כמה דירות יש לך ? תהיה גבר ותגיד
  סגור
 • 3.
  תמיד יש פרצות
  sharon.amouyal1 04/04/2017 02:46
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אין שום דבר מושלם, אבל עדיין זאת התכנית הכי טובה שהיתה עד עכשיו
  סגור
 • 2.
  זאת ועוד, תשלום משכנתא ושכירות בו זמנית לאורך שנים
  יש ר א לי 03/04/2017 15:51
  הגב לתגובה זו
  5 1
  זה מתאים רק לעשירים. כחלון מיטיב עם העשירים ודופק את הנזקקים. עכשיו יצאו עם 3600 דירות במודיעין בהנחה של חצי מיליון ש"ח, גם בראשון וברעננה עשו דבר דגומה, ומה קרה? מי שלא יכול לגייס סכום משמעותי או לעמוד בהחזרי משכנתא גבוהים וגם לשלם שכירות יצא, מי נכנס? העשירים. התכנית מחייבת לקנות דירה חדשה ולהמתין שנים. במקום זאת היה נכון לתת מענק למי שבאמת זקוק ומגיע לו ושיקנו דירה קיימת במקום ובמחיר מתאים ויוכלו לגור מייד ולשלם רק משכנתא. כחלון לא מבין שהוא עושה עוול? ביזיון, כחלון=כשלון. הנזק שהוא גורם ענק לעומת תועלת זניחה. ובכלל, מתנות לפי הגרלה? זה צודק? והנזקקים משלמים את המחיר כי העלות במיליארדים של מחיר למשתכן באמת הולכת לעשירים. תעצור את התכנית הדפוקה הזאת כחלון. בכל מקרה בבחירות הבאות זה יעצר כי כחלון ילך הביתה או לספסלים האחוריים באופוזיציה בסיעת יחיד.
  סגור
 • 1.
  מילים נכונות של השמאי. אין צורך אפילו לאזן את הכתבה ע"י
  מידע קריטי לרוכשים 03/04/2017 14:18
  הגב לתגובה זו
  6 0
  קריאה באתר "מידע קריטי לרוכשי הדירות" כמו שקורה בכתבות אחרות של שמאים. יפה מאוד.
  סגור
 • יש חוסר בדירות
  מחירים בזינוק בעלייה 04/04/2017 07:57
  הגב לתגובה זו
  1 3
  רק 80 אלף נרשמים בתוכנית של פחלון וזה זכאים . מה עם האחרים שלא זכאים כי הייתה להם דירה לפני 5 שנים לדוגמא...וכולם רוצים לגור במרכז הארץ לא בעפולה...קח דוגמא גוש 7373 עד 7375 תבדוק מחירים חצי שנה אחורה מחירים מזנקים. מרכז הארץ.
  סגור