ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

אג"ח להמרה: עסקת Win-Win למשקיעים ולחברות, הנה לכם דוגמה

מורן נחשוני, סמנכ"ל בווליו-בייס חיתום וניהול הנפקות בע"מ, על מפגש האינטרסים בין חברות ומשקיעים בשוק ההון המודרני
 |  7
Share
שוק ההון המודרני אמור להוות זירת מפגש בין חברות המבקשות לגייס הון ולצמוח ובין משקיעים שרוצים לקבל תשואה על כספם. באופן טבעי, המשקיעים ירצו לקנות מניה במחיר נמוך כמה שיותר והחברות ירצו לגייס במחיר כמה שיותר גבוה. לכן, במקרים רבים לא מתקיים מפגש אינטרסים בין חברות ומשקיעים.


הפער בין המשקיעים לחברה (גם במחיר וגם במידע) מובהק יותר בחברות קטנות ובינוניות, אשר ברובן שווי החזקות הציבור נמוך, רמת הסחירות במניה נמוכה, ולרוב השקעת המשאבים מטעם הגוף המוסדי (אנליזה מעמיקה ותהליך הרכישה) פשוט אינה משתלמת.

שוק ההון בישראל מוטה לטובת החברות הגדולות – הן אלו שמגייסות אג"ח בריבית הנמוכה ביותר ומקבלות את התמחור הנדיב ביותר אם ברצונן לגייס הון. חברות קטנות ובינוניות נתקלות לא אחת בנגישות נמוכה לשוק ההון, כאשר המשקיעים המוסדיים דורשים הנחה גבוהה על מחיר השוק בכדי להשקיע בגיוס הון מניות.מכאן, נוצר תהליך שמזין את עצמו: שווי נמוך מוביל להחזקות ציבור נמוכות, שמובילות לחוסר סיקור, שמוביל לסחירות נמוכה, וחוזר חלילה, כך שמרבית הגופים המוסדיים אפילו לא יבחנו את החברה, איכותית ורווחית ככל שתהיה. בכך החברות הקטנות לא נהנות מהיתרונות של היותן חברה ציבורית, אך כן נדרשות לעמוד ברגולציה מחמירה ובעלויות עודפות לעומת הנדרש מחברה פרטית.ניתן לגשר על הפער בין המשקיעים והחברות בקלות על ידי הנפקת אג"ח להמרה - מוצר פיננסי שמשלב מרכיבים של חוב ושל הון. היתרונות - המשקיעים מקבלים ביטחון בתזרים העתידי שהם צפויים לראות מההשקעה, שכן האג"ח משלם קרן וריבית במועדים ידועים מראש. בנוסף, הם מקבלים "סוכריה" בדמות זכות המרה למניה, אשר הופכת לכדאית במידה והמניה עולה מעל שער הידוע מראש. מצד החברה, היא נהנית מגיוס חוב בריבית נמוכה מהריבית שהייתה מקבלת בגיוס חוב רגיל (בעקבות השווי שניתן לאופציית ההמרה), דבר שמביא לעניין גם במניה עצמה.

במידה והחברה מגשימה את ההבטחה והמניה עולה, המשקיעים ימירו את האג"ח למניות ובכך יתאפשר לחברה לגייס הון בפרמיה על מחיר השוק, ובכך לשבור את מעגל הקסמים שהפך את מניות החברה למוקצות. מעבר לכך, שוק ההון מוטה לכיוון מכשירי חוב, ולכן אג"ח להמרה מאפשר גישה לקהל יעד גדול בהרבה מהקהל המנייתי וכך לקבל חשיפה למשקיעים נוספים שאינם נמצאים מסורתית במכשירי הון (לדוגמא קרנות אג"ח או תיקים סולידיים).

למרות היתרונות של אג"ח להמרה, בבורסה בת"א, נסחרות רק 20 סדרות אג"ח להמרה בשווי של כ-2.1 מיליארד שקל בלבד! להערכתי מדובר באנומליה.

סאטקום מערכות (+1.02%) סאטקום מערכות 118.5 +1.02% 17:24 16/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי סאטקום מערכות בסיס:117.3 פתיחה:117.3 גבוה:118.5 נמוך:118.4 תמורה:12,085 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות – גיוס קטן לעידוד הצמיחה

חברת סאטקום מערכות רכבה בעבר על מגמת ההתחברות של אפריקה לאינטרנט באמצעות לוויין, ובשנותיה הטובות נסחרה בשווי של 300 מיליון שקל. בשנים האחרונות החברה סבלה משינוי הסביבה העסקית עם מעבר מתקשורת מבוססת לוויין לסיב אופטי, וזאת בזמן שלחברה היו חוזים ארוכי טווח במחירים יקרים מול חברות הלוויין.

כיום החברה נמצאת לאחר ביצוע תכנית אסטרטגית משמעותית, שכללה קיצוץ בכוח האדם ובחוזי הרכש מול חברות הלוויין, ושינוי מיקוד העסקי של כניסה לשוק הסיבים, התמקדות בלקוחות מתחום הסלולר וויתור על עסקאות בעלות מחזור גבוה ורווחיות נמוכה. ניתן לומר כי ביצוע התכנית נשא פרי והחברה חזרה להציג רווחיות נאה.

כל זה לא ממש עזר לחברה אשר מנייתה נשארה תקועה בשווי נמוך של 30-40 מיליון שקל, סחירות נמוכה עד אפסית וללא יכולת ממשית לגייס הון בבורסה ללא מתן הנחה משמעותית מאוד על מחיר השוק שגם ככה היה מדוכא.

החברה ביקשה לגייס סכום קטן של 13-20 מיליון שקל, לצורך ביצוע השקעות ולתמוך בצמיחה, על רקע הזדמנויות חדשות שנפתחו למפעילי התקשורת באפריקה. בכדי להימנע מדילול השליטה בחברה במחיר הנמוך משמעותית ממחיר השוק (במקרה של גיוס הון מניות), בחרה החברה לגייס סדרה קטנה של אגל"ה, אשר נושא קופון של 6% (צמוד לדולר).

תוצאות ההנפקה היו מצוינות - ביום המכרז לציבור הגיעו ביקושים של מעל ל-50 מיליון שקל, והחברה גייסה כ-18 מיליון שקל במחיר הגבוה משמעותית ממחיר המינימום במכרז, ובריבית אפקטיבית הנמוכה מ-6%. הנהלת החברה לא שקדה על השמרים, והשתמשה בכספי הגיוס לפיתוח עסקיה. בתוך זמן קצר הכריזה סאטקום על שלל עסקאות חדשות, האחרונה שבהן בסך של כ-90 מיליון שקל, וחזרה לעורר עניין בקרב המשקיעים.
סיכום

שימוש באג"ח להמרה עשוי להיות עסקה שהיא Win-Win לשני הצדדים, החברות המגייסות והמשקיעים. הנפקה של אג"ח להמרה חושף את החברה למשקיעים רבים יותר, מביא לחיסכון בריבית ומאפשר לחולל צמיחה בחברה במקביל להמשך חלוקת דיבידנדים.

היתרונות של אג"ח להמרה באים לידי ביטוי ביתר שאת עבור חברות קטנות ובינוניות, הסובלות מנגישות נמוכה לשוק המוסדי. לאור קיומו של שוק אג"ח משוכלל מאוד בישראל, צורך בהון מצד חברות וחיפוש אחר תשואה מצד המשקיעים, היינו מצפים לראות הרבה יותר הנפקות של אג"ח להמרה. נקווה שבעתיד נראה את השוק המקומי משתכלל ומנפיק מוצרים מורכבים אך בעלי יתרונות גדולים יותר הן עבור החברות והן עבור המשקיעים.

** ווליו-בייס חיתום וניהול הנפקות שימשה כמפיץ בהנפקת אג"ח להמרה סדרה ו' של סאטקום. אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור ניירות ערך מכל סוג שהוא. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה נוספת, כל קניה או מכירה של ני"ע כלשהו הינה על סמך שיקול דעתו של עושה הפעולה בלבד.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-4 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
4 בחורה מתוסכלת 27/03/2017 15:05 למה החתיך הזה נשוי?
כל הטובים תפוסים. :-(
9 29/03/2017 14:14 איזה חתיך בראש שלך את צרכה משקפיים או מה ? (ל"ת)
3 יאיר 27/03/2017 01:23 מקצוען אמיתי
תביא עוד הרבה הנפקות כאלה
2 רם 26/03/2017 12:37 צודק, אז למה זה לא קורה?
צודק, אז למה זה לא קורה בפועל? האם החברות לא מודעות לכלי הזה?
1 יש ר א לי 26/03/2017 12:37 יש עוד המון להסביר בנושא זה, מי שלא מבין שלא יגע, למשל:
אם תגיע למועד פדיון חלקי ולא ביצעת המרה למניה והשער גבוה משמעותית מהפארי ולא ידעת או לא שמת לב, תקבל את שער הפארי. זה יכול להביא להפסד ניכר למקרים שהמניה עלתה והאג"ח גבוה מהפארי.
יפתח 26/03/2017 21:48 זה נכון לגבי כל אגח ובפרט כאלו שנסחרות מעל הפארי (ל"ת)
מורן נחשוני 26/03/2017 16:42 תשובה
שלום, כמו בכל השקעה יש יתרונות וחסרונות. הנקודה שהעלית היא נכונה, וכל משקיע נבון צריך לדעת מה הוא קונה והאם הוא רוצה להמיר את האג"ח למניות ומתי. על אחת כמה וכמה כשמדובר במשקיע מתוחכם כמו מנהל תיקים או משקיע מוסדי.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.