20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? שימו לב למצב הקיצון שמאיים להתפרץ >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

10:31 אקסלנס ברוקראז': "התקלה בתמר - אירוע חיובי לבזן" >>

10:16 תאת טכנולוגיות: חוזה בשווי של 40 מיליון דולר עם חברת תעופה גדולה >>

10:09 אירונאוטיקס רוכשת את Chassis Plans תמורת 6 מיליון דולר >>

10:05 טראמפ: איראן משתפת פעולה עם צפון קוריאה, הסכם הגרעין לא מוצלח

08:10 מזור חוזרת עם פער חיובי של 4.1%

08:10 טאואר חוזרת עם פער שלילי של 2.3%

08:10 טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.2%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הבועה הכי מפחידה בשווקים מתקרבת לפיצוץ הרסני

טור אורח של עמית טל, סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה
 |  17
מצב השווקים
Share
האם ארצות הברית נקלעה למלכודת נזילות מסוג חדש ומסוכנת אף יותר ממלכודות הנזילות הידועות לנו בעבר? המושג מלכודת נזילות הינו מושג של מאקרו כלכלי, לפיו בתקופת מיתון נוקט הבנק המרכזי מדיניות מוניטרית מרחיבה ומוריד לשם כך את שער הריבית על מנת להגדיל את הביקוש לכסף. ישנה נקודה שבה הורדת הריבית תפסיק להוות גורם מעודד להלוואות על ידי הציבור. או במילים פשוטות – יכולת ההשפעה של בנקים מרכזים על השווקים באמצעות מדיניות מוניטרית נעלמת. מלכודת זו, שאפיינה את יפן בעשור האבוד שלה בשנות ה-90, הינה הסיוט של כלכלן בעת המודרנית.


האם מתפתחת לה כעת מלכודת נזילות מסוג חדש בארצות הברית (המשפיעה על העולם כולו), כזו שגורמת שלהידוק מוניטרי (צמצום) אין השפעה יותר על קירור השווקים ואולי אף להיפך?

לדעתי התשובה לשאלה זאת היא חיובית, המציאות בשווקים מתחילה להראות זאת. ויותר חשוב מכך, עוד ועוד אנשים מתחילים להגיע להבנה הזאת (אם כי עדיין לא במיינסטרים, אבל ככל שהשוק מתנהג בצורה של עלייה ללא מעצורים, ככה ההבנה מתחילה לחלחל לרבים יותר). התוצאה של מלכודת זו עלולה להיות הרסנית ביותר מבחינת כלכלית וחברתית.משהו מטריד קורה בשוק האג"ח העולמי בארבעת החודשים האחרונים. נראה שהבועה שהתפתחה ב-45 השנים האחרונות מגיעה לסיומה, או לפחות לנקודה מכרעת. תחילת הסייקל השורי בשוק האג"חים העולמי הינו בין 1981-1982. אנחנו יכולים לזהות זאת במספר שווקים: שוק המניות, האג"חים והמט"ח.לפני שנתחיל בסימנים להתפוצצות הבועה חשוב להבין איך הבועה עובדת ומזינה את עצמה. על מנת לעשות זאת, אבצע הקבלה בין הפריטים בכלכלה (ממשלות, חברות, משקי בית) לאדם יחיד. אדם המעוניין לקחת הלוואה, ניגש לבנק חותם על הטפסים המתאימים ומקבל הלוואה. כשמגיע הזמן להחזיר את ההלוואה, אותו אדם אינו מסוגל להחזירה. יש לו שתי אפשרויות: להכריז על לפשיטת רגל או לקחת הלוואה גדולה יותר (שתכסה את הקודמת), בתנאים טובים יותר (בריבית  נמוכה יותר). ועתה נחזור לשוק, ב-45 השנים האחרונות כל הפרטים בשוק בחרו באופציה השנייה של גלגול החוב. דוגמא לכך ניתן לראות בחוב של ארצות הברית שצמח פלאים מאז שנות ה-80. 

מה יכול לשבש את בועת האשראי הזאת שמזינה את עצמה?

התשובה היא ריבית גבוהה מדיי שלא מאפשרת גלגול של החוב. ולכן ההתנהגות של הריבית של ארצות הברית ל-30 שנה לאורך 40 השנים האחרונות מובנת מאוד: מגמת ירידה מובהקת לאורך השנים (מאפשרת גלגול חוב בתנאים נוחים יותר), ומשבר כלכלי בכל פעם שהריבית גבוהה מדיי. משבר הגורם לירידת הריבית ולמעשה מאפשר לבועה הגדולה להמשיך להתקיים. נשמע מדהים? כל משבר בעבר עזר למנוע את המשבר הגדול באמת. אך מה שיכול להרגיש עוד יותר מרגש הוא שהפד מודע גם למעגל הזה ודאג לצנן את השוק בזמן (ע"י העלאת ריבית פיקדונות הבנקים/ הפסקת הרכישות) במשך 8 השנים האחרונות. התנהגות הריבית 10 שנים של ארצות הברית מראה זאת בברור. בכל פעם שהריבית הייתה גבוה מידי דאג הפד לצנן את השוק.

ניתן לראות כי בעקבות בחירת טראמפ והבטחתו לבנות מחדש את התשתיות באמריקה (באמצעות הגדלת החוב הריבוני של ארה"ב) זינקה ריבית ארצות הברית וכעת היא מעל אזור הנוחות של הפד, למרות העלאת ריבית אחת בדצמבר האחרון, ולכן יש לצפות לעוד העלאת ריבית בחודש הקרוב (מרץ).

אך כאן הדברים מתחילים להסתבך, והרבה

בגלל הגלובליזציה, העלאת ריבית בארה"ב פירושה שכל הריביות בכל העולם עולות. במספר שווקים עדיין מדפיסים כסף וקונה אג"חים (יפן/ אירופה). בסין לדוגמא, הממשל מזרים כסף כדי למנוע את מאורעות קיץ 2015 בשוק.

העלאת ריבית בארצות הברית פירושה שמדינות שהזרימו עד עכשיו כסף, יצטרכו להזרים עוד יותר כסף כדי לשמור על שוק האג"ח שלהם מפני התרסקות. הזרמת הכספים הצפויה הזו יוצרת איבוד אמון במטבעות הנ"ל, וכתוצאה מכך אינפלציה.

ניקח את סין לדוגמא, כשמיליארד סינים מבינים שהמטבע שלהם הולך לאבדון (למרות הפיחות הרב שעבר מול הדולר עד כה, כפי שניתן לראות מהגרף הנ"ל), ההחלטה המתבקשת היא לצאת למסע קניות של נכסים לפני שיהיה מאוחר מידי.

כתוצאה, מדד המחירים ליצרכן ולצרכן בסין התפרצו למעלה בחודשים האחרונים. את אותה התפרצות אינפלציונית אנחנו יכולים לזהות גם באירופה וגם ביפן (הכלכלות הגדולות בעולם). רק השבוע דווח על אינפלציה של 2% באירופה אחרי ששנים הייתה אפסית או שלילית. אותה התפרצות אינפלציונית משפיעה גם על ארצות הברית ומביאה את חברי הפד להעלות שוב ריבית. והינה, נכנסנו למעגל קסמים של אינפלציה  המזין את עצמו. את השד האינפלציוני שהשתחרר לאחרונה יהיה מאוד קשה להחזיר חזרה.
 
למעשה מדובר פה במלכודות נזילות מסוג חדש שלא היכרנו עד כה. אם עד עכשיו מלכודת נזילות דיברה על קושי בעידוד הצריכה, כרגע צעדים לקירור השוק גורמים דווקא לאיבוד אמון בשווקים אחרים ועוד יותר אינפלציה.

הסיטואציה הנוכחית יכולה להסתיים בשתי אפשרויות – קריסה של שוקי האג"ח (יציאה של הבנקים המרכזיים מתכניות הרכישה שלהם), או אינפלציה מהירה מאוד שתגיע להיפר אינפלציה בהמשך. את האופציה השנייה קל יותר לשווק לציבור, ואותה אנחנו רואים כרגע בשווקים בעולם והסבירות שתמשיך גבוהה יותר מאשר הסבירות שיתנו למגדל הקלפים הזה לקרוס. במצב של אינפלציה גבוהה - הדבר הבטוח ביותר הוא להחזיק נכסים.

הכותב הוא סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

17 תגובות ב-15 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
15 בדיחה 23/03/2017 13:04 דעה של סטודנט? למה לא של תלמיד חטיבה? (ל"ת)
14 טירנוביץ 22/03/2017 10:32 אינפלציה תגיע כתחליף לתספורות החובות
ממשלות נמנעות מתספורת חוב (ארה"ב, יוון, איטליה, צרפת, ספרד ועוד) כדי לאפשר המשך הנפקת אג"ח בעתיד. ברור שהחובות הללו אינם ברי פירעון ויגולגלו לנצח.
13 ף 21/03/2017 14:20 הכל תלוי במהירות בה הבנקים המרכזים יגיבו-בארה"ב מגיבים
באופן סביר ולא ממתינים להתחממות יתר , באירופה המבחן של ה-ECB יגיע לאחר הבחירות בצרפת , בישראל הבנק המרכזי נכשל והיה צריך להתחיל להעלות ריבית כבר לפני שנה וחצי.
12 יד הנפץ 21/03/2017 03:54 אני מעריך את החשיבה וקורא למלעיזים להביע את דעתם ברשימה
משלהם.
11 אודי על שיפודי 20/03/2017 18:13 אפילו אני יודע שמשקל החוב הוא
ביחס לכלל הוצאות הממשלה ולכן גם ביחס לגודל המשק והאוכלוסיה. אפשר לקחת כל גרף ולהדהים את הקהל לא מאמין לשום פרשנות עתידית של גרפים. מה גם שהגרף הנומינלי הזה לא אומר לי כלום. ומה זה לקנות נכסים כאילו מניות?? יש לו מושג כמה חרא אפשר לאכול משוק ההון במצב שהוא מתאר? גמני רוצה לכתובבב מאמר אורח דעה... גמני סטודנט באופ אם כי לא העפרון הכי חד שם חחח
10 מרצה לגנים 20/03/2017 14:02 תחזור ללמוד אתה מבלבל בין העובדות וחבל... (ל"ת)
9 דן חסכן 20/03/2017 13:18 מפי כוללים..עדיף פותחת הקפה. (ל"ת)
דן חסכן 21/03/2017 10:45 ״עוללים״ כמובן... (ל"ת)
8 דודו 20/03/2017 10:10 מצד שני - האינפלציה תעזור לכסות את החובות
בשלב מסוים כשתתפרץ אינפלציה חזקה אז יפסיקו עם רכישות האג"ח וכל הבנקים מרכזיים בעולם יתחילו להעלות ריבית. זה ימתן את האג"ח ויביא לתיקון בשוק. בכל מקרה אינפלציה של 3-4% זה טוב לממשלות כי זה ייאפשר להן לשחוק את החובות שלהן בצורה הדרגתית. אינפלציה זה גם טוב לצעירים כי זה נותן עדיפות לכסף מעבודה על פני חסכונות קיימים.
7 אחד 19/03/2017 22:04 הדבר הכי בטוח להחזיק זהב וכסף פיזי (ל"ת)
שתיים 20/03/2017 16:05 הזהב במגמת ירידה משנת 2011
איך זה נקרא בטוח ? כל מי שהחזיק את הזהב ב -6 שנים האחרונות הפסיד כסף.
6 החביב 19/03/2017 18:47 המלך הוא עירום
צעק הילד ואף אחד לא הקשיב....?
5 פדר 19/03/2017 17:49 חזרה לעבר
האם חזרה לימי החליפין יחזרו לפי הכתבה כך מתאר הכלכלן?
4 איציק 19/03/2017 17:44 הכותב שלומד קלקלה מודע לטיפשות שהוא כותב? (ל"ת)
3 מביו עניין. 19/03/2017 17:35 או לקחת הלוואה גדולה יותר, בתנאים טובים יותר? טעות!!!
יש בעיה לכותב המאמר.....הוא פשוט מנותק מהמציאות "אדם המעוניין לקחת הלוואה, ניגש לבנק חותם על הטפסים המתאימים ומקבל הלוואה. כשמגיע הזמן להחזיר את ההלוואה, אותו אדם אינו מסוגל להחזירה. יש לו שתי אפשרויות: להכריז על לפשיטת רגל או לקחת הלוואה גדולה יותר (שתכסה את הקודמת), בתנאים טובים יותר (בריבית נמוכה יותר). ככל שמצבו של הלווה רע יותר תנאי ההלוואה רעים יותר ולא טובים יותר מאחר והסיכון להלוות לו עולה !!! כלל בסיסי....לא מלמדים את הדברים הבסיסיים באונ' הפתוחה?
2 אבנר 19/03/2017 16:02 לא ברור
"במצב של אינפלציה גבוהה - הדבר הבטוח ביותר הוא להחזיק נכסי". אבל האינפלציה תגרום לעליית ריביות ובהמשך למפולת הן במניות והן באגחים. אז למה הדבר הבטוח ביותר הוא להחזיק נכסים?
1 שמואל 19/03/2017 16:00 אתה פסימי
הריביות הגבוהות הן נחלת העבר , לא יהיה יותר. צריך להתרגל לריביות יותר נמוכות וזה מה שיהיה בשנים קדימה. גם אם הפד יעלה את הריבית מדובר על ריבית סביב 3 אחוז ולא יותר , הימים שבהם היתה ריבית של 16 אחוז נגמרו להם. כך גם האינלפציה , שנים תישאר נמוכה.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.