21:06 מניית אמריקן איירליינס מזנקת 1.8%, ברקע לרכישה חברה סינית >>

19:25 ברקע לתיקון בשווקים: מדד הפחד (VIX) נופל היום ב-6%

19:24 הנפט מטפס 1.8% למחיר של 48.6 דולר לחבית

18:56 סגירה חזקה באירופה: הדאקס זינק 1.3%, הפוטסי עלה גם כן >>

17:18 בגולדמן מוכנים לתיקון בשוק ומצביעים על הסיכון הבא בשווקים >>

16:45 מחר: עיצומים במשרד הרווחה, לא יינתן שירות בלשכות ברחבי הארץ

16:13 בית משפט כלכלי יוקם בעיר חיפה >>

15:24 מניית מנדלסון מזנקת 6% במחזור חריג, ללא הודעה >>

15:25 מניית העל בוול סטריט שזוכה היום להמלצה לוהטת >>

14:31 מנכ"ל צמח המרמן: "רק הפחתת מס לענף הבנייה תביא לייצוב מחירי הדירות" >>

13:27 ברק רגב מונה למנכ"ל Google ישראל

13:23 מחר תחל ועידת ההשקעות השנתית Israel Dealmakers בסן פרנסיסקו >>

12:26 השרה שקד: "לא פוסלת אפשרות שאתמודד על ראשות הממשלה"

11:55 צומת עזריאלי נחסמה לתנועה בעקבות הפגנת מאות עובדי "חיפה כימיקלים"

11:07 אקסלנס על שטראוס: "דו"ח חלש מאוד לרבעון הרביעי'" >>

10:17 בולטות בת"א: רציו יהש יורדת 0.59%, פרוטרום יורדת 0.19%

10:14 בולטות בת"א: מזור רובוטיקה עולה 4.45%, דיסקונט עולה 2.17%

09:38 ביהמ"ש המחוזי בנצרת זיכה פה אחד את תושב הצפון שהואשם ברצח אמו

09:33 לאומי מעדכן מטה את מחיר היעד לאיידיאו ל-55.5 שקלים >>

08:49 הדולר נסחר הבוקר בירידות לרמה של 3.609 שקלים

08:34 הבוקר: כוחות הריסון של חמאס לכדו אדם שניסה להסתנן מעזה לישראל

08:30 ארה"ב: טראמפ קרא לחקור את קשריהם של ביל והילרי קלינטון לרוסיה

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

התכנית הכלכלית של טראמפ - האם לרוץ לקניות מניות?

 |  7
Share
קשרי הגומלין בין המגמות בכלכלות הריאליות לבין כיוון השווקים הפיננסיים לא מעידים בהכרח על מתאם גבוה או נמוך, בוודאי לא בטווח הקצר. שווקים פיננסיים פועלים לרוב על פי ציפיות להתממשות יעדים ריאליים או מוניטריים. לרוב, המגמות בשווקים הפיננסיים מקדימות את האירועים הכלכליים-ריאליים. לעתים הבורסות מפתחות מומנטום חיובי או שלילי על סמך הצהרות פוליטיות, משאלי דעת קהל וכד.
 
לעומת זאת, פרמטרים כלכליים ריאליים או מוניטריים ניתנים לחיזוי במובהקות די גבוהה. כך, למשל, נתוני כלכלנים לגבי שיעורי הצמיחה, התעסוקה, הגרעון או העודף במאזן התשלומים וכן הצריכה הפרטית  והריבית לטווח קצר - מפורסמים ומעודכנים באורח שוטף, חודשי או רבעוני.
 
לגורמים פסיכולוגיים-רגשיים, אכזבה או שביעות רצון, בהלה או "דהרת העדר" וכד. יש השפעה רבה על התנהגות המשקיעים. חשוב לזכור כי לשינויי מגמות בבורסות לא קודמת כל התרעה או  צלצול פעמון.
 
נמחיש תובנות אלה בשורה של אירועים מהעבר הרחוק והקרוב:
 
ייאמר מיד, עד אמצע שנות ה-90 בוצעה מרבית הפעילות בבורסה בתל אביב על ידי קרנות נאמנות, מנהלי תיקים ומשקיעים עצמאיים, מה שמכונים בז'רגון הבורסאי "ידיים חלשות". הבורסה הייתה תנודתית מאד ומושפעת בעיקר מאירועים מקומיים, בהיעדר אפשרות חוקית להשקיע בחו"ל.  זו ניתנה רק ב-1995. במקביל, הגדילו גופי הגמל, הפנסיה והביטוח, ה"ידיים החזקות " את החזקות המניות בשיעורים דרמטיים.
 
אירוע טראומטי בשוק המניות התרחש עם בואו של נשיא מצרים סאדאת לישראל, בנובמבר 1977. בשבועות שקדמו לבוא הנשיא, המניות דהרו למעלה והוסיפו עשרות אחוזים לשעריהן. מיד לאחר התממשות האופוריה, החלו המניות לגלוש במידרון ואיבדו אחוזים ניכרים. משקיף רציונלי לא היה מבין כלל את הסיפור.
 
התמוטטות מניות הבנקים באוקטובר 1983 מהווה דוגמה מאלפת לעיוורון המשקיעים. שערי המניות לא נקבעו ברמה יומית על פי ביקוש והצע אלא מידי יום שעריהן קודמו על פי החלטת הבנקאים, תוך שהם מנהלים מערכת שיכנוע מקיפה לענין הטיב והכדאיות של מניותיהם. "החגיגה המטורפת" שהקיפה משקיעים תמימים רבים - הסתיימה כאשר חלק ממחזיקי המניות, שהבינו את המצב, ביקשו למכור את המניות. התוצאה: התמוטטות שערים וועדת חקירה.
 
מפולת פברואר 1994 הייתה אחת הקשות והממושכות שידע שוק ההון. רק ב-1997, 3  שנים מאוחר יותר, השתנתה המגמה וגם אז תוך תקופת מעבר ארוכה. קהל המשקיעים היה באופוריה, הבנקים "שפכו שמן" על מדורת החגיגה ונתנו אשראי לכל רוכש קרן נאמנות שבשליטתם.


בראשית 1994, חודש לפני המפולת, יצא האוצר בהכרזה על צפי לשנה כלכלית מעולה בסיסמה "777", היינו 7% אינפלציה (לעומת 12% ב-1993), 7% אבטלה (לעומת 10%בהתאמה) ו-7% צמיחה. הצהרה אופטימית זו דירבנה עוד יותר את משקיעי המניות  וההמשך היה רע ומר.
 
אירוע אופייני להתנהגות שווקים פיננסיים קרה במאי 2013 בתחום איגרות החוב בארה"ב, כאשר בקהילה הפיננסית נפוצה שמועה לפיה ה"פד" האמריקני צפוי להתחיל בסדרה של העלאות ריבית בעקבות השיפור בכלכלה. מכירות גדולות של ה"טרייז'ריס" (אג"ח ל-10 שנים) הפופולריות בארה"ב הקפיצו את התשואה לפדיון מ-1.6% ל-2.6% תוך גרימת הפסד משמעותי למחזיקיהן.

בעולם כולו סבלו האג"ח מירידת ערך ועליית תשואות. האנליסטים העריכו כי תוך חצי שנה יגיעו התשואות ל-3% ותוך שנה ל-3.5%. כשהתברר שלנגידה יילן אין כל כוונה לחדש את העלאות הריבית על רקע הכלכלות המדממות באירופה ,בסין וביפן, ירדו התשואות בחזרה לאזור ה-1.5%.
 
כאן אנו מגיעים לתקופה הנוכחית. זו מספקת לנו סנאריו הפוך. בבוקר ה-9 בנובמבר, כשנודע שטראמפ האמריקני נבחר לנשיא, בניגוד למרבית ההערכות, השווקים בעולם ציפו לירידות חריפות. זה החל במזרח הרחוק ונמשך לאירופה. רק בארה"ב החל המסחר בירידות שערים והסתיים בעליות.

השינוי המפתיע במגמה הוסבר בתוכנית טראמפ להקלת מיסוי התאגידים והפרטיים וכן בתוכנית גרנדיוזית לשידרוג התשתיות ברחבי ארה"ב וכמו באירועים קודמים, השווקים הפיננסיים הפנימו שהולך להיות פרוספריטי כלכלי. ואכן, כבר ארבעה חודשים ברציפות שולטת המגמה החיובית בכל שווקי העולם כשהנזילות השופעת מלבה את הגיאות.

האופטימיים מסבירים את העליות והמכפילים הגבוהים בהיעדר אלטרנטיבה בגלל סיכון העלאת הריבית בשווקי האג"ח. רק אנליסטים מעטים יחסית גורסים כי השווקים גבוהים מדי וכי ההתפכחות עלולה להתרחש ללא "צלצול בפעמון" וסופה - ירידות כואבות.
 
אני סבור כי בימים אלה יש להעדיף התייחסות סלקטיבית, לענפי משק או למניות ספציפיות על פני מדדי המניות הכוללניים וגם כך לפעול בזהירות.
 

הכותב מכהן כדירקטור בתאגידים פיננסיים ובורסאיים, חבר בוועדות השקעה מוסדיות ויועץ פיננסי לגופים ציבוריים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-4 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
4 יד הנפץ 15/03/2017 17:26 כתבה מרשימה. (ל"ת)
יושב חושב 17/03/2017 05:43 בדיחה-יש לחשוב על סלקטיויות-מה הוא אמר?בדרך כלל לא סלקט
זו כתבה אינטלגי --טית ?
3 אודי 15/03/2017 17:17 אליעזר כרמל - הסבר בבקשה
אליעזר היי, רשמת "האופטימיים מסבירים את העליות והמכפילים הגבוהים בהיעדר אלטרנטיבה בגלל סיכון העלאת הריבית בשווקי האג"ח ". החלק הראשון של המשפט נראה הגיוני : "האופטימיים מסבירים את העליות והמכפילים הגבוהים בהיעדר אלטרנטיבה " אולם החלק השני לא מסתדר : "בגלל סיכון העלאת הריבית בשווקי האג"ח ". כלומר המשקיעים רוכשים מניות במחירים גבוהים, מכיוון שהם חוששים שיהיו ירידות שערים באג"ח ? זה הטיעון ? אולם, משקיעים רבים חוששים שעליה בריבית ע"י הפד בגלל גרעון בתקציב ואינפלציה ובעקבותיו יגרמו הן לעליית התשואות ועקב כך גם ירידות בשערי המניות.
פיני 17/03/2017 23:15 לעליית ריבית עקב חזרה לצמיחה יכולה להתלוות עליית מניות (ל"ת)
2 פעמון קורא 15/03/2017 13:51 נפילות חדות בדרך הסערה לא סלקטיבית (ל"ת)
1 רמי 14/03/2017 17:26 תשקיע לטווח ארוך
אף אחד לא יודע כלום
אחד 19/03/2017 00:42 נראה, איך תגיב כשהתיק שלך ירד ב50%
לא הפעם הוא לא יעלה כמו עכשיו זה לא יקרה.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | קונספט וממשק משתמש ע"י קישור לאתר הקסו| קישור לאתר inkod hiperaDesign by| לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.