בפוקוס - המקום אליו אנחנו עשויים לראות נהירת כספים עוצמתית בהמשך השנה

ז'בז'ינסקי מתייחס לאחת הסוגיות המהותיות ב-2017. "התנזרות עלולה להתברר כהזדמנות מפוספסת"
 |  (6)
מה אומר שוק ההון על המצב באירופה? תלוי על איזה שוק אתם מסתכלים. שוק המניות האירופאי מתנהג כאילו אין סיכון פוליטי ושוק האג"ח הממשלתי בגרמניה כאילו אין שיפור בכלכלה.
תשואות האג"ח לשנתיים בגרמניה ירדו לרמה של כמעט מינוס אחוז, למרות שהריבית של הבנק המרכזי עומדת על מינוס 0.4%. לפי הנתונים הכלכליים באירופה, שדווקא מראים שיפור ניכר בתקופה האחרונה, הבנק המרכזי האירופאי עשוי בשנה הבא להתחיל בנסיגה מהמדיניות המוניטארית הסופר-מרחיבה של הריבית השלילית ורכישות האג"ח. לכן, התשואות באג"ח הגרמניות משקפות בעיקר את הסיכון הפוליטי שקשור לבחירות בצרפת, הולנד, גרמניה ואולי גם באיטליה. עוד סימן למתח לקראת הבחירות זה הפער המתרחב בין תשואות האג"ח הצרפתית לגרמנית. רק במהלך המשבר החריף באירופה בשנת 2012 ראינו פערים כל כך גבוהים.
לעומת זאת, אם מסתכלים על שוק המניות האירופאי, המצב הרבה פחות חמור. בשלושת החודשים האחרונים בורסת גרמניה השיגה תשואה של כמעט 12%, גבוהה יותר מכל מדד מניות עיקרי אחר בעולם.
אז מי צודק, שוק המניות או שוק האג"ח?
הנבואה כידועה ניתנה לשוטים, אבל הערכה מושכלת של הסיכונים מול הסיכויים מראה ששוק האג"ח משקף תחזית פסימית מדי, לעומת הערכה ריאלית יותר שמשתקפת במניות. אי אפשר להתכחש לסיכון פוליטי לא מבוטל באירופה. הסיכון הגדול ביותר כעת נובע מהאפשרות של בחירת לה פן לנשיאת צרפת ויציאתה של צרפת מגוש האירו. הסיכון הפוליטי יעלה משמעותית אם גם איטליה תלך לבחירות. באיטליה, להבדיל מהמדינות האירופאיות האחרות, כמחצית מהציבור תומך בהתנתקות מגוש האירו והכוחות הפוליטיים הבדלניים חזקים בהתאם.
אולם, בינתיים באיטליה לא צפויות בחירות השנה. בצרפת, לפי הסקרים, הסיכוי של לה פן לנצח בבחירות נמוך. אפשר כמובן להגיד שלפי הסקרים גם ברקזיט וגם טראמפ לא היו אמורים לקרות. יחד עם זאת, הפער  לרעתה בין לה פן לכל מועמד שצפוי לעלות מולה בסיבוב השני גדול בהרבה לעומת הסקרים הצמודים לפני משאל עם באנגליה או לפני הבחירות בארה"ב. הפרשנים אומרים שאפילו אם היא מצחת בבחירות, סיכויה להצליח במהלך של הוצאת צרפת מגוש האירו קטנים בגלל התהליך המורכב ורווי מכשולים שהיא צריכה לעבור ובגלל עמדה פרו-אירופאית של הציבור בצרפת.
יש גם לקחת בחשבון שכשהכלכלה מתחזקת, הנטייה להצביע למועמדים פופוליסטיים קטנה. הסנטימנט הצרכני בצרפת נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2007. עוד נקודה שעשויה להחליש תמיכה בלה פן זאת העובדה שכמות הפליטים הנכנסים לאירופה ירד בחדות. בחודש דצמבר 2016 נכנסו 60% פחות פליטים מאשר בדצמבר אשתקד.
הבחירות בהולנד ובגרמניה מאיימות הרבה פחות על לכידות גוש האירו כי הכוחות הפוליטיים המובילים שם אינם אנטי-אירופאים. אם הסיכון הפוליטי לא יתממש, צפוי לא פחות ממהפך בשוק האג"ח ובמטבע האירופאי. גם שוק המניות יקבל תנופה נוספת. הצמיחה ברווחיות החברות האירופאיות גבוהה יותר ממקביליהן האמריקאיות. פוטנציאל השיפור בכלכלה גדול יותר פשוט כי המשק האירופאי נמצא בנקודה הרבה יותר נמוכה מאשר האמריקאי. צריך להוסיף גם שבאופן יחסי המניות באירופה נסחרות במחירים זולים יותר מאשר המניות בארה"ב, אם מתייחסים לפערים היסטוריים בתמחור היחסי ביניהן.
נקודה נוספת שצריכים לקחת בחשבון המשקיעים באירופה שהסיכונים הפוליטיים ידועים לכולם. בגלל זה רוב המשקיעים נמצאים בחשיפה נמוכה לשוק האירופאי. אם הסיכונים לא יתממשו, נהירת הכספים למניות באירופה עשויה להיות מהירה ועוצמתית.
משקיעי האג"ח, לעומת זאת, עלולים לספוג הפסד כואב, במיוחד יחסית לסיכון הנמוך שבדרך כלל קשור בהשקעה באג"ח הממשלתיות בגרמניה לטווחים הקצרים. 
לפיכך, נראה, שהערכת הסיכונים ריאלית יותר קיימת היום בשוק המניות האירופאי ולא בשוק האג"ח. לא צריכים לזלזל בסיכונים, אך התנזרות מחשיפה מסוימת לשוק המניות האירופאי עלולה להתברר כהזדמנות מפוספסת.
הכותב הוא הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מיטב-דש
 
***מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב דש השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב דש השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב דש השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב דש השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצן ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.  

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הולכים להיות לפחות 3 תיקונים השנה שקשורים בבחירות.
  דגן 01/03/2017 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הזהב הולך להרוויח מזה.
  סגור
 • 4.
  הסוד להצלחה בתקופה מטורפת זו היא
  FISHERKING 27/02/2017 12:58
  הגב לתגובה זו
  2 1
  להשקיע בניגוד גמור לסיכונים ההגיוניים כל הפרשנים עדיין מלקקים את פצעי החטאתם בנושא טראמפ,הברקזיט ומה לא...
  סגור
 • 3.
  אכלתי אותה בכל פעם שהקשבתי להם (ל"ת)
  משקיע חובבן 27/02/2017 11:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  שינוי כיוון ?
  רועי 27/02/2017 10:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אני לא מאמין, מיטב דש שינו דעתם ? לא נשכח לא נסלח, צבי סטפק, יו"ר מיטב דש, שאמר שאם טראמפ ייבחר אז נראה נפילות בשווקים !! בינתיים רואים רק עליות. לא יודע בשביל מה משלמים להם דמי ניהול בכלל.. ניהול רע !! אפילו ז'בז'ינסקי יישר קו עם הבוס שלו ואמר שיהיו נפילות בשווקים. פתאום החברה שינו כיוון.. איפה חוט השדרה שלכם ?
  סגור
 • הם ניזונים מהתקשורת במקום לחשוב מחוץ לקופסא.
  דגן 01/03/2017 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד לאלכס על הנכונות לומר דברים ברורים.
  ehudhl 27/02/2017 10:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תמשיך כך.
  סגור