על הרעיון של סטיב ג'ובס - שרק כעת מתחיל להבשיל

 |  (26)
הבית החכם, תהליך היצירה של נישת ענק תעשייתית חדשה מגיע לסיומו. וול סטריט כולה המתינה בדריכות לדוחות טסלה (סימול: TSLA) אבל זה לא מה שהכי עניין אותנו. הדבר החשוב עבורנו בטסלה הוא שזו ההוכחה לטענה שלנו לגבי מה שעושה מהפכת הטכנולוגיה בהתקדמותה, מייצרת נישות תעשייה ענקיות וחדשות לחלוטין, מנועי צמיחה חדשים ולא פחות חשוב היא מיעלת בהתקדמותה את התעשיות הישנות שמהן שובטה ומרחיבה את הצריכה. כעת תורמת המהפכה נישת ענק נוספת, גדולה בהרבה מנישת המכונית האקולוגית, נישת הבית החכם.  
הוול סטריט ג'ורנל, בכתבה מיוני 2016, כתב שנישת הבית החכם חוצה כעת את "מרווח ההתאמה" על עקומת האימוץ הטכנולוגי, עקומה שפותחה בעקבות ה-Gartner Hype Cycle (עקומת מחזור הריגוש) ושמתארת את דרך ההתפתחות של טכנולוגיה מהרעיון ועד לאימוץ או דחייה של שוק הצריכה. מרווח ההתאמה הוא השלב הקריטי שבין אימוץ מוקדם של המערכות לבין הייצור לשוק הרחב, השלב שבו כול המרכיבים של הטכנולוגיה קיימים והוכיחו עצמם וכעת מגיעה המערכת כולה לשוק. במקרה זה כמעט כול מערכות השליטה והבקרה על הבית החכם קיימות ופועלות והשאלה היא האם נישת הבית החכם, נישה וורטיקלית חדשה בתחום הבניה שתוביל להקמת בתים ושכונות של בתים חכמים, תתחיל כבר השנה. למה זה דומה? זה העתק מדויק של המסלול שעברה המכונית האקולוגית. נישת המכונית האקולוגית התפתחה במהלך שנים רבות ובעזרת ההתקדמות הטכנולוגית.
המרכיבים כולם פותחו עוד בעשור האחרון של המאה ה-20 ומכוניות אקולוגיות/חשמליות נראו על הכבישים מאז שנות התשעים. חברות רבות יצאו בפרסומים על המכונית האקולוגית הראשונה הרבה לפני שטסלה פרצה לשוק (כולל כמובן  בישראל). אבל טסלה הייתה החברה הראשונה שהצליחה לגרום לאימוץ המכונית הזו ע"י הצרכן ולהפיכת תחום המכונית האקולוגית לנישת ענק שצמחה מתוך תעשיית הרכב, מתחרה בה ומחייבת אותה להתייעל.  
הבית הדיגיטלי כבר קיים למעשה וכעת מתרבים הסימנים, במיוחד בעקבות ההתקדמות וההצלחה באימוץ טכנולוגיות הענן וה IOT, שחלום תעשיית הבתים החכמים מתקרב למימוש וכאן רבותיי מדובר בנישה תעשייתית חדשה וגדולה בהרבה מהנישה המתפתחת במהירות של הרכב האקולוגי. איך אמר לאחרונה מנהל המחקר של חטיבת ה-Siri HomeKit   באפל, "הפאזל כמעט מלא". המצב העכשווי הוא שכול בעל בית בעולם המפותח יכול היום להתקשר עם חברה שתאפשר לו שליטה ובקרה על מערכות שונות בביתו גם כאשר הוא מחוץ לבית. בישראל קיימות, מזה זמן, חברות שהופכות בית לדיגיטלי, מבזק ועד טופ סינמה.
הרעיון של מעבר מסיבי מבניה רגילה לבניה של בתים חכמים נולד במוחו הקודח של סטיב ג'ובס המנוח שהגה את רעיון השליטה, הבקרה והשגחה על הבית באמצעות המחשב כבר בשנות ה-70 המאוחרות אבל החלום צריך היה להמתין להתקדמות בתחום העברת האינפורמציה והאלחוט. הבית החכם מוגדר כמקום מגורים שבו כול המערכות (ממכשירי החשמל הביתיים, הטלוויזיה, המחשוב, מערכות הווידאו והרדיו, מערכות ההגנה ועוד) בבית מתקשרות זו עם זו ונשלטות מרחוק אם מחדרים שונים בבית או מכול מקום בעולם באמצעות הטלפון או האינטרנט. מדובר בבית שמראש ייבנה עם התשתיות המתאימות. מה שחסר היום על מנת שזה יתממש ותיווצר נישה תעשייתית חדשה זו הקמה של מערכת וורטיקלית משותפת בין הקבלנים לתעשיית הטכנולוגיה. תעשיית הבניה, בדיוק כמו תעשיית הרכב לפני טסלה, ממתינה לאותו הגורם שיוכיח בפועל שכדאי ואפשר כלכלית ועסקית להתחיל לבנות בתים חכמים.
מישהו שיוכיח שאפשר לפתור את אותן הבעיות שיש למכשור מבוסס האפליקציות (כמו הטלפון החכם והמחשב), שמעכבות למעשה את היכולת להפוך את הבית הדיגיטלי לנישה תעשייתית וורטיקלית, לחבר בין תעשיית הבניה לתעשיית הטכנולוגיה. צריך להגיע אלון מאסק Look alike שיוכיח, כפי שעשה זאת אלון מאסק המקורי, שאפשר לקחת תעשייה מסורתית וותיקה ולפתח מתוכה, באמצעות מהפכת הטכנולוגיה נישת ענק חדשה לחלוטין, בתים שייבנו מראש כחכמים. התעשייה הטכנולוגית כבר בשלה לכך שהרי כול המרכיבים הטכנולוגיים כבר קיימים ומה שחסר הוא מערכת שמתחילה בתחום המוליכים למחצה ועולה, דרך יצרני המעבדים והאפליקציות עד שתגיע לחברות הקצה ושתאומץ ע"י תעשיית הבניה. גם תעשיית הבניה מוכנה שהרי בתים דיגיטאליים קיימים ומה שחסר לתעשייה זו זה בדיוק מה שעדיין חסר  בצד הטכנולוגי, מערכת שמתואמת לתעשיית הבניה. החיבור בין שתי התעשיות קיים נקודתית אבל עדיין לא כנישה בפני עצמה.
ה"מחבר" עדיין לא הופיע אבל כולם מדברים על מה שעומד לקרות וארבע חברות ענק טכנולוגיות, אמזון, מייקרוסופט, גוגל ואפל, בוחנות האפשרות ליצירת מערכת כזו (שמתחילה בתחום המוליכים למחצה ועולה, דרך יצרני המעבדים והאפליקציות עד שתגיע לחברות הקצה) שתתאים לתעשיית הבניה. למה דווקא חברות אלו מנסות להוביל את הנישה החדשה? מכמה סיבות. ראשית זה טבעי שהובלה כזו תעשה ע"י חברות טכנולוגיה חדשניות כי חברות בניה מסורתיות לא יתחילו לעשות זאת. הקבלנים לא יכנסו לעניין ברצינות אלא אם יהיו בטוחים שמדובר במערכות שבאמת עובדות ושמתאימות לדרישות הצרכן שלהם (בדיוק כמו חברות הרכב הוותיקות שהמתינו). שנית, לחברות הנ"ל יש הידע ומה שלא פחות חשוב, הכסף שדרושים לבצוע פרויקט כזה והפיתוי ענק כי מדובר בנישה שלפי הוול סטריט ג'ורנל תגלגל טריליוני דולרים. 
המערכת וורטיקלית תתחיל כאמור בתחום המוליכים למחצה ומשם תעלה דרך המעצבים, בוני התשתיות והמשווקים עד לצרכן. כלומר, הנישה תכלול חברות כמו טאיוואן סמי קונדקטורס (ובהחלט גם את טאור בשל היותה יצרנית Specialty semiconductors), NXP וקוואלקום, אינטל וסיסקו וכמובן הארבע שהזכרנו שמקוות לנצח על התחום. מה שמביא מומחים להאמין שנישת הבית החכם נמצאת ערב פריצה זה דווקא ההתקדמות בתחום השליטה באמצעות הקול (Voice control through Voice-Enabled Device), המומחים מאמינים שההתקדמות של שליטה באמצעות קול, בגלל ההתפתחות והאימוץ הריב של טכנולוגיות הענן וה IOT,  מתאימה למערכת האקולוגית החדשה ומבטלת למעשה מעצורים שיש בשליטה באמצעות מכשור חכם ואפליקציות. הקול מאפשר נקודת יציאה משותפת למספר בלתי מוגבל מכשירים שיכולים, לאחר מכן, "לדבר" זה עם זה  באמצעות ה IOT. השימוש בקול אגב כבר הולך וכובש הובלה כממשק טכנולוגי (technology interface). גוגל הודיעה החודש שחיפוש באמצעות קול הוכפל בשנה האחרונה וצומח במהירות (תקראו בבקשה). לפי קבוצת המחקר ABI ישווקו בשנת 2021 120 מיליון התקנים תומכי קול (Voice-Enabled Devices) בעולם (מה שמסביר את ההתלהבות של ארבעת ענקיות הטכנולוגיה שהזכרנו). מי שעיניו בראשו ורואה מה עשה אלון מאסק לתעשיית הרכב יכול להבין את השינוי שתעשיית הבניין עומדת לעבור ואת הנהירה, של העולם הטכנולוגי בעיקר, לכיוון הבית החכם והשאלה היא מי תהיה ה- TESLA של תעשיית הבניה? MSFT, GOOG, AMZN ו AAPL פתחו כולן מערכות שליטה קולית. (אתם יכולים להסתכל על ה- Siri HomeKit  של אפל כדוגמה מייצגת לכול האחרים, ראו קישור).
היו"ר של אפל, טים קוק, הרחיב על הנושא של השימוש בקול  כשדיווח על הרבעון האחרון אבל גם ה- Echo של אמזון, ה – Cortana של מייקרוסופט וה Assistant של גוגל מציגים אותן יכולות. ההוכחה  להתקרבות הבשלות בתחום היא במספר הסטארט אפים שנכנסים. ב 2015 נכנסו לתחום 67 חברות פרטיות צעירות ל 11 תחומים כמו פיקוח קולי, מכשור לאנרגיה ושירותים, מכשור לגננות ועוד. אלו חברות שמטרתן להצטרף לגאות המתקרבת. נכון ל 2015 היו בארה"ב 350 חברות שהגדירו עצמן כחברות בית חכם בארה"ב והמגזין פורבס  הכתיר את 2014 כ"שנת ההתחלה של המרוץ לכיוון הבית החכם".
איך משקיעים בבית החכם? יש כרגע 3 אפשרויות להשקעה. הראשונה לנסות ולזהות חברה או שתיים בסולם הוורטיקלי של הנישה שלדעת המשקיע הביקוש למוצרים שלהם יהיה גדול ויצמח לאורך זמן. הוול סטריט ממליץ על חברות שכבר מוכרות מכשור שקשור בביטחון הבית או חברות שיש להן מוצרים של שליטה באמצעות הקול וחברות "מחברות" בין המערכות באמצעות ה IOT. חברות כאלו, אם יצליחו, יכולות או לגדול משמעותית בגלל הביקוש למוצר שלהן או להירכש ואפילו כותבים שידוע להם שאמאזון וגוגל כבר מעסיקות "ציידים" לאיתור חברות כאלו.
"הבעיה", כותב העיתון, "שהיכולת לחזות דברים כאלו כמעט בלתי אפשרי (ואנחנו הרי טוענים זאת כול הזמן)". האופציה השנייה לכן היא ההשקעה בענקיות שלאורך שרשרת הייצור מהסוג של Taiwan Semiconductor (סימול: TSM) או INTC או CSCO (שמאוד מתקדמת ב"חיבורי ה-IOT) או NXPI (שרכשה QCOM), ועד לענקיות שהזכרנו, MSFT, GOOG, AMZN ו AAPL (שנראה לנו שהיא, בגלל עצמת השוק, הידע לבצע, הקניין הרוחני והנזילות, המועדפת) ואפילו AT&T כבר "מרשתת בתים דיגיטלית ואלו הרי לא יוותרו על הבכורה.
אבל כאן יש בעיה שהרי נושא הבית החכם, אצל כול הענקיות, מינורי כרגע, כאחוז או פחות מהפעילות ועד שהתחום יתפוס לא תהיה שום השפעה על המניות. נשארת לפיכך האפשרות השלישית, לאתר סל או קרן. עד כמה שבדקנו אין עדיין קרן או סל שמתמקדות בבית הדיגיטלי והסיבה לכך היא שאין למעשה נישה שמוגדרת כך. מדוע? כי יש אין ספור חברות שעיסוקן במרכיבים של בית דיגיטלי אבל אין ביניהן חברות גדולות או בינוניות שזה תחום ההכנסה העיקרי שלהן ורובן למעשה הן חברות IT. אישית אנחנו מאמינים שקרנות הטכנולוגיה/IT הגדולות הן "הפתרון". קרנות מהסוג של XLK, VGT או RYT ייהנו מכול התפתחות  משמעותית בתחום כאשר, היסטורית לפחות, VGT היא המועדפת. שני סלי הענק XLK ו VGT, בהם 73 ו-365 מניות בהתאמה,  מורכבים לפי ערך (Market value weight) השוק של החברות ואילו סל ה RYT של גוגנהיים שונה בהרכבו ו 60 המניות בו מוערכות במשקל שווה (equal weighted). לצורך ההשקעה בבית החכם העתידי אנחנו מעדיפים את VGT בשל החלוקה הסקטוריאלית של המניות שבתוכו שלפיה המשקל של חברות שפוטנציאלית ייהנו מההתפתחויות, כמו אלו בתחומי תוכנת האפליקציות, המוליכים למחצה, המעבדות ואלו שעוסקות  בעברת אינפורמציה, מהווה החלק הגדול בסל. 
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  מדהים יום 27/2 XBI מול GDX
  ארז 28/02/2017 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביום שקט יחסית (מדדים עלו 0.1 עד 0.3 אחוז) GDX (חברות כריית זהב) יורדות ב 5 אחוז ו XBI (חברות ביו קטנות) עולות ב 5 אחוז. זה מראה איזו תנועת כספים אדירה קיימת בין סקטורים. אדם קונה תעודת סל ומקבל תנודתיות מטורפת.
  סגור
 • מה הקשר?
  שלמה גרינברג 28/02/2017 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנועת כספים אדירה קיימת בין סקטורים, נכון אבל לא בין שני הסלים הללו
  סגור
 • 15.
  glmd הישראלית עם אופציה למאות אחוזי תשואה
  פורבס מהיום 27/02/2017 22:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  NASH Is Todd Hagopian's Top Biotech Sub-Sector For 2017 Kam: What is your second pick in the more aggressive portion of the sector? Hagopian: I am keeping a close eye on Galmed Pharmaceuticals (GLMD) at the moment. I have recently jumped in with a modest investment, and am looking to add more on dips. This microcap is actually poised to be one of the first three drugs on the market in the NASH segment. If their trials come through, this is going to show an extremely good return. In all likelihood, they get snatched up by someone. Kam: What is your price target on GLMD? Hagopian: Well, the analysts are calling for $13 within the next 12 months, which would be a 200% return. That is really aggressive, but I can’t argue with their logic at this point. I think that if the company starts gaining momentum through their phase 3 trials, they could easily be bought for $200 Million, which would make it a $16 stock, and a four-bagger.
  סגור
 • 14.
  שלמה, דעתך על טאואר וה IOT
  חן 26/02/2017 23:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, איך אתה רואה את טאואר בכל הנוגע ל IOT ? במיוחד אחרי ששבוע שעבר טאואר ואוני’ קליפורניה הודיעו על פיתוח שבב דור 5G שהן מגדירות כ"המתקדם ביותר בעולם..?..." תודה
  סגור
 • אחת המעניינות
  שלמה גרינברג 27/02/2017 13:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טאור היא Specialty fab כלומר, היא עושה פרויקטים ספציפיים ומיוחדים במוליכים למחצה. היא בהחלט תיהנה מההתפתחויות
  סגור
 • 13.
  תודה רבה.ושאלה
  נחום 26/02/2017 19:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג, מה שלומך? דבר ראשון, המון המון תודה על כתבותיך ועל מה שכתבת בעבר על טאואר.זה עזר לי המון.... יש לי שאלה-בעבר ראיתי סרטון של קריימר ואני לא בטוח אם אני זוכר נכון ולא מצליח למצוא אותו.נראה לי שהוא אמר שם שאם קנית מניה והיא עלתה 50 אחוז-תמכור 25 מהאחזקה ואם היא ממשיכה צפונה ל-100 אחוז עלייה,תמכור 50 אחוז מהאחזקה.לעומת זה, אני חושב שפעם כתבת שאם מניה עולה ב-100 אחוז-למכור חצי.השאלה שלי היא כזו- בחסדי שמיים, טאואר עלתה אצלי יותר מחמישים אחוז.למכור רבע או לחכות שבעזרת ה' תכפיל את עצמה ואז למכור חצי?
  סגור
 • אני כותב כך מזה 35 שנה וגם פועל כך
  שלמה גרינברג 27/02/2017 13:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל ההחלטה שלך
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  נחום 27/02/2017 19:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  בסוף תמיד
  ZZZ 26/02/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מגיעים לגוגל ולאינטל ולסיסקו ולאורקל ושאר הפילים הגדולים...מסקנה רצוי תמיד להחזיק בהם כ -CORE HOLDINGS שהרי גם אם רבעון אחד או כמה חלשים או איזה נישה טרנדית פוספסה יש להם תמיד את כמויות הכסף לעשות שינויים והתאמות...
  סגור
 • 11.
  תודה לך שלומקה (ל"ת)
  יוסי 26/02/2017 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  Cirrus Logic
  Crus 26/02/2017 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר בחברה מובילה בתחום האודיו. ספק ראשי של אפל. אפשרות מובילה להשקעה בבתים חכמים או מכוניות חכמות. המניה נסחרת בתמחור סביר ביחס לתוצאות המצוינות שלה. מוזר ששלמה לא הזכיר אותה המאמר.
  סגור
 • מוזר? למה?
  שלמה גרינברג 26/02/2017 12:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אחת "בסכנות" של Cirrus Logic היא ש % 76 מהכנסותיה מגיעות מאפל והתלות כמעט מוחלטת. אכן Cirrus Logic חברה מנוהלת היטב ובעלת יכולות פתוח אבל היא אחת ממאות הספקיות של אפל והאמת? לא היה מקום להזכיר שום ספקית של אפל, מה זה קשור לכתבה?
  סגור
 • 9.
  owpc
  מלמד 25/02/2017 17:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה. היש לך מושג מה הטיס את הדבר הזה מאות אחוזים בחודש האחרון ומה הצפי?
  סגור
 • owcp (ל"ת)
  owcp 27/02/2017 19:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עוד חלום קנאביס (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/02/2017 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תבדוק שוב את הסימבול (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/02/2017 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  שלמה שלום. כיצד אתה רואה את ההתפתחויות בפרוטליקס?
  שקוע 25/02/2017 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהמשך לכנס שהיה השבוע בסן פרנסיסקו. איך אתה מבין את הדוחות של סרגון ? שבת שלום
  סגור
 • כתבתי באריכות רק בשבוע שעבר, על PLX, תחפש ותקרא דעתי.
  שלמה גרינברג 26/02/2017 12:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך אני מבין? מדוע שלא תבדוק הדוחות ותחליט, הם ברורים מאוד ויש שיפור.
  סגור
 • 7.
  הכתבות הכלכליות הכי טובות באינטרנט מאז שגיליתי אותך
  אייל 24/02/2017 16:15
  הגב לתגובה זו
  9 0
  תזכה להרבה ימים ושנים ושאמשיך להנות מדבריך.
  סגור
 • 6.
  expo
  מתלמד 24/02/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה,האם אתה עוקב אחרי חברת exponent?
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 24/02/2017 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה שעוזרת לפתור בעיות מדעיות והנדסה בתחומים שונים. התחילה כ Failure Analysis Associates עוד בשנות ה 60 משהו בדומה לתרמו פישר, היוליט פאקרד וטטרא-טק. ותיקה מאוד בבורסה והתחילה לקבך תשומת לב ב 2011-12. יש לי הרושם שיש לה בעיית תחרות קשה מאוד
  סגור
 • 5.
  VGT
  סלבה 23/02/2017 23:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה תודה על הכתבה המעשירה. בונים תיק לעתיד. שבת שלום
  סגור
 • 4.
  לפני שכל המגיבים הטרולים יגיבו
  רמי 23/02/2017 19:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אחלה כתבה.
  סגור
 • 3.
  יופי של כתבה. תודה שלמה. (ל"ת)
  עמית 23/02/2017 19:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  SPWR
  אסף 23/02/2017 19:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה בינגו :)לא עוצרת את המסע צפונה כבר כמה ימים במחזורים גדולים ובאחוזים רבים כל יום .התחום מתעורר!
  סגור
 • 1.
  נהדר. שבת שלום.
  דגן 23/02/2017 17:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור