סימני האזהרה בשוק הדיור - הסיכון הוא קולוסאלי

עמיר שאלתיאל, יו"ר ומייסד קבוצת אלדר, על האזהרות בשוק הדיור בעקבות הרגולציה הרבה שנועדה להוריד את מחירי הדירות בישראל
 |  (51)
ישנם המון סימני אזהרה לפני כניסה לשדה מוקשים. יש גדר תיל, יש שלטים צהובים גדולים עם כיתוב ברור ויש גם משולשי אזהרה בצבע אדום בוהק. בצה"ל וברשות לפינוי מוקשים נוהגים לפרסם בעונת החגים אזהרות בכלי התקשורת מפני כניסת מטיילים לשדות מוקשים. הדבר מזכיר במידה מסוימת את הסיטואציה הנוכחית בשוק הדיור. לאחרונה' שמענו גופים שונים שמציפים סימני אזהרה, אולי בניסיון להזהיר את שר האוצר כחלון וחברי הממשלה מהכנסת המשק כולו לשדה מוקשים בשל צעדים שננקטים בשוק הדיור.

בנק ישראל התייחס לאחרונה בהרחבה לענף הנדל"ן והשפעתו על היציבות הפיננסית של הבנקים ומשקי הבית, ובתוך כך העלה חשש מההשלכות המהלכים שבחרה הממשלה לבצע בתחום. בסוף השבוע הצטרפה גם סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P לאותן אזהרות. בסקירה לגבי המשק הישראלי טענו כלכלני הסוכנות כי ייתכן שדירוג האשראי של ישראל יופחת אם תחזית הצמיחה תיחלש בצורה משמעותית כתוצאה מתיקון חריף בשוק הדיור או חולשות מבניות שלא יטופלו.

אותן אזהרות מאותתות לשר האוצר כחלון כי בבנק ישראל ובסוכנות הדירוג S&P לא מתרשמים לטובה מ'ההיפראקטיביות הרגולטורית' של הממשלה בענף הנדל"ן בניסיון להוריד את מחירי הדיור בישראל. יתרה מכך, בבנק ישראל וב-S&P מוטרדים מאוד מהמצב. בנק ישראל שואף ליציבות מחירים בתחום הדיור, כך שלא יהיו עליות מחירים שיגדילו את הסיכון לבנקים ומצד שני שלא יהיו ירידות מחירים שייפגעו במשקי הבית. בסוכנות הדירוג חוששים מאוד מהחשיפה הגבוהה של הבנקים בישראל לשוק הנדל"ן ובמיוחד מתיקי המשכנתאות, שגדלו בשנים האחרונות עד כדי קרבה מסוכנת לתקרה שהגדיר בנק ישראל.

הממשלה מנסה לצנן, ולפעמים באופן אגרסיבי מאוד, את עליית מחירי הדירות. בבנק ישראל ובסוכנות S&P מזהים את התהליכים ומרימים דגל אדום מחשש כי פעולות אלה ישפיעו לא רק על תחום הנדל"ן, אלא על כלל המשק הישראלי, אולם נראה כי בשלב זה בממשלה מסרבים להכיר באותן השלכות שיכולות להוביל את המשק למיתון.

הסכנה למיתון במשק הישראלי מגיעה ממקום נוסף, פגיעה בתעשיות הנלוות לתחום הנדל"ן. ענף הבנייה והתשתיות בישראל מעסיק כ-244 אלף עובדים, 187 אלף מתוכם ישראלים. התעשיות הנוספות מעסיקות מאות אלפי עובדים נוספים העובדים בחברות כמו: מטבחים, ריהוט, גבס, עיצוב, נגרות ועוד. פעילות אגרסיבית כלפי תחום הדיור תוביל לגידול משמעותי בשיעור האבטלה ובירידה בצריכה הפרטית.

תמרור האזהרה אומר כי הורדת מחירי הדירות בשלב הנוכחי יכולה לקחת את כל המשק למטה ובכך להגדיל את הסיכוי להיכנס למיתון. "ירידה חדה במחירי הנכסים עלולה להתגלגל לצמצום הפעילות והצריכה, תהליך שעלול לפגוע בכלכלת ישראל כולה", כתבו בהודעת בנק ישראל, ובצדק.

הממשלה רואה מולה שדה ירוק המתאים לטיול משפחות, אולם בבנק ישראל ובסוכנות S&P רואים דווקא שדה מוקשים בדרך למיתון. סביר להניח כי הנגידה קרנית פלוג תנסה להזיז את השר כחלון מלנוע לאותו כיוון, ואולי דווקא האזהרה של S&P כי תוריד את דירוג האשראי של ישראל תשכנע את כחלון לעצור רגע בצד - ולחשב מסלול מחדש.

מאת: עמיר שאלתיאל, יו"ר ומייסד קבוצת אלדר
תגובות לכתבה(51):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 42.
  כחלון הוא הפופוליסט הכי גדול בעולם
  איש 07/05/2017 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא יוריד את כל המדינה שאולה אם יחשוב שזה יביא לו עוד כמה קולות.
  סגור
 • 41.
  עוד אחד שרוצה שנכנס לשדה מוקשים העיקר שירוויח עוד שקל
  אריאל 21/02/2017 07:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככול ששוק הדיור פחות שוויוני, הנפילה תהיה יותר גדולה ויותר כואבת. מי ש"מזהיר" מפני שלטי אזהרה המוצבים בפתחו של שדה מוקשים (בטענות מצוצות מהאצבע) הוא טיפש או חמדן. לרוב שניהם. הסתכלו סביב - מעבר לכותרות הצעקניות שראשי מגזר הבניה קונים בכסף - הארץ מתמלאת בדירות פנויות. שלטי מכירה או "להשכרה" נפוצים יותר משלטים לסרטים בקולנוע. ועוד מעט כל הדירות הריקות האלה יהפכו לנטל. קוראים לזה התפוצצות של בועה. לפי תורת שאלתיאל אמרו מעכשיו עלינו על מוקש, למרות ששלטי האזהרה מהבהבים מכל עבר.
  סגור
 • 40.
  "פועלו "של שר האוצר כחלון
  אלי הלחמי. 20/02/2017 10:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מר כחלון שר האוצר, שלצערי הצבעתי עבורו : "כוונתו אולי טובה אבל מעשיו אינם רצויים " [ראה ספר הכוזרי},והחלטותיו תבאנה לפגיעה קשה וממושכת במשק, לא רק בשוק הדיור שלעניות דעתי ,הוא נכשל בו עד עתה, כישלון גמור...שלא יחשוב שרק הוא ונעריו חכמים מבינים ויודעים פרק בכלכלה, שיקשיב קצת לדבריה שלנ גידת בנק ישראל הגב' קרנית פלוג ולשמאי הממשלתי שעוזב אלדורוטי.. שיפנים ,יתגבר על גאוותו ויפעל בהתאם לעצותיהם הטובות ויפה שעה אחת קודם..
  סגור
 • 39.
  מתחילות להגמר השנים הטובות
  מני 16/02/2017 05:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בכל מקום בעולם ישנים של עליות חדות במחירי הדיור ואחר כך יש שנים של ירידות במחירים. זו ההתחלה
  סגור
 • 38.
  החזיר לא אשם, מי שמאכיל אותו אשם
  כתבה ממומנת 16/02/2017 03:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הממשל בישראל נתן לכם לאכול בכמויות. הפכתם להיות חזירים גדולים... וגם על זה יש משפט.."חזיר קטן אוכל הרבה, חזיר גדול שוחטים" הגיע זמנכם ויש לכם אופציה קרובה למכור או שתשאירו ותיאלצו למכור בהפסד... זה קורה כבר עכשיו.
  סגור
 • 37.
  סיימת אם ההפחדות שלך?
  נפתלי 10/02/2017 19:58
  הגב לתגובה זו
  6 1
  בכל שבוע יש בביזפורטל איזה מפחידן תורן . באמת נראה לכם שההפחדות האלה עובדות על שר האוצר? תתקדמו באמת . אתם לא רואים שזה לא עובד
  סגור
 • 36.
  כחלון ידרדר את כולנו לתהום. (ל"ת)
  מוטי442 10/02/2017 10:15
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 35.
  כחלון כישלון קולוסאלי
  א 09/02/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  3 4
  שר אוצר תת רמה מהרבה בחינות, כמו העלאת מיסים לרכבים ירוקים, פגיעה קשה בנכים ועוד ועוד חוקים הרסניים. הדרכים שלו לא ישרות וההגיון שלו ירוד. לא ראוי להיות חבר כנסת בכלל.
  סגור
 • 34.
  כחלון טועה
  שלמה גרינברג 08/02/2017 16:26
  הגב לתגובה זו
  4 7
  הרצון שלו להוריד מחירים צודק חברתית אבל הדרך בה הוא נוקט טועה כלכלית ובגדול. המחשבה שמיסוי דירות מעל לשנייה יוביל להורדת מחירים נכונה כנראה אבל לא מהסיבות בהן מעוניין כחלון. המחירים ירדו כנראה כיוון שחלק מבעלי הדירות ינסו למכור אבל לא הזוגות הצעירים ייהנו מהדירות שבחלקן הגדול הן דירות ברמות מחירים שאינם בגדר יכולתם של זוגות צעירים. מה שיקרה הוא שילוב בין דירות שיגיעו לשוק על מנת למנוע מס וקיפאון בביקוש לדירות להשקעה שהולך ומתפשט עקב חוסר וודאות ואלטרנטיבות. לישראלים מהמעמד הבינוני והגבוה שרכשו דירות למטרות השקעה וכך גם לתושבי חוץ קיימות אלטרנטיבות עדיפות בארה"ב ובאירופה שם ישלמו אמנם מס על ההכנסה מהדירה המושקעת אבל לא מס על ההשקעה שהוא גבוה בהרבה. קבלנים של דירות יאטו הבניה בגלל החששות וחוסר הוודאות והתהליך יוביל להאטה כללית בתחום הנדל"ן והתעשיות הקשורות. כבר למדנו שמחירים לא מורידים בצווים אלא בהגדלת הצע. אם השר יקדיש מאמציו לביטול חסמים בתהליכי התכנון והביצוע של הבניה התוצאה תהיה טובה בהרבה. והסכנה שבנק ישראל מזהיר ממנה תהיה קטנה בהרבה.
  סגור
 • 33.
  נא לכתוב גילוי נאות.
  שם 08/02/2017 16:21
  הגב לתגובה זו
  9 1
  האיש הנל הוא מנכל של חברת שיווק . אז מה יש לצפות ממנו?
  סגור
 • טען עוד
 • 32.
  בנק ישראל מאשים את הממשלה?
  שאול 08/02/2017 09:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עכשיו שהשקעה בנדל"ן לא כדאית בנק ישראל מאשים את הממשלה, אחרי ששנים טען כי יש להגדיל את ההיצע, הוריד את הריבית חסם זוגות צעירים שבאמת צריכים בית עזר למשקיעים לעשות עליהם מסחרה ויצר מצב כלכלי "טוב" מדומה ע"י ניפוח בועה. עכשיו מאשימים את הממשלה כי היא מנסה לדאוג לתושבים חסרי דיור שקורסים תחת עליות הדיור... מזל שיש את מי להאשים, שיתביישו בנק ישראל
  סגור
 • הממשלה לא מנסה לדאוג לאזרחים
  אריאל 21/02/2017 07:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקסימום ליצור מראית עין שהיא דואגת, בדיוק במינון שלא יפריע לחברים העשירים, אבל יספיק לכיסוי תחת.
  סגור
 • 31.
  כתבה קלושה של אדם חסר השכלה ומומחיות.
  משה 08/02/2017 08:34
  הגב לתגובה זו
  8 5
  אין ולוא נימוק אחד לגבי אפילו צעד אחד של כחלון שמסכן בירידה תלולה של מחירי הדיור. סתם דברים בעלמא. וקבוצתו כביכול מומחית בשיווק. יכולה היתה להיות לו דעה מבחינה ומעמיקה לגבי מגמות ואזורים בסיכון ולגבי צעדים ספציפיים באזורים כאלה ואחרים ועל פלחי קונים ומשקיעים כאלה ואחרים, ולגבי השפעת מדיניות זו או אחרת של כחלון על ניתוח השטח והצרכנים והמגמות הנוכחיות. רק כלום וכלום. מרתיע מלשקול לקחת את שירותיה של אלדר.
  סגור
 • 30.
  שאלתיאל תנשום עמוק
  שוקה 08/02/2017 06:38
  הגב לתגובה זו
  17 2
  אחרי שבע השנים השמנות באות שבע שנים רזות... אני מניח שאתה מכיר את הסיפור. אף אחד לא חומק מזה. הבועה שהתנפחה תתפוצץ, הרווחיים החזיריים יהפכו להפסדים. זו דרכו של השוק. כל שוק. תנשום עמוק ותתכונן.
  סגור
 • 29.
  ממתי רונאלדו מבין בנדל"ן? (ל"ת)
  גיל 08/02/2017 03:52
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 28.
  אותו כותב, לפני חודש:"איך אפשר בכלל לדבר על ירידת מחיר"
  מני 08/02/2017 00:20
  הגב לתגובה זו
  17 2
  זה רק מראה לכם כמה הוא אינטרסנט. באו הנתונים והתנפצו לאיש הנדלן הזה בפנים. היום הוא עבר להפחדות.
  סגור
 • חחחחחחחחחחחחחח חזק! (ל"ת)
  מיחחחא 12/02/2017 23:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 27.
  צודק.שר אוצר עם ראש קטן יעשה נזק שיקח שנים לתקן (ל"ת)
  אללי 07/02/2017 22:08
  הגב לתגובה זו
  4 7
  סגור
 • 26.
  הציבור שמטקבק שטויות
  באלנס 07/02/2017 20:54
  הגב לתגובה זו
  6 11
  לא מבין דבר פשוט - הנפילה אם תבוא תכאב לכולנו. בלי יוצא מן הכלל!! כי שוק הנדלן מספיק רחב כדי לייצר מפולת ומיתון בכלכלה כולה.. האינטרס הוא להוריג באופן מבוקר, לשחרר קרקעות, להוסיף פיקוח על שוק ההשכרה ובכל מקרה אם להוריד אז להוריד לאט....חכם...ומתון
  סגור
 • ומי יגור במליון הדירות היקרות החדשות?
  אריאל 21/02/2017 07:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והאם נכון שאת כל הכסף של המשק הלאומי (והתקציב המשפחתי) נקבור בקירות וחתיכת גג?
  סגור
 • משקיע בדולר ובחו"ל, העבודה מול לקוחות בחו"ל, שתקרוס אמן (ל"ת)
  הייטיקסט 07/02/2017 22:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 25.
  שקרים
  שאשא 07/02/2017 20:51
  הגב לתגובה זו
  5 3
  "ענף הבנייה והתשתיות בישראל מעסיק כ-244 אלף עובדים, 187 אלף מתוכם ישראלים" הענף הזה הוא השודד והרוצח הכלכלי הכי גדול של ישראלים . מלא עובדים זרים ערבים מחוץ לישראל איזה מיתון, יעשו טובה גדולה לרסק אותם ומהר . גם ככה העבודה נעשית על ידי זרים בוא גם קבלנים ויזמים נורמלים כי אלה שפה? שודדים......
  סגור
 • 24.
  מאיפה השקרים האלה
  שאשא 07/02/2017 20:46
  הגב לתגובה זו
  6 1
  הם חושבים שכולם מטומטמים כל הזמן: "ענף הבנייה והתשתיות בישראל מעסיק כ-244 אלף עובדים, 187 אלף מתוכם ישראלים" איפה שלא תציץ לאתרי בניה אתה רואה מססתנני עבודה כל מיני עובדים זרים כל מיני קבלני משנה שבאים אם רכבים מביאים איתם עובדים זרים ואת הפינייש עושים ערבים מיהודה ושומרון הישראלים היחידים כמה מנהלי עבודה והקבלן הראשי זהו ראיתי את זה בעיניים. זה ענף שלא אוהב לשלם לישראלים ,ישראלי לא שורד בו כלכלית זה ענף שמנפח כיסים רק לקומץ קטן קטן של אנשים ותו לא, נמאס מהשקרים שלהם. עובדה זוכרים את המנופאיים שהתפטרו ?דוגמא קבלני רוצה מליונים לדירה מישראלים אבל שכר הוא רוצה לשלם גרושים.
  סגור
 • 23.
  המחירים צריכים לרדת 25% כדי לחזור לשפיות (ל"ת)
  דודו 07/02/2017 20:08
  הגב לתגובה זו
  17 3
  סגור
 • 22.
  אכן כך נראה שלא יהיה מנוס - כמה עוד יוכלו להחזיק את
  אלון 07/02/2017 19:30
  הגב לתגובה זו
  8 1
  הקבלנים באוויר כשהם לא מחזירים את ההלוואות שלהם כי אין קונים במחירים שלהם ? יתחילו להוריד מחירים כי לא תהיה לאף אחד ברירה. אני מהמר על עוד חצי שנה גג לפני קריסה מתוקשרת.. בינתיים אולי יצליחו לעבוד על עוד כמה בעזרת דוח הלמס המשופץ הקרוב (זה שנדחה כי צריך לעשות בו כמה תיקונים חחחחחחחח )
  סגור
 • 21.
  מנסים להפחיד את כחלון
  מרצע 07/02/2017 19:16
  הגב לתגובה זו
  8 5
  אתה תותח.תמשיך דרכיך ואל תחת כי אלקים עימך.
  סגור
 • 20.
  את שנעשה אין להשיב... יאללה מיתון
  א 07/02/2017 15:26
  הגב לתגובה זו
  18 1
  חבל שלא התעוררו הנגידים לפני שכדור הפורח עלה לאוויר בלי דרך חזרה. אבל אותם מעניין רק הבנקים אז מה הפלא... עם המחירי מנהטן למחסן בשכונות פליטים בתל אביב.... שיקרוס במהרה בימינו ונאמר אמן.
  סגור
 • 19.
  כחלון מריץ את מחיר הדיור והשכירות תבינו... (ל"ת)
  זוג צעיר 07/02/2017 15:24
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 18.
  כתבה מטעם
  אסף 07/02/2017 15:16
  הגב לתגובה זו
  10 2
  לטעון שהצעדים של הממשלה הם אגרסיבים מבלי לראות מה קורה בשוק הדיור הקנדי והאוסטרלי, זה מגוחך ואף מעלה חשד לאינטרסים של הכתבה, צר לי אבל זה או כתבה מטעם או שהניתוח דל וחסר ראייה עמוקה בלשון המעטה.
  סגור
 • 17.
  הדיור
  דב 07/02/2017 14:40
  הגב לתגובה זו
  3 3
  ניתן בהחלט להתווכח על הפרטים והנתונים. אי אפשר להתווכח על הכישלון של הכחלון, שמוכיח כל יום עד כמה הוא פוליטיקאי קטן וחסר הבנה. כחלון=כישלון קבעתי זאת מזמן. הכל נמצא אצלו להתמודד נכון עם הבעיה: הורדת מסים; חיסול הביורוקרטיה והסחבת של ועדות פקידים נהנתנים; הפשרת קרקעות; מתן הקלות ליזמים; הפחתת מיסוי על חומרי גלם; ובנייה מסיבית תוך הקצאת לוח זמנים. במקום זאת הוא מתעסק בשטויות של מחיר למשתכן."
  סגור
 • כחלון הוא המלך שלי.
  כתבה ממומנת 16/02/2017 03:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הפוליטיקאי היחיד מקום המדינה שהבטיח משהו בבחירות ורק בזה הוא מתעסק
  סגור
 • 16.
  קשקשת של טיפוס מלוקק שרוצה למכור דירות ביוקר (ל"ת)
  אלון 07/02/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  15 1
  סגור
 • 15.
  אתם לא מבינים דבר פשוט-הזינוק שהיה והצניחה שבדרך מחוץ
  ' 07/02/2017 14:28
  הגב לתגובה זו
  23 1
  לשליטה של הממשלה. רק בנק ישראל יכל בעבר לעצור בזמן את הזינוק אבל לא עשה זאת ולכן הצניחה בוא תבוא ואף אחד לא יצליח לעצור אותה . גאות ושפל זה כל הסיפור, מאד פשוט.
  סגור
 • 14.
  מדינת ישראל מוכרת קרקעות רק דרך מחיר למשתכן ולא מוכרת ב
  דוד 07/02/2017 14:08
  הגב לתגובה זו
  1 9
  מדינת ישראל מוכרת קרקעות רק דרך מחיר למשתכן ולא מוכרת באיזור המרכז זאת אומרת שלא יהיו שיווקים חדשים באיזור המרכז ולכן המחירים לא ירדו שם. מי שיש לו כסף יקנה ומי שאין לו אז לא יקנה
  סגור
 • 13.
  לא להתרשם. לכל אחד יש את האינטרסים שלו!
  עירית 07/02/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  14 2
  אז ישראל תפסיק להצטייר כמדינה עם דירוג גבוה . יש מצב שמצג זה הוא ישראבלוף אחד גדול שלא לוקח בחשבון את המצב האמיתי של התושבים?
  סגור
 • 13-עירית
  דב 07/02/2017 14:34
  הגב לתגובה זו
  3 11
  ממש נפלא שאת לא מתרשמת. מה המצב האמיתי של תושבי ישראל? כל הנתונים יאמרו לך: אזרחי ישראל הם בממוצע מהעשירים בקרב המדינות המפותחות. הנתונים מאד ברורים: הכנסה לנפש, מספר המכוניות ומוצרי החשמל, מספר הנוסעים לחו"ל, ועוד קריטריונים בדוקים. יש למשטר בישראל רק להתגאות במצב התושבים. ודווקא משום כך צריך להבין עד כמה מדיניות הדיור של כחלון=כישלון היא מוטעית והרת אסון. אז את תמשיכי לא להתרשם, ולמציאות הנפלאה של ישראל תקראי "ישראבלוף." העיקר לקטר. הגולה הסתיימה, ולא צריך להסתיר מהפריץ את המצב האמיתי. בעיקר צריך להתגאות.
  סגור
 • מר דב היקר
  אסף 07/02/2017 15:53
  הגב לתגובה זו
  8 1
  על פי תגובתך על מצב האזרחים אני מבין שאתה לא מתרשם מבועת הרכב והנדל"ן הקיימת מה שמנפח את "מצב התושבים הטוב" כאילו מספר טיסות לחו"ל וגידול במוצרי החשמל מעיד על משהו, אתה בטח מאלה שמתרשמים מן הדמוקרטיה בארץ בטוענה שהיא יותר דמוקרטית מאיראן וסוריה. תהנה לך עם המציאות שלך. אבל לטעון במאמר שמדיניות השלטון היא אגרסבית בלי לראות כיצד נוהגות קנדה ואוסטרליה זו בדיחה.
  סגור
 • 12.
  הבטיח שהמחירים ירדו לא?
  כחלון 07/02/2017 13:28
  הגב לתגובה זו
  10 3
  אני לא הייתי מצביע בשבילו אם היה טוען שמטרתו שהמחירים יעלו עוד 8 אחוז בשנה ושדאגתו שהמחירים לא ירדו. עבר כבר יותר משנה וחצי מאז שכחלון קיבל את התפקיד עם כל הסמכויות והאחריותת נמאס לציבור הזוגות הצעירים מהבטחות השווא,התירוצים ומדמעות התנין וגם מקזינו דירות למזדקן. או שהמחירים ירדו או שכחלון יחפש מי שיצביע עבורו בבחירות הבאות. נראה התפטרות זה לפוליטיקאים מסוג שכבר לא רואים בארצנו. אם המחירים יתחילו לרדת 3-7 אחוזים בשנה לא יקרה שום אסון והאופצייה שהבועה תשמר גרוע יותר כי הרי הנזק מהפיצוץ יהיה גדול יותר. קונים במחיר בועה בכל מקרה!
  סגור
 • לא חשבת באמת שתוך שנה וחצי ירדו המחירים
  רק כחלון 07/02/2017 22:22
  הגב לתגובה זו
  6 2
  ואם כן חשבת אז אתה לא רציני. כחלון האמיתי היחידי בממשלה ואולי אפילו בכנסת. לעומת כל השקרנים עם הבלורית, שיום אחד הם היפסטרים ולמחרת כנר על הגג, הוא אמין ורוצה את טובת העם. איש חכם מאוד שיגיע ליעד שהציב לעצמו וכולם יאכלו את הכובע ויצביעו לו בהמוניהם. בהצלחה.
  סגור
 • 11.
  נדלן
  שוקי 07/02/2017 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 6
  לא רואים בעינים רצים לקנות כל הזמן ,יש מלא כסף לאנשים ואין במה להשקיע מילבד דירות אין תחליף להשקעה בדירה בישראל השקעה מניבה לאורך שנות קיומה של המדינה
  סגור
 • 10.
  כתבה לא ברורה, מה הכותב מציע ?
  יצחק 07/02/2017 13:22
  הגב לתגובה זו
  13 3
  מה האלטראטיבה לצעדי כחלון ? להמשיך את טירוף המחירים ואת הגידול בסיכון לבנקים ולמשקי הבית. או לעצור כבר עכשיו את הטירוף. אמנם במחיר כבד אך נמוך ממה שיידרש אם נמשיך להחליק במידרון..
  סגור
 • 9.
  מטומטם
  "הציבור 07/02/2017 13:16
  הגב לתגובה זו
  4 1
  לכן הציבור משלם, מה שבה בקלות באותה הקלות יעלם"
  סגור
 • 8.
  מיתון הוא תהליך תיקון טבעי למשק שיצא מאיזון. יהיה בסדר (ל"ת)
  כלכלן 07/02/2017 13:13
  הגב לתגובה זו
  18 1
  סגור
 • 7.
  מיקס
  איקס 07/02/2017 13:11
  הגב לתגובה זו
  6 1
  הכותב תקוע עם פרוייקט בבת-ים ,צועק לשמיים
  סגור
 • 6.
  עוד כתבה אינטרסנטית (ל"ת)
  כל הכבוד לשר 07/02/2017 13:05
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 5.
  התרסקות של מאות משפחות .זה המחיר של ניפוח מחירי הדירות. (ל"ת)
  אין סיבה לשלם יותר ! 07/02/2017 13:05
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור
 • אלפי משפחות התכוונת... (ל"ת)
  פריצל 07/02/2017 14:14
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 4.
  עשר שנים מספרים את אותו סיפור והמחירים
  בושה !!! 07/02/2017 12:47
  הגב לתגובה זו
  12 2
  ממשיכים לעלות , אז מה האפשרויות לא לדאוג להוריד אותם היום ולחכות לקריסה בעתיד ?
  סגור
 • 3.
  המחירים לפני קריסה. (ל"ת)
  עידן 07/02/2017 12:39
  הגב לתגובה זו
  29 5
  סגור
 • 2.
  ואני אומר
  איציק 07/02/2017 12:24
  הגב לתגובה זו
  32 1
  שימו לב טוב טוב למשפט הבא: אי הורדה דרסטית של מחירי הדיור מסוכנת יותר מהורדתם. המצב אינו טבעי . מחירי הדיור לא יכולים להתנתק לאורך זמן מיכולת הציבור לשלם אותם.
  סגור
 • 1.
  הבהרה: הכותב אובייקטיבי ובכלל לא מדבר מתוך פוזיציה. (ל"ת)
  מיקו 07/02/2017 12:09
  הגב לתגובה זו
  25 2
  סגור