22:30 סגירה יציבה בוול סטריט: אפל איבדה עוד 1%, טסלה נפלה 4.2% >>

22:42 ג'ון מקיין הודיע כי החליט להצביע נגד ההצעה הנוכחית לביטול "אובמהקר" >>

20:26 העליות בזהב נחלשות לאחר סיום המסחר באירופה

18:26 טסלה השלימה ירידה של 9% מהשיא בתחילת שבוע, הזדמנות או סכין נופלת? >>

16:48 מדד הפחד (הויקס) קופץ 3.5% עם פתיחת המסחר בוול סטריט

16:00 תיק המניות של קרן הגידור הגדולה בעולם הגיע השבוע לטריליון דולר >>

11:11 סגירה שלילית בבורסות אסיה: האנג סנג איבד 0.8%, ניקיי ירד 0.25% >>

08:46 היורו מטפס 0.3% מול הדולר ל 1.19 דולר ליורו

08:22 בורסות אסיה: מדד ההאנג סנג מאבד 0.8%

20:56 ענקית החיפוש רוכשת את חטיבת הפיתוח של HTC תמורת 1.1 מיליארד דולר >>

18:26 בורסות אירופה: הקאק מטפס 0.6%

15:39 רשות ניירות הערך האמריקאית: האקרים פרצו למאגר וגנבו מידע פנים >>

09:54 הזהב נופל מתחת ל-1300 דולר ברקע לזינוק בתשואות

08:51 ביל גרוס: "אם הפד' ימשיך לדבוק במדיניותו, ארה"ב בדרך למיתון" >>

08:22 מגמה חיובית הבוקר בבורסות המזרח: הניקיי מטפס 0.3%

23:05 סגירה מעורבת לאחר הצהרת הפד': מניות הטכנולוגיה משכו למטה, הבנקים עלו >>

17:57 אפל מאבדת 2.7% ברקע לביקורות מאכזבות על מוצר הדגל >>

11:48 אחד הסקטורים הבולטים של השנה האחרונה ממשיך להיחתך, הזדמנות קניה? >>

15:47 הערב ב-21:00: הנה התחזיות לקראת האירוע המרכזי של החודש בשווקים >>

11:54 הפאונד הבריטי קופץ 0.5% מול הדולר ל 1.35 דולר לפאונד

10:21 בורסות אירופה: המסחר נפתח בירידות שערים קלות, הקאק מאבד עד 0.1%

08:19 בורסות אסיה: מדד הונג קונג מטפס 0.3%

08:07 האירו עולה 0.1% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.2 דולר לאירו

19:46 מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם - "ביטקוין זו בועה" >>

16:09 מנכ"ל חלל תקשורת דוד פולק נחקר במסגרת פרשת בזק >>

15:41 בולטות בת"א: טבע נופלת 3%, פלוריסטם יורדת 4%

13:51 פרשת בזק: הותר לפרסום - גם מנכ"ל חלל תקשורת נחקר >>

13:00 כחלון חתם על צו שיאפשר נסיעה חינם בקו כרמיאל - אחיהוד >>

12:45 בולטות בת"א: טבע נופלת ביותר מ-4%, ארית מזנקת 7%

10:53 יציבות בבורסות אירופה - הדאקס משיל 0.15%

08:19 הניקיי היפני משלים פערים - מזנק הבוקר 1.7%

08:18 טאואר חוזרת עם פער שלילי של כ-0.5%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

רפורמת המדדים בת"א, והבלון הגדול שעוד מתנפח

 |  22
Share
ראשית, גם טור זה יאחל הצלחה לאיתי בן-זאב שנכנס החודש לכהונה כמנכ"ל הבורסה. אמנם המצב נראה קשה, אך בהחלט ניתן במאמצים לכיוון הנכון להוציא את העגלה מהבוץ.


מילה על המסחר בחודש החולף והבא עלינו לטובה. המסחר מושפע באופן מובהק מרפורמת המדדים, ובהקשר זה יש לזכור שלכל שבת, יש גם מוצאי שבת... ובהקשר זה יש פה בלון גדול, שעוד מתנפח, שהאוויר בו ייצא (למשל, המניות שייכנסו לתא-90 מיתר-50). ומהעבר השני, מניות עם לחץ כרגע (למשל, רוב מה שבת"א 25 ות"א 75 שייכנס לת"א 35), שהלחץ עליהן יוסר. המסחר במעו"ף ובנכסי בסיס גם הושפע בחודשים האחרונים מחוסר מסגרות של פעילים אשר הופנו לצורך רכישה של סחורה יחסית מתה (אם כי ערה יותר כעת, נראה אם זה יימשך). של מניות שנכנסות לת"א-90 (ועוד עיוותים דומים). פעולה זו עם מסגרות חנוקות גם יצרה קופצניות מסוימות לעתים, וגם השפיעה על היקפי המסחר.

עם עובדי בורסה צריך להגיע להסכמות. כל הצדדים, גם הועד וגם ההנהלה, צריכים להבין שהם כורתים את הענף עליו הם יושבים, ושישנם אלטרנטיבות, גם חוסר מסחר בארץ, וגם זירה אלטרנטיבית לארץ. לצורך דוגמה חיצונית, אפשר להסתכל על Euronext שנהרסה על-ידי ועדים והנהלות שהתקוטטו אל מול אלטרנטיבות שזרחו. לא צריך להגיע לשם.לא צריך מערכת מסחר חדשה. היא בלתי נחוצה לחלוטין, ועשויה לגרום לנזק אדיר. זו היא עז גדולה לכל מי שפועל כאן, ויידרש לערוך התאמות, והזמן לעיזים כאלה הוא לא כאשר הבורסה מדשדשת (למעט מדורת רפורמת המדדים), והפעילים מסתכלים על הדרך החוצה. צריך לבחון מעבר למערכת חדשה, אם היא בכלל נחוצה חיצונית ולא מפתחים בבית (ומנסים למכור לבורסות קטנות אחרות), רק כאשר מצליחים להוציא את עגלת הבורסה מהבוץ.ייאמר לטובת המערכת הנוכחית, שלא רק שהיא עומדת בכל הדרישות ומאפשרת מסחר משוכלל (ולא, לא צריך עוד סוגי פקודות, זאת אפשר לעשות בנקל מחוץ למערכת המסחר הבורסאית), אלא שהיא גם אמינה מאוד. מאוד אמינה. בבורסות אירופה יש תקלות מספר פעמים בשנה, רק השבוע הייתה תקלה בחלק ממכשירים ב-Eurex. גם בארה"ב יש מעת לעת תקלות, אם כי כמדומני קצת פחות. בורסות אסיה, למשל SGX הפועלת עם מערכת המסחר המיועדת (לשעבר?) לארץ, גם נופלות לעתים. נפילה טכנית בתל-אביב? זה אירוע של אחת למספר שנים.

בהקשר של ועד עובדים שרוצים להגיע עמו להסכמות, פיתוח in-house תמיד קוסם יותר. ועסקית, דווקא יש פה הזדמנות. אחת מהן היא למכור (ואם יש עדיין IP ששייך לבורסת שיקאגו ב"רצף", כמדומני שזה בר-הסרה או הסדרה), בזול יחסית, לעומת 20 מיליון דולר תשלום שנתי כפי שיועד לנאסד"ק, מערכת לבורסות קטנות אחרות (ואשר בעלת יכולות נרחבות מבחינות רבות, ומאפשר מסחר במספר רב של סוגי מכשירים). השנייה היא במקום להחזיק או לפטר עובדים שאינם נחוצים בשל קניית המערכת, לנצל את אותם עובדים לצורך מוצר שנחוץ גם לבורסה, וחוסך את העלות החיצונית הניכרת. שלישית - אפשר למכור הלאה. צריך לנהל מלחמת חורמה ברגולציה, מיסוי וביורוקרטיה, תוך קידום שיווק הבורסה.

בנוגע לתעודות סל והמרתן לקרנות, על הבורסה לשקוד שהמהלך המוטעה הזה לא ייצור נזקים (יש בעיות רבות, בפרט גם מיסוי זר, בהפיכת המוצר מאג"ח מתחייב לקרן נאמנות). יש לשאוף שהמוצרים יהיו סחירים ללא הפרעה גם במהלך המעבר, בנוסף יש לשאוף להשלמה מהירה לסטטוס סופי פה. חוסר הוודאות הרגולטורי, וכן עזי רגולציה שונים, הקפיא את הסקטור הזה וצמצם את מספר השחקנים הפעילים המנפיקים, המס' ירד ל-4, ואת מספר ההנפקות (מספר תעודות הסל החדשות כל שנה). תיקון 21 וקרנות סל מקפיאים את הענף כבר כמעט עשור בשל חוסר הוודאות הרגולטורית. יש לשאוף לכינוס מהיר למתווה סופי, וסחיר, אשר יאפשר הנפקה ומסחר במוצרים נוספים פה. במקביל יש לקדם אפשרות של חזרה של סטרקצ'רים ומוצרים מתחייבים אחרים, שיאפשרו אינובציה פיננסית ושיווקית. לא הרשות, ולא הבורסה, יכולים לצפות מראש כל מוצר שיצליח. בפרט שניהם לא צפו את שוק תעודות הסל בארץ. יש לאפשר לצדדים שלישיים לפתח פה מוצרים.

אם ל"הגשמה" מותר להציג בתשקיף תשואות סלקטיביות (על 65 פרויקטים מתוך 315 שהסתיימו בהצלחה, השאר? באמת סימן שאלה) מדוע לא קרנות נאמנות ומנהלי תיקים? האם לא הגיע הזמן לאפשר לשוק המפוקח להתחרות על מה שאמורים להתחרות בו? קרי על תשואה? כיום נאסר, הלכה למעשה, על גורמים בשוק המפוקח לפרסם ולהציג תשואה. זה אפשרי רק לאחר כסת"ח מקיף למנהלי תיקים, בפגישה אחד על אחד וגם זה עם המון מגבלות. וזה פשוט בלתי אפשרי.

מדוע מנהלי השקעות או קרנות לא יכולים לגבות דמי הצלחה, כפי שמותר ל"הגשמה"? מדוע יש מגבלות נוקשות על אופן הפרסום של חברות ציבוריות, קרנות, תעודות סל, ומנהלי תיקים בעוד של"הגשמה" מותר להציג צפי תשואה של 19% כביכול בסיכון נמוך? (על-פי המוצג), עוד מדובר במימון מזנין לפרויקט עם מינוף גבוה מאוד מתחת למזנין, ושלל הסדרי בעלי עניין (ייזום ל-MIS, קבלן קשור ליזם), ותמחור מורכב של מרכיב האופציה בעסקה? מדוע ניתן ל"הגשמה" להציג בחזית את הקדימות כביכול ליזם, שמספק 10% מההון בלבד, ושגם מהצד השני מקבל תשלומים גבוהים מאוד בתור קבלן הפרויקט... ואשר נהנה מאופציה מופלגת ביחס לרווחים עודפים של הפרויקט (משקיעי "הגשמה" מקבלים 35.16% מיתרת הרווחים, בעוד חלקם בהון 65.93%)?

אם מותר לשווק לציבור הרחב מוצר מורכב מאוד כמו המוצר של "הגשמה", מדוע אסור להנפיק מוצרים מובנים (סטרקצ'ר) בבורסה מ2010 (סליחה, מותר אולי ב"רצף מוסדי" הלא רלוונטי מבחינת קהל יעד)? התרת הרסן על השוק המפוקח, על הוילה בג'ונגל, תאפשר גידול גינות ליד הוילה שיימשכו את הקהל שכיום הולך שבי לאחר הצעות משולחות רסן בג'ונגל הלא-מפוקח.*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

22 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 א100 29/01/2017 19:41 אז איך זה שהסדתי הרבה כסף באופציות ?
ממש מחקו לי את כל התיק
אופציות מעוף משמשות 30/01/2017 15:10 לגידור או ספקולציה...
כשאתה מגדר איתן החשיפה שלך היא אפס ולמעשה סגורה- מטרת הגידור הוא ביטוח תיק קיים.כשאתה קונה ספקולציה, דע שהכסף יכול להיעלם כולו ומהר.תגיד תודה שלא כתבו אופציות בשמך אלא רק קנו פרמיות, אחרת היית יכול למצוא את עצמך במינוס בתוך בור גדול ששיך לספקולנטים
סוחר קטן 30/01/2017 10:20 מי מחק לך ? (ל"ת)
סוחר סחור 30/01/2017 10:15 להפסיד כסף זה לא קשה. זה קל לקנות ביוקר ולמכור בזול...
גם במסחר באג"חים, מניות, או עיפרונות אפשר להפסיד כסף. וכמובן שענבל אור, קרן אור, קרן קלע, או קרן הגשמה הינם אפשרות להפסדים... להפסיד זה לא קשה. זה אפילו קל. ללא התייחסות לאופי הפעולה בתיק - אני לא ממש יכול להתייחס. אופציות מעו"ף הם כלי - וכלי חשוב - אך כמעט כל כלי יכול לשמש גם לרעה.
6 רון77 29/01/2017 13:21 בתור כותרת בלוג "שחקן מעוף" אשמח לטור שמתייחס יותר
לאופציות המעוף (דוגמא למה למשל נכשלה השקת האופציות השבועיות שקל $) , ןפחות לרגולצייה...כי ראינו שכל הצגת הנושאים בשנים האחרונות של נושאי רגולצייה או עיוות מס רווחי הון ביחס לנדלן..לא מקדמים שום דבר בפועל , למעט התבטאויות סתמיות של יור ועדת כספים , אז לפחות שנתענג על פניני מעוף.
סוחר סחור 29/01/2017 15:42 בבא. שים לב לציטוטים ההדוקים השבוע בדולר שבועי/רחוק.
השבועית בדולר לא נכשלה - ביחס להשקות אחרות, יש שם מחזורים גבוהים יותר מכמעט כל השקה אחרת. שים לב לתופעה - מהשבוע - של ציטוטים הדוקים הרבה יותר בדולר שבועית, רחוקות, וגם בתא25 רחוקות.
רון77 29/01/2017 16:34 אוקי נעקוב (ל"ת)
5 שי.ע 28/01/2017 19:51 יפה שאתה עונה..גם למעצבנים פה. (ל"ת)
סוחר סחור 29/01/2017 10:58 מכל מלמדי השכלתי.... גם מטוקבק זועם ותוקפני. :-). תודה. (ל"ת)
4 א100 27/01/2017 21:41 מה זה המאמר הזה ? (ל"ת)
3 ידידי סוחר המעוף 27/01/2017 11:39 מטרת הרפורמה לא הובנה לך
המטרה היא לבסס ולנעול את תשתית במדדים והשימוש בהם ומניעת כניסת עורכי מדדים זרים.הבורסה אמרה לעורכי מדדים זרים שהם יכולים לחשב כל מדד שנבורסה לא מחשבת ולא דומה למה שיש לבורסה.קרא את הסעיף האחרון במטרת הרפורמה ותבין
סוחר סחור 27/01/2017 13:52 זה היה ניתן לעשות גם ללא שינוי המדדים - וגם...
לא ממש ניתן למנוע ממאן דהוא לחשב מדד. מקסימום אפשר לתבוע אותו על שימוש במידע של שערי נעילה (או פתיחה). זו תביעה..... עם רגליים משפטיות די חלשות. כפי שראינו בTOM, וכפי שראינו בתביעות על פרסום תוצאות הליגה האנגלית. זה בפרט חלק מול עורך מדדים זר - שקשה לתבוע אותו בארץ.
מה אתה אומר 29/01/2017 09:21 תביעה מול הבורסה זה התאבדות
שטויות במיץ, אתה פשוט לא מבין את ההתנהלות בבורסה
סוחר סחור 29/01/2017 11:00 תביעה בהקשר זה - זו תביעה של הבורסה נגד עורך המדד הזר
אם עורך מדד זר יערוך מדד על מניות ישראליות ללא אישור הבורסה (ותשלום תמלוגים) - הבורסה תוכל לתבוע אותו (לא ברור אם בארץ) - האם הבורסה תנצח בתביעתה? לא ברור. לגבי תביעות נגד הבורסה - זו אכן עניין בעל סבירות נמוכה מאוד (ואף אפסית) להצלחה, אם כי יש מקרים שזה לא אפסי.
המשך.. 30/01/2017 15:18 הבורסה מאשרת רישום למסחר של מוצרי מדדים - ת
כל מוצר עוקב מדד מאושר בתשקיף והליך רישום בבורסה, בהליך זה היא מאשרת או לא מאשרת את המדד כנכס בסיס למוצרים פיננסים ואת זה היא תמנע!מעבר לזה , קרא את תקנון הבורסה, בפירוש לבורסה הוענקה זכות ראשוניות ובלעדיות על כל מדד ומה שבא לא- כולל הנפקת נגזרות שנמנעות ממנםיקי מוצרים כי הבורסה רוצה להנפיק..הרפורמה הזו באה לסגור את מגרש המדדים ראה הסעיף האחרון בהודעה לעיתונות של הבורסה- יצירה וביסוס תשתיות למדדי הבורסה ויצירת מדדים חדשים.
2 גיא 26/01/2017 19:57 שאלה לסוחר מעו"ף
עברת בגרות בהבעה? נעזוב בצד את זה שהתוכן רדוד, כל המבנה של הטור הזה לא ברור. אף משפט לא מתחבר לזה שלפניו, אתה קופץ מעניין לעניין, מביא טענות לפני שהצגת את הנושא והדימויים בכלל לא מובנים. אני מקווה בשבילך שאתה סוחר יותר טוב מאיך שאתה כותב.
סוחר סחור 27/01/2017 10:18 הטור הפעם היה מקבץ נושאים קצרצרים, אתה צודק לגבי קישור.
אכן אין קו מקשר - וברמת פירמוט פה (בדיעבד היה צ"ל bulletים ו/או מפרידים אחרים) - זה נראה כבלוק טקסק אחד שקופץ ללא קו מקשר (למרות שיש קשר למי שחי את התפר של השוק והרגולציה - אל זה חוטא ל99% ממי שקורה פה). היו טורים מוצלחים יותר בהקשר זה.
יוני 27/01/2017 07:23 זה כתוב מעולה. הייתי נותן לו 100 בהבעה
זו הצורה שבה חושב אדם שמתעסק בנושאים כאלה- ולכן הוא כותב ככה וזה נכון שהוא היה מקבל 60 בבגרות בהבעה, אבל זה כי זו צורת חשיבה שלו רחוקה מהמקובלת ולכן גם הכתיבה לא מקובלת- זה אתה שצריך להתאמץ להבין אותו ולא ההיפך הוא לא צריך לדפוק לך חשבון... אין לי שום הכרות עם הכותב.
1 משקיע וותיק 26/01/2017 16:36 צריך לסגור לכם את קזינו המעו"ף
ויפה שעה אחת קודם. כל המהמרים בסופו של דבר מפסידים את כספם.
סוחר סחור 26/01/2017 17:12 המעוף הוא שוק יעיל המאפשר גידור סיכון.
נגזרים הם כלי חשוב בכל שוק הון משמעותי. ניתן גם להמר - זה כלי אפשרי, אך ממש לא יחידי. אציין שמי שמהמר במעו"ף - עושה בחירה יותר טובה מאפיקי הימורים אחרים שכן העמלה וhouse-edge הינם מאוד נמוכים בשל המסחר המשוכלל המתקיים ממילא.
משקיע וותיק 26/01/2017 19:36 אופציות מעו"ף הן משחק סכום אפס
בסופו של דבר על כל צד מרוויח יש צד מפסיד , הבעיה היא שכל פעם הם מתחלפים בצדדים כך שבסופו של דבר כל המהמרים באופציות המעוף מפסידים את כספם. האופציות נועדו ככלי ראשוני לגידור , אבל מזמן הגידור איבד את מקומו לשם סחר בכלי הזה. הנגזרים הם צל של נכסי הבסיס ואמורים לנוע ע"פ תנועת נכס הבסיס , מה שקורה בפועל שהנגזרים מכתיבים לאן ינועו נכס הבסיס , זה נובע מהמניפולציה שסוחרי המעוף עושים במעוף. הכל פה קזינו , וככה גם ניראת הבורסה בישראל.
סוחר סחור 27/01/2017 10:22 זה נכון לגבי מסחר בכל נכס - הכל סכום אפס
גם מניות או מכוניות, בראייה של מחירים עתידיים, הם משחק סכום אפס. מי שמוכר מפסיד את התשואה עתידית הצפוייה..... המעו"ף היום משמש לשלושה דברים - מסחר בסל-מניות (ואם אתה רוצה לקנות את תא25/תא35 - זה המקום - זה הכי זול), גידור סיכונים (שמתבצע לא מעט, והיה ראוי שיתבצע יותר), וכן - גם ספקולציה והימור (ויש הבדל בין השניים). לגבי עיוותי נכס בסיס ואופציות - זה קיים - אבל לא בשל הנגזרים, אלא יותר מכיוון שיש פה שחקנים מוסדיים שיושבים על מלא מת (בין הקשר כי הרגולציה-כסת"ח סביב כל קניה/מכירה עברה כל גבול סביר) של נכס בסיס - אם אין מי שפועל פרטנית בנכס, יש בעיה - ורצוי לפתור אותה שם - ולא להוריד את הראש למה שכן עובד.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.