20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? אלו האירועים שצריך לשים לב אליהם >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

10:31 אקסלנס ברוקראז': "התקלה בתמר - אירוע חיובי לבזן" >>

10:16 תאת טכנולוגיות: חוזה בשווי של 40 מיליון דולר עם חברת תעופה גדולה >>

10:09 אירונאוטיקס רוכשת את Chassis Plans תמורת 6 מיליון דולר >>

10:05 טראמפ: איראן משתפת פעולה עם צפון קוריאה, הסכם הגרעין לא מוצלח

08:10 מזור חוזרת עם פער חיובי של 4.1%

08:10 טאואר חוזרת עם פער שלילי של 2.3%

08:10 טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.2%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

המדינה שהיא שק החבטות של טראמפ - דווקא שם יש הזדמנות

 |  3
Share
מקסיקו נחשבת לאחד השווקים המתעוררים המעניינים כיום את המשקיעים ברחבי העולם. לאחרונה, מככבת מקסיקו בכותרות דווקא כשק החבטות של נשיאה הנבחר של ארה"ב  דונלד טראמפ, בהצהרותיו מרחיקות הלכת כגון בניית חומה גבוהה בגבול עם מקסיקו שתמנע כניסת מהגרי עבודה, וכן ביטולם של הסכמי הסחר הקיימים והטלת מכסים גבוהים על מוצרים המגיעים ממקסיקו.
 
כידוע, במקומות בהם יש קונצנזוס כ״דבר החם הבא", מאוד קשה להרוויח כסף. ולהפך, במקומות בהם המשקיעים מאד פסימיים בדרך כלל נוצרות הזדמנויות. כסף "חלש" בורח ממקומות אלה בכדי לרדוף אחרי הדבר החם הבא, והבריחה הזאת מייצרת הזדמנויות. מה שמחזיר אותנו למקסיקו. מאז בחירתו של טראמפ השוק נלחץ כלפי מקסיקו ועקב כך צנח הפזו המקסיקני בכ-20% מול הדולר האמריקאי. למעשה כיום, אותה כמות דולרים יכולה לקנות הרבה יותר במקסיקו.
 
למקסיקו אוכלוסייה גדולה, צעירה וחרוצה, כמו גם הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות. בנוסף, ההצהרות הלוחמניות של טראמפ שהובילו לפיחות הפזו הפכו את הייצור במקסיקו לכדאי מאוד לאמריקאים. למען האמת, ייתכן שעתה גם אם יוטל מס ייבוא על סחורות המגיעות ממקסיקו, עדיין יהיה משתלם לייצר בה. הכרזותיו של טראמפ השיגו תוצאה הפוכה. הוא יגלה שהמציאות מורכבת יותר מהפרחה של סיסמאות בקמפיין בחירות.


ההיסטוריה מראה שלאירועים פוליטיים גלובליים אשר אינם מתקשרים ישירות לסקטור עסקי מסוים, יש כמעט תמיד השפעה זניחה על הערך של העסקים בסקטור זה, במיוחד אם מדובר בעסקים מעולים. תחום הכבלים בסקטור התקשורת במקסיקו הנחשבת עדיין לשוק מתעורר ולעסק מעולה. תחום הכבלים נהנה במקסיקו מפריחה והתפתחות טכנולוגית מואצת. חשוב להבין שעסקיי הכבלים כבר מזמן אינם רק טלוויזיה בכבלים, אלא עסק תקשורת רחב ומגוון. למעשה, הכבלים בעידן המודרני מחברים אותנו לאינטרנט, לרשת הטלפון וגם לטלוויזיה. פה ראוי להדגיש כי בקרב העם המקסיקני קיים צימאון הולך ומתגבר לטלוויזיה ואינטרנט, והוא מנסה להדביק את הקצב המהיר הקיים בעולם המערבי המפותח בטכנולוגיית תקשורת מתקדמת.

בחלקים גדולים של מקסיקו עדיין אין אינטרנט מהיר, ולכן ברגע ששחקן מסוים מניח תשתית כבלים באזור כלשהו, הרי שלמתחרים אין תמריץ להניח כבלים בסמוך לתשתית הקיימת ולהתחרות מולו, עקב העובדה שהנחת כבלים באדמה כרוכה בהשקעה כספית אדירה. לרוב יעדיפו המתחרים לבחור אזורים אחרים ו"בתוליים" ולהניח שם כבלים בטכנולוגיה מתקדמת. לאחר שהונחה תשתית הכבלים, מה שנותר לחברת הכבלים לעשות הוא "לאסוף דמי שימוש" בתשתית ואין לה למעשה הוצאות רבות אחרות. התוצאה היא שעסקי כבלים הם לרוב מונופול מקומי בכל הקשור לאינטרנט מהיר, כאשר התחרות מגיעה רק מחברות טלפוניה שהתשתית שלהן לא מסוגלת להגיע למהירויות גבוהות כמו בכבלים, ולכן אינן מהוות תחרות קשה.בצד הטלוויזיה, לעסקי הכבלים במקסיקו קיימת תחרות משחקני הלוויין (כמו Yes בישראל), אך שחקנים אלו מצויים בעמדת נחיתות, שכן הם יכולים להציע ללקוח רק שירות אחד לעומת חברות הכבלים המציעות חבילה הכוללת אינטרנט מהיר, טלפוניה וטלוויזיה. כמו-כן, תשתית הכבלים מאפשרת שימוש בממירים עם תקשורת דו כיוונית ומגוון שירותי טלוויזיה אינטראקטיביים, בעוד שבאמצעות לוויין התקשורת היא חד-כיוונית.
 
על מגה-קייבל המקסיקנית
חברת כבלים מקסיקנית מעולה, ולא פחות חשוב מכך נסחרת במחיר אטרקטיבי, הינה חברת מגה-קייבל - Megacable. החברה פורשת תשתית כבלים ואינטרנט מהיר במקסיקו וגדלה בקצב דו-ספרתי מידי שנה. מגה-קייבל מגיעה ל-7.5 מיליון בתי אב מתוך כ-30 מיליון בתי אב במקסיקו. החברה בנתה תשתיות בקצב מהיר בשנים האחרונות ומתכוונת להגיע ליעד של 8 מיליון בתי אב עד 2019. בנוסף, בשנים הקרובות תתמקד החברה בהעמקת החדירה באזורים בהם היא כבר פרשה תשתית. כלומר, גיוס לקוחות נוספים לתשתית הקיימת והפקת רווחים עודפים ממנה, כך שנוכל לצפות להתרחבות שולי הרווח. באזורים בהם החברה נמצאת מספר רב של שנים, שיעור החדירה מגיע ל-60%. בחלק מהמקומות בהם החברה פרשה תשתית בשנים האחרונות שיעור החדירה הוא כ-25%, מה שמלמד על פוטנציאל גידול אדיר רק על בסיס התשתית הקיימת.
 
כידוע, הוצאות על אינטרנט, טלפוניה וכבלים, הן לא הוצאות שמשקי בית חוסכים בהן בזמן משבר כלכלי. חברות כבלים מוכיחות עמידות יפה מאד בזמן משברים, כאשר בזמנים רגילים הן מצליחות להעלות מחירים במספר אחוזים בקביעות מידי שנה. פרט מעניין נוסף על החברה, הוא כי בעלי השליטה הם שתי משפחות המהוות את הגרעין שהקים את החברה בשנות ה-80, דבר המוכיח את רמת יחסם האישי לעסק. בעלי השליטה בחברת מגה-קייבל נחשבים לשמרנים וכתוצאה מכך מאזן החברה המשתקף הוא חזק מאוד ומכיל חוב בכמות זניחה ביותר.החברה מתומחרת במכפיל שווי פעילות ל-EBITDA של 7.2, מכפיל הנחשב נמוך מאוד לענף, בו חברות בצמיחה מהירה נסחרות בדרך כלל במכפילים של צפונה מ-12. מלבד זאת, מכפיל הרווח על התזרים הפנוי הוא 15, בחברה שצומחת בקצב של כ-20% בשנה. תמחור זה נחשב לאטרקטיבי במיוחד ויכול לייצר ערך משמעותי למשקיעים בעלי אופק בינוני-ארוך, שאינם מהססים להשקיע במקומות הסובלים מסנטימנט שלילי זמני. בעוד מספר שנים, סביר שאף אחד לא יזכור את קמפיין הבחירות התקיף של דונלד טראמפ כלפי מקסיקו. לעומת זאת, סביר יותר שחברת מגה-קייבל תהיה גדולה וחזקה משמעותית מהיום.
 
מפת התחרות בחברות הכבלים במקסיקו: 
בגזרת הטלוויזיה בתשלום יש את מתחרי הלוויין שנקראים DTH. בעגה המקצועית - קיצור של Direct to Home ואפשר לראות אותם כמקשה אחת לצורך העניין. ביניהם: Dish ,DirectTV ו-Grupo Televisa שמשווקת תחת המותג של Sky. קיימת גם תחרות מצד Grupo Televisa בגזרת הכבלים. חברות אלה הן העיקריות. בנוסף קיימות במקסיקו שחקניות כבלים קטנות ופרטיות שאין עליהן מידע רב, אולם רובן ממוקדות באזורים מסוימים.

תחום הטלפוניה הקווית הינו מאוד תחרותי. חברות הטלפוניה במקסיקו רובן ככולן אשר להן כבלי נחוש
ת מציעות שירות זה. נציין כי בדומה לנעשה בישראל - הכבלים אינם מרוויחים על שירותי הטלפוניה, אלא מוסיפים אותם לחבילה ״על הדרך״ בכדי לספק ללקוח פתרון הוליסטי של Triple Play הכולל אינטרנט, טלוויזיה וטלפון. חברות הטלפוניה אינן מהוות תחרות אמתית לחברות הכבלים זאת כיוון שאין ביכולתן להציע פתרון כולל זהה.  לקוחות לא יפנו לקבל שירותי טלוויזיה ואינטרנט מספק הכבלים ושירותי טלפון מספק הטלפוניה. מהסיבה הפשוטה כי הטלפון  כלול בחבילה שמציעות חברות הכבלים ואינו משפיע על העלויות.

אינטרנט בפס רחב – במקסיקו ישנן מספר חברות נישה שמספקות פתרונות high end מאד יקרים, למשל חיבור מיוחד של סיב אופטי לבית או למשרדים. חברות Axtel ו-TotalPlay מתמקדות באספקה של אינטרנט מהיר, אבל רק באזורים עירוניים צפופים ובחבילות יקרות ובעיקר בלקוחות עסקיים. שחקן נוסף במקסיקו הוא Megacarrier, המציע רק אינטרנט ללא טלוויזיה, דבר המציב אותו כמובן בעמדת נחיתות אל מול השחקניות האחרות. ישנן גם חברות טלפוניה וחברות כמו Telecable שלהן תשתית שמגיעה למהירויות נמוכות של 10 מגה בשנייה, ולכן לא מהוות כל איום. 


מאת: אסף נתן, מנהל בקרן הגידור עדן אלפא.
 
 
גילוי נאות: אין לראות באמור לעיל המלצה. המידע יכול להיות שגוי, לא מלא, חסר או לא מקיף ומשקף את דעת הכותב בלבד. אסף נתן מנהל את קרן הגידור עדן אלפא. לכותב ולקרן יש עניין אישי במניה והכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

3 תגובות ב-3 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
3 יוני 24/01/2017 09:00 האם עדיף חשיפה למטבע המקסיקני או ב$
יש 2 סימבולים למניה (לפחות) אחד דרך הבורסה במקסיקו ואחת בארהב והנסחרת ב$ איזה היית ממליץ?
2 עידו 23/01/2017 18:57 רמה מעל האתר הזה
פשוט כיךף לקרוא כל ניתוח שלך, מעלה פלאים את הכתבות באתר.
1 זאב רעננה 23/01/2017 13:46 מניה מעניינת אבל היכן נסחרת? (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.