על החלומות של אדיסון, עם אפסייד של עד 500%

כמה משפטי אזהרה על המחקר לפיו לאחת מכל שש חברות בבורסה יש הערת עסק חי, אל תופתעו וכדאי שתבדקו לפני שתשקיעו במניות בעיתיות

 |  (7)
ביולי 2016 החלה הבורסה לניירות ערך להשיק את פרוייקט האנליזה של חברות בורסאיות קטנות במטרה להעלותן על הראדר של משקיעים בארץ ובעולם. הנהלת הבורסה בחרה לצורך הפרוייקט את חברת המחקר הבינלאומית – "אדיסון" שהאנליזות שלה מופצות "בקרב 128 מדינות בעולם כולל למשקיעים המוסדיים המובילים", ציטוט מהודעת הבורסה. בהמשך ההודעה נמסר כי "פרוייקט האנליזה נעשה במטרה להעריך תמחור הולם לחברות הטכנולוגיה והביומד (11 חברות בהדרגה), לשיפור רמת הידע של המשקיעים והורדת מחסום חוסר הידע וההבנה בקרב המשקיעים". האנליזות יתפרסמו במערכות המגנא והמאיה בשפה האנגלית יחד עם תקציר בעברית. כצפוי מרבית כלי התקשורת ציטטו את הערכות אדיסון עבור הקוראים בהרחבה. האנליזות משולמות על ידי החברות הנסקרות בהשתתפות הבורסה והמדען הראשי. לפי החזון ואולי החלומות משקיעים בסין או בלוס אנג'לס ולונדון יוכלו לקרוא על חברות מבטיחות ולהשקיע בהן.
אופטימיות מוגזמת?
נתייחס לשלוש אנליזות שפורסמו: ביוונדקס (חיסונים), אינטק פארמה (גלולת אקורדיון ופיתוח תרופה לפרקינסון), ננו דיימנשן (יצרנית מדפסות תלת ממד). אינטק פארמה קיבלה המלצה חמה עם מחיר יעד שנע בין 47 עד 51 שקל ושווי שוק עתידי של 540 עד 582 מיליון שקל. מחיר המניה כיום כ-19.49 שקל בלבד.
יתכן שאינטק חברה מעניינת להשקעה עם פוטנציאל ענק, דבר שלא מצא, בינתיים לפחות, את ביטויו במחיר המניה. ננו דיימנשן זכתה להמלצת שווי הוגן של 9.93 שקל למניה והיא נסחרת כיום סביב 4.60 שקל למניה כך שעליה לעלות ב-2017 בלמעלה ממאה אחוז כדי להצדיק את ההמלצה. אם ננו דיימנשן תצליח ב-2017 למכור כמות משמעותית של מדפסות תלת ממד, בצירוף שוק מניות חיובי בת"א ובוול סטריט, היא אולי תוכל להתקדם למחיר היעד החלומי שננקב באנליזה. ביוונדקס שעוסקת בחיסונים, תחום חם שמעורר עניין רב, קיבלה מחיר יעד של 2 שקל למניה כשהיא נסחרת כיום סביב 0.34 בלבד במחזורי מסחר בינוניים עד נמוכים. צריך להתפלל שלא תפרוץ מגפת זיהום עולמית כדי שביוונדקס תזנק.
מבלי להטיל דופי בכבודה של חברת הייעוץ אדיסון הרב לאומית ובעלת המוניטין, בלי להטיל דופי ברצון הטוב של הנהלת הבורסה והמדען הראשי, לא נראה שמשקיעים מהעולם או מת"א זרמו בהמוניהם למניות הנ"ל למרות מחירי יעד מפתים ועתיד ורוד. אישית אני מקווה שאתבדה ושלוש החברות ינסקו למחירי היעד בעתיד למרות שזה נראה, נכון לעכשיו, ספק מציאותי.
עסק חי או עסק חולה
בימים אלה פורסם מחקר, שערך רו"ח נועם רובינזון, עבור רשות ניירות ערך לפיו לאחת מכל שש חברות בבורסה יש הערת עסק חי. ההערה היא הפנייה ברורה לאי וודאות מהותית בנוגע למצבה הפיננסי של החברה. במחקר עלו דברים מדאיגים כמו: רוב החוב בסיכון מוחזק על ידי הציבור ומיעוטו על ידי הבנקים. המשמעות שהבנקים פחות חשופים לסיכון. המחקר גם מציין שחברות נוטות לדחות את הדיווח על הרעה במצבן הכספי. לפי המחקר 87% מהחברות שכללו הערות עסק חי לא הצליחו לשפר את מצבן עד היום. המחקר של רשות ניירות ערך חשוב לציבור ובוודאי לאלה שאינם מספיק בקיאים בבורסה. כדאי לכן לבקש מהרשות שתפרסם את רשימת החברות עם הערת עסק חי ותמנע מכשול בפני עיוור. יש לנו כבר רשימת מניות דלות סחירות שנסגרות מיד בפתיחת המסחר בבוקר, אפשר לפתוח רשימה נוספת עם כוכבית אזהרה להערת עסק חי.
מאת: ד"ר מיכאלה אלרם, מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), דירקטורית ברמי לוי
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מדובר בחברות שעדיין לא הבשילו
  שוקי 19/12/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הכותבת צודקת שמדובר בחברות חלום שאם יתגשם , אם וכאשר, יניבו רווחים. צריך מזל וסבלנות להחזיק בהשקעות כאלה.
  סגור
 • 5.
  פשוט גדול- האמת בפרצוף- שופכים את הזבלא על ראש הציבור
  GUY 19/12/2016 18:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כל הבוננזה בחברות הפרטיות כל החוב הטוב בבנקים .
  סגור
 • 4.
  אופטימיות מוגזמת מסתיימת בדר"כ רע
  אורי 19/12/2016 14:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עדיף להשקיע במניות סולידיות ולא בכאלה שזוכות לתמחור דמיוני בשמיים שעלולות לצנוח כדהחלום יתרסק. להזכירכם- פארמוס.
  סגור
 • 3.
  לא אמרת כלום בכתבה שלך
  דן 19/12/2016 13:00
  הגב לתגובה זו
  1 3
  למעט העובדה שיש לבדוק את במצבה הפיננסי של כל חברה שמשקיעים בה ואם יש הערת עסק חי אז בטח שלא משקיעים במניות וחברות כאלו. מה זה קשור בכלל לשלוש הדוגמאות שנתת ? לכי תבדקי תמחורים ושווי של חברות דומות בבורסת נסדק תראי מה זה תמחור הזויי .
  סגור
 • כפי שכתבת מחירי חלק מהמניות "בנאסד"ק הזויים"...
  תמיר 19/12/2016 16:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  עדיף שאצלנו המחירים יהיו שפויים ויטוסו רק אם תהיה לכך הצדקה כלכלית אמיתית. מה שטס גם מתרסק בסוף...את זה כדאי לזכור טוב טוב.
  סגור
 • 2.
  לא הייתי רוצה ליפול בהשקעה בחברה עם הערת עסק חי...
  תומר 19/12/2016 12:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לכן כדאי שתפורסם רשימה שתכלול את שמות החברות שיש להם הערת עסק חי. אני משקיע בעיקרון רק בת"א 100 וביתר 50. מפחד מהשאר!
  סגור
 • 1.
  חלק מהאנליזות הן בגדר חלומות
  גד 19/12/2016 11:53
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אדיסון נראית מאוד אופטימית עד כדי גיחוך לנוכח האופטימיות שהיא נותנת בהערכותיה. רצוי שהגופים המשלמים עבור הערכות השווי יכניסו הערה במקום בולט- הכל בהנחה שתחזיות הצמיחה יתממשו לפחות במחציתם...
  סגור