רגע לפני 2017: האם מדדי וול סטריט הפכו יקרים מידי - לקראת תיקון עמוק מטה?

פרשן וול סטריט של Bizportal מסכם את 2016 תוך הסתכלות לעבר הצפוי בשנת 2017
 |  (98)
מהבחינה הכלכלית אין שום ספק ששנת 2016 מסתיימת כאשר מדדי המניות מייצגים, על סמך העובדות הכלכליות הידועות, הערכת יתר. אבל השאלה הרלוונטית היא, "לאן מכאן?". עצם העובדה שהמדדים נמצאים בשיא כל הזמנים אומרת למשקיע ההגיוני דבר אחד בלבד והוא שהישארות במניות המובילות לאורך זמן משתלמת, כי במוקדם או במאוחר יישבר שיא חדש.
כך זה קורה בין אם מדובר בדאו מאז שהחל להימדד בנובמבר 1882 או ב-500 S&P מאז שזה החל להיסחר במרץ 1957 או בנאסד"ק מאז הופיע בפברואר 1971. יחד עם זאת, כקריטריון להחלטה אם להישאר היום במניות או לא, להסתמך על העובדה שהמדדים תמיד שוברים את שיאי העבר היא פשטנית שהרי משקיעים שיושבים על המניות המובילות לאורך זמן ועברו את שיאי 1987, 2000 או 2007 ושחוגגים היום שיאים נוספים, שואלים עצמם אם "התענוג" שווה את המשבר הנפשי שעברו בעת הנפילות הגדולות שבאו לאחר כל שיא (אפילו וורן באפט, אני מניח, היה מוותר מלעבור ירידות של 45 ו-50 אחוזים ב BRKa שלו בשני המשברים שאחרי 2000 ו-2007-8).
כיוון שהיכולת לצאת מההשקעות בשיא כול הזמנים ולחזור אליהן בשיאו של השפל שמורה למתי מעט אז המשקיע הסולידי/'הגיוני של סוף 2016, זה שמשקיע בדברים כמו SPY או סקטורים ומניות מובילים, צריך להחליט החלטות קשות כמו, מה יקרה ב 2017? האם התיקון שמתחייב יהיה תיקון או תיקונצ'יק? האם לשנות את הרכב התיק? אילו ברבורים שחורים יכולים להופיע במפתיע? ועוד, החלטות לא קלות. הוסיפו לכך את העובדה שבתוך עמינו אנחנו יושבים והמשקיע היהודי, כפי שאמר הסטנדאפיסט הגדול מכולם, הרב בדימוס, ג'קי מייסון, "לנו, היהודים, יש תמיד הרבה יותר בעיות מלכל גזע אחר. אנחנו צריכים לדעת ולהבין כול דבר ולא מקבלים דברים כפשטותם.." כשאומרים ליהודי "השוק יקר מידי, צא" הוא מיד מעלה 700 שאלות, "למה השוק יקר מידי?", "מה אם אצא והשוק ימשיך לעלות" בלה, בלה, בלה. "הגוי, כאשר אומרים לו המומחים לצאת, הוא יוצא, אין לו שום שאלות".
האם שוק המניות "יקר מידי"?
מה זה שוק יקר? באקדמיה מגדירים שוק יקר כשוק שמחירי המניות בסקטורים השונים נסחרים במכפילים שחורגים מעלה מהממוצעים ההיסטוריים/המקובלים. "המכפיל" למשל היה ונשאר הקריטריון המוביל בהערכת מניות אבל עם השנים נוספו קריטריונים נוספים, מסוגים שונים של מכפילים ועד לקריטריונים טכניים. אבל התנהגות המשקיעים, מאז החלה ההתמזגות של מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה לתוך כלכלת המיינסטרים וההצטרפות של מאות מיליוני סחרני יום שפועלים רק על סמך הכותרות, גרמה לקריטריונים לאבד את ערכם. לבטח בטווח הקצר. לצד כול אלו קיימת הבעיה היסטורית שקשורה בפסיכולוגיה ושמעניק למגמות בשוק המניות חיים משלהן. תוך כדי המגמה, מעלה או מטה וככול שהמגמה מתארכת נוצר "מומנטום", מונח שאותו ואת קצב ההתקדמות שלו אין דרך בעולם להגדיר במדויק או לכמת.
דוגמה קלאסית לכך היא התנהגות מדד הנאסד"ק ב-40 החודשים שחלפו מנובמבר 1996 עד למרץ 2000. הנאסד"ק, אליבא כול המומחים, הצ'רטיסטים ואפילו נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב דאז, אלן גרינשפן, איש שוק ההון בכול רמ"ח אבריו, היה "יקר מידי" כבר בנובמבר 1996, המשיך להיות "יקר מידי" ועד מרץ 2000 הפך לבועת ענק. בנובמבר 1996 תיאר גרינשפן את הערכת הנאסד"ק בצמד המילים irrational exuberance (התנפחות בלתי הגיונית) והרוב המוחלט של הפרשנים דאז הסכים. מי שלקח את הדברים ברצינות וברח מהשוק הפסיד, עד מרץ 2000, כ-325 אחוזים.
הנאסד"ק, לאחר שעלה מ-325 נקודות בסוף 1990 ל-1260 נקודות בנובמבר 1996 והפך ל"יקר מידי", המשיך לטפס ובקצב מתגבר ו-40 חודשים מאוחר יותר, במרץ 2000, הגיע ללמעלה מ-5000 נקודות. אין שום ספק שגרינשפן צדק. מבחינת ההערכה הכלכלית או כול הערכה אחרת הנאסד"ק, ברמה של 1260 בנובמבר 1996 היה נורא יקר. מדוע המשיך לעלות כפי שעלה עוד 40 חדשים? (והנאסד"ק לא עלה לבדו, ה S&P, הדאו והווילשאייר עלו גם הם בפראות אבל לא כמו הנאסד"ק). הסיבה העיקרית לתופעה זו היא ה"מומנטום", מונח שהמציאו בוול סטריט על מנת להסביר תופעה שאין אפשרות להסבירה בדרך הגיונית כלכלית. המעניין ב"מומנטום" הוא שבשיאו הוא תמיד מבשר שינוי כיוון, את סוף המגמה. הדוגמה של 1996-2000 קיצונית אבל בדיוק אותו תהליך קרה ערב שיאי 1987 ו 2007-8 ואותו הדבר קרה לקראת סיום הירידות שלאחר מכן.
אפשר לומר בוודאות יחסית שההבדל בין "משבר" ל"תיקון" הוא בהתפתחות מומנטום ובאורכו. העובדה שהשוק יקר מידי או זול מידי אינה קובעת מאומה לגבי ההמשך. מה שקובע הוא המומנטום שיתפתח, אם יתפתח, לאחר מכן.
בסוף 2016 נמצא שוק המניות ברמת מחירים גבוהה אבל נמוכה בהרבה בהשוואה לזו שהייתה לקראת שיאי 1987, 2000 ו-2007 וכרגע איני מבחין בהיווצרות "מומנטום" בכלל. כלומר, יכול מאוד להיות שבקרוב נראה תיקון אבל לא משבר. נראה שוב "תיקונצ'יק" בדומה למה שראינו מאז 2009, כי יש עוד הבדל בין התקופה שהובילה למשברים הגדולים בעבר להיום. בכול אחד מהמשברים הקודמים (כולל גם את משברי 1980-82, סוף תקופת קרטר ומשבר הנפט של 1970-73) התיקון החל בשל העובדה שהמשקיעים הבינו את אבסורד רמות המחירים לא בגלל היותם כ"כ גבוהים אלא בגלל ההבנה שהציפיות לגבי העתיד הכלכלי לא היו נכונות. המשקיעים הבינו שהעתיד מצביע על האטה כלכלית משמעותית, ולכן מאותו הרגע הפך מה שנראה תחילה כתיקון למשבר שהעמיק בשל המומנטום.
הניצוצות שהובילו למהפכות
בכול פעם היה זה ניצוץ שהדליק את המהפך בוול סטריט. ב-1987 היה השילוב בין דוחות IBM שהבהילו את המשקיעים עם הפסדי ענק כשהמניה בשיא, לצד דוחות הרבעון שהציגו תמונה של התדרדרות מקרו כלכלית. ב-2000 הייתה זו סיסקו שהדליקה את המשבר כאשר הסתבר "לפתע" שערכה כפול מערכה של GE לצד "האכזבה" ממה שלא קרה כמובטח עם באג-2000. ב-2007-8 הספור שונה ואינו קשור כ"כ בכלכלה אלא בפליליים. בכול מקרה, "ניצוצות" כאלו לא נראים במקרה הנוכחי של מחירי המניות הגבוהים. התיקון הבא, לדעתנו, יהיה חזרה על מה שראינו בכול אחד מהתיקונים מאז 2009. התיקון יגיע גם הפעם בשל רמות המחירים אבל הציפיות במהלך התיקון תמשכנה להיות להמשך ההתאוששות הכלכלית. כלומר, גם בתיקון הקרוב ישאלו רוב המשקיעים ההגיוניים, "מתי הזמן הנכון להיכנס?" מה שימנע היווצרות "מומנטום".
הכלכלה הגלובלית, כפי שאנחנו טוענים מאז 2009-10, עוברת תהליך מיזוג של מהפכת הטכנולוגיה לתוך כלכלת המיינסטרים ואפשר, מהבחינה של וול סטריט, להשוות תהליך זה רק לתחילת המאה הקודמת כאשר החשמל והמנוע החליפו את האש והסוס. המיזוג, שהתחיל למעשה רק ב 2008, יימשך שנים מה שימשיך לייצר ציפיות להמשך הצמיחה הגלובלית (להוציא משברים זמניים שינבעו כתוצאה או של התאמת מחירים למציאות או חוסר בהבנת ההתפתחויות בגיבוי התקשורת הפופוליסטית).
מאז 2009 אנחנו חוזרים וכותבים שהמשקיע הסולידי/הגיוני צריך להתרכז במניות המובילות ובסלים/קרנות של מניות אלו ושברגעי שיא (כשכולם טוענים שהשוק "יקר מידי" כמו עכשיו) לשחרר חלק מההשקעות רק על מנת לחזור לאותם מכשירים בתיקון. מי שנהג כך מאז 2009 יש לו כבר תיק בחינם. אז לסיכום, השוק אכן "יקר", התיקון יגיע אבל הצמיחה הגלובלית, בהובלת ארה"ב, תימשך. אנחנו מאמינים, כפי שהאמנו מאז 2009, שחלק הארי של ההשקעה ב-2017 צריך להיות במניות מובילות ובאמצעות סלים/קרנות. צריך עדיין להישאר בעיקר בחברות האמריקאיות אבל כדאי גם להגדיל החשיפה לאירופה ויפן שגם הן, למרות טענות רואי השחור, מתאוששות.
המגזרים שמאז 2010 מובילים את ההתאוששות ושעל פי דעתנו ימשיכו לעשות זאת גם בשנים הקרובות הם הבריאות, הטכנולוגיה (עם דגש על כלכלת הרשת וההגנה עליה), ההובלה, הצריכה והחקלאות/מים. כול אחד מהמגזרים הללו צומח וימשיך לצמוח בשל כמה תתי מגזרים, שרבים מהם עדיין בתהליך של היווצרות, שדוחפים בעצמה. אנחנו נמשיך לתאר את תתי המגזרים בכתבות הבאות. והעלאת הריבית? בשלב הנוכחי אין לה שום השפעה ריאלית על התהליך. זה צעד שמתחייב, בעיקר פסיכולוגית כרגע אבל לא צעד שישנה את מסלול מדדי המניות בוול סטריט ובמיוחד כאשר הסיבה להעלאה (כפי שאמרה הנגידה) היא שהכלכלה הולכת ומתחזקת. כשנגיע לריבית של % 4-5 נתחיל לדאוג למניות.
לסיום הנושא עוד נקודה אחת שרצינו להבהיר: פרשנים רבים מסבירים את העליות במניות מאז תחילת נובמבר בהתלהבות המשקיעים מעלייתו של טראמפ, "אפקט טראמפ" הם מכנים זאת. להזכירכם, אותם פרשנים הסבירו את הירידה החדה בין ה 24,10 ל 4.11 (ירידה של % 3.1 ב S&P ושל % 5.0 בנאסד"ק) בסיכויים שטראמפ, "הבלתי צפוי וחסר הניסיון" ינצח. העליות אכן נתמכות מהאווירה שיוצר טראמפ והאנשים המאוד מוכשרים שהוא ממנה (שהביאו אפילו אנשים כמו ביל גייטס, ווארן באפט ואת רוב מתחריו הרפובליקאים לשבח אותו), מה שמשפר את הרגשת המשקיעים.
דונלד טראמפ הוא רק זרז פסיכולוגי לתהליך שהיה ממשיך בוול סטריט, כנראה לאט יותר אבל לא היה נעצר גם אם הגברת הייתה זוכה. העליות בוול סטריט, שהחלו בתחילת 2009, הן כתוצאה מההתמזגות הטכנולוגית, תהליך שאי אפשר לעצור. לכן חשוב לא להתרגש יותר מידי מאיומי טוויטר למיניהם. הנשיא האמריקאי אינו הקיסר הרומי והיכולות שלו מוגבלות. המשקיע צריך לבחון מקרוב כול שטות שמתפרשת כמכה למגזר זה או אחר או למניה זו או אחרת בין אם נאמרה ע"י פוליטיקאי, אפילו הנשיא, גורו מזדמן או פרשן/חוזה שבעבר נכשל ב % 98 מתחזיותיו והיום מחפש חשיפה. אפשר היום, בעזרת מנועי החיפוש, לברר כול דבר. זו הסיבה, כדוגמה אחת, בגללה אנחנו מאמינים שהירידות בתחום הרפואי, אם תמשכנה, יהפכו את התחום למעניין ביותר להשקעה ל-2017.
תגובות לכתבה(98):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 36.
  מי כותב את הטור הזה בנוסף? למה אין לו קרדיט?
  יוני 22/12/2016 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה כל הזמן כותב בלשון יחיד רבים, אבל חתום על המאמר לבדך? מי עוד נמצא איתך בצוות? למה הוא אנונימי? כמה עוד אנשים עובדים איתך?
  סגור
 • 35.
  מה לדעתך המשמעות הכלכלית של השותפות של פלורליסטים ביפן (ל"ת)
  משקיע 21/12/2016 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • המשמעות הכלכלית כרגע מינימלית אבל
  שלמה גרינברג 21/12/2016 17:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם החברה החדשה שמוקמת ע"י Sosei היפנית ופלוריסטם (% 35 בבעלות) והשקעה כולה יפנית, 11 מיליון $, תצליח אז זה כמובן ספור ענק לבעלי המניה. הבעיה, TIME TO MARKET, שאפילו אי אפשר להעריך ולכן המניה לא הגיבה. בעבר סיפורים כאלו העלו המניה אלא שהמשקיעים למדו שבתחום זה (במיוחד בו) הזמן להגשמה ארוך מאוד והסיכוי להצלחה שואף לאפס. צריך עוד כמה שנים של התקדמות טכנולוגית לפריצה מסחרית אמיתית
  סגור
 • 34.
  GLMD "אין דברים כאלה" נו מה אתה אומר ?
  ארז 20/12/2016 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעבר טענתי שגלמד יכולה לקבל שווי של מאות מיליוני דולרים ואמרת לי "אין דברים כאלה". היום אנחנו רואים חברה בשווי 50 מיליון דולר CNAT מקבלת מנוברטיס 50 מיליון דולר upfront, מימון של 50 אחוז מהוצאות phase2 תחום מאוד קרוב cirrhosis treatment
  סגור
 • וקומפיוג'ן, פרוטליקס ועוד כמה מאות חברות
  שלמה גרינברג 20/12/2016 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קבלו סכומים גדולים בהרבה ומה % ההצלחה?
  סגור
 • אני מדבר על זה שחברה מקבלת כסף קאש מאני
  ארז 20/12/2016 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשווי של 100 אחוז משווי שוק שלה. חברה בשווי של 50 מיליון מקבלת 50 מיליון לפני הדברים האחרים (נממן 50 אחוז משלב 2, נממן את כול שלב 3,(עלות של 100 מיליון דולר לדעתי כמו כלום) תקבלו תמלוגים אם התרופה תאושר) - - לא מכיר תקדימים כאלה.
  סגור
 • השתיים שהזכרתי קבלו "קאש מאני" ועוד כמה מאות אחרות
  שלמה גרינברג 21/12/2016 05:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובשלב מוקדם בהרבה משקבלה GLMD.
  סגור
 • 33.
  lvs wynn ממשיכות לרדת (הכיל קל להכאיב לטראמפ)
  ארז 20/12/2016 10:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הסינים רוצים ללחוץ על טראמפ - הכיל קל למרר את החיים לאדלסון וסטיב ויין -להקריץ הגבלות שונות ומשונות על מפעילי מקזינו במקאו והם כבר ידאגו לישר אותו.
  סגור
 • סלח לי אבל אלו שטויות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/12/2016 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אז מדוע 2 המניות קרסו ב 14 אחוז בשבועיים האחרונים ?
  ארז 20/12/2016 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי לא התרחש כלום והשווקים עולים בטירוף בתקופה הזו. לדעתי אדלסון ידאג להעביר לו את המסר "שקול מילים" ואל תפיח שטויות במיץ עגבניות כמו "לא מבין מדוע אנחנו צריכים להיות מחויבים למדיניות סין האחת"
  סגור
 • טען עוד
 • "לא התרחש כלום"???
  שלמה גרינברג 21/12/2016 05:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הקשר בין "והשווקים עולים בטירוף בתקופה הזו" למה שקורה עם LVS ו WINN ?. רק כהתחלה, הסינים החלו בתכנית "ניקוי אורוות הקזינו במקאו הרבה לפני שטראמפ החל להתמודד ובחמשת הרבעונים האחרונים (שנה ורבע) ההכנסות של שתי החברות בירידה וכיוון שמקאו היא השוק הגדול בעולם ( % 16.9 מכול הכנסות הקזינו הגלובליות, למעלה מ 30 מיליארד ב 2015) המשקיעים חוששים שזה יימשך. זה הספור בגדול אבל לא רק. כדאי שתצלול לחומר בנושא מקאו, בנושא האישורים ביפן לאחרונה ועוד וגם תגלה ש LVS כבר עברה "סיבובים" כאלו מספר פעמים בעבר ואלו היוו הזדמנות. אותי מדאיג יותר גילו של אדילסון מכול המיליארד וחצי סינים
  סגור
 • 32.
  לשלמה היקר
  דוד 18/12/2016 00:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  צר לי שאין צנזור ונכתבים תגובות בלי רמה מאנשים כנראה מתוסכלים . אני וחברי מאוד נהנים ומערכים . מי שיודע לקרוא יכול להפיק תועלת רבה ללמוד לנתח ,ולא להיסחף אחרי כותרות שמועות וכד'
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 31.
  HZNP
  יואב 17/12/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה,דעתך.תודה.
  סגור
 • חברה מאוד מעניינת
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ת בתחומים מאוד "מלהיבי" משקיעים כמו כאב, דלקות עברה ב 2015 לרווח, המכירות גדלות במהירות. העליות לאחרונה הן בעיקר תוצאה של השיפור בצד ההכנסות/רווח ומאז ספטמבר 8 אנליסטים, חלקם בכירים ביותר, החלו להמליץ ב"קניה".
  סגור
 • 30.
  השוק הולך לתיקון ירידות ובהתחלת 17 עליות תזכרו (ל"ת)
  שלומי 17/12/2016 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 29.
  כרגיל
  דוד 17/12/2016 15:58
  הגב לתגובה זו
  3 6
  אין המלצה. הכל יכול להיות. אין שום תרומה. ללכת להתייעץ עם היועץ? אז מה אתה כותב בדיוק?
  סגור
 • בבמלצה היחידה היא שאם הכתבות מטרידות אותך
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש לך אלף אופציות אחרות לקרוא
  סגור
 • 28.
  גרינברג ראשית בתאכלס אתה צדקת ואחרים טעו אבל
  דוב 17/12/2016 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אבל מה הטעם בטורים שלך. תכתוב רק מילה אחת- המניות תמיד יעלו אל תמכרו לעולם. וזהו. ככה תכתוב כל שבוע. אולי תטעה מתישהו? אולי. אבל כנראה ב-60 האחרונות זה עבד
  סגור
 • הרי צריך להתפרנס... (ל"ת)
  ומי ישלם לו על כך... 18/12/2016 00:09
  הגב לתגובה זו
  0 4
  סגור
 • אתה באמת מאמין שמזה אני מתפרנס? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ומה ההבדל בין חזאי שרושם תמיד שירד ואז שיורד הוא גרון? (ל"ת)
  אבי3 17/12/2016 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  אופקו ומזור
  ראם 17/12/2016 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה יש אפשרותשתכתוב על אופקו ומזור. חדה
  סגור
 • יש אפשרות וגם כתבתי, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 26.
  האם אתה על תקן של יועץ?
  יואל 17/12/2016 14:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בכתבה אתה בעם אומר צאו מהשוק ואחר כך תחזרו לאותם מניות אתה תמיד אומר שאל את יועץ ההשקעות ותחליט הפעם אתה על תקן יועץ!!!!!!!!
  סגור
 • קורטוב של בינה אנושית היה יכול לגלות לך שהוא לא יועץ.
  רז 22/12/2016 17:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין במאמרים שלו כמעט אף פעם נימה של "ייעוץ", זו לא כוונת המשורר. אבל אם עד כה לא הבנת את זה, חבל על התגובה שלי.
  סגור
 • זה לא מה שאני כותב אבל
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחרי שתקרא שוב, בעיון, אולי תבין
  סגור
 • אז מה בדיוק אתה רוצה? (ל"ת)
  צביקה 17/12/2016 23:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  שלמה היקר אשמח לדעתך
  Jar 17/12/2016 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על nvda סקטור השבבים בארהב שעלה במאות אחוזים . האם חלום . האם לא צפוי תיקון האם השוק מקדים את הנעשה בחברה או שמה השבבים לרכבים האוטומטים יזכו לביקוש כה רב שמצדיק מכפיל כזה וטיסה כיום במניה כמוכן הבינה המלאכותית נכון זה העתיד אך האם כיום ? וסוף הסקטור יהיה גמו בתלת מימד ?? אשמח לדעתך המלומדת
  סגור
 • כתבתי ארוכות על הנושא בכלל
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועל NVDA בפרט, נא לחפש
  סגור
 • 24.
  כתבה מעולה. שאלה לגבי התייחסות מקיפה יותר
  מאיר 17/12/2016 13:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מחזיק כפי שאתה הרבה פעמים ממליץ תיק "פאסיבי" - כלומר קרו מנייתית על מדד מניות עולמי (בעיקר, 90%) ואגח כללי (10%). למה לא הכל מניות? גם בשביל לבצע איזון של התיק אם וכאשר המניות יפלו וגם כי זו רמת הסיכון שמתאימה לי עד כמה שנראה לי. האם לדעתך זה זמן לצאת מהאגחים בגלל הצפי שהריבית הולכת לעלות בהדרגה בשנים הקרובות ולכן אגחים ירדו- או שכמו שהמלצת לגבי המניות - פשוט לא לנסות לחזות מתי וכמה תהיה הנפילה ולהשאר בפנים גם בפלח הזה של התיק? תודה!!
  סגור
 • אלו שאלות שצריכים להפנות ליועץ או להחליט לבד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/12/2016 09:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  תוך מספר חודשים נראה מגמה ארוכת טווח מתהפחת לירידות (ל"ת)
  אנטי ביזשמאלן 17/12/2016 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מכירים את הבדיחה?
  יותם 17/12/2016 13:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם זה יקר מידי, כי אין כסף?! אבל שמדפיסים בלי חשבון, זה לא יקר. השוק תמיד יעלה שיש כסף להדפיס. המדינות תמיד ייתנו כסף כדי להרוויח כסף ממיסי בורסה והון. לכן כל העליות בתקופה האחרונה. תקראו לזה הרצת מניות תקראו לזה הרחבה כמותית אך זאת אותה בדיחה.
  סגור
 • 21.
  בדיחה
  גל 17/12/2016 09:11
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אני קורא את התור שלך באפן קבוע!!! ואתה יכול לרשום שורה אחת ולצאת לחופש!!! השוק תמיד בסוף יעלה במיוחד אחרי ירידות--ולהגיד שטראמפ בחר צוות מנצח , זה עלבון לאנשים חושבים!!! נחכה למעשיו כשיבחר המתועב הזה !!!
  סגור
 • כדאי שאתה תצא לחופש, אתה לא חייב לקרוא באופן קבוע! (ל"ת)
  משה 18/12/2016 11:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 21-גל
  דב 17/12/2016 13:56
  הגב לתגובה זו
  1 3
  למד עברית: כותבים "טור" ולא תור, אלא אם אתה רוצה לתור את הארף היפה השלנו. לפי תגובתך, אינני בטוח שאתה קורא את הטור של גרינברג, כי לא הבנת דבר וחצי דבר. ואם טראמפ מתועב כדבריך, ואפילו רק לעומת ההיא - כי אז אמרת הכל לגבי הבנתך. הצעה אליך: אולי עדיף שלא תגיב, וכך לא תתגלה חוכמתך.
  סגור
 • כיוון שכך אני חושב
  שלמה גרינברג 17/12/2016 12:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני גם מניח שאתה מזוכיסט אם באמת אתה קורא טור זה באופן קבוע. כיוון שאמשיך להחזיק בדעותיי, גם לגבי טראמפ, תוכל ליהנות מהמזוכיזם עוד זמן רב. אגב, מדוע אתה חושב ש"השוק תמיד יעלה?"
  סגור
 • 20.
  מדד CAPE של רוברט שילר
  אפי 16/12/2016 14:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם תוכל להתייחס למדד ה CAPE שע"פ הנתונים הנוכחיים עומד הרבה מעל הרמה שעמד לפני משבר 2007 . 27.9 לעומת ממוצע ארך טווח של 16.6 מדד זה הגיע לשיא בכל שנות המשבר מ 1929 דרך 2000 ובשנת 2007. תודה ושבת שלום
  סגור
 • אני כותב שהשוק יקר, לא? אבל
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:59
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מדד שילר לא היה קיים ב 1939 והוא היה "נורא גבוה" כבר בתחילת 1987, וכן ב 1996-7 וגם ב 2006 אז מר בדיוק זה אומר? שיהיה תיקון וזה בדיוק מה שכתוב במאמר. השאלה מתי
  סגור
 • 19.
  כתבות שלמה גרינברג
  שמחה 16/12/2016 13:20
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שלום שלמה,עוקב אחרי כתבתי הם עניניים ומתומצתים היטב.
  סגור
 • 18.
  WYNN LVS פשוט מדהים
  ארז 16/12/2016 10:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מצליחות להתאושש מהמכה שהמניות חטפו בשבוע שעבר (שמועה על הגבלת משיכות מכספומטים במקאו - שאחכ הוכחשה - ואחכ היו דיבורים על כך שזה מנוצל כשיטה להברחת כספים מסין). ואתמול מגיעה הכותרת הנל Japan Approves Legalized Gambling, May Add $30 Billion to Economy הצפיה שלי הייתה שמיד אחרי ההכחשה המניות יחזרו לערכים לפני נהפילה.
  סגור
 • מה בדיוק השאלה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/12/2016 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  למה תמיד "אנחנו" ולא "אני" ?
  רועי 16/12/2016 08:52
  הגב לתגובה זו
  17 2
  שלמה שלום, אני מעריך את הדעות שלך, אני חושב שהפרשנות שלך טובה, אלא שאני חושב שהניסיון שלך להשתמש בלשון רבים קצת מנסה להטות את מחשבת הקוראים לטובתך. יש פה באמת "אנחנו" ? למיטב הבנתי אלו הדעות שלך בלבד.
  סגור
 • גם אלוהים אמר "נעשה אדם" ולא "אעשה אדם"
  צביקה 17/12/2016 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לדעתי זוהי דוגמא לצניעות שאתה פשוט מפרש הפוך. אז הייתי מציע לך לנסות להצטנע גם ולא להגיד לאדון שלמה שהוא מייצג רק את דעתו כי עם כל הכבוד ביום שאתה תבין חצי ממה שהוא מבין וכשיהיה לך חצי מהניסיון שיש לו, שאגב היה מפתה רבים טובים לחוש גאים בעצמם ולכתוב בלשון יחיד, אז גם ביום הזה השתדל להישאר צנוע.
  סגור
 • כי כך אני רגיל
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:37
  הגב לתגובה זו
  8 0
  "אלא שאני חושב שהניסיון שלך להשתמש בלשון רבים קצת מנסה להטות את מחשבת הקוראים לטובתך" וואו, ממש קונספירציה.
  סגור
 • 16.
  Pci קרן של 9% הכנסה
  טומי 15/12/2016 22:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברור ש9% בעולם של 2% על בונד זה סיכון לא קטן ובכל זאת כבר מעל שנה שהקרן הזו גם עולה יותר מהspyמה דעתך על pci? תודה רבה
  סגור
 • סיכון לא קטן, צודק, לכן הריבית
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואגב, היא עולה יותר מה SPI (שלהשוות ביניהן זה תפוחים מול שקדים) כשנה רק בגלל שה SPI ושאר מדדי המניות עלו חזק ומשקיעים רבים לוקחים סיכונים גבוהים יותר. תבדוק ל 3, 5 או 10 שנים
  סגור
 • 15.
  שלמה שלום. כיצד אתה רואה את ההתפתחויות בפלוריסטם ? (ל"ת)
  יורם 15/12/2016 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • התייחסתי מספיק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תודה, אבל לא ראיתי התיחסות אחריי העסקה עם הסינים (ל"ת)
  יורם 16/12/2016 23:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • "לא ראיתי התיחסות אחריי העסקה עם הסינים "
  שלמה גרינברג 17/12/2016 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גם לא ראית התייחסות של העיסקה בין AT&T לווארייזון, זה טור על פלוריסטם? ובוא נהיה רציניים, מבחינת המשקיע מה אומרת העסקה עם הסינים ? תקרא בעיון את ההודעה בבקשה. נחתם מסמך כוונות עם Innovative Medical Management הסינית על השקעה של כ 30 מיליון דולר בפלוריסטם. מה זה אומר למשקיע? שהסינים מכירים בפוטנציאל של החברה הישראלית ומוכנים להשקיע בה. בין זה לבין הביצוע המרחק גדול, שנים!!. זה לא שונה ממאות השקעות של חברות גדולות בחברות קטנות בתחומים מעניינים ולא אמור להשפיע על המניה אלא בעתיד הרחוק אם בכלל. המשקיעים למדו הלקח מאלפי מקרים דומים כמו פייזר/פלוריסטם כדוגמה אחת והתנהגות המניה מאז ההודעה (ה 25.10) מוכיחה זאת. להבא הימנע בבקשה משאלות מוזרות כאלו.
  סגור
 • 14.
  שלמה, מכיר את SCLN ? (ל"ת)
  משקיע 15/12/2016 19:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 16/12/2016 05:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד מימיי בוול סטריט, ספור גדול בתחילת שנות ה 90 שכמו ספורים רבים בתחום לא הצליח לפרוץ. עוסקת באונקולוגיה, מחלות לב ומחלות מדבקות ויש לי הרושם שזה מין "תפסת מרובה לא תפסת". האמת, בית ההשקעות מקסים ממליץ עליה, מהחודש שעבר, עם מחיר יעד 14 דולר, אני קצת מפקפק אם זו המלצה ריאלית.
  סגור
 • הבעיה היא עם Zadaxin ל- Hepatitis B
  משקיע 16/12/2016 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שהפטנט עליה מסתיים ב- 2019.... יש לחברה הזו עתיד בלי התרופה הזו, שהיא העיקרית שלה?
  סגור
 • תצלול לחומר ותחליט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אז זו תשובתי
  שלמה גרינברג 17/12/2016 09:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני אכן מכיר אבל, כפי שעניתי לשאלה על פלוריסטם (מגיב 15) איני יכול להתעמק בכול מניה אז בבקשה.
  סגור
 • רק שואל דעתך כי אתה מכיר אותה. (ל"ת)
  משקיע 16/12/2016 16:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 13.
  מבט עומק
  סלבה 15/12/2016 19:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלמה, תודה רבה על הכתבה המעשירה ידע והבנת תהליכים בעולם ובבורסות. אתה משרה הפעלת שיקול דעת והיגיו, ולא האמוציות. שוב תודה.
  סגור
 • 12.
  אלביט ויזיון evnsf
  סטיב 15/12/2016 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Elbit vision חברה בת קטנטונת של אלביט. אם מכיר שלמה, אשמח לכמה מילים על הפוטנציאלתודה רבה
  סגור
 • הקשר לאלביט מערכות נותק מזה שנים רבות
  שלמה גרינברג 16/12/2016 05:46
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אתה שולף שלדים/חלומות מהעבר. החברה הייתה בעבר חטיבה באלביט ואח"כ הונפקה אבל אין לאלביט מערכות שום קשר אליה. בעלי המניות שם הם סם כהן, ירון מנשה ואבי גרוס. בעבר עסקו במכונות בדיקה אבל הפסקתי לעקוב אחריה
  סגור
 • Thanks shlomo (ל"ת)
  סטיב 16/12/2016 08:46
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • אז Shl . בסדר? (ל"ת)
  אם כבר אינגליזית 17/12/2016 17:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 11.
  אברקומבי ופיטש anf
  גילי 15/12/2016 19:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה ותודה.Anf יורדת ל13$ שזה הכי נמוך משנת 2000 ומשקף תשואת דיבידנד של 6% המכפילים מצחיקים (ממש נמוכים).מבין שהתעשיה כולה בבעיה והתחרות גוברת אבל האם נראה כי יש מעט הגזמה בירידות למחיר ממש מעניין? תודה על דעתך
  סגור
 • Abercrombie & Fitch Co
  שלמה גרינברג 16/12/2016 06:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להנאתך תתחילי עם זה: https://www.youtube.com/watch?v=1d9oKjOi068 החברה, מהוותיקות בתחום המכירות של בגדים והנעלה, במיוחד לנוער ונשים הייתה מהמובילות בארה"ב (הוקמה במאה ה 19). אכן, התחרות הולכת וגוברת. בעבר הרחוק עשיתי אנליזה מקיפה עליהם. וקשה מאוד לדעת אם תצליח לחזור, הכול תלוי בהנהלה שאיני מכיר. התחרות היא גם בחנויות מול חברות כמו GAPS וגם ברשת. האנליסטים ספקניים, מתוך 26 אנליסטים רק 4 בהמלצת קניה, 9 ממליצים למכור (האחרון משבוע שעבר) ו 13 ממליצים להחזיק.. כרגע, ספקולציה!! 9 Sell Ratings, 13 Hold Ratings, 4 Buy Ratings
  סגור
 • תודה רבה על הלינק והתשובה. מעניין מאוד (ל"ת)
  גילי 16/12/2016 08:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  אני דוקא מחבב את טראמפ והחברים שלו.. (ל"ת)
  ניירון קיסר 15/12/2016 18:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אנשים מוכשרים מתחום הפיננסים והטכנולוגיה ולא מעט מהם הם
  רז 17/12/2016 00:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בני דת משה.
  סגור
 • 9.
  בריינסרום bcli
  דוד 15/12/2016 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ! מה דעתך ? אחרי ההודעות האחרונות . בתודה ובהערכה !
  סגור
 • איזה הודעות אחרונות?
  שלמה גרינברג 16/12/2016 06:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם כוונתך לחוק שעבר את בתי הנבחרים ה - 21st Century Cures Act זו הודעה טובה לכול התחום. אם ועד שהחברה תיהנה מכך נצטרך להמתין ולראות, החלום קיים.
  סגור
 • שלמה הוא התכון לתוצאות הניסוי שהיו שלשום (ל"ת)
  אבי3 16/12/2016 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הניסוי בתהליך
  שלמה גרינברג 16/12/2016 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שהוצג היה ניסויים בשלב הבדיקות השני של ה NurOwn שנראים חיוביים, הדרך ארוכה.
  סגור
 • בריינסטרום
  דוד 18/12/2016 00:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שבוע טוב ! ותודה רבה !
  סגור
 • מסכים (ל"ת)
  אבי3 16/12/2016 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עוד חברת פח - וציטוט מהכתבה מהיום
  פחחות 15/12/2016 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מאז 2009 אנחנו חוזרים וכותבים שהמשקיע הסולידי/הגיוני צריך להתרכז במניות המובילות ובסלים/קרנות של מניות אלו ושברגעי שיא (כשכולם טוענים שהשוק "יקר מידי" כמו עכשיו) לשחרר חלק מההשקעות רק על מנת לחזור לאותם מכשירים בתיקון.
  סגור
 • זה נקרא לתזמן את השוק
  שלמה 15/12/2016 16:56
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כמעט כל מי שמנסה לעשות את זה - נכשל.
  סגור
 • 8.
  עלה והצלח
  קורא וותיק 15/12/2016 15:36
  הגב לתגובה זו
  9 1
  אני רוצה להודות לך על כל הסדר בבלאגן שאתה עושה (לי אישית). הרבה פעמים יוצא לי לקרוא סקירות מאנשים המתיימרים להבין בשוק, בדעה שהנה המפולת מתקרבת. קריאת הכתבות שלך מכניסה אותי לפרופורציות בהבנה שכל מה שאתה אומר מגובה בנתונים + ניסיון וידע עתירי שנים. תודה לך על עוד כתבה מרתקת!
  סגור
 • 7.
  טראמפ נשיא טוב ?
  שפוי 15/12/2016 14:59
  הגב לתגובה זו
  5 1
  תגיד אתה קיבלת מכה בראש ? הוא יעלה את הגירעון על ידי קיצוץ במיסים לעשירים כבר ידוע שהצמיחה לא מחלחלת כלומר רק העשירים ירוויחו מזה ובנוסף יביא לעליית ריבית שתהרוג את השווקים
  סגור
 • 7-
  דב 17/12/2016 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואתה מכנה עצמך "שפוי?" את מבין מה היה קורה אם השקרנית, הרמאית התככנית, הנוכלת ההיא היתה עולה לשלטון? גם אתה הושפעת מכל הניפולטיביים שהפחידו לפני הבחירות בירידות בבורסות אם טראמפ ינצח? מי שהיה לו שכל קנה הרבה, ובגדול. וכעת רק שאלה: מה אתה יודע על שני המתמודדים, מעבר למה שהתקשורת הלעיטה אותך, כדי שתכתוב מה שכתבת? יש לך אולי הכל, אך לבטח אתה לא "שפוי."
  סגור
 • תיצמד לעובדות - מה שהעלה את הגרעון הוא ה-אובמה-care (ל"ת)
  רז 16/12/2016 18:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • באמת?
  שלמה גרינברג 15/12/2016 17:07
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הוא יביא לעליית ריבית? איך בדיוק? כבר ידוע שהצמיחה לא מחלחלת, למי?
  סגור
 • 6.
  בררור למה אתה מתעלם
  משה PLX 15/12/2016 14:14
  הגב לתגובה זו
  1 3
  ב 2013 כתבתה : "לסיכום, נראה לנו שטווח מחירים של 5 ­4 דולרים בהחלט מעניין לטווח הבינוני והארוך (כמובן שאתם תבדקו עם היועצים שלכם). "
  סגור
 • וואו נתפסת למשפט מלפני 4 שנים - דרוש ועדת חקירה (ל"ת)
  בחיאתק 15/12/2016 15:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • כתבתי כמה דבריםעל החברה
  שלמה גרינברג 15/12/2016 14:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מאז הפיסקה וזאת בעקבות ההתפתחויות. שום דבר מהותי לא קרה ולכן אין מה להוסיף
  סגור
 • 5.
  PLX
  משה 15/12/2016 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 6
  שלמה שאלת באמת אם קרה משהוא חדש ??? המרת אג"ח, גיוס הון, מכתב כוונות ממשרד הבריאות בברזיל... נדמה לי שבפעם האחרונה זה היה ב 2013 http://wallstreet.bizportal.co.il/articles.php?id=195154
  סגור
 • די עם חברת הפח זבל הזו - כבר קברה מספיק משקיעים (ל"ת)
  בחיאתק 15/12/2016 15:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • שוב, שום דבר מהותי לא קרה
  שלמה גרינברג 15/12/2016 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המרת אגחי"ם ומכתב כוונות אינם מהותיים כלל. אתה באמת מצפה שאקדיש מקום לחברת חלום כזוץ את דעתי כתבתי לאחר הכתבה שצתתת והרבה פעמים.
  סגור
 • 4.
  tastytrade שינוי גישה למשקיע פרטי
  משקיע עצמאי 15/12/2016 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, אני קורא נאמן של המדור מזה שנים מעריך ומכבד את הידע והמחקר המעמיק. לאור הרמה הגבוהה של המדדים וכמחזיק בתעודות סל כמרכיב מרכזי לתיק ההשקעות שלי פלוס מדדים חיפשתי דרך להגן על הרווחים שצברתי בשנים האחרונות כי תיקון בסוף מגיע ונכון שאחר כך השווקים כובשים פסגה חדשה אבל בדרך גם צריך לשלם הוצאות ולפרנס את המשפחה. לדעתי הגישה של טום סוסנוף מאוד חדשנית ובעצם מסמלת עידן חדש בתחום ההשקעות לאנשים כמוני שלא מוסרים את כספם לברוקר אלא חושבים,לוקחים אחריות ולפעמים גם מפסידים. דעתך?
  סגור
 • פקה פקה - אתה דוחף למסחר באופציות
  ישמור השם 15/12/2016 15:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  די למכבסת המילים - טסטי טרייד זה מסחר באופציות. הדרך המהירה להשמדת תיק בשקעות.
  סגור
 • אני לא דוחף ואין לי שום אינטרס קרא ותראה מה הסיפור
  עצמאי 15/12/2016 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק במאה אחוז שאנשים מפסדים את הבית במסחר באופציות אבל הרעיון מאחורי tastytrade הוא לא לקנות אופציות אלא למכור כי אם הסיכוי להפסיד במסחר באופציות עומד על 75% לצד שקונה אותם, אז בעצם למה לא להתייצב בצד שמוכר. אין לי אינסטרס ואני עושה את זה מתוך שיתוף של משהו שמצליח לי מזה כמה חודשים זה הרבה לימוד כסף לא גודל על העצים אבל ההחלטה היא שלך
  סגור
 • עניתי לך על השאלה הזו, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/12/2016 14:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שלמה-שאלה לגבי מינוי רקס טילרסון
  רז 15/12/2016 13:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האם לדעתך מינוי רקס טילרסון לשר החוץ מנחית מכת מוות על נושא האנרגיה החלופית ? אשמח לשמוע את דעתך. תודה.
  סגור
 • בהחלט לא, ההפך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/12/2016 14:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  כתבה יפה מאוד
  משקיע וותיק 15/12/2016 12:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההיסטוריה מוכיחה שהשקעה לטווח ארוך היא הדבר המשתלם ביותר שיש. לרוב הציבור אין את היכולת האמיתית לתזמן את השווקים , וכשהם מנסים לעשות זאת הם מפסידים בתזמון. לכן הדבר הטוב ביורת הוא פשוט להיות בשוק המניות כל הזמן ,אני רק מדמיין לעצמי מה היה קורה לבאפט אם הוא היה מנסה לברוח לפני מפולת , הוא בעצמו טען שהוא לא מצליח ולא יודע לתזמן את השווקים , וזאת הסיבה שצריך כל הזמן להיות בפנים. הרבה אנשים בורחים מהשוק ואז רואים את השוק עולה למעלה בלעדיהם והם נשארים מאחור. תמיד יהיו נפילו כואבות , אבל הם הזמן הטוב ביותר להגדיל את הפוזציות. אין כמו השקעה לטווח ארוך , וזו עובדה.
  סגור
 • גם הרעיון שלך הוא נסיון לתזמן את השוק
  בתחפושת 15/12/2016 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם התפנו לי מיליון שח ממכירת דירה ואני מעוניין לפעול לפי העיצה שלך - אני אמור היום לקנות מניות במליון שח ולא לנגוע בהם. ברור שמדובר באם אמא של נסיון לתזמן את השוק. רק קניה של מניות מדי חודש (או רבעון) על פני שנים היא באמת "לא לנסות לתזמן" - כמו שמבוצע דרך החסכון הפנסיוני וכו.
  סגור
 • חבל שלא קראת את המאמר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/12/2016 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • נפילות בשווקים הם זמן טוב לקנות
  משקיע וותיק 15/12/2016 14:17
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אף אחד לא אמר לך להכניס מיליון ש"ח בבת אחת , גם לדעתי זה לא חכם לעשות אלא בשלבים. כוונתי הייתה שאם אדם כבר נמצא בשוק ויש לו כסף פנוי , הוא צריך להוסיף לתיק שלו במיוחד כשיש נפילות חזקות בשווקים. הבעיה היא שרוב הציבור דווקא בורח במקום לקנות , הוא קורא את החדשות שמבשרות על סוף העולם ומוכר את התיק שלו. לאחר מכן הוא רואה את המדדים שוברים לשיאים חדשים. זו טיפשות ממדרגה ראשונה. לשוק ההון יש תוחלת חיובית , והוא ימשיך לשבור לשיאים חדשים כל הזמן , וזו הסיבה שאסור לברוח מהשוק אלא להיות בו כל הזמן.
  סגור
 • 1.
  תודה
  אנונימי 15/12/2016 12:37
  הגב לתגובה זו
  8 2
  מאז שאני קורא אותך אני מבין יותר טוב מה אומר השוק. תודה על הידע שלך.
  סגור