21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

אחרי תבוסתה של הילרי: מצבו של סקטור התרופות - ואיפה כדאי כעת להשקיע?

פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס לאיום (קלינטון) שהוסר מעל חברות התרופות - והמניות בעידן טראמפ
 |  71
מבט עומק
Share
המינויים של חבר הקונגרס הרפובליקאי ד"ר טום פרייס (מנתח אורתופדי בעבר) כשר הבריאות האמריקאי ושל סימה ורמה, מנכ"לית SVC.com כמנהלת סוכנויות המדיקר והמדיקייד אומרים שטראמפ, כפי שהבטיח, מביא צוות חלומי לניהול מערכת הבריאות האמריקאית כפי שנראה שהוא עושה בכול התחומים. המינוי של השניים האלו מבטיח ניהול מקצועי של תחום הבריאות להבדיל מניהול החלומות של האדמיניסטרציה הקודמת ותחום הבריאות ימשיך להניב למשקיעים בו.


הירידות שראינו בחודשים האחרונים במניות הרפואה הן תוצאה משולבת בין החשש להרחבת הרגולציה על החברות ומחירי התרופות שלובו בכותרות אימים, ברובן חסרות אחיזה במציאות, לבין החזרה לשפיות כלכלית ממחירי השיא שהתבססו על תקוות כותרתיות לאישורי תרופות-על. הירידה של מניות חברות הרפואה המובילות כמו LLY, AMGN, PFE, NVS, ROG.VX, GSK ועוד, השפיעה, עקב משקלן היחסי, גם על הסלים וקרנות התרופות הפופולריים.

לדעתנו נוצרת הזדמנות רכישה למשקיעים שחששו להיכנס להשקעות בתחום גם בגלל הכותרות ולא פחות בגלל רמות מחירים גבוהות. תחום הבריאות, בין אם מדובר במגזרי הפרמקולוגיה, הביו טכנולוגיה, הגנריקה, הציוד הרפואי, בתי חולים, בתי אבות והעברת אינפורמציה רפואית, ימשיך להוות השקעה מועדפת למשקיע הסולידי וההגיוני שמשקיע לטווח ארוך. למה אנחנו חושבים כך? בעיקר בגלל העובדות. הביקוש לתרופות הולך וגדל ובקצב מהיר מעלויות הפתוח-ייצור-שיווק שגם הן עולות במהירות. זה אגב נכון גם בתחום הגנרי שאמור היה להוזיל משמעותית את מחירי התרופות. הפער הזה בין הביקוש להיצע יימשך וימשיך להעלות מחירים ובמיוחד כאשר צד העלויות "תומך" בכך.עלויות הפיתוח של תרופות, חדשות וגנריות הן שורש הבעיה ונדבר על כך בדוגמה שנביא בהמשך. לא מדובר רק בארה"ב שם הביקוש לתרופות מטורף, הביקוש בעולם כולו בעלייה חדה וימשיך לעלות בגלל המשך הצמיחה הכלכלית. גם מחירי תרופות שאינן מאושרות FDA בעלייה וכך גם הביקוש לרפואה האלטרנטיבית ולכול סוגי הטיפולים והתרופות שלה. במדינות כמו סין והודו, שם תעשיית התרופות צומחת מהר בהרבה מהמערב, קצב העלייה בביקוש מהיר בהרבה מקצב ההיצע.

מחירי התרופות לא יירדו כי כול חברה עסקית למטרת רווח, כשהיא ניצבת מול מצב שבו הביקוש למוצריה עולה מהר מיכולת הייצור שלה, מעלה מחירים ובמצב כזה שבו גם עלות הייצור עולה במהירות המחירים אפילו ימשיכו לעלות בקצב מהיר מאשר בעבר כי שום חברה עסקית לא תסכים לירידה במרווחי הרווח שלה (בטח לא הציבוריות).

הפיתרון למחירי התרופות הוא לא של קלינטון ולא של אובמה
אין שום ספק שאפשר להוריד את מחירי התרופות אבל לא בדרך שהציעה הגברת קלינטון ולא בצורה בה נוהלה תכנית האובמה-קר. אפשר לעשות זאת באמצעות עידוד (סבסוד) "צווארי בקבוק" בתעשייה כמו ההשקעות במו"פ, כמו עידוד ממשלתי בקידום האבחון והמניעה, סבסוד המו"פ והסרת מכשולים בשיווק (פתיחת השוק האמריקאי למשל לתרופות ממקסיקו שלא עברו FDA אבל עם אזהרה מפורשת, בסגנון הסיגריות, על כך). אפשר לעשות זאת גם באמצעות הקלה בתהליכי הרגולציה, אם כי בארה"ב זה יהיה מהלך קשה לבצוע ואפשר להוריד מחירים באמצעות רשתות השיווק הענקיות. בכול מקרה, הפתרון למחירים יגיע רק מכיוון הגדלת ההיצע והיצע, בעולם קפיטליסטי, לבטח בארה"ב, מגדילים באמצעות "עידוד" לתעשייה.

פיקוח על מחירי מוצרים שהביקוש להם בא מהציבור לא עובד בכלכלה חופשית. זה לא עבד עם המשקאות ולא יעבוד עם התרופות ושר הבריאות החדש, לפי ההיסטוריה שלו, מבין זאת היטב. רוב המשקיעים מודעים לכך וימשיכו להשקיע בתחום אבל צצות שאלות שמטרידות אותם הן לגבי רמת מחירי המניות, האם ירדו לרמות כלכליות? הן לגבי בחירת הסקטור ובטוח לגבי מניות ספציפיות.

ניקח לדוגמה את איליי-לילי (סימול: LLY) שנפלה, בשבוע שעבר, ב-10% ביום אחד והשלימה ירידה של כ-25% מאז יולי 2015. LLY, לצד ענקיות תרופות אחרות כמו PFE, AMGN, BMY ואחרות שהיסטורית כולן מהוות חלק חשוב בתיקי ההשקעה הסולידיים בארה"ב, התחילו להדרדר משיא כול הזמנים בקיץ שעבר לאחר שהחלו להתגלגל השמועות על התוכניות של הגברת קלינטון. אבל האמת היא שההערות של הגברת, לצד כמה מקרים נקודתיים של ניצול ביקוש גואה להעלאת מחירים מטורפת, עוררו את המשקיעים להבין שמחירי המניות באותם ימים היו מוגזמים. הנפילות התחזקו במהלך קיץ 2016 גם מהסיבה שנראה היה שקלינטון מובילה אבל בעיקר בשל כמה כישלונות פתוח וניסיונות קליניים מתוקשרים של חברות כמו BMY, PFE, ROC.VX, NVS ועוד.

במקרה של LLY הנפילה הגיעה לשיאה בשבוע האחרון כאשר תרופת האלצהיימר שלה, ה-Solanezumab, לא הצליחה להציע משמעות סטטיסטית להאטת/עצירת ההדרדרות הקוגניטיבית של חולים שסובלים מאלצהיימר מתון. ההתקדמות של התרופה הזו אגב, הייתה הגורם המוביל בעליית המניה לשיא כול הזמנים של 90 דולר בקיץ 2015, נראה היה לאנליסטים אז (ובעקבות התלהבותם גם למשקיעים) שאיליי לילי תהיה הראשונה להביא לעולם תרופה כנגד המחלה הנוראית הזו.

שוכחים את העובדות
האנליסטים התעלמו מהעובדה שההיסטוריה מראה שניסיונות קליניים בתרופות כנגד המחלה הספציפית הזו מתחילות תמיד בתרועה רמה ונופלות עם ההתקדמות, עם הגידול במספר הנבדקים. כלומר, שורה ארוכה של חברות, מענקיות דוגמת לילי ועד לחברות חלום עברו בהצלחה את השלב הראשוני של בדיקות ה-FDA ונכשלו בשלבים המתקדמים שנערכו על מספר גדול בהרבה של נבדקים. מה שקורה בפועל בוול סטריט הוא שחברה שמצליחה בשלב ההתחלתי (שבו מספר הנבדקים נמוך) הופכת מיד ללהיט ומנייתה נוסקת בעקבות התחזיות החלומיות שמספק הקונצנזוס. אלא שככול שהבדיקות הקליניות מתקדמות ומספר הנבדקים עולה כך יורדת המשמעות הסטטיסטית וזה חוזר על עצמו בכול המקרים עד כה.

האנליסטים והמשקיעים האמינו שהמקרה של לילי, שבתחום הנוירולוגיה היא מהמובילות בעולם (זו החברה שהוציאה את הפרוזק וה-Zyprexa), יוכיח אחרת והיא תצליח להתגבר על הבעיה וזה לא קרה. זה אגב מה שהבהיל את משקיעי ביוג'ן (סימול:BIIB) שמקדמת את תרופת ה-Aducanumab שלה למטרה דומה ועורכת כרגע ניסויים על ציבור גדול של חולים. ארבעה מתוך חמישה האנליסטים שעדכנו תחזיות ל BIIB השבוע עברו להמלצת HOLD והורידו משמעותית את מחירי היעד.

אלא שנפילתה של LLY לרמת המחירים הנוכחית מתחילה לעורר כמה מהאנליסטים לבדיקה מעודכנת ו-2 מהם, מג'י פי מורגן ולירינג סוואן, עברו בשבוע שעבר להמלצת קניה. "בהסתכלות על רמות המחירים של כול המתחרות", כתב האנליסט מ ג'י פי, "ובהערכה של מצבה העסקי של לילי, ללא ה-Solanezumab היא ירדה למחיר מעניין".

לא ברור עדיין אם לילי תמשיך עם התרופה ואיזו השפעה תהיה לכול החלטה על ההוצאות מחד וחוסר ההכנסות הצפויות מאידך על התחזיות (בהצלחה התרופה הייתה אמורה להכניס מיליארדים רבים). יחד עם זאת ללילי תרופות רבות בצנרת, חלקן בעלות פוטנציאל כמו ה-Solanezumab ואפילו יותר ולילי עשויה גם לנצל את ים המזומנים שברשותה לרכישת חברה או שתיים (מה שלדעתי סביר יותר כרגע) ולכן חייבים האנליסטים לחזור ולהעריך.מה שנכון ללילי נכון לתעשייה כולה. שיקול ההוצאות הופך, בשלב הנוכחי לקריטי. מדוע? לפי מרכז טאפט לפיתוח תרופות, המרכז הפרטי (ללא כוונת רווח) המוביל בארה"ב לחקר עלות התרופות, עלות הפתוח של תרופת מרשם מהתחלת המו"פ ועד לאישור FDA סופי, עולה לחברה, לפי נתוני 2014, 2.9 מיליארד דולר, עלייה של % 145 בעשר שנים. העלות הישירה היא 1.4 מיליארד ומה שקרוי "return that investors forego on that money during the 10-plus years a drug candidate spends in development" מתומחר ב-1.2 מיליארד ובנוסף ישנה ההוצאה הממוצעת של 312 מיליון דולרים על "הכנות לשיווק שלאחר האישור".

"ההוצאות הללו", קובע המחקר, "עלו למרות תהליך ההתייעלות המרשים שעברה התעשייה בעשור האחרון בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית. מה שהביא לכך הן ההתייקרות במורכבות הניסויים הקליניים, ההתעסקות הגדלה במחלות כרוניות וניווניות ומספר הכישלונות הגדל בעקבות כך ועלויות הביטוח".

עלות הפתוח הכוללת של תרופה גנרית הוערכה ב-700 מיליון דולרים. זה היה המחקר הרציני האחרון שנערך ואפשר להניח שב-2016 העלות גבוהה הרבה יותר. בחודש האחרון לבדו נכשלו פייזר (סימול:PFE), רוש (סימול:ROG.VX), בריסטול מאייר (סימול:BMY) ונוברטיס (סימול:NVS) בשלבים שונים של פיתוח תרופות-על ואלו רק ענקיות, שורה ארוכה של חברות נשלחה ע"י ה FDA "לחזור לשולחן העבודה" ולהגיש מחדש את תוצאות הניסויים ועוד כהנה וכהנה.

אם בוחנים את LLY במחירה הנוכחי היא נסחרת במכפיל קונצנזוס של כ-19 וכ-17 ל2016-17, בהחלט סביר לחברה עם היסטוריה כשלה ובהשוואה למתחרות כמו PFE, GSK, SNY או MRK. יחד עם זאת, כול החברות הללו סובלות מירידה בהכנסות או צמיחה אנמית שזו התוצאה של ירידה בהצלחות השקה של תרופות-על מחד ומגידול משמעותי בהוצאות מאידך (הרווח התפעולי של LLY בשלוש השנים האחרונות ירד מ-5.9 מיליארד ב-2013 ל-2.8 מיליארד ב-2015). "תופעה" זו היא שדוחפת את כולן לרכישות (פראיות לעיתים). אם בעבר הרכישות נעשו בעבור תרופות-על פוטנציאליות או כניסה למגזר חדש היום הן מוטות הכנסות ולכן המעבר הגדל למגה רכישות (טבע אגב היא דוגמה מצוינת לכך).

שורה תחתונה - מה על המשקיע לעשות?
המשקיע לפיכך בבעיה, מצד אחד תחום הבריאות ימשיך לצמוח ומפתה להשקעה אבל מן הצד השני השאלה היא במה להשקיע נקודתית? לשאלה זו, מאז החלה ההתמזגות בין הכלכלה החדשה לישנה, אין תשובה וכבר כתבנו על כך. בנוסף ולצד הקשיים בהערכת החברות המובילות גם "פינת החלומות" בתיק הסולידי הופכת בעייתית יותר ויותר וזאת בעקבות הזעזועים הענקיים בתחום שהפכו את פינת החלומות בתיק לפינת הקזינו.

רק השבוע ראינו 2 מקרים אופייניים. המקרה של PhaseRx (סימול: PZRX) שקבלה תרופת-יתום לתרופת הטיפול שהיא מתחילה לפתח מול מחלת כבד תורשתית אצל ילדים ומנייתה עלתה ב-140% תוך שניות מההודעה והמקרה של החברה האוסטרלית Genetic Technologies (סימול:GENE) שמתמחה באבחנה באמצעות מולקולה ושחתמה עם אוניברסיטת מלבורן על הסכם פתוח של מערכת בדיקה להערכת סיכונים לסרטן המעי הגס ומנייתה עלתה כתוצאה ביותר מ-100% על ההודעה. שתי ההודעות הן בנושא עתידי שסיכויי ההצלחה המסחרית שלו כרגע שווים קצת פחות מאפס. תופעות כאלו שרק הולכות ומתרבות מאותתות למשקיע הסולידי להתרחק.

אלו הסיבות שבמהלך השנים האחרונות עברנו להעדפה של סלים וקרנות הבריאות הכוללניים מהסוג של XLV האמריקאי או IXJ הגלובלי. נכון, ב"ימים טובים" הם עולים פחות מהמגזריים כמו BBH (סל ביוטק), IHE (סל פרמקולוגיה, IHI (סל ציוד רפואי), IHF (שירותי רפואה) ועוד אבל ב"ימים רעים" הם יורדים פחות וכמות הדיווידנד שזורמת לסל גבוהה יותר.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

71 תגובות ב-33 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
33 קמי 14/01/2017 17:53 מניות של חברת clinica stage
לפני כמה שנים רכשתי מניות של חברת rexhan pharmecy שבנתיים אחד התרופות ש בפיתוח הגיע לשלב השני אבל מאז מחיר המניה יורדת אני לא מבין מה ההסבר לירידה תוכל לעזור לי בבקשה
32 ק. מ. 28/12/2016 17:34 חבל שהתחלת להכניס פוליטיקה לכתבות שלך ????????
חבל ולא מקצועי !!!!!
31 ציצו 10/12/2016 19:14 יש גם את : בסקטור הביוטכנולוגיהPPH , IBB (ל"ת)
30 ותיק 07/12/2016 16:39 הנה התשובה שלך
לפעמים בהשקעות צריך לדעת להרפות-אנחנו נצמדים (ומתאהבים)במה שנדמה לנו שאנחנו מכירים הכי טוב: בראיון רחב ל'טיים' שפורסם היום כחלק מבחירת המגזין בו כ"איש השנה", אמר טראמפ כך: "אני הולך להוריד את מחירי התרופות", והוסיף - "אני לא אוהב את מה שקורה היום עם מחירי התרופות". טראמפ הסתפק בשני משפטים בלבד אבל המראיינים דאגו לציין כי מדבריו עולה שהאנליסטים כנראה טעו בכוונותיו של טראמפ בהקשר של הקפיצה במניות התרופות ביום שאחרי ניצחונו. 
שלמה גרינברג 07/12/2016 17:46 התשובה שלך למה?
ראשית, במקום להעתיק מה שכתוב בביזפורטל הצעתי שתקרא בטיים מה שאמר טראמפ והאם המשפט, "אני הולך להוריד את מחירי התרופות" מחסל את תעשיית התרופות? אגב, אני האחרון בעולם שנצמד או מתאהב בחברות ואני חוזר על האזהרה שלא לעשות זאת מזה כ 30 שנה ועדיין, דעתי שמניות התרופות המובילות הופכות להשקעה מעניינת יותר בכול יום של ירידות
ותיק 08/12/2016 09:00 ואני אומר לך שאתה טועה
זה ענין של תמחור מחדש של הפארמה על כל אגפיה כתוצאה מהילרי התאוששות קלה כי חשבו שטראמפ חושב אחרת ואתמול היה ברור שגם טראמפ אינו חבר שלהם...יקחו חודשים רבים עד שהדברים/מחירים(יכולה להיות שם עוד מכה של 25% נוספים ולא אתפלא..את gild קניתי לראשונה לפני 4 שנים ב 24!!)יתבהרו ויתיצבו..עד אז לדעתי אין מה לחפש שם..אגב זה שאתה כותב שאסור להתאהב אני יודע אבל לפעמים נדמה לי שהסנדלר הולך יחף..
29 חשבון 07/12/2016 01:45 תיקון קטן שלמה: הסיכויים שווים קצת יותר מ 0 ... :-) (ל"ת)
שלמה גרינברג 07/12/2016 08:29 הסיכויים למה בדיוק? (ל"ת)
חשבון 21/12/2016 01:44 סיכוי מוגדר מתמטית בין 1 ל 0. אל תעלב (ל"ת)
28 גיל 06/12/2016 09:04 תרופות לאלצהיימר
שלמה אשמח אם תסביר קצת מהיכרותך מי פעיל כיום ואיפה עומדת אינטק פארמה ונוירדם.תודה
שלמה גרינברג 06/12/2016 11:17 אתה מבקש מאמר שלם
מאות חברות (מאות!! ) ברחבי העולם מנסות לפתח תרופות או תהליכי מניעה למחלות שנוצרות מ"קילקולים" במרכז העצבים (CNS ), מפייזר ועד NeuroDerm. אינטק ו NeuroDerm הן 2 חברות שמנסות גם הן אבל הן חברות קטנות שאינן מוכרות והדרך שלהן לשוק ארוכה ויקרה מאוד, "חברות חלום" ברמת ה clinical-stage. בנוסף אתה צריך לבדוק באילו ממחלות מרכז העצבים החברות מתמקדות ויש אין ספור מחלות מלבד האלצהיימר. שים השאלה בגוגל ותקבל מאות תשובות.
27 גיל 06/12/2016 08:17 תרו זולה רווח תפעולי באזור 60 אחוז מכפיל באזור 8
האם הזדמנות או סכנה בעקבות תיאום המחירים על המשחה לפצעי לחץ
שלמה גרינברג 06/12/2016 11:29 נכון, כלכלית המניה UNDER VELUED אבל
לגבי הסכנות אתה יכול להחליט לא פחות טוב ממני
26 השד יודע - דוד ש. 05/12/2016 11:31 טבע, אסטרטגיית רכישות vs ניהול בינוני
טבע נקטה בדרכו של מורה ורבה אלי הורביץ להמשיך באסטרטגיית הרכש עד קצה הגבול, כך שב-2015 טבע הגיע לשיא כאשר רכשה את חטיבת הגנריקה של אלרגן ב-40 מיליארד דולר, צעד שבשוק שמובל על ידי מחסור בהיצע תרופות היה אמור להוביל לריצה של טבע לפסגת חברות התרופות בעולם, אבל השוק לא חשב כך מחמת שהשוק חוב שהניהול בטבע כיום לא מספק על מנת לנהל רכישות ומיזוגים בסדרי גודל שכאלו, לאישור על חששות השוק באה עסקת השודדים ממקסיקו שיותר מההפסד בעסקה עצמה (2.3 מיליארד $) נחתמה החותמת שאיששה את חששות השוק "טבע אינה יכולה יותר להוביל דרך רכישות" משכך הצפי לטבע הוא מצומצם, וכך מנייתה התדרדרה לה לעברי פי פחת. זאת הבנתי בסיפור של המניה האם טבע תצליח להתאושש מכך ? האם יבוצע זעזוע בכל שדרת הניהול ? והאם בכלל יש כשל אמיתי בניהול או שזו תחושת שקר של השוק ?
חיים 05/12/2016 13:01 רק צריך לציין
שלא רק טבע, אלה גם פריגו ומיילן ירדו ב 50 אחוז מהשיא שהיו בו בשנת 2015. וגם תעודת סל כמו IBB ירדה ב 30 אחוז מהשיא ב 2015. כתבת פיסקה שלמה שמתעלמת לחלוטין מכך שמדובר בתקופה שבה מניות של רוב החברות בתחום קרסו. מה לא סיפרו על פריגו - איזו חברה איכותית וכו - ובפועל קרסה יותר מטבע.
השד יודע - דוד ש. 05/12/2016 13:41 אין השוואה בין הפוטנציאל של טבע ומכפיל הרווח שלה
לבין המתחרות הגדולות, כך שטבע הייתה צריכה להיות מתומחר גבוה יותר מענקיות הפארמה האנמיות. פריגו שיש לה פוטנציאל ענק נסחרה במכפילים מטורפים, ומשכך הירידה הייתה סבירה יחסית למכפילים שבה היא נסחרה.
25 השד יודע - דוד ש. 05/12/2016 11:15 מסקנה לרוץ אחרי חברות שמבצעות רכישת חברות כמה שיותר
בהתמודדות של אסטרטגיה ממשלתית לפיתוח יתר של תרופות אל מול אסטרטגיה של חברות התרופות ליהנות מביקוש גובר של מיעוט תרופות המוחזקות בידי חברות ענק ששולטות על שוק הפיתוח, בשוק קפיטליסטי מירב הסיכויים שחברות התרופות ינצחו, וכי איזה ממשל רצה להגביר הוצאות השקעה בפתוח כאשר את הפירות ייראו רק בממשלים שיבואו אחריו ? ומכיון שכך, המצב שנוצר הוא מיעוט בהיצע התרופות וגידול בביקוש. מכאן שחברות שיצליחו להשתלט על חברות טובות עם תרופות בצנרת, אמורים ליהנות משוק שמתפתח רק בכיוון אחד "גידול בביקוש", ולכך המסקנה המתבקשת היא שחברות גדולות יירצו להיות גדולות בכדי לקבל נתחי שוק גדולים יותר במחירים של אתמול ולא במחירים של הביקוש של מחר. על מי להמליץ זה אני משאיר לך שלמה
שלמה גרינברג 05/12/2016 14:01 רק 2 הערות
האחת שהממשל האמריקאי משקיע הון, מאז 1933, במו"פ רפואי והשנייה שהכתבה לא הייתה על טבע
השד יודע - דוד ש. 05/12/2016 16:12 תשובות
הממשל האמרקאי משקיע זה נכון אבל בשיעור יחסי נמוך מהנצרך, וכמובן שהממשל האמריקאי לבדו לא יכול לכסות את הכשלים של אירופה ככלל ושאר מדינות העולם בפרט בתחום זה. טבע היוותה רק משל לחברה שעונה על המסקנה המתבקשת מהכתבה, אין כאן מלבד היקש מתבקש, כמובן שהיא עומדת על קצה הלשון בכל כתבה מעין זו. תודה רבה מאוד מאוד על כלל הכתבות ונסיון החיים שבהם.
24 אם זה 04/12/2016 12:42 צוות חלומי
מערכת הבריאות בארצות הברית בבעיה גדולה. לא תהיה מערכת פשוט מאד.
שלמה גרינברג 04/12/2016 14:29 האם אתה גם יכול לנמק מדוע? (ל"ת)
23 שלומי 03/12/2016 22:14 2 המניות שעלו הכי חזק מאז שטראמפ נבחר:
http://www.bizportal.co.il/wallstreet/news/article/455031 FNMA FMCC
שלמה גרינברג 05/12/2016 09:03 ראה תשובתי ל 3 (ל"ת)
22 . 03/12/2016 20:08 למשקיע ההגיוני..הביקוש לתרופות הולך וגדל..
מעניין!!
21 שירזי 03/12/2016 19:23 קרן טנא קונה מניות של אבן קיסר שוב
נראה כי הירידות של המניה עשו אותה מעניינת שוב ? תודה שלמה
20 אסי 03/12/2016 18:27 מה נסגר עם ביוליין רק יורדת (ל"ת)
19 מומחה לקנוניות 03/12/2016 16:46 שיטת המחקר לא נכונה
השיטה המדעית בנויה על הנחה,ניסוי,תוצאות,מסקנות. צריך להיות ניסוי,תוצאות,מסקנות,ניסוי יותר ספציפי,תוצאות מסקנות וכן הלאה. השיטה הנוכחית יוצרת מחקר מאוד ארוך כי הסיכוי להיות צודק בהנחה הוא נמוך מאוד.
18 גקי 03/12/2016 14:32 Etf flag האם מכיר ? תעודה של לונג שורט
לונג בעיקר מניות בתוך ארהב שורט בעיקר מניות שהמכירות הן מחוץ לארהב ויקרות.מה דעתך על ת.סל זו ??תודה רבה
שלמה גרינברג 04/12/2016 12:04 מכיר
ההגדרה שנתת אינה נכונה. מדובר בסל (אגב קטן מאוד) שמשתמש בשיטת חשבונאות שמכונה Forensic accounting ושקובעת ערכים. הקרן "מטפלת" אך ורק ב 500 החברות הגדולות (מבחינת שווי שוק) של ארה"ב. הם מבצעים את בדיקת החשבונאות הזו על כ"א מהחברות וקובעים לכול מניה ציון. לאחר מכן קונים המניות בעלות הציונים הגבוהים ומוכרים שורט את בעלות הציונים הנמוכים, אין קשר ליצואניות או לא.. יש הרבה קרנות כאלו, כדאי שתלמד הנושא היטב לפני שתשקיע
גקי 04/12/2016 14:39 אוקיי תודה רבה (ל"ת)
17 nir 03/12/2016 11:25 האם GMED נחשבת חברה טובה?
נמצאת במגזר אביזרים רפואיים לעמוד השדרה
שלמה גרינברג 04/12/2016 12:10 Globus Medical
מה פירוש "חברה טובה? חברה מעניינת שאכן עוסקת בהפרעות שלד ושרירים
nir 04/12/2016 13:47 הכוונה, האם יכולה להוות יעד לרכישה?
יש חברות רפואיות שיכולות להתעניין בחברה כזו?
שלמה גרינברג 04/12/2016 14:30 מדוע לא? (ל"ת)
שלמה גרינברג 05/12/2016 09:08 לניר
עם כול הכבוד אבל השאלות שלך מצביעות על כך חפיפניקיות כמשקיע. מדוע שלא תיכנס לאתר או לכול אתר פיננסי ותבדוק המכירות (למשל http://finance.yahoo.com/q/is?s=GMED&annual) וגם תבדוק ההודעות, הכול שם ובפרוטרוט
nir 04/12/2016 19:06 אולי יש בה בעיות (מכירות ירדו לאחרונה)?
וגם היו נגדה כמה תביעות על הפרת פטנטים
16 טיאו 03/12/2016 10:46 ויאוליה משבוע שעבר
שלמה שלום ותודה על הכתבה.ברשותך, חוזר עם שאלה למאמר של שבוע שעבר לגבי מים... ויאוליה ממשיכה לרדת חזק השבוע בניגוד לרוב הסקטור.למשל ביומיים האחרונים -4% מול עליות קלות במניות דומות. ויאוליה עם מכפילים מעניינים יותר ודיבידנד גבוה יותר.. מדוע הניגוד ? תודה
שלמה גרינברג 04/12/2016 12:12 אין לי מה להוסיף (ל"ת)
15 סגול 03/12/2016 10:34 טבע ב36$ בעיות אמיתיות או תיקון מוגזם?
מה דעתך על טבע שלמה ?יש שינוי או שעדיין מדובר בחברה מעולה ומעניינת כפי שהייתה לפני שנה וחצי?המחיר מעניין, השאלה אם יש סיבה אמיתית למחיר או שהגזימו עם הכותרות לגבייה? תודה רבה
שלמה גרינברג 04/12/2016 12:12 אני בודק ואם אגיע למסקנות אכתוב (ל"ת)
המומחה 03/12/2016 21:54 טבע חברה מעולה עם עתיד שווה לטווח ארוך במיוחד במחיר הנל
תחזיק ותהנה מהדיבידנד
14 משקיע עצמאי 03/12/2016 08:35 Tastytrade
שלום שלמה, אני קורא את כתבותיך בשקט במשך שנים ואף פועל לפי הגישה בהצלחה כבר כמה שנים. לאחרונה נחשפתי לכל החומרים וגישת ההשקעות הכללית של טום סוסנוף האיש במשימה לשנות את דרך ההשקעות של משקעים עצמאים לדעתי מאוד מרתק ואף ריווחי לי מאוד במספר החודשים שאני פועל בדרך זו. Tastytrade.com
שלמה גרינברג 04/12/2016 12:23 ססנוף
מכיר היטב את ססנוף עוד מימיו בדרקסל. אם זה מצליח לך אז למה לא?
13 RPF 02/12/2016 20:10 Hormel Foods Corp
שלום שלמה, HRL, האם תוכל להעיר ולהאיר אודותיה? נראית כמו השקעה מעניינת. תודה על הכתבות המחכימות, אני למד כל שבוע וקורא בשקיקה.
שלמה גרינברג 03/12/2016 09:22 HORMAL FOODS
אין לי הערות מיוחדות, חברה בתחום ייצור ושיווק מזון לרשתות וחנויות. תחום עם תחרות קשה מול טייסון פודס (TSN ) וקונגרה ברנדס.(CAG ) העלתה לאחרונה הדיווידנד
igal-igor 02/12/2016 22:35 Hormel Food Dividend Aristocrat (King)
חברה טובה מאוד אך עיקרה 25.65$ זה המחיר כניסה שלי. 30% מעכשיו זה המחיר האמיתי של החברה, מתחת לזה זו תהיה כמובן כבר מציאה
12 אפי 02/12/2016 16:24 חברות הציוד הרפואי
מדוע לדעתך עם בחירתו של טראמפ ראינו מצד אחד התאוששות קלה של מגזר הפארמה (חברות כמו סלג'ן ואמג'ן)ומאידך נפילה חדה במגזר הציוד הרפואי (חברות כמו EW , MD ) תודה וערב טוב ,
igal-igor 02/12/2016 23:04 נפילה של חברות של ציוד רפואי
ממה שבדקתי בארה''ב, נפילה של חברות של ציוד רפואי קשרה להבטחה של טראמפ לבטל או לצמצם את התוכנית של אובמהקר. פחות בתי חולים חדשים, פחות שרותים בחינם = פחות הזמנות וביטול חלק מההזמנות הקיימות = פחות מכירות = צפי לרווח נמוך יותר שהוערך בהתחלה לפני תוצאות בחירות = ירידות במניות של הסקטור והתאמה לרווחים צפויים.
שלמה גרינברג 02/12/2016 17:57 MD אינה חברה של ציוד רפואי אלא
חברה של שירותים לרופאיםן. לגבי EW האם השאלה היותר נכונה, מדוע עלתה EW ל 121 דולר לפני כחודשיים?
igal-igor 02/12/2016 22:56 שלמה לגבי EW
שתי סיבות לעליות וירידות 1. רכישה של ABT את STJ והורדת שחקן מהשוק הקרדיו-וואסקולארי. 2. הייתה שמועה שיש חברה שרוצה לרכוש את EW וגם-EW רכשה חברת ציוד ישראלית שהאנליסטים בהתחלה חשבו שבחברה ישראלית יש משהו מהפחני. 3. EW - חברה מדהימה עם טכנולוגיה הכי טובה בתחומה כלי דם. חזרה קצת בחזרה לקרקע כמו שצריך היה להיות אך עדיין עיקרה, חברה כזאת עם צמיחה כזאת קשה לראות במכפיל פחות מ-20/25
11 אבי 02/12/2016 08:31 אני קצת מבולבל...
הפארמה בהיבט הרחב, הוגדרה ע"י רבים וטובים כהשקעה דפנסיבית. הירידה בסלים, שהוסברה בין השאר במדיניות של קלינטון הייתה בשיעור גבוה מ 25%. דפנסיבי? עם היוודע תוצאות הבחירות היה תיקון מסוים ומאז ה BBH לדוגמא ירד בכ 10%, וה VHT בכ 6%. אין לי ויכוח איתך באשר לרציונל הנוגע לסקטור הפארמה, הבעיה היא שהשוק מתנהג אחרת.
שלמה גרינברג 02/12/2016 16:55 למה אתה מבולבל?
XLV, כסל המייצג, ירד מאז קיץ 2015 ב % 11-12, "השוק מתנהג אחרת?" אחרת ממה? לאורך חיי הסל, כמו לאורך חיי כול מניות הבריאות, יש תיקונים והנוכחי אחד מהם. כמובן שמחפשים כותרות ואז מאשימים את קלינטון, עכשיו את טראמפ ומחר את מוישה. מניות הבריאות המובילות עלו לרמות בלתי סבירות והן מתקנות למה צריך להתבלבל?
אבי 02/12/2016 18:16 למה?
כי אין קורלציה בין הרציונל לעובדות. אתה כותב שמניות הבריאות המובילות עלו לרמות לא סבירות. האמנם? לפי מה קבעת זאת? מכפיל רווח? תשואה על ההון? הצדק כמובן איתך (בדיעבד), אבל אני סבור שלא מדובר בתיקון אלא מעבר לזה. מחירי התרופות הגנריות ירדו בארה"ב בין 8-15 אחוז. התחרות גוברת, צצות לפתע (?) פרשיות של תיאום מחירים, תשלומי שוחד וכד'. לא ניתן כמובן לתזמן את השוק (אגב, רק היום אמר מנכ"ל אלרגן שטראמפ לא טוב לתעשיית הפארמה), אבל אני סבור שהתיקון לא הסתיים.
שלמה גרינברג 02/12/2016 19:42 או קי (ל"ת)
קורא 02/12/2016 14:22 אבי אתה צודק !
המצב בשוק הפארמה גרוע והצפי הוא שיהיה יותר גרוע שכן טראפ לא מטווה מדיניות אחרת.הסקטור חבוט ומוכה. הכתבה הזאת לא נראת לי רצינית בהקשר הספציפי הזה. הכתבה היא כתבה, ההערכות הן הערכות אבל העובדות הן אלה שקובעות והעובדות לאורך הרבה הרבה חודשים הן בכיוון ברור אחד.עם סל או בלעדיו.
10 טווח ארוך 01/12/2016 23:30 vrx
שלומה האם לדעתך vrx יכולה לשרוד אם לא תמכור חברות שבבעלותה? והאם אתה חיובי עלייה? תודה
9 יוסי1 01/12/2016 22:24 טבע
להחזיק ישירות בטבע ממולץ?
מוטי 03/12/2016 19:18 שלמה לא יענה על כזאת שאלה. לעולם! (ל"ת)
8 יוסי 01/12/2016 20:23 אני רואה שקוולקום ונבידאה יורדות חזק, משבר בשבבים? (ל"ת)
7 אלכס 01/12/2016 19:55 שאלה לשלמה
שלמה מה אתה חושב על סלים: IBB HACK , האם זו נקודת זמן טובה להיכנס. ירדו חזק בשבוע האחרון. תודה
6 ג ו זוננה 01/12/2016 16:16 שאלה לשלמה
שלמה אתה מכיר את חברת ANIKA (ANIK)? אם כן מה דעתך עליה?
שלמה גרינברג 01/12/2016 18:21 מכיר
אני עוקב אחריה שנים, מתעסקת בתרופות כאבים בעיקר אורתופדיים, בעבר חשבתי שזימר (ZBH ) תרכוש אותה. אין לי דעה ברורה
5 Rsi-69.1 01/12/2016 13:40 מבין כל הרשימה המכובדת בכתבה שלך היחידה שיש
בא פוטניצאל להרוויח כסף היא פייזר כל השאר זה הפסד של זמן כסף וכאב לב ראו הוזהרתם !
4 עמי 01/12/2016 12:34 Gild גם ירדה לרמה כלכלית מעניינת (ל"ת)
raz 01/12/2016 16:35 הבעיה היא שהחברה עצמה בלתי-מעניינת בעליל.
.
עמי 03/12/2016 10:31 לא מעניינת? הסתכלת בכמות המזומנים שם
בדקת את צינור המוצרים העתידי שלה ?לא מעניינת ? אותך אולי.אותי היא סופר מעניינת.
3 יואב 01/12/2016 11:19 FNMA
שלום שלמה, תודה על הכתבות מאירות העיניים. מה דעתך על מה שקורה ב FNMA לאחרונה? למכור או להמשיך להחזיק?
שלמה גרינברג 01/12/2016 14:46 הסברתי לאחרונה בפרוטרוט מה קרה
וכעת משמונה מנוחין לשר האותר תקרא את דעתו: https://finance.yahoo.com/news/fannie-freddie-government-ownership-mnuchin-154252213.html אם למכור או להמשיך להחזיק זו החלטה שלך ושל היועץ שלך.
2 גיורא 01/12/2016 09:26 שלמה, טראמפ עומד לצמצם את תוכנית אובמה קר
מה ההשלכות הצפויות על סלים כמו xlv?
שלמה גרינברג 01/12/2016 14:46 מדוע שלא תקרא את המאמר? (ל"ת)
1 עוז 01/12/2016 09:24 הסקטור הראשון שנפל
ועובר תיקון במחירי המניות,השאלה מתי שאר הסקטורים בוולסטריט יפלו ויתקנו כי השוק במחירים מטורפים ,כבר אין את הסיבה הרווחת שהריביות אפסיות ואין אלטרנטיבה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.