המניה הענקית מאחד התחומים הכי חמים צללה 20% החודש, האם נוצרה הזדמנות?

פרשן וול סטריט של Bizportal מנתח את אחד התחומים היותר חמים כיום בכלכלה העולמית
 |  (68)
מאז הבחירות לנשיאות ארה"ב, הפרשנים שעד ליום הבחירות הסבירו השכם והערב את הסכנה להתמוטטות הבורסה והכלכלה אם טראמפ ייבחר עסוקים בהסברים מדוע הבורסה בעליות ותמשיך לשבור שיאים "בגלל תכניותיו של טראמפ" שאיש מהם אינו יודע עדיין מה הן בדיוק. הפרופסור קרוגמן, שלהבדיל מרוב הפרשנים גם מבין בהלכות כלכלה ובורסה ושבמהלך המרוץ הצטרף גם הוא למקהלה, תיקן שלשום את תחזיותיו וכעת הוא טוען ש"משבר טראמפ" יכה בבורסה ובכלכלה רק בטווח הארוך. אבל קרוגמן אינו מייצג את רוב הפרשנים. אלו שכחו מזמן את ההסברים המנומקים לירידות בבורסה, "בגלל תכוניותיו של טראמפ" ועסוקים כעת בהסברים מנומקים מדוע הבורסה בעליות מאז נודעו התוצאות ותמשיך לשבור שיאים "בגלל תכניותיו של טראמפ".
באפריל 2015 פרסמנו את הכתבה האחרונה על נושא המים. אותה כתבה התחילה במשפט, "כעת, כששוב נשברו שיאי המניות, חוזרים רואי השחורות ומבטיחים מפולת..." ואכן, הבטחות/איומי המומחים דאז שמשבר 2008 חוזר הביאו חודשיים מאוחר יותר לתיקון שהסתיים בפברואר השנה ובירידת מדד ה S&P ב-14%. אלא שבמציאות 2008 לא חזרה והמדד שבר שוב את שיא כול הזמנים. כעת, מששוב נשבר השיא, צצים אבירי ההתרסקות שוב ומזהירים ממשבר מתקרב, רוח 2008 עדיין מרחפת ע"פ הארץ. תיקונים מתחייבים אחרי שיאים אבל המגמה, כפי שאנחנו כותבים מאז 2009, היא המשך הצמיחה הכלכלית הגלובלית בהובלת ארה"ב והחברות המובילות והגאות ארוכת הטווח במניות תמשיך גם היא.
ההיגיון אומר שכעת, עם שליטה רפובליקאית מלאה, ההשקעות בתשתיות, הורדות המיסים והמשך ההתקדמות הטכנולוגית יעלו את קצב ההתאוששות. אבל אל תרוצו לקנות בחזרה את המניות שמכרתם לאחרונה (פעם בגלל טראמפ ולמחרת בגלל קלינטון) כי רכבת ההרים היא עדיין הרכבת היחידה שפועלת בשוק ההון וכדאי להמתין להזדמנויות שיבואו ובשפע.
כעת נחזור למים
במהלך אוקטובר-נובמבר הדרדרה מניית ענקית המים ויאוליה (סימול: VEOEY בניו יורק או VIE.PA בפריז) בכ-15% ופנו אלינו אנשים רבים ושאלו לפשר הנפילה החדה (קרנות המים ומתחרות דווקא עלו באותה תקופה). כיוון שויאוליה חברה מאוד מעניינת והגדולה בעולם בתחום הטיפול במים והנגזרים מכך, וכיוון שבמהלך החודשים האחרונים היא נפלה חזק, מעבר לצורך הכלכלי לדעתנו, החלטנו לחזור ולכתוב על תעשיית הטיפול במים וגם לנסות ולבדוק למה דווקא המניה הזו יורדת.
נתחיל עם התמונה הגדולה של מה שהוגדר בכנס של 2015 של הפורום הכלכלי בדבוס, כ"סכנה הגדולה ביותר, מהבחינה של ההרס/חורבן, של החברה האנושית". האם אתם מודעים לכך שבסוף 2016 רק לאחד מתוך 3 תושבים בעולם יש שירותים, של-663 מיליון בני אדם אין היום גישה למי שתייה ולמספר גדול בהרבה אין מים נקיים ולשליש מבתי הספר היסודיים בעולם אין חיבור למי שתייה ולשירותים? האם ידעתם שלאור קצב ההזדהמות וההתייבשות של מקורות המים המסורתיים תגרם עלייה חדה בהגירה ובבעיות תברואה בעולם? מה שקרה לאחרונה בעיר פלינט במדינת מישיגן מצביע על כך שהבעיה אינה רק בעולם הבלתי מפותח. אחת ההחלטות החשובות של האו"ם השנה היא להתמקד בסכנת המים הגלובלית.
1.4 מיליארד על אסלות
השבוע הודיעה יצרנית האינסטלציה הגדולה בעולם לחדרי מרחץ, בריכות ואמבטיות, Geberit AG (סימול: GEBN), השווייצרית, שתרכוש, ב-1.4 מיליארד דולר את יצרנית בתי השימוש הקרמיים הגדולה בעולם Sanitec OYJ (סימול 1S9 בבורסה בשטוקהולם) מפינלנד. ההצעה נותנת פרמיה של 55% לחברה הפינית שבבעלות משפחת וולנברג השוודית. המחיר הדהים את האנליסטים באירופה שתהו למה משלמת Geberit מחיר כה גבוה בעבור חברה שמתמחה בבתי שימוש ועמדות השתנה.
מנכ"ל Geberit הסביר להם שלצד מצבה העסקי המצוין של החברה הפינית, Geberit, לאחר העסקה, תרחיב את תחומי הפעילות שלה גם לתחום הסניטציה שצמיחתו תלך ותגדל עם תשומת הלב שתינתן לבעיות המים. בנוסף, Sanitec מובילה בשוק הרוסי והטורקי ודרכם תוכל החברה לחדור לגרורותיה של רוסיה, למדינות הסלביות והטורקמניות שם בעיית הסניטציה חמורה במיוחד. הוא גם הזכיר שאיחוד בין החברות יקשה על כמה מחברות הענק האירופיות שכבר בודקות כניסה להיכנס לתחום האינסטלציה והסניטציה של השירותים.
 
"תחום השירותים והסניטציה", אמר המנכ"ל, "הופך לתחום אטרקטיבי שעובר לצמיחה גלובלית. השילוב בין החברה המובילה בעולם באינסטלציה של חדרי הרחצה והשירותים לזו שמובילה בסניטציית השירותים תשים את Geberit, שעד כה הייתה ידועה כיצרנית שירותיי היוקרה באירופה, במקום המוביל לקראת ההתעוררות הגדולה שתתחיל במדינות הפחות מפותחות אבל תחדור גם למפותחות".

העסקה הגדולה והיקרה כ"כ (שאגב עדיין לא אושרה ומותנית בכמה תנאים) מצביעה על ההתייחסות שמתפתחת בשוק ההון כלפי מה שמכונה "הטיפול בבעיית המים", נושא שעד כה דובר בו רבות ונעשה מעט מאוד. מגזר השירותים והסניטציה הוא רק נדבך קטן של תעשיית הטיפול במים אבל העסקה הזו מצביעה על המגמה שתתפתח בתחום המים כולו, קונסולידציה והשקעות.
כעת נשארה "בעיה קטנה", איך בוחרים השקעה במים? חמש החברות הגדולות בעולם בתחום הן (לפי גודל ההכנסות): ויאוליה ו-Suez Environnement הצרפתיות, ITT האמריקאית ושתי הבריטיות United Utilities ו-Severn Trent. אלא שתחום המים, כמו כול תחום אחר, מורכב ומגוון מאוד ולמשקיע שבדק וקיבל החלטה שתת מגזר מסוים הוא הכדאי ביותר יש אופציות רבות. הוא יכול להשקיע בויאליה וגם במניה כמו Waste Management (סימול: WM). חברות ענק כמו GE ו-Danaher (סימול: DHR) מכסות חלקים גדולים של הטיפול במים וישנן חברות כמו Thermo Fisher או IDEXX Laboratories ו-GEBN שהזכרנו קודם.
מניות כטיפות הגשם
בוול סטריט נסחרות מאות חברות שקשורות בנושא וההתמחות בתחום הולכת וגדלה בגלל ההתקדמות הטכנולוגית, מה שיוצר תתי תחום רבים כך שבחירת "מניה מנצחת" אינה קלה יותר מאשר למשקיע שמנסה לאתר את המניה הנכונה בתחום המוליכים למחצה או בתחום הרפואי. לכן, כפי שקורה בכול התחומים, צצים יותר ויותר קרנות וסלים שמתמחים במים.
הסלים הגדולים הם PHO, FIW, CGW וה-iShares Global Water Index של קבוצת בלקרוק. לצד אלו ישנן קרנות רבות כמו Calvert Global Water A (סימול:CFWAX), וקרנות המים של הבנקים באירופה כדוגמת קבוצת הקרנות מים (9 במספר) שמנהל הבנק השווייצרי פיקטאט (Pictet) או הקרנות של UBS. ויאוליה היא, ללא ספק, החברה המובילה בעולם בתחום ומכסה את התחום כולו ולכן נפרט עליה היום. בנוסף, לאחר עלייה של כ-85% במהלך 2015 החלה המניה לרדת ומאז דצמבר 2015 הפסידה כ-27% מערכה כאשר עיקר הנפילה החלה בתחילת נובמבר השנה ואנחנו חושבים (לאור התוצאות) שהמניה מתחילה לעניין שוב.
Veolia Environnement היא חברה בת 163 שעברה תהפוכות רבות. צרפת אגב הכירה בחשיבות הטיפול, השימור ושינוע המים עוד בתחילת המאה הקודמת וסבסדה את הנושאים מה שיצר את התשתית העסקית לחברות הצרפתיות שמובילות גלובלית. ויאוליה, שבשנת 2013 סיימה רה אורגניזציה שניה מאז תחילת המאה (הראשונה ב-2003) עוסקת היום בשלושה תחומים עיקריים: ניהול מים, סניטציה סביבתית ושירותי אנרגיה. ב-2015 ומתוך הכנסות של 25 מיליארד אירו הכניסה חטיבת המים 45% מההכנסות, 11.35 מיליארד אירו, חטיבת הסניטציה 35% מההכנסות או 8.7 מיליארד ועסקי האנרגיה 20% או 4.9 מיליארד אירו. החברה סיימה את 2015 עם רווח לפני מס של 3 מיליארד ורווח נקי של 580 מיליון או 1.06 אירו למניה (מכפיל היסטורי של 15.5 כרגע). הקונצנזוס הוא לרווח למניה של 1.07 השנה וקפיצה ל-1.31 ב-2017.
חטיבת המים מספקת מי שתייה ל-100 מיליון אנשים ברחבי העולם, מפעילה 4,245 מתקנים, 3,003 מתקני טיהור מים ו-601 מתקני התפלה, ובנוסף היא מספקת מים מטוהרים לעוד 63 מיליון אנשים. בתחום הסניטציה יש לחברה 553,500 לקוחות (מדינות ומועצות בעיקר) ומטפלת ב-43 מיליון טון אשפה בשנה. בתחום האנרגיה היא מספקת אנרגיה ל-4,027 מרכזי תעשייה ול-39 מיליון בתים פרטיים. 56% מהפעילות באירופה, 20% בעולם המערבי ו-24% בעולם המתפתח. החברה מעסיקה 174,000 עובדים, 30% בצרפת.
ב-2014 חזרה החברה לשלם דיווידנד של 0.7 אירו למניה (כרגע תשואה של 4.3%). לחברה שותפות של 50% בחברת Transdev Group, אחת מחברות השינוע הגדולות בעולם. ויאוליה מוכרת את חלקה בחברה (את הסניף הישראלי להוציא הפעילות בירושלים, כבר מכרה).
מאז 2013 (סיום הרה אורגניזציה) ההכנסות והרווחים עולים בהתמדה. את החברה מוביל מאז 2010 כיו"ר ומנכ"ל אנטואן פררוט בן ה-58 שבתחילת 2014 (ובעקבות הצלחת השלב הראשון של הרה אורגניזציה) קיבל מנדט להוביל החברה עד סוף 2018. פררוט הוא ד"ר להנדסת ביצועים ומומחה עולמי בתחום מדעי הסביבה, והוא הגיע לויאוליה ב-2000.
למה המניה בדרך למטה?
מה שמעניין בחברה היא ההדרדרות הנוכחית במניה. מאז תחילת אוקטובר איבדה כ-21% מערכה וזאת בניגוד למגמה במתחרות. זה מעניין כי בשנתיים האחרונות החברה מציגה שיפור משמעותי בביצועיה העסקיים, גם במכירות וגם ברווחיות. מגמת השיפור נמשכת והתחזיות לעתיד אופטימיות מאוד. לאור כול זה הירידה במניה, במיוחד בחודש האחרון, נראית לנו מוגזמת.
שלוש סיבות לירידה: הראשונה נובעת מהחלטת החברה לעזוב את הבורסות בארה"ב, מה שהביא קרנות מסוימות למכור החזקותיהן. הסיבה השנייה, שלדעתנו היא שמובילה הנפילה מאז תחילת נובמבר, קשורה בתוצאות הרבעון השלישי ש"איכזבו". למרות העלייה בהכנסות והעלייה החדה ברווח ההכנסות לא עלו כמצופה בקונצנזוס. הסיבה השלישית היא אפקט הברקזיט, ויאוליה פעילה מאוד מול וגם בתוך בריטניה.
ההסבר שנתן המנכ"ל לאי העמידה בקונצנזוס ההכנסות, "אנחנו עדיין ניצבים מול סביבה לא תומכת, בין הברקזיט לירידת האירו..." הבהיל כנראה משקיעים שלא האזינו לדבריו על העתיד שהיו יותר מאופטימיים. הוא גם טען שהברקזיט לא משפיע ולראייה נחתם לאחרונה הסכם טיפול במים בפרברי לונדון בשווי 1.3 מיליארד אירו.
דבר האנליסטים
מבחינת האנליסטים 14 מתוך 21 ממליצים בקניה והיתר ב"החזק". בדקנו ולא מצאנו שום דבר שבאמת משנה את התקדמות החברה או שמצביע על משבר באחד מתחומי העיסוק, ההפך. זו הסיבה שבגללה אנחנו חושבים שפאניקת אי העמידה בקונצנזוס, החשש מהברקזיט וירידת האירו כבר כלולים במחיר ומתחילה להיווצר הזדמנות (מה גם שקרן המים של פיקטאט הגדילה אחזקותיה במניה). מתי ובאיזה מחיר? לכך אין לי תשובה. ככלל, למשקיע הסולידי, אנחנו חושבים שלשבת לטווח ארוך בקרן או סל מים עדיף.
תגובות לכתבה(68):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  אני באמת מאחל שתכתוב כאן עד 120. עוד 25 שנה.
  לקרימי 21/11/2016 21:12
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זה הרבה זמן. ואפשר לכתוב כאן על ענייני נוירולוגיה ועוד דברים שנראים מסובכים ובטח למי שלא מבין בזה דבר. אתה יכול לטעות בשקט. הקהל הנאמן שלך לא יעיר לך. אם תבקש אז נתקן לך את הכתבות פה ושם ואף נמחק חלקים שלא נראים לנו. אפשר גם להעלים את הכתבה לגמרי ובמקום להכניס סיפורים יפים מהעבר בנושאי פלילים והמעבר מניו יורק ועוד. מה האיש עשה שם לעזאזל. לא טוב כאן עם מוריץ לעדות נזקים?
  סגור
 • 23.
  עודכנתי שEBAY הגישה הצעת רכש...מה פירוש המהלך הזה? (ל"ת)
  יוסי 21/11/2016 17:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עודכנת?
  שלמה גרינברג 21/11/2016 20:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא היה מזיק אם הייתי מוסיף על מה הגישה
  סגור
 • היועצת מהבנק התקשרה...היא כנראה לא יודעת מה ולמה... (ל"ת)
  יוסי 21/11/2016 23:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מבקש דעתך
  שמואל 20/11/2016 23:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראשית תודה על הכתבה למדתי משהו חדש בתחום. יחד אם זאת האם הירידות באג"ח לא יחלחלו גם למניות ויפילו את המדדים , המניות
  סגור
 • אגחי"ם
  שלמה גרינברג 21/11/2016 08:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברור שאם האגחי"ם (ואני מדבר רק על האגחי"ם של ממשלת ארה"ב) הפניקה תשתלט והאגחי"ם ירדו לרמות תשואה של 3-4 אחוזים זה יעביר, בשלב מסוים, כסף מהמניות הגדולות שמחלקות דיווידנד לאגחי"ם
  סגור
 • תודה על תשובתך (ל"ת)
  שמואל 21/11/2016 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  לגבי הנקודה שVEILIA רוצה לצאת מהבורסה האמריקאית
  איחטיאנדר 20/11/2016 20:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אז מה יקרה בעצם למחזיקי המנייה? יקבלו *כסף* תמורת כל מנייה ברגע שזה יקרה? הרי אם אני רוצה להכנס לטווח הרחוק, אני נמצע בבעיה, כי הם אוטוטו יצאו מהבורסה בארה"ב. מה אני מבין לא נכון? תודה שלמה.
  סגור
 • זה עוד לא קורה
  שלמה גרינברג 21/11/2016 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית, אם זה יקרה המניה האמריקאית תוחלף באמצעות מערכת הסליקה, למניה בצרפת, VEI.PA. איני רואה את זה קורה במידית פשוט הסחירות במניה בארה"ב תרד לאיטה.
  סגור
 • אוקי, ואהיה מסוגל לסחור בה גם במערכת המסחר...
  איחטיאנדר 23/11/2016 22:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנוסחית שלי, בה אין לי אפשרות לסחור במדינות ירופיות?...
  סגור
 • טען עוד
 • תשאל את מנהלי המערכת שלך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 24/11/2016 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  שלמה, האם אתה חושב שהראלי המטורף ב-AMD מוצדק? (ל"ת)
  בני 19/11/2016 14:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 19.
  מכיר את עמיעד פילטרישן?
  עמי 19/11/2016 14:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ביקרת גם שם?
  סגור
 • 18.
  Gilead CEO Resigns, Dumps GlobeImmune Pact (GILD)
  עולב 19/11/2016 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם yahoo finance נהפך לאתר פח זבל עם כותרות פח זבל. במציאות מדובר על התפטרות ה ceo ש gild מינתה לחברת gbim (חברה בשווי 2 מיליון דולר)
  סגור
 • 17.
  לגבי ויאוליה
  מרק 19/11/2016 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביאהו פייננס ומורנינגסטאר לא מצאתי מתי הדיווח הבא שלה (כנראה בגלל שהיא adr) שלמה ידוע לך אתר טוב למעקב אחרי מניה זו? תודה
  סגור
 • תתחיל באתר החברה
  שלמה גרינברג 20/11/2016 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובאתרים הפיננסיים אחרי הסימול VIE.PA
  סגור
 • תודה רבה הסימבול שנתת מצויין. (ל"ת)
  מרק 20/11/2016 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  יש לה קרוב ל5% דיבידנד
  צארלס 19/11/2016 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם היא משלמת כבר הרבה שנים? האם מגדילה מידי פעם? איפה (איזה אתר) אפשר לראות את היסטוריית הדיב שלה?תודה
  סגור
 • בהחלט אפשר, באתר החברה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/11/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  גרינברג בהחלט מהמושבחים ביותר. יישר כח! (ל"ת)
  אביעד 19/11/2016 12:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 14.
  זהו. עד כאן. להתכתב או להשתמע פעם נוספת
  קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 18:22
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אולי אי שם בעתיד..ערב טוב ודע אושר ובריאות.
  סגור
 • משהו מוכן להסביר את התופעה הזאת
  פרופסורים דהלה שמאטע 19/11/2016 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנו כבר התאוריה שלכם וזו זכותכם. כמוכן זכותכם לעשות אין סוף לייקים לעצמכם כאילו שזה עוזר במשהו וזכותכם להגיב בכל כתבה שתחפצו, אבל דחילראבק, עזבו אותנו כבר מכל השפה המליצית הזאת בניסיון להציג רמת איכותית. זה פתטי!!ולא כל כך משנה אם יש לכם 100 פרופסורים ו200 כלכלנים. זה מעצבן זה דפוק וזה פשוט לא לעניין. מדברים גבוהה גבוהה על מיליארד ואחת סיבות לא להיות בבורסה, אז קחו את עצמכם ותתנדפו מפה. ושוב תגייסו את כל החברים המטופשים שלכם לעשות לתגובה הזאת דיסלייק. תקפצו לי!!
  סגור
 • האמת? טוב שסיימת
  שלמה גרינברג 19/11/2016 09:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כי השטויות שאתה כותב אינן ראויות לעובדה, אפילו בנושא נשיא צרפת ה"ציטוט" אינו נכון. כיוון שהסטייל דומה לקוראים שהבטיחו בעבר שלא יחזרו לקרוא טור זה אני מניח שמדובר באותה קבוצה אז בבקשה, תעמדו במילה שלכם.
  סגור
 • כותב בשבת קרימינל? (ל"ת)
  המתחזה 19/11/2016 20:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  INCY
  ג'ספר 18/11/2016 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה אפשר כמה מילים על החברה שהאחים בייקר שוריים עליה בענק? האם הסיבה לעליות האחרונות מלבד הניצחון של טראמפ הינה אפשרות רכישתה ע"י גילאד?
  סגור
 • Incyte
  שלמה גרינברג 18/11/2016 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 3
  בעבר כתבתי עליה וזה שהאחים בייקר שורים עליה "בענק" לא מצדיק עדיין את הערכתה הגבוהה. המניה כבר עולה מאז אפריל (בזעזועים) גם בגלל השמועות על GILD שמבוססות על כך שהתרופת סרטן מח העצם שלה, ה Myelofibrosis, גם בגלל השמועות ובעיקר בגלל התקווה לתרופה שמתקדמת בעוד זו של GILD מגמגמת. אז הזהירות מתחייבת. זו אגב חברה שמוכרת ורווחית ופועלת בעיקר בתחום האונקולוגי.
  סגור
 • 12.
  כיל שלנו.
  חיים 18/11/2016 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפי עניות דעתי גם כיל מתעסקת בטיפול במים התפלה וכו כך שגם שם זה נראה מעניין לאור מחירה הנוכחי. מה דעתך?תודה.
  סגור
 • איני מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/11/2016 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 11.
  מה עשוי להוריד ערך של מיים
  שמואל 18/11/2016 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר אם אני קונה סל מים כמו PIO וידוע כי כמות האנשים בעולם עולה וכמות המים הנקיים לשתייה יורדת. והביקוש למים עולה תמידית כי הרי למים אין תחליף. מה עשוי לגרום לירידת מחיר משמעותית של סל מים ? למשל ירידה של 15% ?
  סגור
 • אינך מצפה לתשובה על שאלה כזו. (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/11/2016 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • למה לא ? זו שאלה פשוטה לא? (ל"ת)
  שמואל 18/11/2016 20:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בשאלתך.
  התשובה 19/11/2016 19:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אם כמות האנשים תרד / + / כמות המים הנקיים תעלה. מספר סיבות יכולות לגרום למקרים הנ"ל...
  סגור
 • תודה על התשובה !! (ל"ת)
  שמואל 20/11/2016 10:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  שלמה אמרת שתרחיב על דוחות של סודה
  בני 18/11/2016 00:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סטרים ואורבוטק אחרי פירסום הדוחות שלהם. תוכל להתייחס לאן פניהן מועדות . עוד כמה צמיחה אתה רואה בתחומים שלהם. תודה אני מניח שאתה לא תתייחס למחיר המניה לשנה הבאה
  סגור
 • על 2 החברות כתבתי הרבה
  שלמה גרינברג 18/11/2016 08:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דעתי ברורה ואפילו מגובת בתוצאות שהן מציגות לאחרונה. אולי אזכיר את SODA בקצרה בעתיד הקרוב אבל לצערי יש הרבה נושאים שעדיין לא הזכרתי והם קודמים
  סגור
 • 9.
  מאמר מרתק ומשכיל! (ל"ת)
  יוסי 17/11/2016 23:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 8.
  מה בכל זאת מוריד מחיר של סל מים
  עמית 17/11/2016 21:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידוע כי למים אין תחליף, יש יותר אנשים בעולם כל שנה, הטמפרטורה עולה קצת כל שנה והדרישה למים גם עולה מידי שנהמה הגורמים שמאיימים או מורידים מחיר של סל מים ? לא מניה אחת בה עשויה להיות תחרות אלא סל של 50 מניות מים מובילות... מה האיום ? מה יגרום לת.סל כמו למשל pho לרדת 15% ? תודה שלמה
  סגור
 • 7.
  רובוטיים ביתיים
  ארז 17/11/2016 18:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה שלום, 1. מעניין כתמיד 2. האם יש מצב לכתבה על התפתחות עולם הרובוטיים הביתיים ואולי כמה מילים על חב' איי רובוט? תודה רבה
  סגור
 • גם נושא זה על השולחן
  שלמה גרינברג 18/11/2016 08:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  התחום כולו וכמובן IRBT מעניינים מאוד, דוגמה למה שיוצרת מהפכת הטכנולוגיה. לדעתי, למרות שטכנית המניה "יקרה", קשה לתמחר מניה כזו גם מהסיבה שבכול יום עשויים לשמוע על כניסה לתחום חדש (שברור שהם עובדים בכיוון) וגם מהסיבה שהתחרות הולכת וגדלה.
  סגור
 • 6.
  תפעול נדל"ן
  מישו 17/11/2016 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, סליחה על השאלה שלא קשורה לכתבה אבל אם כבר כתבה שלא בעניין טכנולוגיה אז האם אתה עוקב על סקטור תפעול נדלן וריט, פשוט המחירים עולים יפה ודיבידנד בצדן וזה נורא קורץ, יש מצב לכתבה בנושא? (אני אישית מתעניין בחברת RMR אבל אני יודע שזה too much..)
  סגור
 • בהחלט
  שלמה גרינברג 17/11/2016 14:36
  הגב לתגובה זו
  9 8
  אני עוקב מקרוב וב 2009 עשיתי כתבה מקיפה על הנושא ואפילו הסברתי שההשקעה בנדל"ן מעניינת ביותר לטווח הארוך כי בעקבות משבר 2008 מניות הנדל"ן הוכו קשות רובן הגדול לא בצדק, כחלק מהפניקהץ אני באמת חושב שהגיע הזמן לעוד כתבה במיוחד לאור החששות לפגיעה בתחום (הבלתי מבוססות) מהעלאת הריבית אז אעשה זאת בהקדם.
  סגור
 • בבנק אמרו לי שהמיסוי על קרנות ריט גבוה (ל"ת)
  יוסי 18/11/2016 22:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • "בבנק אמרו לי שהמיסוי על קרנות ריט גבוה "
  שלמה גרינברג 19/11/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בארה"ב? בישראל? באירופה? ויש אין ספור קרנות רי"ט ללא מס כמו שיש קרנות עם מס "גבוה" ומדוע אינך בודק?
  סגור
 • יופי!! שמח לשמוע ומצפה בשקיקה
  מישו 17/11/2016 22:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואם כבר תעשה טובה תפרגן כמה מילים על RMR ..
  סגור
 • אני מניח שהתכוונת ל RWR (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/11/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  SWHC, מסקנה:תמיד ללכת עם תחושות הבטן
  ירון 17/11/2016 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא עם הבלומברגים למיניהם...
  סגור
 • 4.
  מה הקשר של המבוא שלך לכתבה??? (ל"ת)
  יואל 17/11/2016 12:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • המבוא זה להראות כמה הוא לא חכם(אולי כן פיקח)
  קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:30
  הגב לתגובה זו
  7 1
  ולהפגין מבורותו גם בתחום רגיש זה שיתברר כבור שחור שטרם נחווה מעולם. וגם..משבר טראמפ יכה בבורסה רק בטווח הארוך..הסבר יפה ונראה איך עוברים את הזמן הקצר. אגב. "תהפוכות" קרוגמן הן במוחו הקודח של הכותב החביב.
  סגור
 • מינויים חברים מינויים.
  קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 18:06
  הגב לתגובה זו
  17 0
  מינוי גרוע מאד של וילבור ברוס לשר הסחר. הנ"ל מתנגד קשות לכל הסכמי הסחר. מינוי גרוע נוסף הינו של דמות שמייצגת דעות קיצוניות בעינייני מיעוטים..צבע..אף גזע ואולי ריח..לעומת זאת צפויים מינויים משובחים לשר ההגנה..ראש הצבא. ראש חיל האוויר שהינו מעין צבא בפני עצמו וכן ראש הימיה. וכמו כו ראש הFBI וראש הCIA.
  סגור
 • ראש ממשלת צרפת
  קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 17:50
  הגב לתגובה זו
  6 0
  טען במסיבת עיתונאים שמצולמת ומוקלטת בידי..שהגוש הארופאי בפני סכנת פרוק מיידית. מחוץ למסיבת עיתונאים וב"שולי הדברים" ציין את טראמפ כקטליזטור בעניין זה. יפקיר את ההסכמים עם קנדה ומכסיקו. יחליש את ברית נאטו. יבטל הסכמים עם מדינות וגופים ארופאים ואף ימשוך מהם חברות וכספים הביתה. שלא לדבר על סין שהוא עומד להתכסח עמה קשות. ולכותב המכובד. קבל הדברים כמו שאכן קרו. אל תתייחס אליהם ותפרשם בצורה לא נכונה. לפעמים קיבעון מחשבתי מוביל למקומות לא טובים ותהיה הפיקח שבעולם.
  סגור
 • הגם אתה ברוטוס?
  קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 17:39
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ביל גרוס שהינו מיגדלור ידוע מצטרף בזה לסטפק ופרופ' מואב ופרופ' קרוגמן(שכידוע לא יציב בדעותיו) ועוד רבים וטובים שניקטלים באבחת חרב על ידי הגורו..טוען נחרצות(גרוס)שהתכנית הכלכלית של טראמפ תפגע קשות בבעלי השכר הנמוך ובמובטלים ויזיקו לכלכלה גם(גם. גם)בטווח הארוך.נ.ב: הדברים המובאים לא באים להקניט את מכובדנו גרינברג. רק באים להעיר ולהאיר מפי גדולים וטובים.
  סגור
 • עד מתי תהלך אימים?????? (ל"ת)
  לפרופסור 19/11/2016 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עולם!!!!!!
  עד 22/11/2016 17:53
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אבל..תלוי בטיב ובהתנהגות האויב. אפשר ללטפו ואפשר לנפנפו..
  סגור
 • 3.
  ארד הישראלית?
  משקיע ערך 17/11/2016 12:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלמה, תודה על הכתבות. אין כתבות ברמה הזו. בטח לא באינטרנט!!! מה דעתך על ארד, שעוסקת במוני מים? תחום נושק קצת לנושא הכתבה. חברה צומחת. מנוהלת יפה. ועל פניו לא יקרה. תודה. יוס.
  סגור
 • ארד
  שלמה גרינברג 17/11/2016 13:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מכיר היטב, בזמנו גם בקרתי במפעל בדליה אבל איני כותב על הבורסה הישראלית
  סגור
 • למה? (ל"ת)
  משקיע ערך 17/11/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  סימבול AWK
  טל 17/11/2016 09:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי שלמה מכיר חברה בתחום המים עם סימבול AWK?
  סגור
 • כן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/11/2016 10:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  Sedg
  עמית 17/11/2016 09:40
  הגב לתגובה זו
  3 2
  שלמה תודה על הכתבה המעניינת.רציתי לדעת האם אתה מכיר את החברה הישראלית סולראדג ומבין מדוע הנייר מתומחר כלכך בזול אודה לעזרתך
  סגור
 • בגלל שאלות כאלו אני שוקל אם שווה להמשיך ולהגיב לשאלות
  שלמה גרינברג 17/11/2016 10:52
  הגב לתגובה זו
  3 6
  מה פירוש "מכיר"? מכיר היטב וכתבתי ועניתי פעמים רבות על השאלה כולל מספר פעמים בכתבה הקודמת. לשאלה כמו, למה נייר "מתומחר בזול" אין תשובה. במקרה של החברה הזו הדעה הרווחת אצל אנליסטים היא שהיא מאבדת את היתרון היחסי שלה כיוון שחברות הקצה מתחילות לייצר קומפוננטות בעצמן ובנוסף, כך מאמינים האנליסטים, השוק הצרכני עובר מחברות גדולות לחברות מקומיות שאינן הלקוח המתאים למוצר של סולאראדג'. בנוסף, הקונצנזוס מצביע על ירידה ברווח למניה.
  סגור
 • תפסיק בכלל קרימי נשמח מאד (ל"ת)
  המתחז 19/11/2016 21:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • שלמה אתה צריך להחזיק פקידה שתענה במקומך - חחחחח (ל"ת)
  קוקי 17/11/2016 16:17
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • לקוקי הצודק
  קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:21
  הגב לתגובה זו
  3 2
  נכון מאד. הפקידה תענה לעניין ודברים רציניים. איך חשבת על זה?
  סגור
 • שביזפורטל יממנו אותה, לכוכב מגיע תנאים של כוכב! (ל"ת)
  ירון 17/11/2016 17:01
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • לירון
  קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אתה רוצה ללקלק גם לי בתחת? ממש אין טעם.. אני כלומניק ואפס מאופס.
  סגור
 • להפסיק להגיב לשאלות כאלו.
  ממש 17/11/2016 11:34
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אני לא מבין על מה עלה קיצפו על שאלה כל כך לגיטימית וברורה ונימוסית.
  סגור
 • אפשר לכתוב ספר עב כרס
  אתה לא מבין? 17/11/2016 15:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על האיש והתופעה..
  סגור
 • שלמה כתב והגיב הרבה על המניה והתחום..וממה שאני זוכר שיש
  יוסי 17/11/2016 23:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיש חשש ממתחרים סינים בתחום שבו עוסק סולאראדג', וכנראה גם בחירת טראמפ לא מוסיפה (קלינטון היתה יותר בעד אנרגיות חילופיות). וחוצמזה, אמר לי פעם מקצוען...שמניות מוכרים מאלף ואחד סיבות, אבל כשקונים (רצינים) יש כנראה איזו סיבה
  סגור