21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

המניה הענקית מאחד התחומים הכי חמים צללה 20% החודש, האם נוצרה הזדמנות?

פרשן וול סטריט של Bizportal מנתח את אחד התחומים היותר חמים כיום בכלכלה העולמית
 |  68
מבט עומק
Share
מאז הבחירות לנשיאות ארה"ב, הפרשנים שעד ליום הבחירות הסבירו השכם והערב את הסכנה להתמוטטות הבורסה והכלכלה אם טראמפ ייבחר עסוקים בהסברים מדוע הבורסה בעליות ותמשיך לשבור שיאים "בגלל תכניותיו של טראמפ" שאיש מהם אינו יודע עדיין מה הן בדיוק. הפרופסור קרוגמן, שלהבדיל מרוב הפרשנים גם מבין בהלכות כלכלה ובורסה ושבמהלך המרוץ הצטרף גם הוא למקהלה, תיקן שלשום את תחזיותיו וכעת הוא טוען ש"משבר טראמפ" יכה בבורסה ובכלכלה רק בטווח הארוך. אבל קרוגמן אינו מייצג את רוב הפרשנים. אלו שכחו מזמן את ההסברים המנומקים לירידות בבורסה, "בגלל תכוניותיו של טראמפ" ועסוקים כעת בהסברים מנומקים מדוע הבורסה בעליות מאז נודעו התוצאות ותמשיך לשבור שיאים "בגלל תכניותיו של טראמפ".


באפריל 2015 פרסמנו את הכתבה האחרונה על נושא המים. אותה כתבה התחילה במשפט, "כעת, כששוב נשברו שיאי המניות, חוזרים רואי השחורות ומבטיחים מפולת..." ואכן, הבטחות/איומי המומחים דאז שמשבר 2008 חוזר הביאו חודשיים מאוחר יותר לתיקון שהסתיים בפברואר השנה ובירידת מדד ה S&P ב-14%. אלא שבמציאות 2008 לא חזרה והמדד שבר שוב את שיא כול הזמנים. כעת, מששוב נשבר השיא, צצים אבירי ההתרסקות שוב ומזהירים ממשבר מתקרב, רוח 2008 עדיין מרחפת ע"פ הארץ. תיקונים מתחייבים אחרי שיאים אבל המגמה, כפי שאנחנו כותבים מאז 2009, היא המשך הצמיחה הכלכלית הגלובלית בהובלת ארה"ב והחברות המובילות והגאות ארוכת הטווח במניות תמשיך גם היא.

ההיגיון אומר שכעת, עם שליטה רפובליקאית מלאה, ההשקעות בתשתיות, הורדות המיסים והמשך ההתקדמות הטכנולוגית יעלו את קצב ההתאוששות. אבל אל תרוצו לקנות בחזרה את המניות שמכרתם לאחרונה (פעם בגלל טראמפ ולמחרת בגלל קלינטון) כי רכבת ההרים היא עדיין הרכבת היחידה שפועלת בשוק ההון וכדאי להמתין להזדמנויות שיבואו ובשפע.כעת נחזור למים
במהלך אוקטובר-נובמבר הדרדרה מניית ענקית המים ויאוליה (סימול: VEOEY בניו יורק או VIE.PA בפריז) בכ-15% ופנו אלינו אנשים רבים ושאלו לפשר הנפילה החדה (קרנות המים ומתחרות דווקא עלו באותה תקופה). כיוון שויאוליה חברה מאוד מעניינת והגדולה בעולם בתחום הטיפול במים והנגזרים מכך, וכיוון שבמהלך החודשים האחרונים היא נפלה חזק, מעבר לצורך הכלכלי לדעתנו, החלטנו לחזור ולכתוב על תעשיית הטיפול במים וגם לנסות ולבדוק למה דווקא המניה הזו יורדת.נתחיל עם התמונה הגדולה של מה שהוגדר בכנס של 2015 של הפורום הכלכלי בדבוס, כ"סכנה הגדולה ביותר, מהבחינה של ההרס/חורבן, של החברה האנושית". האם אתם מודעים לכך שבסוף 2016 רק לאחד מתוך 3 תושבים בעולם יש שירותים, של-663 מיליון בני אדם אין היום גישה למי שתייה ולמספר גדול בהרבה אין מים נקיים ולשליש מבתי הספר היסודיים בעולם אין חיבור למי שתייה ולשירותים? האם ידעתם שלאור קצב ההזדהמות וההתייבשות של מקורות המים המסורתיים תגרם עלייה חדה בהגירה ובבעיות תברואה בעולם? מה שקרה לאחרונה בעיר פלינט במדינת מישיגן מצביע על כך שהבעיה אינה רק בעולם הבלתי מפותח. אחת ההחלטות החשובות של האו"ם השנה היא להתמקד בסכנת המים הגלובלית.

1.4 מיליארד על אסלות
השבוע הודיעה יצרנית האינסטלציה הגדולה בעולם לחדרי מרחץ, בריכות ואמבטיות, Geberit AG (סימול: GEBN), השווייצרית, שתרכוש, ב-1.4 מיליארד דולר את יצרנית בתי השימוש הקרמיים הגדולה בעולם Sanitec OYJ (סימול 1S9 בבורסה בשטוקהולם) מפינלנד. ההצעה נותנת פרמיה של 55% לחברה הפינית שבבעלות משפחת וולנברג השוודית. המחיר הדהים את האנליסטים באירופה שתהו למה משלמת Geberit מחיר כה גבוה בעבור חברה שמתמחה בבתי שימוש ועמדות השתנה.מנכ"ל Geberit הסביר להם שלצד מצבה העסקי המצוין של החברה הפינית, Geberit, לאחר העסקה, תרחיב את תחומי הפעילות שלה גם לתחום הסניטציה שצמיחתו תלך ותגדל עם תשומת הלב שתינתן לבעיות המים. בנוסף, Sanitec מובילה בשוק הרוסי והטורקי ודרכם תוכל החברה לחדור לגרורותיה של רוסיה, למדינות הסלביות והטורקמניות שם בעיית הסניטציה חמורה במיוחד. הוא גם הזכיר שאיחוד בין החברות יקשה על כמה מחברות הענק האירופיות שכבר בודקות כניסה להיכנס לתחום האינסטלציה והסניטציה של השירותים.
 
"תחום השירותים והסניטציה", אמר המנכ"ל, "הופך לתחום אטרקטיבי שעובר לצמיחה גלובלית. השילוב בין החברה המובילה בעולם באינסטלציה של חדרי הרחצה והשירותים לזו שמובילה בסניטציית השירותים תשים את Geberit, שעד כה הייתה ידועה כיצרנית שירותיי היוקרה באירופה, במקום המוביל לקראת ההתעוררות הגדולה שתתחיל במדינות הפחות מפותחות אבל תחדור גם למפותחות".

העסקה הגדולה והיקרה כ"כ (שאגב עדיין לא אושרה ומותנית בכמה תנאים) מצביעה על ההתייחסות שמתפתחת בשוק ההון כלפי מה שמכונה "הטיפול בבעיית המים", נושא שעד כה דובר בו רבות ונעשה מעט מאוד. מגזר השירותים והסניטציה הוא רק נדבך קטן של תעשיית הטיפול במים אבל העסקה הזו מצביעה על המגמה שתתפתח בתחום המים כולו, קונסולידציה והשקעות.

כעת נשארה "בעיה קטנה", איך בוחרים השקעה במים? חמש החברות הגדולות בעולם בתחום הן (לפי גודל ההכנסות): ויאוליה ו-Suez Environnement הצרפתיות, ITT האמריקאית ושתי הבריטיות United Utilities ו-Severn Trent. אלא שתחום המים, כמו כול תחום אחר, מורכב ומגוון מאוד ולמשקיע שבדק וקיבל החלטה שתת מגזר מסוים הוא הכדאי ביותר יש אופציות רבות. הוא יכול להשקיע בויאליה וגם במניה כמו Waste Management (סימול: WM). חברות ענק כמו GE ו-Danaher (סימול: DHR) מכסות חלקים גדולים של הטיפול במים וישנן חברות כמו Thermo Fisher או IDEXX Laboratories ו-GEBN שהזכרנו קודם.

מניות כטיפות הגשם
בוול סטריט נסחרות מאות חברות שקשורות בנושא וההתמחות בתחום הולכת וגדלה בגלל ההתקדמות הטכנולוגית, מה שיוצר תתי תחום רבים כך שבחירת "מניה מנצחת" אינה קלה יותר מאשר למשקיע שמנסה לאתר את המניה הנכונה בתחום המוליכים למחצה או בתחום הרפואי. לכן, כפי שקורה בכול התחומים, צצים יותר ויותר קרנות וסלים שמתמחים במים.

הסלים הגדולים הם PHO, FIW, CGW וה-iShares Global Water Index של קבוצת בלקרוק. לצד אלו ישנן קרנות רבות כמו Calvert Global Water A (סימול:CFWAX), וקרנות המים של הבנקים באירופה כדוגמת קבוצת הקרנות מים (9 במספר) שמנהל הבנק השווייצרי פיקטאט (Pictet) או הקרנות של UBS. ויאוליה היא, ללא ספק, החברה המובילה בעולם בתחום ומכסה את התחום כולו ולכן נפרט עליה היום. בנוסף, לאחר עלייה של כ-85% במהלך 2015 החלה המניה לרדת ומאז דצמבר 2015 הפסידה כ-27% מערכה כאשר עיקר הנפילה החלה בתחילת נובמבר השנה ואנחנו חושבים (לאור התוצאות) שהמניה מתחילה לעניין שוב.

Veolia Environnement היא חברה בת 163 שעברה תהפוכות רבות. צרפת אגב הכירה בחשיבות הטיפול, השימור ושינוע המים עוד בתחילת המאה הקודמת וסבסדה את הנושאים מה שיצר את התשתית העסקית לחברות הצרפתיות שמובילות גלובלית. ויאוליה, שבשנת 2013 סיימה רה אורגניזציה שניה מאז תחילת המאה (הראשונה ב-2003) עוסקת היום בשלושה תחומים עיקריים: ניהול מים, סניטציה סביבתית ושירותי אנרגיה. ב-2015 ומתוך הכנסות של 25 מיליארד אירו הכניסה חטיבת המים 45% מההכנסות, 11.35 מיליארד אירו, חטיבת הסניטציה 35% מההכנסות או 8.7 מיליארד ועסקי האנרגיה 20% או 4.9 מיליארד אירו. החברה סיימה את 2015 עם רווח לפני מס של 3 מיליארד ורווח נקי של 580 מיליון או 1.06 אירו למניה (מכפיל היסטורי של 15.5 כרגע). הקונצנזוס הוא לרווח למניה של 1.07 השנה וקפיצה ל-1.31 ב-2017.

חטיבת המים מספקת מי שתייה ל-100 מיליון אנשים ברחבי העולם, מפעילה 4,245 מתקנים, 3,003 מתקני טיהור מים ו-601 מתקני התפלה, ובנוסף היא מספקת מים מטוהרים לעוד 63 מיליון אנשים. בתחום הסניטציה יש לחברה 553,500 לקוחות (מדינות ומועצות בעיקר) ומטפלת ב-43 מיליון טון אשפה בשנה. בתחום האנרגיה היא מספקת אנרגיה ל-4,027 מרכזי תעשייה ול-39 מיליון בתים פרטיים. 56% מהפעילות באירופה, 20% בעולם המערבי ו-24% בעולם המתפתח. החברה מעסיקה 174,000 עובדים, 30% בצרפת.

ב-2014 חזרה החברה לשלם דיווידנד של 0.7 אירו למניה (כרגע תשואה של 4.3%). לחברה שותפות של 50% בחברת Transdev Group, אחת מחברות השינוע הגדולות בעולם. ויאוליה מוכרת את חלקה בחברה (את הסניף הישראלי להוציא הפעילות בירושלים, כבר מכרה).

מאז 2013 (סיום הרה אורגניזציה) ההכנסות והרווחים עולים בהתמדה. את החברה מוביל מאז 2010 כיו"ר ומנכ"ל אנטואן פררוט בן ה-58 שבתחילת 2014 (ובעקבות הצלחת השלב הראשון של הרה אורגניזציה) קיבל מנדט להוביל החברה עד סוף 2018. פררוט הוא ד"ר להנדסת ביצועים ומומחה עולמי בתחום מדעי הסביבה, והוא הגיע לויאוליה ב-2000.

למה המניה בדרך למטה?
מה שמעניין בחברה היא ההדרדרות הנוכחית במניה. מאז תחילת אוקטובר איבדה כ-21% מערכה וזאת בניגוד למגמה במתחרות. זה מעניין כי בשנתיים האחרונות החברה מציגה שיפור משמעותי בביצועיה העסקיים, גם במכירות וגם ברווחיות. מגמת השיפור נמשכת והתחזיות לעתיד אופטימיות מאוד. לאור כול זה הירידה במניה, במיוחד בחודש האחרון, נראית לנו מוגזמת.

שלוש סיבות לירידה: הראשונה נובעת מהחלטת החברה לעזוב את הבורסות בארה"ב, מה שהביא קרנות מסוימות למכור החזקותיהן. הסיבה השנייה, שלדעתנו היא שמובילה הנפילה מאז תחילת נובמבר, קשורה בתוצאות הרבעון השלישי ש"איכזבו". למרות העלייה בהכנסות והעלייה החדה ברווח ההכנסות לא עלו כמצופה בקונצנזוס. הסיבה השלישית היא אפקט הברקזיט, ויאוליה פעילה מאוד מול וגם בתוך בריטניה.

ההסבר שנתן המנכ"ל לאי העמידה בקונצנזוס ההכנסות, "אנחנו עדיין ניצבים מול סביבה לא תומכת, בין הברקזיט לירידת האירו..." הבהיל כנראה משקיעים שלא האזינו לדבריו על העתיד שהיו יותר מאופטימיים. הוא גם טען שהברקזיט לא משפיע ולראייה נחתם לאחרונה הסכם טיפול במים בפרברי לונדון בשווי 1.3 מיליארד אירו.

דבר האנליסטים
מבחינת האנליסטים 14 מתוך 21 ממליצים בקניה והיתר ב"החזק". בדקנו ולא מצאנו שום דבר שבאמת משנה את התקדמות החברה או שמצביע על משבר באחד מתחומי העיסוק, ההפך. זו הסיבה שבגללה אנחנו חושבים שפאניקת אי העמידה בקונצנזוס, החשש מהברקזיט וירידת האירו כבר כלולים במחיר ומתחילה להיווצר הזדמנות (מה גם שקרן המים של פיקטאט הגדילה אחזקותיה במניה). מתי ובאיזה מחיר? לכך אין לי תשובה. ככלל, למשקיע הסולידי, אנחנו חושבים שלשבת לטווח ארוך בקרן או סל מים עדיף.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

68 תגובות ב-24 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
24 לקרימי 21/11/2016 21:12 אני באמת מאחל שתכתוב כאן עד 120. עוד 25 שנה.
זה הרבה זמן. ואפשר לכתוב כאן על ענייני נוירולוגיה ועוד דברים שנראים מסובכים ובטח למי שלא מבין בזה דבר. אתה יכול לטעות בשקט. הקהל הנאמן שלך לא יעיר לך. אם תבקש אז נתקן לך את הכתבות פה ושם ואף נמחק חלקים שלא נראים לנו. אפשר גם להעלים את הכתבה לגמרי ובמקום להכניס סיפורים יפים מהעבר בנושאי פלילים והמעבר מניו יורק ועוד. מה האיש עשה שם לעזאזל. לא טוב כאן עם מוריץ לעדות נזקים?
23 יוסי 21/11/2016 17:28 עודכנתי שEBAY הגישה הצעת רכש...מה פירוש המהלך הזה? (ל"ת)
שלמה גרינברג 21/11/2016 20:41 עודכנת?
לא היה מזיק אם הייתי מוסיף על מה הגישה
יוסי 21/11/2016 23:13 היועצת מהבנק התקשרה...היא כנראה לא יודעת מה ולמה... (ל"ת)
22 שמואל 20/11/2016 23:25 מבקש דעתך
ראשית תודה על הכתבה למדתי משהו חדש בתחום. יחד אם זאת האם הירידות באג"ח לא יחלחלו גם למניות ויפילו את המדדים , המניות
שלמה גרינברג 21/11/2016 08:29 אגחי"ם
ברור שאם האגחי"ם (ואני מדבר רק על האגחי"ם של ממשלת ארה"ב) הפניקה תשתלט והאגחי"ם ירדו לרמות תשואה של 3-4 אחוזים זה יעביר, בשלב מסוים, כסף מהמניות הגדולות שמחלקות דיווידנד לאגחי"ם
שמואל 21/11/2016 13:33 תודה על תשובתך (ל"ת)
21 איחטיאנדר 20/11/2016 20:10 לגבי הנקודה שVEILIA רוצה לצאת מהבורסה האמריקאית
אז מה יקרה בעצם למחזיקי המנייה? יקבלו *כסף* תמורת כל מנייה ברגע שזה יקרה? הרי אם אני רוצה להכנס לטווח הרחוק, אני נמצע בבעיה, כי הם אוטוטו יצאו מהבורסה בארה"ב. מה אני מבין לא נכון? תודה שלמה.
שלמה גרינברג 21/11/2016 08:35 זה עוד לא קורה
ראשית, אם זה יקרה המניה האמריקאית תוחלף באמצעות מערכת הסליקה, למניה בצרפת, VEI.PA. איני רואה את זה קורה במידית פשוט הסחירות במניה בארה"ב תרד לאיטה.
איחטיאנדר 23/11/2016 22:32 אוקי, ואהיה מסוגל לסחור בה גם במערכת המסחר...
הנוסחית שלי, בה אין לי אפשרות לסחור במדינות ירופיות?...
שלמה גרינברג 24/11/2016 14:10 תשאל את מנהלי המערכת שלך (ל"ת)
20 בני 19/11/2016 14:56 שלמה, האם אתה חושב שהראלי המטורף ב-AMD מוצדק? (ל"ת)
19 עמי 19/11/2016 14:04 מכיר את עמיעד פילטרישן?
ביקרת גם שם?
18 עולב 19/11/2016 13:51 Gilead CEO Resigns, Dumps GlobeImmune Pact (GILD)
גם yahoo finance נהפך לאתר פח זבל עם כותרות פח זבל. במציאות מדובר על התפטרות ה ceo ש gild מינתה לחברת gbim (חברה בשווי 2 מיליון דולר)
17 מרק 19/11/2016 12:45 לגבי ויאוליה
ביאהו פייננס ומורנינגסטאר לא מצאתי מתי הדיווח הבא שלה (כנראה בגלל שהיא adr) שלמה ידוע לך אתר טוב למעקב אחרי מניה זו? תודה
שלמה גרינברג 20/11/2016 11:39 תתחיל באתר החברה
ובאתרים הפיננסיים אחרי הסימול VIE.PA
מרק 20/11/2016 16:26 תודה רבה הסימבול שנתת מצויין. (ל"ת)
16 צארלס 19/11/2016 12:37 יש לה קרוב ל5% דיבידנד
האם היא משלמת כבר הרבה שנים? האם מגדילה מידי פעם? איפה (איזה אתר) אפשר לראות את היסטוריית הדיב שלה?תודה
שלמה גרינברג 20/11/2016 11:40 בהחלט אפשר, באתר החברה (ל"ת)
15 אביעד 19/11/2016 12:34 גרינברג בהחלט מהמושבחים ביותר. יישר כח! (ל"ת)
14 קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 18:22 זהו. עד כאן. להתכתב או להשתמע פעם נוספת
אולי אי שם בעתיד..ערב טוב ודע אושר ובריאות.
פרופסורים דהלה שמאטע 19/11/2016 22:35 משהו מוכן להסביר את התופעה הזאת
הבנו כבר התאוריה שלכם וזו זכותכם. כמוכן זכותכם לעשות אין סוף לייקים לעצמכם כאילו שזה עוזר במשהו וזכותכם להגיב בכל כתבה שתחפצו, אבל דחילראבק, עזבו אותנו כבר מכל השפה המליצית הזאת בניסיון להציג רמת איכותית. זה פתטי!!ולא כל כך משנה אם יש לכם 100 פרופסורים ו200 כלכלנים. זה מעצבן זה דפוק וזה פשוט לא לעניין. מדברים גבוהה גבוהה על מיליארד ואחת סיבות לא להיות בבורסה, אז קחו את עצמכם ותתנדפו מפה. ושוב תגייסו את כל החברים המטופשים שלכם לעשות לתגובה הזאת דיסלייק. תקפצו לי!!
שלמה גרינברג 19/11/2016 09:09 האמת? טוב שסיימת
כי השטויות שאתה כותב אינן ראויות לעובדה, אפילו בנושא נשיא צרפת ה"ציטוט" אינו נכון. כיוון שהסטייל דומה לקוראים שהבטיחו בעבר שלא יחזרו לקרוא טור זה אני מניח שמדובר באותה קבוצה אז בבקשה, תעמדו במילה שלכם.
המתחזה 19/11/2016 20:56 כותב בשבת קרימינל? (ל"ת)
13 ג'ספר 18/11/2016 14:18 INCY
שלמה אפשר כמה מילים על החברה שהאחים בייקר שוריים עליה בענק? האם הסיבה לעליות האחרונות מלבד הניצחון של טראמפ הינה אפשרות רכישתה ע"י גילאד?
שלמה גרינברג 18/11/2016 17:17 Incyte
בעבר כתבתי עליה וזה שהאחים בייקר שורים עליה "בענק" לא מצדיק עדיין את הערכתה הגבוהה. המניה כבר עולה מאז אפריל (בזעזועים) גם בגלל השמועות על GILD שמבוססות על כך שהתרופת סרטן מח העצם שלה, ה Myelofibrosis, גם בגלל השמועות ובעיקר בגלל התקווה לתרופה שמתקדמת בעוד זו של GILD מגמגמת. אז הזהירות מתחייבת. זו אגב חברה שמוכרת ורווחית ופועלת בעיקר בתחום האונקולוגי.
12 חיים 18/11/2016 12:49 כיל שלנו.
לפי עניות דעתי גם כיל מתעסקת בטיפול במים התפלה וכו כך שגם שם זה נראה מעניין לאור מחירה הנוכחי. מה דעתך?תודה.
שלמה גרינברג 18/11/2016 17:17 איני מכיר (ל"ת)
11 שמואל 18/11/2016 11:27 מה עשוי להוריד ערך של מיים
שלמה תודה על המאמר אם אני קונה סל מים כמו PIO וידוע כי כמות האנשים בעולם עולה וכמות המים הנקיים לשתייה יורדת. והביקוש למים עולה תמידית כי הרי למים אין תחליף. מה עשוי לגרום לירידת מחיר משמעותית של סל מים ? למשל ירידה של 15% ?
שלמה גרינברג 18/11/2016 17:18 אינך מצפה לתשובה על שאלה כזו. (ל"ת)
שמואל 18/11/2016 20:58 למה לא ? זו שאלה פשוטה לא? (ל"ת)
התשובה 19/11/2016 19:11 בשאלתך.
אם כמות האנשים תרד / + / כמות המים הנקיים תעלה. מספר סיבות יכולות לגרום למקרים הנ"ל...
שמואל 20/11/2016 10:05 תודה על התשובה !! (ל"ת)
10 בני 18/11/2016 00:42 שלמה אמרת שתרחיב על דוחות של סודה
סטרים ואורבוטק אחרי פירסום הדוחות שלהם. תוכל להתייחס לאן פניהן מועדות . עוד כמה צמיחה אתה רואה בתחומים שלהם. תודה אני מניח שאתה לא תתייחס למחיר המניה לשנה הבאה
שלמה גרינברג 18/11/2016 08:18 על 2 החברות כתבתי הרבה
דעתי ברורה ואפילו מגובת בתוצאות שהן מציגות לאחרונה. אולי אזכיר את SODA בקצרה בעתיד הקרוב אבל לצערי יש הרבה נושאים שעדיין לא הזכרתי והם קודמים
9 יוסי 17/11/2016 23:35 מאמר מרתק ומשכיל! (ל"ת)
8 עמית 17/11/2016 21:43 מה בכל זאת מוריד מחיר של סל מים
ידוע כי למים אין תחליף, יש יותר אנשים בעולם כל שנה, הטמפרטורה עולה קצת כל שנה והדרישה למים גם עולה מידי שנהמה הגורמים שמאיימים או מורידים מחיר של סל מים ? לא מניה אחת בה עשויה להיות תחרות אלא סל של 50 מניות מים מובילות... מה האיום ? מה יגרום לת.סל כמו למשל pho לרדת 15% ? תודה שלמה
7 ארז 17/11/2016 18:43 רובוטיים ביתיים
שלמה שלום, 1. מעניין כתמיד 2. האם יש מצב לכתבה על התפתחות עולם הרובוטיים הביתיים ואולי כמה מילים על חב' איי רובוט? תודה רבה
שלמה גרינברג 18/11/2016 08:14 גם נושא זה על השולחן
התחום כולו וכמובן IRBT מעניינים מאוד, דוגמה למה שיוצרת מהפכת הטכנולוגיה. לדעתי, למרות שטכנית המניה "יקרה", קשה לתמחר מניה כזו גם מהסיבה שבכול יום עשויים לשמוע על כניסה לתחום חדש (שברור שהם עובדים בכיוון) וגם מהסיבה שהתחרות הולכת וגדלה.
6 מישו 17/11/2016 13:39 תפעול נדל"ן
היי שלמה, סליחה על השאלה שלא קשורה לכתבה אבל אם כבר כתבה שלא בעניין טכנולוגיה אז האם אתה עוקב על סקטור תפעול נדלן וריט, פשוט המחירים עולים יפה ודיבידנד בצדן וזה נורא קורץ, יש מצב לכתבה בנושא? (אני אישית מתעניין בחברת RMR אבל אני יודע שזה too much..)
שלמה גרינברג 17/11/2016 14:36 בהחלט
אני עוקב מקרוב וב 2009 עשיתי כתבה מקיפה על הנושא ואפילו הסברתי שההשקעה בנדל"ן מעניינת ביותר לטווח הארוך כי בעקבות משבר 2008 מניות הנדל"ן הוכו קשות רובן הגדול לא בצדק, כחלק מהפניקהץ אני באמת חושב שהגיע הזמן לעוד כתבה במיוחד לאור החששות לפגיעה בתחום (הבלתי מבוססות) מהעלאת הריבית אז אעשה זאת בהקדם.
יוסי 18/11/2016 22:56 בבנק אמרו לי שהמיסוי על קרנות ריט גבוה (ל"ת)
שלמה גרינברג 19/11/2016 09:04 "בבנק אמרו לי שהמיסוי על קרנות ריט גבוה "
בארה"ב? בישראל? באירופה? ויש אין ספור קרנות רי"ט ללא מס כמו שיש קרנות עם מס "גבוה" ומדוע אינך בודק?
מישו 17/11/2016 22:00 יופי!! שמח לשמוע ומצפה בשקיקה
ואם כבר תעשה טובה תפרגן כמה מילים על RMR ..
שלמה גרינברג 20/11/2016 11:21 אני מניח שהתכוונת ל RWR (ל"ת)
5 ירון 17/11/2016 13:29 SWHC, מסקנה:תמיד ללכת עם תחושות הבטן
ולא עם הבלומברגים למיניהם...
4 יואל 17/11/2016 12:54 מה הקשר של המבוא שלך לכתבה??? (ל"ת)
קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:30 המבוא זה להראות כמה הוא לא חכם(אולי כן פיקח)
ולהפגין מבורותו גם בתחום רגיש זה שיתברר כבור שחור שטרם נחווה מעולם. וגם..משבר טראמפ יכה בבורסה רק בטווח הארוך..הסבר יפה ונראה איך עוברים את הזמן הקצר. אגב. "תהפוכות" קרוגמן הן במוחו הקודח של הכותב החביב.
קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 18:06 מינויים חברים מינויים.
מינוי גרוע מאד של וילבור ברוס לשר הסחר. הנ"ל מתנגד קשות לכל הסכמי הסחר. מינוי גרוע נוסף הינו של דמות שמייצגת דעות קיצוניות בעינייני מיעוטים..צבע..אף גזע ואולי ריח..לעומת זאת צפויים מינויים משובחים לשר ההגנה..ראש הצבא. ראש חיל האוויר שהינו מעין צבא בפני עצמו וכן ראש הימיה. וכמו כו ראש הFBI וראש הCIA.
קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 17:50 ראש ממשלת צרפת
טען במסיבת עיתונאים שמצולמת ומוקלטת בידי..שהגוש הארופאי בפני סכנת פרוק מיידית. מחוץ למסיבת עיתונאים וב"שולי הדברים" ציין את טראמפ כקטליזטור בעניין זה. יפקיר את ההסכמים עם קנדה ומכסיקו. יחליש את ברית נאטו. יבטל הסכמים עם מדינות וגופים ארופאים ואף ימשוך מהם חברות וכספים הביתה. שלא לדבר על סין שהוא עומד להתכסח עמה קשות. ולכותב המכובד. קבל הדברים כמו שאכן קרו. אל תתייחס אליהם ותפרשם בצורה לא נכונה. לפעמים קיבעון מחשבתי מוביל למקומות לא טובים ותהיה הפיקח שבעולם.
קוקו וסרפן חחח 18/11/2016 17:39 הגם אתה ברוטוס?
ביל גרוס שהינו מיגדלור ידוע מצטרף בזה לסטפק ופרופ' מואב ופרופ' קרוגמן(שכידוע לא יציב בדעותיו) ועוד רבים וטובים שניקטלים באבחת חרב על ידי הגורו..טוען נחרצות(גרוס)שהתכנית הכלכלית של טראמפ תפגע קשות בבעלי השכר הנמוך ובמובטלים ויזיקו לכלכלה גם(גם. גם)בטווח הארוך.נ.ב: הדברים המובאים לא באים להקניט את מכובדנו גרינברג. רק באים להעיר ולהאיר מפי גדולים וטובים.
לפרופסור 19/11/2016 19:16 עד מתי תהלך אימים?????? (ל"ת)
עד 22/11/2016 17:53 עולם!!!!!!
אבל..תלוי בטיב ובהתנהגות האויב. אפשר ללטפו ואפשר לנפנפו..
3 משקיע ערך 17/11/2016 12:32 ארד הישראלית?
שלמה, תודה על הכתבות. אין כתבות ברמה הזו. בטח לא באינטרנט!!! מה דעתך על ארד, שעוסקת במוני מים? תחום נושק קצת לנושא הכתבה. חברה צומחת. מנוהלת יפה. ועל פניו לא יקרה. תודה. יוס.
שלמה גרינברג 17/11/2016 13:45 ארד
מכיר היטב, בזמנו גם בקרתי במפעל בדליה אבל איני כותב על הבורסה הישראלית
משקיע ערך 17/11/2016 16:25 למה? (ל"ת)
2 טל 17/11/2016 09:52 סימבול AWK
היי שלמה מכיר חברה בתחום המים עם סימבול AWK?
שלמה גרינברג 17/11/2016 10:40 כן (ל"ת)
1 עמית 17/11/2016 09:40 Sedg
שלמה תודה על הכתבה המעניינת.רציתי לדעת האם אתה מכיר את החברה הישראלית סולראדג ומבין מדוע הנייר מתומחר כלכך בזול אודה לעזרתך
שלמה גרינברג 17/11/2016 10:52 בגלל שאלות כאלו אני שוקל אם שווה להמשיך ולהגיב לשאלות
מה פירוש "מכיר"? מכיר היטב וכתבתי ועניתי פעמים רבות על השאלה כולל מספר פעמים בכתבה הקודמת. לשאלה כמו, למה נייר "מתומחר בזול" אין תשובה. במקרה של החברה הזו הדעה הרווחת אצל אנליסטים היא שהיא מאבדת את היתרון היחסי שלה כיוון שחברות הקצה מתחילות לייצר קומפוננטות בעצמן ובנוסף, כך מאמינים האנליסטים, השוק הצרכני עובר מחברות גדולות לחברות מקומיות שאינן הלקוח המתאים למוצר של סולאראדג'. בנוסף, הקונצנזוס מצביע על ירידה ברווח למניה.
המתחז 19/11/2016 21:04 תפסיק בכלל קרימי נשמח מאד (ל"ת)
קוקי 17/11/2016 16:17 שלמה אתה צריך להחזיק פקידה שתענה במקומך - חחחחח (ל"ת)
קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:21 לקוקי הצודק
נכון מאד. הפקידה תענה לעניין ודברים רציניים. איך חשבת על זה?
ירון 17/11/2016 17:01 שביזפורטל יממנו אותה, לכוכב מגיע תנאים של כוכב! (ל"ת)
קוקו והסרפן חחח 18/11/2016 10:24 לירון
אתה רוצה ללקלק גם לי בתחת? ממש אין טעם.. אני כלומניק ואפס מאופס.
ממש 17/11/2016 11:34 להפסיק להגיב לשאלות כאלו.
אני לא מבין על מה עלה קיצפו על שאלה כל כך לגיטימית וברורה ונימוסית.
אתה לא מבין? 17/11/2016 15:58 אפשר לכתוב ספר עב כרס
על האיש והתופעה..
יוסי 17/11/2016 23:41 שלמה כתב והגיב הרבה על המניה והתחום..וממה שאני זוכר שיש
שיש חשש ממתחרים סינים בתחום שבו עוסק סולאראדג', וכנראה גם בחירת טראמפ לא מוסיפה (קלינטון היתה יותר בעד אנרגיות חילופיות). וחוצמזה, אמר לי פעם מקצוען...שמניות מוכרים מאלף ואחד סיבות, אבל כשקונים (רצינים) יש כנראה איזו סיבה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.