21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6,000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הלכה למעשה: על התעשייה שצפויה לגלגל 333 מיליארד דולר בשנה הבאה

פרשן וול סטריט של Bizportal על קוואלקום, חלק מתעשיית המוליכים למחצה המתפתחת במהרה
 |  117
מבט עומק
Share
לא שאני מאמין שזה יקרה, אבל אני מקווה שהתקשורת תסיק מסקנות מהכישלון שלה לגבי טראמפ. אני מאוד מרוצה מניצחונו ויותר מכך מניצחון הרפובליקאים בשני הבתים, מאז רייגן זה לא קרה. בהכירי את האיש אני כותב מאז שהצטרף למרוץ שהוא ינצח, ולדעתי יהיה נשיא מצוין. אבל ללא קשר, המהפכה הטכנולוגית רק בתחילתה והיא חזקה מכול פוליטיקאי. לטווח הארוך אין תחליף למניות, השאלה היחידה היא איך בוחרים, לאור התקדמות המהפכה והשינויים שהיא מביאה, במניות "הנכונות"? הרי לכם דוגמה לבעיה הזו.


מדוע קוואלקום (QCOM) רוכשת את NXP Semiconductors (NXPI)?
מהפכת הטכנולוגיה מתקדמת באמצעות שילוב בין גאונים טכנולוגיים וניהוליים (לעיתים זה אותו אדם) פורצי דרך ובמסלול של ניסיון וטעיה. זה נכון בכול מגזר תעשייתי, חדש וישן. מתעשיית הרכב והאנרגיה דרך התקשורת, החקלאות והאופנה, ועד לרשתות החברתיות וה-IOT (האינטרנט של כול דבר).

תעשיית המוליכים למחצה היא תעשייה חדשה שיצרה המהפכה ושהפכה במהירות לתעשיית ענק, בדיוק כפי שקרה לתעשיות חדשות אחרות (תחליפי אנרגיה, רכב אקולוגי, טלפוניה חכמה ועוד) שנולדו במהלך ההתקדמות של המהפכה הטכנולוגית. רכישת NXP ההולנדית ע"י קוולקום היא צעד אחד נוסף במסלול ההתקדמות של התעשייה הזו שהחלה להתפתח בשנות החמישים וצדה את עיני המשקיעים רק במחצית השנייה של שנות ה-80 ששמו לב לקצב הצמיחה המהיר שלה. פרשנים החלו לסקר ולפרשן התעשייה הזו במהלך המשבר הגדול של 1987, בעיקר בגלל נפילתה של IBM אבל לא רק. באותה שנה כבר הגיעו מכירות המוליכים למחצה ל-37 מיליארד דולר בארה"ב, אבל המומחים החלו להבין שזו רק התחלה. ואכן, ב-2015 גלגלה התעשייה 317.5 מיליארד כאשר התחזיות הן למחזורים של 327.2 ו-333.7 מיליארד ב-2016 ו-2017 בהתאמה.תעשיית המוליכים למחצה צמחה מרעיונותיו של מהנדס רדאר בריטי בשם גופרי דומר שטען בשנות ה-50 שאפשר באמצעות מה שהוא כינה "קומפוננטות איכות אלקטרוניים" לשנות את פני התעשייה כולה. מהנדס אלקטרוניקה אמריקאי, ג'ק קילבי שעבד בטקסס אינסטרומנטס (סימול: TXN), הפך את התיאוריות של דומר לריאליות כאשר הציג ב-1958 את המעגל המשולב התעשייתי הראשון (שעליו קיבל פרס נובל ב-2000) ומהנדס אמריקאי אחר, רוברט נויס מ-Fairchild, שיפר את יכולות השילוב של המעגלים כאשר שכנע את התעשייה שמשטח הסיליקון עדיף על משטח הגרמניום שעליו הדביק קילבי את המעגלים וב-1961 חתם חיל האוויר האמריקאי חוזה היסטורי לרכישת מחשבים מבוססי מעגלים. ב-1963 מופיע פיזיקאי בשם פרנק וואנלס, גם הוא עובד Fairchild, ומפתח טכנולוגיה לייצור מעגלים משולבים בשם CMOS שהיא למעשה הבסיס לטכנולוגיית הCMOS העכשווית. ב-1968 מגיע פיזיקאי איטלקי בשם פדריקו פגין שעבד באינטל (סימול: INTC), ומפתח את המעבד המרכזי הראשון שפעל על שבב אחד (ה-CPU- Intel 4004).ההתפתחות העסקית הגדולה של הנישה, לכיוון הצרכן, החלה רק בשנות השבעים המאוחרות וזה קרה בעקבות ההתפתחויות בעיצוב שבבים (שלחלק לא קטן מתוכה אחראית ישראל). היכולת בתחום העיצוב, שהולכת ומשתפרת כול הזמן, היא ששינתה לחלוטין את עולם הצריכה. כאן נכנסת קוואלקום, שנוסדה ב-1985, לתמונה.NXP במתכונתה הנוכחית נוצרה רק ב-2006 כאשר קבוצת משקיעים פרטיים רכשו מ-Philips Koninklijke Philips N.V (סימול: PHG) את חטיבת המוליכים למחצה אז בשם Philips Semiconductors. חשוב להבין שתעשיית המוליכים למחצה מתפרשת ורטיקלית ורוחבית ועל מגוון עצום של מוצרים ותהליכים ומספר החברות שפועלות בתחום, בעיקר בגלל מגוון השימושים הרחב, הולך וגדל כך שהחלטות ההשקעה בתחום הולכות ונעשות מורכבות יותר ומסובכות יותר עם כול צעד קדימה שעושה המהפכה הטכנולוגית.

קוואלקום כדוגמה נכללת בתת-נישה של התעשייה שמכונה Communication Equipment וכוללת חברות כמו אלקטל לוסנט (נוקיה), INFN וגם ישראליות כמו ALLT ו- ADUC אבל תמצאו אותה בתת-סקטור נוסף בשם  Semiconductor – Specialized שם היא "מתמודדת" מול חברות כמו NVDA, סולאר סיטי וגם CEVA "שלנו". אינטל וטקסס אינסטרומנטס, שגם הן מתחרות בתחומים שונים בקוואלקום, נכללות בסקטור שנקרא Semiconductor - Broad Line. אם לזה תוסיפו שינויים שעדיין לא מוגדרים שייווצרו בעקבות ההתפתחויות בתחומים כמו המכונית האקולוגית האינטרנט של כול הדברים ואפילו הכניסה של סין והודו לפעילות בתחום אז מי שאומר לכם שהוא יודע לאן פני הדברים תזכירו לו את כול המומחים שידעו שדונלד טראמפ יפסיד בגדול.

החיבור בין קוואלקום ל-NXP נעשה בדיוק מאותן הסיבות ש-AT&T רכשה את דיירקט TV ואת טיים ורנר, שטסלה רוכשת את סולר סיטי, שבאייר רוכשת את מונסנטו, דל את EMC, סופט בנק את ARM ואת ספרינט ועוד, המהפכה הטכנולוגית, בגלל השינויים בהרגלי הצריכה, "מעודדת" קונסולידציה. חברות הענק מנסות להתמקם במיקום מועדף מול הצרכנים שלהן, להציע להם "חליפה כוללת" בתחומים השונים.

פייסבוק רכשה את ווטסאפ ב-2014 ב"מחיר דמיוני" אז של 19 מיליארד כי הבינו שזה נדבך הכרחי לדרישות החברים ברשת, לכן גם רכשו את אינסטגרם במחיר שלאנליסטים בזמנו נראה מטורף. זוכרים שמיקרוסופט רכשה את סקייפ ב"מחיר משוגע" של 8.4 מיליארד, כעת, במיוחד לאחר רכישת לינקדין, גם מובן מדוע. כול הבלגן הזה, של שינויים מהירים ומורכבות גדלה לצד הסיכונים למשקיע מהתנודות הקיצוניות (שגם אותן ייצרה המהפכה) הוא שנותן דחיפה אדירה לתעשיית הסלים והקרנות, במיוחד אלו שמייצגים חברות מובילות ושמשלמות דיווידנד מהסוג של SPY או QQQ, בעיקר.

מדוע רכישת NXP הייתה מחויבת המציאות לקוולקום וגם נכונה עסקית?
קוואלקום מפיקה את הכנסותיה בעיקר מתמלוגים ומעיצוב שבבים לאלחוט (45 ו-30 אחוזים מההכנסות בהתאמה) ובשני התחומים מסתמנת ירידה גם בגלל התחרות וגם בגלל המחיר ואליבא מומחים רבים ההתדרדרות תימשך. החברה לפיכך מנסה, מזה זמן, לאתר תחומי פעילות אחרים שיהפכו למנועי צמיחה מובילים.

הבאנו בעבר דברים שאמר מנכ"ל מייקרוסופט סאטיה נדלה על ההכרח והקושי של חברות מצליחות בבחירת מנועי צמיחה עתידיים. נדלה סיפר שעוד ב-2010 בחרה הנהלת MSFT בפלטפורמת הענן שלה, ה-Azure, כמנוע צמיחה עתידי. "הסכמנו אז (על סמך התחזיות) שהביזנס הזה, שגלגל 5 מיליון, יגדל בעתיד ל 20 מיליארד והחלטנו ללכת על זה. זה מה שחברות מהסוג שלנו חייבות לעשות, להחליט אחרת  נדרדר". זו בדיוק ההחלטה שעשתה קוולקום כאשר החליטה לרכוש את NXP. במיוחד לאור העובדה ש-Avago רכשה את ברודקום (שתיהן מתחרות).

שימו לב שרכישת NXP נעשית כשנה לאחר שזו רכשה את Freescale Semiconductors, מה שהפך אותה לספקית המובילה בעולם של שבבים לתעשיית הרכב. קוולקום לקחה החלטה להיכנס לתעשיית הרכב כשלב ראשון לכניסה מסיבית לתחום ה IOT. רכישת NXP תציב את קוולקום במקום המוביל בעולם בתחום שבבי ומעבדי הרכב עם שליטה בנתח שוק של 14.5%, נתח שגדול ב-45% מהבאה אחריה אינפיניון (סימול: HU).

לפי מחקר שנעשה השנה ע"י marketsandmarkets.com מדובר בתחום שב-2015 גלגל 32.46 מיליארד דולר וב-2022 יגלגל 48.78 מיליארד. ההחלטה של קוולקום לא התבססה על NXP לבדה כגשר למנוע הצמיחה העתידי. קוולקום כבר מובילה בתחום שנקרא טכנולוגיות החיבור האלחוטי לרכב שאינו כלול במספרים הנ"ל, ואם מוסיפים תחום זה לנדוניה שמביאה NXP אז באמת מדובר במנוע צמיחה רציני ביותר. הנהלת קוולקום מאמינה שהצעד הזה יביא לה עלייה של כ-5.5 מיליארד בהכנסות כבר ב-2018 (עלייה של  כ-23% מעל המכירות הצפויות לפני הרכישה).

עם כול זאת המשקיע צריך גם לקחת בחשבון שההחלטה, שבדיוק כמו ההחלטה שלקחה מייקרוסופט בזמנו, מבוססת על תחזיות אופטימיות של המעבר המסיבי לרכבים אקולוגיים וההתפתחויות הטכנולוגיות בעקבות המעבר. במייקרוסופט נראה שההחלטה הצליחה בגדול אבל במקרה של קוולקום קיימת האפשרות שההחלטה היקרה מאוד הזו עלולה להסתיים, מסיבות שונות, במפח נפש. וול סטריט, בינתיים, קבלה ההודעה בחיוב, 6 אנליסטים הוציאו מחקר לאחר ההודעה, 5 מהם עברו להמלצת "קניה" ואחד  נשאר ב"החזק". מאז החלו השמועות, עלתה המניה בכ-27% כאשר חלק מהעלייה קשור בעסקה וחלק, גדול יותר, בהתאוששות המכירות והרווח בעיקר בסין ובתהליך ההבראה של החברה שנראה מצליח.

מי היא קוולקום?
החברה נוסדה ב-1985 ע"י ד"ר אירוין ג'ייקובס וששה מחבריו, כולם "גאונים טכנולוגיים" שהחליטו להקים חברה שתשפר את איכות התקשורת ואת זה בדיוק עושה החברה מאז. החברה הצליחה, בעיקר באמצעות הפיתוח, הקידום וההצלחה המסחרית של הסטנדרט התקשורתי CDMA=Code Division Multiple Access (היום היא מובילה את משפחת ה-OFDMA=Orthogonal Frequency Division Multiple Access). מדובר בחברה של פתוח ומסחור של קנין רוחני (התחום בו פועלת חברה כמו CEVA) שבעקבות התקדמות התעשייה נכנסה לתחומים נוספים.

עשר שנים לאחר ייסודה עברה החברה את רף המיליארד דולר מכירות ואת 2000 סיימה עם מכירות של 3.2 מיליארד ורווח נקי של 670.2 מיליון או 85 סנט למניה. שנת 2014 הייתה שנת השיא אותה סיימה עם מכירות של 26.5 מיליארד ורווח נקי של 7.97 מיליארד או 4.65 דולר למניה. בשנתיים מאז (אצלה השנה מסתיימת בסוף ספטמבר) ירדו המכירות והרווחיות (מה שגם פגע במניה שעד 2015 היא מהמניבות ביותר בוול סטריט) ואת 2016 סיימה עם מכירות של 23.6 מיליארד ורווח נקי של 5.71 מיליארד או 3.81 דולר למניה.

הקונצנזוס הנוכחי הוא שאת 2017 (שמסתיימת בסוף ספטמבר 2017) תסיים עם מכירות של 23.85 מיליארד ורווח למניה של 4.74 דולרים. כלומר, החברה חוזרת לצמוח ואכן, במהלך 2016 בצעה החברה מהלך התייעלות מקיף שכלל התעצמות השיווק כך שהמכירות, כולל אלו שבסין נמצאות בעלייה שוב. חשוב לציין שהפחד מההאטה בסין, שפגע במניות כולן, השפיע גם על מניית QCOM אלא שתוצאות 2 הרבעונים האחרונים מצביעות על כך שהחששות היו מוגזמים מאוד. המניה נסחרת במכפיל 2017 של כ-14.3. לנו זה אומר שהציפיות החיוביות מהמיזוג עם NXP (ולמרות העליות במניה לאחרונה) עדיין לא בפנים. החברה משלמת 2.12 דולר למניה כדיווידנד שכרגע מהווה תשואה של 3.12% (החברה החלה לשלם דיווידנד ב-2003 והיא מעלה אותו בכול שנה מאז) בקופת החברה 31 מיליארד דולרים והחוב הכולל כרגע עומד על 11.75 מיליארד % 85 מתוכו לטווח ארוך כך שהרכישה שתעלה כ 39 מיליארד לא מסכנת את החברה. המניה נמצאת בכול הקרנות והסלים הטכנולוגים המובילים כמו XLK, IYW, QQQ וגם במדדים המובילים כמו SPY ואפילו בסלי הדיווידנד כמו HDV.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

117 תגובות ב-34 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
34 ק. מ. 28/12/2016 17:28 גם אתה חלק מהתקשורת !!!!!!??
האם בחלק הטוב או בחלק הרע ??? או אולי לא בשום חלק כפי שנראה מהכתבה שלך. נמצא היכן שהוא בחלל ????????????
33 לירון 16/11/2016 13:54 חברות אחזקות ימיות - ספנות
ראיתי כמה ששאלו על מניות ספציפיות שטסו בימי המסחר האחרונים, השאלה האמיתית היא בנושא חברות הספנות שכולם כמעט טסו במאות אחוזים בימים האחרונים, מכמה שחיפשתי ונברתי לא הצלחתי למצוא תשובה הגיונית לסיבה לכך, אולי אתה יודע יותר?
32 יוסי 15/11/2016 22:49 כיצד אתה מעריך מצבה של טבע, אחרי הדוחו"ת...? תודה (ל"ת)
שלמה גרינברג 16/11/2016 08:23 עדיין לא הספקתי לעבור על הדוחות (ל"ת)
31 טלי 15/11/2016 20:48 שאלה
מניית DRYS שהוזכרה פה כבר משלימה מהלך של 1500 אחוז השבוע נכון לעכשיו. לחברה סך הכל קצת יותר ממיליון מניות ומזנקת במחזור של יותר מ10 מיליון מניות. האם זה אומר שזה הרצה גרידא?
שלמה גרינברג 16/11/2016 13:40 התכוונתי לשואל 22 (ל"ת)
שלמה גרינברג 16/11/2016 08:24 ראי תשובתי ל 27 (ל"ת)
גלעד ל. 16/11/2016 11:40 גדול שלמה !!! רק אני הבנתי את התשובה השנונה ? (ל"ת)
שלמה גרינברג 16/11/2016 13:40 אל תתלהב מעצמך, פשוט טעיתי במספר, זה 22 (ל"ת)
30 סמסון 15/11/2016 11:42 שלמה תוכל לעשות כתבה על תעשיית הכבלים
הכבלים. למשל חברות כמו ליברטי גלובל cwc וודאפון עכשיו גם at@t ויתר החברותתודה רבה
שלמה גרינברג 15/11/2016 11:53 רשמתי לפני (ל"ת)
ג'וט 15/11/2016 16:32 ענה אתה בבקשה
ולא פני.
29 BGY 15/11/2016 09:58 ATTU
שלמה מתי תעדכן ???
שלמה גרינברג 15/11/2016 11:38 אין מה לעדכן, דעתי לא השתנתה (ל"ת)
יוסי 15/11/2016 18:27 הצמיחה נעצרה ומחיר המניה נשחק
ולדעתך אן מה לעדכן ??????
שלמה גרינברג 16/11/2016 08:27 האמן לי שיש כ 100 חברות
בטור הזה ובעוד כתבות שאני מכין לגופים אחרים פרטיים שטיפה חשובים יותר, עם כול הכבוד, מאוטוניטי צריך לחשוב גם על "משקלן" של חברות בתיקי השקעות.
28 שמשון 14/11/2016 21:11 טיים ורנר
שלום שלמה , ברשותך , רוצה לחזור לטיים ורנר . אני מבין שהעסקה תצא לפועל , רק לאחר קבלת אישור הרגולציה . מתי זה עלול לקרות ? כמה זמן לוקח לקבל תשובה מהרגולציה ? תודה שמשון
שלמה גרינברג 15/11/2016 06:05 אין דרך לדעת
זה אשר כתבתי אם כי במקרה זה איני רואה סיבות שהרגולטור לא יעביר כי אין כאן קונפליקטים.
יוסי 14/11/2016 23:59 טראמפ אמר שהוא מתנגד... (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/11/2016 10:44 גם קלינטון, אז מה? (ל"ת)
27 ארי 14/11/2016 20:29 drys
מהלך של 500 אחוז בשבוע. מדהים
26 גדי 14/11/2016 11:30 האם בעקבות
תוכניותיו של טרמפ לשינוע הכלכלה האמריקאית הבנק המרכזי ימהר להעלות הריבית??
שלמה גרינברג 15/11/2016 06:06 הבנק המרכזי פועל על פי העובדות לא ע"פ תכניות (ל"ת)
ג'וט 15/11/2016 16:37 ?? Are U sure (ל"ת)
גדי 15/11/2016 23:09 אם ניתן לתרגם לעברית בבקשה! (ל"ת)
גדי 15/11/2016 10:19 לטרמפ רצון לשנות את העובדות ובגדול. (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/11/2016 11:40 אז מה? (ל"ת)
שלמה גרינברג 14/11/2016 13:02 נחיה ונראה
בוול סטריט מאמינים כנראה שכן אבל אני כלל לא בטוח
יוסי 15/11/2016 00:02 אם יגדיל החוב הלאומי הענק, יהיה חייב להעלות ריבית כדי ל
כדי למנוע אינפלאציה...עד מתי יוכל לדחות מהלך כזה?
שלמה גרינברג 15/11/2016 10:45 תנמק בבקשה מדוע? (ל"ת)
יוסי 15/11/2016 23:59 למיטב ידיעתי, הגרעון האמריקאי הוא עצום כבר עכשיו, וכל ע
וכל עליה בריבית מקפיצה את החוב (ונדמה לי שאתה כתבת כי הפד יעשה כל מאמץ לא להעלות ריבית, כדי לא להעצים החוב). אז הגדלת הגרעון דוקא בתקופה כזאת, עלולה להביא להתחממות יתר דרמאטית ולאינפלאציה (מזכיר את "פתיחת הברז" בתקופה של יורם ארידור...כלשהוא..)
25 שמואל 14/11/2016 06:56 זהב
למה הזהב יורד.
שלמה גרינברג 14/11/2016 08:50 אם תקרא מה אני כותב מאז 2008 תבין
מחיר הזהב בבורסה מורכב מ 2 גורמים, התעשייתי שמשפיע פחות והספקולטיבי שמשפיע יותר. המוטיב הספקולטיבי הולך וקטן כי האמונה בזהב כ SAFE HAVEN הולכת וקטנה. ללא המוטיב הספקולטיבי הזהב שווה הרבה מתחת ל 1200 דולר לאונקיה.
שמואל 14/11/2016 23:24 תודה . על התיחסותך ותשובתך (ל"ת)
יוסי 14/11/2016 16:41 והכסף אותו דבר? (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/11/2016 06:07 פחות או יותר אבל
לכסף אין את ההילה הספקולטיבית שיש לזהב. זה גם תלוי בצמיחת הכלכלה בהודו
יוסי 15/11/2016 23:04 בהודו, הזהב הוא מתנה חובה בחתונה (של משפחת הכלה לחתן),
בסין, הזהב הוא "הגנה לימים שחורים", ונדמה לי שאפילו הממשל עודד קניה בזמנים קשים או לזמנים קשים.
24 שמואל 13/11/2016 23:22 זהב
מה ההסבר שהזהב יורד ככה
יואל 15/11/2016 20:52 זה זמני תקנה עכשיו הזדמנות (ל"ת)
23 DG1 13/11/2016 23:01 MLNX
שלמה שלום , מה דעתך על החברה ומה אתה צופה למחיר המניה בשנה שנתיים הקרובות
שלמה גרינברג 14/11/2016 08:47 תעשה לי טובה ותבדוק, כתבתי אין ספור פעמים (ל"ת)
22 נעמה 13/11/2016 20:21 DRYS
המניה הגיעה לשפל היסטורי ואז ביצעה ספליט הפוך ירדה שוב קצת אך מאז המניה טסה מאות אחוזים כבר ברקע כתבות מאוד אוהדות על החברה. האם מכיר ויש לך דעה עליה?
שלמה גרינברג 14/11/2016 08:47 מכיר אבל לא עוקב מקרוב
שמתי לב לקפיצות אבל אין מידע קונקרטי.
21 מג'יור 13/11/2016 20:07 Iot ,swir
היי שלמה מה דעתך על swir הוציאה דחות לאחרונה ונראה שהשוק התלהב למרות שלי נראה שהחברה מדשדשתמשום מה נראה בוול תופסים אותה כמיצגת הiot מה דעתך? אולי תעשה כתבה על התחום.דרך אגב טליט נראת לעניות דעתי הרבה יותר טוב
שלמה גרינברג 14/11/2016 08:43 סיירה
אחת מלהקה גדולה של חברות שנלחמת על ה IOT המתפתח. אתר ה FOOLS מאוהב בה ודוחף. אני עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בתחום וכותב עליו רבות. בהתחשב בגודל התחום הזה אני מאמין שכמו תחומים חדשים גדולים אחרים שנולדו מהתקדמות מהפכת הטכנולוגיה כך גם כאן הבכורה תתחלק בין הענקיות כמו QCOM, CSCO, IBM ועוד קשה לי להאמין ולמרות היכולות פתוח המצוינות של סיירה שהיא תוכל להציע "חליפה".
20 ג ו זוננה 13/11/2016 10:01 שואל
מה דעתך על swks? האם הרכישה הזו אמורה להשפיע עליה?
שלמה גרינברג 13/11/2016 11:25 חברה איכותית מנוהלת היטב ויעולות R&D מצוינות
"האם הרכישה הזו אמורה להשפיע עליה? " אני מאמין שחלק מהירידות (הבלתי מוצדקות כלכלית) לאחרונה קשורות בחשש שתתקשה להתחרות ובחשש (הלא מוצדק לדעתי) לירידה במכירות איפונים ב 2017.
ג ו זוננה 14/11/2016 18:35 אתה מאמין שהיא יעד לרכישה על ידי חברות גדולות בענף? (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/11/2016 10:46 איני עוסק בניחושים (ל"ת)
19 אחד 12/11/2016 23:58 נובה
היי שלמה מה דעתך על עתיד נובה בתחום ? ומי הן המתחרות העיקריות שלה בתת התחום?
שלמה גרינברג 13/11/2016 12:06 נובה
חברה מאוד מעניינת במיוחד לאור התקדמותה העסקית בשנים האחרונות. אישית איני רואה פריצה משמעותית אבל קיים פוטנציאל הרכישה. מעבר לכך מדוע שלא "תעבוד" טיפה בעצמך, לך ל F-20 ותקרא על החברה, על ההיסטוריה שלה, על התקדמותה העסקית, על המודל העסקי וההנהלה. שם גם תמצא מי המתחרות ( אעזור לך קצת, מדובר בחברות כמו KLA-Tencor Corp. , Rudolph Technologies, AMAT ועוד רבות..לך לאתר http://ir.novameasuring.com/wp-content/uploads/sites/28/2016/02/2015-Form-20-F-1.pdf ) אח"כ, אם יש עוד שאלות, תחזור
אחד 13/11/2016 16:07 תודה אבדוק
אל תכעס שלמה, לא מעצלות אלא מחוסר ידיעה איזה כלים ואתרים לבדוק וכיצד לבדוק רקע עסקי וכוחות שוק של חברה ולא דוחות, אתה צריך מדי פעם לרמוז כוונים ולעזור כמו הפעם
18 שואלת 12/11/2016 11:16 ושוב פארמה ביום שאחרי
שלום לך שלמה,האם לדעתך הסרת האיום של קלינטון על סקטור הפארמה היא "אור ירוק"? מעניין ששמענו את טראמפ אומר אתמול פתאום שישאיר חלק מאובמה קאר.זאת באמת הפתעה. השאלה היא מה מידת ההפרדה שצריך לעשות בין מניות הפארמה למניות הציוד למניות השירות הרפואי. תורה רבה מראש!
שלמה גרינברג 13/11/2016 11:15 נמתין בסבלנות ונראה
מה הקשר בין השינויים שאולי יבצע באובמהקר לבין החברות?
17 יובי 12/11/2016 10:47 שלמה אני מופתע ממך
גם אתה מלא שנאה לשמאל והתקשורת הישראלית,? מה קורה פה הזוי מה שאמרת ל15!!!!!!
שלמה גרינברג 13/11/2016 11:14 מלא שנאה? (ל"ת)
16 שלמה 12/11/2016 09:44 אלוט
דעתך על החברה ואפשרות רכישה של החברה
שלמה גרינברג 13/11/2016 11:13 ALLT
עניתי מספר פעמים בשנה האחרונה על השאלה הזו. הבעיה במכירות שיורדות מה שמעיד או על מוצרים שעבר זמנם או על תחרות מתגברת או הנהלה חסרת יכולות שיווק, כך אני כותב מזה כשנתיים. אם תירכש? תלוי במצב הטכנולוגיות. ראיתי ש Peter A. Wright הגדיל הפוזיציה שלו במניה והוא מבין רציני בהשקעות אז הבעיה אולי בהנהלה ולא בטכנולוגיות.
15 אבי3 11/11/2016 15:19 שלמה
היי שלמה מה אתה אומר על זה שהדמוקרטים ״לא מקבלים את ותוצאות הבחירות״.אני מתיכוון למצביעים כמובן.היו צריכים לשאול אותה את זה גם
אורן 11/11/2016 16:17 "הדמוקרטים לא מקבלים" - בכלל לא נסחפת
בסהכ כמה הזויים שמפגינים - חלקם מתוך כאב אמיתי. אם את או אתה צעירים בשנות ה 20 גדלת כול השנים בארצות הברית ובל אתה והוריך מהגרים לא חוקיים - כמובן שתהיה בעצבים. אין לצעירים האלה מדינה ותרבות אחרת. אבל כמובן אף אחד לא יגורש (אפילו כאן לא ממש טורחים לגרש אותם...).
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:16 מקבלים
ההפך, העברת הממשל מתבצעת בצורה מופתית ואני מלא קנאה. אז יש כמה מאוכזבים (כמו השמאל והתקשורת בישראל), זה מה יש.
אבי3 11/11/2016 22:59 זו הייתה בדיחה כמובן
הבדיחה הייתה על כל המפגינים שלא מקבלים את הנשיא, לאחר שדיברו כל כך הרבה על השטות שהוא אמר ״שהוא לא יקבל את תוצאות הבחירות״, שזה ממש מטומטם להתעסק עם זה, כאילו מה יקרה אם הוא לא היה מקבל(באופן תיאורטי), לא היו מעברים להילרי את השלטון?טיפשות תיקשורתאבל עכשיו שהוא נבחר כל השמאל מראה את אופיו והוא לא מקבל את הנשיא הנבחר, העיקר דיברו עליו ועל מצביעיו!וזה לא רק היספנים שבאופן תיאורטי יגרש, זה בעיקר לבנים אליטיסטים מקליפורניה וניו יורק
14 שמשון 11/11/2016 14:54 מרוצה מנצחון טראמפ?!?!
חשבתי שהכותב טיפה יותר ערכי...ונורמלי...
מצאת לך 11/11/2016 17:09 ערכי? נורמלי?? רשע!! (ל"ת)
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:14 מה? אתה קורא מאמרים של לא נורמלי?
רק אם אני צודק אל תשכח, בעוד שנה-שנתיים להתנצל
שמשון 11/11/2016 20:00 הצדק כבר ידוע
טראמפ אינו ערכי או נורמלי וכנראה שגם תומכיו
רז 14/11/2016 13:55 תבחן אותו על עשיה פרלמנטרית, לא על מה שאתה קורא\שומע
בתקשורת.
13 משתאה מביט ברוח 11/11/2016 14:03 סולאראדג SEDG
היי שלמה, מעניין לשמוע את דעתך על השינויים המתרחשים בתחום הסולארי, כמה מוחשית תהיה ההשפעה שמייחסים לטראמפ על התחום ובפרט על סולאראדג הישראלית לאור הדוחות האחרונים והורדת התחזיות וכן המהלכים של טסלה (מאסק).האם התמחור של החברה לא נראה לך חריג - מכפיל של כ-6 בניכוי המזומן ושווה מזומן.בזמנו אמרת שבחנת אפשרות לכתוב קצת על החברה, אשמח אם תוכל.ד״א לא מחפש כמובן המלצה ואין מצב שהיועץ בבנק שלי אפילו מבין על מה אני מדבר (מצטער אבל זו הרמה המקצועית פה בביצה).שוב תודה ושלומות
חיים 11/11/2016 16:25 tsla חברה שהביקוש למוצר שלה הוא אינסופי
אם יצליחו עם הטסלה3 אז מובטח להם ביקוש אינסופי (כול כמות שהם ייצרו הם יצליחו למכור). אחד הדברים שמעיבים בטווח הקצר הוא ההחלטה לרכוש את scty ההצבעה תהיה ב 17 לחודש הזה (יום חמישי הבא).
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:13 אני עוקב מקרוב אחרי התחום והשינויים אבל
אין לי יותר כוח לענות על החברה הזו, שלח את היועץ ללמוד
משתאה מביט ברוח 11/11/2016 22:22 אשמח אם תפנה אותי
היי שלמה, תודה על תגובתך. חיפשתי התייחסות שלך לחברה (סולאראדג) אבל למעט הכתבה שלך מנובמבר 2015 על טסלה בה הייתה התייחסות לנקודה הישראלית לא מצאתי שהתייחסת אליהם. בכל מקרה, לא ברור לי מדוע אתה טורח לענות לכל מיני טוקבקיסטים שתוקפים אותך או רוצים שתנתח את הסיכוי של מניות פח (מישהו אמר כיטוב) ואז אתה בוחר שלא לענות לשאלות עם קצת יותר עניין...נו טובשתהיה שבת שקטה
12 משקיע מתחיל 11/11/2016 12:34 שאלה..
ראשית אני רוצה להודות לך על שיתוף הידע הנרחב. אני משקיע מתחיל ובאמת קשה לברור בין ערמות המידע שקיימות ומשלל הכותרות שמתחלפות בקצב מסחרר מהו תהליך אמיתי בעל משמעות. הכתבות שלך נותנות פרספקטיבה שונה ואני לומד דרכן המון, אז תודה. שנית אשמח להתייחסותך על שאלה בנוגע לטראפ. אוקי, אז מבחינה כלכלית אין ספק שלא מדובר באסון (אלא כנראה ההפך). צמיחה שמגיע היום מ"כסף זול" אמורה להגיע מהכנסה פנויה גדולה יותר, הורדת מיסים (שילוב של השניים שדווקא אולי יביא לגידול בהכנסות המדינה ממיסים), השקעה בתשתיות, הפחת רגולציה, הגדלת הפריון ועוד.. אבל מה בנוגע למוסר? מה בנוגע להתחממות הגלובאלית? ארה"ב מלבד היותה ה"קטר" של הכלכלה העולמית היא גם מגדלור של החירות והערכים המערבים מאז מלחמת העולם ה-1. עכשיו יש התרוממות מטרידה של גזענות, של ה-KKK וארגונים גרועים ממנו שתמכו בטראפ ורואים מושיע של "הגזע הלבן". ומה לגבי ההתחממות הגלובאלית ש99% מהמדענים היום בדעה שהיא אכן קיימת ונגרמת כתוצאה מאיתנו (האנושות) האם אין זה מדאיג אותך איזו "פלנטה" נשאיר לדורות הבאים אחרינו? עושה רושם שתחת טראפ הנושא יעבור רגרסיה. תודה
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:11 וואו!!! אתה מבקש הרצאה
המוסר הוא דבר חשוב אלא כאשר ברא הקב"ה את העולם הוא הפריד בינו לבין תורות הכלכלה ומימושן. שבדיה ניסתה כלכלה מוסרית וכמעט התמוטטה. קרל מרקס רצה כלכלה מוסרית ותראה לאן הגיע זה פשוט לא עובד יחד. הדבר היחיד שיתקן את האקולוגיה וכו זו המהפכה הטכנולוגית שתצליח למשל לשנות את עולמות הרכב והאנרגיה. היתר, נא להירשם לאוניברסיטה.
11 ירון 11/11/2016 10:11 ושלמה, FNMA ו-FMCC-מה גורם להן לנסוק עכשיו? (ל"ת)
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:07 פאני ופרדי
על מצבן של פאני ופרדי אני כותב מפעם לפעם מאז משבר 2008. הסברתי עשרות פעמים שהשקעה בהן היא ספקולציה רצינית כייוון שאובמה עושה ככול יכולתו להוציאן מהציבור ויש על כך מלחמה מאז 2010. עכשיו, משנבחר טראמפ שרוצה יותר הפרטות (ואפילו הזכיר את FNMA בעניין) עדרים של ספקולנטים מתנפלים. ללא קשר ואם אכן המגמה להוצאת הסוכנויות תתהפך מדובר בחברה רווחית ביותר (הם החזירו את כול כספי ההצלה ויותר). איך יוסי מבין ואתה לא?
ירון 14/11/2016 12:57 ברור שטסות בגלל טראמפ, רציתי י
להבין מה בטראמפ גורם לכך, וענית ברור. יוסי עצלן מדי לפרט..
יוסי 11/11/2016 13:57 בחירת טראמפ כמובן (ל"ת)
10 אופיר 11/11/2016 09:55 שאלה חשובה
שלמה ראשית רוצה להגיד לך תודה על הכתבות המעניינות. אני עוקב כבר הרבה זמן וכל פעם אתה מחדש לי עוד ועוד דברים על העתיד.. רציתי לשאול איפה ניתן ללמוד לעשות ניתוחים כמו שאתה עושה לחברה. האם תוכל להפנות אותי לאתרים שמסבירים ומפרטים קצת על איך לבחור חברות.
השואל 11/11/2016 16:10 ניסיון של שנים
הוא פעיל בשוק כבר עשרות רבות של של שנים יש לו וקטורים, ניסיון ו"דטהבייס" בראש שאי אפשר לקנות דרך שום ספר או אתר .
שלמה גרינברג 11/11/2016 15:57 יש גוגל, תחפש (ל"ת)
סמי וסוסו 11/11/2016 16:11 אופיר הכי קצר ומהיר זה
באתר של כול חברה בחלק של investors יש מצגת למשקיעים. מדובר על מצגת שהם מעבירים בימי עיון למשקיעים. קובץ pdf. אלה מצגות מאוד ממצות לגבי השוק, עבר, הווה, מתחרים סיכונים תחזיות וכו.
9 ירון 11/11/2016 09:52 לא ברור לי מדוע סמיט' & ווסון נופלת
הרי זו מניה קלאסית לתקופת טראמפ. הרפובליקנים בעד נשק מתמיד, ותומכיו הפנאטים באזורים הלא עירוניים, כולל שרה פיילין, נולדו עם נשק ביד. מדברים על כוח בבתי הנבחרים להעביר חוקים בקלות, אבל זה נוגד את האג'נדה שלהם. מה קורה פה?
שלמה גרינברג 11/11/2016 15:56 SWHC
מדוע אינך קורא את המאמרים על החברה? הניצחון של טראמפ, בגלל שלא יגע בתיקון השני, יוריד את הביקוש לנשק ש/ממילא ולמרות התקשורת הכותרתית, יורד בהתמדה. תתחיל עם המאמר https://www.bloomberg.com/gadfly/articles/2016-11-10/trump-can-t-make-smith-wesson-guns-sell-again?cmpid=yhoo.headline יש עוד 50 כאלו
סמי וסוסו 11/11/2016 10:51 לא רק SWHC גם RGR
כי לא יטילו הגבלות על קניית נשק. כול פעם שדיברו על הגבלות המניות של החברות הנל זינקו בטירוף. עצם זה שאתה שואל שאלה כזו אומר שאתה לא מסוגל לקרוא את החדשות מתחת למניה אפילו ברמת הכותרת !
ירון 11/11/2016 16:08 סמי וסוסו, התגובה שלך שלא קשורה לשום דבר שנכתב
מעלה , מראה שאתה די טמבל.קרא את התשובה של שלמה .
יוסי 11/11/2016 13:58 דוקא בגלל החששות מאובמה-הילארי מניות הנשק נסקו...ולהיפך
מה לעשות שההיגיון הכלכלי פועל בדרך מוזרה לפעמים...
8 אפי 10/11/2016 23:46 veolia
מאז פרסום הדו"ח המניה לא מפסיקה לרדת. קראתי את שיחת הועידה של החברה והתרשמתי מאוד מהתחזית האופטימית ומהפרויקטים שבצנרת. האם תוכל לבאר לי מה גורם בכל זאת לסנטימנט השלילי כל כך חוץ כמובן מבחירת טראמפ. תודה
שלמה גרינברג 11/11/2016 10:16 VEOLIA
כיוון שאני עוקב מקרוב מאוד אחרי תחום הטיפול במים ויאוןליה רות אצלי במעקב צמוד וגם כתבתי עליה מספר פעמים. "הבעיה" של המניה היא שבכול פעם, מאז החלה את תהליך הרה ארגון שלה ב 2010/11 ושבעקבותיו המניה עלתה חזק בכול פעם שעולות חששות המניה נופלת. מה שהשפיע לאחרונה יותר זה הברקזיט. בנוסף, החברה צרפתית ואלו, כמנהג הצרפתים, אינם ממהרים לספק מידע לאנליסטים. אני חושב שמה שכתב סטופל ב FOOLS מבטא במדויק את המצב, שהוא מצוין. באמת הגיע הזמן לכתבה נוספת על החברה והמיים.
יוסי 11/11/2016 13:59 השאלה היא, האם טראמפ יהיה "אכפתי" מנושאי אייכות הסביבה (ל"ת)
שלמה גרינברג 11/11/2016 16:18 נחיה ונראה (ל"ת)
סינבאד 11/11/2016 12:50 נכון שלמה בבקשה עוד כתבה על מיים (ל"ת)
7 יונתן 10/11/2016 21:59 שלמה מכיר חברת טכנולוגיה בשם avid
Avid technolegies יורדת 27% היום.מניית נט נט זולה מאוד. אם אתה מכיראשמח לכמה מילים שלך עליה. תודה
שלמה גרינברג 11/11/2016 09:55 מכיר היטב
ואכן, מהבחינה הטכנית "זולה" אבל יש לה 2 בעיות, האחת התחרות מול חברות כמו אפל, אדובי , הרמן, סוני ועוד והשניה (אולי בגלל הראשונה) אין פריצה במכירות האנליסטים צופים שבשנה הבאה הרווח ירד משמעותית
יונתן 11/11/2016 12:52 טכנית ובעיקר פונדמנטלית מאוד זולה
אבל אתה בהחלט צודק לגבי התחרות והירידה במכירות
יונתן 11/11/2016 12:51 תודה רבה שלמה .. (ל"ת)
6 אדם 10/11/2016 19:43 אסטטיקה רפואית
עדיין מחכה לכתבה על תעשיה שנמצאת בצמיחה עם חברות כמו: CYNO ZLTQ וסינרון (ELOS).
שלמה גרינברג 11/11/2016 09:35 בסוף נגיע (ל"ת)
5 אתה מכיר את טראמפ? 10/11/2016 16:38 טראמפ בא "לעשות סבוב" כדי להחלץ מחובותיו ומהתביעות נגדו
פתאום בערוב ימיו, החליט איל הנדל"ן (שרבים מוסיפים לו התואר מפקפק) ללכת להבחר לנשיא ארה"ב?...זה בודאי לא מתוך אידאולוגיה או רצון לתקן העולם והכלכלה (המניעים מאד אישים, מלבד אגו נרקיסיסטי). לדעתי
שלמה גרינברג 10/11/2016 17:41 "פתאום בערוב ימיו"?
כמעט כול נשיאי ארה"ב הגיעו לבית הלבן בגיל מבוגר, הוא בשנה מבוגר מהגברת קלינטון, אני שמעתי אותו מדבר על נשיאות ב 1999.
4 יוסי 10/11/2016 16:35 יש לי JCI וקיבלתי ADNT לרשימה אחרי האחוד עם טייקו, מה ז
מה זה אומר??? מי זאת ADNT PLC או אולי מה זה...?
שלמה גרינברג 10/11/2016 17:46 מדוע שלא תברר עם השולח? (ל"ת)
יוסי 11/11/2016 14:02 קניתי JCI בגלל שכתבת טובות עליה, והשולח היה "הבנק"...
הייתי שמח להבין למה זכיתי ב-ADNT בעקבות האיחוד בין JCI וטייקו
שלמה גרינברג 12/11/2016 09:22 "קניתי JCI בגלל שכתבת טובות עליה"
אולי קנית JC בגלל שכתבתי טובות עליה אבל אינך קורא את כול מה שאני כותב, שאסור לקנות ע"ס כתבותיי אלא אם אתה בודק ונעזר בייעוץ. לא קבלת מניות ADNT "בעקבות האיחוד בין JCI וטייקו " אלא בגלל החלטה של JC להפריד החטיבה, אין שום קשר ביען המקרים. ואני שוב חוזר, אתה מקבל מהבנק שלך הודעה שאינך מבין אותה מדוע שלא תשאל את זה ששלח (הבנק) ובכלל, מדוע שלא תעקוב אחרי ההודעות של חברות שאת מניותיהן רכשת???
יוסי 14/11/2016 16:49 בבנק היועצים לא מבינים כלום. רובם... (ל"ת)
3 חגיגה בסנוקר 10/11/2016 16:32 קול של מתמטיקאי גאון = קול שליח בסופר , בבחירות
רוב הכלכלנים ואנשי העסקים הבכירים בארה"ב, רצו שקלינטון (מנוסה, שקולה, אחראית) תזכה בבחירות. אבל טראמפ איש המכירות הפופוליסט (והלא צפוי, חייבים להדגיש) ניצח. גם צ'אבס ניצח בבחירות דמוקראטיות...מה זה אומר????
שלמה גרינברג 10/11/2016 17:48 יש איזשהו קשר? (ל"ת)
נדי 10/11/2016 17:47 תשובה לשאלתך
מה זה אומר? נראה שלא הבנת מה זה בחירות דמוקרטיות, כמו שהסבירו בשעורי אזרחות - כל אחד יכול להבחר (בתנאי שאין לו תיק פלילי או מגבלה חוקית אחרת). אם האמנת שבחירות דמוקרטיות פירושן שיבחר האיש או האישה שאתה בחרת, אז זה לא עובד כך.
מיקו 10/11/2016 19:43 האם גם החתול שלי (אין לו תיק פלילי) יכול להבחר?
האמת שלהילרי הצביעו בכל ארה"ב, יותר אנשים...אבל בגלל שיטת האלקטורים דונלד זכה (=בזמנו לאל גור היה יתרון גדול במספר הקולות מול גורג' בוש הבן). כך שבמושג "בחירות דמוקראטיות" ישנה הטיה, ולא רק בארה"ב (למשל, בארץ מצביעים קבוצות ומגזרים כגוש אחד, ולא בעצמאות מחשבתית אישית).
2 איוונקה 10/11/2016 12:19 מנקיינד
האם אתה עדיין שלילי על החברה (אני זוכרת שהתרעת של יקבלו אותה לבורסה), או שבמחיר הנוכחי אחרי מחיקה של 90 אחוז ובתוספת ההסכם שסגרה אתמול עם סנופי - מתחילה להיות מעניינת?
אמיתי אמיתי 10/11/2016 15:05 דווקא האנליסטים העלו את מחיר היעד ב 30 עד 100 אחוז
אנליסט אחד בינואר השנה הוריד מ 1.5 דולר ל 5 סנט - ובמאי השנה העלה ל 10 סנט (עליה של 100 אחוז !!!!!!!!!). אנליסט שני הוריד בינואר מ 1 דולר ל 15 סנט ובמאי העלה ב 30 !!!!!!!!! אחוז ל 20 סנט. יש קצת בעיה כי המניה נסחרת כרגע על 47 סנט. זה אומר שהיא צריכה ליפול עוד המון. לאחר לך שתצליחי לצאת מהסרט שאת חיה בו.
שלמה גרינברג 10/11/2016 14:58 הפסקתי לעקוב ממזמן (ל"ת)
1 מני 10/11/2016 10:14 שלמה הצילו מה קורה עם המניה הזו
כתבתי לך מספר פעמים שם המניהCYHתודה מראש
שלמה גרינברג 10/11/2016 14:59 עניתי על השאלה פעמים רבות
הגיע הזמן שתתחיל לבדוק בעצמך או לשאול את מי שהפנה אותך למניה.
מאיר 10/11/2016 11:49 מבט קצר ביאהו מסביר את הסיבה לירידות
Community Health Systems Inc. (CYH) lost about 30% Wednesday to post a new 52-week low of $4.15 after closing Tuesday at $5.94. The 52-week high is $25.32. Volume of around 31 million was about 5 times daily average of around 6.1 million shares traded. The hospital stocks took a beating following Tuesday's election based on the new administration's promise to repeal Obamacare. With majorities in both houses of Congress and a president not named Obama, this looks like a sure thing to investor
מני 10/11/2016 14:47 לצערי לא יודע לקרוא אנגלית מישהו מוכן לתרגם תודה מראש (ל"ת)
תשובה למני 11/11/2016 08:54 אנגלית
אם אתה לא יודע אנגלית יש פתרון אמנם מקרטע אבל יתן לך מושג סמןאת הקטע שברצונך לתרגם לחץ על עכבר ימני ולאחר מכן יפתח לך חלון ותלחץ על transalate with bing
שלמה גרינברג 10/11/2016 15:00 אז מדוע רכשת את המניה? (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.