10:31 בולטות בת"א: פרוטרום עולה 1.4%, כלל עסקי ביטוח יורדת 1.3%

09:50 מחאת הנכים נמשכת: אוהל מחאה הוקם מול משכן הכנסת

09:20 ירושלים: 51 תושבי מזרח העיר נעצרו בחשד להפרות סדר

08:47 ח"כ אמסלם נגד פרקליט המדינה: "בסוף הוא רק פקיד" >>

08:11 הבוקר באסיה: הניקיי מטפס 1.2%, ההנג סנג יורד 0.7%

08:09 בחירות ביפן: שינזו אבה נבחר לראש הממשלה וימשיך לקדנציה נוספת

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

לא רק טבע: מניית מלכת תחום התרופות צללה 40%, האם זו הזדמנות בלתי חוזרת?

פרשן וול סטריט של Bizportal על המלכה (אליה סירב באפט) להצטרף, שלפתי הפכה לאזרחית מהשורה
 |  92
מבט עומק
Share

אז תוצאות הרבעון השלישי נראות טוב מהצפוי, הבנקים בריאים מאוד, סין לא "קורסת" ויוון נחלצת עוד מעט גם "אוקטובר השחור" נגמר וכעת התקשורת מאוחדת בדבר אחד בלבד, שטראמפ יפסיד. אחרי כול "הצלחות" החיזוי הגדולות, בכלכלה ומחוצה לה, מאז 2008, אני חושב שכדאי להניח כמה ז'יטונים באתר הימורים בעד טראמפ, Just in case.

על Gilead Sciences, תעשיית הביו-פרמקולוגיה והלקחים שעל המשקיע להפיק
Gilead, שנוסדה בשנת 1987, מגדירה עצמה כ"חברת ביו-פרמקולוגיה שמגלה/מזהה, מפתחת וממסחרת תרופות חדשניות בתחומים שבהם קיים צורך רפואי ללא מענה". שנת הייסוד וההגדרה חשובים מאוד כי הם מציינים שלב התפתחות במהפכת הטכנולוגיה, שלב שאפשר יצירה של נישה רפואית חדשה, של פיתוח תרופות, חיסונים ותהליכים חדשניים שהמהפכה אפשרה את מיסחורם. אנחנו מכנים את סוף שנות השמונים-תחילת התשעים כ"שלב השלישי בהתפתחות תעשיית הבריאות". השלב הראשון התחיל במאה ה-19 עם הפתוח, ייצור ומסחור של תרופות פרמקולוגיות והשלב השני בתחילת שנות השמונים עם הפתוח, ייצור ומסחור של התרופות הביו טכנולוגיות. השלבים הבאים יהיו בתומי האבחון מוקדם/חיסון, הגנים ולבסוף תאי הגזע.תעשיית התרופות התחילה לפעול בצורה מסודרת וכתעשייה פרמקולוגית במאה ה-19 כאמור וזאת בעקבות המהפכה התעשייתית הראשונה שאפשרה פתוח של תהליכים סינתטיים לתרכובות כימיה. נכון, היו כבר תרופות כמו הכינין או המורפין והיה הנשיא הראשון של מדינת ישראל, חיים וייצמן, שב-1915 נתן דחיפה עצומה קדימה כאשר מצא דרך ביוכימית לייצור אצטון (לצורך ייצור חומרי נפץ) מתסיסה של חומרי גלם צמחיים על ידי בידוד חיידק. אבל המהפכה התעשייתית היא שסללה הדרך לתעשיית התרופות, בגרמניה תחילה ומשם עברה לאירופה, צפון אמריקה והמזרח.

רוב חברות הענק של היום נולדו באותה תקופה. חלקן, הגרמניות והשווייצריות כמו באייאר, הופמן לה רוש, סיבה גייגי (האם של נוברטיס) ואחרות שכבר עסקו בתחומי הכימיה, הבוטניקה והבריאות וניצלו המהפכה להיכנס לתחום הרפואי וחלקן האמריקאיות והבריטיות כמו פייזר, מרק או איליי-לילי וגלקסגוי שהצטרפו מעט מאוחר יותר. במהלך המאה ה-20 הפכה תעשיית הפרמקולוגיה לתעשיית ענק והיא שמובילה את תעשיית התרופות גם היום (ב-2014 גלגלה הפרמקולוגיה 1.057 טריליון דולר גלובלית לעומת כ-135 מיליארד שגלגלה התעשייה הביולוגית הרפואית ואותו הסכום התעשייה הגנרית שהיא מהירת הצמיחה מבין שלושת הנישות המובילות).

מהפכת הטכנולוגיה, שהחלה עוד באמצע המאה הקודמת, סללה הדרך להתפתחות התעשייה הביו טכנולוגיה (הניצול של תהליכי חיים במערכות ביולוגיות לצורך ייצור מוצרים בתחומי התעשייה, הרפואה, החקלאות והקוסמטיקה לרווחת האדם) בתחום הרפואי/בריאותי שהפכה לתעשייה מסודרת באמצע שנות השבעים של המאה שעברה ומייצגת את השלב השני בהתפתחות התעשייה הרפואית כאמור. תעשייה זו התחילה דווקא בארה"ב (בגלל התקדמות המהפכה שם) כאשר חברות סטרטאפ כמו אמג'ן, ג'אנאטק (היום חברת בת של קבוצת ROCHE ), Chiron (היום חברת בת של נוברטיס) או גנזים (היום בבעלות סאנופי הצרפתית) ניצלו פריצות טכנולוגיות לפתוח תרופות וחיסונים ביולוגיים ובמהירות יחסית, תוך הישענות על פיתוחי מהפכת הטכנולוגיה הפכו ענקיות בנישה החדשה.

בדרכן עוררו חברות קיימות כמו ביוג'ן להיכנס לתחום ולאחר מכן, עם היכולות שהביאה המהפכה הטכנולוגית החלה צמיחה מהירה של הפקת תרופות ותהליכים ביולוגיים מה שעורר גם את ענקיות הפרמקולוגיה להיכנס לתחום, בעיקר באמצעות רכישות אבל גם באמצעות מחקר עצמאי. ב-2015 היו בעולם 670 חברות ציבוריות שמכנות עצמן "ביו טכנולוגיות ברפואה" לעומת 5 ב-1982.

בשנת 1987, בעקבות הצלחתן המסחררת ממש של חברות הביו אמג'ן, ג'אנאטק, קיירו, גנזים ועוד, החל השלב השלישי של התעשייה הרפואית, הביו-פרמקולוגיה, כאשר ההתקדמות הטכנולוגית אפשרה לפתח תהליכי ייצור לתרופות באמצעות הביו טכנולוגיה והפרמקולוגיה, בעצם תעשייה ביו טכנולוגית משודרגת.

כשוורן באפט אומר "לא"
מיקל ריאורדן, גאון בן 29 (כדאי לבדוק עליו, עירוב של גייטס, ג'ובס וזוקרברג) עלה על הרעיון שהזמן הבשיל לפתוח תעשיית תרופות למחלות חסרות מענה ושמתבססת על עירוב הפיתוחים בתחומי הפרמקולוגיה והביו טכנולוגיה תוך ניצול מרבי של מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה. ב-1987 הקים את Gilead Sciences (כן, על שם עשב המרפא מהתנ"ך, צ ר י הגלעד). הוא הציע לווארן באפט להצטרף (תקראו, נורא מעניין) וכאשר באפט סירב הוביל בעצמו וחברים עד 1990, אז נכנסה קרן ההון המובילה מעמק הסיליקון, מנלו, בהשקעה של 2 מיליון דולר.

בהשקעה השתמש ב-1991 לרכוש שתי תרכובות נוקלאוטידיות ממעבדה אירופית שמאחת מהן הצליחה החברה (בניגוד לכול הדעות דאז, אגב) לפתח תרופה בשם VIREAD שהפכה לתרופת-על בתחום הטיפול באיידס (טיפול בהפטיטיס B כרונית). ריאורדן התמקד במחלות כבד ושפעת ועל ה-VIREAD ומספר תרופות שהחברה החלה לפתח בתחומי ה HIV, מחלות הכבד השונות וסוגי שפעת שונים, הנפיק את החברה בתחילת 1992 אז גייסה כ-87 מיליון דולר לפי כ-60 סנט למניה בערך נוכחי (5.75 מיליון מניות אז לפי 15 דולר המניה).

לאחר שב-1999 אישר ה-FDA את תרופת ה-Tamiflu לטיפול בשפעת A ו-B למבוגרים, שהפכה תרופת על ענקית (גם היום) "מינפה" בועת 2000 את המניה השמימה זאת ונתנה לחברה ערך שוק של 400 מיליון דולר למרות שהחברה סיימה את 2000 עם מכירות של 195.6 מיליון והפסד של 56.8 מיליון. ב-2001 חזרה המניה ל-1.5 דולרים. אבל ב-2008, בעקבות סדרה ארוכה של תרופות-על שאושרו בתחומי מחלות כבד, HIV ושפעת ותוצאות עסקיות מצוינות, הגיעה המניה ל-30 דולרים. את 2008 סיימה החברה עם מכירות של 7.95 מיליארד ורווח נקי של 875 מיליון וערך שוק אז של כ-2.65 מיליארד דולר.

משבר 2008 פגע אמנם במניה שב-2010 נחתה על כ-15 דולר אבל לא פגעה בתוצאות העסקיות. ההכנסות המשיכו לצמוח במהירות גם בתקופת המשבר, הרווח הנקי הצטמצם בשנים 2009-11 אבל בגלל הוצאות פתוח, שיווק ופריסה גלובלית. את 2015 סיימה החברה עם הכנסות של 32.6 מיליארד ורווח נקי של 18.1 מיליארד מה שהעלה המניה (בעזרת התאהבותה של וול סטריט והאנליסטים בה), בין קיץ 2010 לקיץ 2015, ל-120 דולר, 700% בחמש שנים ופי 200 מההנפקה, GILD, בוול סטריט, הפכה למלכה הבלתי מעורערת של תחום הביו-פרמקולוגיה או תחום התרופות למחלות ללא מענה ובמיוחד לאחר שרכשה את המתחרה הגדולה בנישה, Pharmasett ב-11.2 מיליארד ב-2011. ב-2015 החלה החברה גם לשלם דיווידנד.

חשוב עם זאת להבין שלמרות שהעלייה של פי 30 במניה בין 2000 -2015 (מ-4 ל-120 או פי 60 אם ניקח את מחיר המניה ערב הבועה ב-2000) נראית פנומנלית הרי שאם מסתכלים על התוצאות רואים שהמכירות באותה תקופה עלו בפי 166 והרווח הנקי בפי "אין סוף" (מהפסד של 56.8 מיליון לרווח של 18.1 מיליארד) כך שעליית ערך החברה מ-400 מיליון דולרים בבועה ל 118 מיליארד בשיא 2015 (פי 295) אינה "מפחידה" כ"כ, בטח לא לחברה שמובילה בנישה חלומית, נישה שעדיין נמצאת בתחילת צמיחתה וכול הסימנים שגיליאד תמשיך להוביל בה בשל יכולות הפתוח שלה. אלא שמאז קיץ 2015 איבדה המניה כ-40% מערכה ולפתע הפכה המלכה לסתם אזרחית מן השורה.

להבין את התנהגות המניה ומה צופן העתיד?
השאלה שנשאלת היום היא האם ירידת המניה בכ-40% מאז שיא קיץ 2015 מאותתת את סיום ימי הזוהר של החברה או שאולי הולכת ונוצרת הזדמנות גדולה. בואו ונתחיל מכך שכול האנליסטים שבחנו את החברה בחודש האחרון יצאו בהמלצות קניה אלא שבמהלך הירידות (לא רק במקרה של GILD אלא בכול התחום הטכנולוגי/רפואי ולא רק) מתחילות לצוץ שאלות מהסוג של "עד כמה מעוגנת ההצלחה של החברה במציאות המתפתח בתחום?" או, "האם התחרות לא מתחילה לנגוס ולדחוק?" ולבסוף באות גם שאלות כמו, "האם האדמיניסטרציה החדשה שתגיע לוושינגטון לא תכה בחברות התרופות ובמיוחד באלו שיכולות לגבות מחיר בעבור הביקוש הגואה לתרופות העל המוגנות שלהן?", כפי שקרה למיילן או כפי שמייחסים לקלינטון.

יש מספר גורמים שמשפיעים על מחיר מניה בוול סטריט, הם מתחלקים לגורמים שקשורים בביצועי החברה ובציפיות לגבי המשך הביצועים וההתפתחויות העתידיות בחברה וסביבתה העסקית. על הגורמים הללו משפיעים משתנים רבים, מקרו ומיקרו, טווח קצר לעומת טווח ארוך, סוג המשקיעים ועוד. כאשר מדובר על חברות מהסוג של גיליאד, שהן גם מובילות, גם מנוהלות היטב וגם מייצרות חלומות לבקרים, הפיתוי לנצל את הירידות גדל. מה שמקשה על החלטת ההשקעה הוא שקשה מאוד לתת סיבות/לחזות את המגמה ובמיוחד בטווח הקצר שעליו השתלטו הסחרנים.

בתחום הרפואי עולה בעיה נוספת, מבנה התחרות השתנה. התחרות היום כבר לא רק על נתחי שוק אלא מתמקדת בתרופות. אם המתחרות הגדולות של GILD הן חברות כמו רוש, שאייאר, בריסטול מאיירס, Celgene, אמג'ן, ביוג'ן ואחרות אזי על כול תרופת-על של החברה ועל כול תרופה בפתוח יש תחרות עזה, במיוחד בתחומי הפעילות של גיליאד שהביקוש שם לתרופות אדיר. אם תלכו לפרק התחרות בדוחות החברה (ב-10K) תגלו שכול משפחה של תרופות וכול תרופה בודדת מוקפות מתחרות, מפייזר ורוש ועד אין ספור חברות קטנות כולל ישראליות רבות. "התגלית" הזו היא חלק מהלחץ על מניית GILD בשנה האחרונה.

יחד עם זאת, דבר אחד ברור והוא שמניותיהן של חברות שלאורך זמן מציגות צמיחה ורווחיות שנמצאות ומובילות נישה שממשיכה לצמוח מגיבות, בטווח הארוך, בהתאם (לבטח אם הן גם מחלקות דיווידנד) ואנחנו לא זיהינו סיבה שמונעת מגיליאד המשך צמיחה, התייעלות, פתוח תרופות חדשות, פעילות M&A והגדלת הדיווידנד ולכן היא בהחלט על הכוונת שלנו, במיוחד במחיר הנוכחי ולאור העובדה שהביקוש לתרופות שלה (הקיימות ובפתוח) הולך וגובר. כשהייתה במחיר של 120 דולר למניה נסחרה GILD במכפיל 2015 של 9.5. נכון לרגע זה נסחרת המניה על מכפיל היסטורי של 5.8 כאשר הקונצנזוס מצביע על מכפיל 2016 של 6.25 ושל 6.37 ל-2017. 19 אנליסטים ממליצים לקנות (7 מהם מתחילת החודש) ו-9 ב"החזק" כאשר מחיר המטרה הממוצע הוא 103.36 דולרים (למעלה מ-40% פרמיה). מצב בהחלט מעניין אבל כך המצב בכול התחום הרפואי אז אולי נסתפק, בינתיים, ב-XLV או ב-VHT.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

92 תגובות ב-38 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
38 ניר 29/10/2016 10:26 ESRX CVS
שלום, הייתי שם לקבל חוות דעתך לגבי הירידות החזקת ב EXPERSS SCRIPS ו CVS שהינם רשתות בתי המרקחת הגדולות בארה"ב תודה
37 משה 26/10/2016 13:02 EVOK
לפני חודשיים בערך היה כתבה בגוגל פייננס שממנה השתמע-FDA שינה את עמדתו לגבי תוצאות החברה לניסוי שלב 2 שאכזבו ובעקבות כך החברה צללה מאיזור 10-11 דולר לאיזור 2 דולר, כיום, מה דעתך על החברה?
שלמה גרינברג 26/10/2016 13:36 EVOK
מקרה מקובל של ה FDA לעצור בדיקות קלי ניות ולהסביר לחברה את הכיון הנכון שעליה לקחת. בזמנו הודיעה זאת ה FDA לחברה שהתרופה שלה ה EVK-001 צריכה להפסיק הניסיון והחברה זומנה לדיון לגבי ההמשך. בשבוע שעבר נערך הדיון והחברה קבלה הנחיות איך להמשיך. בוול סטריט כמובן עשו מזה חגיגה אבל בעצם כלום לא קרה וכעת החברה תמשיך בבדיקות. דעתי? אם יצליחו זה ספור מענין ואם לא אז זה לא מעניין, תחליט
36 שמואל 25/10/2016 22:43 סליחה הכוונה לפרוטליקס האם סופה היגיע
האם תמחק החברה .האם גמרה שעות.
שלמה גרינברג 26/10/2016 08:56 לא, אבל
המצב לא מרנין. יש לה עדיין מספיק כסף בקופה והיא מתחילה בניסויי שלב סופי לתרופת ה PRX-102 שלה כנגד הפברי, צריך לקוות שהניסוי יצליח אחרת הבעיה תחמיר.. מבחינת המניה כנראה שהמשקיעים (כפי שהסברתי בעבר) כבר אינם מאמינים וההודעה לא השפיעה.
שמואל 26/10/2016 14:48 שלמה .תודה ושוב תודה. (ל"ת)
לא רלוונטי 25/10/2016 23:46 הכסף של המשקיעים בכול מקרה כבר נמחק
ורוצה לשמוע עוד משהוא ? כול "חדשות טובות" עלאק ילוו בהנפקה ודילול של משקיעים ועוד הפסדים (למשקיעים).
שמואל 26/10/2016 14:48 לא רלוונטי .תודה על התייחסותך (ל"ת)
35 שמואל 25/10/2016 12:55 שלמה האם לדעתך החברה תימחק
האם החברה תימחק לגמרי או יש סיכוי
שלמה גרינברג 25/10/2016 16:16 על איזו חברה אתה מדבר? (ל"ת)
aknv drhbcrd 25/10/2016 13:47 אם היית מציין איזו חברה אולי הייתי יכול לענות (ל"ת)
34 אבי 23/10/2016 14:56 שלומה פו לו הכול ורוד שבורסה רק עולה (ל"ת)
33 אבי 23/10/2016 14:55 שלומה בבקשה למה הבורסה שלנו עולה כול הזמן
מלחמות סביב המדינה יש חצי מדינה עניים לו הכול ורוד ופו הבורסה מתנהגת כמו בשווץ הכול טוב גם שיש פגעים שהיהה מלחמת לבנון עלתה שהיהה בעזה עלתה מה קורה פו למה לו עשים בדק בית שהבורסה רק עולה וכולם בורחים לחול חייב חקירה זה לו הגיוני מה קורה בבורסה
מומחה לקנוניות 24/10/2016 08:32 התשובה: כי הריבית הריאלית שלילית (ל"ת)
32 אורי 23/10/2016 13:07 חברת wm
בעבר עשיתה עליה כתבה יפה אתה יכול לעשות אחת נוספת בתחום
שלמה גרינברג 24/10/2016 09:32 לא שידוע לי
WRN זה החברה Western Copper and Gold Corporation איני עוקב אחריה כלל
אורי 24/10/2016 10:29 West mnagmant
חברה לפינוי אשפה
שלמה גרינברג 24/10/2016 13:51 אתה מתכוון Waste Management
אכן כתבתי ועוקב, אחת החברות היותר מעניינות להשקעה לטווח הארוך. בהזדמנות אכתוב שוב..
31 שי 22/10/2016 20:41 מה גורם לירידה ברווח ב 2016 2017? (ל"ת)
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:50 הערכות של אנליסטים
בינתיים 2016 לא נראית רע
30 בן 22/10/2016 19:00 שלמה האם מכיר
ת.סל של סייבר וטכנולוגיה בארץ?למשל הראל סייבר. או פסגות טכנולוגיה ארהב? תודה
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:50 לא עוקב אחרי השוק בארץ (ל"ת)
29 שפוי 22/10/2016 18:37 מר גרינברג היקר
נפלת גם אתה באשליה מה? הדוחות טובים?! אולי כי הנמיכו בכוונה ציפיות? ואם כל כך טובים למה השוק לא עולה? סין לא מתרסקת כי בקומוניזם לא מתרסק כלום כי הכל אשליה יוון והבנקים בריאים? כי שופכים עליהם כסף מהשמיים זה קרוב גרינברג. שבועות עד כמה חודשים עד שנחזור לימי הביניים מחזור החוב העצום מסתיים. נראה אותך כותב על זה
שלמה גרינברג 24/10/2016 09:35 ואם כל כך טובים למה השוק לא עולה?
השוק לא עולה???
לשפוי 23/10/2016 16:24 אתה איש טוב וחכם
קח את שכתבת והכפל חומרתו עשרות מונים ושימם כמראה בעיני כל השועלים הוותיקים והמתיימרים ללכת בדרכם..התשובה תהיה אחת חברי: לא ראינו ולא שמענו ולא הרחנו כי הכל דבש וכמאמר הדרדקים רק למעלה ורק למעלה והכל דבש וצוקר פושקה.
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:52 אם זה כ"כ קרוב יש לך הזדמנות פז לעשות כסף
אגב, לא הנמיכו ציפיות וכתבתי "על זה" עשרות פעמים
28 רונן 22/10/2016 17:48 למע כשיש
ארביטראז חיובי אתם לא מציינים איך הבורסה תתחיל, אסל אם היה שלישי, שימו לב שימו לברק דם אתם מחפשים
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:53 מי זה "אתם"? (ל"ת)
כיטוב 24/10/2016 11:28 אתה מציין
אנחנו אז הועתק
שלמה גרינברג 24/10/2016 14:02 איני שייך לאף קבוצה ואיני מסתכל על הבורסה בארץ (ל"ת)
שלמה גרינברג 24/10/2016 13:52 הבנתי, אני לא עוקב אחרי הבורסה בישראל (ל"ת)
27 משקיע 22/10/2016 17:13 כתבה טובה , אני השקעתי בGILD בדיוק אחרי כל הירידות
לאחרונה יש הרבה צפי מהתרופות שמבוססות TAF כמו Descovy
26 שמואל 22/10/2016 16:57 שאלה ?
שמתי לב הרבה פעמים שאתה כותב אנחנו ? לאיזו מסגרת אתה משתייך ? מעבר לזה יש לך ידע מעורר הערצה , שאפו .
שלמה גרינברג 24/10/2016 14:03 ל"מסגרת" של שלמה גרינברג (ל"ת)
לשמואל המשך 23/10/2016 16:19 לחכות לתשובה. (ל"ת)
25 דוד 22/10/2016 15:27 שלומה שלום למה הבורסה הישראלית רק עולה בלי סיבה
האם זה ארץ הקודש או מי המפולת שהבורסה היתה 580 מדד 25 ועד היום הי לו מתיחסת לו למילחמה באזור ולו למצווים שהיתה הבורסה מגיבה לכול דבר שהיהה קורה במדינה היום יש מכונות בבורסה והי מתנהלת כמו כזינו וכולם בורחים לחול רק בגלל זה שלומה אם יש לכה תשובה בשבלי
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:54 איני עוקב אחרי הבורסה בארץ (ל"ת)
24 יוסקה 22/10/2016 15:21 מיילין הורידה מחיר בצורה דרמתית בגלל קלינטון.. חברות קט
שלמה היקר, מחירי התרופות היקרות מחזירים מיליוני נשמות טרם זמנם לבורא עולם..קלינטון במלחמתה , הצפוייה להתגבר לאחר בחירתה הצפויה,במחירי התרופות גרמה לצניחה ענקית בערך מניות הפרמה בעולם ובארץ.. טבע , מיילין, פריגו...המשך הירידות ירסק חברות ממונפות.שלמה לאן פני הענף בקדנציית קלינטון והאם נראה הוזלות משמעותיות גם אצלנו ?
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:54 אני מציע שתקרא מאמרים ולא רק כותרות (ל"ת)
23 ישראל 22/10/2016 13:37 שלמה אם גילד במכפיל היסטורי זול על
6.37 עתידי כמו שרשמת. טבע הגדולה שלנו שגם חטפה חזק מאז השיא שלה ה מכפיל עתידי שלה יותר עומד על 7.47 האם אתה חושב שמצאה תחתית טבע או שיכולה לרדת מתחת ל 40 דולר. אגב מי מבין השתיים תביא קאמבק גדול יותר או שעדיף בכלל ללכת על חברה אחרת שכבר במומנטום כמו מרק למשל
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:55 שאלות ליועצי השקעות (ל"ת)
22 שואלת 22/10/2016 12:45 מניות הפארמה וקלינטון
שלום שלמה, באחד מאתרי ההשקעות בארהב נכתב שעללית קלינטון לנשיאות היא טריגר למשקיעים למכור מניות פארמה ותעודות סל פארמה. זה נראה לי מוזר. לדעתי הסיפור של קלינטון כבר מגולם. יתרה מזרת, לדעתי המאוד סובייקטיבית זה זמן כניסה נוח.מה דעתך? פאניקה או טענה מוצדקת? תודה מראש!
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:56 צודקת, לגבי "זמן כניסה" תבדקי ותחליטי (ל"ת)
21 ימאי 22/10/2016 08:07 שוב מים שאלה
שלמה דיברת בזמנו על 2 תעודות של מים מעניינות. האחת פיקטאט מים והשניה cgw. פיקטאט עלתה כמעט כפול מcgw ב5 שנים האחרונות. מי לדעתך מועדפת לעשור הקרוב מהשתיים? תודה
שלמה גרינברג 23/10/2016 13:57 "מי לדעתך מועדפת לעשור הקרוב מהשתיים"?
תחקור כ"א מהן, המבנה, אסטרטגיה וכו ותחליט
20 ג'ספר 21/10/2016 15:41 AT&T
שלמה בזמן האחרון יש ההערכות שאיי טי אנד טי תציע הצעת רכישה גדולה על השליטה בטיים וורנר. האם לדעתך הרכישה אפשרית בכלל שידוע שיש בקופתה רק 7 מיליארד דולר במזומן וכנגד זה חוב של כמעט 120 מיליארד דולר(!), והאם בכלל הרכישה כדאית עבורה?
שלמה גרינברג 21/10/2016 16:45 הכול אפשרי
כשזה יקרה, אם יקרה אוכל לדסקס גם הכדאיות ואגב, יש לחברה, נכון לסוף הרבעון האחרון, 37.7 מיליארד בקופה והחוב הכולל גדול בהרבה מ 120 מיליארד אבל מחולק בצורה שאינה מסכנת כלל את החברה.
19 ישראל 21/10/2016 14:42 שלמה, אשמח לשמוע את דעתך על סרגון בכמה
מילים אם אפשר על העתיד אצלה תודה
שלמה גרינברג 21/10/2016 16:39 מכירות, מכירות, מכירות !!
תזכיר לי לאחר פרסום הרבעון באמצע נובמבר.
18 זיקו 21/10/2016 13:30 שאלה כללית לשלמה
שלמה תודה על המאמר אשמח לדעתך (אל תפנה אותי ליועץ כי אין לי כזה - ולא יהיה) תעודת סל כמו HACK , XLV ואחרות 1) יש אפשרות לדעת האם הן זולות עכשיו או יקרות (בדומה למניה) ? או שקונים בכל זמן שהוא ומחכים לטווח ארוך 2) האם תעודת סל שכזו (למשל HACK) יכולה לאבד 100% מערכה, או שחברה כמו וואנגארד או איישרס יכולות לפשוט רגל או שהכסף הת.סל כזו יעלה ירד אבל לא ימחק לגמרי? תודה רבה
שלמה גרינברג 21/10/2016 16:36 ארוך מידי וגם
לשאלות הללו אינך צריך יועץ אלא היגיון פשוט, תחשוב
17 עופר 21/10/2016 07:42 WFC
היי שלמה - אשמח לדעתך על המצב בWells Fargo - האם לדעתך זו הזדמנות קנייה? מתנצל מראש אם ענית על כך בפוסטים קודמים...
שלמה גרינברג 21/10/2016 15:08 נמתין לעובדות
בקשר ל"הזדמנות קנייה" זו החלטה שלך והיועץ שלך .
16 אחד 21/10/2016 02:31 isrg
היי שלמה, ברבה זמן לא כתבת על isrg, אולי תפרגן איזה טור לאן הולכת החברה בעיקר לאחר הדוחות האחרונים, אם לא טור אז לפחות כמה מילים..
שלמה גרינברג 21/10/2016 15:06 דעתי ידועה ובהזדמנות נעדכן (ל"ת)
שיתוף פעולה 21/10/2016 18:37 ב 3/2015 פורסם ש GOOG ן JNJ גם נכנסות לתחום
Google is building a robotic surgery platform with Johnson & Johnson Mar 27, 2015, 10:57a
שלמה גרינברג 22/10/2016 09:44 אכן ידוע לי אבל
מצד אחד נראה שכול הפרויקט הזה מכוון כנגד הדה-וינצ'י של אינטואיטיב מן הצד השני ולמרות ש J&J היא באמת החברה הרפואית הטובה ביותר בעולם (לדעתי, מבחינת הניהול ועצמת השיווק) הנסיון הזה רק מאמת את מה שטוענת אינטואיטיב מזה שנים, שהשוק שלה ענק ורק בתחילתו אחרת J&J לא הייתה טורחת. אז בוא ונמתין לראות, גם אינטואיטיב הוכיחה שהיא יודעת להתחבר
15 כיטוב 21/10/2016 00:26 שלמה, מה דעתך בבקשה על כיטוב. תודה. (ל"ת)
לשאלת כיטוב 22/10/2016 15:58 דעתו של לשמה כפי שהבנתי אותה ממס הפעמים שענה
חברת חלום שהגיעה לשלב מתקדם של פיתוח לתרופאת הדגל שלה KIT302. פוטנציאל רב, אך הכול תלוי בתפקוד ההנהלה והאם תדע למנף את ההליך נכון ע"מ לבסס את החברה מחברת חלום לחברה מבוססת ויציבה
שלמה גרינברג 21/10/2016 15:06 סליחה אבל נמאס לי לענות (ל"ת)
כיטוב 24/10/2016 11:25 לא סולח (ל"ת)
14 יוני 20/10/2016 21:12 שלמה, האם REGN נמצאת באותה ליגה? (ל"ת)
שלמה גרינברג 21/10/2016 15:05 Regeneron
היא "נוגעת" למרות שהיא יותר פרמקולוגית. אחת החברות המובחרות בעולם רק שהועלתה לחלל וכעת מתקנת.
13 ע 20/10/2016 19:58 IHI
שלמה שלום. מה דעתך על תעודת הסל IHI
שלמה גרינברג 21/10/2016 15:01 תחום השקעה חשוב
הסל מתמקד בחברות של ציוד רפואי וכולל את מיטב החברות בתחום בהובלת MDT, TMO, ABT, ו DHR
12 עודד 20/10/2016 19:42 כתבה יפה
שלמה,כמו תמיד מאוד מעניין לקרוא את הכתבות שלך.. הייתי מעוניין שתעשה כתבה פעם על kite , juno ושאר חברות המפתחות חיסון/טיפול לסרטן.. תודה
שלמה גרינברג 21/10/2016 14:58 בהזדמנות (ל"ת)
11 שימי 20/10/2016 15:00 Apei
American public education incשלמה האם מכיר את חברת לימודי האקדמיה און ליין זו... אם מכיר אשמח לכמה מילים עליה.. תודה רבה שימי
שלמה גרינברג 21/10/2016 14:57 איני עוקב (ל"ת)
10 המשך 20/10/2016 14:39 האם השם אומר לך משהו
Wilbur Ross
שלמה גרינברג 21/10/2016 14:58 ברור שאומר (ל"ת)
9 חג שמח מר גרינברג 20/10/2016 14:38 CLF,GLNG, NVGS
שלום לך מר גרינברגהזכרתי פה וגם התייעצתי איתך על אחזקות שהיו לי.CLF(נמכרה ברווח של 80% תוך זמן קצר יחסית..רבעון וחצי!)GLNG (נמכרה ברווח של 20% ומוקדם מידי. מיום המכירה לפני שבועיים ממשיכה לטפסבעוד 15%)והכי חשוב ועל זה אשמח לדעתך!רכשתי בסכום מאוד מהותי NVGSלטווח ארוך.היא נמצאת אפשר להגיד בנמוך 5 שנתי פחות או יותר.ועוסקת בשינוע ימי של גז טבעי.אחד המשקיעים הראשיים שם הינוWilbur Ross
שלמה גרינברג 21/10/2016 06:08 איני עונה על שאלות כאלו, בהצלחה בהמשך (ל"ת)
8 אורן 20/10/2016 13:27 השוק די התעלם מהנאום המדהים של ילן ביום שישי
כשהיא דיברה על זה שמעוניינים ברמה מסויימת של אינפלציה (שום דבר חדש) - אבל החדש הפעם הוא שהם ירצו כנראה לתת לאינפלציה לעלות מעל היעד של 2 אחוז על מנת להבטיח את זה. זה אומר העלאות ריבית איטיות אם בכלל (מעבר לאחת בדצמבר). זרקה ישר לפנים את ה "רוצים לראות התחממות". לדעתי השוק עוד יגיב חזק לנאום הזה (עליות) In a further indication that the Federal Reserve will be inclined to let inflation run hot for a while, Chair Janet Yellen on Friday said it's useful to consider the benefits of a "high-pressure economy." Yellen's remarks Friday could add to the belief that the Fed would let inflation run above its target before getting more aggressive about raising rates.
שלמה גרינברג 21/10/2016 06:06 אכן (ל"ת)
7 העיקר בפרטים הקטנים 20/10/2016 12:46 "זוקרברג" - אהבתי...מאוד! (ל"ת)
שלמה גרינברג 20/10/2016 13:51 אני מבין שלדעתך טעיתי בשם?
לא, זה שמו בתעודת הבטוח הלאומי שלו, Mark Zuckerberg
הומוריסט 20/10/2016 20:13 דייקן שכמותך! חשבתי שמדובר בטעות פרוידיינית...
העיקר; הצחוק יפה לבריאות.
6 שאול 20/10/2016 12:35 סאפיינס
שלום שלמה, מה דעתך על סאפיינס? כמו כן האם מבחינת תימחור, המניה יקרה כעת?
שלמה גרינברג 20/10/2016 13:44 האמת? לא עקבתי לאחרונה
אבל נתת לי רעיון כי זו חברה שמתקדמת יפה בעסקים, נמצאת בנישה בעלת פוטנציאל עצום ונראה לי שמתפתח כאן סיפור מעניין, נעשה כתבת תחקיר בקרוב.
נדי 21/10/2016 01:35 מצטרף לבקשה לגבי SPNS (ל"ת)
5 אבירן 20/10/2016 12:02 מחכים כרגיל. תודה ! SEDG
מכיר שלמה ? יש דיעה ? החברה נראית אטרקטיבת מבחינת תמחור, אך מתומחרת לאסון. תודה
שלמה גרינברג 20/10/2016 12:32 אין לי כוח לענות שוב על השאלה (ל"ת)
4 דיגר 20/10/2016 10:35 LGND
הי שלמה, מה אתה יודע לספר לנו על LGND? ההתרשמות שלי היא, שזאת חברה עם מודל עיסקי דומה לחברות ה IP מהסמיקונדקטור רק בתחום הרפואי.
שלמה גרינברג 20/10/2016 12:32 Ligand
מכיר היטב, באותה נישה של GILD אבל התמקדות שונה, הוקמה באותה שנה. היא לא עלתה כפי שעלתה גיליעד בין 2010 ל 2015 ולכן גם לא נפלה כמוה. הפער בעליות מציג את ההבדל בין מניה שהאנליסטים אוהבים לבין מניה שההתייחסות אליה רגילה. החברה אכן מתבססת על מודל עסקי דומה לחברות ה IP אבל גם מפתחת ומייצרת בעצמה. הירידה לאחרונה היא בגלל חוסר הצלחה בתרופת ה - CLARION שהיא מפתחת יחד עם אמג'ן.
3 יעל 20/10/2016 10:27 suneq
האם ההתעוררות לאחרונה במניה אלו פרפורי הגסיסה?
שלמה גרינברג 20/10/2016 12:21 סאן אדיסון
החברה, שנמצאת מאז אפריל בהליך פשיטת רגל קבלה, בתחילת החודש, הודעה מהרשות לנ"ע שהיא מתחילה חקירה נגדה והתבקשה להעביר לרשות כול אי מייל וכול דיווח כולל של 2 חברות הבת. היא עלתה כי נודע שהפרויקט הענק שלה בהודו קיבל המימון הנדרש וירוץ קדימה. התגובה הפראית בבורסה אופיינית למה שקורה בשנים האחרונות אבל חשוב לזכור שהכניסה לפשיטת רגל עלולה להסתיים במחיקת המניות והחקירה עוד מוסיפה לכך
2 אורי 20/10/2016 10:20 שלמה שלום
אני מחזיק את גולד לצערי כי באמת חטפתי כמעט את כל הירדות אגב גם החב האחרות לא היה נחת מהם השנה נקווה לטוב תודה על הכתבה
1 ג'ספר 20/10/2016 10:07 שלמה שאלה
בדיוק כמוך גם אני "התאהבתי" בשנים האחרונות בענקיות האגרוכימיה מונסנטו וסינגנטה והוספתי אותם לתיק ההשקעות שלי. מה רבה אכזבתי כשהמיזוג בין השתיים לא יצא לפועל ובמקום זאת מונסנטו נקנתה ע"י באייר, וסינג'נטה ע"י כמצ'יינה. מה דעתך שלמה על שתי הרוכשות? באייר היא חברת ענק בתחום עוד לפני הרכישה של מונסנטו אבל היא חשופה וממוקדת יותר בתחום התרופות, וכמצ'יינה אומנם נראית אטרקטבית בזכות גודלה ורכישת מכתשים אגן עוד קודם אבל בכל זאת מדובר בחברה סינית שמוחזקת בצורה כזו או אחרת ע"י הממשלה שם...
שלמה גרינברג 20/10/2016 10:59 מה דעתי על הרוכשות?
הן חברות ענק שמבינות את כיווני ההתפתחות העתידית בשטחים שלהן. אגב, מעולם לא "התאהבתי" בשום חברה או מניה. אני מנסה להגיע למסקנות על סמך בדיקות. אין סכנה גדולה מהתאהבות במניה.
יוכי 24/10/2016 11:20 למה הוא חוזר על השאלה?
חוסר בטחון אמרנו?
שים 22/10/2016 00:00 גרינברג
הכתבות דלק ממצות. טובות ומעמיק. מנתח טוב מצבים וחברות.חג שמח
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.