לא רק פקקים: מחדל הרכבת משקף בעיקר את משבר הדיור

ארז כהן, שמאי המקרקעין, חושב שמחדל הרכבת של הסופ"ש האחרון מצביע על בעיות גדולות הרבה יותר מתחבורה
 |  (11)
באופן פרדוקסלי משבר הרכבת של סוף השבוע, מעבר למשמעות הקואליציונית  שלו וליחסי חילונים-חרדים,  חשף את הבעייה המשמעותית ביותר של משבר הדיור. מסתבר שבלתי אפשרי לפזר אוכלוסייה, למתוח את איזור הביקוש ולבנות רבע מיליון דירות במסגרת הסכמי הגג עם העיריות, רובן הגדול בפריפריה, ללא מערכת היסעים המונית כהלכתה.
בדיקה שערכנו במשרדנו בשנה האחרונה מצאה כי היוממות (זמן הנסיעה מהבית לעבודה) הממוצעות הולכות ומתארכות משנה לשנה, זאת למרות פיתוח רשת הכבישים, תוספת תחנות ומסילות רכבת ותוספת ניכרת של נוסעים בשנים האחרונות. הישראלי הממוצע "שורף" כבר היום שעתיים-שלוש מידי יום בדרכו אל העבודה לעת בוקר וממנה חזרה לפנות ערב.
מדובר בנזק של מיליארדים (!) למשק הישראלי מידי שנה בשנה. הסיבה לכך פשוטה בתכלית: מידי שנה נוספים לכבישי ישראל כרבע מיליון כלי רכב חדשים ומספרם מתקרב במהירות לשלושה מיליון. רשת הכבישים, לעומת זאת, נותרה במשך שנים על כ-19,000 קילומטרים. הרכבת, למרות השיפור, איננה מגיעה כלל ועיקר לרוב ערי הלויין, שלא לדבר על הפריפריה ומשפחה ממוצעת זקוקה לשתי מכוניות כדי להגיע אליה בבוקר, ולאחר מכן ל"שאטל" או מונית כדי להגיע מתחנת הרכבת אל מקום העבודה.
ברור שבשנים הקרובות המצב רק יילך ויחמיר, הפקקים המתארכים מהשכונות החדשות שייבנו במסגרת הסכמי הגג אל תחנות הרכבת, ובתוך הערים אל מקומות העבודה, רק יחמירו ויילכו, ובאופן שכזה, ספק רב אם ניתן יהיה לממש את חלום הסכמי הגג וליישב רבע מיליון בתי אב חדשים בערי לווין ופריפריה דוגמת ראש העין ורמלה במרכז, באר שבע, נתיבות, עפולה וקרית ביאליק בפריפריה.
הבעיה, מסתבר, איננה רק קדושת השבת, אלא גם ובעיקר מה קורה במהלך כל ימות השבוע וכל ימות השנה. הפתרון הינו לייצר תכנית אב לאומית למערכת היסעים המונית משוכללת, כמקובל במתוקנות במדינות העולם. לשם כך לא די ברשת הרכבות הנוכחית וגם לא ברכבת הקלה המתוכננת במטרפולין גוש דן, אלא הענקת תעדוף ל"שאטלים", מיניבוסים מהירים שיקבלו נתיבי תחבורה ציבורית ויגיעו לכל מקום, בין אם מדובר בשכונות החדשות, או מרכזי הערים.
השיטה הנוכחית של חניוני חנה וסע, כבודה במקומה מונח, אולם היא לא תוכל להחזיק מעמד לאורך זמן. החניונים כבר היום מתקשים לעמוד בעומס, וגם התרחיש שנוצר כבר היום, לפיו פקקים משתרכים אל תחנות הרכבת, מה שגורם לרוב הישראלים להמשיך ולדבוק במכונית הפרטית, מבשר על הבעייתיות הגוברת והולכת של הממשק הלקוי בין תחבורה לדיור, בעייה שרק תלך ותחריף במהלך השנים הקרובות.לכן עצתי למקבלי ההחלטות: אל תאחרו את הרכבת!"
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  השמאל הקיצוני מנסה להבנות מהבעיות!!!
  קליפ 04/09/2016 23:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרכבות מתוכנות מחוץ לערים? אז שאוכלוסיה תעבור דירה. נכון, יש נושאים רבים ששרה וביבי צריכים לפתור. אך התקשורת מהשמאל הקצוני רק מלבה את האש
  סגור
 • "שמאל קיצוני" זה תירוץ שדוף לכל בעיה. בנוסף, לשמאל אין
  קורמורן 06/09/2016 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשמאל אין תקשורת ממומנת כמו לימין. העיתונים של השמאל מתו מזמן ובמקומם יש ישראל היום (אדלסון), מקור ראשון (שוב אדלסון), מגוון תחנות רדיו ימניות-מסורתיות עד חרדיות.היום כל כלי תקשורת או דובר שלא מתיישר לפי הקו השליט, תולים עליו שלט "שמאל קיצוני"
  סגור
 • 9.
  לרצות את החרדים דבר ראשון של הממשלה היתר משנית (ל"ת)
  יצחקי 04/09/2016 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יש מחסור נורא במכוניות, עובדה שהביקוש משתולל (ל"ת)
  מחסוריסט 04/09/2016 20:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  מה קשור למה ?
  תגיד אתה רציני? 04/09/2016 18:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חארטבונה מרוכזת פשוט ביזפורטל ירדתם נמוך מאודד
  סגור
 • 6.
  המדינה מכניס מליארדים מהדלק למה שתיזום תחבורה ציבורית ? (ל"ת)
  2 04/09/2016 17:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  שהראש והתקציב של הממשלה הוא היו"ש ובחרדים למינהם העתיד? (ל"ת)
  גמלאי 04/09/2016 10:56
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 4.
  כל משפט כאן נכון, חוץ מהכותרת שמצמצמת בעיה קשה בהרבה.
  קורמורן 04/09/2016 10:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מחדל הרכבת כלל איננו מחדל. זה משבר מתוכנן המשקף מנהיגות אשר דואגת לאינטרסים האישיים שלה על חשבון הציבור הרחב. תופעה שהחלה בקטנות, התגברה לאיטה וכעת סימנה שיא, כאשר הסכנה היא שלצערנו ככל הנראה תחזינה עינינו המתפלצות בשיאים גבוהים יותר ויותר עד שנגיע למשבר חריף שיהפוך את הקערה או שיטביע אותנו בים....
  סגור
 • 3.
  ראש הממשלה מחרבן על מי שבחר בו (ל"ת)
  שוברים שתיקה 04/09/2016 10:50
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 2.
  משבר דיור? משבר תחבורה ? עזוב, את ביבי זה לא מעניין
  אזרח 04/09/2016 10:39
  הגב לתגובה זו
  18 1
  ביבי מנהל את המדינה כמו חנות מכולת , עם החשבונות הקטנים שלו למען דבר אחר ויחיד - השרדות שלטונו. נו אז לא תהיה רכבת מחיפה לת"א יום פה יום שם , מה קרה ? אז דירות קצת יקרות בארץ , ביג דיל, מה שחשוב זה החיים עצמם . הוא בכלל לא מתחיל להבין את משמעות הדברים והשפעתם ההרסנית על אזרחי המדינה . מדובר בראש ממשלה מושחת ואטום כמוהו לא ידענו .
  סגור
 • 1.
  עצאס גאבר
  לזר 04/09/2016 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עשית את היומית שלך ואתה יכול לנוח. השכלתי רבות ממך. יש עדיין מקום במשרד לתיכנון ערים? שם מקומך!
  סגור