12:52 רשות ני"ע הגישה לביהמ"ש בקשה להארכת ההגבלות על פילבר >>

12:16 מניית פרוטרום עולה 0.8% ומשלימה עלייה של 40% מתחילת השנה

12:13 מניית סודהסטרים יורדת 2.5% ומשלימה ירידה של כ-5% בחודש האחרון

12:06 מניית אינרום עולה 0.5% ומשלימה 3 ימי עליות רצופים

10:48 אפגניסטן: 43 חיילים נהרגו בפשיטת טליבאן על בסיס בדרום המדינה

10:29 בולטות בת"א: חברה לישראל יורדת 3%, מיילן יורדת 2%

09:33 הדולר מאבד 0.3% ונסחר סביב 3.502 שקלים

08:32 נתוני הצמיחה בסין עמדו בתחזיות - 6.8% ברבעון

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

האוצר קבע: קרנות הפנסיה יאוחדו, מה זה אומר והאם זה לטובתנו?

ירון שמיר, המומחה הפנסיוני של ביזפורטל, על איחוד קרנות הפנסיה - והאם הוא בכלל לטובתנו. כל מה שאתם צריכים לדעת על המהלך החדש של משרד האוצר
 |  9
הכסף שלכם
Share
בחודש האחרון התקבל בבתים של חלק גדול מאיתנו מכתב בו אנו מתבשרים כי אם לא נבקש אחרת יאוחדו כל החשבונות המוקפאים (רדומים) שלנו בקרנות הפנסיה לקרן הפנסיה הפעילה שברשותנו. קודם כל חשוב להבין כי מכתב זה, אשר הינו תולדה של תיקון תקנות, בא בעקבות המצב שבו ישנם למעלה מ-2 מיליון חשבונות לא פעילים בקרנות פנסיה. קראתם נכון - 2 מיליון חשבונות. לפי ההערכות מדובר על כ-25 מיליארד שקל. אז האם כדאי להתעלם מהמכתב או דווקא להשיב אותו חתום?
 
חשוב לדעת שבחוזר הזה מדובר על קרנות פנסיה בלבד, לא על ביטוחי מנהלים לא פעילים, לא על קופות גמל לא פעילות אלא כאמור רק קרנות פנסיה.
 
למה לאחד את החשבונות (כלומר לא להשיב את המכתב חתום)?
ראשית חשוב להבין שלא מדובר על איחוד של חשבונות פעילים לחשבונות פעילים. לאיחוד חשבונות פעילים קיים יתרון מובנה בהשלכת ותק של הקרן הראשונה על החדשה ויש לזה משמעות מבחינה ביטוחית. כאן מדובר על חשבונות לא פעילים שניתן לסמן לגביהם שלוש בעיות עיקריות שחוזר האיחוד מתכון לפתור.
 
1. כספים אבודים
כנראה שחלק מאותם 2 מיליון חשבונות לא פעילים "ילכו לאיבוד" לחלק מהלקוחות שלא ידעו בכלל שקיים להם שם כסף. מדובר כנראה על חשבונות קטנים אשר בדרך שימשו אותנו בעבודות זמניות או לתקופות קצרות ואנו בכלל לא זוכרים שהפקדנו לשם כסף.
 
2. דמי ניהול
ברגע שהחשבון הופך להיות לא פעיל דמי הניהול מהצבירה מתעדכנים בו אוטומטית ל-0.5%. מכיון שבדרך כלל מדובר על חשבונות קטנים המשמעות של דמי הניהול ללקוח אמנם איננה מתבטאת במאות שקלים אך עדין לאורך זמן מדובר על השגת יותר תועלת על הכסף
 
3. עלות ביטוח
ככל שצבור לי יותר כסף בחשבון הפנסיה, כך העלות הביטוחית שלי נמוכה יותר. מכיון שהסכום בסיכון כולל בתוכו כבר את החיסכון, ברור שברגע שיש לי יותר צבירה עלות הביטוח תהיה נמוכה יותר.
 
האם קיימים גם חסרונות לאיחוד (כלומר סיבות לחתום על המכתב)?
ומה לגבי חשבונות גדולים? נניח שיש לי כבר 100,000 שקל בפנסיה מוקפאת מלפני 3 שנים ועכשיו המעביד מעוניין לפתוח לי קרן חדשה? האם כדאי לי לנייד את אותם 100,000 שקל?
 
כאשר הצבירה בקרן הפנסיה המוקפאת היא צבירה העולה על כמה עשרות אלפי שקלים השאלה הופכת להיות מורכבת יותר. גם במקרה כזה איחוד של החשבונות יקטין בדרך כלל את דמי הניהול בחשבון המוקפא ויקטין את העלות הביטוחית. אבל האם זו האלטרנטיבה היחידה? כדי לדון בזה חשוב שנבין כמה דברים על קרן פנסיה:
 
1. בחלק גדול מקרנות הפנסיה קיימים גרעונות דמוגרפים. ניוד של הכסף שיתכן שמושקע היום בקרן ללא גרעון לקרן עם גרעון, יכול בפועל להגדיל את העלות שנגבית מהכסף הצבור דרך המנגנון הדמוגרפי. במקרה הזה קיימת אפשרות, כפוף כמובן לבדיקה פנסיונית, להשאיר את הכסף היכן שהוא נמצא, או לחילופין קיימת אפשרות אחרת והיא ניוד הכסף המוקפא לקופת גמל לחסכון (קיצבה) או לפוליסת ביטוח אשר בה אין גרעון. כמובן שיש צורך בדמי ניהול שיתאימו לדמי הניהול הקיימים בקרנות הפנסיה.
 
2. חשוב להבין כי אמנם הניוד מקטין את עלות הביטוח אך עלות הביטוח בקרן הפנסיה היא במילא מאד מאד נמוכה. שוב, הניוד לא יגדיל את גובה הביטוח אלא יקטין את העלות, גובה הביטוח נקבע מההפקדה השוטפת בלבד. יתרה מזאת, אם כסף זה לא היה מנוייד במקרה פטירה היו השארים מקבלים קיצבה גם מקרן הפנסיה המוקפאת וגם מקרן הפנסיה הפעילה. כלומר בעצם הניוד- גרענו מהסכום אותו היו מקבלים השארים במקרה פטירה.
 
3. אם כבר לנייד, למה לא לנייד למכשיר שאינו קרן פנסיה? מלבד הגרעונות המוזכרים בסעיף 1 השארת הכסף בקרן פנסיה מוקפאת גורמת לכך שבמקרה פטירה הסכום ישולם כפנסיה חודשית לשארים. לעומת זאת ניוד הכסף לקופה שאיננה קרן פנסיה גורם לכך שהסכום הנוסף ישולם כסכום חד פעמי למוטבים. בחלק מהמקרים שילוב כזה עדיף למבוטח.
 
אז ראשית חשוב להבין שבמידה ויש ברשותכם "כספים גדולים" קיימת חשיבות לבדוק את עניין הניוד האוטומטי ולקבל החלטה מושכלת בה נלקחים מראש כל הפרמטרים הרלונטים למבוטח ולבני משפחתו. חשוב לציין כי הממונה מאפשר מהלך כזה אך דורש הליך שיווק פנסיוני כולל.
 
שנית בחוזר הניוד האוטומטי אכן יש בשורה למיליוני חשבונות שכנראה חלקנו אינם יודעים כלל על קיומם ובמידה ולא היה מתבצע הניוד חלק הכספים "היו הולכים לאיבוד" וכמובן הפחתת דמי הניהול שבדרך כלל בחשבונות המוקפאים נמצאים ברף העליון.


בשורה התחתונה, למי שיש סכומים קטנים בחשבונות הרדומים - אין סיבה לחתום (כלומר כדאי לו שהחשבונות יאוחדו). למי שיש סכומים גדולים בחשבונות הרדומים - רצו שיתייעץ עם גורם מקצועי ולבחון האם כדאי לו להתעלם מהמכתב או דווקא לחתום.  
 
אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**    
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

9 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 האזרח המודאג 09/08/2016 11:49 לא רוצה לתת לביבי שקל אחד אפילו שיתפגר
רק לגנוב ולעשוק אותו טוב הוחא לא יעשה לכם ...לו כן וינסה רק לדפוק אותנו לכן תבריחו את הכסף לכול מקום רק לא בהשג ידו של ביבי וגנבוו
6 ניר 09/08/2016 01:47 מקצועי! (ל"ת)
5 תלמיד שלך 08/08/2016 22:45 לא הבנתי
אמא שלי קיבלה מכתב ממבטחים שבו הם שאלו אם היא מסכימה שיכנסו למסלקה ויבדקו כמה כספים יש לה, מה עליה לעשות לא נראה לה יש שם הרבה כי היא מקבל פנסיה ממשרד האוצר בתור מורה לשעבר, וכאן מדובר על מקומות עבודה נוספים
4 רפאל 08/08/2016 18:41 כתבה מצוינת....כן ירבו (ל"ת)
3 רפי 08/08/2016 18:09 לזה שלה הבין
בשורה התחתונה, למי שיש סכומים קטנים בחשבונות הרדומים - אין סיבה לחתום (כלומר כדאי לו שהחשבונות יאוחדו). למי שיש סכומים גדולים בחשבונות הרדומים - רצו שיתייעץ עם גורם מקצועי ולבחון האם כדאי לו להתעלם מהמכתב או דווקא לחתום.
2 יצחק 08/08/2016 17:58 מהיכן יש להם מידע על קרנות פנסיה גרעוניות
אני מבין שמדובר רק בקרנות הפנסיה החדשות. ועד כמה שהבנתי הם מאוזנות מהגדרה.
ירון שמיר 08/08/2016 22:12 קרנות מאוזנות
מעצם העובדה שהם צריכות להיות מאוזנות הם מקזזות מהכסף הצבור ברגע שהם נכנסות לגרעון, לצערנו זה מה שקורה היום ברב הקרנות הגדולות מציע להסתכל בפנסיה נט
1 ישראל ישראלי 08/08/2016 15:23 לא הבנתי
ממש לא הבנתי כלום מהכתבה
ירון שמיר 08/08/2016 22:12 צר לי
דוקא בגלל זה שווה לבדוק עם גורם מקצועי :)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.