המרוויחים והמפסידים משינוי מבנה הבעלות על הבורסה

 |  (5)
בשקט בשקט, ללא מסיבת עיתונאים מתוקשרת, אישרה הממשלה בתחילת החודש, את החוק לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה. בכך למעשה תהפוך הבורסה לני"ע לחברה בע"מ רגילה, אשר פועלת לצורך מקסום רווחיה, וזאת בשונה מהמודל הקיים היום של גוף שאינו למטרות רווח, אשר בו הברוקרים - חברי הבורסה הם בעלי השליטה.
ע"פ ההצהרות, המהלך עתיד להפוך את הבורסה לגוף תחרותי, להקל על צירוף חברי בורסה חדשים, להוזיל עלויות למשקיעים, ולהתחרות במערכת הבנקאית כמקור אשראי חלופי. במסמך זה ננסה לבחון מי הם המרוויחים והמפסידים מהמהלך הנ"ל, והאם הוא מביא עימו בשורה לציבור המשקיעים ולפעילי אחוזת-בית? 
המרווחים הגדולים: עובדי הבורסה. התוכנית המוצעת צפויה להיתקל בהתנגדות עיקשת מצד 200 עובדי הבורסה אשר יבקשו למנוע פגיעה בתנאיי העבודה שלהם ואולי אף לגזור קופון נאה מפירות הצלחת התוכנית. ע"פ ההערכות, עלות שכרם הממוצעת של עומדת על 50,000 שקל לחודש, והסדרי העבודה שלהם מבטיחים עליית שכר ממוצעת של 6% בשנה, בונוסים נדיבים, ועוד. למעשה, למעלה מ-50% מהוצאות הבורסה משויכות לעלויות שכר העובדים. ולכן, לא מן הנמנע, כי יישום המתווה ייאלץ את פקידי משרד האוצר לגשת אל שולחן המו"מ "ולרכוש" את תמיכתם של עובדי הבורסה. אשר ייהנו מרוח גבית חזקה מצד ארגוני העובדים, העסקנים והפוליטיקאים השונים.
המפסידים הגדולים: הבנקים. תקופה קשה עוברת על המערכת הבנקאית. שבועות ספורים לאחר אישור החוק להגבלת שכר הבכירים, ממשיכה הממשלה לנגוס בהגמוניה ובדומיננטיות של הבנקים. תזכיר החוק כולל מספר הסדרים העלולים להביא לפגיעה קשה ומרחיקת לכת בזכויות של חברי הבורסה הנוכחיים. כך לדוגמא, ע"פ המתווה המוצע, כל רווח הון עתידי שיקבלו חברי הבורסה ממכירת החזקותיהם ילווה במס בגובה 100% - כלומר כל רווח ממכירת המניות יועבר לידי המדינה. כמו כן, מתזכיר החוק עולה אפשרות לפתוח ללקוחות הבורסה פעילות ישירה דרך המסלקה, למרות שאינם חברי מסלקה - דבר שיוצר לבנקים חשיפה פיננסית ומגדיל את הסיכון שלהם כחברי מסלקה, הנושאים בערבות הדדית.
בשורה למשקיעים? טענת משרד האוצר, כי יישום המתווה יביא להוזלת עליות המסחר, אינה מתיישבת עם המציאות. עמלות המסחר וסליקה מהווים את הנדבך העיקרי של הכנסות הבורסה, בשנת 2015 הניבו עמלות אלו, הכנסות של מעל 140 מיליון שקל אשר היוו מעל ל-50% מכלל ההכנסות, באותה שנה. הנפקתה העתידית של הבורסה לניירות ערך עשויה למשוך אליה משקיעים פרטים ומוסדיים רבים אשר ידרשו מקברניטי החברה, להגדיל את שורת הרווחים ולהציג מדיניות חלוקת דיבידנד נדיבה. ולכן אנו מעריכים כי עמלות הבורסה ללקוחות הקצה, לא יוזלו והן ימשיכו להיות מקור ההכנסה העיקרי. יחד עם זאת, ברגע שבורסות זרות ומשקיעים בינלאומיים יחזיקו במניות בבורסה, הוא יוכלו להשתמש בקשרים שלהם ולהביא לכאן משקיעים זרים, לבנות מוצרי השקעה חדשים, לשפר את נגישות הבורסות הזרות למשקיע הישראלי ולגוון את אלטרנטיבות ההשקעה.  
לסיכום: החלטת הממשלה בעניין שינוי מבנה הבעלות של הבורסה היא החלטה בעלת פוטנציאל הצפת ערך רב לשוק ההון המקומי והיא צפויה להניב תרומה נכבדה להכנסות המדינה. ע"פ ההערכות שבוצעו לפני כשנה, השווי האינדיקטיבי של הבורסה שנאמד ב-590 מיליון שקל עתיד לזנק לשווי של מעל 2 מיליארד שקל, לאחר שהיא תהפוך לחברה בע"מ ותגבה את מלוא פוטנציאל העמלות. הפיכת הבורסה לחברה שתישלט על-ידי הציבור תחייב הקמת דירקטוריון שייבחן על-ידי בעלי המניות. דירקטוריון זה ייזום מהלכים אופרטיביים כגון: התאמת שעות וימי המסחר לאלו שבארה"ב. עידוד חברות בינלאומיות להנפיק מניות בישראל והתאמת הרגולציה הישראלית לזו הבינלאומית ועוד.
 
מאת: צחי קלמין, יועץ כלכלי ומומחה לשווקים פיננסים
 
*מסמך זה הוכן על ידי צחי קלמין..מסמך זה אינו מהווה הזמנה לקנות או למכור ניירות ערך או נכסים פיננסיים כלשהם. צחי קלמין, אינו לוקח על עצמו כל אחריות להפסד ישיר או נסיבתי או לאי רווח כלשהו הנובע משימוש במסמך זה. צחי קלמין, עשוי, בהתאם למגבלות החוק, להיות בעלים, להחזיק, להשקיע או להתעניין, לקנות ולמכור במסחר בניירות ערך או בנכסים פיננסיים הקשורים במישרין או בעקיפין לנושא הדוח הזה. ידוע לקוראי המסמך כי אין הוא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם, ולצרכיו האישיים.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  איפה הטייטל צחי?
  אבנר 21/07/2016 19:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עד היום נכנסתי רק כדי לראות את הטייטלים המפוצצים, והפעם כלום? במילה אחת אכזבה.. יוחזר מיד צחי קלמין יועץ בכיר לעניני שווקים פיננסים והתפוצות
  סגור
 • כתבות שטחיות שלא מוסיפות מידע
  תוהה האם מצנזרים 21/07/2016 21:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ונכתבות ע"י מומחים על דעת עצמםאני מתפלא על ביזפורטל שנותנים במה למומחים מטעם עצמם , ללא רקע מתאים וללא ניסיוןלא רציני
  סגור
 • אמא שלי תמיד אמרה
  אבינועם 23/07/2016 09:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבינועם למה שלא תלך ללמוד ותהיה יועץ כלכלי ומומחה לשווקים פיננסיים, חבל שלא הקשבתי לה, יכולתי היום להצליח בחיים.
  סגור
 • 2.
  המשפחה מתכנסת בערב שישי כדי לחלק את הזכיה בלוטו 30 שקל
  מני 21/07/2016 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי ירויח ומי יפסיד. הבורסה בתא מתה קלינית, ועושים חשבון מי ירויח ומי יפסיד משינויים כאלו ואחרים. פתטי. המחזור הממוצע בבורסה מתקרב למחזור של מכולת שכונתית
  סגור
 • 1.
  כרגיל , הסוחרים תמיד מפסידים (ל"ת)
  איצטרובל 20/07/2016 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור