20:49 אמאזון קיבלה יותר מ-200 הצעות ממקומות המעוניינים לארח את בניית המטה... >>

19:02 בולטות בוול סטריט: סיגייט קופצת 12%, אמאזון מאבדת 1.2%

17:22 הנסיך הסעודי, בן טאלאל: "בועת הביטקוין תתפוצץ, זה האנרון הבא" >>

16:19 הדולר היציג נקבע על 3.49 שקלים, האירו על 4.10 שקלים

15:27 תמר פטרוליום יורדת 2% ומשלימה ירידה של 13% מתחילת החודש

16:05 השר בנט מסמן יעד למושב החורף: נשיב את הכוח לממשלה >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

על המהפכה שעדיין בעיצומה, והתנודתיות החריפה בבורסות

 |  80
Share
מאז החלה התאוששות ממשבר 2008 אנחנו מנסים לשכנע את הקוראים שמה שקורה בבורסות, בהובלת  האמריקאיות כמובן, הוא התוצאה של תהליך ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לתוך  כלכלת המיינסטרים (ההתמזגות של "הכלכלה החדשה" לתוך "הכלכלה הישנה").


נקודה חשובה להבנת הנושא היא ששבירת השיא ההיסטורי של מדד ה-500 S&P השבוע נעשתה, בפעם הראשונה, בגלל מרכיב המניות הטכנולוגיות במדד מה שמוכיח שמהפכת הטכנולוגיה מתחילה להוביל את כלכלת המיינסטרים. תהליך ההתמזגות חוזר על עצמו בפעם השלישית מאז החלו הבורסות הגדולות של אירופה וארה"ב לפעול בצורה מסודרת. בפעם הראשונה התהליך כונה בשם "המהפכה התעשייתית", התחיל בסביבות 1760 והסתיים 100 שנים מאוחר יותר. בפעם השנייה "מהפכת החשמל והכוח" החלה באמצע המאה ה-19 והתמזגותה לתוך "הכלכלה הישנה" דאז הסתיימה בעשור השני של המאה ה-20 כאשר, כסימן מובהק לסיום התהליך, החליפה המכונית סופית את הכרכרה. הפעם השלישית, "המהפכה הטכנולוגית" התחילה ב-1965 (העיתוי במחלוקת) עם יצירת המחשב האישי. מהפכה זו עדיין בעיצומה והתמזגותה ל"כלכלה הישנה" החלה למעשה רק ב-2008.

מבחינת המשקיעים ההשפעה של כול שלושת המהפכות, על התנהגותם, בשלבים השונים של התקדמות המהפכות, הייתה שווה. כיוון שבמהפכה הראשונה הבורסות האמריקאיות לא היו קיימות עדיין ההשוואה האמתית יכולה להיעשות רק בין השתיים האחרונות והדמיון מפליא. המשקיעים בנכסים סחירים עברו, לאורך כול המהפכות שינוי קיצוני בכול מה שקשור להערכת הנכסים ולדרך התגובה לאירועים. התוצאה הסופית של 2 המהפכות הקודמות הייתה שיפור משמעותי של הכלכלה על כול מרכיביה. תגובת הבורסות למהפכות הקודמות הייתה בגאות ארוכה אבל בשלבים (עם תיקונים בדרך) אבל עם התקרבות סוף התהליך (השלמת ההתמזגות) נוצר מומנטום שבסופו הביא למשבר גדול בבורסות. המהפכה הנוכחית, מבחינת התנהגות המשקיעים עד כה, היא חזרה מדויקת, עקב בצד אגודל, על השתיים הקודמות עם שני הבדלים משמעותיים שקשורים זה בטבורו של זה, הגלובליזציה (הצטרפות לתהליך של מדינות ענק כמו סין והודו) ומהפכת האינפורמציה.תהליך ההתמזגות של המהפכה הנוכחית התחיל למעשה עם כניסת הטלפון החכם ב 2007-8 ותוך כדי משבר ענק בבורסות שלא היה קשור לשום משתנה כלכלי, משבר שנבע מתאוות בצע נטו. משנרגעו המשקיעים מאימת משבר 2008 (כלומר משהבינו, בתחילת 2009, שהבנק המרכזי של ארה"ב והאוצר האמריקאי לא יאפשרו "חזרה למשבר 1929") הבינו מיד שמהומת המשבר הסתירה את ההתפתחות החשובה הרבה יותר, שיציאת הטלפון החכם לציבור הוא עמוד האש שלפני המחנה ושמאותת על "שינוי סדרי בראשית" בכלכלה, משינוי טוטלי במנהגי הצריכה ועד לשינוי טוטלי ביחסים הכלכליים ובדרך הערכת נכסים."ההבנה" הזו, בדיוק כמו שקרה בשתי המהפכות הקודמות, הדליקה חלום, אור בקצה המנהרה לאנושות. כלומר, שדברים כמו  הטלפון החכם, כלכלת הרשת, הצטרפות קהלים חדשים וגדולים למערכת הכלכלית ועוד עשויים להביא למצב טוב יותר מהבחינה הכלכלית והחברתית לאנושות. אפילו תופעת "האביב הערבי" עם האכזבות וההרג שהביא בעקבותיו, נדלקה ותודלקה מתקוות כאלו. המשקיעים, שמספרם, בגלל ה IT, הלך וגדל אקספוננטלית, הביאו, למרות כול המשברים והפחדים שמלווים את התהליך, את הבורסות לגאות ממושכת וכן, להתעלמות מכול "סימני האזהרה" למיניהם.

זה קרה וקורה כי המשקיעים מבינים שאין כוח בעולם שחזק יותר מהתקווה ומהפכת הטכנולוגיה בהתקדמותה מלבה את התקווה ל"עולם כלכלי וחברתי טוב יותר". מה שקרה בבורסות לפני, עם ואחרי  הצבעת הברקזיט בבריטניה מדגים זאת בצורה נפלאה. הפחד ממה שעלול הברקזיט לעשות לכלכלה הביא אומנם לירידות חדות בבורסות אבל התקווה שלמרות הברקזיט התהליך ממשיך הפכה המגמות במהירות. כפי שכתבנו ביום שלאחר ההצבעה לא היה שום גורם כלכלי או חברתי אמתי שיצר את התזזית בבורסות מלבד הפחד תחילה והתקווה לאחר מכן.

קוראים "מתלוננים" שאנחנו אופטימיים מדי וזו טעות. אנחנו מזהירים שוב ושוב שגורמים חיצוניים כמו מנהיגי מדינות בלתי אחראים או סוחרי הסוסים בוול סטריט ומחוצה לה יכולים לגרום בטיפשותם וב-אגו שלהם למשברים נוסח 2008 ושבפעם הבאה יתקשה אפילו הבנק המרכזי האמריקאי להציל אבל עצמת תהליך המהפכה הטכנולוגית גדולה לדעתנו בהרבה מכול אלו והיא מובילה להמשך ההתאוששות הגלובלית, גם באירופה ואפילו ביפן. האמת היא שמה שאותנו מפחיד זה לא המדינאים ואפילו לא הסוחרים בוול סטריט והאלגוריתמים שלהם.

אותנו מפחידה התרבות שהביאה מהפכת האינפורמציה, תרבות של בורות והישענות על כותרות. זו עלולה בהתקדמותה להביא לפיצוץ ש-2008 תראה כשנת עליות בבורסה ואנחנו מכירים לא מעט אנשים אופטימיים שתרבות הכותרות הפכה אותם לפסימיים. מה שראינו לפני ואחרי הברקזיט היא שוב הוכחה טובה לכך. מזלם של "משקיעי הערך" שעדיין מתייחסים לעובדות הוא שהשפעת "משקיעי הכותרות" היא בינתיים רק בטווח הקצר. אבל עוצמת הכותרות והתרחבות הבורות הם חלק בלתי נפרד מהתקדמות המהפכה ולכן צריך להיזהר, כשהשוק תופס מומנטום לשחרר חלק מהאחזקות ולחזור אליהן בברקזיט הבא.
 
דוגמה לעוצמת הבורות והכותרות ראינו בהתנהגות אגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים (מכשיר ההשקעה הגדול בעולם) מאז ניצחון הספרטיסטיים בבריטניה. ההתנפלות על האגרות והירידה בתשואותיהן ב-22% בתוך 10 ימי מסחר למינימום היסטורי, הייתה תופעה שלא תמצאו לה אח ורע מאז החלו ה-Treasury notes להיסחר בתחילת שנות הששים. תנסו לנתח את התופעה המדהימה הזו לאור העובדות והציפיות. אם תעשו זאת ברצינות תגיעו למסקנה ששום סיבה כלכלית לא הייתה מעורבת ושעצמתם של "משקיעי הכותרות" הגיעה גם לתחום שאמור להיות הסולידי ביותר.

כמובן שגם הירידות החדות במניות הייתה מעשה ידיהם של קוראי הכותרות ללא סיבות כלכליות אבל שדבר כזה יקרה לאגחי"ם? תחשבו מה עלול לקרות אם שטף כותרות שארה"ב לא תפרע את תשלום החוב הבא שלה יגיע חלילה לשוק? התגובה הראשונית עלולה לרסק את השווקים. האם ההחלטה לצאת מהאיחוד צריכה הייתה לעורר תגובה שכזו? האם הכותרות הסנסציוניות שבשרו מיתון כבד בבריטניה, התפרקות האיחוד ועוד היו רציניות? מישהו באמת מאמין שכאשר בריטניה תעזוב את האיחוד זה יתרחש בטריקת דלת? "בברוגז"? מישהו באמת מאמין שמרצדס, ציטרואן ופיאט ייעלמו מהאיים הבריטים? שכול הבנקים  יעברו באחת מלונדון לפרנקפורט? כול ילד מבין שיש לבריטים שנתיים לסגור הסכם שיהיה טוב לכול הנוגעים בדבר. אז נבהלים קצת בהתחלה אבל אח"כ מבינים שזה "או שנתקדם זה לצד זה או שניתלה זה לצד זה". מהפכת האינפורמציה מצליחה להפוך, באמצעות תרבות הכותרות שהפילה עלינו, חוסר סיבה לסיבה החשובה ביותר לתנודת המכשירים הפיננסיים בטווח הקצר.

ההתאוששות ממשבר 2008 התחילה, במיין סטריט, כבר ברבעון האחרון של אותה שנה כאשר באותו רבעון ולתוך הרבעון הראשון של 2009 המשיכו מדדי המניות ליפול ובקצב מהיר בהרבה. באותם ימים היה ברור למשקיעים שההתדרדרות למשבר כמו ב-1929 היא בלתי נמנעת וגם לא עזרו  כול הפעולות שעשו האוצר והבנק הממלכתי האמריקאי ושבאותו שלב היו בעיצומן. לימים יגידו הכותרות שאובמה עצר את המשבר עם תכנית ההצלה שלו אבל האמת היא שהתכנית והפעילות החלו עוד במרץ 2008 כאשר הנרי פאולסון, שר האוצר דאז, בתמיכת הנשיא בוש הוציא את המסמך בשם,  "The Department of the Treasury Blueprint for a Modernized Financial Regulatory Structure". ובספטמבר 2008 יזם את תכנית ההצלה שבאמצעותה העבירו הוא והנגיד דאז בארנאנקי, 700 מיליארד דולרים לחברות שונות, בראשן AIG  והוציא את ה-United States Emergency Economic Stabilization fund.

ממשל אובמה המשיך את תכניותיו של פאולסון. וול סטריט כאמור המשיכה לצנוח, אך ורק בגלל כותרות האימים, עד פברואר 2009 למרות שבשלב זה היה ברור שהחשש מ 1929 נמוג ומי שרצה יכול היה אז לבדוק ולהגיע למסקנות הנכונות. אם תבדקו קרנות מובילות של וואנגרד, פידליטי ומנהלי תיקים רציניים (לא אלו שמופיעים מידי יום בתקשורת) תגלו שהם התחילו לקנות בגדול ברבעון האחרון של 2008. למה  הסיפור הזה? כי בנושא האירופי המצב היום דומה (לא כ"כ קיצוני אבל בהחלט דומה), העובדות במיין סטריט מצביעות על המשך ההתאוששות בארה"ב, התאוששות מתגברת באירופה, הפחד שסין "תתרסק" ירד, הודו הולכת ומתחזקת ויפן, אחרי נצחונו הסוחף של ראש הממשלה ולמרות הקיצוץ בתחזיות נעה בכיוון הנכון. הכותרות לא יוותרו שהרי מלחמת הרייטינג ממשיכה אבל מה שארע בבורסות מאז הברקזיט מוכיח שהבורות לא מנצחת.

"הבנק המלכותי של סקוטלנד (סימול:RBS.L)", בישר בשבוע שעבר טוקבקיסט מגלזגו, "הולך בעקבות הבנק הלאומי של יוון (סימול:ETEAT)", זאת לאחר שמניית הבנק הבריטי (לא סקוטי) הגדול נחתה בשבוע שעבר על שאול תחתיות של 148 פני (4.6$), כ-98% מתחת למחירה בתחילת 2007. הכותרות תומכות בדבריו מזה זמן ובמיוחד לאחרונה כאשר "החליטו" הכותרות שכמות הנכסים הרגילה בלתי נתנת לניהול. אלא שמאז טיפסה המניה ב 24% לערך. אז מה קרה ודווקא אחרי הברקזיט? מסתבר שבמורגן סטנלי בדקו, בחודש שעבר, את החברה ונתנו למניה הערכת קניה חזקה עם מחיר יעד של 290 פני (60% מעל מחירו אתמול).

מחוסר מקום לא נכנס לפירוט אבל בגדול הם מאמינים שהבנק בדרך הנכונה ליציאה מהמשבר. הבנק, לדבריהם, שמוערך בשוק ב-39% מערכו בספרים (book value), העביר לאוצר הבריטי 1.2 מיליארד ליש"ט כדיווידנד להחזר חובותיו מ-2008 (התשלום האחרון), כמות הנכסים הרעילים ברת הסדר (manageable), המנכ"ל מדבר על החזרת הדיווידנד שבוטל ב-2008 לבעלי המניות ולבסוף הממשלה, שמחזיקה ב-73% ממניות הבנק מאז 2009 מוכנה למכור גם במחיר הנוכחי (וגם מכרה לאחרונה בלוק), עובדה שמעניינת חברות הון פרטי גדולות.

אז נכון, אם לוקחים את נתוני 2015 והמחצית הראשונה של 2016 הערכת הבנק, אפילו ברמה הנוכחית ולמרות האופטימיות של מורגן סטנלי, עשירה עדיין מאוד אבל אנחנו רואים בבנק הזה ובבנקים האירופים האחרים את אותה תמונה שראינו בבנקים האמריקאים בסוף 2008. "האמת היא שאם תראה לי מניית בנק דומה בארה"ב", אמר לנו חבר במורגן, "הייתי מוכר הכול וקונה אותה אבל באנגליה? מה אם בכול זאת  בריטניה תכנס למיתון עמוק?". המשקיעים (ולא פחות מהם האנליסטים) עדיין לכודים באימת הכותרות.

להשקיע במניות הבנקים האירופיים ובמיוחד הבריטים זה עסק שכרגע מתאים לספקולנטים בלבד וההצעה שלנו לפיכך היא אותה ההצעה כמו תמיד, היצמדו לעובדות, לימדו את החומר. האיחוד האירופי לא יתפרק עם או בלי בריטניה, אולי אפילו יתחזק מהברקזיט. מה שחשוב הוא שהמהפכה הטכנולוגית, כמו קודמותיה, לא תיעצר כי היא מונעת קדימה, גם זה כמו קודמותיה, בעזרת החלומות של האנושות וחזקה מכול ברקזיט או שמקזיט וכך גם הצמיחה הכלכלית הגלובלית, צריך רק סבלנות ורצון לוותר על הכותרות ולקרוא מה שמאחוריהן. ואגב, מבחינת הסיכון אז  להשקיע ב RBC.L זה מאוד ספקולטיבי אבל הרבה פחות מבכול חלום ביו טכנולוגי.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

80 תגובות ב-36 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
36 יהודה נאמן 20/07/2016 21:32 bcli
שלמה שלום, המנייה הגיבה בעלייה תלולה לפני ההודעה על הניסויים בארה״ב, ואח״כ נפילה (אבל לא התרסקות) באופן מהותי האם מבחנת התקדמות החברה... האם ההודעה בסה״כ חיובית. תודה
שלמה גרינברג 21/07/2016 06:14 בהחלט (ל"ת)
חיים 21/07/2016 08:56 יהודה - ראית שקיבלו המלצה ל 14 דולר (לפני שנה וחצי)
ההמלצה ניתנה בפברואר 2015 (לפני שנה וחצי) עם יעד ל 14 דולר. אבל בדצמבר 2015 אותו בית השקעות הוריד את ההמלצה מ 14 דולר ל 5 דולר.. אז כנראה שלא הכול בסדר. [בית ההשקעות מקסים יצא בסקירה חיובית על קדימהסטם ובריינסטורם 24.02.15 בית ההשקעות מקסים פרסם היום (ג') סקירה חיובית על שתי חברות ישראליות בריינסטורם קיבלה המלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 14 דולר, הגבוה ביותר מפי ארבע ממחיר המניה כיום[
35 נחום 20/07/2016 11:12 טאואר
שלום מר גרינברג.מה שלומך? 2 שאלות: האם אתה עדיין מחזיק בדעה החיובית (מאוד) לגבי טאואר? מה דעתך על מכירת המניות של הקרן kirby
שלמה גרינברג 20/07/2016 13:39 טאור
אין לי שום סיבה לשנות דעתי. לפי הידוע לי Kirby Enterprises הגדילה, בינואר, את אחזקותיה ל 8,348,460 מיליון מניות טאור (לפי הדיווח D13. אם מכרו אז מכרו, מה לעשות? בכול מקרה, לא ראיתי הודעה רשמית שחייבת להופיע כיוון שהם החזיקו מעל ל % 5, תוכל לשלוח את ההודעה?
נחום 20/07/2016 15:47 תודה רבה. והנה הקישור-
http://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/432754
שלמה גרינברג 20/07/2016 16:33 זו הודעה מוסמכת? בחייך נחום
אין שום דיווח ל SEC
נחום 20/07/2016 18:54 וואלה, אולי אני קצת תמים...
יש לך איזה הסבר לירידה אתמול של 5 אחוז במחזור של כ-פי 5 מהממוצע?
34 ארי 18/07/2016 19:05 שאלה
בריינסטורם פרסמה תוצאות שלב 2 חיוביות, האם מתחת למילים מסתתר משהו שאנחנו לא יודעים שגורם למניה דווקא לרדת חזק או שהעניין הוא הזמן והכסף הרב שיידרש עוד עד לסוף הדרך אם בכלל תגיע לשם?
שלמה גרינברג 18/07/2016 20:02 היכן בדיוק הפרסום?
לא באתר החברה, אין הודעת בורסה
חיים 19/07/2016 09:06 ארי מה בדיוק אתה רוצה? המשקיעים אכלו לקרדה בגלל התנהלות
ב 14 לחודש (יום חמישי) פרסמו בסוף המסחר שביום שני אחרי המסחר יקיים מסיבת עיתונאים עם פרסום תוצאות. (מעולות) למחרת ביום שישי המניה עלתה 35 אחוז. זה היה הרגע לברוח . ככה זה שחברה לא יודעת להתנהל. כול האינדאנים כבר עשו את הסיבוב שלהם על המניה ביום שישי. כשהתוצאות התפרסמו האינדיאנים הקיאו על המשקיעים את שארית המניות שעוד נשארה להם.
33 נעמי 18/07/2016 19:03 EVOK
מה דעתך על מה שקרה במניה היום? עוד חלום שהועלה לגבהים ונגוז?
שלמה גרינברג 18/07/2016 19:57 בהחלט
החלום לא נגוז עדיין אבל ההערכה הותאמה למציאות
32 שי 17/07/2016 17:05 היי שלמה , מכיר את CTSH ? (סימול) (ל"ת)
שלמה גרינברג 17/07/2016 17:22 Cognizant Technology Solutions
מכיר היטב, מה השאלה?
שלמה גרינברג 21/07/2016 11:22 CTSH
על "הנייר" אין לי מושג אבל את החברה מכיר היטב כאמור. זו חברה שצומחת על נישה משולבת של התייעלות בעזרת IT דיגיטאלי מחד ותמיכה בחדשנות בתחום מאידך. אחד "היתרונות" שלה הוא המייסד-מנכ"ל Francisco D'Souza שמוביל אותה באומנות ממש., תסתכל על המספרים.מאז תחילת מאי 9 מתוך 10 האנליסטים שבדקו ממליצים בקניה עם מחיר יעד ממוצע של 69.3 $. (מחיר שכבר ביקרה בו בסוף השנה שעברה). הירידה במניה מאז אוקטובר 2015 מכניסה אותה לאזור כלכלי, מאוד ממליץ לעקוב
שי 21/07/2016 16:40 שלמה תודה על התשובה (ל"ת)
שי 20/07/2016 21:56 תוכל לשתף במה דעתך על הנייר (ל"ת)
31 סמי וסוסו 17/07/2016 16:24 במקום לילל תלכו הפוך - אתם יכולים כול יום להתענג על
כתבה חדשה של שלמה (כאן בלינק יש ארכיון של כול הכתבות). tinyurl.com/pzfgvnh
לוי 17/07/2016 21:33 מה זה בדיוק עוזר לנו? (ל"ת)
סמי וסוסו 18/07/2016 09:02 גוגל טרנסלייט
מי שקורא אנגלית מוצף במדיה פיננסית עד למצב של התמוטטות. לכן הבכי לא מובן. אנשים פה מעלים שאלות על מניה ספציפית כאשר יש כתבות שלמות של שלמה על אותה מניה או תחום - ולא טורחים לבצע חיפוש פשוט בגוגל. גם אני מודה לשלמה והכתבות שלו עם נקודת מבט מיוחדת.- לפחות תמיד ישאר הארכיון.
Gidi 19/07/2016 13:24 לניסיון של שלמה אין החלפה בגוגל. (ל"ת)
30 קשיש הזוי 17/07/2016 16:19 מה עם פארמוס?
תמיד היה לך את החזון ללא הבסיס,בסך הכל עוד מאמר על כלום ושום דבר
שלמה גרינברג 17/07/2016 17:23 מעניין מי הזוי? זה שכותב או זה שאינו יכול להתנתק? טמבל (ל"ת)
29 אדם 17/07/2016 14:29 תודה לך, שלמה
אני קורה ותיק של מאמריך וכל פעם מתפעל מהראיה הרחבה של התחום הפיננסי. למדתי ממך המון ומקווה שתמצא אכנסיה אחרת שתאפשר לקוראיך הרבים להנות מהמאמרים הנהדרים. בהצלחה, אדם
28 משיח 17/07/2016 14:20 תישאר תישאר תישאר (ל"ת)
גולן 17/07/2016 15:27 תישאר תישאר תישאאאאאר.
תישאר תישאר.
27 דור 16/07/2016 19:30 מישהו מחזיק במקרה במניות אביליטי או ויליפוד אינטרנשיונל
פרטים מלאים במייל. DOR123DORI@WALLA.COM
Sivan 17/07/2016 09:27 מחזיק וילי פוד
למה?
26 עמי 16/07/2016 01:27 תודה לך שלמה
ואם נכון מה שכותבים כאן על כוונתך לעזוב - אנא ממך,אל תעשה זאת.לפחות בעיניי ואני מאמין כי גם בעיני רבים כאן,הנך אחד האנשים השפויים והלא מתלהמים ממה שקורה , הנך כותב ביושר ובהגינות ,ללא אינטרסים כפי שיש לרוב ה"אנליסטים". ושוב - אל נא תעזוב . תודה.
25 תודה רבה 15/07/2016 18:44 שוב תודה
אחרי ההחלטה לעזוב נשאר רק להגיד עוד פעם.. תודה!
24 דנינו 15/07/2016 18:00 שלמה יקירנו, המשך לכתוב כאן או במקום אחר!!!!
אוהב לקרוא את הטורים שלך מאוד!!!!!
23 אבי 15/07/2016 17:40 פניה גלויה לשלמה
אני נמנה עם אלה שקוראים בעקביות את מאמריך. לא פעם התווכחתי ואף "האשמתי" אותך בדברים, שסברתי שאתה טועה בהם. גם במהות וגם, ליעתים, במתן תחושה של זילזול והתנשאות. אבל...כתבותיך מעמיקות, מנותחות ברב המקרים ברמה האסטרטגית, מתאימות בדר"כ למשקיעי לונג (כמוני) וכן, גם מאתגרות את המחשבה. במידה ונכונה הידיעה שאתה עוזב, אני מאחל לך בריאות טובה. כל היתר מסתדר לבד. מכל מקום ה"צהובון" שנקרא ביזפורטל, עם הכותרות המפוצצות של אלה הקרויים אנליסטים, יימחק מרשימת האתרים הכלכליים שאני קורא. שבת שלום
22 שרון 15/07/2016 17:17 מעניין, אבל בבקשה עריכה לשונית לפני פרסום (ל"ת)
21 אור 15/07/2016 12:51 שלמה היקר שלום
האמת אני לא מאמין למה שקראתי מקווה שזה חלום רע מה אנשי ביפורטל נפלו על הראש מאד רוצה שתישאר למדתי ממך המון במשך השנים וכ90אחוז מהמניות שלי הם אחרי שקראתי מה שכתבת טוב רע לא יודע ימים יגידו ושוב בבקשה בשר לנו שאתה נישאר שבת שלום
20 אהוד 14/07/2016 23:16 חובות, הזדקנות אוכלוסיה, בנקים
שלמה שלום. ראשית כל, תודה על הטור ועל הקו העקבי של מאמריך. שאלה- אתה מרבה לדבר על מהפכת הטכנולוגיה והטמעתה במיין סטריט. אתה מתעלם הרבה פעמים (ממה שאני עוקב) מרמת החובות של מדינות שהפכה לבלתי סבירה (בראשן סין ויפן, המתפתחות, ארה"ב, ומספר אירופאיות); מהזדקנות האוכ' והצטמקות כוח העבודה ביפן ואירופה (ובסין בעתיד הקרוב), ממצב הבנקים באיטליה, ובעיקר ממשברי אקולוגיה ומחסור משאבים חמור (מים נקיים וטיפול בפסולת ביוב לדוג') שהעולם המפותח לא משכיל לפתור ולא קרוב אפילו לשם. התחושה היא ששווקי המניות פועלים על המון אוויר חם בהובלת הבנקים המרכזיים, ושהעסק מחוץ לארה"ב וגרמניה על כרעי תרנגולת עם סיכונים גבוהים ומצב גיאו פוליטי הפכפך. כל הנ"ל לא מטרידים אותך בגיבוש תמונת המצב הנוכחית והעתידית בשווקים?
שלמה גרינברג 15/07/2016 09:39 מוטרד מאוד ומציין זאת בכתבות אבל
הדברים שאתה כותב הם קלסיקה של "תרבות כותרות". למשל, "התחושה היא ששווקי המניות פועלים על המון אוויר חם בהובלת הבנקים המרכזיים", היא אולי "תחושה" אבל אינה מתבססת על עובדות, הראה לי כיצד הבנקים המרכזיים מעלים המניות? אגב, אני מוכן להתווכח עם כול מומחה על רמות המחירים והחוזק של חברות ה S&P שברובן אינן "יקרות" למרות שאישית, במחירים הנוכחיים, איני קונה. כעובדה, החוב האמריקאי בירידה והחובות האחרים, גבוהים מאוד אבל לא מסכנים את המשך הצמיחה. הזדקנות האוכלוסיה? אכן אבל מה זה אומר?. מצב הבנקים באיטליה? בעיה שבניהול נכון אפשר לפתור ואגב, יש שם בנקים חזקים והמצב אינו שונה בגדול משאר אירופה אבל הסכנה אינה כפי שהייתה ב 2008 למרות שהיא עדיין מושפעת ממנה באירופה. מחסור משאבים גדול? באמת? מלבד מים (נושא שאני מלווה בעקביות מזה 20 שנה פלוס) יש עודפים שהולכים וגדלים, בגלל הטכנולוגיה, בכול חומרי הגלם, בעיקר בנפט. משברי אקולוגיה? נכון וגם מחר עלולה קליפורניה ל"הישבר" מארה"ב. אני מודע היטב לכול הבעיות אבל יש בעיות ברות תיקון ויש בעיות שאין מה לעשות אתן אבל עד כה העולם המפותח דווקא פתר הבעיות
19 ירון 14/07/2016 19:49 פירסט סולאר
שלמה הנייר נסחר מתחת לשווי הנכסי שלוהמכפילים נמוכים והתשואות גבוהות.ידועות לך סיבות מדוע המניה (לא החברה) אינה מתרוממת במחיר?תודה איש יקר
שלמה גרינברג 15/07/2016 09:19 הרי עניתי על השאלה לפני יומיים
בכול מקרה השאלה "מדוע המניה (לא החברה) אינה מתרוממת במחיר?" אינה מתאימה לטור הזה. בגדול, הבעיה של החברות הסולאריות הרווחיות בשלב הנוכחי היא החשש ש 2017 הביקוש לאנרגיה כזו יירד. למה? השד יודע.
אפי 15/07/2016 09:14 תעשיה שבנויה על הטבות מס שאמורות לפקוע בסוף שנה זו
ולכן ניסו לדחוף כמה שיותר פרוייקטים (בארצות הברית) עד סוף השנה הזו (לנצל את ההטבות) - ומצד שני פרוייקטים באזורים אחרים בעולם (שלא רגישים להטבות המס הנל) עדיין לא מתרוממים. Why Analysts Don't Know What to Do With Solar Stocks Today If you can't predict what earnings will look like in 2017, how can you give a stock a proper rating? That's what Wall Street thinks about the solar industry today. One of the biggest challenges investors and analysts are having in the solar industry today is figuring out what happens after 2016. This year is expected to be a highly profitable year, driven by projects signed in anticipation of the solar investment tax credit expiration at the end of the year, which was subsequently extended.
שלמה גרינברג 15/07/2016 13:10 תקרא שוב את שכתבת
"If you can't predict what earnings will look like in 2017, how can you give a stock a proper rating? מתאים מאוד לחכמי אתר ה FOOL.COM. ובתחומים אחרים כן אפשר?? מה גם שהטבות המס כבר הוארכו!!
18 יוסי 14/07/2016 19:01 בזמנו דיברת טובות על SAN הספרדי -NDA השוודי...עדיין? (ל"ת)
שלמה גרינברג 15/07/2016 09:14 Nordea וסנטנדר
דעתי לגבי סנטנדר לא השתנתה, המצב היום טוב אפילו יותר. לגבי NDA איני זוכר מה בדיוק כתבתי אבל איני עוקב מקרוב
17 גלעד ל. 14/07/2016 18:11 שלמה - אני לא מבין מדוע אתה עוזב
שלמה , יש להתייחס לטוקבקיסטים שמתריסים כנגדך בדיוק כמו שאתה נוהג לקרוא לנו להתייחס כנגד ה"כותרות" במדיה שגורמת לנו לקבל החלטות השקעה לא טובות. אז , מה שאתה כותב לנו בוא תעשה בעצמך... ותמשיך לכתוב טור שבועי . האמת , אין לי דבר עם ביזפורטל ואם תחליט לעבור לכתוב במקום אחר רק תגיד היכן שנעבור איתך . אבל בשום פנים ואופן אל תפסיק להגיד את מה שאתה כותב . אתה משאיר אחריך מורשת של חינוך להשקעת ערך לאורך זמן . אל תפסיק עם זה בגלל עשבים שוטים !!! מעריך את כתיבתך כבר עשרים שנה , גלעד ל.
משה 14/07/2016 20:39 מצטרף לכל מילה של הכותב. מעריך ומוקיר את תרומתך לידע
שלמה, אני מצטרף לכל מילה של הכותב. ומעריך ומוקיר את תרומתך לידע של כולנו. תודה!
einatcn 15/07/2016 19:13 שלמה אנא אל תעזוב
מצטרפת לכל מילה של הכותב כתיבתך ודעותיך מלמדות חשובות ובעלות ערך רב,יצער מאד באם תעזוב.בודאי אם עקב תגובות קוראים שאין טעם להתייחס אליהם. עזיבתךתורגש כחסר משמעותי.מקווה כי תשנה דעתך
גרי 14/07/2016 19:47 מצטרף לעצומה ולבקשה לשלמה שישאר (ל"ת)
16 איתן 14/07/2016 13:29 שלמה אתהה תולה את העובדה שהבורסות בשיא באופטימיות
ישנה דעה די רווחת שמדובר בהזרמת כספים של הבנקים המרכזיים ולא של הציבור הרחב,תוכל להתייחס? תודה
שלמה גרינברג 14/07/2016 13:56 ישנה דעה
האם עלי להבין מדבריך שיש דעה "די רווחת" שהבנקים המרכזיים הם הגורם לשיאים במדדי המניות? אם זו אכן הדעה הרווחת אז היא פשוט לא נכונה. הבנקים המרכזיים אינם קונים מניות, לא בבורסות ולא מחוצה להן.(גם לא קנו במקרה היוצא דופן של 2008 שם הם הזרימו כספים לחברות במשבר וקבלו תמורת הכספים מניות בכורה אבל זה לא קניה או מכירה שמשפיעה על המדדים).. על מנת שהדאו או ה S&P יעלו צריך שיהיו יותר קונים ממוכרים, נכון? הקונים והמוכרים זה הציבור, משקיעים. נכון, חלק מהנהירה לשוק המניות זו תוצאה של ההזרמה המוניטרית אבל ההזרמה "תרמה" לעניין רק בגלל הירידה בשיעורי הריבית.
15 אבע 14/07/2016 13:27 תודה על הכתבה (ל"ת)
14 יוסף 14/07/2016 13:18 לשלמה גרינברג ......
קראתי מהטוקבקיסטים שאתה עתיד לעזוב רציתי להגיד לך שאני משקיע כבר 12 שנה בשוק ההון ויש לי ניסיון רב בנושא גם מבחינה מעשית וגם מבחינה תיאורטית מקורסים וקריאה ולמידה של עשרות ספרים בנושא . אני גם נוהג וקורא את הסקירות שלך כבר הרבה זמן . לפי דעתי יש לך את הראייה הטובה ביותר מכול הסוקרים בכל האתרים (כגון דמראקר גלובס וכו' ),דבריך ענייניים אתה יודע לנפות רעשי רקע בלתי נמנעים במערכת כאוטית כמו שוק ההון ,וההמלצות שלך ענייניות ומוצלחות למי שיש סבלנות ומשקיע לטווחים ארוכים (משקעי הערך) ואני אישית למדתי ממך הרבה . חבל והפסד גדול לאתר ביזפורטל שלצערי מחזיק גם סוקרים קיקיוניים מוכרי אשליות שמטעות משקיעים חסרי ניסיון וגורם להם לחשוב שהם אלה שידעו לקרוא את השוק ולתזמן אותו בכל מני שיטות ששוות להטלת מטבע .
13 שמי 14/07/2016 12:58 Nintendo
שלום שלמה. האם תוכל להתיחס למנית נינטנדו ולתחום המשחקים.תודה
שלמה גרינברג 14/07/2016 13:57 בהזדמנות אעשה זאת (ל"ת)
בני 15/07/2016 10:24 מהתגובה שלך
נראה שהינך נשאר בזירה, ואם לא אז אני מצטרף לבקשות שתישאר!!!!
12 יוסף פותר החלומות 14/07/2016 12:57 מומלץ למשקעים לטווח הארוך ETF חדשה ........
לקמעונות מכוונת ETF (תעודת סל חו"ל ) סימבול IBUY שמרכיבה רק מניות העוסקות בקמעונאות מכוונת . העולם עובר לקניות אינטרנטיות .
11 בני 14/07/2016 12:51 מים
שלמה שלוםמה דעתך על השקעה בתעודות סל המשקיעות בנושא המים.אם חיובית, האם יש תעודה מועדפת על האחרות ?תודה רבה
שלמה גרינברג 14/07/2016 14:08 כיוון שעניתי על השאלה למעלה מ 100 פעם אז נא לחפש (ל"ת)
10 חיים 14/07/2016 11:02 הפיקציה של המשרות באקדמיה
מוזר שאף אחד לא מדבר על כך שרוב משרות המרצה באקדמיה אמורות להתייתר כמו סוכני הביטוח, סוכני הנסיעות, פקידי הבנקים. בכול סמסטר נתון סביר שעשרות מרצים מעבירים קורס זהה בארץ. למה שרוב הסטודנטים לא יקחו את הקורסים אונליין ממספר מרצים בודדים, יהיה פיתרון לעניין הבחינות (מקום מוסכם לבוא להיבחן). שלא לדבר על לקחת את הקורס אונליין באוניברסיטת עילית בחול. למעשה מי שלומד היום תואר שלישי ומתכנן קריירה אקדמית - יתכן והוא חי בעולם האתמול לגמרי.
נדי 14/07/2016 13:33 נראה לי שפספסת
נכון שיש מקצועות שעומדים בסכנת הכחדה, אבל לגבי הרצאות באוניברסיטה ואקדמיה באופן כללי אני חושב שהמגע האנושי הבלתי אמצעי והפרשנות האישית ותשומת לב לסטודנט בודד עדיין נחוצים וקורסים אונליין לא עומדים לחסל את משרות האקדמיה. או שלא "בילית" 4 שנים באוניברסיטה עבור תואר או שסתם מצרות עין למקצוע. באותו אופן אפשר לומר שאין מקום לתורים של פרשנויות באתרים כלכלים או בכלל, הרי המידע זמין וחשוף לכולם אז למה בכל זאת אנשים קוראים למשל את מאמריו של שלמה? הטאץ האנושי עדיין נדרש.
9 Rsi 14/07/2016 10:58 soda
שלמה שלום תוכל בבקשה להסביר את תחית המתים של סודה סטרים לאחרונה ?
שלמה גרינברג 14/07/2016 12:58 סודה
כפי שעניתי לשואלים בימי השפל סודה סטרים ירדה משלוש סיבות עיקריות. הראשונה הייתה הרכישה של החברה המתחרה (Keurig) ע"י קוקה קולה ואי הרכישה של סודה ע"י פפסי שתי אירועים שוול סטריט חפצה בהם, הכריזה עליהם כסגורים רק שפפסי לא רכשה את סודה והמניה חטפה מכה. זה רק חיזק את הירידה במניה שממילא סבלה מירידה בהכנסות. דניאל בירנבאום, שלדעתי הוא מהמנכלי"ם הטובים בישראל, הלך לרה ארגון עם המטרה לשנות תדמית. ובעיקר לצמוח בשוק האמריקאי שם החלה התדרדרות במכירות. בתחום הזה השיווק הוא המנוע הגדול ובירנבאום הוא משווק בחסד. נראה שהרה ארגון מצליח, גם מבחינת המכירות וגם מבחינת ההתייעלות.ץ בנוסף, בדוחות של פפסי שפורסמו לאחרונה יש כמה נקודות מעניינות לגבי סודה. פפסי מוכרת את "תרמילי הטעם" שלה באמצעות המכונות של סודה וזה כנראה מצליח מה גם שזה מצליח בשוק האמריקאי וזה חשוב. כול אלו עוררו כמה הדג'ניקים וספקולנטים שאספו הרבה אופציות CALL של SODA וחיממו המניה.. אין זו תחיית מתים אלא , כמו במקרה של מלנוקס, ניהול טוב.
8 יקי 14/07/2016 09:52 תודה לביז
שלמה בכל זאת ממשיך למרות שהיינו מאוכזבים שדיבר על עזיבה. תודה
לדעתי אתה טועה 14/07/2016 12:38 דיבר על עזיבה בסוף יולי - שום דבר לא השתנה (ל"ת)
7 אורן 14/07/2016 09:22 פוקימון גו
פה ושם צצות כתבות על כך שילדים, בני נוער וצעירים (עד גיל 30) בכול העולם מקדישים יותר זמן לשטות הזו מאשר לרשתות חברתית כמו פייסבוק, סנפצאט. עד עכשיו מניית פייסבוק לא התחילה לרעוד כתוצאה מהתפשטות הטירוף הזה. נראה לי מוזר שפייסבוק לא מגיבה בירידה, .אפילו במוזיאון השואה בוושינגטון נאלצו לשים שלטים לקהל המבקרים "להרגיע ושזה לא מכובד" תודה על ההתייחסות
כגן 14/07/2016 22:59 המניה של נינטנדו קפצה בעקבות המשחק מעל 30%
אבל אתה צריך להיות אינדיאני רציני כדי להכנס לתחום הזה.
שלמה גרינברג 14/07/2016 11:37 לא מבין מה רצית לומר (ל"ת)
6 יוסי 14/07/2016 09:18 מעניין, מחכים, תודה! (ל"ת)
5 מיכאל 14/07/2016 00:48 STEM
היו היה חלום גדול. לאן הידרדרנו. האם יש עוד סיכוי לחברת החלום הזו?
שלמה גרינברג 14/07/2016 11:37 למה היה?
חלום תאי הגזע מתקדם עם מהפכת האינפורמציה והטכנולוגיה ומניית STEM עדיין מציגה את אותו חלום שהציגה ב 1991 כשהונפקה. זה שהמניה עולה ויורדת זה בוול סטריט ובתגובה לתגובות וכותרות שרובן, כמו בפלוריסטם ואחרות בתחום, באים ממוחם הקודח של הכותבים. תאי הגזע רחוקים גם היום מייעודם הרפואי אבל החלום קיים. כפי שאני כותב תמיד צריכה להיות פינה לתאי גזע כמו פינה לחלומות אחרים אבל המשקיע חייב להבין שאלו השקעות ספקולטיביות ולטווח מאוד ארוך וגם לקחת בחשבון שב 99 מתוך 100 מקרים הנסיונות נחשלים.
4 ארי 14/07/2016 00:44 וליאנט - סיפור מעניין
מהצד אפשר להסתכל על הסיפור הזה בשני היבטים: האחד שאולי מצב החברה באמת גרוע ומשקיעים גדולים בורחים מהספינה הטובעת. מצד שני אולי הם פשוט רוצים ברעת החברה ועל כן עוזבים בתרועות רמות. מה שבטוח שרוחות רעות מנשבות שם ועל כל הודעה חיובית אחת יוצאות שניים שליליים. האם לדעתך המשקיעים והקרנות שחיסלו אחזקות יודעים משהו שאנשים פשוטים לא יודעים?
שלמה גרינברג 14/07/2016 11:02 וליאנט
ראשית הספינה עדיין לא טובעת, ההתנהגות של מניית VRX מתאימה להפליא למה שכתבתי במאמר, "התפשטות הבורות והשפעת מהפכת האינפורמציה על התזוזות". משקיעים גדולים לא "בורחים". נכון, המנכ"ל הקודם פירסון מכר מניות ה 100 מיליון דולרים אבל זה מסיבות אחרות. אף אחד אינו רוצה ברעת החברה, בטח לא מי שמוכר. העניין של 2 הודעות רעות על כול אחת טובה הוא חלק מתרבות הכותרות. לגבי, "המשקיעים והקרנות שחיסלו אחזקות יודעים משהו שאנשים פשוטים לא יודעים? ". לא !!! תבדוק, כול האינפורמציה זמינה ותחליט.
3 טלי 14/07/2016 00:34 שאלה
יש הרבה מניות שמושעות מהמסחר הרגיל ונסחרות רק "מתחת לשולחן" בדרך כלל בתהליכי חקירה או פשיטת רגל. שאלתי היא האם מי שקונה מניות במצב כזה הוא בעל מניות רגיל לכש(אם)תחזור המניה להיסחר ברשימה הרגילה?
שלמה גרינברג 14/07/2016 10:56 לא מכיר הגדרה כזו (ל"ת)
2 איחטיאנדר 14/07/2016 00:15 תודה שלמה. אפשר קצת פרטים לגבי העזיבה שלך?
למה, מתי? היכן נוכל להמשיך לקרוא את מאמריך? אתה הדבר הכי טוב באתר הזה (ולא רק)...
נדי 14/07/2016 11:01 מצטרף לבקשה/דאגה
ללא ספק, הסיבה עיקרית וכמעט היחידה להכנס לאתר זה הכתבות של שלמה. המון ידע והמון פרספקטיבה. כמשקיע עצמאי, הכתבות שלך שלמה הן אוצר זהב.
Guy 14/07/2016 15:05 מצטרף לבקשה שאלה (ל"ת)
איילי 14/07/2016 20:10 מקווה שתחזור בך
שלמה , יש לך כתבות מאוד יפות. אתה מביא הרבה ערך לביזפורטל. חבל שאתה עוזב.
1 ינון 13/07/2016 20:18 שאלה לשליימה
מה אתה חושב על השקעה במדד S&P 500 DIVIDEND ARISTOCRATS באמצעות תעודות סל? תודה
אבי 14/07/2016 13:24 מחזיק NOBL
בעיני, הסל צריך להיות חלק מתיק השקעות בארה"ב. משקיע במיגוון חברות שמחלקות דוידנד לאורך שנים, ואף מגדילות אותו. חלקה של כל חברה בסל כ 2%, מה שמבטיח פיזור וסיכון נמוך יחסית. לא ממליץ כמובן אבל מחזיק
שלמה גרינברג 14/07/2016 10:55 תבדוק מה מטרת ההשקעה של הסל
תבדוק מהן האחזקות ובאיזה משקלים כ"א ואז תוכל להחליט
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.