על דו"ח התעסוקה החזק ותגובת השווקים

 |  (2)
דוח התעסוקה, שהתפרסם ביום שישי הפתיע בגדול כאשר למשק האמריקאי נוספו 287 אלף משרות, הרבה מעבר ל- 174 אלף שצפו האנליסטים. הנתון הקודם שפורסם במאי עמד על תוספת של 38 אלף משרות בלבד (ואגב עודכן כעת כלפי מטה ל- 11 אלף משרות בלבד), הכניס במשקיעים חששות כבדים לגבי בריאותו של שוק התעסוקה בארה"ב. כעת מסתבר שהנתון הקודם היה נתון חריג וככל הנראה לא מייצג. הממוצע בשלושת החודשים האחרונים עומד כעת על תוספת של כ- 140 אלף משרות.
שיעור האבטלה דווקא עלה החודש מ- 4.7% ל- 4.9% ביוני, אבל כתוצאה מסיבות חיוביות. קרוב לחצי מיליון עובדים חזרו לכוח העבודה. שיעור ההשתתפות עלה מ- 62.6 ל- 62.7 אחוז ועלות השכר השעתי עלתה ב- 0.1% ביוני ובשיעור שנתי עלתה ב- 2.6%, שיא לשנת 2016.
בשורה התחתונה מדובר בדו"ח חיובי, שמחזק את ההנחה שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להשתפר באיטיות ובהדרגה. המשך השיפור בכלכלה תומך בשוק המניות וזאת למרות שהוא מגדיל מעט את הסיכויים להעלאת ריבית. למרות הנתון החיובי, נראה שהמשקיעים באג"ח לא מתרשמים ושיעור התשואה על האג"ח ל- 10 שנים דווקא ירד ביום שישי בכ- 1.5% לתשואה של 1.37%. המשקיעים אולי מצפים ליהנות משני העולמות: מצד אחד שיפור במצב הכלכלה ומצד שני אי העלאת ריבית בטווח הנראה לעין. זו אולי משאלת לב, אך סביר יותר להניח שאם השיפור בכלכלה יימשך, יילן בכל זאת תעלה את הריבית עוד השנה.
היה ברקזיט?
בסוף חודש מאי התייחסנו כאן לתרחיש שבו הבריטים יצביעו בעד יציאה מגוש האירו וציינו שבתרחיש כזה צפוי זעזוע זמני בשווקי המניות, דבר שייצור הזדמנות בעיקר בשווקי המניות באירופה. הדברים באמת קרו מהר ומי שהספיק לנצל את ההזדמנות הרוויח הן באירופה והן בארה"ב. שבועיים עברו מאז הפתיעו האנגלים עם הצבעה על יציאה מהאיחוד. המדדים באירופה חטפו חזק למשך ימים בודדים. שוק המניות בארה"ב הגיב לחדשות גם כן בירידות חדות באותם ימים, אך האפקט נעלם כלא היה ומדד S&P500 חזר לשיא כל הזמנים מלווה במגמה חיובית גם מבורסות אירופה.
זו אולי התופעה המעניינת ביותר בשנים האחרונות. אירועים חיצוניים מן הסוג הזה מצליחים להשפיע בטווח הקצר בלבד. בסופו של דבר המשקיעים מגיעים למסקנה, שכאשר הריבית אפסית, האלטרנטיבה של שוק המניות נשארת אטרקטיבית למרות הסיכונים, לפחות כל עוד אין משבר קיצוני ועמוק (וזה בינתיים לא המצב).
 מה הלאה?
בסה"כ נתון התעסוקה היה בהחלט מעודד והשאיר מקום לאופטימיות. יחד עם זאת, כמו תמיד, הסתכלות על נתון בודד איננה מספיקה. הבנק המרכזי בארה"ב מעוניין לראות עקביות בנתונים לפני החלטה על העלאת ריבית נוספת. הנתון החלש של חודש מאי, ביחד עם הברקסיט מייצרים ככל הנראה דחייה בהחלטה, אך סביר להניח שאם הנתונים החיוביים יימשכו, יילן תעלה את הריבית פעם אחת עוד השנה. בינתיים, השילוב של ריבית אפסית ושיפור איטי בשוק התעסוקה ובמשק האמריקאי בכלל, הוא שילוב חיובי לשוק המניות.
*גילוי נאות והבהרה משפטית
הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ, אשר מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרנות נאמנות. למועד זה, ניירות ו/או אסטרטגיות השקעה המוזכרות במאמר מוחזקת בחלק מהתיקים ובקרנות. אין לראות באמור משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור ניירות ערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים ו/או מטבעות ו/או מדדים ו/או בכלל. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אז להישאר או לצאת? אלת מיליון הדולר (ל"ת)
  יהושע 10/07/2016 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  סקירה עובדתית טובה אבל מה המסר...
  טלי 10/07/2016 10:51
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איזה ערך מוסף יש לסקירה כזו? ברור שאין אלטרנטיבה ברבית אפס והשוק אמור לעלות מחד מאידך יש עדיין סכנות לשווקים אולי תכמת את הסיכונים מול הסכויים ותתן הסתברות ברורה יותר למצב.
  סגור