ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

האם תיקון 190 באמת טוב לפנסיה שלכם? קווים לדמותו

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של ביזפורטל, על תיקון 190 שאמור להיות טוב לפנסיה שלכם, אך כדאי להכיר גם את הדברים הקטנים שבו
 |  8
Share
האם יש עדין מה לחדש לגבי תיקון 190 שעדין לא נכתב או נאמר? נראה בזמן האחרון כי העיתונות מלאה בכתבות לגבי "האפיק החדש" לחסכון - תיקון 190. אז נכון, בתיקון 190 גלומות הזדמנויות רבות והטבות רבות הן בדחיית המס במעבר בין אפיקי השעקה, הן בעלויות הנמוכות בדרך כלל ביחס לאלטרנטיבות ונכון להיום גם ההטבה במס רווח הון של 15% מהרווח הנומינלי לעומת 25% על הרווח הריאלי בהשקעה ישירה באפיק המנייתי. יחד עם זאת, בטור היום ברצוני לתת דגש לשלוש נקודות הקשורות לתיקון 190 שלטעמי לא מודגשות מספיק.
 
1. באפיק זה ניתן למשוך פנסיה פטורה כולל הבטחת פנסיה פטורה לשארים
 
במסגרת התיקון מופקדים כספים שלא היו זכאים להטבות מס בהפקדה ומאפשרים קבלת פנסיה פטורה ממס כולל מהרווחים לאנשים מגיל 60 ומעלה. מדובר על פתרון שלא מודגש לטעמי מספיק, פתרון שמתאים לאוכלוסיה אשר מעונינת לקבל הכנסה חודשית קבועה (עד כמה שניתן כמובן, כי הקיצבה משתתפת ברוחי שוק ההון) ואיננה מעונינת לנהל את המשיכה הזו דרך משיכות חודשיות מההון הפנוי. יש שיאמרו שמדובר על פתרון פסיכולוגי בלבד, אך יש לראות בכך גם פתרון כלכלי ופתרון של ניהול סיכונים על ידי העברת הסיכון של אריכות ימים לחברת הביטוח. היכולת לקבל עוד הכנסה פטורה ממס לכל החיים מהווה בהחלט פתרון מעניין.
 
2. אם הפקדנו סכומים לתיקון 190 וברצוננו לבצע משיכה חד פעמית, משיכה זו, ההיוון, מחייבת שהלקוח עבר את גיל 60 וגם מקבל פנסיה העונה על הגדרת פנסיית מינימום, בפועל
 
החובה היא לקבל את הפנסיה, לא שיש ללקוח זכאות עתידית לקבל פנסיה או שסכום שהוא צבר בקופה כלשהי מספיק לקבלת פנסיה, אלא שהוא מקבל פנסיה בפועל. מכיון שלרב קבלת הפנסיה היום נעשיית בגיל פרישה (64 לנשים ו-67 לגברים), לרב טווח המשיכה של אנשים הקרובים לגיל 60 איננו טווח מיידי אלא מותנה כאמור בזמן מימוש קבלת הפנסיה.
 
בנוסף, חשוב לזכור כי לא כל קיצבה נכנסת לבדיקה לגובה קיצבת מינימום. כך למשל קיצבת זיקנה מביטוח לאומי אינה נכללת בפנסיית המינימום, כנ"ל גם פנסיית שארים או רנטה אחרת. על פי הגדרת החוק הבדיקה תערך לגבי קיצבה המתקבלת מאת קופת גמל (קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים) ופנסיה מאת מעסיק (תקציבית).
 
3. חלק מהכסף המופקד לא ניתן למשיכה על פי התנאים של מס רווח הון בגובה של 15%, אלא מותנה במשיכה דרך פטור אחר
 
כאשר לקוח מפקיד סכומים חד פעמיים לתיקון 190, הקופה המקבלת מחלקת את הכסף לשני סכומים: הסכום הראשון בגובה של כ-34,000 שקל יופקד בקופה אחת ויתרת הכסף תופקד בקופה אחרת. אותו סכום של 34,000 שקל לא ניתן למשיכה באופן מידי דרך הקופה כמו בדרך כלל, אלא מחייב פניה לפקיד שומה אשר ייתן אישור לקופה איזה מס לנכות מסכום זה והרווחים הנובעים ממנו אם בכלל.


מדוע זה כך? סכום זה הינו הסכום המקסימלי בעבורו זכאי עצמאי לקבלת הטבות מס, ועל כן סכום זה נחזה ככזה שקיבל הטבות מס ואם תלכו לתחילת הטור תראו שאינו עונה על ההגדרה: "כספים שאינם זכאים להטבות מס". על כן כללי המשיכה החלים עליו הם כללי משיכה אחרים. אין חשיבות אם הלקוח קיבל בעבור סכום זה הטבת מס בפועל או שלא קיבל, עצם היות סכום זה סכום אשר תאורטית מאפשר קבלת מס חוסם אותו למשיכה בדרך הרגילה של היוון קיצבה מוכרת.
 
אז מה לעשות לגבי ה-34,000 שקל? המשיכה של סכום זה יכולה להיות על ידי קבלת אישור ופעמים רבות ניתן למושכו ללא מס, כולל ללא מס על הרווח, אבל כאמור אישור זה מותנה באישורו של פקיד השומה ואם הוא יינתן הוא יינתן רק בגיל פרישה ואילך. ניתן ליעד סכום זה לדור הבא. במקרה פטירה יהיה כסף זה פטור ממס בידי המוטבים, כולל פטור ממס רווח הון.
 
שורה תחתונה
תיקון 190 מהווה אלטרנטיבה חשובה ומענינת, אך יש להכיר את התנאים ואת היתרונות והחסרונות באפשרות זו.
 


**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**   
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-6 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
6 אורנה 20/10/2016 22:39 עליזה
לא הבנתי את החוק הזה בכלל
5 Dafuk 20/09/2016 20:34 הפסדתי ב-190
השקעתי כסף בתיקון 190 ולאחר שנה קרה משהו שהיתי זקוק לכסף בחזרה. ואז התברר שהכסף מושקע בבורסה הדפוקה שלנו ורק הפסדתי מהתיקון הזה. וחוץ מי זה הייתי זקוק לאישור ממס הכנסה על מנת להוציא איזה 34.000 ₪ שהושקע בנפרד ללא ידיעתי. זה תיקון מסוכן. אם הכסף היה נשאר בבנק הייתי יותר מרוצה
4 חן 18/09/2016 20:55 לא הבנתי כלום. כדאי או לא? (ל"ת)
3 יצחק 30/06/2016 12:05 איך מנוהלת ההפקדה 34000
1.איך מנוהלת ההפקדה 34000 2.במידה ומפקידים 30000 מה קורה?
2 אברהם 29/06/2016 10:49 מה קורה שהבורסות נופלות
מה קורה לקרן הפנסיה בתקופה שהבורסות נופלות, האם כדאי להיכנס היום, או לחכות לימים טובים
סמי וסוסו 29/06/2016 11:43 לא רלוונטי
לפנסיה מפרישים במשך עשרות שנים חודש חודש. מה הקשר בין נפילת הבורסה היום ל 480 חודשים (40 שנה) שבהם מפרישים לפנסיה ?
1 ארז 29/06/2016 09:13 בפועל מדובר "הטבה" של 125שח לכול 70 אלף שח
אם ניקח תשואה שנתית של 5 אחוז (מי מגיע לזה היום ? ) על 70 אלף שח. תשואה של 3500שח שעליה לא משלמים מס רווחי הון של 25 אחוז (875שח) מכאן שכול שנה יש הטבה של 875שח. אבל אם משלמים דמי ניהול של 1 אחוז על 70 אלף - דמי הניהול הם 700 שח. מכאן ש"ההטבה" נטו היא 125 שח. כי האלטרנטיבה היא לחסוך בקרן מנייתית ולשלם דמי ניהול שנתיים של 0.1 אחוז (70 שח) וגם 0.05 אחוז לשנה (35שח). אני מדבר על תעודות סל אמריקאיות כמו של חברת ונגארד. פשוט תהיו מודעים כמה שודדים אותכם עם דמי הניהול שאוכלים את כול התשואה.
מיכאל 01/07/2016 22:13 מי שהסכים ל 1% על קופת גמל בימינו אנו
מגיע לו
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.