ההיסטוריה מראה כי המשבר הנוכחי הוא נקודת כניסה מצויינת

אין לדעת מה צופה לנו העתיד, וברור שמעל השווקים מרחפות סכנות רבות; ובכל זאת - שימו לב להיסטוריה, היא נוהגת לחזור על עצמה
 |  (9)
בכל חשש ממשבר כלכלי בו קורסות הבורסות ברחבי העולם, מתמלאות הכותרות בתקשורת הכלכלית בתחזיות לפיהן "סוף העולם קרב", ומשקיעים רבים ממהרים להוציא את כספם מהשקעותיהם השונות, פן ימשיכו השווקים לרדת - וכך גם במקרה הנוכחי, בשל יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.
ביום שישי האחרון חוו הבורסות באירופה את יום המסחר הגרוע ביותר מזה 8 שנים, עם קריסה של סביב 8% במדדים המובילים, כשמדד הבנקים ביבשת צולל בשיעור דו-ספרתי, ועובר את יומו הגרוע בהיסטוריה. בהתאם לכך, הפאניקה אצל הסוחרים רק התחזקה, והתיקון המתבקש מיאן להגיע גם ביום המסחר העוקב (שני), בו נרשמו ירידות שערים חדות של כ-3% ביבשת אירופה, וכ-2% בניו-יורק.
אין ספק כי יציאת בריטניה מהאיחוד מעלה חששות אמיתיים רבים - חלקם פוליטיים וחלקם כלכליים - בדבר העתיד הקרוב והרחוק עבור המשקיעים: התפרקות האיחוד האירופי, משבר בסקטור הבנקאות, כמו גם תחזיות עגומות בדבר הצמיחה הנמוכה בעולם ומשבר החוב בארה"ב. תוסיפו לכך את הטלטלות הפוליטיות בעולם, משבר הפליטים באירופה ואת החשש המתמיד מפיגועי טרור - ובהחלט ניתן להבין את חששם של המשקיעים מפני העתיד לבוא.  ובכל זאת - חשוב לזכור כיצד התנהלו השווקים במשברים קודמים לאורך השנים, שכאמור - בכל אחד מהם נראה היה כי "סוף העולם" הגיע.
כל משקיע זוכר כיצד מאז קריסת ליהמן-ברדרס בספטמבר 2008 טסו השווקים במשך שנים, כמעט ללא תיקונים מטה, כשכמעט כל אפיק השקעה, בטוח ומסוכן כאחד - הניב תשואות יוצאות דופן למשקיעים בו (אציין כי במקרה הנ"ל לבנקים המרכזיים עוד הייתה 'תחמושת', בדמות הפחתת ריביות, מה שאין להם כעת - וזו בהחלט סיבה לדאגה) אך לא היה זה מקרה יוצא דופן בהתנהגות השווקים, כשלאורך כל ההיסטוריה, נקודות אלו, המשברים החמורים, התבררו כנקודת כניסה מעולה להשקעה - לא רק לטווח של עשרות שנים, אלא לשנים בודדות גם כן:
בגרף המצורף, ניתן לראות כיצד בכל 6 המשברים הכלכליים הגדולים האחרונים בעולם (משבר החוב של ארה"ב ב-1989, המשבר הכלכלי במזרח אסיה ורוסיה ב-1998, פיגועי 11/9 ב-2001, ועוד), תיק השקעות המורכב מ-60% מניות - 40% אג"ח, הניב תשואה חיובית של מעל 40% ב-5 השנים העוקבות למשבר. יותר מכך, ב-5 מתוך משברים אלו, תשואה חיובית הושגה כבר לאחר 3 שנים, וברובם תיק ההשקעות התחזק כבר בשנה העוקבת.
אך מדוע ללכת כל כך אחורה? גם מאז ירידות השערים החדות בשנה האחרונה, שהחלו בסוף נובמבר 2015 והסתיימו באמצע פברואר האחרון, ירידות שבאו לידי ביטוי בצניחה של מדד הדאקס הגרמני (כדוגמא) במעל ל-22%, נרשם ראלי מרשים בשווקים, כשמשקיעים שנכנסו למדד בתחתית - עדיין משיגים תשואה חיובית של כ-6%, גם בשקלול הקריסה האחרונה שבעקבות ה"ברקזיט". זאת, גם ללא הפחתות ריבית ע"י הבנקים מרכזיים - משום שאינן אפשריות בפועל.
כמובן שאין לדעת מה צופה העתיד, ובהחלט ייתכן כי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי הינה סנונית ראשונה למשבר כלכלי-עולמי שעשוי להמשך זמן רב, ויתבטא בצניחה נוספת של הבורסות (וחלק מהסכנות צויינו מעלה). ברור גם כן שאיני מחדש דבר, וקניית מניות בעודן "זולות" עדיפה מקנייתן כשהן ''יקרות''. ובכל זאת - כדאי להזכר כיצד התנהגו השווקים בעבר, כשההיסטוריה (והקלישאות) מראות לנו כי דווקא כשהדם זורם ברחובות - זה הזמן לקנות מניות.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אני מת על כותרות המשנה שלכם
  אני מת 28/06/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "בעיניים מפוכחות"; או "ניתוח עומק" בכתבות של שלמה גרינברג. למה בעצם שלא כל הכתבות שלכם יכתבו בעיניים מפוכחות ובאופן מעמיק? או שזו לא אופציה, הא?
  סגור
 • 6.
  היא נוהגת לחזור על עצמה עד ש..היא לא. מירידה של 5%
  א 28/06/2016 14:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ב-S&P משיא כל הזמנים אתם עושים סיפור כאילו אנחנו במינוס 40...כרגע האירוע בבריטניה מבודד אבל אם הוא יתממש לכדי משבר קרדיט ונדלן זה יתפשט מהר מאד , כך שסה"כ ירידה של 5% משיא כל הזמנים בארה"ב לא מלמד אותי על הזדמנות כניסה.
  סגור
 • 5.
  ואתה חותם על זה? (ל"ת)
  גיל 28/06/2016 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שטויות. המדדים כבר לא זזים שנתיים.
  גולש 28/06/2016 13:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אז מה כל כך טוב להיכנס דווקא עכשיו?
  סגור
 • 3.
  הכותב שכח לציין שאז היה אפשר להוריד את הריבית
  v 28/06/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הים כבר אין איך לטפל במשברים.
  סגור
 • תקרא שוב
  אני 28/06/2016 17:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ציין גם ציין
  סגור
 • נראה כמו תגובה של הכותב (ל"ת)
  חח 28/06/2016 22:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  נו, ירידה של 4% ו 5% זאת עדיין
  בן 28/06/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא נקודת כניסה מעולה.. וגם המשבר עדיין לא משבר. דבר שני, מדדי המניות אולי עולים, אבל זה בגלל שיטת המדדים.. המניות הלא טובות פשוט נושרות בדרך. ומספיק לראות את כל המניות שצנחו עשרות אחוזים ואף נכנסו לתהליכי חדלות פירעון.
  סגור
 • 1.
  כתבה נבונה
  משקיע 28/06/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  4 2
  כתב יפה, בלי להתנשא. מודה שלא מחדש דבר, רק מסב את תשומת ליבנו. אני משער שהכותב אינו ממליץ להכנס עכשיו בכל הכסף. אני חושב שאפשר להתחיל לקנות במנות קטנות. בהצלחה
  סגור