21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6,000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

מסך עשן: על 'מניות החטא' שאולי יהרגו אתכם - אבל לפחות תמותו עם הרבה כסף

פרשן וול סטריט של Bizportal, על המניות שאף אחד לא חשב שיישרדו, אבל הן בשיא כל הזמנים
 |  54
ניתוח עומק
Share
נקדיש הכתבה היום לחברות מוצרי הטבק פיליפ מוריס אינטרנשיונל (סימול: PM) ו-Altria (סימול: PM), שעד לפיצולן ב-2008 היו חברה אחת בשם פיליפ מוריס (בסימול: MO) והן חלק מקבוצת מניות, שאגב מאוד מוצלחות למשקיעים, שמכונה "מניות החטא" שכוללת את מניות הטבק, הבירה והמשקאות החריפים (תבדקו הגרפים).


למרות שמזה 52 שנה, מאז פסק משרד הבריאות האמריקני שסיגריות הורגות, יש קמפיין שהולך וגדל כנגד העישון, נמצאות שתי המניות בשיא כול הזמנים שלהן ויותר מכך, הן חזרו, מאז תחילת המאה, להיות אהובות המשקיעים המוסדיים הגדולים והאנליסטים שבתחילת המאה היו מאוחדים בדעה שעתיד החברות הללו אינו שונה מעתידן של חברות המרכבות בתחילת המאה ה-20. זה ספור מעניין למשקיע שמתמודד בימים אלו עם ענן כבד של כותרות אימים מהברקזיט ועד לגולדפינגר סורוס ודרך ההבטחות לחזרה למשבר 2008. ננסה באמצעות הספור הזה להסביר, שוב, עד כמה גדול ההבדל בין החלומות שנמכרים בוול סטריט וסנסציות שליליות של התקשורת לבין המציאות.

משפל לתשואה פנומנלית
"פיליפ מוריס לא תצליח לשרוד!!!" הייתה הכותרת בעיתונים הכלכליים המובילים בפברואר 2000 בעת שהמניה, אז בסימול MO, נחתה על שפל של 1.8 דולרים (בהתאמה להיום). אבל העובדה היא שמניית חברת הסיגריות פיליפ מוריס הניבה בשנה האחרונה תשואה גבוהה בהרבה ממדדי הדאו, ה-S&P והנאסד"ק 100. למעשה, משקיעים שלא ברחו ממניית MO בתחילת המאה ועדיין מחזיקים בה, יודעים שהתשואה הפנומנלית שהניבה להם מניית הטבק מאז "חוסלה" בוול סטריט בתחילת המאה, היא מהגבוהות שנראו בוול סטריט אי פעם, הרבה מעבר למדדים שהזכרנו.ולמה זה? ב-31 במארס 2008, ולאחר עלייה של כ-700% מאז שפל תחילת המאה, סיימה פיליפ מוריס את תהליך הרה ארגון שהתחילה בינואר 2003 (אז גם שונה שם החברה ל-Altria). התהליך, שנועד להתאים לענקית הטבק אסטרטגיה עתידית חדשה ש"תבטיח המשך התשואה הגבוהה לבעלי המניות", הסתיים בפיצולה של פיליפ מוריס לפיליפ מוריס אינטרנשיונל ו-Altria. הפיצול, שנעשה כדי להפריד בין הפעילות הצפון אמריקנית לשאר העולם, נתן לאלטריה את הפעילות בצפון אמריקה ובתחומים שאינם בתחום הטבק (הרכישות הענקיות שבוצעו במהלך שנות התשעים, ענקיות המזון Kraft Food ,General Foods, רשת המרכולים 7-UP והשליטה ביצרנית הבירה השנייה בגודלה בארה"ב, The Miller Brewing Company, וכן את רשת היקבים וההשקעות הגדולות בנדל"ן), ולפיליפ מוריס אינטרנשיונל את עסקי הטבק ב"שאר העולם".מדובר באחד הפיצולים הגדולים (שווי 108 מיליארד דולר) והמוצלחים ביותר בהיסטוריה של וול סטריט, גם כעסקה ובטח למשקיעים. התהליך הסתיים כאמור ב-31 במארס 2008, כאשר כל בעל מניית MO קיבל מניית PM במתנה. כלומר, מי שהחזיק ב-1,000 מניות MO עד ל-28 במארס, אז בערך של 14,170 דולרים (מחיר הסגירה של MO דאז) קיבל דיבידנד חד פעמי של 51 דולר למניה או הזכות למנייה חדשה של PM כנגד כל מניית MO שהחזיק, וכך הפך לבעלים של 1,000 מניות MO ו-1,000 מניות PM. אז השתיים היו שוות 65,170 דולר, אך שוויין היום עומד על כ-180,000 דולר, וזה לפני חישוב הדיבידנד בשתי החברות שהוא מהגבוהים בשוק. מה שמעניין הוא שמאז הפיצול הניבה מניית PM, שהיא טבק נטו, הרבה יותר מ-MO שאצלה הטבק מהווה רק כ-60% מההכנסות, מה שמצדיק את ההשקעה במניות חטא נטו.בשנת 1999 ניתחנו את פיליפ מוריס עבור משקיעים קנדים שחיפשו השקעה לטווח ארוך. הם בקשו שאבדוק את החברה למרות שהעליהום כנגד העישון כבר הפך לנושא מרכזי בתקשורת ובחברה האמריקנית, ולאור הנפילה החדה במניות MO במהלך 1999 (כ-63%) שלדעתם הייתה מוגזמת ו"נדחפה" ע"י התקשורת. במהלך אותה שנה עשה הפרשן האגדתי וולטר קרונקייט ז"ל סדרה טלוויזיונית בת שלושה פרקים על תעשיית הטבק, שאותה פתח במילים: "שיווק הסיגריות הוא מן הסתם ההצלחה הגדולה בהיסטוריה של שיווק מוצר צריכה שהוא מהרוצחים הגדולים בהיסטוריה האנושית. אבל חברות הטבק ממשיכות ומן הסתם ימשיכו בעתיד לגרוף מיליארדים".

הקנדים האמינו שכך יהיה. מניות הטבק, להזכירכם, נחשבו עד ל"משבר" כנכס צאן ברזל בכול תיק השקעות של מוסד השקעות רציני בעולם המערבי. מניית MO, שבתחילת שנת 1999 עדיין הובילה את מניות הדאו וה-S&P במספר המשקיעים המוסדיים שמחזיקים בה, הגיעה בפברואר 2000, דווקא בשיאה של בועת ההי טק, לשפל היסטורי כאמור.

בדקנו וגילינו שמהבחינה העסקית מצבה של החברה אכן היה מצוין. בפברואר 2000 המכפיל ע"ס נתוני 1999 היה נמוך מ-4. המכירות והרווחיות המשיכו לעלות כפי שעשו מאז תחילת המאה, המרווחים היו מצוינים והדיבידנד המשיך לגדול, והגיע בתחילת 2000 לרמת תשואה של 23% (4 דולר על מניה שאז נסחרה ב 17 דולרים). יותר מכך, הלכנו ושמענו את ג'פרי סי. בייבל, היו"ר, נשיא ומנכ"ל החברה, אחד מהמנהלים המוערכים ביותר בהיסטוריית העסקים האמריקנית, שאמר "נכון, זה מוצר לא בריא. אבל זה מוצר מבוקש לא פחות מיין, בירה או ויסקי, ולהבדיל אינו מביא לחטא. החלטנו שאם אנחנו נפסיק לייצר סיגריות אחרים יעשו זאת, ולכן נמשיך וננסה למתן את השפעת הניקוטין בעזרת המדע". הוא דיבר בדיוק באותם ימים כשהמניה נחתה על 17 דולר (או 1.8 מתואם להיום).
 

"אני מתפלא על האנליסטים שמנבאים את קצה של פיליפ מוריס. אני דווקא רואה את העתיד בחיוב. ראשית, איני רואה ירידה בביקוש לסיגריות שלנו. על כול אמריקני שמפסיק לעשן מצטרפים 10 אנשים ברחבי העולם ואנחנו, אם במקרה האנליסטים לא השגיחו בכך, בתהליך מהיר של השתלטות על יצרני סיגריות ברחבי העולם, במיוחד אירופה המזרחית והמזרח הרחוק, שם מספר המעשנים גדל במהירות. מלבד זאת, אני רואה מעבר מסיבי באסיה ובאירופה למותגים שלנו. שנית, איני מבין מדוע האנליסטים מתעלמים מהעובדה שפיליפ מובילה בתחום הבירה, המזון והיינות, שלא לדבר על ההכנסות מהנדל"ן המניב. ההכנסות מטבק בארה"ב מהוות חלק שהולך ופוחת בעסק שלנו, כך שאפילו אם הם צודקים והעישון יעלם מהעולם עדיין מצבנו טוב", אמר בייבל.


לאחר שסיימנו את המחקר עשינו כתבה מעמיקה בגלובס על החברה. קוראים ותיקים זוכרים ודאי את הוויכוח שהיה לנו עם רבים מהקוראים בתחילת 2000 כאשר הסברנו (בניגוד למנהגינו שלא להמליץ ישירות) שאת מניית MO אפשר להגדיר כ"כסף שמונח על הרצפה", לא רק בשל מה שאמר בייבל אלא בעיקר בשל העובדה שמדובר בחברה עם מספרים מדהימים, הנהלה יוצאת דופן שמשווקת מוצר מבוקש, חברה בעלת עצמת שיווק אדירה, עמוסה במזומנים שמאפשרים לה להיכנס ובמהירות לכול תחום ובגדול, מהמובילות בתהליך האימוץ של מהפכת הטכנולוגיה להתייעלות וכמובן בבעלות של אותן חברות בנות שהזכרנו.

ועוד משהו, במסגרת הבדיקה שעשינו שאלנו מוסדיים גדולים, ביניהם קרן הפנסיה של אוניברסיטת הרווארד שהייתה מבעלי המניות המובילים של MO וקרן CalPERS הענקית מדוע מכרו את החזקותיהם ב-MO. "האנליסטים שלנו", ענו, "ייעצו למכור ומהר" והוסיפו, "האמת? רבים מהמנהלים בקרן התנגדו למכירה במחירים דאז אבל לא הייתה ברירה, בין התקשורת שהאשימה אותנו בעשיית רווח ממוות לבין האנליסטים שהאמינו שתעשיית הסיגריות מתה, לא הייתה לנו ברירה".

בתחילת שנת 2000 ירד אחוז המוסדיים שמחזיקים במניית MO ל-27 אחוזים מה-55 שהיה בתחילת 1999. נכון להיום, האחוז הוא 62.02% שמחזיקים 1,544 מוסדיים (הגדול היא קבוצת וואנגארד עם 122 מיליון מניות, ובחודש האחרון הוסיפה 5.7 מיליון). היום, PM וגם MO נמצאות בשיא כול הזמנים (אל תתנו לגרף של MO לבלבל אתכם, "הנפילה" ב-2008 היא מחיר האקס לפיצול) ונסחרות במכפילי קונצנזוס של 22 ו-20 ל-2016, מה שמוכיח ש-16 שנים לאחר שהמומחים החליטו שהן גמורות, עתידן היום נראה, למומחים צעירים יותר, ורוד. את PM מכסים 15 אנליסטים, ולמרות העליות של השנה האחרונה 8 מהם ממליצים לקנות ו-7 להחזיק, כאשר האנליסט היחיד שהמליץ בתחילת השנה על מכירה, איש סוסייטה ג'נרל, שינה המלצתו באפריל להחזיק. את MO מכסים 10 אנליסטים, חציים ממליץ לקנות וחציים להחזיק.פיליפ מוריס מתמקדת היום בייצור ומכירת סיגריות בעולם. ברבעון הראשון של 2016 הציגו כול ששת המותגים המובילים שלה (לפי גודל המכירות הם מרלבורו, L&M, פרלמנט, בונד סטריט, צ'סטרפילד ופיליפ מוריס) עלייה נאה בהשוואה לשנה שעברה. אלטריה מייצרת ומוכרת סיגריות ואת מוצרי מרלבורו בצפון אמריקה וסיגרים. היא מפעילה חברת ליסינג ענקית למטוסים, תשתיות כוח, תעשייה ונדל"ן. בנוסף, היא מהמובילות בעולם בייצור ומכירה של יינות שולחן ותוססים.

ביחד מחזיקות PM ו-MO ב-29.25% משוק הסיגריות בעולם אחרי Reynolds American (סימול: RAI) שמחזיקה ב-38.14% ו-Japan Tobacco (סימול: JAPAY בנאסד"ק) עם 30.82%. לגבי הורדת הסיכון בעישון פיליפ מוריס הקציבה ב-2014 כ-2 מיליארד דולר להשקעה בפתוח סיגריות שהנזק מהן נמוך, ה-'I quit ordinary smoking', והניסיון מתבצע כולו ביפן. מדובר בסיגריה שהטבק בה מחומם במקום להשרף, מה שמפחית את הרעילות של הניקוטין ב-90% וגם מתחרה בסיגריות האלקטרוניות כי "טעם הטבק" אינו משתנה בחימום.

"Add some sin to your portfolio"
האתר investopedia יצא ב-2014 בכתבה עם הכותרת הנ"ל, ואותה הוא פותח במשפט "שכח מאומרי הלא והצדקניים. ההיסטוריה מוכיחה שההשקעה במניות החטא היא פונדמנטלית נכונה. מניות שמייצגות חטא, במיוחד מניות הטבק והשתייה, מתעלמות ממיתון, משלמות דיבידנד גבוה ונסחרות במגמת עלייה תמיד. תעשיית הטבק, למרות כול הבעיות, ממשיכה לשגשג, ולמרות העליות הן תמיד שומרות על ערך כלכלי".

לטענת האתר PM היא המעניינת ביותר, אבל אם תסתכלו בגרפים של RAI או JAPAY תגלו שהן הניבו אפילו יותר. אם תחשבו בהיגיון, אין שום סיבה שזה לא יימשך. בייבל צדק והתקשורת והמומחים טעו והתעו. מתחיל קצת להזכיר את יחס המומחים והתקשורת בימים אלו לאפל. כיוון שהיום קל בהרבה לבצע בדיקות בכול תחום, אז כאשר אתם שומעים שהברקזיט יחסל את שוק ההון או שטויות מהסוג של "הכוחות שתמכו עשורים באפיק המנייתי שינו כיוון" או ש"התנאים שפעלו לטובת ההשקעה במניות אינם קיימים יותר" - תבדקו! "תיקון ברקזיט", לנוכח מה שקורה באגרות החוב, יהווה הזדמנות קניה, לבטח בארה"ב, רק צריך הרבה סבלנות, הרבה מחקר אישי ומה שפחות כותרות.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

54 תגובות ב-21 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
21 אורי 19/06/2016 05:17 שלום שלמה
מקווה שכך יהיה עם חב התרופות פוחד שהם גמרו את הקריררה עוד עם קליטון תרגיע אותי ואת המשקעים תודה
שלמה גרינברג 19/06/2016 11:19 "גמרו את הקריררה ", "תרגיע אותי"
הדרך היחידה "להרגיע" אותך אורי זה אם תיתן כספך לניהול, אסור לאדם שחושב כמוך לנסות ולפעול בשוק המניות
אורי 20/06/2016 10:20 א תודה בהייתי בחב האלה
חוץ מלעשות לביתם כלום כן היתי אצל 3חברות מילה אחת נוכלים לכן אני פועל להד נכון קשה לי קןרא קבןע מה שאתה כותב ומנסה לצוף על פני המים תודה
אורי 20/06/2016 10:20 א תודה בהייתי בחב האלה
חוץ מלעשות לביתם כלום כן היתי אצל 3חברות מילה אחת נוכלים לכן אני פועל להד נכון קשה לי קןרא קבןע מה שאתה כותב ומנסה לצוף על פני המים תודה
20 משקיע 19/06/2016 01:27 vrx
לשלמה בעבר כתבת על המניה להבנתי הכתבה הייתה חיובית אבל המסקנה הייתה חכו לדוח הם הוציאו דוח ומאוד חשוב לי/לנו לשמוע את דעתך העדכנית עליה בבקשה אם התיחסת אנא התיחס שוב כי אני לא יידע למצוא זאת בחיפוש תודה
שלמה גרינברג 19/06/2016 11:38 קצת נמאס לי לענות על VRX, אבל
בגדול, מדובר בחברה, נכון לרגע זה, שאם תנוהל נכון סוף, סוף ע"י מנהל מקצועי וללא התערבות אנשי ההדג' אז פוטנציאל ההצלחה שלה גדול גם בגלל הצנרת וגם בגלל הקבוצה הקנדית אלא שהיכולת לדעת איך תנוהל ועד כמה תתערב וול סטריט מוגבלת וכיוון שיש מאות חברות כאלטרנטיבה להשקעה ועם פחות נעלמים אז למה להתעקש?
משקיע 19/06/2016 13:51 תודה (ל"ת)
משקיעון קטנטן 19/06/2016 09:55 מצטרף לבקשה (ל"ת)
סמי 19/06/2016 09:49 נדרשת זהירות מפאפא
ראינו כשהיה מנכל פריגו איך בלי רחמים הוא בשנה האחרונה שלו בתפקיד חתך תחזיות להכנסות. ועכשיו רואים את אותו מהלך כשהוא בתפקיד זהה כמנכל vrx. הסיכון הוא שזה לא הסוף. מפנה אותך לכתבה הנל מכלכליסט (מחיר החמדנות: וליאנט חותכת את תחזית הרווח וההכנסות 15.03.16 לשנת 2016 כולה צופה עתה החברה רווח מתואם של 10.5-9.5 דולר למניה, כשהתחזית הקודמת שלעה עמדה על 13.75-13.25 דולר למניה. התחזית לשורת ההכנסות הורדה ל-11.2-11 מיליארד דולר, מול תחזית קודמת שהציגה החברה לשורה עליונה של 12.7-12.5 מיליארד דולר)
סמי 19/06/2016 10:47 רק להבהיר
בפריגו ראינו שהוריד תחזיות יותר מפעם אחת. וזה פגע קשות באמינות. אם אתה מוריד תחזית ועומד בתחזית החדשה זה עוד בסדר. אבל כשאתה מאבד אמינות - לא מאמינים גם לתחזיות המונמכות. זו לדעתי הסכנה איתו ב vrx שהתסריט הזה יחזור על עצמו.
19 יובל 18/06/2016 16:04 יהרגו אתכם !!!!!!!!!! (ל"ת)
מי 18/06/2016 17:18 יהרוג את מי ולמה? ומדוע 10 סימני קריאה
ולא 11 כמו שצריך באמת להיות?
18 איתי אחד 18/06/2016 15:44 אגב, הסיכון בסיגריות אינו קשור לניקוטין (ל"ת)
17 I 18/06/2016 15:40 לאיש היקר
ואולי {כן} היו הדברים מעולם..אבל לא בעוצמה הבאה עלינו לרעה. 1637 תראה כסיפור מתקתק לתמימים ואתה ממש לא כזה. וגם ובעיקר Ap שהיא רק בתחילת דרכה לשם. אנו מתפלאים שדווקא ואולי בגלל זה..הבוגרים והחכמים ביותר עובדים על חושים ורגשות שהם לא מתאימים לעת הזאת. הצל את עצמך/כם שר יהורם גאון והוא בכלל לא מבין בעניינים "שוליים" אלו. ולתחושתינו..כל קוראיך ושומעינך יזכרו רק את הכישלון היחיד הזה..לא יזכרו את רוב או כל הצלחותיך. ואיננו שוכחים שכתבנו: "לך רק עם מה שאתה חושב ומרגיש"..ומה שיהיה..שלוחה לך בירכת הצלחות ובריאות וחיים טובים וארוכים. שבוע מבורך.
I 18/06/2016 17:21 אבל כן בעוצמה...במקום אבל לא בעוצמה.. (ל"ת)
16 בני 18/06/2016 14:14 טאואר תפשוט לכם את העור לפני שתהרוג אותכם (ל"ת)
15 קשקש 18/06/2016 13:52 עשית לי חשק לסיגריה וכוס וויסקי ;))) (ל"ת)
שמואל 18/06/2016 23:12 אני אוהב
אני הכי אוהב שלושה דברים. ויסקי לפני וסיגריה אחרי.
שלמה גרינברג 19/06/2016 11:39 לא רוצה לפגוע, אבל
מי ששותה וויסקי לפני לא ייהנה כ"כ מהסיגריה שאחרי
14 מטוס 18/06/2016 12:33 חחחח שלמה, מה דעתך על פרוטליקס?
אולי זו פיליפ מוריס של שנות ה 2030? חח
שלמה גרינברג 19/06/2016 11:39 דעתי ידועה (ל"ת)
13 שרון 16/06/2016 23:55 מה דעתך על fireeye
יש שמועות שהענק הכחול הולך לרכוש
שלמה גרינברג 19/06/2016 11:49 יש שמועות?
בסדר, אז אם אתה "משקיע שמועות" לך על זה. רק זכור שמדובר בחברה שמפסידה בגדול והסיבה היחידה שהיא עדיין, למרות הירידות, נסחרת בשווי שכזה הן השמועות. אגב, כבר שתי חברות גדולות בהרבה מ"הענק הכחול" ניסו וזה לא הצליח (בינתיים)
שרון 19/06/2016 19:27 תודה - אילו חברות ? סימנטק ?
הם דחו הצעה לקניה במחיר ההנפקה, הלו כן ? שירות הענן שלהם טס.http://www.ciodive.com/news/fireeye-reportedly-rejected-several-recent-buyout-offers/421096/. מה דעתך על אימפרבה ? f5 לקחו להם את השוק של הwaf . יש עתיד שם יחסית זולים ?
12 דורון 16/06/2016 21:56 רשמת שדעתך על ביוג׳ן ללא שינוי, מהי?
מקווה שלא תיקרא לי לחפש בסיפורי ההיסטוריה
11 אלעד 16/06/2016 18:56 האינטרנט של הדברים
היי שלמה, ראשית תודה על הכתבות המקיפות והמלמדות. אני נהנה לקרוא את הטור השבועי שלך כל פעם מחדש. ברשותך יש לי שתי שאלות: א. אני מחפש חברות שהן שחקניות "טהורות" בתחום האינטרנט של הדברים. חברות שככל שהתחום יצבור תאוצה תהיה לכך השלכה חיובית ומשמעותית עבורן. יש לי כמה שמצאתי והתחלתי לחקור: טליט, SWIR, CAMP ו- SLAB. ישנן שחקניות נוספות בעלות שווי שוק נמוך יחסית כמו אלו שציינתי שעיקר עיסוקן הוא ב- IOT (האינטרנט של הדברים)? ב. טליט ו-SWIR חברות מאוד דומות ומתחרות למעשה באותה הנישה, למיטב הבנתי. שתיהן משקיעות תשומות רבות בתחום הרכב בעיקר. השאלה שלי היא למה הן מתמקדות כ"כ בתחום הרכב ולא בתחומים אחרים בהם הלקוחות הם פחות "מתוחכמים" ויצטרכו להשתמש לא רק במודולים הסלולריים שהחברות הללו מספקות אלא גם בשירותים שלהם- כלי הניתוח ושמירת ה-DATA BASE ע"ג פלטפורמת הענן של החברה? לחברות כה גדולות כמו אלו בתחום הרכב יש תשתיות ויכולת טכנולוגית וכספית גבוהה מספיק והן כנראה ישתמשו בפלטפורמות עצמאיות מה שיקטין את ההכנסה העתידית משירותים מלקוחות אלו? תודה רבה.
כגן 18/06/2016 09:59 אלעד, עדיף להשקיע בזה בדרך "עקיפה"
דרך אמאזון, סיסקו, IBM.
ארז 17/06/2016 11:15 הכתבה של שלמה על התחום מינואר 2015
משחק חדש הגיע לשוק ההון: הנה מנוע צמיחה שגובה סכומי עתק מהענקיות מאת: שלמה גרינברג 11:04 | 15.01.15
שלמה גרינברג 17/06/2016 09:46 IOT
נתחיל בכך החברות שמובילות ביצירה וורטיקלית של ה IOT הן דווקא הגדולות, בראשן חברת שירותי הרשת של אמאזון, AT&T, סיסקו , BOSCH, דל ולדעתי GE היא המובילה וכבר כתבתי על כך.. ה"בעיה" של חברות כמו SWIR (CAMP אינה בדיוק בתחום) היא השיווק שהרי התחום כולו עדיין בחיתוליו (נכון IDC מדברת על 1.5 טריליון אבל בעתיד) וחברות שרוצות לעבור למעטפת ה IOT יעדיפו לעשות זאת בעזרתן של הענקיות (למרות המחיר). הסיבה לתחום הרכב קשורה במכוניות החשמליות והנהיגה ללא נהג שכאן ההתקדמות מהירה והמוצר חייב להיות "אפוף" ב IOT. טסלה למשל משלבת התקדמותה בנושא בכול צעד שהם עושים.אבל ה IOT מתפשט לכול התחומים חברה כמו וול מארט למשל "מתעטפת" ב IOT וכך חברות כמו אמג'ן ופייזר. נגעת באחת הבעיות של ה IOT, העלות. וזו גם בעייתן של חברות קטנות שמנסות להתברג לתחום.
גלעד 18/06/2016 01:21 שלמה, בענקיות אל תשכח את אינטל שנכנסת גם ל IOT בגדול (ל"ת)
אלעד 17/06/2016 12:38 תודה רבה.
תודה רבה על התגובה.
ארז 16/06/2016 22:22 כאן כתבה של שלמה על התחום מינואר 2015
משחק חדש הגיע לשוק ההון: הנה מנוע צמיחה שגובה סכומי עתק מהענקיות מאת: שלמה גרינברג 11:04 | 15.01.15
10 מתעניין 16/06/2016 17:12 האם ישנה תעודת סל בה מופיעות החברות?
האם ישנה תעודת סל בה ניתן לקבל את כלל החברות הנ"ל ודומיהן?
שלמה גרינברג 16/06/2016 18:52 בהרבה (ל"ת)
9 דורון 16/06/2016 15:57 שלמה שלום. מה דעתך,נכון לעכשיו,לגבי ביוג'ן ואבוג'ן?תודה (ל"ת)
שלמה גרינברג 16/06/2016 16:25 ביוג'ן ואבוג'ן? מה הקשר?
בכול מקרה דעתי לא השתנתה על ביוג'ן. אבוג'ן? איני עוקב אחריה זמן רב
דורון 16/06/2016 17:03 אז בכל זאת מה דעתך כעת על ביוג'ן (ל"ת)
שלמה גרינברג 18/06/2016 02:00 שוב, דעתי ידועה אבל תקרא
http://news.morningstar.com/articlenet/article.aspx?id=757118
דורון 16/06/2016 17:02 2 חברות שונות, אין קשר פרט לצליל הדומה (ל"ת)
8 כגן 16/06/2016 15:49 מאמר נהדר
.
7 שמשון 16/06/2016 14:35 איתמר חברה ומניה
שלמה האם מכיר את איתמר חברה עם 2 מוצרי endopat שמחברים לאצבע.כנראה לא ממש מצליחה למכור את הסחורה. המניה צוללת לאחרונה... ידוע לך משהו עלייה? תודה
רועי 16/06/2016 15:28 אני מכיר אישית זוג שביצע
זוג מבוגר בשנות ה 70 שמיצעו את הבדיקה שלהם.. מדובר בבדיקה שמעריכה את איכות שכבת האנדותל. לבעל נתנו הערכה שמצביעה על כלי דם פחות גמישים ולאשה על כלי דם הרבה יותר בריאים (איכות האנדותל). בקיצור שנה וחצי אחרי זה האשה הגיעה לצינתור (אחרי תלונות לקרדיולוג וביצוע בדיקה במאמץ עם חומר ניגוד) שבו שלחו אותה מיידית לניתוח 3 מעקפים. הבעל מעולם לא סבל מבעיה לבבית. בקיצור זה מראה את ההבדל בין כול הבירבורים למציאות שהיא יותר מורכבת. זה כמובן רק מקרה אחד פרטי. והאשה שחיה אורח חיים בריא כולל פעילות גופנית מתאימה לגילה הגיע למעקפים בעקבות הגנטיקה שלה כמובן. לטובתם אומר שבסוף הבדיקה יש פגישה כולל עם תזונאי שממליץ על תוספים (כולל הנחיה להזמין מחול בגלל המחירים המטורפים בארץ).
שלמה גרינברג 16/06/2016 15:04 מכיר אבל לא עוקב אחרי המניה (ל"ת)
6 יוני 16/06/2016 14:33 שלמה תודה. יש משהו חדש בcgen
היא מתקדמת בניסויים בצורה מוצלחת והמניה במגמת ירידה כבר קרוב לשנתיים.אמנם השקעה לטווח ארוך אבל כמה עוד ארוך... -30% כדי בטווח הארוך להשלים יצטרכו לעלות לא מעטתודה
שלמה גרינברג 16/06/2016 15:05 עד ואם שתצליח במיין סטריט (ל"ת)
5 נחום 16/06/2016 13:48 טופ אימג'
שלום מר גרינברג, מה שלומך? מה זה - Russell Microcap Index? ומה המשמעות של הצטרפותה של טופ אימג' לדבר הזה? זה יביא עוד משקיעים?.... תודה מראש
שלמה גרינברג 16/06/2016 14:40 באמת נחום??
תרשום Russell Microcap Index בגוגל ותקבל תשובה מדויקת כולל המשמעות
נחום 17/06/2016 12:58 באמת...
מר גרינברג, בדקתי וניכנסתי לאתר שלהם, אבל אני זקוק לחוות דעת של אדם עם (הרבה)יותר נסיון וידע ממני....
4 המציאותי 16/06/2016 13:34 הסכנה בברקסיט היא שזו רק הסנונית הראשונה... (ל"ת)
כגן 21/06/2016 08:31 בריטניה תישאר באיחוד.
הכל מצג שווא.
3 אבי 16/06/2016 11:41 EWU מהווה הזדמנות? (ל"ת)
שלמה גרינברג 16/06/2016 13:53 או שכן או שלא
אתה הרי כבר יודע שתשובה לא תקבל על שאלות כאלו
2 ארז 16/06/2016 11:22 ברקזיט
ההצבעה ביום חמישי ה 23 ליוני. גם אם יחליטו לצאת זה יתרחש על פני שנתיים. כמו שראינו בתחילת השנה מדדים יכולים ליפול מהר מאוד על כלום. בקיצור למי שיש כסף בצד שבו וחכו - אין מה למהר. תראו איך שחטו את מניית דויטשה בנק DB בשבועיים האחרונים.
1 אבי 16/06/2016 11:03 "קונה" את הסיפא במאמר (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.