16:24 בני ברק: עשרות עצורים בהפגנות החרדים נגד מעצר העריקים

15:45 צפי לפתיחה יציבה בוול סטריט: העיניים מופנות לסין, מניות הבנקים במוקד >>

15:22 המאבק נמשך: ארגוני הנכים מפגינים כעת ליד ביתו של רה"מ בירושלים

14:40 השר בנט: אין לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס >>

13:11 למ"ס: הצמיחה במשק ברבעון השני עמדה על קצב של 2.4%

12:40 מניית תמר פטרוליום צוללת ומשלימה נפילה שבועית של מעל 6%

12:38 מניית אל על יורדת 2.8% ומשלימה ירידה של 19% מתחילת השנה

12:36 מניית שטראוס עולה 1.3% ומשלימה 4 ימי עליות רצופים

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

המניות ישתוללו? הנה חברות ביומד ישראליות שמקיימות כעת ניסוי 'שלב 3'

תוצאות 'שלב 3' ידועות ככאלו שגוררות תנודה גדולה במניות, הנה 6 מניות שרצוי לעקוב אחריהן
 |  25
רצוי לעקוב
Share
אחד האתגרים הגדולים ביותר של כל חברה מתחום מדעי החיים הוא לצלוח את ניסוי הפאזה השלישית ככל הנראה אחד הניסויים החשובים ביותר בתהליך הפיתוח של תרופה. לא מעט חברות אשר הצליחו בניסויים קליניים מוקדמים לא הצליחו לשחזר את התוצאה בניסוי גדול ורחב יותר.


קרוב לוודאי שוותיקי שוק ההון זוכרים את הכישלון המהדהד של חברת פארמוס שפיתחה תרופה לטיפול בפגיעות ראש. הניסוי שהסתיים בשנת 2004 לא הצליח להראות מובהקות סטטיסטית והוביל לקריסה של המניה ובהמשך של החברה כולה. את שכר הלימוד של פארמוס שילם גם כותב שורות אלו אשר החזיק במניות החברה בהיקף של אלפי שקלים. אבל פארמוס אינה לבד. חברות ישראליות רבות לא הצליחו בשנים האחרונות בניסוי קליני שלב שלוש. דוגמא נוספת לחברה שהתמודדה עם שבץ מוחי ונכשלה הייתה די-פארם. בשנת 2012 וועדת ההיגוי של הניסוי הקליני החליטה לעצור את גיוס החולים לניסוי שלב 3 בשל אי מובהקות סטטיסטית. מניית החברה התרסקה.

כישלונות ממש לא חסר. חברת מקרוקיור הישראלית (סימול: MCUR) שפיתחה מוצר הנקרא CureXcell לטיפול בריפוי פצע נכשלה בניסוי קליני שלב 3 והמניה צללה. במקרה של מקרוקיור הדבר המעניין הוא שהמוצר של החברה אושר לשימוש בישראל ואף נכנס לסל התרופות ואלפי ישראלים השתמשו במוצר. אבל במבחן התוצאה המוצר לא הצליח להראות מובהקות סטטיסטית. החברה קרסה והטיפול אף יצא מסל התרופות.לצד האכזבות הרבות שהיו כאן בשנים האחרונות נרשמו מעט מדי הצלחות. חברות כמו פרוטליקס וקמהדע עברו בהצלחה את הניסויים הקליניים במוצרי הדגל שלהם לפני מספר שנים והמוצרים שפיתחו הגיעו לשוק. בעוד שהתרופה של קמהדע מצליחה בעולם וצומחת, התרופה של פרוטליקס מעט מקרטעת. במקרה של פרוטליקס, צריך לזכור שהצלחה בניסוי קליני יכולה לספק אישור FDA לשיווק התרופה אך הוא אינו מהווה ערובה להצלחה בתהליך השיווק.הצלחה בניסוי קליני שלב 3 רשמה גם חברת כיטוב פארמה בסוף 2015 אך שם מדובר היה בניסוי קליני שהוא קטן יותר המשלב בין שתי תרופות קיימות המאושרות על ידי ה-FDA שסיכויי ההצלחה בו היו גבוהים יחסית לחברות אחרות. גם חברת רדהיל הצליחה בניסוי קליני שלב 3 לטיפול בחיידק ה-H.Pylori (נרחיב על רדהיל בהמשך).

הצלחה בניסוי קליני אינה מתכון לכך שתרופה תגיע לשוק. קחו למשל את חברת אנדרומדה שפיתחה טיפול לחולי סוכרת. הניסוי הראשון של שלב 3 הוכתר בהצלחה. עם זאת, שנים לאחר מכן וכאשר אנדרומדה נמכרה התברר כי היה כשל טכני בעת עריכת הניתוח הסטטיסטי של הניסוי ולאחר מכן התברר שגם הניסוי המאמת נכשל (כצפוי).

חברה נוספת שדיווחה לבעלי המניות שלה על הצלחה הייתה אלקוברה (סימול: ADHD) ובכל זאת המניה צנחה לאחר מכן. במקרה של אלקוברה החברה החליטה להוציא מן הסטטיסטיקה כמה חולים אשר גרמו לניסוי להפוך מ'כישלון' ל'הצלחה'. המשקיעים לא קנו את התרגיל הזה ומבחינתם הניסוי נכשל. ובכל זאת, אלקוברה לא התייאשה ומקיימת בימים אלו ניסוי קליני מחודש שתוצאותיו אמורות להתפרסם בקרוב.

הניסויים הקליניים המבוצעים כיום
ניסוי קליני שלב 3 צריך להיות מתוכנן בקפידה. אמנם, בדרך כלל הניסוי נערך בתיאום עם ה-FDA ועל פי ההנחיות שלו, אך לתכנון הניסוי ישנה חשיבות מכרעת בכל הקשור להצלחה. ככל הנראה השאלה החשובה ביותר היא מהו היעד המרכזי (Primary Endpoint) של הניסוי. מה החברה רוצה להוכיח? האם היא משווה את המוצר שפיתחה אל מול פלסבו או מול מוצר מתחרה שמוביל בשוק?

בימים אלו מתקיימים לא מעט ניסויים קליניים של שלב 3 בשוק. כל אחד מהניסויים האלו יכול להסתיים בהצלחה גדולה או בכישלון חרוץ. ננסה לסקור בפניכם את הניסויים הקליניים המעניינים המתקיימים בימים אלו. את ההימורים על סיכויי ההצלחה נשאיר למומחים.

רדהיל (סימול: RDHL)
רדהיל מקיימת בימים אלו שני ניסויים קליניים שלב 3 ונערכת לתחילתו של ניסוי נוסף כך שלחברה צפויות אבני דרך רבות בזמן הקרוב. הניסוי המעניין ביותר הוא הניסוי במוצר ה-RHB-104 לטיפול במחלת הקרוהן. מאחר ולמחלה זו אין כיום תרופות מאושרות לשיווק הניסוי הזה הוא מעין סוג של קופסא שחורה שסיכויי ההצלחה שם אינם גבוהים. מצד שני, אם הניסוי של רדהיל יצליח מדובר יהיה במהפכה של ממש. גיוס החולים לניסוי הסתיים ובמהלך המחצית השנייה של השנה הנוכחית צפויה להתפרסם בחינת ביניים של ועדת בטיחות בלתי-תלויה בניסוי שלב 3 במוצר זה והודעה על מועד השלמת הניסוי.

ניסוי נוסף של רדהיל שאמור להסתיים במחצית השנייה של השנה הוא במוצר הנקרא Bekinda המיועד לטיפול בדלקות בדרכי העיכול (גסטרואנטריטיס וגסטריטיס). תוצאות ראשוניות של הניסוי צפויות להתפרסם במחצית השנייה של השנה. גודל השוק הפוטנציאלי להתוויה זו נאמד בכ-650 מיליון דולר בשנה.

אינטק פארמה (סימול: NTEC)
אינטק פארמה אחת מחברות מדעי החיים שאולי קצת נשכחו בשנה-שנתיים האחרונות מהזירה התקשורתית החלה ממש לפני חודש ניסוי קליני שלב 3 במוצר שפיתחה וקיבל את השם AP-CDLD ומיועד לטיפול בסימפטומים של חולי פרקינסון. הגלולה שפיתחה המבוססת על טכנולוגיית האקורדיון מאפשרת לקפסולה להישאר בקיבה למשך זמן ארוך יותר מהזמן הנורמלי.

הניסוי שמבצעת אינטק פארמה צפוי לכלול 460 חולים. הניסוי הקליני צפוי להסתיים רק לקראת סוף 2017 ולכן הדרך של החברה עוד ארוכה. ניסוי שלב 2 שבוצע הסתיים בהצלחה רבה ועמידה ביעדים. בחברה מקווים כי הניסוי יצליח לשחזר את התוצאות מהשלבים המוקדמים.

VBL (סימול: VBLT)
חברת וי.בי.אל (סימול: VBLT) מפתחת טיפול לסרטן המוח ונמצאת בעיצומו של ניסוי קליני שלב 3 הכולל 252 חולים. בניגוד לחברות אחרות כאן לא יידרש ניסוי קליני שלב 3 נוסף. המטרה של הניסוי ברורה: להאריך את תוחלת החיים של החולים באמצעות מוצר החברה הנקרא VB-111. תוצאות ראשוניות מהניסוי הקליני צפויות להתקבל במחצית הראשונה של שנת 2017 וסיום הניסוי מתוכנן לתחילת 2018.

אלקוברה (סימול: ADHD)
לפני כשנה נכשלה אלקוברה בניסוי שלב 3 לטיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים. בחברה מאוד מאמינים בתרופה שפיתחו ובימים אלו מבצעים ניסוי קליני שלב 3 נוסף. בדרך משקיעים איכותיים נכנסו לחברה. בחברה מקווים שלמדו מטעויות העבר והחליטו שהניסוי הנוכחי יכלול 750 חולים ולא 300. התוצאות הסופיות של הניסוי צפויות להתפרסם במחצית השנייה של שנת 2016 ואם הניסוי יוכתר בהצלחה לא יידרש ניסוי קליני נוסף על מנת לקבל אישור FDA.

פואמיקס (סימול: FOMX)
אחת מהחברות היותר מעניינות אשר החלה לאחרונה בניסוי קליני היא פואמיקס (סימול: FOMX) שפיתחה קצף על בסיס שמן אשר עליו גביו מוליכים אנטיביוטיקה מוכרת בשם מינוציקלין במינון 4% לטיפול במחלת האקנה בדרגת בינונית עד חמורה. לחברה מוצרים נוספים, אך מוצר זה הוא המוצר המוביל שגם נכנס בתחילת החודש לניסוי קליני שלב 3.

החברה עורכת במקביל שני ניסויי שלב 3 אשר כל אחד יכלול 450 חולים אשר ישתמשו במוצר של החברה במשך 12 שבועות ולאחר מכן יתבצע מעקב במשך תשעה חודשים. הגיוס של החולים אמור להיות מאוד מהיר בשל השכיחות של מחלת האקנה ולכן בחברה מעריכים כי התוצאות של הניסוי יהיו במחצית הראשונה של שנת 2017 ככל הנראה לקראת סיומה.
פוטנציאל שוק התרופות לאקנה בדרגת בינוני עד חמור הינו כ-3 מיליארד דולר בשנה, מתוכם כ-1 מיליארד דולר הם תרופות אוראליות במרשם, להם יהווה המוצר של פואמיקס תחליף עם יתרונות יעילות ובטיחות ברורים באם החברה תצליח לשחזר את התוצאות המרשימות בניסויי שלב 2.

מדיוונד (סימול: MDWD)
ככל הנראה אחת מהחברות המבטיחות הנמצאות בפורטפוליו של כלל ביוטכנולוגיה שפיתחה טיפול להסרת רקמות עור פגועות בחולים עם כוויות מדרגה בינונית וקשה. המוצר מבוסס על אנזימים המופקים מצמח האננס ובעולם מסמנים את המוצר של החברה כפריצת דרך עולמית.

המוצר כבר אושר לשיווק באירופה אך נמכר שם בכמויות זניחות. במקביל, במדיוונד לוטשים עיניים לשוק האמריקאי. החברה חתמה על הסכם חשוב עם פיקוד העורף האמריקאי (BARDA) בהיקף של עד 112 מיליון דולר. במסגרת ההסכם BARDA תממן את הניסוי הקליני (שלב 3) ואף תתחייב לרכוש כמויות משמעותיות מן המוצר.

ניסוי שלב 3 של מדיוונד החל במחצית הראשונה של שנת 2015 וצפוי לכלול כ-175 חולים. תוצאות הניסוי אמורות להתפרסם במחצית הראשונה של שנת 2017. בהמשך, אמורה מדיוונד לבצע מעקב אחרי החולים כדי לבחון את מצבם. מבחינת המשקיעים, רגע האמת של הניסוי יהיה במחצית הראשונה של 2017 מאחר ותוצאות חיוביות עשויות לאפשר לפיקוד העורף האמריקאי לרכוש את התרופה למלאי עוד בטרם התרופה קיבלה אישור FDA.

לסיכום

ניסוי קליני שלב 3 הוא אבן דרך משמעותית בדרך לפיתוח תרופה. הצלחה בניסויים פרה-קליניים ואף בניסוי קליני שלב 1 או 2 אינו מתכון להצלחה בשלבים הבאים. חשוב לבחון את המדע העומד מאחורי החברה, הקניין הרוחני וניסיון להעריך את הפוטנציאל של החברה להגיע לשוק. השקעה בסקטור מדעי החיים טומנת בחובה סיכון גדול אך גם סיכוי אדיר ולכן מומלץ לקחת זאת בחשבון במסגרת בניית תיק ההשקעות.

*הכותב הינו עורך אתר HotStocks, אינו מחזיק בניירות הערך המוזכרים בכתבה ולא מתכנן לפעול בהם בשבוע הקרוב.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

25 תגובות ב-22 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
22 אנליסטית 31/05/2016 22:23 כתבה שטחית
כתבה שטחית. 0 מידע נוסף על מצגות החברות. מה שנקרא: סיכום החומר.
21 בונזינו 31/05/2016 14:49 המלצות טובות ישר כח תומר
תמשיך לעשות חיל ולתת בראש לכל אתרי המניות. אתה היחיד שמביא את הבשורה
20 תומריקו 30/05/2016 15:07 אלוף, אלוף מרוויחים הרבה בזכות שירות האיתותים (ל"ת)
rafi1717 19/05/2017 07:01 איך נרשמים בדיוק (ל"ת)
19 אמיר 30/05/2016 07:04 ביומד
מי שמרוויח בביומד - מיסדי חברות ועוסקים בתעשיה , יש להם פרנסה בטוחה כל זמן שיש מי שמאמין בתרופת פלא . רק מי שיודע לרכוב על הגל לזמן קצוב יכול להרוויח במניות הנ״ל . זהו אחד םענפי תעשיה של ישראבלוף עם 2 אחוז הצלחה .
18 דוד 29/05/2016 14:18 כן פייט
כדאי לקרוא את האבני דרך שהחברה פרסמה ביום ו' . בחודש הקרוב החברה תפרסם תוצאות ניסוי בגלקומה
17 כלכלן 29/05/2016 13:38 קלעתי בול בתחזיות שלי לחברות הביו-נא לקרוא:
בסוף דצמבר ובתחילת השנה הזהרתי מאל על שתתרסק חזק.בגלל שעלתה מאות אחוזים בשנה שעברה הרוב בגלל עליית ירידת מחיר הנפט.בדקו את המאזן לא מרשים במיוחד ולא הצדיק שווי כזה ךדעתי. כמו כן כתבתי בזמנו על פלוריסטם וכיטוב ושוב צדקתי מאה אחוז,שתי המובילות במדד הביו מאז. כיום שמתי עין על מדיגוס,התפתחויות מרשימות כולל חוזה מכירה לסין והרחבת מכירות לאירופה ולארה"ב למוצר. המחזור זינק שבוע שעבר ויש לכך סיבה טובה. בדקו הודעות אחרונות במאיה. 40 מיליון מזומן ונסחרת בכ 30% מתחת לזה,ללא כל הצדקה לדעתי. אין לראות בכל משום המלצה כלשהיא.
16 אפי 29/05/2016 11:07 איך יתכן
שמאות חברות ביומד ישראליות לא הוציאו אפילו הצלחה פיננסית אדירה אחת? איך מישהו יכול להמר על תעשיה שלעולם לא מצליחה בגדול?
15 אבי 29/05/2016 10:24 xtl
יש פוטנציאל גבוה מאוד - אבל בעלי מניות חמדנים. לא נותנים לחברה להתקדם. במחירים האלה נראה כמו קנייה. זאת לא המלצה - אני מחזיק.
14 מכירים? 29/05/2016 10:01 מדיגוס ארביטרז חיובי של 7.5%
נסחרת פחות מאמת המוזמנים.נראה לי הכי זולה זולה היום בתל אביב ויחד עם זאת מעניינת.הציגה את המוצר שבוע שעבר בכנס חשוב בארהב
מדי 31/05/2016 13:46 מנית זבל
אחת המניות הכי גרועות בעת האחרונה!!!
13 תומר כל הכבוד 29/05/2016 09:48 התגעגענו אליך (ל"ת)
12 דודי 29/05/2016 08:50 כלל ביוי לפני זינוק של 100 אחוז לערך סימו לב (ל"ת)
11 אינטק פארמה 29/05/2016 08:31 אינטק פלטפורמה להמון תרופות (ל"ת)
10 רפול 29/05/2016 08:29 שכחת את ביוונדיקס
הכי מבטיחה מכולם עם קופת מזומנים שמספיקה לכמה שנים וניסוי קרב
9 בונוס לא לשכוח 29/05/2016 08:01 אמורות לצאת בהודעה על תוצאות מוצלחות (ל"ת)
8 אנשו 29/05/2016 07:45 יש הרבה שרלטנים
רמאים ושקרנים
7 א 29/05/2016 06:44 חכו רק כשביונדווקס ובריינסטורם(bcli) יגיעו ל שלב 3
הם יטוסו אלפי אחוזים
6 אחד 29/05/2016 02:04 מאמר סבבה! (ל"ת)
5 אנונימי 28/05/2016 22:20 החשובה מכל PSTI פלוריסטם
בהצלחה למי שמבין ומאמין
4 קמהדע 28/05/2016 20:43 למה המניה לא ממריאה. גם פלוריסטים תקועה
עד מתי
3 ביונדווקס 28/05/2016 20:43 שכחו את המניה הזאת ואת החיסון נגד שפעת שלה
נסחרה לפני ההנפקה בארה"ב בשער 80.
2 טור מענין 28/05/2016 20:41 מחזיק ברדהיל. (ל"ת)
1 קוקי 28/05/2016 19:38 משרפה של מזומנים להתרחק כולל glmd , bcli זבל נטו ! (ל"ת)
המתחזה 28/05/2016 20:03 אכן אף אחת לא תעבור, עבודה בעיניים (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.