2 הגורמים שהכי משפיעים בימים אלה על שוקי המניות - אז הנה קצת נתונים

פרשן וול סטריט של Bizportal, מתייחס להבטחות המומחים, המציאות בשטח - ומניה כדוגמה
 |  (90)
החשש מהאטה כלכלית לצד החשש מהעלאת הריבית אלו הן שתי המגמות שמזה שנתיים המשפיעות ביותר על התנהגות המניות בארה"ב. פרשנים, אנליסטים וגורואים רבים מבטיחים התגברות ההאטה והעלאה נוספת של הריבית בקרוב (למעשה הם מבטיחים חזרה למיתון מאז 2010). שתי המגמות, כול אחת בנפרד ולבטח כשהן באות ביחד, מאותתות למשקיעים שצריך לצאת מהמניות ומאגרות החוב שהרי אם אני, כמשקיע הגיוני (ובטח ככלכלן), מאמין למומחים - אז ברור שאם חוזרים למיתון הכנסות ורווחיות החברות ירדו, תשלומי הדיבידנד יקוצצו וגם יוקטנו רכישות המניות (ה-Buy back) ע"י החברות. וכמובן, אגרות החוב תרדנה בשל העלאות הריבית הצפויות.
משהו בסיפור הזה לא מסתדר עם ההיגיון, בטח לא עם ההיגיון הכלכלי. אם המומחים מאמינים שההאטה חוזרת מהיכן הביטחון בהעלאת הריבית? אם האטה באמת מתקרבת מדוע אותם 12 חברי ה-FOMC (הוועדה לפעילות בשוק הפתוח מטעם הבנק המרכזי של ארה"ב), שמחליטים על העלאות/הורדות ריבית, שכולם כלכלנים בכירים, פרופסורים ואנשי עסקים מובילים בארה"ב, ממשיכים לדבוק בתוכנית העלאת הריבית? האם האנשים האלה לא מבינים שאם המשק מאט צריך להוריד ריבית או לפחות לא להעלות?
אבל מיליוני משקיעים אמריקנים ומשקיעים מכול רחבי העולם, שמצוידים בכול אינפורמציה שקיימת ובזמן אמת, אינם בורחים לא מהמניות ולא מהאגחי"ם. כול מדדי המניות המובילים חזרו במהלך ארבעת החודשים האחרונים לרמות שיא של כול הזמנים ואילו האגחי"ם, למרות "ההבטחות" על המשך העלאת הריבית אינם יורדים. האם יכול להיות ש"חכמת ההמונים" ולא דעת המומחים היא שצודקת? האם יכול להיות שהציבור קורא טוב יותר את המפה הכלכלית? לנו אין ספק שכן ואנחנו אומרים זאת מאז החלה ההתאוששות ממשבר 2008.
קחו למשל את העובדה שמדדי הנדל"ן, הסקטור העסקי שאמור להיפגע יותר מכול גם מהאטה וגם מהעלאת ריבית, נסחרים כולם ברמות שיא (ראו IYR או XHB ומה קרה להם מאז תחילת השנה).
עם הבטחות לא קונים במכולת
במהלך 2015 ובמיוחד ברבעון האחרון נראה היה שהבטחות המומחים על העלאות הריבית הצפויות ובאותה נשימה על האטה מתקרבת, אפילו מיתון אמינות כי מדדי הנדל"ן הדרדרו. אלא שמאז פברואר השנה שינו המדדים כיוון ועלו בעצמה, המשקיעים, גם במניות וגם באגרות החוב, חוזרים לשוק וזאת למרות שהמומחים עדיין בשלהם.
כיוון ששום דבר משמעותי בכלכלה, בנדל"ן או בשום מגזר אחר לא קרה, אפשר להניח שמאיזושהי סיבה החליטו המשקיעים שהמומחים טועים ומטעים (כהערת אגב, חיפשנו ולא הצלחנו לזהות, במהלך השנה האחרונה, אפילו כתבה אחת שתסביר איך אפשר להזהיר משקיעים מהתפתחות של האטה ובאותה נשימה להבטיח מדיניות של העלאת ריבית).
כדי להבין מה הביא לשינוי המגמות חזרנו ללוח השרטוט שלנו כדי לנסות ולבדוק מה באמת קרה בין האביב שעבר להיום שגרם למשקיעים לשנות דעתם ולחזור לשוק מבלי ששום נתון כלכלי לא השתנה במהלך התקופה. מצאנו כתבה של מאט אגן, כתב ה-CNN, מסוף מרץ השנה תחת הכותרת "לאחר רבעון לא נורמלי הצליחו 92% מהמשקיעים לעשות כסף במרץ", בכתבה ניסה אגן להסביר מה גרם למדד הדאו, לאחר 6 חודשים של ירידות, לטפס במרץ השנה בכ-1,200 נקודות ומומלץ לעיין בכתבה. "הירידה בחששות ממיתון מחד ומילים מרגיעות של הפאדס מאידך [...] הביאו לעליות" כותב אגן. יפה, אבל מה גרם לציבור לפתע לשנות דעתו?
"הציבור" השפוי וההגיוני שאינו משתתף במשחק הכותרות היומי ומנסה להבין מה באמת קורה ולא מה שמספרת לו התקשורת וה"מומחים" ושבידיו הכסף הגדול, מסתכל על תוצאות עסקיות של החברות, על ספר הבז', על התעסוקה, גם מדבר זה עם זה ואפילו מסתכל על מה שקורה במזרח ובאירופה ומגיע כנראה למסקנה שנכון, קצב הצמיחה מאט אבל לא מכיוון שמתקרב מיתון אלא בגלל תהליך שינוי המסגרות וההתאמה שכופה מהפכת הטכנולוגיה.
מנוע הצריכה ממשיך לדחוף אבל בצורה שונה, יותר באמצעות הרשת ופחות דרך הקניונים, ובלוויית המשך הירידה בעלויות ש"ממתנת" את הצמיחה. הציבור רואה שרווחיות החברות, שמזה כשלוש שנים ויותר, אליבא המומחים, צריכה הייתה לרדת, "מסרבת" לשמוע בקול המומחים. נכון, יש שינויים שנובעים משינויי המסגרת שכפתה המהפכה, אבל בגדול החברות ממשיכות לשגשג ואין סימנים שיקצצו בדיבידנד או שיפסיקו לרכוש מניותיהן, העובדות הפוכות. 90% מהחברות האמריקאיות ב-S&P כבר דיווחו את דוחות הרבעון הראשון ו-74% מתוכן הכו הקונצנזוס וזו מגמה שנמשכת מאז סוף 2008.
זה לא אנחנו, זה הם
המומחים מתרצים זאת בכך ש"מה הפלא? האנליסטים הפחיתו את תחזיותיהם", משפט שחוזר על עצמו מאז 2010 ובכול רבעון. אבל אפילו אם הטענה צודקת (והיא בפירוש לא) עדיין נשאלת השאלה מדוע למרות החששות נמצאות מניות רבות, ביניהן כאלו שמייצגות תחומים שהמומחים בטוחים שהם הולכים להאטה, בשיא כול הזמנים.
אין אנו מדברים על חברות חלום אלא על ענקיות כמו MDT ,JNJ ,AMZN ,NVDA. למה מניות כמו CSCO או AMAT, שמייצגות חברות מובילות של תחומי התשתיות ל-IT ושנפלו בפברואר השנה לשפל אך ורק בשל החשש מהאטה שתפגע בעסקיהן, עלו מאז ב-27 וב-60 אחוזים בהתאמה? מה גורם ל-6 בתי השקעה מובילים, ג'י פי מורגן, דויטשה בנק, בנק אוף אמריקה, מורגן סטנלי וקוואן לפרסם המלצות קניה יום לאחר פרסום דוחות אפלייד לרבעון הראשון, כאשר ברקע מהדהדות האזהרות שתחומי העיסוק של החברה נכנסים להאטה ואולי מיתון? מה גורם לששה בתי השקעה מובילים לנהוג כך בסיסקו?
הדוחות (ולא רק האחרונים) וההנחיות ל-2016 הם הגורם שהרי לא רק שהשתיים הכו התחזיות בגדול, אלא שבשני המקרים ההנהלות מדברות על עתיד ורוד והשתיים אינן לבד בתחזיות מהסוג הזה. כלכלת העולם, רבותיי, עוברת שינוי מבני שבמהלכו היא "עוצרת", מפעם לפעם, לצורך התאמה. אבל, בדיוק כפי שקרה בתקופת ההתמזגות של המהפכה הקודמת, היא תמשיך להתרחב ולצמוח והסיבה היחידה למיתון תהיה רק אם סוחרי הסוסים של וול סטריט שוב יגנבו את הקופה.
אפלייד מטריאלס (סימול: AMAT) כדוגמה מייצגת לטעות המומחים
בחרנו באפלייד גם כי אנחנו מכירים היטב את החברה, גם בגלל פעילותה בישראל וגם בשל הקשר העקיף עם חברות כמו אורבוטק (סימול: ORBK) וטאואר (סימול: TSEM).
אפלייד, שנוסדה ב-1967, היא החברה המובילה גלובלית בתחום הציוד התעשייתי, השירותים לו וכלי התוכנה ליצרני מוליכים למחצה, צגים שטוחים ופלטפורמות לאנרגיה סולארית. הטכנולוגיה של אפלייד מטריאלס משמשת לייצור מוצרים חדשניים דוגמת טלפונים סלולאריים חכמים, מסכי טלוויזיה וצגים שטוחים (LCD) כמו גם פאנלים סולאריים (תאים פוטוולטאיים ומודולים), בתהליכים יעילים יותר המאפשרים להבטיח את זמינותם במחירים אטרקטיביים ליצרנים ולעסקים בכל העולם. ב-2009 אגב, פתחה החברה את המרכז לרכיבים סולאריים הגדול בעולם בסין.
החברה נכנסה לישראל כאשר ב-1996 רכשה ב-175 וב-110 מיליון דולר בהתאמה את אורבוט ואת אופל שאפשרו לאפלייד את ההתבססות בתחומי הבדיקה של מעגלים ובתחום מערכות המדידה המהירות, שחיוניות בתהליך הייצור של המעגלים המודפסים. בתחילת המאה רכשה אפלייד ב-21 מיליון דולר את אורמיר טכנולוגיות, שפתחה טכנולוגיות ניקוי מעגלים באמצעות הלייזר (דוגמאות של "חכמת" תרבות האקזיט הישראלית). אבל, תרומתה הגדולה של אפלייד לתעשייה הישראלית היא ללא ספק מנכ"ל טאור, ראסל אלואנגר.
אלואנגר הגיע לטאור ב-2005 לאחר 9 שנים בתפקידי ניהול באפלייד, ולאחר שהוצב מטעמה, בשנת 2000, בישראל. אין שום ספק שחלק מהצלת/הצלחת טאור תחת פיקודו קשורה ב"תרבות הניהול" ובידע שקיבל באפלייד. החברה אמריקנית אמנם, אבל גלובלית בפעילותה. מכירות החברה בסך 9.66 מיליארד ב-2015 התחלקו כדלקמן: 27% לטאיוואן, 17% לסין, 17% לקוריאה הדרומית, 17% בארה"ב, 11% ביפן, 7% באירופה והשאר במדינות אחרות בדרום מזרח אסיה. 64% מההכנסות מגיעות ממערכות סיליקון לתעשיית השבבים ו-26% מהשירותים הגלובליים שמעניקה החברה לחברות טכנולוגיה. כלומר, דוחותיה מייצגים נאמנה את מהפכת הטכנולוגיה.
חשיבותה של אפלייד להבנת התקדמות מהפכת הטכנולוגיה
אם תבחנו את מכירות החברה מאז החלה מהפכת הטכנולוגיה להתמזג לתוך הכלכלה המסורתית, סביבות 2006-7 ובמיוחד מאז הופעת הטלפוניה החכמה ב-2008, תגלו מחזוריות שקשורה בשלבי ההתפתחות וההתמזגות של התעשייה המסורתית וזאת בשל הקשר הישיר עם תעשיית הבסיס של הטכנולוגיה, המעגלים (וכעת גם עם רכיבי התעשייה האלטרנטיבית לאנרגיה). אפשר להבחין בעלייה חדה במכירות בין 2008 ל-2010, תקופת היציאה לשוק והעלייה הדרמטית בטלפוניה חכמה, מה שהביא לביקושים גדולים למוצרי החברה. בשנים 2011-2012 "נרגעו" הביקושים והמכירות ירדו, אבל החל מ-2013 שוב רואים עליות נאות במכירות, מ-8.5 מיליארד ב-2013 ל-10.1 ב-2015, כאשר הציפיות הן ל-10.4 השנה ול-11.1 ב-2017.
מה שעוד מראים המספרים הוא שהרווח התפעולי עלה מ-432 מיליון ב-2013 ל-1.7 מיליארד ב-2015, והנקי מ-256 מיליון ל-1.4 מיליארד (המספרים הללו הם הסיבה לעליית המניה בכ-42% בשנים 2013-2015).
הנהלת אפלייד, בראשות גרי דיקרסון (בוגר AT&T שנחשב מומחה עולמי בתחום תעשיית המוליכים למחצה ושהוביל את Varian Semiconductor עד שזו נרכשה ב-2011 ע"י אפלייד, והוא התמנה ב-2012 למנכ"ל אפלייד), מתארת, מידי שנה ובדייקנות, את מה שקורה בתעשיית המוליכים למחצה (כדאי לכם להציץ בראיון אתו על המסך האורגני החדש שיחליף את מסך ה-LCD באפל, ושבו הוא מתאר את ההתפתחות הטכנולוגית הבאה.
מאז 2013 דיקרסון יותר ויותר אופטימי לגבי התעשייה. אם תבדקו את הגרף של מניית AMAT, תראו שבין פברואר לספטמבר 2015 ירדה מניית AMAT בכ-48%, ואילו מאז עלתה ב-65% לערך. עכשיו תבדקו בבקשה מה הסיבות לירידה החדה ולעלייה החדה במהלך 15 החודשים שבין פברואר 2015 להיום. אגלה לכם - אין סיבות. הכול השערות (קל לבדיקה ברשת). יותר מכך, תבדקו ההודעות על AMAT מאז פברואר 2015 ותבינו, לאור המצב היום, שכול התנודות הגדולות נגרמו בשל הפרשנות בוול סטריט לגבי הכלכלה האמריקנית והתחום הטכנולוגי בכלל ו-AMAT בפרט, פרשנות שהקשר שלה למציאות במיין סטריט רופף אם בכלל קיים. אליבא הקונצנזוס המניה נסחרת במכפיל היסטורי של כ-,20 ומכפילי 2016-17 של 15.5 ו-13 בהתאמה.
בפעם הבאה שהפרשנים יבטיחו "קריסה", "מיתון" ו"שוק דובי" תזכרו את דברי נתניהו, "לא להתרגש, אין קריסה, שום דבר לא קרה", ותבדקו שוב כיוון שעכשיו היא הרי "יקרה מידי", לא? אגב, גם תעקבו אחרי ORBK ו-TSEM, שתי אלו ימשיכו ליהנות מהמשך הצמיחה בתחום המעגלים. אין סל שמתמחה במדויק בפעילות של AMAT, אבל אנחנו מאמינים שסלי הטכנולוגיה הגדולים, מהסוג של SOXX אפילו XLK, הם העדיפים להשתתפות, בטווח הארוך, בהמשך המהפכה הטכנולוגית.
תגובות לכתבה(90):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 33.
  CLF אמרתי לכם:) (ל"ת)
  asaf 31/05/2016 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 32.
  בריינסווי
  נחום 31/05/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לעזאזל קורה שם,מר גרינברג?יש עוד סיכוי?.....
  סגור
 • מה השאלה בדיוק? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/05/2016 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בריינסוויי
  נחום 01/06/2016 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצד אחד המכירות בעליה מתמדת,מצד שני, המנכל פורש.לא מובן בכלל....
  סגור
 • הגבתי מספיק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/06/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  היכן יש מידע
  ארי 30/05/2016 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מנסה לחפש מידע באינטרנט אודות הדיון בבימ"ש בנוגע לחברת סאן-אדיסון שאמרת שתתקיים בשישי האחרון, ואיני מוצא, היכן כתוב על התוצאות? תודה
  סגור
 • באמת, זה גן ילדים?
  שלמה גרינברג 30/05/2016 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לך ל YAHOO, GOOGLE ועוד 100 אתרים פיננסיים, תעלה את SUNEQ ותקרא ההודעות או לך לאתר של SUNE לסעיף INVESTORS ותקרא בהודעות ה SEC והנה לך העדכון המלא בבלומברג מה 19.5, https://finance.yahoo.com/news/sunedison-scrambles-secure-creditor-deal-195350219.html ועשה לי ולך טובה, תקרא בעיון
  סגור
 • 30.
  לאד שלמה-עד לבחירות-מראים=הכל תקין=ריבית ביולי אוגוסט
  כותבי תרחישים 29/05/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשנת 1998כתבנו אמר על הסיבה האמיתית למלחמת =עירק השניה=זה תוכנן עי הנשיא קלין- הנשיא בוש ביצע וטען מה שטען אנו אמרנו שהנשיא אניו דובר אמת- ואומנם בוש טען "שהטעו אותו" זה עוד "אמת " נוספת נב מדוע הנשיאים פוטין ואובמה ביקרו בישראל מדוע הנשיאים ריבלין ופרס שלחו -תנחומים - למות מלך סעודיה-עבדללה, הנוכחי האח סלמן תשתיאום סעודי ישראלי ירדני+ המורדים הסונים והכורדים - להפלת אסעד צניחת הנפט-תיאום סעודי +(חידה) לפגיעה בפטיון באירן באסעד ובחיזבלל לכן חייל האויר תקף (=ותוקף= בסוריה לפי ביבי) המשך יבוא גם מחיר הנפט ברכות
  סגור
 • האם יש מסר ? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/05/2016 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  taro
  mushon 28/05/2016 23:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאחר דוחות מעולים, נמנום המניה בשנתיים האחרונות, וזינוק בשישי, הגיע הזמן לכתבה איכותית אחת מהחברות הגדולות והרווחיות ביותר בישראל שאנשים לא מכירים
  סגור
 • טען עוד
 • כתבתי רבות על TARO
  שלמה גרינברג 29/05/2016 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגע איני רואה צורך לכתוב כי סאן מחזיקה שליטה מלאה בחברה, % 68.7. ובסוף תהפוך אותה לחטיבה כפי שהם מנסים לעשות. אגב, אנשים מכירים היטב את החברה
  סגור
 • 28.
  נו באמת מחר יהיו ירידות ותהיה כתבה אחרת
  המומחה 28/05/2016 22:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכתבות זה מה שמבלבל את המשקיעים. אף אחד לא יודע לתזמן את המופלת הבאה שבסוף תגיע. כי מה לעשות ככה השווקים בנויים. אני בכל אופן חושב שיש פחד בשווקים שאת תוצאותיו נראה בהמשך
  סגור
 • זה היופי שבשוק הון
  שלמה גרינברג 29/05/2016 10:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם כולם היו יודעים לנחש נכונה הוא לא היה קיים
  סגור
 • 27.
  מה עם חברות הגז. (ל"ת)
  אבי 28/05/2016 18:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה אתן? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/05/2016 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 26.
  מה דעתך על PLX? (ל"ת)
  אמיר 28/05/2016 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כתבתי עשרות פעמים, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/05/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  שטחיות וחוסר הבנה במקרו כלכלה
  גולן 28/05/2016 15:19
  הגב לתגובה זו
  1 9
  המומחים לא טוענים שיש מיתון והריבית צפויה לעלות. יש מומחים שטוענים שהצמיחה נמוכה וצריכים להשאיר את הריבית נמוכה ויש כאלה שטוענים שהכל בסדר ושצריך להעלות את הריבית . עשית פה סלט פופוליסטי שכל המשמעות שלו היא שלא צריך להאמין לאף אחד ולסמוך רק על עצמנו. כתבה שטחית מאוד.
  סגור
 • כדאי שתקרא לפני שתגיב בשטחיות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/05/2016 21:26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 24.
  CRVS
  דניאל 28/05/2016 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום,קראתי על עשרים ההנפקות המומלצות ב2016, Crvs, הייתה ראשונה ע"י כולם. האם מכיר?
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/05/2016 21:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  מזוד עסקת מדטרוניק
  אלי 28/05/2016 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום,כקורא נאמן רציתי לשאל בשבוע שעבר ופיספסתי.שאלתי אם יידוע לך אם מין הסתם מדורוניקס ייצגה או מייצגת חברות אחרות בנושא רובוטים לניתוחי גב.סליחה על החשדנות שלי אבל ברצוני להבין אם מגטרוניק פועלים ממניעים טהורים והאם יש להם תאורטית אינטרס מלא מבחינה עסקית להזניק את מזור שכן כולנו נשמח אם מזור תתפתח ותגדל משמעותית לתחומים נוספים.
  סגור
 • תקרא שוב את שאלתך בבקשה
  שלמה גרינברג 29/05/2016 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למדטרוניקס יש אך ורק מטרה אחת, "להזניק" את מדטרוניקס ומזור, כמו ישראל כולה (שבה יש לחברה פעילות ענפה) מעניינת את מדטרוניקס אך ורק בשל הידע והטכנולוגיות בתחום הציוד הרפואי שנמצאים כאן, שום דבר אחר !! מבחינתה מדטרוניקס פועלת ממניעים טהורים נטו אבל שלה. הם רואים פוטנציאל במזור וזה צעד ראשון (כפי שעשו בעשרות חברות). מדטרוניקס מושקעת במספר חברות בתחום הרובוטיקה ויש לה גם מחלקת פתוח גדולה שמתעסקת בתחום.
  סגור
 • מזור
  ישראל 28/05/2016 19:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההתחייבות שלהם שמסור תהיה בלעדית בתחום
  סגור
 • 22.
  מדוע xlk?
  יוגב 28/05/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נאסדק 100 מכה את ה xlk לאורך שנים.. למה להיחשף ל xlk? ובבקשה ממך הגב עניינית ולא בדרך המתנשאת האופיינית שלך
  סגור
 • עניינית
  שלמה גרינברג 29/05/2016 17:52
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מה הקשר? גם XLV או XLF "מכים" את XLK. עניינית אם תואיל לקרוא הכתבה ברצינות תגלה שאני מציין את XLK כסל טכנולוגי שמכיל את כול החברות שפועלות בתחום הפעילות של AMAT. QQQ הוא הסל שמכיל את 100 החברות המובילות בנאסד"ק ש % 21 אינן בתחום הטכנולוגי כמו DLTR או קוסקו SBUX. אשמח אם תביא דוגמה עניינית "להתנשאות".
  סגור
 • 21.
  כתבה מעניינת
  אברהם 28/05/2016 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מעניינת ומעמיקה ששווה התייחסות בכובד ראש.
  סגור
 • 20.
  vrx
  חיים 28/05/2016 07:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מה דעתך על vrx לאחרונה פאפא התמנה למנכל. ןגם שמועות על חברה יפנית שרוצה לרכוש אותה? תודה.
  סגור
 • דברנו מספיק על VRX (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/05/2016 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • vrx
  משה 28/05/2016 10:48
  הגב לתגובה זו
  2 2
  יש תמיד פיקים,בגדול אין תקוה להתאוששות שלה,אגב שלמה התלהב ממנה גם מעל $100 בגלל אקרמן החכם.
  סגור
 • תוכל להביא "ההתלהבות"? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/05/2016 21:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  CLF
  אסף 27/05/2016 21:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה היקר ממליצ בחום לכל מי שקצת מבין בשוקלקרוא קצת על הסקטור..ועל החברה הנל בעיקר.לדעתי האישית כפול 2 על הכסף תוך רבעון.
  סגור
 • CLF - יותר נכון כנראה 50% למטה תוך רבעון
  igal-igor 28/05/2016 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בקיצור חברה שכל רבעון הרווחיות יורדת, המון מניות בשורט, חוב גדול 287%, GROSS MARGIN DECLINE, דירוג אשראי נוראי נראה לי שלא צריך להמשיך
  סגור
 • CLF קנייה חזקה JP MORGAN
  אסף 31/05/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהיום 31.05.16 קנייה חזקה ל 7$
  סגור
 • באמת אין מה להרחיב..
  אסף 28/05/2016 20:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלה להמתין ולראות.אין מה להוסיף .לדעתי עד סופ יולי 7$
  סגור
 • מדוע?
  שלמה גרינברג 28/05/2016 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני יודע אם ידוע לך שזו חברה בת 170 שנה שעברה למריית עפרות ברזל בזמנו ומפסידה כ 40 סנט על כול דולר הכנסה ולא נראה לי שתעבור לרווח בעתיד הנראה לעין אז על מה ההתלהבות? אגב, התחום כולו סובל מהתדרדרות מחירים בגלל עודפי ייצור
  סגור
 • וסלח לי עם אני מתבטא כמו ספקולנט:) (ל"ת)
  אסף 27/05/2016 22:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  שלמה לאור הניסיון והידע שלך האם אתה מכיר את החברות הבאו
  igal-igor 27/05/2016 11:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מעניין מה אתה חושב על טכנולוגיות שמאחורי החברות הללו והנהלה שלהם שעומדת מאחריהם. בבקשה לא מעניין מחיר המניות היום ומצב בבורסה מבין ויודע שזה חלום אבל הטכנולוגיה שלהם מעניינת ולפי דעתי כל החברות עם P.O.C מוכח אבל צריך להמשיך לעשות DD. XXII – חברה בתחום הטבק. RVNC – תחליף לבוטוקס וטכנולוגיה של זיעה CYAD – טכנולוגיה מאוד מענינת ריפוי של שריר הלב OPHT – WET AMD, רגנרון הבאה אם תצליח. LXRX – מתקדמת יפה GLPG – אחד מהגדולות אם לא תרכש FGEN – תרופה יותר טובה מאופקו בשלבים אחרונים LJPC – מאוד מעניינת זה לא שאלות ליועצי השקעות כי אין להם מושג לרובן :-) כמובן אם אתה מכיר את החברות אם לא אז לא :-) כל תגובה תתקבל בברכה תודה מראש
  סגור
 • אתה רציני?
  שלמה גרינברג 27/05/2016 13:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית אני מכיר את כול החברות ו DD אגב אינה "חברה בתחום הטבק" ואינה מתאימה לקטגוריה של שאר החברות. יכול מאוד להיות ש"זה לא שאלות ליועצי השקעות כי אין להם מושג לרובן " אבל אינך יכול לצפות שאתן לך כתבה שלמה על כ"כ הרבה חברות. הצעתי, תכנס לרשת ושם תמצא הכול, כולל דעות מומחים שונות ופרשנים ותחליט.
  סגור
 • חלק מהחברות הללו לא "באופנה"
  igal-igor 28/05/2016 01:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לחלק מהחברות הללו יש מעט מאוד מידע באינטרנט חלק מהמידע כותבים ואומרים שטכנולוגיה מדהימה וחלק אומרים שזה זבל ולא יצליח בגלל ההנהלות והרבה סיבות אחרות. בכלל בגדול יש מעט מאוד מומחים שסוקרים ביומד ברמה גבוהה לא כל רופאה רוצה ויכול לעסוק בזה ולא כל אחד יש לו את הידע והיכולת לנתח מדע נתח שוק ומתחרים, זו היא עבודה קשה ומורכבת.
  סגור
 • לא נכון
  שלמה גרינברג 28/05/2016 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על כ"א מהחברות הללו יש את כול המידע שתחפוץ, בעיקר ב 20-F שלהן אבל לא רק.
  סגור
 • שלמה
  igal-igor 28/05/2016 00:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  DD - זה due diligence וכמובן שלא חברת טבק, טעות בהכנסת עברית ואנגלית לא ביקשתי סקירה על חברות אני מכיר את כולם מצויין ולעומק וחלקם מחזיק, רציתי לדעת האם יש לך דעה על ההנהלות של חברות הללו, וטכנולוגיות של חלק מהם, אני יודע ומודע שזה לא הפורום הנכון לשאלות מסוג הזה, בכל מקרה תודה על התשובה.
  סגור
 • גם אותם שאלות
  igal-igor 27/05/2016 12:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  RARE – גם באותה קטגוריה NVIV – תסתכל אליה תראה את הסיפור של האנשים זה מדהים
  סגור
 • Ultragenyx Pharmaceutical
  שלמה גרינברג 27/05/2016 13:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אותה אני מכיר היטב עוד טרם שיצאה לבורסה. אכן חברה מעניינת ביותר אבל דעתי שמהנדסי החלל של וול סטריט הגזימו ועדיין מגזימים בהערכתה ובגדול מאוד. נכון, היא מנסה לפתח תרופות לכמה מחלות גנטיות נדירות ונכון, יש לה תרופה בשלב הבדיקות הקליניות האחרון (נוגדן לרמת זרחן נמוכה) אבל להעריך אותה במעל 2 מיליארד זה Only in America . למעשה זה ספור דומה, מעין מיזוג בין החלום של פרוטאליקס שעדיין לא הצליח לחלום של סיאטל גנומיקס (SGEN ) שמאוד הצליח.הדרך עדיין ארוכה מאוד. מדוע מעריכים אותה כך? ראשית כי המונח RARE DESEASES הוא להיט בוול סטריט ו GENETICS RARE DESEASES זה סופר להיט בוול סטריט ורבים מאמינים שחברות ביו או פארמה גדולות ירכשו אותה ובנוסף ויש לחברה מספיק כסף בקופה להמשיך ללא דילול . בכול מקרה, מבין חלומות הרפואה הביו זו אחת המעניינות.
  סגור
 • צודק העלו אותה לחלל כמו רבות אחרות שם
  igal-igor 28/05/2016 00:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על תשובה, נכון זו אחד מתוך הרשימה של כמה חברות מעניינות שיש שם, בתחום של גנטיקה, אך סביר להניח שזה העתיד וזו אחד מהסנוניות הראשונות. מעניינן מה יהיה עם כל תחום RNAi אחרי ההודעות של IONS שהיא הייתה אחד המובילות.
  סגור
 • 17.
  ERY
  גדי 26/05/2016 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה כל כך ירדה לאחרונה?
  סגור
 • תסלח לי אם תיפגע מהתשובה
  שלמה גרינברג 27/05/2016 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו שאלה שמצביעה על בורות. ERY זה סל שורט ממונף שעולה כאשר מחירי הנפט יורדים. מאז סוף ינואר השנה הסל ירד בכ % 65. מחיר הנפט הגולמי, כפי שמתבטא למשל בסל OIL, עלה מאז בכ % 50, זה פלוס המינוף מסביר את הירידה. ברגע שאני רואה שאלה כזו אני מסיק או שאתה בפנים או שאתה מתעניין והשאלה מצביעה על כך שאינך מתמצא אפילו בבסיס הנושא. עצתי לך שתפנה ליועץ השקעות או שתלמד את הנושא מהרשת (קל ללמוד). בנוסף, הסל הספציפי הזה הוא סל קטן מאוד, (נכסיו פחות מ 97 מיליון $ ) כל שזה מוסיף לסיכון.
  סגור
 • לדעתך הידועה ש
  גדי 27/05/2016 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחירי הנפט בטווח הארוך ימשיכו לרדת , אזי מומלץ להשקיע בתחום סלים אלו?
  סגור
 • אם דעותיי ידועות לך
  שלמה גרינברג 27/05/2016 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז למה אתה מצפה לתשובה? זו החלטה שלך
  סגור
 • 16.
  שלמה כתבה יפה מאוד (ל"ת)
  אבי3 26/05/2016 18:58
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 15.
  XLK ?
  אבי 26/05/2016 16:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עיון בסל מעלה שרב האחזקות בו הן: אפל, מיקרוסופט, פייסבוק, גוגל, AT&T ווריזון. לא ראיתי חברה הקשורה לעניין המעגלים, אלא אם מדובר באחזקה מאד נמוכה. האם אני טועה?
  סגור
 • אורי יקירי, מדוע אינך קורא המאמר?
  שלמה גרינברג 26/05/2016 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה כתבתי?, "אין סל שמתמחה במדויק בפעילות של AMAT, אבל אנחנו מאמינים שסלי הטכנולוגיה הגדולים, מהסוג של SOXX אפילו XLK, הם העדיפים להשתתפות, בטווח הארוך, בהמשך המהפכה הטכנולוגית. " וגם כתבתי שהסל SOXX הוא שמתמחה במוליכים למחצה
  סגור
 • צודק
  אבי 27/05/2016 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמי אבי ולא אורי. צודק, לא הבחנתי ב"ניואנס"
  סגור
 • 14.
  מרחיב את הדעת (ל"ת)
  אבי 26/05/2016 15:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 13.
  טופ אימג' וראדא
  נחום 26/05/2016 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג.מה שלומך? מה דעתך על טופ אימג'?איך הדברים מתקדמים שם מאז מה שכתבת בינואר 2015?איציק נקר עדיין שם בכלל,כי הוא לא מופיע בשיחות הוועידה ובדוחות?הם טוענים שהם החלו בארגן מחדש (ממה שהבנתי בעיקר בהוצאות החברה) בחודש מרץ...שמת לב בזינוק האדיר (שמאז כמעט נמחק....)ביום הדוחות-באזור החמישים אחוז במחזור של בערך פי מאה מהממוצע!!! ולגבי ראדא-הם פירסמו אתמול על עיסקה של 2 מליון דולר(לדעתי זה לעג לרש....) האם העליה אתמול היתה DEAD CAT BOUNCE?ביטוי שלמדתי אצלך אגב.... :-)
  סגור
 • איציק שם וגם בודינגר ואלון שם
  שלמה גרינברג 26/05/2016 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה של טופ היא שהמכירות עדיין לא פורצות וכיוון שאיני מבין בטכנולוגיות וחשיבותן קשה לי להעריך מה הסיכויים (גם אין מחקר רציני על החברה) אנסה לחדש הקשר עם איציק ולבקש מחקר אם יש. ראדא זה ספור אחר. הסיבה היחידה שאני עדיין עוקב היא "אתגר מוחי". איני יכול להבין מה קורה שם, מה הספור האמיתי ולמה האחים מהונג קונג לא מפעילים לחצים לשפר השקעתם הארוכה שהניבה להם רק כאב ראש והמון סיפורים של ההנהלה שמשום מה מצליחה לשכנע אותם כנראה. תתפלא אבל בדקתי ב"חברה מתחרה" בארץ, אפילו שאלתי מדוע, אם הטכנולוגיות של ראדא כ"כ טובות, הם לא רוכשים החבילה מההונג קונגי או רוכשים בבורסה ואיני רוצה לפרסם התגובה. אז אני ממתין לראות מה יקרה בסוף, לי יש זמן. נראה כמו DEAD CAT BOUNCE אבל מי יודע?
  סגור
 • תודה רבה על התשובה הארוכה
  נחום 26/05/2016 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אגב,בודינגר ואלון , זה בראדא, לא?
  סגור
 • אכן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/05/2016 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ראדא - שלמה אתה ישן ????
  משה 27/05/2016 21:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי שתתעדכן לפני שאתה כותב, מכיוון שבראדא בעלי השליטה הם DBSI בראשות יוסי בן שלום ( מעל 50 אחוז ) ואתה עדיין תקועה עם האחים מהונג קונג.
  סגור
 • 12.
  בהקשר למה,נתניהו אמר"לא להתרגש, אין קריסה, שום דבר לא ק (ל"ת)
  יובל 26/05/2016 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בהקשר לכותרות התקשורת שהמו"מ עם
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ליברמן לא הולך
  סגור
 • 11.
  שלמה,AMAT עלתה בשנים 2013-2015 בכ-142% ולא בכ-42% (ל"ת)
  מאיר 26/05/2016 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אכן טעות אבל גם שלך
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  AMAT התחילה את 2013 על 10.98 $ כך שעלתה בכ % 115 וזה ללא הדיווידנד.
  סגור
 • 10.
  buybacks
  ארז 26/05/2016 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, למעשה היום כשלא מעט חברות ביוטכנולוגיה נמצאות בקרשים - החברות הגדולות והיציבות בתחום הפארמה ישלמו מחיר על ההפקרות שלהן בשנים האחרונות בהשתוללות של קניה חזרה של מניות (על מנת לאפר את המאזנים כמובן....). מדובר על כסף שהיה להם ביד והחליטו לזרוק אותו על קניית מניות נוספות - במקום לשמור להזדמנויות לקניית חברות. אתמול GILD הודיע שהיא תגביל מאוד קניה של מניות. למעשה המוחות הפיננסיים השטניים לקחו רעיון צנוע של קניה חזרה של מניות שתמיד היה קיים - והפכו אותו בשנים האחרונות למפלצת Gilead CEO, at a broker conference last week, noted that the share buybacks for the reminder of the year will be at a “much lesser rate” then seen previously. The company thinks that they should now be more focused on broadening the pipeline than other activities.
  סגור
 • מה פירוש
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "היום כשלא מעט חברות ביוטכנולוגיה נמצאות בקרשים "? חברות הביו המובילות כמו חברות הפארמה ובגנריקה המובילות כמו רוב חברות הטכנולוגיה המובילות במצב מצוין עסקית. אתה מבלבל בין מניות לחברות. GILD זה ספור בפני עצמו עם מעורבות מטורפת של קרנות בעלות השפעה שבה וול סטריט "כפתה" על ההנהלה כמה החלטות שגויות. אולי נעבור עליו יום אחד..
  סגור
 • 9.
  שלמה,למה אתה מתכוון סוחרי הסוסים ,ואיך הם יכולים לגנוב? (ל"ת)
  משה 26/05/2016 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה עשו ב 2007-8?
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אגב, המונח "סוחרי סוסים" אינו "גנבים".
  סגור
 • 8.
  שלמה האם לדעתך הצמיחה בחברות באמת
  ירדלן 26/05/2016 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  או לפחות רוב החברות... לא באמת באה מעלייה בתוצר ובמכירות כי כבר יש עודף יצור ברובן אלא באה בחלקה על ידי יצירת חוב וקניית מניות שמעלה מלאכותית את מחירי המניות של החברה.לדוגמא ibm לפני כמה שנים הייתה עם הון מזומן של כ30 מיליארד ומעט מאוד חוב. כיום ההון ירד בחצי והחוב עלה משמעותית והחברה קונה מניותיה ומשלמת דיבידנד אבל המכירות .....תודה
  סגור
 • מערבב/ת בין מניות לחברות
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חברות אינן יכולות לצמוח באמצעות "יצירת חוב וקניית מניות". יצירקת חוב עוזרת לצמיחה רק אם כתוצאה נעשו השקעות נכונות שהניבו עלייה במכירות. IBM אינה חברה מייצגת כי היא עוברת רה אורגניזציה שתימשך שנים (די בדומה ל GE או פייזר בזמנן). הרוב המכריע של החברות המובילות בארה"ב , לבטח הטכנולוגיות בתחומים השונים,אכן צומח וברציפות מאז 2009. זה לא נכון ש"כבר יש עודף יצור ברובן ". מעבר לזה תקרא שוב המאמר. אני מנסה להסביר את מה שקורה בפועל..
  סגור
 • 7.
  האם VLO מושפעת לרעה ממחיר הנפט? (ל"ת)
  איילת 26/05/2016 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • VLO
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כחברה שעיסוקה בזיקוק נפט גולמי ומכירת המוצרים ובאתנול מושפעת לרעה מירידת מחירי הנפט והאתנול. ההשפעה היא בעיקר על מחירי המכירה של המוצרים שירדו בצורה חדה (הם לא מוכרים פחות אלא במחיר נמוך בהרבה משמכרו עד לירידות בשני הגלמים. אם תבדקי תגלי שלמרות הירידה החדה בהכנסות הרווח התפעולי והנקי עלה. ברור שבוול סטריט, הפחד מהמשך הירידות בנפט (שהוא אגב אמתי) הוא שמפחיד את "המומחים" מכול חברות הנפט שמתחילות להיות מעניינות מאוד להשקעה (אני אגב עוקב אחרי CVX ) מהבחינה הכלכלית (לא הבורסאית)
  סגור
 • CVX
  גדי 29/05/2016 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראית לך באמת מעניינית למרות העליות האחרונות?
  סגור
 • אבל אם הביקוש לנפט ירד אז הם מוכרים פחות, לא? (ל"ת)
  איילת 26/05/2016 16:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הם לא מוכרים נפט גלמי
  שלמה גרינברג 26/05/2016 18:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם מוכרים מוצרים שזוקקו מנפט גלמי או מוצרי אתנול תחליפיים.. וולרו קונה נפט גלמי ותירס. את הנפט היא מזקקת (יש לה בתי זיקוק בכול העולם) ומוכרת בנזין, חומרי גלם לתרופות, לפלסטיק וכו'. מהתירס היא מפיקה אתנול שמשמש כתחליף לבנזין. הביקוש שירד הוא בעיקר ביקוש לנפט גלמי בסין (וגם לא בגדול כפי שמתארים). מבחינת הפקת הנפט היא אפילו גדלה (מספר חביות מופקות מהאדמה). הירידה במחיר הנפט באה כתוצאה מהחשש מהביקוש הסיני, מהחשש להאטה כלכלית גלובלית ובמיוחד מהפקה פרועה שיצרה עודפי עתק ללא קשר לכלכלה. מבחינת וולרו ירידת מחיר הנפט הגולמי עזרה לה להשאר ברווח כי עלות הרכישה ירדה משמעותית אבל ירידת מחיר הנפט הגלמי הביאה לירידת מחירי התוצרת שלו וכאן הפגיעה. אם ברצונך להבין יותר תצללי לדו"ח השנתי של וולרו, ה K-10 שאותו תמצאי באתר החברה בפרק INVESTORS ולאחר מכן בתת פרק SEC . REPORTING. שם תגלי שב 2015 המכירות בסה"כ היו 87.8 מיליארד $ לעומת 130.8 מיליארד ב 2014, ירידה של כ % 36 ואם תדפדפי הלאה תגלי שכמעט הכול בגלל המחירים, הם מכרו יותר מוצרים במחירים נופלים
  סגור
 • 6.
  שלמה בוא נהיה רציניים. הכל טוב ודירוג הבנקים יורד?
  יוני 26/05/2016 11:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  במצב נורמלי של כלכלה בריאה צומחת דירוג הבנקים אמור להיות יציב או לעלות. כרגע בנקים גדולים באירופה חוטפים הורדות דירוג. מניח שגם בארה"ב המצב שלהם לא מזהיר. דעתך?
  סגור
 • שני דברים
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראשית, המשפט, "במצב נורמלי של כלכלה בריאה צומחת דירוג הבנקים אמור להיות יציב או לעלות." פשוט לא מדויק אבל אין לי הזמן והחשק להסביר מדוע, תבדוק. שנית, אז כעת סוכנויות הדירוג שכ"כ הצליחו עם הערכותיהן על הבנקים ב 16 השנים האחרונות הן בסיס להחלטה.
  סגור
 • 5.
  מה הבעיה אצל FSLR ?
  גולש 26/05/2016 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם קרסה בגלל הבעיות של סאנאדיסון? כי היא נראית חזקה (מכירות עולות, חוב זניח).
  סגור
 • First Solar
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  FSLR ירדה אכן בגלל מה שקרה ב SUNEQ וב SCTY וזאת למרות שאין קשר בין החברות הללו כלל, הן פועלות בתחומים נפרדים. בנוסף המחיר, ערב הנפילה היה גבוה מה ש"עזר" ל"קריסה". כיוון שאני מכיר היטב את החברה אני יכול רק לומר שזו אחת הטובות בתחום האנרגיה הסולארית
  סגור
 • 4.
  שלמה תודה
  אורי 26/05/2016 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דעתי כדעתך לכן לא ברחתי ומקווה לטוב במיוחד חב התרופות גם את טבע משום מה שוחטים
  סגור
 • 3.
  אם הכל טוב אז למה סורוס מכר מניות ועבר לזהב? (ל"ת)
  h 26/05/2016 10:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • כי כך החליט לעשות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/05/2016 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • לסורוס יש יותר מידע מכולנו מה הולך להיות
  h 26/05/2016 11:38
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ואם הוא לא שאנן אז למה שאנחנו נהיה שאננים?
  סגור
 • אם תבדוק את השקעותיו של סורוס במהלך השנים
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:11
  הגב לתגובה זו
  9 2
  תגלה שלא כולן הצליחו, ההפך הוא הנכון. הוא סגר את קרן ההדג' המפורסמת שלו קוואנטום בשנות התשעים בגלל הפסדים. אגב, אין לו יותר מידע משיש לך.
  סגור
 • רק השבוע ראינו מה שווים כול ה"גורואים"
  סמי 26/05/2016 13:03
  הגב לתגובה זו
  3 2
  קרל אייקן, שלפני שנה טען שאפל צריכה להסחר ב 240 דולר - זרק את המיליארד דולר שהחזיק באפל - ובאותה תקופה באפט החליט שאפל מאוד זולה ונכנס להשקעה בסכום של מיליארד דולר.
  סגור
 • גורואים
  שלמה גרינברג 26/05/2016 15:09
  הגב לתגובה זו
  8 1
  אייקן זה שני משקיעים שונים לחלוטין עם מטרות שונות לחלוטין וכדאי שתעשה מחקר על השניים כי יש מה ללמוד מהם. בכול מקרה ובקשר לאפל, הסיבה שאייקן נכנס הייתה הנסיון לכפות דעתו (בקשר לדיווידנד) על ההנהלה וכיוון שראה שזה לא הולך מכר, אל תדאג להפסד כי הוא ינוכה מהמס. לגבי באפט הוא נכנס לפי ערכים ולשנים רבות. תבדוק כול כניסה של לאמריקן אקספרס, לקוקה קולה או לוולס פארגו ותגלה ששנתיים שלוש לאחר הכניסה היה בהפסדים גדולים בהרבה ממה ש:"מופסד" באפל.
  סגור
 • 2.
  נהניתי לקרוא. תודה.
  כגן 26/05/2016 10:38
  הגב לתגובה זו
  9 1
  .
  סגור
 • 1.
  שלמה שלום שאלה לגבי טסלה
  רם 26/05/2016 10:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ידוע לי שכתבת עליה וקראתי את הכתבות והתשבוחות שלך על החברה. מדוע לדעתך המניה ירדה לאחרונה וכרגע מדשדשת?
  סגור
 • טסלה, לטוח הארוך, תשלש את מחירה.
  כגן 26/05/2016 16:23
  הגב לתגובה זו
  10 4
  .
  סגור
 • כפי שאני עונה כול השנים
  שלמה גרינברג 26/05/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני עוקב אחרי תנועות יומיות
  סגור
 • אני מבין שצריך המון סבלנות,תודה רבה. (ל"ת)
  רם 26/05/2016 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור