21:03 סגירה יציבה בוול סטריט: המשקיעים מחכים להתפתחויות בסין, נטפליקס איב... >>

19:51 וול סטריט:מניית גולדמן זאקס נופלת 2.5% לאחר פרסום הדו"חות

18:08 התמונה העגומה על השווקים העולה מהדו"חות של הבנקים הגדולים בארה"ב >>

16:24 בני ברק: עשרות עצורים בהפגנות החרדים נגד מעצר העריקים

15:22 המאבק נמשך: ארגוני הנכים מפגינים כעת ליד ביתו של רה"מ בירושלים

14:40 השר בנט: אין לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

היזמיות האמריקאיות חשפו את הבטן הרכה של שוק האג"ח המקומי

היזמיות האמריקאיות חשפו את הבטן הרכה של שוק האג"ח המקומי
 |  15
Share
במהלך החודשים הקרובים צפויה להיכנס לתוקפה הרפורמה המתוקשרת במדדי המניות. בראש ובראשונה מיועדת הרפורמה להוות גלגל הצלה לבעיית הנזילות ולמחזורי המסחר הנמוכים, תוך מתן פתרון הולם לתנודתיות הרבה אשר מאפיינת את מדדי המניות. אולם, באופן תמוה למדיי, בחרו קברניטי הבורסה להתעלם באופן מוחלט ממדדי התל-בונד. מדדים אלו נזכיר, מייצגים סל של אגרות חוב קונצרניות, כאשר משקלה של כל אגרת חוב מושפע מהיקף החוב המונפק. או במלים אחרות, החברות בעלות החובות הגדולים ביותר מקבלות את המשקל הגדול ביותר. כך לדוגמא, חברה אשר מבצעת הרחבה לסדרת האג"ח הקיימת שלה ובכך מעלה את רמת המינוף שלה, זוכה למשקל יחסי גדול יותר במדד הרלוונטי. מנגד, חברה אשר מבצעת buy back לסדרת אג"ח שלה ומקטינה את רמת המינוף שלה, "נענשת" באמצעות הקטנת משקלה היחסי במדד.


בשנתיים האחרונות, אנו עדים לגל הנפקות חוב של יזמיות נדל"ן אמריקאיות, המבקשות לנצל את התמחור הנוח של שוק האג"ח המקומי ולגייס סכומי כסף גדולים לצורך מימון פעילותן והרחבת פורטפוליו הנכסים שלהן. בין המנפיקות, היו כאלו אשר ניסו ולעיתים אף הצליחו, לרקום עסקה פיננסית על גבי המשקיעים המקומיים: כך לדוגמא חברת מויניאן גייסה חוב בריבית חד-ספרתית, ומיד לאחר-מכן העמידה הלוואה ליזמית הנדל"ן M.D.G בריבית דו- ספרתית, וחב' וורטון פרופרטיס, אשר תכננה לייעד את כספי ההנפקה לצורך רכישת הלוואות בעלים, תוך סיכון מחזיקי האג"ח.

כאשר בוחנים את הנפקות האג"ח של יזמיות הנדל"ן האמריקאיות, מגלים כי הגופים המוסדיים אשר אמונים על ניהול כספי הציבור, אינם מתמחרים נכונה את הסיכונים הפוטנציאלים הקיימים בהנפקות הללו, ולמעשה מוכנים לשלם בעבורן מחיר גבוה מידי. להבדיל מהשקעה בקרן נאמנות המתמחה באג"ח (מתן אשראי), אשר בה, מקבל המשקיע מוצר בעל פיזור מושכל של אגרות חוב, המשקיעים במדדי התל-בונד באמצעות תעודות סל וקרנות מחקות נחשפים, בעל כורכם, לכלל אגרות החוב המרכיבות את המדד, ללא שיקול דעת. אנו סבורים כי על הרשות לניירות ערך, לקבוע למנפיקות הזרות, קריטריונים ספציפיים לצורך הכללתן במדדי התל-בונד:1. זיקה ישראלית באמצעות התאגדות בישראל: אחת הסוגיות החשובות ביותר, אשר מתעוררת במקרה של מחלוקת משפטית בין מנפיק החוב לבין מחזיקי האג"ח, מיוחסת למיקום הערכאה המשפטית אשר תספק סעד לעותרים. אמנם, כל יזמיות הנדל"ן הזרות התחייבו להחיל את הדין הישראלי לעניין פשרה, הסדר וחדלות פירעון, ולא לפנות לבית משפט מחוץ לישראל, אך סאגת קריסתה של חב' אורבנקורפ הקנדית מהווה תמרור אזהרה למשקיע הישראלי, בדבר יכולתו לעמוד על זכויותיו המשפטיות, כנגד חברה זרה אשר בחרה באופן מודע, לכאורה, שלא לכבד הסכמים. על הרשות לניירות ערך לקבוע, כי על כל מנפיק אשר מעוניין להיכלל במדדי התל-בונד המקומיים, חלה החובה להתאגד בישראל.
 
2. דרישת בטחונות: השילוב בין תאגיד זר ולא מוכר ולבין גיוס חוב ללא בטחונות, מביא לתנודתיות חריפה במחיר האג"ח, עם כל פרסום תקשורתי או הודעה מטעם החברה המנפיקה. על הרשות לניירות ערך לקבוע כי על המנפיקים הזרים אשר מבקשים להכליל את אגרות החוב שלהם במדדי התל-בונד להעניק למחזיקי האג"ח בטחונות ושעבודים ראויים. לסיכום

כמעט כל- 17 יזמיות הנדל"ן הזרות (למעט חברת דלשה קפיטל), אשר הנפיקו חוב בישראל, עשו זאת ללא בטחונות. באוכלוסיית מדד התל-בונד השקלי, ניתן למצוא כיום 8 חברות זרות אשר מהוות משקל של כ-13%, והחל מיום ראשון הקרוב, עתידות להתווסף עוד חמש חברות זרות למדד זה.  על הרגולטור לתת את דעתו לסיכונים המבניים הקיימים במדדי התל-בונד, להתקין תקנות אשר יגנו על ציבור המשקיעים והחוסכים ואף יחזקו את מערכת היחסים והאמון ההדדי בין המשקיע הישראלי לבין התאגידים הזרים. 
 
*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

15 תגובות ב-10 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
10 איציק 28/05/2016 18:19 הרשות לני"ע לא מתפקדת
בגלל הרשלנות של הנפקת אג"ח זר בארץ והכלכלה במדדים של החברות הביו פח כמו מנקיינד , שדפקה את תעודות הסל, החלטתי לברוח מהבורסה הדפוקה הזו, ולפי המחזורים, הרבה אחרים עשו כמוני
אזרח 29/05/2016 11:33 גם אני ברחתי בהפסד אבל עם משהו.
כי אם לא הכל היה הולך.
9 משה דמרי 24/05/2016 11:11 חחח
מעולה!
משה דמרי או? 24/05/2016 14:41 עומר ונדרוב
סתם תוהה
8 FISHERKING 24/05/2016 09:21 הרשות לניירות ערך -רשלנית
הפקרות מבהילה מצד הרשות לניירות ערך
7 אלוהים 23/05/2016 20:54 כמה אתה טוחן את המוח
הרבה מילים בלי שום תובנות
6 כלכלן 22/05/2016 18:25 השקעה באג"ח קונצרני חברות זרות
הכתב קורא לרשויות לדרוש בטחונות להנפקות של חברות זרות שאינן רשומות בישראל בגלל הקושי המשפטי בתביעה נגד חברה חדלת פרעון כל מי שמכיר את השוק יודע שלא מעט חברות ישראליות הגיעו לחדלות פרעון וסידרו למשקיע תספרות בשיעורים גבוהים זה הסיכון בכל הנפקה כולל של חברות ישראליות מבוססות שהגיעו לחדלות פרעון בגלל ניהול כושל ואו נסיבות כלכליות כמו רגולציה מחמירה הכתב מפחיד משקיעים ומוציא אזהרה כוללנית יתכן מאד ששיקוליו זרים .אין לי הוכחות אבל צריך להזהר מהמלצות כוללניות המערכת צריכה לא לאפשר כתבות מסוג זה שהרי יתכן והגורם לכתבות רצון לזרוע פניקה ולאסוף סחורה בזול.
5 פרנקו 22/05/2016 13:12 צחי קלמין
1. לא מצויין היכן עובד הכותב ומה תפקידו, בניגוד לעבר.2. בבלת כמו תמיד3. יש לציין האם הכותב מחזיק בניירות עליהם הוא ממליץ, למען הגילוי הנאות
צודק 24/05/2016 09:16 אולי יש לו אינטרס בני"ע
חשוב לציין האם הוא מחזיק או מעוניין להחזיק בני"ע עליהם הוא כותב
4 חושב אחרת 21/05/2016 08:05 לא רציני
כתבה שיטחית ומתלהמת
3 אחד שמבין 18/05/2016 17:32 אקסטל
אני לא מבין למה אתה מכליל בכתבה פה על כל החברות האלה.יש חברות נדלן אמריקאיות מאוד טובות.אקסטל שילמה את הקופונים הקודמים שלה, וגם אמורה לשלם בעוד חודש קופון יפה.המוסדיים היו שם לפני חודש וחצי וטענו שהכל תקין בחברה, פורטפוליו מפוזר, דוחות חזקים ואין שום סיבה שהם לא יחזירו את החוב.כל החברות שמתמחות באגחים קונות את האגח הזה אחרי כל ירידה שלו..
אנונימי 22/05/2016 23:14 כמחזיק האגח הזה אני רוצה לדעת אם יש מקום לבהלה שראינו
כעת באגרות הללו. מהו השיעבוד השלילי ומה משמעותו במקרה שלהם.
2 תוהה 18/05/2016 16:19 מעניי,ן כי בעברו כותב המאמר רכש אגח אלו
בהנפקות, בקרנות אותן ניהל תוהה
1 אחד העם 18/05/2016 14:04 החברות הזרות באו לעשות עלינו סיבוב
חברות פח כמו אורבנקורפ ודה לסר...
שקול 23/05/2016 14:13 מה הקשר בין פרה לחמור?
להכליל המשפט אחד את זה לסר ואורבנקופ שגנב משקיעים זה לא רציני כמו להגיד ענבל אור ושיכון ובינוי
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.