21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

תחזיות בעולם לא ודאי: הנבואה ניתנה לצנועים, סקרנים ויסודיים

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש השקעות, מסביר איך אפשר להיות חזאים טובים גם בתחום כה הפכפך, שיהיה מגוחך לחשוב שיש בו משהו ודאי
 |  8
Share
ההצלחה בהשקעות קשורה בקשר הדוק ליכולת לחזות את העתיד, ולכן כל כך הרבה דיו ופיקסלים במחשב מבוזבזים על הניתוחים של מומחים וחובבנים שונים לגבי מה שצפוי לקרות. כל אחד עושה תחזיות בתחומים שונים של החיים. אחרת אי אפשר לקבל החלטות. אולם, האם בכלל קיימת היכולת לחזות את העתיד ברמת סבירות מתקבלת על הדעת?


כדי לבדוק את השאלה זו נעשה לאחרונה בארה"ב מחקר גדול. בין השנים 2011-2015 עשרים אלף אנשים היו צריכים לספק תחזיות לגבי אירועים שונים כגון האם צפון קוריאה תבצע בשלושת החודשים הקרובים ניסוי גרעיני, האם מדד S&P500 יעלה עד סוף השנה ב-15%, האם יוון תפרוש מגוש האיר בקיץ הקרוב ועוד שאלות כלכליות ופוליטיות קונקרטיות שונות. במהלך המחקר המשתתפים היו צריכים לספק תחזיות עם ציון סיכוי להתממשות האירוע לגבי כ-500 אירועים.

המשתתפים באו מרקע שונה, חלקם עסקו במתן תחזיות בתחום עיסוקם, חלקם היו מתחומים אחרים לגמרי. צוותים גדולים של מדענים מאוניברסיטת ברקלי ופנסילבניה ליוו את המחקר, ולאחרונה יצא ספר שמנתח ומציג את הממצאים העיקריים שלו.נקפוץ ישר לאחת המסקנות הראשוניות – בממוצע, אחוזי הפגיעות של תחזיות המשתתפים לא היו שונים מהתוצאה שהייתה מתקבלת מהטלת המטבע, או כפי שאומרים - מבחירה אקראית ע"י קוף. חכו, אל תפסיקו לקרוא את הכתבה, זה עדיין אתר כלכלי. מסתבר, שקבוצה לא גדולה של משתתפים הצליחה להכות את כלל המשתתפים במחקר לאורך זמן ובפער גדול שהלך והתרחב משנה לשנה. מהו סוד ההצלחה שלהם? החזאים המצטיינים לא היו אנשים בעלי יכולות על טבעית שמקושרים לכוחות עליונים, אלא בעלי תכונות אופי ויכולות מסוימות שאפשר למצוא בכל בן אדם רגיל. הנה תמצית התכונות שבדרך כלל מתאפיינות את האנשים שיודעים לקרוא עתיד טוב יותר מאחרים:קודם כל, מסתבר שאנשים בעלי יכולת חיזוי טובה אינם אלה שמרשימים אותנו ממסכי הטלוויזיה והמחשב או מדפי עיתון עם הצהרות החלטיות לגבי העתיד. החזאים הטובים הם לא מי שאומרים בביטחון שמשבר בפתח או שהבורסה תזנק עד סוף שנה ב-25%. החזאים הטובים בדרך כלל הנם אנשים שמסייגים את הדברים בהרבה "אולי", "יכול להיות" ו"מצד אחד... ומצד שני". אותם לא תראו בדרך כלל בטלוויזיה. הם לא עוברים מסך, אבל הם הרבה יותר טובים בתחזיות ובהתאם גם בהחלטות שלהם. הראשונים, המפורסמים והבטוחים, בדרך כלל טועים הרבה יותר.

החזאי הטוב חייב להיות אדם זהיר. אי הוודאות הוא תכונה מובנית של המציאות וצריך להתחשב בה. כפי שאמר הפילוסוף והסופר הצרפתי וולטר עוד במאה ה-18, "ספק איננו מצב נעים, אך לחשוב שיש ודאות זה מגוחך". לכן, עלינו לזכור ששום דבר לא בטוח. העולם אינו דטרמיניסטי – האירועים לא חייבים לקרות, יש להם בסה"כ נטייה לקרות.

החזאי הטוב הוא אדם צנוע ביחס לידיעה שלו. הוא זוכר תמיד שהמציאות הרבה יותר מורכבת ממה שאנחנו חושבים. לכן, הוא נמצא כל הזמן בחיפוש אחרי מידע חדש בנושא התחזית ונותן תחזיות ברמת סבירות שבדרך כלל לא מתקרבת ל-100% וגם לא נופלת לאפס.

החזאים הטובים הם אנשים סקרניים. הם אוהבים אתגרים אינטלקטואליים, שואפים לדעת יותר ולפתור בעיות מסובכות. כמו כן, הם אנשים מאוד פרגמטיים. הם אינם פועלים או חושבים מתוך השקפת עולם או תיאוריה כוללת וסגורה, לעומת האנשים בעלי תפיסה מגובשת של המציאות. המגובשים מנסים להתאים כל דבר לתפיסתם, גם כשהעובדות סותרות זאת. לצערנו או לשמחתנו, העולם לא בנוי כך. כל עניין - לגופו של עניין, וכך מתייחסים אל הדברים החזאים הטובים.

החזאים הטובים גם לא מתחפרים בעמדות. מבחינתם, אמונות או דעות הן רק השערות שצריך לבחון ולא האוצר שיש לשמור עליו. לכן, הם תמיד מחפשים מידע שיכול דווקא להפריך את דעותיהם בניגוד לרוב האנשים שנמשכים בעיקר לעובדות שתומכות בעמדתם. מבחינת החזאים הטובים, עמדה שונה משלהם זאת הזדמנות לבחינה עצמית ולא הצו לחיסול היריב. 

החזאים הטובים בדרך כלל אוהבים מספרים ומסתדרים איתם. תחילה, הם ניגשים לתחזית מנקודת ראות סטטיסטית. לפני שאנו מנסים להגיע לתחזית האם מדד מניות יתרסק בשלושת חודשים הקרובים ב-20% ע"י בחינת מינוף החברות בסין, מצבו של משא ומתן של הנושים מול יוון או כל גורם רלוונטי אחר, תמיד כדאי לבדוק מהו אחוז המקרים בהם הבורסה התרסקה ב-20% בשלושה חודשים בעבר. בדרך כלל, ממצא סטטיסטי יקרב אותנו לתחזית טובה הרבה יותר מאשר הרהורים על הנסיבות הספציפיות של הרגע בלבד, רלוונטיות ככל שיהיו. ככלל, וזה מוכח מדעית, אם ידוע לכם על קשר סטטיסטי מובהק כלשהו שמנבא אירוע מסוים בהסתברות סבירה, עדיף להשתמש בו מאשר בכל ניתוח אחר של מומחה גדול ככל שיהיה.

החזאים הטובים לא קופאים על שמריהם. גם אחרי שהם כבר נתנו את התחזית הם ממשיכים לשפר אותה כשמתקבל מידע חדש, והדברים נבחנים לאורך זמן. אין "חוק מספרים קטנים", אלא "חוק מספרים גדולים". אם מישהו הצליח להזהיר מפני משבר חמש דקות לפני שהוא קרה, אפילו אם הצליח בזה פעמיים או שלוש, סטטיסטית זה לא אומר שהצלחותיו אינן אקראיות. עדיף להסתמך על מי שלאורך זמן מצליח להכות את השוק ב-51% מהמקרים בהרבה החלטות קטנות.

אם אתם מכירים חזאי שכזה, שמרו עליו בקרבתכם.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-8 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
8 ארנון 16/05/2016 13:49 arnngold@yahoo.com (ל"ת)
7 יועץ בכיר 15/05/2016 16:30 הכלכלן הכי מקצועי בארץ
גם מקצועי וגם צנוע
6 ארנון 14/05/2016 19:58 אם בעקבות המאמר אתה מרגיש בטוח יותר
אז אתה חוזה גרוע יותר מבקש קישור לספר תודה
5 החוזה מלובלין 11/05/2016 15:56 אז במילה אחת אין דבר כזה חזאי , כי אף אחד לא יודע (ל"ת)
4 ויקטור 11/05/2016 09:42 מעניין
הבעיה היא שאנשים נמשכים דווקא לדעות של המדברים בביטחון, האומרים ללא היסוס שיהיה כך או כך. בקיצור אנשים אוהבים סרטים אמריקאים ולא צרפתיים
3 big bear 11/05/2016 09:23 אהבתי
אי הוודאות הופכת אותנו לחופשיים !
2 יוסי 11/05/2016 07:48 מקווה שמנהלי קרנות יקחו את המסקנות לתשומת ליבם
עוד אחת מאמרות וורן באפט מהימים האחרונים: “There’s been far, far, far more money made by people in Wall Street through salesmanship abilities than through investment abilities,”... ז"א מנהלי הקרנות יודעים שאין להם מושג ועדיין מנסים לדחוף לציבור מוצר יקר באמצעות שיווק. (גם יועצי הבנקים בתוך הסיפור) לדוגמא: קרנות אג"ח כללי בדמי ניהול של 1% שנתיים.
1 Z 10/05/2016 14:10 בקיצור - אתה לא חזאי טוב... (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.