על מניית "המתחרה של אינטל" שפתאום טסה 42% ביום - ועל פרישת פאפא מפריגו

פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס לסאגת פריגו, ולמניה שטסה ללא שום הסבר ברור
 |  (92)
התוכנית "Watters' World" של המראיין ג'ס ווטרס מרשת פוקס-ניוז האמריקאית, הפכה ממזמן ללהיט, מה גם שהיא משודרת בתיאום עם תכנית הראיונות המובילה בארה"ב, "O'Reilly Factor the" של ביל אוריילי. ווטרס, שמכונה "עיתונאי המארב" ("The ambush journalist") נוהג להסתובב במקומות שונים בארה"ב ולשאול עוברים ושבים מה דעתם על נושא זה או אחר או מי האדם שמאחורי תמונה שהוא מציג להם או במה עיסוקו.
השבוע הגיע ווטרס לאוניברסיטת הרווארד הידועה, "המקום שבו מסתובבים מיטב בני הנוער, אלו שמעורים בכול, שיודעים הכול, שחכמים בהרבה מכולנו, נכון?" ווטרס נשא בידו את תמונתו של ג'ון קרי מזכיר המדינה האמריקאי. "מי האיש בתמונה ומה הוא עושה בחיים?", שאל, באקראיות, 12 סטודנטים שהסתובבו בכיכר המרכזית בהפסקת הצהרים. התוצאות? 10 לא הצליחו לזהות את האיש, "הוא נראה לי כסנטור מהיכנשהו", הייתה התשובה של רובם. סטודנטית אחת הצליחה לנקוב בשמו, "אני ממסצ'וסטס", אמרה, "אני זוכרת שהיה המושל אבל לא עקבתי אחריו מאז (קרי אגב מעולם לא היה מושל מסצ'וסטס אלא סגן המושל)". הנשאלת היחידה שידעה בדיוק מי האיש ומה מעשיו הייתה סטודנטית זרה מסין.
זו רק "טעימה" אחת מעשרות ה"מארבים" של ווטרס שבכולם הבורות חוגגת. מה שווטרס מציג למעשה זה את השתלטותה של "תרבות הכותרות", תרבות של חוסר עניין בעובדות וחפיפניקיות, שהשתלטה ושיוצרת מרווח שהולך ומתרחב בין ההתנהגות האנושית להיגיון. הבעיה היא שתרבות הכותרות מתחילה לסכן על באמת את עולם ההשקעות ולא רק. זה יכול להסביר את מה שקורה בוול סטריט בשנים האחרונות ולא פחות את מה שקורה בבחירות בארה"ב. זה למשל הדבר היחיד שיכול להסביר "תופעות" כמו עליית AMD ב42.3% ביום ו' שעבר, נפילתה של פאריגו (סימול:PRGO) ב-% 18 פלוס בגלל שאדון פאפא עזב, את התנהגותה של VRX בחודשים האחרונים ואפילו את הכותרות בעניינו של דונאלד טראמפ.
מה הטיס את AMD? מיליוני "משקיעים" התנפלו על מניית Advanced Micro Devices (סימול:AMD) והטיסו אותה, בסוף השבוע שעבר ובמחזור שעלה על חצי מיליארד דולרים (פי 10 מהממוצע היומי). אנחנו מתים לדעת מה היו התשובות אם אותו ווטרס היה שואל מדגם מייצג של אותם "משקיעים" שהתנפלו על AMD למה בדיוק עשו זאת? לנו התשובה ברורה, "כותרות ובורות". אם משקיע מתון ובעל הגיון היה בוחן/קורא בעיון את ההודעות שגרמו לתנודות לבטח היה ממתין להתפתחויות ולהבהרות אבל משקיעים "מתונים ובעלי הגיון" כבר אינם פעילים בטווח הקצר הם הוחלפו בשחקני הכותרות שמספרם (בגלל התקדמות ה-IT ) הולך וגדל במהירות.
מזלו היחיד של שוק ההון הוא ששחקני הכותרות מתרכזים בפעילות קצרת טווח ולא משפיעים על המגמות אבל המכות שהם מנחיתים הולכות ומתחזקות, "מספרם הגדל והטכנולוגיות שניתנות להם מבהילים אותי", אמר לנו מנהל השקעות בניו יורק, "עצמתם הולכת וגדלה והפער בין ירידה חדה או עלייה חדה לא רציונליות לבין יצירת מומנטום התרסקות הולך ומצטמצם. היום זה 126 מיליון מניות של MSFT שנזרקות ביום אחד בשל כותרות ומחר, על כותרת "מעניינת" יותר, יגיעו לשוק מיליארד מניות וישברו את המניה".
מה הודיעה AMD שגרם לעלייה החדה? 2 הודעות נמסרו לבורסה בימים חמישי וששי שעבר. הראשונה הייתה הדוחות הפיננסיים לרבעון הראשון של 2016 שאומנם היכו את הקונצנזוס אבל לא משמעותית ולא שינו המגמה של השנים האחרונות, המכירות ממשיכות ליפול וההפסד ממשיך. התגובה להודעה הייתה עלייה קלה במניה לאחר המסחר. ההודעה השנייה הייתה זו שהלהיטה. החברה מסרה על שת"פ שנחתם עם החברה הסינית Tianjin Haiguang Advanced Technology שאליבא ההודעה יתחיל להביא הכנסות כבר השנה ויעביר החברה לרווח בשנה הבאה (החברה בהפסדים מאז 2011).
מבול של כותרות מהסוג של "האיום הבא על אינטל...." או "AMD מסיימת את תקופת השפל" (-deal-chinese-amd-threat-next-shttp://www.investors.com/news/technology/intelmarket/?ven=YahooCP&src=AURLLED&ven=yahoo-server-plunder-may) הציף את הרשת. קראנו כמה מהכתבות שהיו אחרי הכותרות. לא יתכן שמישהו שקרא את הנאמר בהודעות עצמן רץ וקנה מניות AMD בפראות שכזו. לא רק שההסכם אינו בטוח כלל כי ממשלת ארה"ב כבר הודיעה שתבחן אותו מקרוב (בקשר להעברת ידע של AMD שהאמריקאים טוענים שהוא חסוי) אבל גם האיום על אינטל מגוחך אפילו אם בחלק מהכתבות מנסים לקשר את העובדה שאינטל מפטרת 12000 עובדים לשת"פ הסיני של AMD.
כדי להבין את "תגובת השוק" להודעה צריך לדעת את הרקע של AMD ואת הקשר שיצרה תרבות הכותרות בינה לבין אינטל. מדובר בחברה שמפתחת, מייצרת ומשווקת מוליכים למחצה, שבבים שונים ומיועדים, מעבדים (CPU), לוחות אם למחשבים (motherboard) וציוד היקפי שונה למחשבים. חברה שעושה, פחות או יותר, את מה שעושה אינטל. יותר מכך, החברה הוקמה ב 1969, שנה לאחר שהוקמה אינטל ומאז הפכה התחרות ביניהן לספור גדול בוול סטריט (הרבה יותר מאשר במיין סטריט שם "הסתיימה" התחרות בתחילת המאה בניצחון מוחץ של אינטל). שנים לא מעטות האמינו בוול סטריט ש-AMD תוכל לגבור על שכנתה בהובלת התחום מה שגרם לעיתים למניית AMD להניב תשואות גבוהות מ INTC.
אבל הפער בין החברות בעולם האמתי הלך והתרחב, AMD למעשה ממזמן אינה מסכנת את ההגמוניה של אינטל. את 2015 סיימה אינטל עם מכירות של 55.4 מיליארד ורווח נקי של 11.4 מיליארד כאשר הקונצנזוס צופה שמגמת הצמיחה תמשיך גם בעתיד. AMD סיימה את 2015 עם מכירות של 3.99 מיליארד, הפסד של 660 מיליון והקונצנזוס צופה שהמצב לא ישתפר גם בשנתיים הקרובות. אבל כאשר מגיעות לשוק כותרות ש AMD, בגלל הסכם סיני, "שוב" מסכנת את אינטל מתעוררים יצרים רדומים מהסוג שראינו באחד האתרים המובילים, "האם לא תעדיף מניה של 3 דולר על מניה מתחרה של 30 דולר?", "האם אינטל בסכנה?" זו "בורות הכותרות" שהשתלטה על השוק.
כיוון שמזה כ-35 שנה אנחנו עוקבים מקרוב אחרי התפתחות מהפכת הטכנולוגיה וההשלכות מכך על התפתחותן של חברות הגענו למסקנה שההצלחה של חברות בעידן השתלבות מהפכת הטכנולוגיה במיינסטרים תלויה ביכולת ההנהלה להבין את ההתפתחויות החדשניות שמובילה המהפכה, את שינויי הצריכה שנוצרים ואת היכולת להתאים את פעילות החברה להתפתחויות ולשינויים הללו. הרוב המכריע של החברות שנכנסו להובלת נישות בעשור האחרון ובכול תחום עשו זאת אך ורק בזכות מה שאנחנו מכנים, "הנהלה שיודעת לקרוא נכון את ההתפתחויות המתקרבות ויודעת להתאים את החברה שבניהולה להתפתחויות".
מדובר בחברות מהסוג שאנחנו סוקרים מפעם לפעם ושנמצאות אצלנו ברשימה הנבחרת כמו אינטל, סיסקו (סימול:CSCO), קוואלקום (סימול:QCOM), אינטואיטיב (סימול:ISRG), אדוארד סיינסס (סימול:EW), תרמו-פישר (סימול:TMO) וסדרה ארוכה של חברות רפואיות מפייזר ואמג'ן הוותיקות שמצליחות להתאים עצמן מחדש למציאות המשתנה ועד לחברות כמו GILD וזה לא רק בתחום הטכנולוגי פרופר. אפילו הנהלות של חברות שאינן טכנולוגיות כמו חברת המלט U.S. Concrete (סימול:USCR) מצליחות לנצל את השינויים על מנת להצליח בתחרות.
בגלל פער הזמן הגדול, שתמיד קיים, בין ההתפתחויות שמובילה מהפכת הטכנולוגיה בשוק הריאלי לבין הרגע שבו מזהים מובילי דעת המשקיעים (אנליסטים ופרשנים) את המגמות החדשות, לוקח לוול סטריט זמן (לעיתים הרבה זמן) להבין את מה שקורה ועד לרגע זה הכותרות משתוללות. אבל בסופו של יום השוק מבין את ההתפתחויות ונוצרת "התאמה" שמשתקפת במחירי המניות. נזכיר לוותיקים שבכם כמה זמן לקח לוול סטריט להבין שאם-סיסטמס (אז FLSH והיום חלק מסאן-דיסק, SNDK) פתחה מוצר שיאפשר לתעשייה לעשות צעד ענק קדימה? דוב מורן דיבר על המוצר שנים ובכול פורום משקיעים והמניה לא הגיבה. מתי לבסוף זינקה FLSH מ-4 ל-90 פלוס דולרים? מהרגע שיועצים בקרנות השקעה אמריקאיות הבינו מה הדיסק און קי יעשה לתעשיית ה IT.
הבעיה היא שמה שקורה היום, בעיקר בגלל תרבות הכותרות ותחרות הרייטינג בתקשורת, הוא שהאינפורמציה שעוברת מוול סטריט למשקיעים בטווח הקצר מנותקת לחלוטין ממה שקורה בפועל במיין סטריט. במקרה של AMD העבירו הכותרות למשקיעים אינפורמציה סנסציונית לא נכונה שגרמה למשקיעים להאמין שההודעה מחייבת התאמה דרסטית במניה. הכותרות גרמו למשקיעים להתעלם לחלוטין מהמציאות וזה מה שמפחיד כי אם דברים מסוג זה יימשכו יותר מיום-יומיים עלול להיווצר מומנטום שלילי עוצמתי שב"עזרת" המכונות יכול להפיל את השוק כולו.
ג'וסף פאפא, פריגו (סימול:PRGO), ואליאנט (סימול:VRX) והכותרות:
מניות PRGO, כמו כול המניות, במיוחד אלו שאהובות על האנליסטים והפרשנים של וול סטריט, "מנוהלות" בשנים האחרונות ע"י משקיעי הכותרות. למה עוזב פאפא את פריגו? הדעה שלנו היא שפאפא עוזב מאותה סיבה שכול מנכ"ל שאפתן עושה דברים כאלו, טיפוס מדרגה. אתגר וכנראה "קצת" עידוד מכיוונו של אקמן. האיש מתאים לוואליאנט ככפפה ליד ואין לעזיבתו שום קשר לפרשת מאיילאן (שלדעתנו הוא צדק בהחלטתו להתנגד) או לכול דבר שקשור בפעילות פריגו.
מהצד העסקי נטו מר ג'וסף פאפא, שמוביל את פריגו מאז 2005, הצליח מאוד בתפקידו. לקח חברה עם מכירות של 1.0 מיליארד והפסד של 353 מיליון או הפסד של 4.55 דולר למניה ועוזב עם מכירות של 4.6 מיליארד ורווח של 128 מיליון או 7.6 למניה. כאשר נכנס המניה הייתה על 15 דולר והוא עוזב כאשר המניה על 100, כול מה שבאמצע זה "כותרות ובורות".
הצלחתו התבססה גם על גידול גנרי בחברה ויותר על גידול באמצעות רכישות. הרכישה הראשונה שביצע אגב, מיד כשהחל בתפקידו בפריגו, הייתה חברת אגיס מתל ירוחם. מהצד של וול סטריט פאפא הוא אחד מאותם מנכלי"ם שוול סטריט עוטפת באהבה ובכך עוזרת לכאלו לקבל הערכות חלל עבור החברות שהם מנהלים. פאפא אורח קבוע אצל פרשנים מובילים ביניהם גורו הכותרות הגדול קריימר ש"עזר" לו לא מעט להביא החברה להערכות חלל.
האמת היא שהמניה, שהחלה להתדרדר בקיץ 2015, הייתה ממשיכה להתדרדר גם אם פאפא היה נשאר כי ראשית מעולם לא צריכה הייתה להגיע ל 200 דולר כפי שעשתה בקיץ שעבר (וזה קרה רק בשל "אהבתה" של וול סטריט ומשקיעי הכותרות הנבערים מדעת) ושנית כי תמהיל המוצרים שלה נפגע גם מתחרות וגם מהרגולציה. החברה עדכנה השבוע מטה את הנחיותיה ל 2016 ולפיהן תציג רווח של "בין 8.2 ל-8.6 דולר למניה", כדולר פחות מההנחיות הקודמות. כלומר ואם זה סופי אז לאחר הירידה עומד מכפיל 2016 על כ 12 פעם. כלומר, פרישת פאפא רק זרזה את שובה של המניה לרמה כלכלית. כעת צריך להמתין ולראות את הרבעונים הבאים ואם המשקיעים הרציניים מאמינים להנחיות.
תגובות לכתבה(92):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  אטיוניטי
  DG 02/05/2016 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום , לא מבין , "ראה תשובתי ל 38" היכן ?
  סגור
 • אתה צריך לחפש עניתי אין ספור פעמים לשאלה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/05/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כאן התייחסות ל attu תגובה 14
  סמי 02/05/2016 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על הכיוון המסתמן של אפל, ועל 3 מניות שנסחרות בשיא בניגוד לכל התחזיות שלמה גרינברג | 28/01/2016
  סגור
 • 31.
  היי שלמה, לא מצאתי התייחסות למיקרון בחודשים האחרונים...
  משקיע 02/05/2016 08:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בדקתי ב-10 המאמרים האחרונים כולל בתגובות. אולי פספסתי. בכל אופן, אם יש לך דעה עליה, אשמח. אם לא, אז גם תודה!
  סגור
 • תשפר את החיפוש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/05/2016 09:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • האחרון שמצאתי מיולי 2015. תוכל להיות נחמד אליי :) ? (ל"ת)
  משקיע 02/05/2016 11:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 30.
  אטיוניטי
  DG 01/05/2016 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלומי , מה דעתך על אטיוניטי
  סגור
 • ראה תשובתי ל 38 (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/05/2016 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  twtr
  ארז 01/05/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום, מה דעתך לגבי טוויטר. בעבר תמיד היה החשש של (1) מספר משתמשים לא גדל מספיק מהר, (2) שווי (היום 10 מיליארד - אז גם 40 מיליארד ויותר) ו (3) תמיד החשש שאחת הגדולות תיכנס לנישה שלהם ותיקח את הביזנס. היום המניה בשפל אבל מבחינת חשיפה הם בענק ולא נראה שניתן לקיחת להם את הביזנס. דונאלד טראמפ ממש משתולל בטויטר עם מיליוני עוקבים, חתמו הסכם על שידור ליגת ה NFL . האולימפיאדה עוד 3 חודשים מבטיחה שפע של עניין. הרושם הוא שמניה יכולה לתת רבאונד חזק אם יתחילו שמועות על התעניינות מצד גוגל או אחת האחרות. אומנם רק 300 מיליון משתמשים אבל ישנם עוד חצי מיליארד עוקבים לא רשומים.
  סגור
 • TWTR
  שלמה גרינברג 01/05/2016 16:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איני חושב שאפשרות הרכישה היא דבר ריאלי כי לא נראה לי שהמנכ"ל והמייסד ג'ק דורסי חושב בכיוון. גם אפשרות כניסה של חברה גדולה לתחום הספציפי של טוויטר אינה נראית לי. דורסי מנסה לשכנע את השוק ובמיוחד את האנליסטים באסטרטגיה שלו, שטוויטר אינה פייסבוק שניה אלא חברה שמנסה לבנות נישה שמתבססת על מה שהוא מכנה LIVE, חברה שיוצרת קהילה הולכת וגדלה של אנשים שרוצים "לשחק" בזמן אמת. יש לי הרושם שהשוק מאוכזב, הרבה יותר משצריך להיות, מחוסר יכולתה של החברה לעבור לרווח או להקטין ההפסד. לדעתי צריך להמתין ולראות אם דורסי יצליח לשחזר את הצלחתו של צוקרברג בנושא המפרסמים. לי נראה שכן אבל אני מעדיף להמתין ולראות.
  סגור
 • טען עוד
 • 28.
  הכוונה
  שמעון 01/05/2016 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אני מבין נכון, משמע מדבריך שנפילתה של מניית VRX היא בעצם תוצאה של הכותרות ולכאורה עתיד המניה לפניה?
  סגור
 • לא הבנת נכון
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נפילת VRX היא תוצאה של משהו שבין נוכלות מנהל למהלכים עיסקיים מוטעים. יחד עם זאת מדובר בחברה ברת-תיקון עם יכולות וצנרת פתוח מרשימה מאוד, זה מצב שניתן לתיקון. הכותרות רק היוו "תוספת" לבעיה האמיתית.
  סגור
 • הבנתי
  שמעון 01/05/2016 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמשקיע חדש וכמובן קורא חדש שלומד מתוך טור זה הרבה ,על הכתיבה הברוה ועל תגובותיך הברורים מאוד יישר כוח גדול לך, כפי שאני מבין שענית ל25 שאפילו SUNE עם בעיות קשות מVRX והיא לאחר פשיטת רגל רישמית, היא עדיין ברת תיקון והיא עדיין בדיונים. וודאי שVRX שלא הוכרזה רישמית על פשיטת רגל היא עדיין ברת תיקון. ושוב תודה מראש
  סגור
 • 27.
  לשמטוב 23 לגבי arm
  יריב 01/05/2016 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נסחרת בטווח צר,מכפיל 40 דיווידנד 1%,לעומת QCOM מכפיל 17 דיווידנד שנתי 4%.
  סגור
 • 26.
  תודה רבה
  מתלמד 01/05/2016 01:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל כתבה מעניינת וחדה ולא מתחמקת ומכסתחת כשאר מאחזי עיניים.אם אפשר דעתך בבקשה (או קישור לעבר )על חברת sapiens הדואלית.תודה מ"מ.
  סגור
 • סאפייאנס
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החברה עוסקת בפתרונות תוכנה בתחומי הביטוח והפיננסים. היא מחברות התוכנה הוותיקות שיצאו מישראל ועברה גילגולים רבים. איני עוקב מקרוב אבל מדובר בתחום תחרותי ביותר כך שללא בדיקה מעמיקה איני יכול לקבוע דעה וכרגע אין לי הזמן לעשות הבדיקה.
  סגור
 • 25.
  SUNE
  נעמה 01/05/2016 00:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כתבת שתגיב בכתבה על ההתפתחויות
  סגור
 • לעיתים קשה לעמוד בהבטחות
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשתדל לתת קטע בפעם הבאה. אגב, בינתיים הדיונים נמשכים
  סגור
 • הדיונים
  נעמה 01/05/2016 15:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באיזה נושא ? הקפאת הליכים או בדיקת חשדות.
  סגור
 • בנושא פשיטת הרגל
  שלמה גרינברג 01/05/2016 16:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המקרה הזה אינו פשוט משפטית בעיקר בשל הפריסה הגלובלית של סאן. אני אנסה להגיע לברור המצב האמתי.
  סגור
 • נכון
  גדי 01/05/2016 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אני מצפה למה שאמרת שיהי תגובה אחרונה על המניה
  סגור
 • 24.
  שלמה, בדר"כ אני לא מסכים איתך
  מומחה לקנוניות 30/04/2016 23:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפעם אתה צודק.
  סגור
 • 23.
  האיום צעל אינטל אינו של AMD אלא שך ARM
  שמטוב 30/04/2016 22:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ארם כלל אינה מייצרת שבבים, היא מייצרת תוכנה לשבבים. לייתר דיוק ARM מייצרת תוכנה לשבבי מעבדי מחשב. חברת ARM מוכרת רישוי לייצור בתוכנת המעבדים שלה. מה חשוב במעבדי ARM ? מה שחשוב הוא שמעבדי ARM צורכים כמות חשמל אפסית יחסית למעבדי אינטל ומעבדי AMD. לכן מעבדי ARM שולטים בשוק הניידים הקטנים: סמרטפונים וטבלטים. מעבדי ARM עוברים גם לשלוט בשוק המחשבים המוטמעים. מחשבים מוטמעים EMBEDDED COMPUTERS הם מחשבים זעירים שמפעילים מערכות אלקטרוניות בצורה אוטומטית. למשל בדיסקים מסוג פלאש יש מעבדי ARM שמפעילים את הניתוב של שבבי פלאש. מחיר מחשב מוטמע בדיסק פלאש הוא פחות מ- 10 דולר.
  סגור
 • איני רואה את ARM כמתחרה המסוכנת
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ARM מתחרה ב IBM ובטושיבה ב TSC ובטקסס אינסטרומנט וברודקום יותר מאשר באינטל למרות שכולן נוגסות מאותן נישות
  סגור
 • 22.
  100%
  נח 30/04/2016 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק בשני הניתוחים
  סגור
 • 21.
  שלמה: תודה על המאמר. מה דעתך על מיקרון MU ?
  משקיע 30/04/2016 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, תודה על המאמר. האם אתה מכיר את חברת מיקרון, סימול MU. המניה נמצאת בשפל גדול, ירידה של כמעט 70% מהשיא. לאחרונה גם קיבלה המלצות חיוביות אנליסטים. האם לדעתך היא אטרקטיבית?
  סגור
 • עניתי אין ספור פעמים, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כאן כתבה של שלמה על מיקרון מיולי 2015
  אבי 01/05/2016 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבט היסטורי: 4 מנועים עצומים שדוחפים את התהליך בשווקים - ומניה אחת לדוגמה שלמה גרינברג | 18/07/2015
  סגור
 • 20.
  אאאאאאפל. אייקן ברח. הכותרות קוטלות
  שרון 30/04/2016 19:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה נשמח לשמוע דעתך האם השתנתה לאחרונה... (ידוע כי לפני הדוחות) היית חיובי וטענת שהיא במחיר כלכלי טוב..
  סגור
 • העובדות קוטלות. לא הכותרות
  יאיר 02/05/2016 12:09
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אפל, לפחות בשלב הזה של מחזור החיים הארגוני, איננה יותר מניית חלום וגם לא מנייה צומחת. מר גרינברג, כרגיל, בשלו. עוד לא "תפסתי" אותו מודה ולו בטעות אחת. אפילו וורן באפט אמר כי "יתכן וטעה בעיתוי ההשקעה ב IBM". אבל מר גרינברג, ה"אורקל" מביזפורטל, צהובון של כותרות, נשאר בשלו.
  סגור
 • דעתי לא השתנתה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • ממש הפתעת אותי
  אבי 02/05/2016 09:52
  הגב לתגובה זו
  4 1
  דעתך לא השתנתה? טוב, לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו. המניה ירדה מ 134 ל 94 דולר, ודעתך לא השתנתה? בכל הסגמנטים (למעט אחד) שהיא פועלת יש ירידה בהכנסות וברווח. המנכ"ל הוריד תחזית גם לרבעון השני. ודעתך, לא השתנתה.
  סגור
 • 19.
  Uthr. ששאלתי לפני כשבועיים ירדה המון
  גבי 30/04/2016 19:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך לתרבות הכותרות יש יד בדבר? הירידה מוגזמת ? או שהתחרות מבאייר ממשית ויש סכנה למעמדה כמובילה? תודה רבה
  סגור
 • התחרות לא רק מבאייאר
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני מגיב על שאלות מהסוג הזה
  סגור
 • uthr לא "ירדה המון" - ירדה כמו תעודת סל xbi (ל"ת)
  אבי 01/05/2016 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  סיגייט stx בצלילה חופשית ל21$
  טמיר 30/04/2016 19:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם התחום כולו בבעיה או שסיגייט עצמה בבעיה?
  סגור
 • דיסקים קשיחים מכניים, יאבדו ניתחי שוק לטובת דיסקים פלא
  שמטוב 01/05/2016 07:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  דיסק פלאש נקרא SSD. בינתיים דיסקים פלאש יקרים פי 2.5 מדיסק מכני אבל מחירם ילך וירד כמו שמחירי שבבים תמיד בירידה. דיסקים SSD צורכים זרם בכמות זעירה לכן מתאימים למחשבים ניידים מסוד לאפטופ ונטבוק. כמו כן SSD עדיפים כדיסק חיצוני נייד מכיוון שהם שורדים נפילות ומשקלם נמוך (פחות מ- 100 גרם לדיסק SSD של 480 גיגה). דיקק SSD נייד לא צריך הגנות מחום מכיוון שהוא לא מתחמם.
  סגור
 • 17.
  מנית zagg אלקטרוניקה
  אייל 30/04/2016 19:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוחות טובים, נסחרת בזול, תחום חזק, חברה איכותית מאוד. ידועה לך סיבה או בעיה בחברה jQuery20300007478236504658842_1462033600347 תודה רבה מאייל חמו.
  סגור
 • לא עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  Gww שלמה האם אתה מכיר
  מאור 30/04/2016 19:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גריינר... חברה גדולה. המנייה עלתה לי במסנן... אשמח לכמה מילים עלייה אם אתה מכיר.. תודה רבה שלמה
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי המניה "שואפת" להגיע למחיר כלכלי. החברה, לעומת זאת, מנוהלת מצוין.
  סגור
 • 15.
  מניית gild. האם הדוחות היו כה רעים?
  ירדן 30/04/2016 19:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך גילד נסחרת במחיר כלכלי?תודה
  סגור
 • לדעתי הדוחות לא היו "רעים" כלל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יש לך מושג למה נפלה בצורה כזו תודה (ל"ת)
  אורי 01/05/2016 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • שחצן, מתנשא ונרגן
  ירון 03/05/2016 16:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מתכתב עם אדם בעל ידע רחב, אבל שחצן, מתנשא ונרגן.
  סגור
 • נפלה מאיזו רמה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • משער120/130 דולר לא
  אורי 02/05/2016 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על תשובה אם תגיע
  סגור
 • 14.
  פנים אמיתיות של פאפא
  פריגו 30/04/2016 18:48
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כזכור הגיע פה לארץ בטיסה מהירה לדבר אל ליבם של בעלי העניין והגופים המוסדיים לשכנע אותם לא למכור למיילן מסתבר שמילים לחוד ומעשים לחוד השאיר את המשקעים עם נזקים במליונים העיקר שהכיס שלו מלא
  סגור
 • כאן ראיון וידאו שפאפא נתן מתל אביב באוקטובר
  חיים 30/04/2016 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://tinyurl.com/zbkl5d5
  סגור
 • 13.
  10 מתוך 12 בהרווארד לא זיהו את קרי?? לא רואה את הקטע
  רן 30/04/2016 18:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חיפשתי וחיפשתי ביוטיוב ולא הצלחתי למצוא את הקטע שהתייחסת אליו. מצאתי את הכתבה של ווטרס בהרווארד, צפיתי בקטע, ולא ראיתי את הקטע שהתייחסת אליו וכתבתי כי 10 מתוך 12 סטודנטים בהרווארד לא זיהו את ג'ון קרי. אתה בטוח במה שאתה כותב? נשמע לי מוזר מה שציינת, אז אשמח אם תספק את הקישור לקטע המדובר.
  סגור
 • את הקטע ראיתי בתוכניתו של האניטי בפוקס (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עדיין ממתין לראות את הקישור לכתבה לפיה 10 מ-12 לא ידעו (ל"ת)
  רן 01/05/2016 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • סליחה שאני מקשה, אבל נדמה לי שאתה טועה
  רן 01/05/2016 14:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מצאתי שני קטעים של התכנית ובו ווטרס מראיין סטודנטים בהרווארד, אבל באף אחד מהם לא רואים כי 10 מתוך 12 סטודנטים בהרווארד לא ידעו לזהות את ג'ון קרי (נראה לי לא הגיוני ולכן ביקשתי לבדוק ולראות בעצמי). תוכל לספק קישור לקטע שאליו התייחסת?
  סגור
 • Harvard Students Fail Watters' World Quiz
  חיים 30/04/2016 23:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://tinyurl.com/zqzbuly
  סגור
 • וגם הניסוי שהוא הזכיר בכלל לא מופיע
  רן 01/05/2016 09:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ווטרס שואל את הסטודנטים מיהו שר החוץ, ובשום מקום לא רואים אותו מראה להם תמונה ומבקש שיאמרו מיהו האיש....אשמח לשמוע את תגובתו של שלמה.
  סגור
 • תודה - אבל אני לא רואה בכתבה שרק שניים ידעו
  רן 01/05/2016 09:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מקווה ששלמה מקפיד בפרטים הכלכליים יותר מאשר בכך שהוא מציין שרק 2 מתוך 12 תלמידי הרווארד ידעו לומר מיהו ג'ון קרי. בכתבה הזו לא רואים את הנתון הזה (מה גם שאיננו יודעים אם ווטרס אכן ראיין סטודנטים באוניברסיטה או סתם תפס צעירים שעברו במקום. מכל מקום, בשום מקום לא רואים כאן שמתוך 12 סטודנטים, 10 לא ידעו מיהו ג'ון קרי. נא להקפיד בפרטים בפעם הבאה, שלמה.
  סגור
 • 12.
  אתה טועה לגבי AMD
  קורא ותיק 30/04/2016 18:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שבוע טוב שלמה...ממשיך להנות מממאמריך...תודה. בנוגע ל:AMD: ראשית עלתה 54%! שנית אף אחד לא באמת חושב שהיא מאיימת על אינטל(די להשוות בין שווי השוק של 2 החברות...) מדובר בחברה עם מניה שחוטה לרסיסים וע"פ התנהגות האג"חים שלה(נסחרו בשנה שעברה במחיר 50 עם תשואות של מעל מאה אחוז!!..וגם היום נסחרים בתשואות דיסטרס)בספק אם השוק האמין שהיא תשרוד בכלל-ההסכם עם הסינים נתן להם זריקת מזומן חשובה ומה שיותר חשוב החברה הודיעה שברבעון הבא או זה שאחריו תחזור לריווחיות אחרי המון רבעים של הפסד...במחיר השחוט שלה ממש אין להתפלא על הזינוק במחיר המניה..(וגם האגחים תיקנו לאיזור 80) בנוסף יש פיתוח מאוד מבטיח של שבב מיוחד שהשוק פרש כאילו החברה כבר בטוחה בהצלחתו(וגם כמה אנליסטים..) אין שום קשר לאינטל-כבודה במקומה מונח תודה וכל טוב
  סגור
 • ראשית תקרא שוב בעיון
  שלמה גרינברג 01/05/2016 12:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאחר שתקרא ותגלה ש AMD אכן אינה מאיימת אספר לך שבשנות התשעים ותחילת המאה AMD אכן נחשבה כמתחרה הגדולה של אינטל
  סגור
 • נכון
  ותיק 01/05/2016 14:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אכן AMD נחשבה פעם מתחרה...אין לזה שום קשר לתנועת המניה בשבוע שעבר שכאמור היא איזה סוג של קימה מהקרשים...זאת ותו לא
  סגור
 • 11.
  שלום שלמה. האם לדעתך תגובת השוק למלאנוקס
  עמי 30/04/2016 15:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא הגיונית? שנים נמנעתי מהמניה ודווקא עכשיו שיש שיפור משמעותי בדוחות וצפי הרווחים עומד על מכפיל רווח של 10, המניה פשוט נשחטת וחוזרת שנים אחורה. מה דעתך?
  סגור
 • עמי-עם סבלנות בריאה, ישתלם לך להישאר שם.
  כגן 01/05/2016 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מלאנוקס, אם שופטים עפ"י המוצר, בדרך למעלה.
  סגור
 • דעתי שאלו "משחקי טריידרים" לאחר הדוחות המצויינים
  שלמה גרינברג 01/05/2016 12:51
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זה קורה בהרבה חברות טכנולוגיה שהיכו הציפיות
  סגור
 • אל תדאג
  ינשוף 30/04/2016 22:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סתם משחק בורסאי מלנוקס בדרך למעלה
  סגור
 • 10.
  טעות בעובדות בכתבה!
  משקיע 30/04/2016 14:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שלמה - הרווח של פריגו שציינת הוא נכון והוא על בסיס GAAP אבל המכפיל הוא 12 רק על בסיס שיטת ה non-gaap. על פי ה GAAP המכפיל הוא 107!!! פריגו צריכה לרדת עוד הרבה כדי להיסחר במכפילי 10 על בסיס NON-GAAP כמו טבע.
  סגור
 • ה"טעות" אינה בעובדות
  שלמה גרינברג 01/05/2016 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  P/E מחושב ע"פ ה NON GAAP האנליסטים אינם משתמשים ב GAAP
  סגור
 • 9.
  הפסקה האחרונה שלך עומדת בניגוד גמור למה היה צריך להתנגד
  נפתלי 30/04/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפסקה האחרונה שלך עומדת בניגוד גמור למה היה צריך להתנגד להצעת הרכישה ממאיילאן שנית מצופה ממנהל שהתנגד להצעת מאיילאן להביא את החברה ליעדים יותר גבוהים או לפחות להתוות דרך שאפתנית יותר בטרם יעבור חברה
  סגור
 • עסקת מאיילאן
  שלמה גרינברג 01/05/2016 07:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי ובהכירי היטב את מאיילאן לא רק שאיני חושב שהייתה סינרגיה אלא בקטעים שהייתה הנהלת מאיילאן לא הייתה יודעת להוביל אבל זו דעתי. לגבי הציפיות ממנכ"K אז יש אין ספור ויכול מאוד להיות שאם לא היו מציעים לפאפא את VRX אכן היה ממשיך להוביל החברה "ליעדים יותר גבוהים ". פאפא אגב התווה מטרות שאפתניות ועמד בהן בהצלחה.
  סגור
 • 8.
  מה חדש בשחקני הכותרות דהיום..
  יואל 30/04/2016 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמיד היו כאלה... מזה נובעת תנועת המסחר בשוק והשחקנים האלה הם שמאפשרים בכלל להרוויח
  סגור
 • מתפלא על השאלה
  שלמה גרינברג 01/05/2016 07:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה טועה בקריאת דברי. איני מדבר על סוחרים וספקולנטים מקצועיים שאינם "שחקני כותרות" כלל.
  סגור
 • 7.
  תודה שלמה, כבר חששתי שלא יהיה טור השבוע :)
  איחטיאנדר 30/04/2016 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז סה''כ, פריגו חזרה למקום של חברה שעתידה לא בדיוק ברור ותמחורה די מאפיין את המצב הנוכחי שלה. הבנתי נכון?
  סגור
 • למה "חברה שעתידה לא בדיוק ברור "?
  שלמה גרינברג 01/05/2016 07:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פאריגו חברה שצומחת יפה, עם מה שנקרא MOAT עסקי רחב וכול מה שקרה הוא שעזב במנכ"ל שבאמצעות אישיותו והכותרות יצר ציפיות שלמעשו לובו ע"י קריימר וחברים. זה בנוסף להנחיות שלא מצאו חן בעיני האנליסטים הביא המניה להערכה כלכלית יותר, זה הכול. הם ימצאו מנכ"ל (לא בשונה ממה שעשתה טבע) ובא לציון גואל.
  סגור
 • לא היה קורה שום דבר אם לא היה טור השבוע (ל"ת)
  דן 30/04/2016 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 8
  סגור
 • ואוו, בטח כיף להיות חבר שלך.
  איחטיאנדר 01/05/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עם הציניות הנפלאה שלך. תשאיר את הגישה הזאת בגיל ההתבגרות!
  סגור
 • ולא היה קורה שום דבר אם לא היית כותב תגובות מטופשות.
  כגן 01/05/2016 14:49
  הגב לתגובה זו
  11 0
  .
  סגור
 • אם מפריע לך, אתה לא חייב לקרוא!!! (ל"ת)
  משה 30/04/2016 23:32
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 6.
  זיבי הפחדן
  י 30/04/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 3
  האיש הרע המרושע לא מעלה קצבת נכות וכולכם תשלמו על זה
  סגור
 • מי זה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בעלה של צרה (ל"ת)
  הוא התכוון 01/05/2016 08:48
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • מי זו? (ל"ת)
  שלמה גרינבג 01/05/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  תרבות הכותרות
  אבי3 30/04/2016 12:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה, אני מסכים איתך במאה אחוז לגבי תרבות הכותרות, מנייה נופלת או טסה על כלום ושוב דבר, אבל השאלה שאני שואל את עצמי לאחרונה, האם למשקיע החכם והמהיר יש סיכוי ממשי לנחש מה יקרה למנייה בגלל כותרות זו או אחרת ולנצל עלייה מהירה ולצאת זמן קצר אחרי שנכנס?יש סיכוי לדעתך לתפוס את המנייה בזכות הבורים?
  סגור
 • ניחוש של כותרות ותגובה להן
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הוא דבר שקשה לבצע למרות שיש אנשים שזה עיסוקם. אלא שכמו בכול עיסוק צריך את "מגע הזהב" ואת המגע הזה לא לומדים בשום מקום, נולדים אתו. למי שאין את "החוש" הזה מוטב שלא ינסה
  סגור
 • מצחיק לקרוא בביזפורטל מאמר שמגנה תרבות כותרות
  שמטוב 30/04/2016 22:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בביזפורטל יש רק כותרות: לשפשף את העיניים, מניה טסה ב- 1% מניה צוללת ב- 1%, דארגי הכניס בזוקה ו... כולי.
  סגור
 • מסכים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מוגשת תביעה ייצוגית נגד פאפא על נזק
  תמר 30/04/2016 12:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  של 14 מיליארד דולר למשקיעים בביטול עסקת המכירה מיילן
  סגור
 • תביעות, במיוחד בארה"ב
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הן דבר שבשגרה. איני רואה בתביעה אלא קנטרנות ורצון של עורכי דין להופיע בתקשורת.
  סגור
 • 3.
  כותרות כותרות
  ענן 30/04/2016 11:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה ושוב תודה על טור נוסף, המשך להאיר את עיננו ולהעשיר בידע.האם אותה תופעה של תרבות הכותרות כמו שהטבת לתארה פה ובתור עוקב מושבע שלך שמתי לך שמזה זמן אתה מדבר בה, מתרחשת גם כעת בהקשר של אפל והירידה לאחר הדוחות. כמה חשיבות אני יכול לייחס להאטה של החברה בסין? איך אפשר לנקות רעשים?תודה וחג שמח
  סגור
 • אין דרך בדוקה "לנקות רעשים" מלבד מעקב צמוד על הדוחות
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:54
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הבעיה היא שגם שם אין בטחון אפל זה מקרה מיוחד אבל אתן לך כיוון מחשבה. אתה מדבר על חברה עם יכולות פתוח שאין שניות לה, עם מספיק כסף מזומן בקופה לבצע רכישות כעולה על ליבה ועם עצמת שיווק מהגבוהות בעולם. "הבעיה" היחידה שלה היא שקוק כנראה לא ג'ובס אבל לקוק יש מערכת ייעוץ הטובה ביותר ואני מניח שבמוקדם או מאוחר יזהה את הכיוון הנכון (שאני מאמין שהוא ה IT הרפואי עליו אכתוב בשבוע הבא).
  סגור
 • 2.
  שלמה שבת שלום
  אורי 30/04/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האמת מה שכתבת מדאיג או מפחיד מה אמור לעשות משקיע רגיל שסכ רוצה לשמור על כספו באמת לא יודע והאמת שאני מופסד הרבה על הנייר מה שנקרא אני מושקע המון בחב תרופות ואפל ועוד חב כן גם בנקים ומה עכשיו לחכות לאופנה חדה לצאת עם הזנב בין הרגליים באמת שאני אובד עצות וכל מה שכתבת אמיתי ביותר בוא נקווה לטוב תודה על הכתבה
  סגור
 • לצערי אין תשובות
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כיוון שאני יכול להעריך את חששותיך אז הצעתי לך או להעביר הכסף לניהול או להיצמד למדדים.
  סגור
 • תודה
  אורי 01/05/2016 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום לדעתי מאוחר לי להצמד למדדים מקווה לטוב
  סגור
 • 1.
  יישר כוח שלמה כתבה מאלפת ומעניינת
  יואל 30/04/2016 11:36
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לצערנו אתה צודק ב1000 אחוז לגבי תרבות הכותרות,אפשר לדעת מה צופן העתיד למנית VRX והאם עדיין כדאי לקנות אותה,מה דעתך על כיטוב
  סגור
 • הכתבה האחרונה הייתה על VRX
  שלמה גרינברג 01/05/2016 06:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולגבי רכישתה או לא זו כבר החלטה שלך. על KTOV עניתי מספר פעמים אבל מדובר בחברת חלום שנקווה שתצליח, הדרך ארוכה
  סגור