מסך העשן של כחלון

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, על כהונת שר האוצר, משה כחלון, שמרבית פעולותיה נועדו למעשה להסתיר את כשלונותיו

 |  (8)
שר האוצר, משה כחלון, מסכם שנה דלת הישגים באחד התפקידים החשובים ביותר בממשלה, כהונה שגולת הכותרת שלה היא החקיקה החפוזה, הפופוליסטית והלא אחראית על הגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי.
לאחר שהונה את בוחריו בעזות מצח בסוגיית מתווה הגז, נתקע ביישום הרפורמה המובטחת בבנקים, ונסוג מההבטחה לפעול להורדת יוקר המחיה באמצעות פתרון אמיתי לבעיית הדיור לטובת הקמת קזינו של ׳שיכוני כחלון׳, הבין שר האוצר שהוא ניצב בפני שוקת שבורה ושלף שפן תקשורתי מנצח: הגבלת דרקונית של שכר הבכירים. כך, תחת מסך העשן התקשורתי של 'מלחמה בטייקונים' ו׳צמצום פערים׳ ניסה כחלון להסתיר את כישלונותיו בתחומי האנרגיה, הדיור והבנקאות - מהלכי המאקרו האמיתיים והחשובים שמצויים באחריות משרד האוצר.
הגישה השטחית והרדודה של שר האוצר לבעיות היסוד של המשק הישראלי צורמת, במיוחד לאור ההתעלמות המוחלטת של המשרד מהקריסה של הבורסה הישראלית שמתרחשת מול עיניו. במהלך השנים האחרונות מאות חברות ציבוריות נמחקו מהמסחר, חברות חדשות לא מוכנות להצטרף, הבורסה מתכווצת ומתייבשת, ומשרד האוצר דווקא בוחר לקדם חקיקה של הגבלת שכר - כאילו זו הבעיה הבוערת ביותר בשוק ההון הישראלי.
הסיבה המרכזית לבריחה הסיטונאית מהבורסה הישראלית היא הרגולציה הדרקונית שהובילו משרדי המשפטים, האוצר ורשות ני"ע. החברות הציבוריות הבינו את הרמז, מאות מהן נמחקו מהמסחר, וגם כיום, כ-30% מהחברות שעדיין רשומות למסחר מעוניינות להימחק, כאשר רק בחודש שעבר הודיעה חברת אסם כי היא עוזבת את הבורסה הישראלית בגלל התנאים הרגולטוריים שפוגעים בצמיחת החברה. עזיבה של חברה ישראלית ושורשית כמו אסם הייתה צריכה להדליק נורות אדומות אצל כל מקבלי ההחלטות, אך במקום לסייע לבורסה להתאושש, חברי הכנסת מקדמים עוד חקיקה פופוליסטית במסווה של 'צדק חברתי'.
כחלון למעשה מחזיר את השוק שנים אחורה. במקום לשלב ידיים עם המאמצים של הנהלת הבורסה ורשות ני״ע להחייאת הבורסה הישראלית, כחלון בועט בדלי, מתעלם מאזהרות ה-OECD על ההשלכות השליליות של הכבדת הרגולציה בישראל ומסמן למשקיעים ואנשי העסקים שהם אינם רצויים כאן.
הנזק לשוק ההון ולתדמית של מדינת ישראל כמדינה עם כלכלה חופשית ומתקדמת כבר נעשה. המשקיעים, שלא מעוניינים לחיות תחת חרב הברית הפוליטית של יחימוביץ' וכחלון ילכו מכאן, אבל את שר האוצר זה לא מעניין. גם לא משנה לו שישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי שמקדמת חקיקה כל כך קיצונית - העיקר לגרוף עוד כותרת מחניפה בעיתון ולקושש עוד כמה קולות על בסיס ההתלהמות נגד אנשי העסקים. הכל מותר במטרה לעצור את המפולת של מפלגתו בסקרים.
צריך לקוות שהציבור הישראלי לא יקנה את הספינים הזולים של שר האוצר ויידע להעניש אותו בקלפי, כפי שהעניש את קודמו בתפקיד, אבל השאלה הפתוחה כרגע היא מי יוביל מכאן את המדיניות הכלכלית של ישראל. כחלון כבר הוכיח שהוא פופוליסט חסר תקנה, ועכשיו ראש הממשלה נתניהו ניצב בפני הכרעה: האם הוא מפקיר את ניהול המשק בידי השמאל החברתי של יחימוביץ׳ וכחלון, או שהוא מחליט שהגיעה העת לקחת אחריות, למרות המחיר הפוליטי, ולמנוע את הנזקים האדירים לכלכלת המדינה. למרות הקושי הפוליטי, הגיע הזמן שנתניהו יוציא את האוויר החם מהבלון של כחלון, ויוביל מדיניות כלכלית אחראית. אחרת, כולנו נשלם את המחיר.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אתה אפילו לא ראוי לתגובה (ל"ת)
  ננ 02/04/2016 19:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  אילן פלטו סירחון רצוף כשלונות
  קליפ 01/04/2016 10:48
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כמה רוע יש באילן פלטו שבוזז חברות ציבוריות. שגונב משרות ללא מכרז. שמנהל בחוסר מעש. עצוב שאיש עלוב בכלל מועסק במשק. מקומך בעזה רבתי
  סגור
 • 6.
  כחלון הורס את שוק ההון
  ליאור 01/04/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כחלון ויחימוביץ לא יעצרו עד שהם יהרסו לגמרי את שוק ההון הישראלי
  סגור
 • 5.
  כחלון חסך כ 1000 שח לכל משפחה ממוצעת-בסלולאר
  יושב אוהלים 31/03/2016 23:22
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כחלון היחידי שהצהיר על בדיקת המערכת הבנקאית כחלו היחידי שהגדיל הבניה מ 43000 ל 47000 לאחר ההונאה הגדולה של בובו-שהקטין הבניה בובו נתן הוראה להקטין בניה מ 46000 ל 43000- הכוונה בהוראה הנל ליצור מחסור מכוון=ומנומק= חוזר שנית = מחסור מכוון=הנימק: דאגה לבנקי מענין שהכותב מתעלם מכך הכותב מתעלם במתכוון - משר האוצר הקודם- אותו שר אוצר-שידע על ההוראה להקטין הבניה- ובמקום להגדיל הבניה-פעל הפוך=הפוך= כשקבע מעמ 0, מעמ 0 זה תוספת ביקוש כחלון הטיח להגדיל הבניה ב2917 ל 70-75000 ד יש מחסור מכוון של כ30-40000 דירות עד 2017 זה סיכוי להקטין המחסור ב50-60% את שני שרי האוצר הקודמים לא קיימו
  סגור
 • 4.
  זאב בתחפושת של סבתא ... (ל"ת)
  הציד 31/03/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  להשמיץ לא עולה מאומה והורס
  סשה 31/03/2016 17:01
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מקומם ממש לקרוא השמצות משולחות רסן של פוליטרוק מטעם עצמו.ואתם, שמחפשים כותרות מפרסמים זאת.בושה.ככה לא בונים חומה, והצגת מידע מוטעה וחלקי כעובדתי הינה "עבודה בעיניים".הפכת אותי לאוהד של כחלון!
  סגור
 • 2.
  היחיד שנלחם למען החברות בישראל. ישר כח פלטו
  בונזי 31/03/2016 16:33
  הגב לתגובה זו
  3 5
  שנים הוא נלחם ברגולציה האינסופית וללא הירתמות של הרשויות. קדימה להתעורר הבורסה בסכנה
  סגור
 • 1.
  מאות חברות ציבוריות ????????
  רק אהבה 31/03/2016 16:06
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מנכ'ל יקר . אתה זה שפולט עשן !!!! יללא תכניס קצת שכל בשולחיך החמדנים . רק אהבה
  סגור