קופת הגמל להשקעות - תחיית הקופות? המשקיעים יצטרכו לחכות

יאיר ספיר, מנכ"ל אולימפוס, פאמילי אופיס, על קופת הגמל להשקעה שמשרד האוצר מקדם
 |  (6)
תעשיית קופות הגמל הייתה אמורה להתאושש משנים של קיפאון עמוק לאחר אישור המוצר החדש ששמו קופת הגמל להשקעה. קופת הגמל להשקעה שמשרד האוצר מקדם אכן נושאת עימה מאפיינים אטרקטיביים עבור החוסכים שאמורים היו להוביל לסוף הקיפאון של התעשייה הוותיקה. לאור ההחלטה בוועדת הכספים, מנהלי קופות הגמל יצטרכו לחכות ולראות אם החוק בכלל יעבור ואילו תיקונים יעשו בו.
בהנחה שהחוק יעבור כפי שהוא הוגש במקור לוועדת הכספים, תהיה זו תחיה מחודשת של התעשייה. הסיבות לכך, בין היתר, הן שמדובר בחיסכון נזיל. כלומר, כזה שניתן למשוך בו את הכספים בכל רגע נתון. לצד יתרון הנזילות שלא קיים בקופות הגמל כיום, ניתנה "מתנה" לחוסכים המתמידים: כל עוד לא נמשך הכסף מקופת הגמל החדשה, לא ייגבה על רווחי ההון שנצברו מס. לדחיית מס רווחי הון יש ערך כלכלי לא מבוטל שלא כדאי להתעלם ממנו.
במקרה של משיכת הכספים בעת פרישה מדובר אף בקבלת פטור מלא ממס זה בתנאים מסוימים. כלומר, המדינה, ביוזמת האוצר, מוותרת על מיסים לא מעטים היות שהמשקיעים בקופת הגמל החדשה ייהנו מפטור ממס על ריבית רווחי ההון או לכל הפחות יזכו לדחייה משמעותית.
פטור מלא יינתן בתנאים מסוימים כאמור, רק במקרה שהמשקיע יחזיק את חסכונותיו בקופת הגמל עד הפרישה ובכך האוצר מעודד חיסכון ארוך טווח של הציבור. אם לא די בכך, המעבר בין אפיקי ההשקעה בקופת הגמל והמעבר בין מנהלי השקעות שונים לא תחייב במס את החוסכים. כלומר אם לאחר עשר שנים החליט החוסך לעבור לאפיק השקעה אחר או לבית השקעות אחר שינהל את קופת הגמל להשקעה, הוא לא יחויב במס. כל ההטבות הללו לחוסך הופכות את קופת גמל להשקעה למוצר ייחודי בתחומי החיסכון של הציבור.
טובת המשק מושכת לכאן ולכאן כי מחד גיסא מדובר במוצר שעשוי להסיט חלק מהכספים שמושקעים בנדל"ן, וזאת על רקע ההנחה שיהיה למשקיעי הנדל"ן אפיק שמשתלם עד מאוד לחסוך בו לטווח ארוך שאכן יכול להיות אלטרנטיבה טובה להשקעה בדירה למגורים.
מאידך גיסא, השקת המוצר עלולה להביא לפגיעה נוספת במחזורי המסחר בבורסה. הסיבה המרכזית לכך היא אפשרות להסטת חלק מההשקעות בקרנות נאמנות ובכך לפגיעה בתעשייה זו לטובת קופות הגמל החדשות. אם אכן יוסטו כספים, מחזורי המסחר ירדו שכן המשקיעים בקרנות נאמנות נחשבים תזזיתיים ויותר ממוקדים בחשיבה לטווח קצר לעומת קופות גמל להשקעה שם צפוי שהמשקיעים לא יהיו תזזיתיים באותה מידה. לכן, התוצאה תהיה ירידה במחזורי המסחר.
מבחינת התחרות מול כלי חיסכון והשקעה אחרים, כמו ניהול תיקים וקרנות נאמנות, מדובר בתחרות מוגבלת, אם כי בהחלט קיימת, שכן בהצעת החוק הנוכחית, שנפלה לעת עתה, קבעו הגבלה של 100 אלף שקל למשקיע.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  דמי ניהול
  יגאל 02/04/2016 18:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מוזכר בכתבה.
  סגור
 • 2.
  למה אין רגולציה על פמילי אופיס ? (ל"ת)
  שי 31/03/2016 15:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה זה פמילי אופיס ?חרטה ברטה
  כל אחד פמילי אופיס 02/04/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תומיא רישיון סוכן ביטוח תהיה פמילי אופיס
  סגור
 • מה זה פמילי אופיס ?חרטה ברטה
  כל אחד פמילי אופיס 02/04/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תומיא רישיון סוכן ביטוח תהיה פמילי אופיס
  סגור
 • 1.
  האם הכותב יודע שהמס בקופות האלו 15% ולא פטור מלא ממס!!! (ל"ת)
  איציק 30/03/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תקרא שוב
  יוסי 01/04/2016 09:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החוק החדש הולף לפטור חגמרי ממס בתנאים מסויימים. הבנת הנקרא..
  סגור