המכתב מחברת הפנסיה בדרך אליכם - הנה עיקרי הדברים

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של אתר Bizportal, מנסה לנתח את דרכי הפעולה הטובות ביותר בשבילנו בהתחשב במגמות שעברו על הענף הפנסיוני ב-2015
 |  (4)
ושוב מבלי שהרגשנו חלפה לה שנה, וכמידי שנה בחודש מרץ נוחתים בתיבת הדואר, כאילו מעולם לא היו בדואר בעיות, הדוחות המסכמים של שנת 2015. כן, כבר חלפו להם כמעט שלושה חודשים מסוף השנה והענף הפנסיוני רווי שינויים רבים, אך הדוחות המסכמים של השנה מגיעים רק עתה. בניגוד לשנים שעברו, הענף הפנסיוני התאפיין בשנת 2015 בשלוש מגמות שלא הינו רגילים לראות אותם בשנים האחרונות:
 1. תשואות נמוכות
 2. מגמת ירידה נמשכת בדמי הניהול
 3. גרעונות דמוגרפיים ואקטוארים בקרנות הפנסיה החדשות
בדוחות יהיה ביטוי למגמות אלו ולדברים נוספים שחשוב שנשים ליבנו אליהם מכיון שזה יכול לחסוך לנו הרבה כסף. פרט לכך, הדוח השנתי מהווה מקור מידע מצויין בדבר פנסיה צפויה, האם ההפקדות הופקדו בזמן, האם ההפקדות זהות למה שאנו רואים בתלוש, אם לקחנו הלוואה מהקרן אז מה מצבה ועוד. מדובר על דוח ארוך, אך כזה שיכול לחסוך לנו כסף רב. הקדישו את הזמן ועברו עליו. הנה הדברים שמומלץ לתת עליהם את הדעת מעט יותר:
מסלול השקעה:
עקב הוראת הממונה על שוק ההון, החל משנת 2016 מפעילות הקופות הפנסיוניות מסלולים מוטי גיל. כל הקופות קבעו מסלול ברירת מחדל, גם לעמיתים קיימים, והוא אינו תואם בהכרח את הגיל שלכם. בדקו מהו המסלול בו אתם נמצאים, וודאו כי המסלול מתאים לרמת הסיכון בה אתם מעוניינים להיות. אם לא, תוכלו לבחור מסלול אחר ולבצע מעבר מסלול ללא כל קנס.
בדקו מהי מדיניות ההשקעות הצפויה. היא תופיע באחד המסמכים שנשלחו מהקרן. זכרו כי לגבי החשיפה המניתית, יכולה הקרן להיות ברמה של 6% או -6% מהמסלול המוצהר במדיניות ההשקעות הצפויה.
מסלול ביטוח:
בקרנות פנסיה ישנם מסלולי ביטוח שונים. חשוב שמסלול הביטוח יותאם לצרכיכם הספציפיים. חשוב להבין שהפרמיה (ההפקדה החודשית) שמשולמת לקרן הפנסיה מופנית בחלקה לרכישת ביטוח למקרה פטירה (שארים) ובחלקה למטרת נכות. חשוב לדאוג שסכום פנסיית השארים מתאים לשכרכם בפועל, ושבמקרה של קטסטרופה חס וחלילה קיים כיסוי מתאים. לרווקים חשוב לדעת שרכישת פנסיית שארים אינה קונה עבורם ביטוח מכיון שאין להם שארים, והם רשאים לוותר למשך שנתיים או עד למועד בהם התחתנו או נולד להם ילד על הכיסוי הזה.
חלק מקרנות הפנסיה שינו לאחרונה את מסלולי ברירת המחדל ושינו בהתאם גם את המסלול של לקוחות קיימים. בדקו שהשינויים מתאימים לכם.
 דמי ניהול:
במסגרת הדוח יופיעו דמי הניהול שאתם משלמים. בדרך כלל דמי הניהול יתחלקו לשניים: דמי ניהול מהפקדה חודשית ודמי ניהול מהצבירה. במקביל מפרסמת הקרן את הממוצע של דמי הניהול מההפקדה החודשית ואת דמי הניהול מהצבירה, שאותם היא גובה מכלל עמיתי הקרן. בדקו האם אתם מעל הממוצע או מתחתיו.
גרעון דמוגרפי/אקטוארי:
בקרנות הפנסיה תופיע לנו השנה שורה של עודף או גרעון אקטוארי/דמוגרפי, בדרך כלל במינוס. מדובר על חשבון פנימי שעורכת הקרן בדבר מקרי הביטוח שארעו בקרן. השנה מציגות רוב הקרנות גרעון בסעיף זה, שמתבטא בתשואה שלילית המפחיתה את יתרתו הצבורה של העמית. בדקו ועקבו אחרי מגמה זו.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות. 
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ** די לגזענות הלטנטית - רק "לבנבנים" בכול כתבה על פנסיה (ל"ת)
  תתקדמו גזענים עלובים 28/03/2016 18:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • העובדה שאתה זבל שעובד בשחור בשוק ולא
  מפריש לפנסיה 29/03/2016 07:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מייצגת את עדות המזרח! אבל לא נבכה אם תחזור למדינה הערבית מממנה הגעת!
  סגור
 • ** מביאים תמונה של "דוגמנים מצפון בוואריה" בכול כותרת (ל"ת)
  עם המילה "פנסיה" 28/03/2016 21:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בכול העיתונות הכלכלית - הגזענות הלטנטית הזו
  אני בכלל חצי חצי 29/03/2016 08:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מצרפים תמונות של "גוגמנים מצפון בוואריה" בכול כתבה שבכותרת שלה מופיעה המילה "פנסיה" חלק כבר מצליחים להתעלות על עצמם, זרקו את התמונות האלה לפח - ועברו לתמונות נייטרליות. (ועוד לא דיברנו על פרסומים של בתי אבות...).
  סגור