13:09 הקלת מס למשקיע הישראלי: מסלול חדש לביצוע השקעות בחו"ל >>

11:20 אינטק פארמה עולה 3.6% ומשלימה עלייה של 67% מתחילת השנה

10:42 בולטות בת"א: דלק קבוצה עולה 1%, אופקו הלת' עולה 1.3%

09:56 הדולר מוסיף 0.3% ונסחר ברמה של 3.523 שקלים

08:09 טבע הודיעה על השקת הגרסה הגנרית של DEPO-PROVERA בארה"ב >>

08:05 טרור בהר הדר: מחבל פתח בירי - שלושה הרוגים ישראלים

07:56 בורסות אסיה: הניקיי יורד 0.4%, שנחאי עולה 0.1%

21:06 הנפט קופץ 3% ונסחר מעל 52 דולר לחבית מזה 4 חודשים

18:35 מסיבת העיתונאים שהחריפה את הלחץ הערב במדדים >>

17:06 השערים היציגים: הדולר נקבע על 3.512 שקלים, האירו על 4.170 שקלים

16:41 בולטת באדום - מניית פייסבוק נופלת 2.5% בפתיחה בוול סטריט

15:29 דודו מזרחי מונה לתפקיד משנה למנכ"ל בקבוצת תנובה >>

14:20 ארדואן על משאל העם בעיראק: "חיילנו ערוכים לתגובה בגבול"

13:38 מניית איידיאו מאבדת 2.55% במחזור ער

13:04 יפן: ראש הממשלה הכריז על הקדמת הבחירות לחודש הבא

12:25 בולטות בת"א: פורסייט טסה 9%, קרדן אן.וי מזנקת 13.2%

11:57 מחאת הנכים: המשטרה חילקה דוחות למוחים שחסמו את כביש 1

10:47 סיטיגרופ: "הרוכשים בפועלים רואים בעסקה כהשקעה לטווח ארוך" >>

10:21 מניית ארפורט סיטי יורדת 2.3% ומשלימה 4 ימי ירידות רצופים

10:20 בולטות בת"א: אל על עולה 1.7%, פרוטרום עולה 1.3%

08:44 כוחות צה"ל עצרו הלילה 20 מבוקשים ביהודה ושומרון

08:21 הדולר מאבד 0.4% ונסחר סביב 3.50 שקלים

08:18 עיראק: היום ייערך משאל העם לעצמאות הכורדים

07:53 האירו נחלש הבוקר 0.1% מול הדולר ונסחר סביב 1.193

07:52 מדד הניקיי היפני עולה 0.4%

20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? שימו לב למצב הקיצון שמאיים להתפרץ >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הפקודה שהתחפשה: על הפרצה שקוראת לגנבים

 |  7
Share
היה ניתן לכתוב בפורים על מצגי השווא והתחפושות של השקעות מסוכנות (ואף פונזי ממש) להשקעות לגיטימיות – נאום הוילה והג'ונגל של יו"ר רשות ני"ע השבוע. היה גם ניתן לכתוב על הזוועה של "רפורמת" המדדים, ובפרט הפיאסקו המתהווה של שינוי תא-25 לתא-35 (יש גם צדדים חיוביים ל"רפורמה", אך הם בטלים לעומת הנזק). אך בחרתי להתמקד בנושא יותר טכני של התחפשות ומניפולציה במסחר עצמו.


ראשית, אזהרה! אל תנסו זאת בבית! אני מתאר את התנהגות השוק הזאת הן כדי שהכשל הבורסאי יתוקן (שכן יש פה פרצה הקוראת לגנב), והן כדי לספק כלי לקורא כשהוא בוחן את ספר הפקודות. המניפולציה המתוארת בטור זה היא ספק-פלילית, ואף היה מעצר אחד לפני מספר חודשים (יובל כהני, אוקטובר 2015) בו פורסם שלכאורה היה שימוש מניפולטיבי במתנד.

הבורסה מפעילה מאז 2012 "מנגנון למניעת תנודות חדות". מדובר במנגנון שכאשר הוא מופעל עם פרמטרים נכונים (תנודה סטטית ודינאמית המתאימים לתנאי המסחר הספציפיים באותו יום של ני"ע) שהינו חיובי. המנגנון עוצר את המסחר למסחר רב-צדדי אם יש תנודה גדולה מספיק מהמחיר האחרון (דינאמי) או משער הרב-צדדי הקודם (סטטי). בפרמטרים נכונים, המנגנון נכנס לפעולה רק כשיש תנאים יוצאי דופן כגון טעות סוחר, פאניקה/אופריה רגעית, או ידיעuת מתפרצות (ללא הפסקת מסחר, ומאפשר שיקול דעת של הסוחרים ביחס לאירוע היוצא דופן. בפרמטרים נכונים המתאימים לתנאי שוק, זהו מנגנון חיובי.עם זאת, אצלנו, המנגנון מופעל עם פרמטרים לא נכונים על מספר רב יחסית של ני"ע. זה בפרט נכון על סדרות אג"ח זבל (מחיר נמוך), סדרות אג"ח קטנות, ממשלתיות ארוכות מאוד (20 שנה), מניות קטנות, מניות מסוכנות או ממונפות (חברות אחזקה עם NAV נמוך ותלות בנכסי בסיס), ות.סל ממונפות.גם ביחס לפרמטרים לא נכונים, יש שתי קטגוריות:
  1. "קצת" לא נכון, ובמקרה זה יש בעיקר הפסקות מיותרות. אפילו הרבה הפסקות מיותרות, אך עדיין מתקיים מסחר תקין בין ההפסקות. במקרה זה יש פגיעה בנזילות ובמחזורים, וכן יש אפקט של זאב-זאב ביחס להפסקות (סוחרי השוק די מתעלמים מהפסקת מתנד בני"ע בהם זה קורה כל יום, או מספר פעמים כל יום).
  2. "מאוד" לא נכון, בפרט כאשר פרמטרי המתנד (סטטי או דינאמי, כמובן שאם סטטי חמור יותר) מתקרבים או עוברים את הביד-אסק ספרייד הטבעי לני"ע. במקרה זה המסחר התקין נפגע, שכן מחד אין סיבה להגיש פקודות בשלב הרציף שלא יכולות להתבצע (קרי מחוץ לטווח המתנד), ומאידך יש כר נרחב מאוד למניפולציה שתתואר פה.
אז איך מנצלים את המנגנון?
נניח שיש לנו אג"ח שהמחיר ההוגן שלו הוא 25 (על פארי של 100 זה אומר דיסטרס עמוק וסיכוי חדלות פירעון די מובהק (קרי מסתכלים על ערך הריקבורי מהגוויה)). הפרמטר של המתנד הסטטי (כל אג"ח קונצרני) הוא 8% - קרי 2 אגורות, והדינאמי הוא 0.75 אגורות. הביד-אסק ספרייד הטבעי של אג"ח כזה יכול להיות בנקל גבוה יותר מהמתנד (ובשל קיום המתנד הוא אף יגדל).

נניח שבבוקר ב09:29 בדיוק לפני היציאה מהטרום מסחר, יש לנו צדיק שמוכר את האג"ח ב35 בספר, וצדיק שקונה את האג"ח ב10 (הרב-צדדי באג"חים ובני"ע רבים (ת.סל וגם מניות רבות) הינו מאוד לא איכותי בתל-אביב). נניח שהרשע שלנו מזין פקודה של 2 יחידות (פעם היה פופולארי 1, אך לאחרונה נראה שמכיוון שיש גורמים שמתעלמים מעסקאות-1 אז עברו ל2 או 3) אל מול ה35 ברב-צדדי, שמתבצעת וקובעת מחיר אחרון של 35. צעד זה עלה לרשע כ21 אגורות (2 יחידות off ב10, עמלת מינימום בורסאית של אגורה, ועמלת חבר כלשהי). די זול.

במצב של עסקה אחרונה (ושער פתיחה) של 35, המתנד הדינאמי יעצור עסקאות מתחת ל33.95, והסטטי מתחת ל32.2. ההוגן הוא כאמור 25 (בשל "עבודה" מתמשכת על האג"ח הבסיס לאו דווקא דומה להוגן...). הרשע שלנו כעת מזין עסקת מכירה (עם כמות יפה, מול מלאי קיים שלו) במחיר 34.7, מחיר שנראה כהזדמנות לעומת האחרון (1%מתחת). במקביל הוא יכול להזרים עסקת קנייה, מוגנת על-ידי המתנד שלא יכולה להתבצע – במחיר off-price. מה הוא מזרים תלוי במידת הביצים שלו – ההגנה מהמתנד הדינאמי פחות הדוקה (כי ניתן "לקפוץ" מעל לדינאמי עם מספר פקודות (כולל פקודה עצמית אם הספר ריק לחלוטין מלבד המצב המתואר פה)), בעוד שההגנה של הסטאטי הינה אבסולוטית.

נניח שלמרות חשיפתו הפלילית לכאורה שהוא שמרן ומזין פקודת קניה, או אף פקודות קניה, בכמויות גדולות בשערים מתחת לסטאטי – נאמר בדוגמא זו 32.19, 32.15, 32.10. 32.05, 32.00. פקודות אלו לא יכולות להתבצע אלא לאחר הפסקת מסחר של 5-6 דקות – בזמן הפסקת המסחר הרשע שלנו יכול למשוך את פקודותיו. סביר שהוא אולי גם שם פקודה קטנה מאוד בדיוק בגבול הדינאמי (33.95).

עכשיו הרשע שלנו מחכה. מדובר בניע לא סחיר. יכול להיות שהוא מחכה שעה. יכול להיות שהוא מחכה מספר ימים (תוך חזרה על העניין כל בוקר, תלוי פקודות עומדות בבוקר (שנוטות להיות די קבועות, לרוב פקודות מתמשכות) ושער בסיס). כמובן שסביר שהוא מחכה במצבים דומים על מספר ני"ע במקביל.

מה רואה קונה תמים במצב זה? ראשית, מחיר ברירת המחדל שלו ממערכת המסחר היא כנראה 35 (ברירת מחדל של מחיר אחרון). הוא גם רואה כמות ניכרת של ביקוש מתחת ל32.19. והוא אף רואה מכירה עומדת ב34.70 שנראית אולי כאטרקציה. אם הוא חסר סבלנות (על ניע לא סחיר) הוא עשוי להכות את 34.70 – רווח של 9.7 אגורות ליחידה (כפול 30,000 נאמר = 2,910 שקלים). אם הוא רוצה לנצל את פרמיית אספקת הנזילות הוא אולי שם פקודה בספר. אם הוא עוקף את הפקודה הקטנה ושם ב33.96, אז הרשע רואה רווח מיידי של 8.96 אגורות ליחידה שהוא יכול להכות מיידית. אם הוא עוקף את הגדולות ושם ב32.20 – אז 7.20 אגורות.

במקרה של פקודת קנייה תמימה שהיא off בין הסטאטי לדינאמי הרשע שלנו נדרש לבחירה בין:
  1. הפעלת מתנד, לחכות 5-6 דקות (ייתכן שהפקודה תבוטל).
  2. (דורש יותר מח"ן אחד סיכון פלילי/מנהלי של פקודה עצמית) הזרמת פקודה קטנה מעל למתנד הדיאמי, ביצוע פקודה מולה, ואז ביצוע עוד פקודה מול התמים. זה לא מפעיל את המתנד ובר ביצוע במילישניות (אוטומטית) או שניות (ידנית). סביר שהוא גם יבצע פקודות עולות ל35 (לריסוט אחרון גבוה) לאחר מכן.
לאחר לכידת התמים, ניתן עם עסקאות קטנות (של 2 יחידות ע"י שינוי פקודה שאפשרי פעם אחת מתחת לכמות מינימום ברציף, ובכל מקרה מותרת ברב-צדדי) שוב לקבוע מחיר שהוא off בין אם למעלה או למטה. כמובן שכל מה שתואר פה ביחס לקביעת off שהוא גבוה (ולכידת קונים תמימים) אפשרי גם לצד הנגדי, קרי off נמוך (ולכידת מוכרים תמימים). לרוב בני"ע בהם זה נפוץ יש מטולטלת לשני הצדדים.

אז מה יש לנו?
ראשית, כסוחרים כדאי לנו להיזהר ממצגים מסוימים בספר פקודות, ובפרט להצליב את המצב בספר מול המתנדים על אותו ני"ע. פקודה מחוץ למתנד היא לא פקודה נוקשה והיא ברת ביטול לפני הביצוע, ומהווה כר למצגי שווא של כמות ומחיר.

רצוי שהבורסה תתקן את המנגנון הקלוקל על-ידי קביעת פרמטרים מתאימים יותר בהתאם למאפייני ני"ע הספציפיים. הפרצה קוראת לגנב, ובמקרה זה היא מנוצלת באופן די רחב. נוסף על ניצול הפרצה, המנגנון גם מונע משחקנים לגיטימיים להזרים פקודות וכך כאשר אין לנו גנב בספר אז יש לנו לעיתים קרובות ספר ריק (אין סיבה לגיטימית להגיש פקודה שלא יכולה להתבצע, אז מחכים לברבור של תמימים בספר ריק).
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-5 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
5 לשונאי תמים 27/03/2016 19:28 אפשר את זה בעברית כדי שכולנו נבין?
מעניין ומחכים אבל עמוס במילים גבוהות ומתישות. שחרר גם עברית שכלנו נבין
4 דן 26/03/2016 20:44 מדוייק. יפה שהעלית את הנושא (ל"ת)
3 רוני אליש 23/03/2016 23:50 שאלה לסוחר
הבנתי מה כתבת ואכן יש טעם לפגם כאן אבל למשל במניות אם למשל אני קונה מניה ושם בידים כי אני רוצה לקבל עוד סחורה במחירים יותר נמוכים ובו בזמן שם גם מכירות כי מה לעשות אנחנו עושים סקאלפים זה בןןדאי שמותר שכן אני גם מספק נזילות למי שרוצה למכור וגם בצד המכירה.במניות קשה להוכיח כוונת זדון חלילה ויש מלא פקודות במניות שרואים שזה לכאורה בלוף אבל המוכר או הקונה הפוטנציאלי תמיד מוזמן למפגש לכן אין מה לעשןת.זה השו וככה זה בכל העולם.מה שאתה תיארת זה מעשה מלוכלך עם הממתן תנודה.פשע לכל דבר.בכל מקרה לא נשארו כבר סוחרים ידניים ככה שאני לא יודע למי אתה מדבר חחחחחחחחחג שמח תותח
סוחר סחור 25/03/2016 09:51 יש סוחרים בתל-אביב...
ראשית, אם כוונתך בהגשת פקודה היא לעודד פעילות של אחרים - אתה בבעיה משפטית. רצוי שלפחות לא תאמר זאת. בהחלט מקובל ולגיטימי לצטט בשני הצדדים - אך זאת מתוך מטרה של עשיית שוק, scalping, ובאופן כללי להרוויח מהמרווח. הממתן תנודה - דורש תיקון. יש סוחרים ידניים, ויש סוחרים חצי-ידניים. סוחרים ידניים "טיפשים" שמנסים לסגור ארביטראז'ים ברורים או אסטרטגיות פשוטות אין - כי זה עבר למכונות - אין סיבה להעסיק מישהו בשכר מינימום שכל מה שהוא עושה זה מילוי מתכון פשוט. אבל אם רוצים, למשל, לתמחר את השפעות דו"ח, אירועים ביטחוניים, או אירועי חו"ל (מקרו למשל) על הארץ - זה דורש לרוב מחשבה אנושית (מעבר להתאמה הכיוונית הברורה - מידת התנודה הנכונה).
2 לא לקנות ניע קטנים 23/03/2016 22:24 פשוט לא להתעסק בניע עם שווי נמוך (ל"ת)
סוחר סחור 27/03/2016 09:01 זה גם על ממשלתיות ארוכות מאוד... ויש הזדמנויות...
זה לא רק ניע קטנים - גם ממשלתיות ארוכות למשל. המניפולציה הזו היא די טיפשית. עם מקורות מידע טובים ניתן להתגבר עליה, היא ממש באה לתפוס תמימים-טמבלים. יש דווקא לא מעט הזדמנויות בניע קטנים - למי שמוכן לחכות.
1 בוט 23/03/2016 22:16 רמה גבוהה מאד
נותרו אנשים חושבים בתל אביב כך נראה, ניתוח מעולה.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.